Jaký byl porod

marki
10. kvě 2006

Ahoj kočky, to, co teď napíšu, se týká mého prožitku z porodu. Hned na začátku musím napsat, že se nemáte čeho bát, a že ym ženský vydržíme úplně všechno... 😉

Náš Kryštůfek se narodil 02.05.06, takže zážitky jsou ještě čerstvé. Ale od začátku.....

Už z neděle na pondělí (tj. 01.05.06) jsem skoro celou noc nespala, protože mě navštívili poslíčci....břicho mě bolelo v nepravidelných intervalech po dvou hodinách, pak hodina klid, a pak to zase na dvě hodiny přišlo...prostě celou noc jsem byla vzhůru, ale nějak jsem cítila, že to ještě nebude ono.... 😲 Ale pro jistotu jsem tu noc vařila manžílkovi na druhej den oběd...polívku, maso a brambory.-....stejně jsem nemohla spát...

Celej den už to bylo takový nijaký...a odpoledne, když jsme šli s Jožíkem (mým manželem pro nezasvěcené) na procházku, tak jsem si odskočila do nemocnice, aby se mi podívali na mimčo....řekli mi, že buď můžu jít domů, že to klidně může přijít za 3 hodiny nebo za 3 dny----prohlásila jsem (a všem to doporučuju), že radši půjdu domů (i když, my to máme do nemocnice 5 minut autem, že 🙂 )...navečeřela jsem se, dala jsem si teplou lázeň, pak jsme s Jožíkem hráli hry,,,,,,a pak přišel večer, já seděla u PC a psala tady na beremese....a v tom na mě přišly první kontrakce.....takže jsem si je začala zapisovat....a byly pravidelný....a hlavně úplně jiný než ty všechny předtím....prostě mě bolelo v podbřišku, jako když to máte dostat, ale ta bolest neustává.....takže jsem se uchýlila do ložnice, kde jsem poklečmo k naší posteli začala vydýchávat...po 20 minutách za mnou přišel Jožík a pochopil situaci, na nic se neptal, chytil mě za ruku a hladil po zádech.....tohle všechno začalo ve 20:45 h a do 23.00 h jsem to vydržela....pak jsem si řekla Jožíkovi o vanu, ale na tu jsem už neměla náladu, takže jsem se osprchovala a naznačila Jožíkovi, že si jedeme pro mimčo, že už to nemůžu vydržet....kontrakce byly po 4 minutách,,....po cestě, která nám od baráku až do pátého patra porodnice trvala 21 min, tak jsem je měla celkem 5 x.....musela jsem se vždycky zastavit a vydýchat....

v porodnici nás přijali s úsměvem, byla tam stejná paní doktorka jako při odpolední kontrole.....takže jsem ležela kvůli křivce asi půl hodiny, což bylo hrozný, když se při kontrakcích nemůžete procházet.....pak přišel na řadu klystýr, což je naprosto pohodová věc, naopak vám pomůže se uvolnit.....(tam jsem teda manžílka nebrala)......potom jsem šla rovnou do sprchy, kde mě mnažílek osprchovával.....postupně jsem si přidávala teplou vodu....a tady, i když masírovaná vodou, tak si tenhle okamžik, kterej pro mě představoval věčnost, pamatuju jako nejhorší z celýho porodu.....ta bolest, tak se nedá popsat....ale celou dobu jsem si říkala- bude hůř, holka, bude hůř.....pak mi dovolily jít na gauč, kde si mě ale jen prohlídly a řekly, že už jsem hodně otevřená a že už to nebude dlouho trvat....což se nádherně poslouchá a dodá vám to spoustu energie...takže jsem šla rovnou na sál...detaily už popisovat nebudu, na stole jsem vystřídala polohy na boku i na zádech, a pak mi doporučily stoupnout si za stůl a tlačila jsem v podřepu....zezadu mě přidržoval Jožík a bylo to super, protože jsem se nádherně uvolnila.... 😉

Nakonec ta finální fáze, kdy jsem tlačila s nohama na koze trvala 20 min a to halvně proto, že mám úzkou pánev....ale tohle už vůbec nebolelo, jen posloucháte, co se děje kolem...protože mně slábly kontrakce, a tak jsem se začala bát o mimčo....jak jsem tlačila, tak vždycky vykouklo kousek hlavičky a zase zalezla....tohle se opakovalo asi pětkrát, byly tam kolem mě už čtyři lidi....+ Jožík a ti všichni se nám snažili pomoc....nakonec mě musely nastřihnout a mimouš byl na světě....tak nám řekly, že je to kluk.....a Jožík běžel za ním, aby viděl, co všechno se děje.....a pak hrdě kráčel po sále, zatímco mě zašívaly....40 minut....a to mi bylo všechno jedno....věděla jsem, že je mimouš v bezpečí a tak jsem zápasila s paní doktorkou, která mě zašívala...sice jsem dostala injekci na umrtvení, ale asi to nepomáhá...mně teda určitě ne....ale nevadí...když mě zašily, tak jsem šla za těma svýma chlapama do tzv. obýváku, kde jsme v klidu pobyli první minuty našeho štěstí....a to bylo opravdu super....ten klid a očuchávání miminka....a pak jsem musela po hodině se osprchovat a šli jsme na pokoj.....a tím skončil náš nejkrásnější den a zážitek, který jsme s Jožíkem zažili....

mějte se hezky a ničeho se těhulky nebojte, každý porod je jiný, ale všechno stojí za ten okamžik, kdy vidíte svoje miminko na světě...a hrdýho tatínka u toho....bez něho by to nebylo ono....a jeden druhýho si vážíme ještě víc..... 😉 a na bolest rychle zapomenete----

dobrou MArkí a Kryštůfek

majdula
14. kvě 2006

Eldo diky za info! S cisarem mne strasili uz jako desetiletou, posleze pri tom laseru (to bylo pred 12 lety) a naposledy na kontrole na ocnim pred cca rokem, kdyz uz jsem se predbezne vyptavala, jak to bude teda s porodem... Mozna uz je ted fakt vsechno jinak a az to budu jakozto aktualni ualezitost konzultovat se svym gynekologem prip. i s jinym ocarem (tihle jsou z Brna na Cernopolni, klinika s exc. laserem), dovoli mi rodit normalne. To bych byla nejstastnejsi, protoze si dovedu predstavit ze bezprostredne po cisari nema clovek na mimco ani pomysleni. Plus to kojeni.
Mozna se zeptam blbe, ale - pri pichnuti epiduralky funguje tlaceni jak? Kontrakce citis, jen neboli? Musis tlacit tak jako normalne nebo jen lezis a "ono samo"? Vim, blba otazka, ale ja jeste nerodila 🙂

ivett
14. kvě 2006

Ahoj holky, moje kamaradka rodila nedavno a taky musela cisarem - miminko si v brisku pekne sedelo, takze na cisar musela, umrtvili ji lokalne, takze v podstate videla miminko okamzite po porodu, otec nemohl byt primo u porodu, ale ukazali mu miminko hned...A kamoska byla v pohode, zadny nevolnosti, byla schopna se o mimi starat hned, takze myslim, ze je to individualni, kazdopadne az se to bude tykat mne, tak jsem taky pro klasiku... 🙂 I kdyz uz ted z toho mam strach... 🙂

mcw
14. kvě 2006

Marki, gratulujem k narodeniu krasneho synceka...nech sa vam pekne dari

Majdula, ja mam skusenost aj s prirodzenym porodom aj s cisarskym. Ale musim podotknut, ze som obe moje deti rodila v zahranici, tak tam urcite budu rozdiely v tom ako ten proces prebieha. Ale aj tak, ked chces vediet od niekoho z vlastnou skusenostou, ako to prebieha, tak napisem 🙂

Ja som mala planovany cisarsky, co je super, lebo sa na to mozes pripravit. Mne ho naplanovali asi 10 dni pred stanovenym dnom narodenia (neviem, ako sa ten den presne po slovensky povie 😵 ) No bol to piatok, prisla som do nemocnice rano...v cakarni sme cakali dve a tretia bola uz na sale 😅 ...moj bol naplanovany na 12:00 naobed. Ked na mna prisla rada, tak sestra prisla, obliekli ma do operacneho plasta a vzali ma na izbu, kde mi potom sestra oholila vlasy na podbrusku ( prerezali ma vemli nizko, aby to potom zase zarastlo a nebolo vidiet, ked nosim bikiny 😀 ) Potom ma vzali na salu, kde mi anaesthetist pichol do chrbta dve ci tri injekcie, ktore vobec neboleli (nevidela som to a tam ma to ani netankovalo a v tom vzruseni som ich ani necitila)...tie boli na umrtvenie okolitej pokozky. Potom mi do toho miesta pichli, co sa tuna vola "spinal block"...to je anaesthetikum, ktore ti paralyzuje celu spodnu cast tela na 3 hodiny. nebol to epidural, nemala som tam visiacu hadicku. Bola to len jednorazovka a po tej som potom zacala stracat veskeru citlivost a bol to naozaj zvlastny pocit, ked som si necitila nohy ani nic od prs dole. No bola som uplne pri vedomi. Potom mi dali catheter. Myslim, ze mi pichli do ruky aj vyzivu, ale to si presne nepamatam, ci to bolo vtedy, alebo az po porode. Nic som nevidela, co robili tam dole, lebo medzi mnou a nimi bol taky zaves. A tak zavolali manzela, ktory dovtedy cakal v cakarni. On si sadol ku mne (tak ze tam dole tiez vobec nevidel) a zacali ma rezat. Co som citala boli len take tahy a tlaky, ale ziadna bolest....trvalo to asi necelych 15 min a pocula som, ako moj maly plakal, ked ho vyberali. Nezabudnutelny zazitok..... 😅 ....spytali sa ma, ci ho chcem hned na hrud, alebo ci ho maju naprv umyt....tak som povedala, nech ho umyju a priniesli mi ho hned na hrud a potom ho dali mazelovi do ruk...tak sme sa na nho pozerali a vychutnavali si ten okamih a zatial ma tam doktori zasivali, tak som to vobec ani nevnimala. Trvalo to len kratku dobu a po operacii nas vsetkych odviezli na izbu, kde sme boli len sami a ja som mohla mat maleho na rukach, ked som chcela, alebo v postielke pri mojej posteli. Vecer nas potom previezli na poporodne ( ci ako sa to vola) oddelenie, kde hned na druhy den ma postavili na nohy. nebolo to nic prijemne, ale prezit sa to dalo (po operacii mi dali asi 2x morfin na bolest) a potom asi 2 dni som bola na silnejsich tabletkach proti bolesti, ale to bolo vsetko. S kojenim som mala problemy, ale nie tie, co su spojene s cisarskym. Ja som nekojila ani prveho syna, ktoreho som mala prirodzenym sposobom...takze tie problemy nesuviseli s cisarskym, ale s uplne niecim inym. Maly sa prisal vyborne a aj mne mlieko islo ( ci kolostrum v prve dni), ale potom som to musela vzdat.
Ako som uz spominala, v piatok som mala c-section a v pondelok nas pustili domov. Ja som bola vtedy uz plne mobilna maly zdravy a silny a nebol dovod na dlhsi pobyt v nemocnici. Prvy tyzden som doma nechodila prilis, snazila som sa sediet a odpocivat, ale staranie sa o babo a zaneprazdnenost s nim mi uplne zabrali vsetky myslienky a tak som ani nerozmyslala nad jazvou a ta sa pekne zahojila...a to velmi skoro.

Jedno minus, co som si vsimla po cisarskom, bolo, ze som neschudla naspat do povodnej vahy tak, ako tomu bolo pri prirodzenom porode so synom No1...ale to mohlo byt aj tym, ze som uz bola starsia a moje telo uz nebolo pruzne a metabolizmus taky rychly...neviem.

No mozem povedat, ze cisarsky nebol az taky hrozny, skor v mojom pripade som mala ovela horsie skusenosti s prirodzenym porodom a na ten nerada spominam...preto som si aj na druhy krat vypytala c-section. No este chcem dodat, ze planovany cisarsky je uplne o niecom inom, ako pohotovostny, ci nudzovy cisarsky.

Prajem vela stastia vsetkym cakajucim maminam a aj tym, ktore tehotenstvo a porod maju este v nedohladne 😀

Monika

xara
15. kvě 2006

Ahoj holky 🙂
Honzi,bydlím na vesnici u Brna,takže to vidím na Bohunice!Byla jsem se tam i mrknout a celkem se mi to tam zamlouvalo!

radi
15. kvě 2006

Xaro, jestli se v Bohunicich staraji o budouci maminky tak jako o lidi po autonehode, tak bych tam nesla. :o( Na takovy zazitek asi nezapomenu, diky Bohu, ze jsme nemeli vazne zraneni.

honzina
16. kvě 2006

Xaro, ahoj! Já taky bydlím u Brna a taky to vidím na ty Bohunice. 😉 K "miloušům" bych nešla ani za milion a Obilňák mě vůbec neláká... 😝 🙂

tyna
16. kvě 2006

Ahoj holky....já jsem si vždycky myslela, že když se rodí císařem je to skoro bezbolestně a rychle, ale po zkušenosti mojí kamarádky budu ráda za přirozený porod. Kamarádku doktoři nechali asi 10 hodin trápit pořád čekali jestli se mimčo neotočí správným směrem když se ani po dalších hodinách mimčo neotočilo, vezli jí na sál, dali jí celkovou narkozu a vyndali malýho císařem..takže první kontakt veškerý žádný a druhý den jí bylo tak špatně, že nebyla schopná se o mimi postarat a ještě ke všemu jí při řezu přeřízli břišní sval . Teď rok po porodu jí visí břicho přes kalhoty a už s tim nikdy nic neudělá..vyřeší to jenom plastická operace.
Jedna doktorka jí poradila, že by na ně mohla podat žalobu a kdyby to vyhrála ,nemocnice by jí tu plastiku musela uhradit..ale kdo na to má nervy že jo. 😠 Takže vim kam určitě rodit nepůjdu 🙄

kota
16. kvě 2006

Honzina: Já se sice budu vdávat na severu Moravy (oba jsme vyrůstali v Beskydech), ale bydlíme v Brně.. a bylo mi referována, že Obilní trh je lepší jak Bohunice.. Kdo se v tom má vyznat, že? 😅

alex1
16. kvě 2006

Honzi, já jsem taky "rozhodnutá" rodit jednou na Obilňáku, máš nějaký špatný reference na tuhle porodnici? Ono je to složitý, někdo je spokojenej tam a někdo zase jinde, tak se pak rozhodni, že? 😀 😀 . Já bych hlavně nechtěla rodit ve Vyškově

meluzina
16. kvě 2006

Marky,
strašně moc gratuluji-... přeji Tobě a celé Tvé rodině moc moc zdravíčka 🙂

ladunka
16. kvě 2006

Ahoj hočiny, vím že to sem úplně nepatří, omlouvám se...
Já jsem byla z volby porodnice celá nesvá - na každou existuje tolik negativních referencí! Mluvila jsem o tom s kamarádkou, která rodila v praze na Bulovce, a ta mi poradila, co jí poradila na kurzu porodní asistentka - ať si stanoví, co je pro ni osobně důležité (např. podpora kojení, volba polohy při porodu, špičkové přístrojové vybavení...) a pak si z několika, které nároky splňují, vybere tu, kde se bude při osobní prohlídce nejlépe cítit.
Tak to udělám taky.

Marki gratuluju k nádhernému chlapečkovi, moc děkuju, že ten "svůj" den tak bezvadně popsala, a přeju hodně zdraví! A to samé i všem ostatním, i budoucím miminkům a jejich maminkám 🙂

xara
17. kvě 2006

Ahoj holky!
Obilňák je dobrá porodnice,vyhlášená tím,že je tam úplně nejlíp postaráno o nedonošená miminka,takže se tam stahují předčasné porody z celého JM kraje a proto je tam pořád hodně plno!V Bohunicích jsem se byla podívat a líbilo se mi tam,také jsem si poslechla zkušenosti několika kamarádek co tam rodily a většina z nich byla spokojených a jsem už 37.týden takže předčasný porod už nehrozí,takže volím Bohunice! 😉
Honzi,na Polní bych taky nešla,nějak mě to tam neláká,ale netvrdím,že je to tam špatné!Každá z nás má jiné zkušenosti,takže se to nedá říct tak,že jsou někde dobří a někde špatní,je to hlavně o lidech!Já totiž Radi měla taky autonehodu a odvezli mě do Bakešové nemocnice na Žluťáku a tam mě nechali ležet samotnou na vozíku na chodbě asi hodinu a nikdo si mě nevšímal! ☹
Pa a všem pěkný den 🙂

romana
17. kvě 2006

ahoj, taky se přidám do diskuze o brněnských porodnicích, jestli můžu. žijeme sice v praze a na mimču teprve pracujeme, ale rodit budu v brně na obilňáku. mám pro to několik důvodů - narodily jsme se tam se sestrama všechny tři, na gyndě tam operovali mou mamku a hlavní důvod je ten, že tam na novorozenecké jip pracuje moje sestra. sloužívá i v bohunicích, nic proti nim, ale když o něco jde (a ne jen u nedonošených), stejně to vezou na obilňák. jsou na tom líp vybavením i odborně a to je pro mě důležitější, než pěkný pokoj nebo dobrý oběd. když budu chtít tyhle výhody, tak si zaplatím nadstandard.

slim
17. kvě 2006

kdyz uz je rec o brnenskych porodnicich. chtela bych se vas na neco zeptat (vy ktere bydlite v Brne): vite o nejakem gynekologovi/gynekolozce kteri chodí i k porodum???
Rada bych zmenila sveho gynekologa a nastoupila k jinemu. A jelikoz bychom za cas planovali miminko, chtela bych navstevovat gynekologa, ktery by me potom i odrodil. slysela jsem na to kladne nazory. ze uz toho sveho porodnika znate coby gynekologa, takze je tam vetsi duvera a vubec ze je to takove prijemnejsi...

predem diky za vase nazory.

slim
17. kvě 2006

kdyz uz je rec o brnenskych porodnicich. chtela bych se vas na neco zeptat (vy ktere bydlite v Brne): vite o nejake ordinaci, kde by gynekologgy chodil i k porodum???
Rada bych zmenila sveho gynekologa a nastoupila k jinemu. A jelikoz bychom za cas planovali miminko, chtela bych navstevovat gynekologa, ktery by me potom i odrodil. slysela jsem na to kladne nazory. ze uz toho sveho porodnika znate coby gynekologa, takze je tam vetsi duvera a vubec ze je to takove prijemnejsi...

predem diky za vase nazory.

honzina
17. kvě 2006

Slim, bohužel, tohle nevím... Moje gynekoložka do porodnice nechodí (nebo aspoň o tom nevím).
Ale jsem zvědavá, jestli se někdo takový najde! 🙂

slim
17. kvě 2006

honzina: tak jsem rozeslala par mailu na adresy do ordinaci. tak az se mi nekdo ozve, dam vedet 😉 taky me moc zajima. jestli v Brne nekdo takovy je - napr. v serialu Ordinace v ruzove zahrade se mi to mooc libi, ze to tam je tak zavedeny 😀

slim
17. kvě 2006

tak uz mi prisla prvni odpoved: To bohužel žádný!!! z ambulantních lékařů nemůže( nejsme v zemích staré EU)
- již jsem zrušila úvazek na klinice a bez něj to právně nelze.
Takže pokud toto požadujete,pak můžete navštěvovat jen někoho
z kolegů ,kteří na klinice přímo pracují a mohou přijít k porodu
v pracovní době .

takze to asi opravdu nebude nic lehkeho, honzino 😒

nika
17. kvě 2006

slim musít to jít, protože můj gynekolog má svou ordinaci a i služby v nemocnici v krajském městě. ale bohůžel tato nemocnice nemá dobrou pověst, a ikdyž je perfektní vím že rodit půjdu jinam.

nemůže ti zajistit že tě odrotí, hold si musíš počkat na jeho směnu 🙂

slim
17. kvě 2006

no ale pokud s nim mas dobry vztahy, tak si myslim, ze by do te nemocnice prisel, kdyz bys rychle potrebovala. no mozna jsem moc naivni, ale treba by to slo 🙂

nika
17. kvě 2006

zatím to neřeším akutně, uvidíem co bude příští rok 😉

majdula
18. kvě 2006

Slim: dr. Krahulec, ordinace na Vystavni v Brne. Je porodnik, zatim k nemu hodim jako k normos gynekologovi (resp. uro-gynekologovi, kdyz je problem), ale az bude treba, postara se o me nejen behem tehotenstvi, ale budu u nej i rodit (samo ze v porodnici). Doporucuju, je moc prima.

slim
18. kvě 2006

dalsi odpoved, co mi prisla:
máme přímou návaznost na operační sály,soukromé porodní sály v Brně
neexistují.Na asistenci u porodu by se dalo domluvit,jedná se však o
placenou službu.

no ale proc za to platit, ze? kdyz jsou normalne porody zadarmo.

honzina
19. kvě 2006

Jů, Slim, ty jsi úplný detektiv!
Hele, tak jim napiš, kolik by to stálo - mě by to zajímalo, vás ne? 🙂

caara
19. kvě 2006

holky, nejsem si jista, ale mam pocit, ze jsem se o tom kdysi s nekym bavila, a udajne to stoji kolem 5 000,-.... ale ruku do ohne za to nedam!

xara
19. kvě 2006

Ahoj holky!
Slim,nevím jak je to s přítomností gynekologa u porodu,ale vím,že se dá zaplatit si k porodu porodní asistentku,které důvěřuješ,jako je např. ta ke které jsem chodila do předporodních kurzů.Nevím ale kolik to stojí! 😒

carodkaa
19. kvě 2006

Marki gratuluju moc k mimiskovi,o to porodu si to napsala naprosto uzasne,dostalo me to!!! 🙂 Me to ceka asi za 3 tydny a mam z toho uz ted pekne nahnano.Jen jsem rada,ze manza tam chce bejt se mnou,tak to snad nak zvladnem 😉

slim
19. kvě 2006

honzina: dobre, zkusim se zeptat 🙂 at jsme zas o neco chytrejsi, ne? 😉 😎

coxa
22. kvě 2006

Holky u nás to asi před 2 rokama stálo kolem 2 tisíc, nevím, jak je to teď.

xara
31. kvě 2006

Krásný den holky!
Zdravím Marki a obdivuji jejího nádherného chlapečka v jejím albu 🙂 Také jsem se chtěla zeptat kdo ti nafotil tak krásné fotky s bříškem?Něco takového bych taky mohla zkusit,jestli teda stihnu,termín máme za 11 dní!!! 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru