Jaký byl porod

marki
10. kvě 2006

Ahoj kočky, to, co teď napíšu, se týká mého prožitku z porodu. Hned na začátku musím napsat, že se nemáte čeho bát, a že ym ženský vydržíme úplně všechno... 😉

Náš Kryštůfek se narodil 02.05.06, takže zážitky jsou ještě čerstvé. Ale od začátku.....

Už z neděle na pondělí (tj. 01.05.06) jsem skoro celou noc nespala, protože mě navštívili poslíčci....břicho mě bolelo v nepravidelných intervalech po dvou hodinách, pak hodina klid, a pak to zase na dvě hodiny přišlo...prostě celou noc jsem byla vzhůru, ale nějak jsem cítila, že to ještě nebude ono.... 😲 Ale pro jistotu jsem tu noc vařila manžílkovi na druhej den oběd...polívku, maso a brambory.-....stejně jsem nemohla spát...

Celej den už to bylo takový nijaký...a odpoledne, když jsme šli s Jožíkem (mým manželem pro nezasvěcené) na procházku, tak jsem si odskočila do nemocnice, aby se mi podívali na mimčo....řekli mi, že buď můžu jít domů, že to klidně může přijít za 3 hodiny nebo za 3 dny----prohlásila jsem (a všem to doporučuju), že radši půjdu domů (i když, my to máme do nemocnice 5 minut autem, že 🙂 )...navečeřela jsem se, dala jsem si teplou lázeň, pak jsme s Jožíkem hráli hry,,,,,,a pak přišel večer, já seděla u PC a psala tady na beremese....a v tom na mě přišly první kontrakce.....takže jsem si je začala zapisovat....a byly pravidelný....a hlavně úplně jiný než ty všechny předtím....prostě mě bolelo v podbřišku, jako když to máte dostat, ale ta bolest neustává.....takže jsem se uchýlila do ložnice, kde jsem poklečmo k naší posteli začala vydýchávat...po 20 minutách za mnou přišel Jožík a pochopil situaci, na nic se neptal, chytil mě za ruku a hladil po zádech.....tohle všechno začalo ve 20:45 h a do 23.00 h jsem to vydržela....pak jsem si řekla Jožíkovi o vanu, ale na tu jsem už neměla náladu, takže jsem se osprchovala a naznačila Jožíkovi, že si jedeme pro mimčo, že už to nemůžu vydržet....kontrakce byly po 4 minutách,,....po cestě, která nám od baráku až do pátého patra porodnice trvala 21 min, tak jsem je měla celkem 5 x.....musela jsem se vždycky zastavit a vydýchat....

v porodnici nás přijali s úsměvem, byla tam stejná paní doktorka jako při odpolední kontrole.....takže jsem ležela kvůli křivce asi půl hodiny, což bylo hrozný, když se při kontrakcích nemůžete procházet.....pak přišel na řadu klystýr, což je naprosto pohodová věc, naopak vám pomůže se uvolnit.....(tam jsem teda manžílka nebrala)......potom jsem šla rovnou do sprchy, kde mě mnažílek osprchovával.....postupně jsem si přidávala teplou vodu....a tady, i když masírovaná vodou, tak si tenhle okamžik, kterej pro mě představoval věčnost, pamatuju jako nejhorší z celýho porodu.....ta bolest, tak se nedá popsat....ale celou dobu jsem si říkala- bude hůř, holka, bude hůř.....pak mi dovolily jít na gauč, kde si mě ale jen prohlídly a řekly, že už jsem hodně otevřená a že už to nebude dlouho trvat....což se nádherně poslouchá a dodá vám to spoustu energie...takže jsem šla rovnou na sál...detaily už popisovat nebudu, na stole jsem vystřídala polohy na boku i na zádech, a pak mi doporučily stoupnout si za stůl a tlačila jsem v podřepu....zezadu mě přidržoval Jožík a bylo to super, protože jsem se nádherně uvolnila.... 😉

Nakonec ta finální fáze, kdy jsem tlačila s nohama na koze trvala 20 min a to halvně proto, že mám úzkou pánev....ale tohle už vůbec nebolelo, jen posloucháte, co se děje kolem...protože mně slábly kontrakce, a tak jsem se začala bát o mimčo....jak jsem tlačila, tak vždycky vykouklo kousek hlavičky a zase zalezla....tohle se opakovalo asi pětkrát, byly tam kolem mě už čtyři lidi....+ Jožík a ti všichni se nám snažili pomoc....nakonec mě musely nastřihnout a mimouš byl na světě....tak nám řekly, že je to kluk.....a Jožík běžel za ním, aby viděl, co všechno se děje.....a pak hrdě kráčel po sále, zatímco mě zašívaly....40 minut....a to mi bylo všechno jedno....věděla jsem, že je mimouš v bezpečí a tak jsem zápasila s paní doktorkou, která mě zašívala...sice jsem dostala injekci na umrtvení, ale asi to nepomáhá...mně teda určitě ne....ale nevadí...když mě zašily, tak jsem šla za těma svýma chlapama do tzv. obýváku, kde jsme v klidu pobyli první minuty našeho štěstí....a to bylo opravdu super....ten klid a očuchávání miminka....a pak jsem musela po hodině se osprchovat a šli jsme na pokoj.....a tím skončil náš nejkrásnější den a zážitek, který jsme s Jožíkem zažili....

mějte se hezky a ničeho se těhulky nebojte, každý porod je jiný, ale všechno stojí za ten okamžik, kdy vidíte svoje miminko na světě...a hrdýho tatínka u toho....bez něho by to nebylo ono....a jeden druhýho si vážíme ještě víc..... 😉 a na bolest rychle zapomenete----

dobrou MArkí a Kryštůfek

jasekd
4. říj 2011

@verbalinka Nekteri lide si to vydupat umi, nebo to je mozna spatne slovo, proste ozvat se tak, aby je ostatni respektovali, samo pokud nechteji nejakou blbost, co by je ohrozila. Protoze zjebat te hnes na prijmu, ze tam nejsi reg., kdyz ve sve porodnici objektivne rodit nemuzes, to na ranu je a ozvat by se clovek mel, ale ja bych se taky bala, a to jsem prosim doktorka, a byla bych tam stejne takhle malinka 😀 Jo, pokojicek s vlastni sprchou a WC, to je zaklad, nerada bych litala nekam na spolecnej mezi ostatni 😅

verbalinka
4. říj 2011

@jasekd já jsem byla tak v šoku, že jsem mlčela. Do toho na mě mluvila při kontrakcích a já je měla dost časté a dlouhé, takže jsem jen kývala. Ona se ptá "a to vám řekli v podolí, že máte jet sem?" a já jen "ano". Nebyla to pravda, jen jsem poslechla svou intuici a nejela do spádové na Bulovku (během jejího monologu jí volali z Bulovky, že mají stop stav a posílají jí rodičku, takže bych stejně v Krči skončila). Srpchy společné, tak jsem tam sama trpěla, manžel čekal za dveřma. Pak jen na lehátku celou 1. i 2. dobu porodní. Ale je to celé o přístupu zdravotníků a ozvat se během porodu se, podle mě, každá bojí, protože mají v rukou tebe i tvé dítě a co kdyby si řekli "ta je problémová" a nechali tě být a třeba se něco pokazilo 😖
Prostě je to jen o pokoře lékařského personálu k pacientovi. Což určitě víš. Ale ty jsi určitě světlá výjimka 😉 A čeho jsi doktorka? 🙂

jasekd
4. říj 2011

@verbalinka Otresnej pristup, ale kdyz se podivas na diskuse o porodnicich, tak jsou dost rozporuplne a treba tu Krc si holky i chvalej, takze skutecne je to asi i o stesti. Ja zas neverim, ze by neco podelali jen proto, ze jsi mela pripominky, ale ze by ti to mohli osolit, to asi ano, pokud se takhle chovali. Ja poprvy bych asi mlcela, ale ted podruhy uz ne. Ono kolikrat pak ty lidi taky otocej. Ja nejsem ze spitalu, jsem zubni. V Krci jsme meli taky praxi, ale jen pediatrii, gyn.por. jsme meli u Apolinare.

evaviki
4. říj 2011

@jasekd no mna taky hned na prijme zvozili, ze nie som registrovana.. chcel a som rodit vo Vrchlabi, ale maly sa vypytal predcasne, tak som isla do Podoli.. a pri kontrakciach kazde dve minuty som vysvetlovala neprijemnej krave-sestricke, preco som si dovolila prist do Podoli, ked tam nie som registrovana.. fakt vtipneee...

verbalinka
4. říj 2011

@jasekd jde o to osolení, tohle ten porod ještě víc znepříjemní. Jasně, Krč není špatná, jde jen o lidi. Být tam registrovaná, tak by to bylo jiný. Já, doufám, budu podruhý už ráznější a i manžel, když budem rodit podruhý. A hlavně nebudu spěchat a většinu si zkusím odbýt doma. Zubní? Neděláš náhodou dospěláky? Zrovna hledám zubaře 😉 Ale ty jsi na mateřský, viď?

@evaviki fakt vtipný 😖 Registrace přece nejsou svatý a člověk si může rodit, kde chce. Máme svobodnou volbu lékaře i zařízení. A hlavně s takovými kontrakcemi a předčasně by mohli mít pochopení 🙄 A jinak jsi byla spokojená?

myscha
4. říj 2011

@verbalinka Taky mám zkušenost se zbytečným a rutinním odnášením dětí, mně je teda vždycky alespoň na chvíli nechali a teprve pak odnesli na novorozenecké. Poprvé skoro hned po porodu, jen syna na chviličku přiložili a podruhé nás nechali 2 hodiny v klidu a pak že dcerku půjdou vykoupat a i když jsme se domluvily se sestrou, že pak mi dceru přinesou na pokoj, tak zas skončila na novorozeneckém.
Já jsem si teda pro ně došla a vcelku bez řečí mi je dali. Děti naprosto zdravé, já jsem byla vcelku fit, plno energie a děti nikde.
Jsou i porodnice, kde to nedělají, nebo alespoň když máte štěstí, ale měla by to být norma, že pokud si to maminka přeje, tak jí dítě nechají, nebo se alespoň domluvím a ne popadnout dítě a jít.
Taky toto chápu jako jeden z důvodů, proč se některé ženy rozhodnou rodit doma.

anetadr
5. říj 2011

@gumidek no, tak to je tak jak jsem si myslela..... i moje dr. říkala, že je to náhoda.... tak doufám, že jsme si to už vybraly, tudíž teď budeš mít nejideálnější pupečník🙂 a já až budu zase těhu tak taky🙂 statisticky si to zasloužíme🙂 tak přeji krátký a co nejméně bolestivý porod a hlavně zdravého drobečka🙂

nemue
11. říj 2011

Porod jsem měla vyvolávaný kvůli preeklamsii. Ráno v půl devátý mi dali tabletu, bolesti nastaly za půl hodiny a po pěti minutách, ale dál nic. Tak mi dali ve 2 oběd s tím, že to zkusíme další den znovu. O půl třetí přišla doktorka na kontrolu a udělala nějaký ten jejich hmat a odešla. Do dvaceti minut jsem začala mít bolesti po třech minutách a ty už byly celkem brutální, ale ještě se to dalo vydržet. Tak jsem volala na sestru, že už to je asi tady. Natočila ozvy, dala mi klystýr, mezitím přijel manža na návštěvu, tak ho převlíkli do toho jejich mundúru a že půjdeme na sál, to bylo asi pět hodin. Na sále jsem chvíli chodila, chvíli ležela a pořád se čekalo na to, až se půjdu po tom klystýru vyprázdnit. Na záchod jsem chodila co chvíli, ale pořád nic nešlo, pak už jsem se na ten záchod nemohla ani posadit, jsem měla pocit, že se roztrhnu vejpůl. Když to teda nešlo, tak mi PA řekla, že teda mám zůstat na sále a dál se uvidí. To už jsem měla kontrakce asi po minutě a dost silný a bylo mi špatně. Řekla jsem si PA o něco na bolest, ale řekla, že ne, že to vydržím. Prohlídla mě a říkala, že ještě není zašlá branka a že musím zkusit vstát a zkusit si přitlačovat (to už stejně nešlo zastavit). Bylo mi špatně víc a víc a řekla jsem PA, že asi budu zvracet. Dala mi nějaký pytlík a během chvilky šel oběd ven. Po tom se mi trochu ulevilo, tak jsem zkoušela chvíli chodit. Za nějakou dobu přišla doktorka, protože se to PA nějak nezdálo, ta mě prohmátla a pak mi říkala, že to nějak nepostupuje, že už mám hodinu stejnej nález. A že teda ať si vlezu na tu jejich kozu, pak mi praskli vodu a ať se přetočím do polohy na bok a přitlačuju. To příšerně bolelo, takže jsem tam vydržela asi tři kontrakce a už jsem křičela, že musím jinou polohu. Na ten bok mě donutili lehnout ještě asi dvakrát. Pořád to nepostupovalo, tak doktorka zavolala doktora z gyndy. Ten mě prohlídl a řekl, že ho musím porodit a ať tlačím. Sáhl do mě rukou, chytil mimčo za hlavu a když jsem tlačila, tak ho tahal ven. Pořád to nešlo, tak zavolal další PA s tím, že mi bude tlačit na břicho. To bolelo jako sviňa, nemohla jsem u toho dýchat, natož tlačit. Po dvaceti minutách to vzdali a že půjde zvonem (to už mimču klesaly ozvy), zvon neměli takový, jaký chtěl ten doktor, takže kleště. Při kontrakci mě nastřihli a vyhnali manžu ven, pak už jsem jen poslouchala rozkazy, protože jsem byla úplně vyřízená. Na asi pět zatlačení bylo mimčo s pomocí kleští na světě, ukázali mi ho a odnesli. Manža šel s nimi a fotil ho. Ze mě vyndali placentu a jali se mě šít. To už mi bylo líp, tak jsem se doktora ptala, kolik tam asi budu mít stehů, řekl, že tak něco mezi 60 a 80! Šili mě asi 40 minut, museli mi připíchnout umrtvovačku, protože jsem to cítila. Po šití nám přinesli kluka na sál, kterej byl mezitím v inkubátoru, přiložili mi ho na prsa, mě napíchli kapačku a pak nás nechali samotné,na sále jsme byli asi hodinu a pak že mě odvezou na pokoj a manža pojede domů. To byla asi půlnoc. Kolem půl jedné mi přestala účinkovat ta umrtvovačka a já najednou cítila takovou divnou bolest, tak jsem zavolala na sestru, jestli by mi mohla něco dát, abych se vyspala. Než přišla, tak to trvalo asi dvacet minut, mezitím jsem se dostávala do křeče a nemohla jsem pořádně dýchat. Ta holka, co byla se mnou na pokoji, vyběhla ven, ať mi okamžitě něco dají, že se tam celá klepu. Načež přiběhla i doktorka s tím, že si mě vezmou zase na sál, napíchli mi kapačku s něčím proti bolesti a čekalo se. Když mě to nepřecházelo a bylo to spíš horší, tak znova zavolali toho doktora z gyndy. Ten mě prohlídl a něco udělal a mě se najednou hrozně ulevilo, ale cítila jsem, jak mi po nohách něco teče a bylo toho celkem dost. Doktor mi řekl, že to byla krev a že mám vnitřní krvácení a tudíž mě budou muset operovat. Zavolal na ARO a do krevní banky a čekalo se asi půl hodiny než přijedou, mezitím mě to zase začalo bolet, takže krev musel znovu "upustit". O půl třetí ráno mě operovali, vzbudili mě po třetí hodině a do rána jsem zůstala na sále. Pak mě převezli na pokoj, kde jsem dostala během dne 3 transfuze a další den taky 3. Celkem jsem ztratila cca 2l krve. Tři dny po porodu jsem byla napíchnutá na kapačku a měla jsem nějakou drenáž, takže jsem ani nemohla chodit. Kluka mi přivezli na kojení až v třetí den, mezitím mi ho vozili dvakrát za den ukázat a sestry ho musely dokrmovat. Ze začátku jsem měla strašný potíže si ho nějak udržet, protože jsem nemohla sedět, byla jsem napuchlá od třísel do půli stehen a měla strašně velký fialový modřiny. Celý šestinedělí jsem se nemohla posadit, nemohla jsem ani dlouho stát nebo daleko chodit. Pořád jsem jen ležela a jít na záchod pro mě znamenalo utrpení a slzy. A jako třešničku na dortu jsem měla prasklej steh na hrázi, takže jsem tam měla díru a asi dva týdny jsem to musela 10x denně oplachovat čistou vodou a mazat mastí. Ještě teď tu jizvu cítím a není pořádně zatažená... Doktor mi říkal, že ji můžu cítit klidně rok. Tím, že jsem hodně sešitá i uvnitř, tak se s tím organismus vyrovnává delší dobu.. Takže asi tak

Do druhýho dítěte nepůjdu 😔

luckar
11. říj 2011

@nemue tak koukám, že sis to opravdu "vyžrala" se vším všudy, doufám, že ti Míša dělá radost.

majatob
11. říj 2011

@nemue to me moc mrzi, mel by to byt krasny zazitek, ale u tebe se evidentne nepovedl ☹ ja prvni porod taky nemela nic moc, ale oproti tobe to byla pohodicka a odvahu na dalsi jsem sbirala horko tezko...ono ta vzpominka casem trochu otupi a treba jeste jednou zmenis nazor...a kdyz ne, mas nadhernyho, zdravyho syna a to je v zivote to nejkrasnejsi a nejdulezitejsi 😵

nemue
11. říj 2011

@luckar dělá, zrovna dneska bych ho upusinkovala, jak je strašně šikovnej a zvídavej 😵
@majatob no jo, holt nemůžeme mít každá ukázkovej porod, že jo? 😉 A jak píšeš, důležitý je, že je zdravej a já snad jednou zapomenu 😕 😉

lucisa
11. říj 2011

@nemue bohužel, i tak těžké porody jsou, je mi moc líto, co sis musela prožít a doufám, že ti miminko dělá jen radost a říkáš si, že ti prcek za to stál.
Já měla první porod podobný v tom, že dcerka byla velká a nepostupovala, v konečné fázi po asi 12 mučivých hodinách plných kontrakcí mi PA a dr. hupsly na břicho a další PA mi malou vytáhla kleštěmi. Tak yšití a jizva mě bolela šíleně dlouho, dodnes tam mám takový koloid, i když mám za sebou další dva porody.
Manžel měl skoro 10 měsíců celibát, protože i tampon mi působil neskutečnou bolest, pak prý už to bylo hodně o psychice, kdy jsem si podvědomě bolest vsugerovávala. Každopádně tehdy jsem si řekla, že do druhého ještě půjdu (i když jsem vždycky trvdila, že chci nejmíň tři), ale jestli bude porod stejný, třetí ani náhodou.
No vidíš - druhý a třetí sice taky byly komplikace, ale spíš jiného rázu.
Možná, že za pár let na tu zkušenost pozapomeneš, vzpomínka na bolest se otupí a zatoužíš po druhém miminku, byť asi budeš riziková a rovnou ti napíšou CS.

brittta
11. říj 2011

@lucisa PA a kleště? To může jen doktor ne?

lucisa
11. říj 2011

@lucisa podle mě to byla fakt PA, ale ruku do ohně za to nedám, je to téměř 9 let a já v tu chvíli skoro omdlévala bolestí, ani jsem v tu chvíli nevěděla, že berou kleště. jen si vzpomínám, že jsem pořád tlačila a furt nic, tak mi pod zadkem úplně sklopili to lůžko, zelená hadra, dvě ženské na pupku, jedna mezi nohama a fičák.

lucisa
11. říj 2011

@brittta to bylo samozřejmě na tebe 🙂

mirus84
22. lis 2011

@nemue Bože můj!!!! ☹ Chuďátko, tohle nebyl porod, ale normální peklo. Naprosto chápu, že po takovém zážitku se do druhýho nechce. Kdybych na tom pokoji byla s váma, tak bych nedopustila, aby vás v bolestech nechali čekat. Lítala bych a dělala pořádnej kravál, aby se vám dostalo náležitý pozornosti. Smekám před váma, že jste to vůbec dala..Brr... 😢

chlebenka
22. lis 2011

@nemue Tak to je fakt mazec, vytrpěla sis opravdu své a to dost ☹ . Maličkej ti to určitě vynahrazuje viď? Snad už jsi po tomhle utrpení v pořádku.

dana3262
22. lis 2011

@nemue to je sileny.. Chudaku.. Uff. @lucisa ja mela oba porody uplne v pohode, siti u obou (nevim kolik stehu, tak normalka kolem 10) a jizvu jsem u sexu citila 11mesicu, pak jsem ji prestala citit a znovu otehotnela 😉 ale tak velky poraneni musi bolet dlouho a tomu, co tvrdi, ze je to psychicky bych to dala vyzkouset. Me mimochodem u druheho tehotenstvi bylo celou dobu tak strasne zle, ze jsem malem skoncila v blazinci. Fakt, uz jsem tam byla na pohovoru, pry taky psychicky..bych jim dala.. 😠 po porodu jako kdyz utne, pohoda 😎

kristi
22. lis 2011

@nemue no ty voe, to je des ☹

elienka
22. lis 2011

@nemue keď to čítam, tak som rada že moje tehotenstvo kvôli preeklampsii skončilo akútnym cisarákom 3t pred termínom, neviem čo sú pôrodné bolesti a stav po cisaráku je prechádzka ružovou záhradou oproti tvojmu pôrodu. Nedivím sa že druhé nechceš, jedine že by sa dalo dohodnúť na cisaráku.

nemue
22. lis 2011

@elienka
@kristi
@dana3262
@chlebenka
@mirus84 díky za účast 😅 😉 Abych toho asi neměla málo, tak jsem před týdnem byla na další operaci, kvůli špatnému zašití při porodu, další 4 stehy venku a 4 vevnitř 😝 🙄 Ale teď už doufám, že vše špatné jsem si vybrala a už bude jen dobře... Malej mi to vynahrazuje, je to zlatíčko 😵

ia.
24. lis 2011

Můj první porod jsem tady už někde popisovala, na prvorodičku celkem rychlovka, o půlnoci první bolesti a v pět ráno byl malý na světě. Měl 4,20kg, takže macek. Když se blížil druhý porod, odhady váhy miminka opět ukazovaly větší plod. Moje gynekoložka pracuje zároveň v porodnici, pro kterou jsem se rozhodla, a proto mi navrhla cca týden před termínem, že mi porod vyvolá, vzhledem k tomu, že miminko bylo dostatečně velké a porodní cesty připraveny. Ráno jsem tedy nastoupila do porodnice, byla mi zavedena tableta a s manžou jsme se ubytovali na porodním sále, mimochodem stejném jako u prvního porodu. Tabletu mi zavedli v 7.30h, do 9hod lehké bolesti, spíš nic, takže jsem ležela a povídali jsme si. v 9h mi porodní asistentka provedla klistýr a v 9.15h prdla vodu, byla jsem tak krásně otevřená, že se ji to povedlo prstem, nemusela brát žádný nástroj. No a pak teda začly kontrakce! Byly šíleně bolestivé a byly co 1 min. Lezla jsem doslova po zdech, ale s každou kontrakcí jsem doslova cítila, jak miminko klesá dolů. v 10h jsem řvala na manžu, že chci tlačit, najednou frmol, sestry, moje gynekoložka, všechny se seběhly. Na první kontrakci byla venku hlavička, na druhou ramínka a zbytek tělíčka. Cítila jsem ohromnou úlevu a záplavu štěstí, když jsem miminko slyšela plakat. V tu chvíli jsem se dozvěděla, že mám druhého syna. Byl neskutečně vlasatý a okamžitě mi ho dali na bříško. Vážil 3850g a měřil 52 cm, 6 dní před termínem, narodil se 5.10.2011 v 10.10h. Takže se narodil za 1 hodinu a 5 minut od první kontrakce. Byla to fakt rychlovka, ale druhý porod daleko víc bolel...Šitá jsem byla, ale jen povrchově...Jinak to byl porod rychlý a krásný tím, že se mi narodil nádherný zdravý syn a vše proběhlo bez komplikací 😵

lucisa
24. lis 2011

@ia. gratuluji, porod jsi měla opravdu rychlý, mě ho tedy nevyvolávali ani jednou, ale už tady holky psaly, že vyvolávaný je sice rychlejší, ale taky bolestivější.

@nemue jejda, no, užila sis.... ty si to, chudáku, vyžíráš úplně do dna se vším. 😒 ☹

jasekd
24. lis 2011

@lucisa Tak ja mela prvni porod normalni, 9 hodin od silnych 5timinutovek, a druhy preindukci (ta zabrala) za 12 hodin od petiminutovek, bolel vic a delsi, a to jsem rodila po roce 😝 Ale byl lepsi, nekomplikovany, bez nastrihu, mimino na bricho, fakt o moc hezci nez prvni 😵 I kdyz jsem opet myslela, ze zdechnu 😀

sussanah
5. pro 2011

Tak jsem se taky rozhodla podelit se se svym zazitkem z porodu 🙂

Jako u Fila me od zacatku 9m trapili poslicci. Nejprve jen tak co 1-2dny tvrdlo bricho, ale s blizicim se TP to bylo cim dal horsi. 2 tydny pred porodem jsem se pravidelne budila v noci kolem 4 na tvrdnuti bricha, posledních 10 dni jsem mela i několik nocnich akci „je to porod, nebo neni?“ kdy jsem mela třeba 2h kontrakce po 7min, abych potom sla zase spat. Poslicci v odpolednich hodinach od cca 17h do 22h byly uz skoro na dennim poradku. Den před porodem jsme sli na vylet na prehradu, jeli parnikem a zpatky sli pesky (cca 6km). Na konci cesty uz me zase chytli poslicci, maly se mi tlacil v panvi, ale to u me zas tak nic neobvykleho nebylo. Doma se to zase zklidnilo a vecer (kolem pulnoci) jsme sli normalne spat. Poprve jsem se probudila ve 2, ale to jen na zachod, trochu me bolelo bricho (asi tak jako poslednich 14dni v noci) a sla jsem znovu spat. Pak me probudil první stah v 4:10. Bylo to slabe, docela kratke, ale jine. Pockala jsem na dalsi, prisel po 7min, tak jsem vstala, ze jdu zase do kuchyne. Zapla jsem si contraction master a pockala další cca 3 stahy (po 7, po 5 a po 5min), uznala, ze to asi bude ono a sla vzbudit manzela. Mezitim uz jsem si parkrat odbehla na zachod, zavolala jsem PA (4:45) a zacali jsme chystat věci na domporod. Mezitim zacaly stahy chodit super rychle, najednou po 3min, ale porad docela kratke. Po 5:15h uz to zacalo byt fakt silne a uz i delsi, interval nevim, ani jsem nestihala merit. Slo to jedno za druhym a ja zacala mit strach, ze to ani PA nestihne. Mela jsem strach si vlezt na ulevu do vany, ze by se to moc rozbehlo. V 5:45 prijela PA, vysetrila me a konecne jsem sla do vany. Vana byla uuuzasna, kontrakce opravdu poradne zesilily a ja zacala citit, jak se maly zacina cim dal vic tlacit dolu. Manzel mi v kontrakcich drzel nohu nahore, abych to vubec rozdychavala. Pak jsem musela znovu na zachod (nastesti mame wc v koupelne). Sedla jsem si, další stah, pak jsem jen klesla ze zachodu na kolena na podlahu, kde me drzeli PA a manzel. Pak ze teda pujdu uz na postel, ale zase další stah (to uz bylo snad bez prestavky), drepla jsem si a praskla voda. Dobelhala jsem se s nohama od sebe do postele, oprela jsem se o polstare a uz jsem ho citila, jak mi tlaci na kosti. Najednou to zacalo fungovat tak nejak samo, maly se tlacil ven, ja kricela „pooooooojd“ a jen jsem ho proste ven s krikem poustela. Nejuzasnejsi bylo, když jsem si tam sahla a citila, jak jde hlavicka pomalu ven. Pak uz jen PA houkla na manzela, at si ho jde chytit a to uz byl maly skoro venku. Jak byla venku hlavicka, tak mu PA pretahla pupecni snuru pres krk a uz sel zbytek tela. Najednou jsem citila, ze je venku, chytla jsem si ho za nozicku a bylo to uzasne. Sedla jsem si ke stene, maleho k sobe a neverila, ze uz mame hotovo, bylo 6:30 🙂 Bylo to nadherne, uzasne, byl to neuveritelny pocit, když jsem citila, jak jde hlavicka pekne pomalicku ven a mohla ji trochu rukou pridrzovat. Maly se asi za 20min pekne prisal, jen se mu asi nejak nechtelo do ocniho kontaktu, takze na me spis jen tak mzoural jednim okem 🙂 V tu chvili se vzbudil Fil (to bylo snad nacasovane), takze se mu sel manzel venovat. Simon me během kojeni stihl ještě pekne pokakat a pak ještě asi 2x 😀 Placka ale porad nechtela jit ven, sice jsem mela opet slabe kontra, ale porad nic. Prubezne jsme to s PA zkousely a pak jsme maleho predaly manzelovi a ja sla do sprchy. Studena voda na bricho pomohla, ale porad nic. Tak zpatky do postele, mrazeny hrasek na bricho a opet se maly prisal. Pak uz nastesti odesla (1:20h po porodu). Mela jsem uz fakt strach, ze budu muset do porodky a asi jsem to v sobe nejak podvedome zadrzovala. Potom me PA zkontrolovala a musela teda trochu sit. Maly sel s jednou rukou jako superman a s druhou nejak divne stocenou za zady, takze me kousicek trhnul. Ale byla to jen kuze, PA udelala pro klid duse 2 stehy a bylo hotovo. No a pak uz jsme jen lezeli a koukali na sebe, teda spis ja na neho, protože Simi se proste nadlabl, vzal si kazde prso tak 2x, poradne se vykakal a spokojene usnul 🙂 PA ho zvazila, bylo to 3870g ciste vahy bez smolky 😀 Jak jsme se o porodu potom bavily, tak mi teprve rekla, ze bylo videt, ze jsem mela strach, jestli prijede, protože po jejim prijezdu i pres silne a caste stahy jsem byla otevrena jen na 2cm!! To mi ani predtim nerekla s tim, ze to není dulezite, at jdeme do vany. Takze jsem se vlastne z 2cm během cca 40min otevrela a porodila! Zkratka a dobre, byl to uzasny zazitek, jsem moc rada, ze jsme to vsechno tak krasne zvladli a ze jsme si to mohli uzivat v klidu domova 🙂 Manzel teda potom prohlasil, ze fakt chvilku nechapal, ze když jsem se oprela o ty polstare v posteli, ze uz jako fakt rodim. Když me obesel, aby maleho chytl, tak uz byla hlavicka venku, jen se koukal, jak rotuje a pak uz slo telicko primo do jeho naruce. Dokonce ho to i dojalo, az se mu zamlzil vyhled. A teda potom ještě prohlasil „tyjo, v te knizce nekecali, ta hlavicka se fakt otacela“ 😀

dana3262
5. pro 2011

@sussanah tyyy vago.. Vy jste rodili doma?! Paradni porod! Ja neverila, ze jsem behem asi 15min ze 4cm porodila. A mela jsi hned mliko? Pribiral hned? Nas jo, a to jsem mela 4mes kojici pauzu 🙂 Je to fajn, mit je po kupe, co 😉

sussanah
5. pro 2011

@dana3262 mliko nastoupila jakz takz, asi 3-4den, ale zhubl docela hodne, vic jak 10%. Ale jak se mliko rozbehlo poradne, tak zacal hezky pribirat, je uz z nej poradny macik. Jj je to bezva mit barak plny chlapu 🙂

anyzz
14. led 2012

Taky se přidávám se svým zážitkem z porodu 🙂
Termín jsem měla 5.12. Celé těhu bylo naprosto v pohodě,neměla jsem žádné problémy a dokonce ani jednoho poslíčka 🙂 .
5.12. dopoledne jsem byla normálně v poradně - doktorce se ale moc nezdál monitor,takže mi řekla ať přijdu za dvě hodiny na další monitor a když bude zase špatný,tak mi udělají oxytocinový zátěžový test a vyvolají mi porod. Za dvě hoďky byl monitor úplně v pořádku,tak mě pustila domů.
Cestou jsme si koupili v lékárně ricinový olej na koktejlík podle porodní asistentky Stadelmannové,protože vyvolávat porod jsem vážně nechtěla. Domů jsme přijeli kolem 15. hodiny,hned jsem si ho udělala a čekala co se bude dít...a ono nic 🙂
K večeru mi začalo celkem pravidelně tvrdnout bříško,ale to bylo všechno,nic víc se nedělo,tak jsem si říkala,že to na mě asi působit nebude. Večer k nám přišli čerti s Mikulášem a andělem....prý mě nebudou moc strašit,abych z toho neporodila...to jsem se tomu smála,protože to vypadalo že ještě dlooooouuuuho rodit nebudu 🙂 Kolem 23. hodiny jsme šli spát.
6.12. Asi ve 4.30 ráno jsem šla na záchod,vrátila jsem se do postele a asi za 10 minut mi praskal voda 🙂 🙂 . Vůbec jsem si ale nebyla jistá,jestli je to vážně ONO 🙂 Že je to opravdu ono mi bylo ale jasné hned jak jsem se znovu zvedla z postele,protože to už mi plodovka tekla po nohou a měla jsem pod sebou pěknou loužičku 🙂 Vzala jsem si vložku a šla probudit mužíčka,ten si ale myslel,že si z něj dělám legraci - nevěřil tomu,že koktejlík vážně zabral.
Dala jsem si sprchu,dobalila posledních pár drobností do porodnice a jeli jsme.Neměla jsem ještě vůbec žádné bolesti,takže jsem byla vysmátá a v autě jsme se bavili tak dobře,že jsme přejeli odbočku do Příbrami a zajeli si 10 km k další odbočce 🙂. Do porodnice jsme přijeli kolem 7. hodiny,vzali mě na příjem,vyšetřili na křesle,udělali z vložky test na plodovku a napojili na monitor,to už jsem měla malinké bolesti,ale vážně malé,takže pořád v pohodě. Mužíček vyplňoval mezitím všechny papíry. Byla jsem otevřená na dva prsty,takže jsme šli na porodnický pokoj - v Příbrami jsou tyhle pokoje,jste pořád celou dobu v jednom pokoji,kde je sprcha+wc,balon a další pomůcky na ulevování bolesti a rovnou i vyhřívané lůžko pro mimi,takže ho po porodu nikam neodnášejí a máte ho hned vedle sebe. Za chvíli přišla PA s tím,že mi udělá klystýr...oholila jsem se radši už sama doma 🙂 . Takže mužíček si šel dát kafčo - u klystýru jsem ho vážně nechtěla! 😎.To už jsem měla stahy po 4 minutách a byly už celkem cítit,ale pořád se to dalo vydržet.Po klystýru jsem si dala 20 minut sprchu ve které jsem skákala na balonu,to bylo příjemné. PA mi pak přišla udělat monitor a to bylo nepříjemné,protože jsem musela ležet a stahy bolely daleko víc - ve stoje jsem je vždycky rozchodila.Po chvíli přišla s tím,že na monitoru budu napojená až do porodu ☹ .Takže jsem tam ležela,stahy po 4 minutách a chodili mě kontrolovat. Dali mi injekci na změkčení hrdla. To už jsem byla otevřená na 6 prstů. Šlo to docela rychle 🙂 Mužíček všechno dokumentoval foťákem 🙂 .Asi od 11.hodin jsem začala mít stahy po 3 minutách a ty už bolely vážně hodně,že jsem se vždycky kroutila jak žížala.V 11.50 přišla PA s tím,že je špatný monitor,že když mám stahy,tak není nic vidět,takže mi držela sondu a při kontrakci na ni tlačila aby viděli jak je prckovi. Najednou odběhla a vzápětí přišli dvě PA,můj pan doktor a ještě jedna doktorka,zvedli mi křeslo a že jdeme rodit!Byla jsem otevřená zatím jen na devět prstů...Takže jsem začala tlačit,zatlačila jsem asi šestkrát a potom mi řekli,že musím tlačit víc a i mimo kontrakce....takže jsem tlačila skoro v kuse,PA mi tlačila na břicho,mužíček mi držel kyslíkovou masku....A asi na dalších pět zatlačen ve 12.12 hodiní byl prcík na světě 🙂 🙂 . Byl úplně celý modrý,ale hned plakal (takže si myslím,že už měl málo kyslíku i když mi Mudři nic neřekli). Mužíček přestřihnul pupečník 🙂 PA ho změřila a zvážila - 51 cm a 3560 g a pak mi ho hned dala 🙂 🙂 ,okamžitě přestal plakat 🙂 .Doktor mě zašil - měla jsem jen dva stehy a šití jsem skoro necítila a nechali nás dvě hodinky o samotě. Mužíček fotil Maxíčka,ten vůbec nespinkal a pořád si nás prohlížel 🙂 🙂 .
Takže můj zážitek z porodu byl určitě jedna z nejkrásnějších věcí v životě 🙂

anetadr
16. led 2012

@anyzz teda - úplně ti rozumím, že ležet při kontrakcích je šílené - já jsem to měla hodně rychlé, ale jak mi řekli na sále, že si mám lehnout, tak bych je byla schopná klidně pokousat - prostě lehnout si nešlo - až se mi pak uvolili píchnout trochu epi (původně nechtěli, protože už jsem byla moc otevřená). Ale je to stejně úžasné, jak to ta příroda má zařízené, že maminka po porodu dokáže říct, že to byl jeden z nejkrásnějších věcí v životě🙂

anyzz
16. led 2012

@anetadr To jo....taky jsem si nedokázala představit,že všechny maminy co znám říkají jedním dechem,jak moc to bolí a zároveň jak úžasný to byl zážitek 🙂 🙂 .Já jsem byla už v těhu rozhodnutá,že EPI nechci,tak jsem ráda,že jsem ho ani nepotřebovala 🙂 Můj doktůrek říkal,že na prvorodičku to byl excelentní porod 🙂 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru