Jaký byl porod

marki
10. kvě 2006

Ahoj kočky, to, co teď napíšu, se týká mého prožitku z porodu. Hned na začátku musím napsat, že se nemáte čeho bát, a že ym ženský vydržíme úplně všechno... 😉

Náš Kryštůfek se narodil 02.05.06, takže zážitky jsou ještě čerstvé. Ale od začátku.....

Už z neděle na pondělí (tj. 01.05.06) jsem skoro celou noc nespala, protože mě navštívili poslíčci....břicho mě bolelo v nepravidelných intervalech po dvou hodinách, pak hodina klid, a pak to zase na dvě hodiny přišlo...prostě celou noc jsem byla vzhůru, ale nějak jsem cítila, že to ještě nebude ono.... 😲 Ale pro jistotu jsem tu noc vařila manžílkovi na druhej den oběd...polívku, maso a brambory.-....stejně jsem nemohla spát...

Celej den už to bylo takový nijaký...a odpoledne, když jsme šli s Jožíkem (mým manželem pro nezasvěcené) na procházku, tak jsem si odskočila do nemocnice, aby se mi podívali na mimčo....řekli mi, že buď můžu jít domů, že to klidně může přijít za 3 hodiny nebo za 3 dny----prohlásila jsem (a všem to doporučuju), že radši půjdu domů (i když, my to máme do nemocnice 5 minut autem, že 🙂 )...navečeřela jsem se, dala jsem si teplou lázeň, pak jsme s Jožíkem hráli hry,,,,,,a pak přišel večer, já seděla u PC a psala tady na beremese....a v tom na mě přišly první kontrakce.....takže jsem si je začala zapisovat....a byly pravidelný....a hlavně úplně jiný než ty všechny předtím....prostě mě bolelo v podbřišku, jako když to máte dostat, ale ta bolest neustává.....takže jsem se uchýlila do ložnice, kde jsem poklečmo k naší posteli začala vydýchávat...po 20 minutách za mnou přišel Jožík a pochopil situaci, na nic se neptal, chytil mě za ruku a hladil po zádech.....tohle všechno začalo ve 20:45 h a do 23.00 h jsem to vydržela....pak jsem si řekla Jožíkovi o vanu, ale na tu jsem už neměla náladu, takže jsem se osprchovala a naznačila Jožíkovi, že si jedeme pro mimčo, že už to nemůžu vydržet....kontrakce byly po 4 minutách,,....po cestě, která nám od baráku až do pátého patra porodnice trvala 21 min, tak jsem je měla celkem 5 x.....musela jsem se vždycky zastavit a vydýchat....

v porodnici nás přijali s úsměvem, byla tam stejná paní doktorka jako při odpolední kontrole.....takže jsem ležela kvůli křivce asi půl hodiny, což bylo hrozný, když se při kontrakcích nemůžete procházet.....pak přišel na řadu klystýr, což je naprosto pohodová věc, naopak vám pomůže se uvolnit.....(tam jsem teda manžílka nebrala)......potom jsem šla rovnou do sprchy, kde mě mnažílek osprchovával.....postupně jsem si přidávala teplou vodu....a tady, i když masírovaná vodou, tak si tenhle okamžik, kterej pro mě představoval věčnost, pamatuju jako nejhorší z celýho porodu.....ta bolest, tak se nedá popsat....ale celou dobu jsem si říkala- bude hůř, holka, bude hůř.....pak mi dovolily jít na gauč, kde si mě ale jen prohlídly a řekly, že už jsem hodně otevřená a že už to nebude dlouho trvat....což se nádherně poslouchá a dodá vám to spoustu energie...takže jsem šla rovnou na sál...detaily už popisovat nebudu, na stole jsem vystřídala polohy na boku i na zádech, a pak mi doporučily stoupnout si za stůl a tlačila jsem v podřepu....zezadu mě přidržoval Jožík a bylo to super, protože jsem se nádherně uvolnila.... 😉

Nakonec ta finální fáze, kdy jsem tlačila s nohama na koze trvala 20 min a to halvně proto, že mám úzkou pánev....ale tohle už vůbec nebolelo, jen posloucháte, co se děje kolem...protože mně slábly kontrakce, a tak jsem se začala bát o mimčo....jak jsem tlačila, tak vždycky vykouklo kousek hlavičky a zase zalezla....tohle se opakovalo asi pětkrát, byly tam kolem mě už čtyři lidi....+ Jožík a ti všichni se nám snažili pomoc....nakonec mě musely nastřihnout a mimouš byl na světě....tak nám řekly, že je to kluk.....a Jožík běžel za ním, aby viděl, co všechno se děje.....a pak hrdě kráčel po sále, zatímco mě zašívaly....40 minut....a to mi bylo všechno jedno....věděla jsem, že je mimouš v bezpečí a tak jsem zápasila s paní doktorkou, která mě zašívala...sice jsem dostala injekci na umrtvení, ale asi to nepomáhá...mně teda určitě ne....ale nevadí...když mě zašily, tak jsem šla za těma svýma chlapama do tzv. obýváku, kde jsme v klidu pobyli první minuty našeho štěstí....a to bylo opravdu super....ten klid a očuchávání miminka....a pak jsem musela po hodině se osprchovat a šli jsme na pokoj.....a tím skončil náš nejkrásnější den a zážitek, který jsme s Jožíkem zažili....

mějte se hezky a ničeho se těhulky nebojte, každý porod je jiný, ale všechno stojí za ten okamžik, kdy vidíte svoje miminko na světě...a hrdýho tatínka u toho....bez něho by to nebylo ono....a jeden druhýho si vážíme ještě víc..... 😉 a na bolest rychle zapomenete----

dobrou MArkí a Kryštůfek

miyya
26. lis 2008

sarkal ahoj,tak neak podobný pôrod som mala aj ja.až nato, že mne vodu prepichovali,ale tiež to tak neako prebiehalo a aj tak isto skončilo.

hlavinka
26. lis 2008

Sarka: aha, tak to je jasny, to musel byt cisar. Jeste, ze tak. Tak at se vam dari! 😉

mirjanka
27. lis 2008

Tara gratuluji, nedělní děti bývají šťastné 🙂
Když tak čtu vaše porody, tak se docela divím, už před deseti lety jsem byla na předporodním kurse, kde se znovu oslavoval ...přirozený porod...žádný oxytocin...ten prý způsobuje zbytečné potrhání rodičky a následný třes po porodu, epidural taktéž...
prvního syna jsem rodila zcela přirozeně...otevírala jsem se pomalu a dost bolestivě, potom jsem byla bez šití a hned v pohodě po porodu ... moje mamka nechápala, jak můžu v pohodě druhý den po porodu sedět na tvrdé židli - u druhého syna byl porod rychlejší a bolest jsem dokázala ovládat...hodně rychle jsem se zahojila a následně přemluvila manžela na první milování po 14 dnech
😉

lenkabu
27. lis 2008

tara:gratuluju 🙂 Tvůj chlapeček má pěkný čas narození...moje dcerka šla taky přesně na temín a pro změnu ve 4:44 😀

evka_
28. lis 2008

🙂 uf maminy... no poviem vam ze som necakala, ze tak malinko casu mi ostane na ostatne veci 😀 ale pre moj pokladik vsetko... 😵

takze rychlo, kym malinka spinka...

miery boli 3350g a 50 cm 🙂

porod bol fajn, velmi silny zazitok a nebyt toho, ze ma mala tak potrhala, mohla by som tvrdit, ze bol krasny a uplne v pohodicke... 🙂)))

dost som prenasala a straaaaaasne som tuzila aby sa mala narodila aspon v taky krasny datum ako 22.11. lenze ta sa rozhodla, ze nebude za nic na svete skorpion.... takze hned po polnoci 23 mi zacali poslickovia... po dvoch hodinach ustupili, tak sme sa rozhodli s manzelom tomu trosku pomoct 😵 😵 😵 ...

a lahli sme si spat...

zrazu som sa zobudila na silnejsiu bolest... ta sa zopakovala po nejakej dobe... a to uz som vedela, ze spat sa u toho neda... kazdopadne, bolo to ine a ja som vedela, ze je to ono...

tak som sla dole do kuchyne, vybrala z mrazaku rozky aby som mohla manzelovi pripravit nejake jedlo do porodnice... a predychavala prve kontrakcie, ktore boli pekne pravidelne po 10 minutach....
medzitym som zistila, ze lezat pri nich je nic moc (lezala som, pretoze som si myslela, ze sa mi podari este cosi dospat, ale to som bola asi naivna ;))) ). A tak som sa zacala prechadzat po byte... Dobalila som si veci, pripravila jedlo... po cca 2 hodinach zacali kontrakcie po 5 minutach... pockala som pol hodinku a zobudila manzela... to uz bolo tak 8 hodin rano... este stale som si nebola ista, ci uz mam vyrazit do porodnice alebo nie, tak som volala mojho porodnika, a ten ze uz by som mala... tak sme necakali a vyrazili sme...

bala som sa ze prideme zbytocne skoro, a ze este nebudem dost otvorena alebo pod... ale po prehliadke mi povedali ze som na 4... a vraj ci chcem epidural 🙂))) coz ma rozosmialo, pretoze tie bolesti sa dali zniest uplne v pohode... Tak som sa spytala, dokedy si to mozem rozmysliet, pretoze zbytocne som si ho nechcela dat pichnut... Povedali mi, ze tak kym budem do 6 cm...

dali mi cipky a poslali ma s manzelom rozdychavat kontrakcie... to uz bolo asi tak cca 10 hodin... 🙂 zrazu som ich mala kazde 2-3 minuty ale stale sa mi zdali znesitelne... pokial som sa u toho prechadzala nebolo to fakt nic hrozne... 🙂)) o pol 1 dosiel moj porodnik, skontroloval ma, bola som stale na 4... stale mi ponukali epidural a ja som stale chcela pockat... 🙂 manzel bol sice velmi unaveny, pretoze moc toho nenaspal, ale bol zlaty a hodne sme sa v prvu dobu smiali, dokonca sme hrali sachy a tak... proste to odsypalo... nakoniec mi doktor pichol plodovu dobu, dali mi infuzku aby som doplnila tekutiny...

poviem vam, keby ma nedali lezat, tak ani epidural nechcem... lenze som uz dost prenasala a bali sa o mimino, takze ma uz az do konca porodu nechali na monitore... a to uz zacali byt kontrakcie pri lezani o comsi inom, tak som sa nakoniec pre ten epidural rozhodla... stihli mi pichnut jednu davku, takze cca 1 a pol hodinky som sa vyhla najsilnejsim kontrakciam (pocas tejto doby sme sa 2 krat velmi vystrasili, pretoze ako malinka klesala nizsie, stratili jej pulz srdiecka a 10 minut sa ho nedarilo najst... bola som velmi vystrasena, behali okolo mna 4 ludia, a uz uz som si myslela, ze ju budu hned vyberat - nastastie ten pulz potom nasli). Ked som zacala znovu citit kontrakcie a pytala si dalsiu davku tak zistili, ze som na 9 a pojdeme uz za chvilkocku rodit... vsetko vyslo ako uplne super naplanovane... samotny porod som uz davku nemala, ale bolest som pri tych tlakoch necitila... malinku som vytlacila na 3 kontrakcie...

len to sitie stalo potom za to 😒 . Nastastie bol doktor velmi sikovny a rychly a nepriek tomu, ze som uz nebola zrovna najlepsi pacient - dost to bolelo ale zosil ma asi za 10-15 minut... a bolo 🙂

mala vysla na svet presne o 3 poobede... stastne a krasne nedelne dieta 🙂

bola som prekvapena ako som sa pri konci porodu klepala a najme po nom... (cele tie dve hodinky co som lezala na pozorovanie) neviem ci to bolo len vysilenie... (tiez ste sa klepali???) ale velmi som si zaroven poplakala... Od stastia a dojatie... bolo to velmi silne...

malinku mi priniesli este v ten vecer na izbu a ja som od nej nemohla celu noc odtrhnut oci... 😵 😵 😵

hlavinka
28. lis 2008

Evka: moc hezky a gratulujeme k malicke 🙂

Vite co mi neni holky jasny, proc davaji cipky (predpokladam oxytocin?) a proc pichaji plodovku? Ja vim, ze nekdy se to musi, kvuli decku ci mamce, aby nebyl nejaky prusvih, ale proc to delaji vzdycky?
Prijde mi, ze snad priroda vi, co dela, ne? Jak rodili jiny zensky pred X lety? No, asi jsem naivni, ale radsi bych, kdyby mi nic neurychlovali.

A taky jeste jeden dotaz - ta pldodovka se picha jakoze pres vaginu? Jakoze cim to propichnou? Je to citit? Diky. 🙂

evka_
28. lis 2008

hlavinko, to vobec necitis a ani babetku nemozu nijak ublizit... jj pichaju to cez vaginu takou hrubskou ihlou... ale vobec sa nemusis bat...

citila som len runutie a ako to vytieklo... to bolo vsetko 🙂

marinka
28. lis 2008

Evko, taky moc gratuluju, opravdu krásný porod!! 😵

Hlavinka, určitě máš pravdu, že je lepší (pokud je všechno v pořádku), když se to nechá na přírodě a počká se, až praskne voda sama. Ale třeba já jsem nad tím takhle vůbec neuvažovala, když už rodíš, tak to chceš mít hlavně co nejdřív za sebou 😅 Já jsem třeba nastoupila do porodky o půl 10 ráno, poslala mě tam gyndařka z prohlídky, protože jsem měla na monitoru pravidelné kotrakce a začala jsem se otevírat. V porodce mi píchli urychlující injekce a kontrakce se rozjely, ale stále jsem se neotevírala a ještě v pět večer jsem byla jen na 2 cm. Když mi proto dr. navrhl, že píchneme plodovku,aby se to urychlilo, byla jsem všema deseti pro! Píchnutí plodovky mě vůbec nebolelo, dělá se to přes vaginu takovou jakoby jehlicí, ale já jsem to opravdu nevnímala jako něco nepříjemného. Po píchnutí plodovky okamžitě začaly pořádné kontrakce po minutě a porodila jsem asi za dvě hoďky, takže jsem se za tak krátkou dobu otevřela o 8 cm.. Neumím si představit, jak dlouho bych tam musela být, kdyby mi tu plodovku nepíchli a nechali to na přírodě, to bych asi rodila 2 dny 😅

kveta
28. lis 2008

Na konci tej hrubej ihly na prepichnutie plodovky býva taký malinkatý krokodýlik /ako maličký zubatý štipec na prádlo a tým sa zahryzne do plodového obalu a vytrhne sa z neho kúsok a tým sa pustí plodová voda. Robí sa to najmä keď sú plodové obaly príliš tuhé a vdaka tomu pôrod nepostupuje. Je to úplne bezbolestné a nie je to rutinný zákrok.
A pred x rokmi umieralo vyše 20 percent žien pri pôrodoch, takže na hlbokú minulosť sa moc neodvolávaj... 😀

hlavinka
28. lis 2008

Evka. dekuju za vysvetleni. 🙂 A Ellenka se vam moc povedla, takovej drobecek krasnej 🙂 😵 🙂

anitka78
28. lis 2008

Hlavinka prepichutonutie plodovky vobec necitis, len stekanie prijemne teplej vody po stehnach 😀 Marinka ma pravdu, niekedy to proste inak nejde, aj mne prepichovali plodovku a do 30-40 min. bolo po vsetkom

zukab
28. lis 2008

moj porod bol skvely.
bol to planovany cisarsky rez, kombinacia spinalu a epiduralu, vsetko som vnimala, partner bol u toho, ked malu vytahovali z brucha, tak sa opytali, ci chceme aby spustili plentu aby sme to videli, tak sme suhlasili a videli sme malu ako sa vyliahla na svet 🙂
cele to trvalo zhruba hodinku aj so sitim a uprimne povedane, citila som sa ako na thajskej masazi, ako tam so mnou mykali a neviem co este 🙂
par hodin po porode som si necitila nohy a ten den som nemohla vstat z postele, vstala som druhy den rano.
dva dni po porode sme isli domov, rana sa zahojila krasne, klop klop, zatial ziadny problem.
zopakovala by som si to zasa 😀

lenkabu
28. lis 2008

hlavinka:neboj,nebolí to a můžeš to odmítnout když nebudeš chtít. Mně to třeba moc pomohlo...přijela jsem s odteklou vodou(ale jen sekundárního vaku),nic moc se nedělo a po píchnutí zbytku vody jsem porodila za 2 hodiny.Kdoví jak dlouho by to trvalo bez toho 😉

marinka
28. lis 2008

Je fakt, že když se ta voda píchne už při rozjetých kontrakcích, tak už to jde pak většinou hodně rychle.. Něco jiného je, když ti první praskne voda a čeká se na kontrakce..

ladunka
28. lis 2008

hlavinko, holky mají určitě pravdu v tom, že protržení plodového vaku někdy může porodu pomoci (já si vždycky vzpomenu na svou tchyni, která porodníkům svého syna nemohla zapomenout, že jí právě plodovou vodu neprotrhli, byla by si to přála), ale Ty máš taky pravdu v tom, že se u nás často tenhle zákrok dělá rutinně. A proč.. patří jednoduše na seznam výkonů, které naši porodníci standardně dělají, mají ho v učebnicích a umí jej. Po protržení plodového vaku se zintenzivní kontrakce a je větší pravděpodobnost, že se dítě narodí rychleji, než kdyby se to neprovedlo. Na druhou stranu to může kontrakce zintezivnit i v případě, že dítě ještě není na cestu ven úplně připravené, maminka se může zbytečně brzy vyčerpat a pak už nemá sílu, prostě cokoli. Světová zdravotnická organizace považuje rutinní protrhávání plodového vaku za postup porodu obecně škodící - jak říkáš, naruší se tím samospád věcí.

Máš právo kdykoli vědět, proč se zdravotníci chystají udělat Ti jakýkoli úkon a jeho případné důsledky a pokud nejde o ohrožení života, můžeš jej také odmítnout. Ale určitě je třeba se po informacích poohlédnout už před porodem, při porodu není na studium čas 😉 Jestli Tě to zajímá, například Partner u porodu je dokonalá kniha se spoustou informací. Přeju krásný porod a krásnou holčičku.

A vůbec všem novým rodičům tady gratuluju k silným a pěkným zážitkům a přeji šťastné děti 😵

hlavinka
28. lis 2008

Holky diky moc za nazory. Samozrejme nevim, jak na tom budu ja, treba je taky budu prosit, at neco udelaji, aby uz byla mala na svete 😀 Ale otazka taky je, zda po pichnuti oxytocinu nebo ceho na urychleni porodu se to opravdu zrychli - jak jsem cetla na konikovi, docela casto to nezabere. Zas na druhou stranu, jake by to bylo bez te urychlovacky taky nevime.

Lenkabu: Jak jako primarni a sekundarni vak? Pochopim, ze by primarni byl to pred mimcem, jakoze dole pod nim, ten sekundarni nahore nad mimcem, ale to mi neni jasny, jak to propichnout, kdyz je to nad mimcem?
myslela jsem, ze kdyz praskne voda, tak proste praskne a jede to (vice mene). Hm, to jsem ale neznalec 😅

No, horsi je asi, kdyz praskne voda a kontrakce nejsou, co? Ale zase prej se voda neustale dotvari, aby mimco bylo porad v ni, nebo se pletu?

Ladunka: souhlasim s Tebou a s WHO:o))) Ono je taky otazka, co ti kdo na sale rekne a na co Ty mas jeste silu se zeptat. Taky zalezi, na jaky lidi natrefis u porodu. Bohuzel moje zkusenosti s lekari nejsou vzdy nejlepsi, co si clovek sam nezjisti nebo nenastuduje, to kolikrat nevi. Ale budu verit, ze pri porodu budu mit jen same mile a informovane lidi 🙂 Dekuju Ti 🙂

Jinak partner u porodu by si hlavne mel neco precist. Kolikrat mu rikam, aspon nejaky porod tady na konikovi, at je trochu pripravenej, do ceho jde. 🙂

parybka
28. lis 2008

kveta: protrhnutí plodovky není rutinní zákrok?? vždyt tu čtu, že každé (snad na výjimky a především na žádost), které neprdla voda sama, tak jí to propichují.
Já taky jenom žasnu, když tu holky píšou.. přijeli jsme do porody a dali mi čípek (.. urychlovací injekci apod.).. proč???

hlavinko, nejlepší je si napsat porodní plán a tam si dej, že tě s každým úkonem musí obeznámit. Oni by to měli dělat i tak, ale co si budem povídat. Já chtěla (a snad i měla) přirozený porod, protrhnutí plodovky jsem odmítla, ale po dalších dvou hodinách jsem pak už souhlasila. Odmítla jsem také proto, že jsem měla strach z bolesti, že to bude ještě horší 😅 - jak se tady všude píše - ale já nějakou změnu kontrakcí nepocítila. Malý se pak narodil asi za 3 hodiny. Takže je otázka, jestli jsem si o ty dvě hodiny (co jsem odmítla) prodloužila porod

hlavinka
28. lis 2008

Parybka: diky, porodni plan mam, jojo. 😉
Chapu ale, ze je to proste tezky a nikdo nevime, jak by dopadlo to druhe rozhodnuti. Kazdopadne mi fakt prijde, ze to delaji rutinne a automaticky. No, jsem na sebe zvedava 😅

lenkabu
28. lis 2008

hlavinko:já to asi napsala blbě...sekundární praskl doma,primární rupla PA 😉

hlavinka
28. lis 2008

aha, tak to uz chapu. :o))

tara2
28. lis 2008

mirjanka a lenkabu - dakujem pekne, dufam, ze bude v zivote stastny ked je to nedelniatko 😀 😀 😀

konja
28. lis 2008

hlavinka: tak třeba s tím oxytocinem bych byla docela opatrná.Několika kamarádkám se po podání oxytocinu začaly horšit ozvy miminka. Do té doby nekomplikovaný porod a po oxytocinu se mimi začlo dařit špatně,vyfasovaly kyslíkovou masku, do konce porodu musely být na monitoru a jedna musela na akutního císaře.Když jsem rodila já, tak mě sestra také podání oxytocin nabídla se slovy jestli chci porod urychlit. Zeptala jsem se proto lékaře zda je to nutné a když mě řekl, že ne, že můžeme počkat aby se vidělo jak rychle se to bude vyvíjet, tak jsem ho odmítla. A jsem ráda! Malá se narodila hodinu po této nabídce. Já bych do prasknutí vody a oxytocinu šla pouze v případě, že to bude opravdu nutné. 😉

paolin
28. lis 2008

u prvniho jsem dostala oxytocin, protoze maly ztracel ozvy. u druheho porodu jsem mela uvolnujici cipky a pak kapacku novalginu. absolutne jsem se neotvirala. a byla jsem fakt rada, ze mi pomohli. maly mel nakonec 2x omotanou pupecni snuru kolem krku, tudiz nesestupoval a netlacil hlavickou na branku. jsem rada, ze mi pomohli. nechtela jsem kvuli prirozenemu porodu riskovat zivot mimca. kazdopadne mozna leky davali automaticky, ale nikdo me nenutil. kdybych chtela, reknu ne. 😉

hlavinka
29. lis 2008

Konja: souhlasim s Tebou, taky mi prijde, ze to urychlovani spis skodi nez pomaha. Ale je to jen muj nazor, samozrejme zkusenost nemam a proto si vas tady ctu 🙂

katka13122
29. lis 2008

radsej prepichnut pl.vodu ako cakat kym praskne,,,to moze trvat hodiny 😎 😎 ,,,a tie bolesty
a dala by som si to znovu spravit

hlavinka,,ak ti to ponuknu ani nevahaj 😉

mirjanka
29. lis 2008

Konja- já myslela, že už urychlování oxytocinem neexistuje...před 10 lety na předporodním kursu pro přípravu otce u porodu, o porodu a kojení, nám říkali, pryč jsou ty doby, kdy se porod urychloval oxytocinem, kdy maminka musela ležet na zádech s kapačkou v ruce, následně se potrhala - nebo museli hodně nastříhávat a po porodu místo radostného zážitku a těšení se z miminka nastal třes - něco jako zimnice...docela mě udivuje, že se v porodnicích nabízí ☹ , když to není nutné (porodní asistentka, která nás zasvěcovala do přir. porodů sama takový stresový porod absolvovala, protože dříve to bylo zvykem)... Urychlení porodu prý bylo, ale za jakou cenu. 😝

mirjanka
29. lis 2008

k propíchnutí plodové vody - u porodu mi ji taky píchli, ale to už jsem byla hodně otevřená - jen malou chvíli před tlačením - propíchnutí plodové vody je zcela bezbolestné 🙂

konja
29. lis 2008

mirjanka: jak vidíš, tak se ještě dělá 😒 . Chápu podání oxytocinu v případě, že porod jde pomalu a nepostupuje, ale bohužel stále ještě nabízejí podání i jako urychlující prostředek při jinak normálně probíhajícím porodu. Naštěstí se mě personál vždy ptal, takže jsem se mohla zeptat zda to je nebo není nutné a podle toho se rozhodnout.Bohužel se domnívám, že v mém případě mi nabízeli podání oxytocinu i z toho důvodu, že byla "rodící kalamita", bylo plno, rodičky museli čekat a nebo se posílaly jinam, takže ten oxytocin byl možná i kvůli tomu abych rychle porodila a oni měli volný sál 😠 Naštěstí jsem zvládla porodit bez jakéhokoliv zásahu do přirozeného průběhu a malá byla venku za tři hodiny od první bolesti. 🙂

novako
29. lis 2008

Kapačce oxytocinu je lépe se vyhnout. Kontra jsou po ní silné a časté. U tohoto hormonu je problém, že doktoři nedokážou odhadnout kolik ho té ženě dát (v době porodu v těle ženy už určité množství oxytocinu je, ale doktoři nedokáží určit kolik). Tak prostě kapou. A tady je seznam nežádoucích účinků:

Nejčastěji dochází ke zvýšenému poporodnímu krvácení, ke snížení koncentrace protrombinu - bílkoviny podílející se na srážení - krve(hypoprotrombinémii) či zvýšené fragilitě ( křehkosti) erytrocytů ( červených krvinek).

V literatuře popisované zvýšené riziko hemoragií a tromboembolií nebylo klinicky prokázáno.

Ojediněle se může objevit zvracení, alergické reakce a arytmie (nejčastěji bradykardie matky nebo plodu). Po prolongovaných intravenózních infúzích může vzácně dojít k retenci vody až otravě vodou, alteraci plodových ozev, k hypertenzi ( zvýšení krevního tlaku) a subarachnoidálnímu krvácení ( ke zvýšení krevního tlaku a k mozkové příhodě, která se projeví intenzivní bolestí nejčastěji v záhlaví a krku) nebo ke snížení krevního tlaku a šoku.

novako
29. lis 2008

A ještě toto:

Jestliže jste použil(a) více přípravku Oxytocin, než jste měl(a)

Vysoké dávky oxytocinu mohou vyvolat nadměrnou činnost dělohy s velmi silnými (hypertonickými) kontrakcemi, které mohou poškodit plod nedostatkem kyslíku (asfyxií nebo anoxií, nebo vést k protrhnutí (ruptuře) dělohy či poporodnímu krvácení ( hemoragii).
V závažnějších případech může vést předávkování oxytocinem k hyponatrémii nebo k intoxikaci vodou, zejména při současném nadměrném přívodu tekutin.
Vysoká jednorázová dávka podaná intravenózně by mohla vyvolat srdeční arytmii.
Při předávkování oxytocinem je na místě symptomatická a podpůrná léčba.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru