Jaký byl porod

marki
10. kvě 2006

Ahoj kočky, to, co teď napíšu, se týká mého prožitku z porodu. Hned na začátku musím napsat, že se nemáte čeho bát, a že ym ženský vydržíme úplně všechno... 😉

Náš Kryštůfek se narodil 02.05.06, takže zážitky jsou ještě čerstvé. Ale od začátku.....

Už z neděle na pondělí (tj. 01.05.06) jsem skoro celou noc nespala, protože mě navštívili poslíčci....břicho mě bolelo v nepravidelných intervalech po dvou hodinách, pak hodina klid, a pak to zase na dvě hodiny přišlo...prostě celou noc jsem byla vzhůru, ale nějak jsem cítila, že to ještě nebude ono.... 😲 Ale pro jistotu jsem tu noc vařila manžílkovi na druhej den oběd...polívku, maso a brambory.-....stejně jsem nemohla spát...

Celej den už to bylo takový nijaký...a odpoledne, když jsme šli s Jožíkem (mým manželem pro nezasvěcené) na procházku, tak jsem si odskočila do nemocnice, aby se mi podívali na mimčo....řekli mi, že buď můžu jít domů, že to klidně může přijít za 3 hodiny nebo za 3 dny----prohlásila jsem (a všem to doporučuju), že radši půjdu domů (i když, my to máme do nemocnice 5 minut autem, že 🙂 )...navečeřela jsem se, dala jsem si teplou lázeň, pak jsme s Jožíkem hráli hry,,,,,,a pak přišel večer, já seděla u PC a psala tady na beremese....a v tom na mě přišly první kontrakce.....takže jsem si je začala zapisovat....a byly pravidelný....a hlavně úplně jiný než ty všechny předtím....prostě mě bolelo v podbřišku, jako když to máte dostat, ale ta bolest neustává.....takže jsem se uchýlila do ložnice, kde jsem poklečmo k naší posteli začala vydýchávat...po 20 minutách za mnou přišel Jožík a pochopil situaci, na nic se neptal, chytil mě za ruku a hladil po zádech.....tohle všechno začalo ve 20:45 h a do 23.00 h jsem to vydržela....pak jsem si řekla Jožíkovi o vanu, ale na tu jsem už neměla náladu, takže jsem se osprchovala a naznačila Jožíkovi, že si jedeme pro mimčo, že už to nemůžu vydržet....kontrakce byly po 4 minutách,,....po cestě, která nám od baráku až do pátého patra porodnice trvala 21 min, tak jsem je měla celkem 5 x.....musela jsem se vždycky zastavit a vydýchat....

v porodnici nás přijali s úsměvem, byla tam stejná paní doktorka jako při odpolední kontrole.....takže jsem ležela kvůli křivce asi půl hodiny, což bylo hrozný, když se při kontrakcích nemůžete procházet.....pak přišel na řadu klystýr, což je naprosto pohodová věc, naopak vám pomůže se uvolnit.....(tam jsem teda manžílka nebrala)......potom jsem šla rovnou do sprchy, kde mě mnažílek osprchovával.....postupně jsem si přidávala teplou vodu....a tady, i když masírovaná vodou, tak si tenhle okamžik, kterej pro mě představoval věčnost, pamatuju jako nejhorší z celýho porodu.....ta bolest, tak se nedá popsat....ale celou dobu jsem si říkala- bude hůř, holka, bude hůř.....pak mi dovolily jít na gauč, kde si mě ale jen prohlídly a řekly, že už jsem hodně otevřená a že už to nebude dlouho trvat....což se nádherně poslouchá a dodá vám to spoustu energie...takže jsem šla rovnou na sál...detaily už popisovat nebudu, na stole jsem vystřídala polohy na boku i na zádech, a pak mi doporučily stoupnout si za stůl a tlačila jsem v podřepu....zezadu mě přidržoval Jožík a bylo to super, protože jsem se nádherně uvolnila.... 😉

Nakonec ta finální fáze, kdy jsem tlačila s nohama na koze trvala 20 min a to halvně proto, že mám úzkou pánev....ale tohle už vůbec nebolelo, jen posloucháte, co se děje kolem...protože mně slábly kontrakce, a tak jsem se začala bát o mimčo....jak jsem tlačila, tak vždycky vykouklo kousek hlavičky a zase zalezla....tohle se opakovalo asi pětkrát, byly tam kolem mě už čtyři lidi....+ Jožík a ti všichni se nám snažili pomoc....nakonec mě musely nastřihnout a mimouš byl na světě....tak nám řekly, že je to kluk.....a Jožík běžel za ním, aby viděl, co všechno se děje.....a pak hrdě kráčel po sále, zatímco mě zašívaly....40 minut....a to mi bylo všechno jedno....věděla jsem, že je mimouš v bezpečí a tak jsem zápasila s paní doktorkou, která mě zašívala...sice jsem dostala injekci na umrtvení, ale asi to nepomáhá...mně teda určitě ne....ale nevadí...když mě zašily, tak jsem šla za těma svýma chlapama do tzv. obýváku, kde jsme v klidu pobyli první minuty našeho štěstí....a to bylo opravdu super....ten klid a očuchávání miminka....a pak jsem musela po hodině se osprchovat a šli jsme na pokoj.....a tím skončil náš nejkrásnější den a zážitek, který jsme s Jožíkem zažili....

mějte se hezky a ničeho se těhulky nebojte, každý porod je jiný, ale všechno stojí za ten okamžik, kdy vidíte svoje miminko na světě...a hrdýho tatínka u toho....bez něho by to nebylo ono....a jeden druhýho si vážíme ještě víc..... 😉 a na bolest rychle zapomenete----

dobrou MArkí a Kryštůfek

mirka8429
11. dub 2008

fazolka..tak to teda bolo...miestami som sa aj zasmiala...inak ja sa bojim ze to nezvladnem ked budem pocitovat ze mam tlacit a nebudem môct..a tiez ze dostanem krc do nohy...no...

iris a to neumrtvuju ked siju? 😖

mirka8429
11. dub 2008

didi vsak 😀

panterka
11. dub 2008

fazolko, tak se přidávám, taky jsem se při tvým popisu porodu zasmála 😅 hodně štěstíčka vám všem 😉

lili03
11. dub 2008

Fazolko a to tě šili bez umrtvení? Pár holek už psalo, že šití bylo nejhorší z porodu, to je teda pěkná řezničina 😀
Iris - tak takhle bych to chtěla taky 🙂

katchula
11. dub 2008

Fazolko napsala jsi to náhodou super, máš talent 😉 Já jsem se zasmála, ale i mě to trochu dojalo. Tak hlavně, že jste to vzládli a jste v pohodě, přeju hodně štěstí 🙂

Jinak jsem taky četla spousty názorů holek, že šití bylo ze všeho nejhorší. A hlavně taky ta bolest potom šití, že si nemohly několik dnů sednout atd...

mirka8429
11. dub 2008

katchula ved aj ja nad tym sitim rozmyslam..niekto povie ze to ani neciti a niekto ze je to najhorsie...ja som myslela ze to umrtvia

katchula
11. dub 2008

Mirko to jsem si taky myslela. Možná že to šití umrtví, ale někdo to cítí i přes to umrtvení. Zase někdo tvrdí, že to šití vůbec necítil, tak nevím...
Jinak jsem se Ti mrkla do alba, jsi moc krásná mamina 😉 Tak už to máš za pár, držím palce ať to všechno zvládnete v pohodě a na 1* 🙂

mirka8429
11. dub 2008

katchula dakujem pekne 🙂 no veru..mozno uz aj zajtra tak som zvedava...aj ja tebe zelaam vsetko dobree🙂 ja potom napisem ked uz budem mat po 😉

catrin1
11. dub 2008

Ahojte tak napisem sem aj ja o mojom porode...V piatok rano som isla na pasy a na sono a tam mi povedali ze sa im nezda srdiecko ze tam uz musim zostat...(prenasala som uz treti tyzden)...tak konecne ze si ma tam nechali... 😠 ...v piatok vecer mi pichli injekcie ze ked su porodne cesty pripravene tak sa mi to rozbehne..A rozbehlo sa..o pol siedmej mi zacali bolesti kazdych 7 minut ale do rana do piatej som vobec nebola otvorena..Az konecne o pol osmej som sa otvorila na 2 cm..tak ma dali na vzdycharen..to som mala bolesti kazdych 5 minut..V sobotu o jedenastej mi praskli vodu ale ziadna nesla...takze mi uz musela odist davno...Uz som mala dost silne bolesti..Nechali ma este do pol druhej a potom ma zobrali na porodnu salu...Dali mi dve davky oxytocinu a potom prisli strasne rychlo strasne bolesti...o pol tretej mi konecne dovolili talcit lebo stale im chybaol aby som sa este na centimeter otvorila aby som mohla tlacit...No ale maleho som nemohla vytlacit lebo bol namna dost velky tak mi ho museli tahat vakuovou pumpou...Nakoniec sa maly narodil o 14:55...Ked som myslela ze najhorsie mam za sebou tak to este len prislo..Placentu som mala prirastenu takze nesla porodit...Zacala som uz dost krvacat tak chceli volat anesteziologa ale nakoniec ho nenasli..tak som musela vydrzat...doktor mi povedal ze to bude trvat 30 sekund ale bude to horsie ako porod...sestricka mi kazala chytit sa postele a silno sa drzat..Doktor domna strcil ruku asi az po laket a placentu mi vytrhol...No a mal pravdu bolo to horsie ako cely porod...Potom nasledovalo sitie..umrtvili mi to..ale to bolo oproti vsetkemu nic...to som uz pritom zaspavala..takze sitie mna nebolelo..az potom to hojenie..prve tri dni su najhorsie...zasivana som bola dost lebo ma aj nastrihli aj som sa potrhala...Ale nakoniec vsetko dobre dopadlo a Nicolasko je zdravy...Ale druhe babatko budem rodit uz len s epiduralkou...

catrin1
11. dub 2008

este chcem napisat..doktor ma potom dost vyhresil za vitaminy co som jedla...calibrum a podobne...ze nabuduce mam jest len ovocie a zeleninu..lebo ze to je chemia a su potom velke deti a taketo problemy...

dididi30
11. dub 2008

catrin presne tak , suhlasim s panom doktorom 😉
lili aj mna sili bez umrtvenia ☹

grety
11. dub 2008

catrin, to si si teda vytrpela ... boze ... a to calibrum je podla mna blbost, ja som ho praskala cele tehu a mala vazila 2,5 kg ... a praska ho kazda holka ktoru poznam a nemaju giga deti

catrin1
11. dub 2008

dididi no veru nabuduce uz ich jest nebudem
grety vies co ja neviem ale s kamoskou sme boli naraz tehotne a ona rodila v 38 tt a maly mal 4200g a 53 cm...a tie vitaminy jedla..

dididi30
11. dub 2008

catrin....to vytrhnutie placenty az mi ostalo zle....no a co sa tyka baba mozno je to v genoch alebo neviem je to take vselijake....moja dcera bola malinka a je stale taka drobnejsia a syn ma byt dlhy ale vahu ma akurat no som zvedava, dufam ze to zvladnem 😒 lebo malinku som vyprdla s prepacenim 😅

catrin1
11. dub 2008

dididi no jasne urcite je to aj v genoch... 🙂 ..a tu placentu to veru neprajem nikomu... 😖

dididi30
11. dub 2008

no tak ja zas nemozem zabudnut na zasivanie za ziva inak pohoda...ale ty si aj prenasala dost dlho takze mozno aj to to tak umocnilo, sak moje babo teraz brutalne rastie a ja tiez brutalne priberam, ale vsetko je v brusku takze tiez mozem mat velke babo, uf to bude...ale co uz musim prezit, pre mna je bolest zubov stale to najhorsie ☹

wladka
11. dub 2008

ja som mala super porod, neviem cim to je, ale asi pozitivnym myslenim.. 😅

o polnoci sme s exmuzikom sexovali, zbadali sme krv, tak sme supitali do hospitalu, vraveli, ze som otvorena na 4cm, a vzali ma hned na sono, a tam sa zistilo, ze pri otvarani panvy, mi praskla cievka, preto som krvacala. O 2h v noci uz na pasoch, a cakali sme, ze kedy to uz pojde.. ale zacalo to pomalsie, monitor ukazoval kontrakcie, ja som si ich necitila 😉 ..iba take tvrdnutie.. cca o 6,30 mi prepichli plodovu vodu, vtedy som bola na 6cm otvorena, varvovali ma, ze do 20min budu kontrakcie jak svina, a ja nic, veselo na pasoch.. 😀 ..a o 7,20 ma chytil akoby krc do krizov, ale jak rychlo prisiel, tak rychlo aj odisiel.. o 7,45 som bola uz na koze, na 9cm otvorena, vraveli, ze sa idu nahodit, a ideme rodit.. najhorsie bolo trafit sa do kontrakcii, a tlacit vtedy.. ale sledovali sme monitor, ked to skakalo vysoko, a doki usudil, vtedy som tlacila, na 3x malinka bola vonku. Nastrih som mala, ale neviem kedy 😅 .. a 2 stehy.. neviem ci to s tym suvisi, ja som si masirovala hrazdu, a cvicila na panvu, aj na posevne svaly 😉 .. porod hladky, horsie to bolo potom so sedenim 😝 , ale sak na jednej polke ritky sa dalo sediet.. 😀

vikvik
11. dub 2008

wladka tise zavidim! neuveritelne, ze nekdo musi sledovat monitor, aby vedel, kdy ma kontrakci 🙂

fazolka07
11. dub 2008

catrin: porod placenty jsi měla strašný hlavně že jste v pořádku ty i mimísek. Přeji vám hodně štěstíčka a ať nám ty mimíscí pěkně rostou.

petrolejka
11. dub 2008

Wadko, bledá závist. No já taky masírovala, cvičila pánevní dno, pila maliník, jedla lněné semínko, porodu se nebála a byl to třídenní horor. 😀 Některé věci se ovlivnit moc nedají. Ale už se těším na příště, že to bude aspoň o polovinu kratší. 😀

lacherka
11. dub 2008

wladka: hmmm, kdybych věděla, že budu mít takový porod jako vy, tak už se na něj těším!!! Nechápu jak nemůžete cítit kontrakce, když tu všichni píší jaká je to bolest....hmmmm opravdu zbývá jen tiše závidět...

lenkabu
12. dub 2008

Teda já fakt nechápu jak někdo může ručně vybavovat placentu u matky při vědomí!To je prasárna!Chodila jsem na praxi na porodní sály a vždycky se na to dávala celková anestezie!Prý nenašli anesteziologa....to je teda profesionální přístup.Tohle může opravdu udělat jen chlap....oni si to vůbec nedovedou představit 😠 😠 😠 Do mně cpal dr gynekologický zrcadla a tampony dost necitlivě při šití, neumrtvil mi to a ještě se tvářil že jsem hysterka když se nedovedu uvolnit 😅 Ještěže mi dělal jen dva vnitřní stehy...na vnější šití nastoupila dr-žena a bylo vše v pohodě.

nevesta
12. dub 2008

Mne ju tiez vyberali ... bez anestezy.. Dali mi na vyber, mozem 5 minut hrubo nadavat lekarovi, ktory to urobi, alebo ma daju do celkovej narkozy... Povedala som si, ze ked uz mam za sebou 13 hodinovy porod, tak toto uz vydrzim... Bolelo to az hruza, ale mal to za chvilku... myslim, ze u nas je to bezny postup...

lenkabu
12. dub 2008

U nás taky...proto jsem se modlila aby to nebylo potřeba. Od tý doby co jsem to viděla na tý praxi tak jsem byla rozhodnutá že bez anestezie nikdy 😅 Rodila jsem v pohdoě bez epi,ale tohle fakt ne...to jsi dobrá, že jsi to dala 😉 🙂

glia
12. dub 2008

catrin, tak to klobuk dolu...o vytrhavani placenty som este nepocula, no len pri precitani mi je fyzicky zle... 😖 dufam, ze uz mate vsetko v poriadku, prajem vam s miminkom vela zdravia...
wladka, tak to ti asi vsetky ticho zavidime, takyto porod...no niekto sa proste ma 😀 ... 😉

nevesta
12. dub 2008

No ked uz som vytrpela porod...

del
12. dub 2008

Tak jsem se konecne dostala k tomu popsat svuj porod: Dne 20.3. jsem byla na kontrole jako obvykle - to jsem byla 40+1tt na zaklade utz mi zjistili, ze nemam zadnou plodovou vodu, tak si me tam rovnou nechali. Pri vysetreni mi zjistili, ze obaly jsou neporuseny, udelali ruzna vysetreni krve, moci, podrobny utz a konstatovali, ze se mi ta voda asi vstrebala - jine vysvetleni nebylo. Vecer mi zavedli nejakou tabletu, aby mi dozral cipek (pred zavedenim jsem mela CS6), udelali Hamiltona a protoze se jim nelibil monitor, tak me prevezli na porodni box - to bylo 20hod. - celou noc mi po hodine tocili monitory a rikali, at se vyspim, ze me dalsi den ceka vyvolani porodu, tak at jsem odpocata - slo to tezce, kdyz vam toci monitory, co hodinu, postel tam neni, jen porodnicke kreslo, na kterem se opravdu spat neda a v povzdali jsou slyset kriky rodicich maminek a jejich deti☹ Pres noc jsem mela trochu menstruacni bolesti, ale nic moc - PA rikala, ze to jsou kontrakce. Rano v 7,30 prisel dr. a rekl, ze jsem na 2cm otevrena, zavedl nejakou tabletu na vyvolani a konstatoval, ze kdyz to dobre pujde, tak vecer porodim a kdyz to do 2 dnu nedam, tak pujdu na CR. Za 2 hod. me pry prijde dat dalsi tabletu, a kdyz to nikam nepostoupi, tak me prevezou zpatky na pokoj. Do toho prijel MM - posilali ho domu, ze z toho nic nebude, ale on rekl, ze ty 2 hod. pocka a uvidi. No, v 7,31 mi zacaly kontrakce po 5 minutach - dr. rekl, ze se tableta nemohla jeste rozpustit, tak uvidime. Za 2 hod. (9,30) jsem byla otevrena na 4 cm a mela zaniklou branku, takze dalsi tableta nebyla a dle dr. to do toho vecera bude - bolesti uz zesilovaly, ale rikala jsem si, ze bude hur. Sprcha nepomahala - bylo to mnohem bolestivejsi nez bez ni. V 10 hod jsem byla del PA na 6cm a kontrakce tak po 3 min - dali mi klistyr a po nem jsem byla na 7 cm, tak mi praskly obaly - zadna voda nevytekla, takze tam byla mala opravdu bez ni☹ V 10,30 jsem byla na 9cm a mohla zacit tlacit - jinak po tom prasknuti obalu zacaly kontrakce po 1 minute, takze to fakt neslo poradne prodychavat - nez jsem se stacila vzpamatovat z prvni kontrakce, tak tu byla dalsi. Fakt mazec. A bolest takova jako kdyz se mi ma roztrhnout bricho a odlitnout kycle. Jak jsem nemela tu vodu a ani moc velke bricho, tak pri kontrakci se mi stahlo tak, ze bylo presne videt, jak tam mala lezi - fakt jak z hororu☹ No, a v 10,58 hod byla mala na svete. Takze kdyby MM odjel dle rad dr., tak by o to vsechno prisel.
Tak to jen k vyvolavanemu porodu - je fakt, ze dle dr. jsem pravdepodobne zacala rodit sama, protoze to slo fakt rychle a driv nez stihla tableta zapusobit. Jinak jak dlouho byla mala bez vody nikdo nevi, ale seschla ani svrastela nebyla - naopak bez cervenych flicku a krasne vyzehlena. A snad to na ni zadne nasledky mit nebude.
Jinak asi do 37tt mela nekolikrat denne - treba i 5x skytavku tak 15 min, tak jestli si tu vodu vsechnu nevypila🙂)))
Takze se holky, co vas to ceka nebojte, ten porod je na tom to nejlehci - ty probdele noci jsou horsi!!!!!!!!!!!🙂

kocicatko
14. dub 2008

Ahoj holky, tak i já mám zážitek z porodu, o který bych se s vámi ráda podělila...jen se omlouvám za délku, ale stručněji to nešlo 😀 😀 😀

Začnu hezky od začátku, abyste si dokázaly představit atmosféru u nás doma :o)))). V sobotu mi bylo dobře, jako vždy, žádné projevy, že by se porod blížil, až na to, že mi 10.4. odešla hlenová zátka a i v sobotu, 12.4. jí kousíček odešel, ale odcházela už pár dní po kouskách, tak jsem nějak neplašila... Tak jsem ještě autem jela vyzvednout Martinovu maminku (jen po Praze) a ještě jsem si říkala, že po dlažebních kostkách to hezky skáče, že by to mohlo kočičáčka posunout směr „východ“. Přitom až donedávna mi dlažební kostky vadily právě ze stejného důvodu, ale naše nedočkavost a natěšenost už neznala mezí, tak jsem si v sobotu večer dala asi 35 dřepů (postupně) a opět doufala, že kočičáčka trochu posunu ven :o)))). Ještě dodám, že Martina chytl zánět zubu, takže celou sobotu ležel a fakt trpěl jak zvíře, ledoval a pusa mu otékala do šílených rozměrů...Následkem toho jsme ze soboty na neděli vůbec nespali, Martin byl i na pohotovosti a trpěl chudák dál...já jsem do toho cca kolem 1 v noci začala mít skoro zanedbatelné bolesti bříška – resp. vůbec mě to nevzrušilo, ač to šlo trochu do zad, protože Martin fakt trpěl a tohle mi přišlo jako hodně slabý poslíčkování – ještě ke všemu nepravidelný...

Asi tušíte, že z nenápadných poslíčků se vyklubaly kontrakce, ale to až nějak po sedmé ráno...byly nejdřív po 4, ale pak velice rychle po 2-3 minutách, do toho jsem tak trochu špinila, tak jsem dala za pravdu Martinovi, že teda zavolám PA, že to poslíčci asi nebudou..(Měli jsme domluvenou PA, která nám bude k dispozici a pokud by bylo vše ok, přistoupili bychom k porodu doma, případně k ambulantnímu porodu, opakuji, pokud by vše probíhalo bez komplikací)

Takže kolem 10h ráno PA přijela a to už šlo do tuhého – rozdýchávala jsem kontrakce opřená o kuch. linku a Martin mě trpělivě masíroval, bez čehož si to nedovedu představit – přitom si chudák ještě ledoval pusu, no fakt jak z blbýho filmu... PA mě vyšetřila, zajásala, že jsme na 5 cm a že vše postupuje jak má, ozvy jsou ok a tak jsme připravili vše na porod doma a já začala rozdýchávat v kleče u gauče, opřená o televizi, o psací stůl, ale bohužel i na zemi na levém boku, ale malý dorotoval – to bylo fakt dost nepříjemný, ale Martin opět trpělivě masíroval – teda nic jiného mu nezbylo, protož já jsem celý porod opakovala skoro jen furt, „dělej, masííííruuuuuj, masíííííííííruuuuuuuuuj, masíruuuuuuuuuuuj, nepřestávej, ne jednoruč (to si třeba ledoval pusu) ale obouruč a dělej!!!!!“. A jakmile se mi dostávalo odpovědi „vždyť masíruju“, tak jsem okamžitě zavelela ticho, že mě takový řeči štvou...no občas ze mě padaly perly typu, že je Martin skvělý masér nebo že si mi Maxík uprdl před obličej a šel vedle (fakt to udělal!!!) a docela mě štvalo, že to PA a Martinovi přišlo zábavné, takže jsem dodala, že to fakt není k smíchu a pokračovalo mé oblíbené „masííííííííííruuuuuuj“...nějak mě uklidňovalo a pomáhalo mi to slovo různě zpívat a nemusela jsem nějak speciálně dýchat...prostě „masííííííruuuuj“ doporučuju místo prodýchávání kontrakcí jako plnohodnotnou náhradu“.

PA byla naprosto skvělá, pokud nebylo potřeba, nechala nás s Martinem o samotě, občas jen něco poradila (třeba ať nestojím na špičkách) nebo skoukla situaci, ale nějak se nám do toho nemotala, což bylo super ;o))))

Kolem 13h už byly kontrakce takové, že jsem klečela v ložnici na koberečku na kterém byla ještě měkká peřina a nepromokavá podložka (předtím jsem tam ležela na levém boku kvůli tomu dorotování) a Martin opět „masíííííírovaaaal“a že prý mi do těch zad vydře díru, ale to mi nevadilo, naopak mi pak taková ta třecí bolest byla příjemná, protože ta vnitřní bolest zad byla fakt fujtajblózní :o)))))))

No a zhruba o půl druhé najednou lup a praskla mi voda – byla jsem ráda, že konečně, protože do té doby jsem neměla žádné pocity na tlačení nebo tak něco a voda ze mě neodešla, je tu a tam takové špinění...Tak jsem zvolala „jeeee, voda“, PA přišla vedle z pokoje a upozornila mě, že teď možná budu mít silné pocity na tlačení...

Tak za chvíli jsem měla kontrakci docela normální, ale pak to začalo a opravdu se dostavily pocity na tlačení, tak jsem začala tlačit a měla jsem pocit, že to, co se ze mě sune teda vytlačit v životě nemůžu :o)))))))). Nejdřív jsem párkrát zatlačila jen tak trochu, spíš abych si omrkla jak to půjde, ale bylo mi jasný, že musím zabrat víc, takže pokud dobře počítám, při první kontrakci jsem kočičáčka tak trochu posunula kupředu, při další jsem na několik zatlačení vytlačila hlavičku a tu, když jsem viděla, tak mě bylo jasný, že i tělíčko bude stát za to, takže jsem zabrala a hup, ve 14.03 poprvé zakřičel z plných plic (a že to teda byly decibely :o))) Valerian Ráž.

Narodil se doma, vkleče, za přítomnosti Martina, PA a občasné přítomnosti naší čivavy Maxíka (teda do té doby než jsem ho vyděsila tak, že se stáhl do pelíšku :o)))). Po porodu jsem si sedla na porodní stoličku, Martin z mě na křeslo, Valerianka jsme dostali do náručí zaňuflého v dece a za pár minut se přisál a začal hezky papat, což mi pomohlo za krátko porodit placentu. Ta byla ok stejně jako Valerianek (Apgar score: 9-10-10 – tu devítku měl kvůli trochu šmoulí barvě :o))) a stejně jako já. PA nás po porodu oba vyšetřila a co mě opravdu moc potěšilo: troufám si říct, že díky masáži hráze a cvičení s balonkem Epi no jsem neměla žádné poranění – tedy ani žádné natržení, takže když mi tohle PA oznámila, upřímně jsem zajásala, že se každodenní „trénink“ vyplatil :o))))))

Pak Martin dostal do náručí Valerianka, a mě doprovodila PA do koupelny, kde jsem se umyla...pak jsem se šla ještě vyčůrat (dostala jsem od PA ještě takové suprově obrovské vložky) a šli jsme si lehnout a já jsem zase kojila. A musím říct, že Valeriankovi opravdu šmakuje...

Na měření a vážení jsme se domluvili až na dnešek (tedy den poté), takže jsme se dozvěděli, že Valerianek má přesně 3,5 kg a 50cm, dostali jsme zdravotní průkazku a za moment se na nás přijde podívat dětská dr., takže lékařské povinnosti budeme mít pro začátek vyřízené a PA ještě následující dny přijde na kontrolu, jak se nám daří a případně poradit, pokud bychom měli nějaké dotazy.

Na závěr musím napsat za sebe i za Martina, že domácí porod bylo něco úžasného, krásného, přirozeného a pro nás to byl skutečně jedinečný zážitek. Jsme vděčni všem okolnostem, PA, ale hlavně Valeriankovi, že vše bylo ok, že se mohl porod u nás doma uskutečnit a že jsme hned po Valeriankově narození mohli být všichni spolu, ihned se adaptovat na novou situaci, a hlavně, že jsme všichni zdraví.

Pokud jste dočetly až sem, ještě vás chci na závěr ujistit, že na porod doma jsme se pečlivě a zodpovědně připravovali několik měsíců, načetli jsme spoustu knih, případná rizika konzultovali s odborníky, zvážili jsme naši připravenost a hlavně jsme do toho šli s přáním přirozeného porodu, bez medikamentů, bez urychlování apod., který bohužel často v českých porodnicích nebývá reálný. Samozřejmě taška do porodnice byla zabalená a připravená pro všechny případy, ale jsem moc ráda, že jsme ji nemuseli použít.

atreides
14. dub 2008

páni Veru, to je mazec, mám husí kůžu a mooc gratuluji, jak jsi to krásně zvládla. Vůbec jsem netušila, že chcete rodit doma a z tvýho popisu to vyznívá naprosto idilicky, moc vám to přeji a je fajn, že jste všichni hezky spolu. K Valeriánkovi gratuluji a tobě jak jsi toho všechno i přípravy krásně zvládla 🙂 🙂 🙂

kocicatko
14. dub 2008

Atrei, moc a moc díky...Vždyť Ty to také zmákneš v pohodě a už se těším na Ninušku 😉 😉 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru