Jaký byl porod

marki
10. kvě 2006

Ahoj kočky, to, co teď napíšu, se týká mého prožitku z porodu. Hned na začátku musím napsat, že se nemáte čeho bát, a že ym ženský vydržíme úplně všechno... 😉

Náš Kryštůfek se narodil 02.05.06, takže zážitky jsou ještě čerstvé. Ale od začátku.....

Už z neděle na pondělí (tj. 01.05.06) jsem skoro celou noc nespala, protože mě navštívili poslíčci....břicho mě bolelo v nepravidelných intervalech po dvou hodinách, pak hodina klid, a pak to zase na dvě hodiny přišlo...prostě celou noc jsem byla vzhůru, ale nějak jsem cítila, že to ještě nebude ono.... 😲 Ale pro jistotu jsem tu noc vařila manžílkovi na druhej den oběd...polívku, maso a brambory.-....stejně jsem nemohla spát...

Celej den už to bylo takový nijaký...a odpoledne, když jsme šli s Jožíkem (mým manželem pro nezasvěcené) na procházku, tak jsem si odskočila do nemocnice, aby se mi podívali na mimčo....řekli mi, že buď můžu jít domů, že to klidně může přijít za 3 hodiny nebo za 3 dny----prohlásila jsem (a všem to doporučuju), že radši půjdu domů (i když, my to máme do nemocnice 5 minut autem, že 🙂 )...navečeřela jsem se, dala jsem si teplou lázeň, pak jsme s Jožíkem hráli hry,,,,,,a pak přišel večer, já seděla u PC a psala tady na beremese....a v tom na mě přišly první kontrakce.....takže jsem si je začala zapisovat....a byly pravidelný....a hlavně úplně jiný než ty všechny předtím....prostě mě bolelo v podbřišku, jako když to máte dostat, ale ta bolest neustává.....takže jsem se uchýlila do ložnice, kde jsem poklečmo k naší posteli začala vydýchávat...po 20 minutách za mnou přišel Jožík a pochopil situaci, na nic se neptal, chytil mě za ruku a hladil po zádech.....tohle všechno začalo ve 20:45 h a do 23.00 h jsem to vydržela....pak jsem si řekla Jožíkovi o vanu, ale na tu jsem už neměla náladu, takže jsem se osprchovala a naznačila Jožíkovi, že si jedeme pro mimčo, že už to nemůžu vydržet....kontrakce byly po 4 minutách,,....po cestě, která nám od baráku až do pátého patra porodnice trvala 21 min, tak jsem je měla celkem 5 x.....musela jsem se vždycky zastavit a vydýchat....

v porodnici nás přijali s úsměvem, byla tam stejná paní doktorka jako při odpolední kontrole.....takže jsem ležela kvůli křivce asi půl hodiny, což bylo hrozný, když se při kontrakcích nemůžete procházet.....pak přišel na řadu klystýr, což je naprosto pohodová věc, naopak vám pomůže se uvolnit.....(tam jsem teda manžílka nebrala)......potom jsem šla rovnou do sprchy, kde mě mnažílek osprchovával.....postupně jsem si přidávala teplou vodu....a tady, i když masírovaná vodou, tak si tenhle okamžik, kterej pro mě představoval věčnost, pamatuju jako nejhorší z celýho porodu.....ta bolest, tak se nedá popsat....ale celou dobu jsem si říkala- bude hůř, holka, bude hůř.....pak mi dovolily jít na gauč, kde si mě ale jen prohlídly a řekly, že už jsem hodně otevřená a že už to nebude dlouho trvat....což se nádherně poslouchá a dodá vám to spoustu energie...takže jsem šla rovnou na sál...detaily už popisovat nebudu, na stole jsem vystřídala polohy na boku i na zádech, a pak mi doporučily stoupnout si za stůl a tlačila jsem v podřepu....zezadu mě přidržoval Jožík a bylo to super, protože jsem se nádherně uvolnila.... 😉

Nakonec ta finální fáze, kdy jsem tlačila s nohama na koze trvala 20 min a to halvně proto, že mám úzkou pánev....ale tohle už vůbec nebolelo, jen posloucháte, co se děje kolem...protože mně slábly kontrakce, a tak jsem se začala bát o mimčo....jak jsem tlačila, tak vždycky vykouklo kousek hlavičky a zase zalezla....tohle se opakovalo asi pětkrát, byly tam kolem mě už čtyři lidi....+ Jožík a ti všichni se nám snažili pomoc....nakonec mě musely nastřihnout a mimouš byl na světě....tak nám řekly, že je to kluk.....a Jožík běžel za ním, aby viděl, co všechno se děje.....a pak hrdě kráčel po sále, zatímco mě zašívaly....40 minut....a to mi bylo všechno jedno....věděla jsem, že je mimouš v bezpečí a tak jsem zápasila s paní doktorkou, která mě zašívala...sice jsem dostala injekci na umrtvení, ale asi to nepomáhá...mně teda určitě ne....ale nevadí...když mě zašily, tak jsem šla za těma svýma chlapama do tzv. obýváku, kde jsme v klidu pobyli první minuty našeho štěstí....a to bylo opravdu super....ten klid a očuchávání miminka....a pak jsem musela po hodině se osprchovat a šli jsme na pokoj.....a tím skončil náš nejkrásnější den a zážitek, který jsme s Jožíkem zažili....

mějte se hezky a ničeho se těhulky nebojte, každý porod je jiný, ale všechno stojí za ten okamžik, kdy vidíte svoje miminko na světě...a hrdýho tatínka u toho....bez něho by to nebylo ono....a jeden druhýho si vážíme ještě víc..... 😉 a na bolest rychle zapomenete----

dobrou MArkí a Kryštůfek

verunnecka
21. bře 2007

ahojky,to mě říkala sestřička taky ať skočím na přítele ale vyvolalo to akorát 2 dny bolestí v podbříšku.

kaci.k
21. bře 2007

Jo.S tim hopsanim 😀 .Muzu rict ze chudak manzel. 😀.A to boleni briska mam taky.Je to spis takovy tlak,jako by me zevnitr tlacila na spodek.Je to neprijemne.Ale rikam si ze treba je to uz to prave.Ze se konecne dostala tam kam ma a porod bude uz za chvili.Ze treba v patek nebudu muset nastupovat. 🙂 🙂 .

slonik
21. bře 2007

ahojky kaci.k, tak to bych Ti přála 😉 jak jsem psala na březen, tak už jsem rezignovala, sice bych si moc přála spontánní porod, ale člověk asi nemůžem mít všechno, že jo. Prostě to bude tvrdohlavý beránek, to si užijeme 😀

kaci.k
21. bře 2007

Slonik-to je pravda.Berani jsou berani.A ver ze vim o cem mluvim.Moji rodice jsou berani.Takze si to uzivam uz od narozeni 😀 .Zavidim tem kdo rodi v terminu.Ta psichika,kdyz prenasis....je to sila.Porad divoky sny jestli je mimi v poradku.... 😒 🙂

verunnecka
21. bře 2007

holky já měla termín 10.1.07 ve středu,doktorka říkala že kdyby se nenarodil do pondělí tak půjdu na vyvolání,narodil se 12.1. a já mám 13.1.narozky.

kaci.k
21. bře 2007

Veru-tak to byla aspon poradna oslava.A dostalas prekrasny darecek 😀

sarkabrezen
21. bře 2007

holky, chci se zeptat ohledně hlenové zátky - odteče vždycky? Dá se to brát jako spolehlivý ukazatel, že dokud neodtekla, tak má člověk ještě pár dní čas? Nebo některé ani nevíte, jestli vám dopředu odtekla nebo ne? děkujuuu 🙂

slonik
21. bře 2007

Sarko, já myslím, že jako spolehlivý ukazatel u porodu neexistuje nic. Mě odešla minulý pátek, a furt nic, někomu odejde až s mimčem (když ji "spláchne" plodová voda"), někdo porodí do večera...a pak se v tom má člověk vyznat 🙂

sarkabrezen
21. bře 2007

ahoj sloniku 🙂 fakt někomu až s mimčem, achjo, tak zas žádná nápověda 🙂

hotarova
21. bře 2007

holky, mam mozna hloupy dotaz, ale jak vypada hlenova zatka? co to vubec je? je to neco jako silny vytok? vybec totiz nevimn jestli bych to poznala, kdyby mi odesla.

trpaslicka
21. bře 2007

Hlenová zátka se u mě projevila jako nahnědlí hlen, který po troškách odcházel při každé navštěvě na wc. Začlo mi to v noci do odpoledne a k večeru už nic....Avšak už v 20:00 mi vytekla voda-ne celá, ale opět postupně...Tak jsme jeli do porodnice. Kontrakce mi začli až v 01:00, tak po půl hoď. Do té doby ani ťuk (bez bolesti-bez poslíčků)-pak už začlo bolestivé peklo 😝 ☹ .
Teď už mám po všem s jizvou v podbříšku. Honzík se má čile k světu 😉 🙂

kaci.k
22. bře 2007

Ahoj holky,zitra nastupuju do porodnice na vyvolani.Chtela jsem se zeptat.Po vyvolavackach probiha stejne porod?Nebo to je v necem rychlejsi?Diky 🙂

jaul
22. bře 2007

Rychlejsi bych rekla ze asi ne - ale jak u koho. Kamoska pred 4-ma lety byla na vyvolani, tablety dostala rano asi 2x a kluk se narodil az nekdy v 8 vecer. Ted ceka dalsi, rikala nekdy kolem Josefa, no a stale nepisou, tak asi taky prenasi, takze ani druhej porod nebude nikterak rychlej.. 😅

prochi
22. bře 2007

Kaci.k já už jsem to popisovala v tom tématu "vyvolávaný porod". Určitě je to u každý z nás jiný, taky záleží na tom jaký máš nález, ještli už to k porodu aspoň trochu vypadá. Já jsem na porod dva týdny po termínu absolutně nevypadala, otevření na jeden prst s hooooodně přimhouřeným okem, prostě nález veškerý žádný, tak mi to vyvolávali tou tabletou. První jsem dostala o půlnoci - nic. Druhou v sedm ráno - nic. Třetí v jednu odpoledne, ode dvou nepřetržitý bolesti břicha a zad, ve tři samovolný odtok vody, od třech kontrakce po minutě a v půl sedmý už to bylo všechno za námi a malýho jsme konečně drželi v náručí. Takže celkem rychlovka. Kolegyně na pokoji už měla nález pokročilejší, takže jí dali jenom nějaký kapičky na podporu činnosti dělohy, to proběhlo večer, přes noc se rozjely kontrakce a ráno to bylo. Kamarádka měla při nástupu do porodnice prakticky půl porodu za sebou - otevřená byla na šest cm, úplně bez bolestí, ve dvě odpol.jí píchli vodu a ve čtyři už byl malej venku. Já to měla vlastně taky celkem rychlý, bolesti začaly ve 14.00 a v 18.35 už bylo hotovo 😀
Nemůžu srovnávat, protože jinej porod jsem nezažila, takže nevím, jestli to bylo horší nebo ne, rychlejší nebo pomalejší... přesto už bych vyvolávanej porod zažít nechtěla, měla jsem přes tři hodiny bolesti trvající minutu a 40-60 vteřin přestávku a šup další, žádný delší přestávky se nekonaly ☹ Ale přežila jsem to, malej je naprosto úžasnej a všechna bolest světa za to stojí. Ber to tak, že se můžeš v klidu sbalit, připravit, nalož se večer do vany, udělejte si hezkej večer, vždyť je to váš poslední ve dvou . A zítra už možná bude všechno za vámi a budete mít malou v náručí. A jak už tady kolikrát někdo napsal, těch "pár" hodin se dá přežít 😵 Moc držím palce!!! 😉

kaci.k
22. bře 2007

Prochi moc dekuju.Mas pravdu.Naposled budeme doma ve dvou 🙂 .A prochi kdyz ti praskla voda cos pouzivala?Nejake jejich vlozky?Nebo si mam koupit?Diky

prochi
22. bře 2007

to záleží na konktrétní porodnici. V tý mojí jsme měli mít vložky svoje. Měla jsem nakoupený balík porodnických a pak mi manža ještě jeden přivezl. Ale jak mi praskla ta voda, tak jsem se dovlekla na ošeřovnu a tam jsem dostala jejich, sestřička mi tam narvala tři na sobe, strašně jsem tekla 😅

kaci.k
22. bře 2007

Jeee to me cekaj veci.Rikam si ze to bude pekne trapny...ale asi jsou na to zvykle. ☹

monik111
23. bře 2007

ahojte mamimky,co to máte už za sebou.Chci se zeptat jestli vám/než to začalo/nebylo na zvracení???? ☹ Mě už v noci ,a teď tak dvě hoďky je dosti špatně.málá se kroutí jak hádě a hrozně tlačí na konečník ☹ Může to byt nějaký předvoj???? 😉

kristi
23. bře 2007

monikku, muze to byt predvoj. Jinak me osobne nebylo nic 😉

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
macanet
23. bře 2007

moniku, švagruše taky blinkala a měla tlaky na prdelku a večer byl kluk na světě 😉 Když volala do porodnice, tak jí řekli, že pokud cítí tlaky na konečník, tak má přijet. Tak ať ti to dopadne ještě dnes!! A hlavně rychlý porod!

monik111
23. bře 2007

Holky dík,vážně bych už ráda měla berušku u sebe.Tak snad to přes víkend vypukne. 😉 Jsem hrozně netrpělivá a hrozně se těším i když to asi bude pěknej maraton. 😉

monik111
25. bře 2007

Maminky,ještě mám takovej dotaz:Jsem hrozná já vím,ale trochu plaším. ☹ Pozná se když odteče ta plod.voda???jak vypadá nebo je nějak hustá????Může se stat,že se to nepozná????

ijetka
25. bře 2007

monik111
já poznala velice dobře že mi rupla voda, tekla ze mě jako z vodovodu 😀 , praskla mi v leže a já napřed myslela, že jsem se učůrla. Jenom že jak jsem vstala to byly proudy 😝 , bylo to teplý a takový kluzký šlematý 😝

Ať vám vše dobře dopadne 🙂

lumpi
25. bře 2007

Moni,
tak nevím,jestli už náhodou nechováš,ale já zvracela při prvním porodu - prozvracela jsem v kuse 2 hodiny a omdlívala jsem z nedostatku sil.Totálně mě to vyždímalo,idkyž porod jako takový byl vcelku rychlý 😉
Při druhém porodu jsem zvracela jen jednou,naštěstí 😉 !
Takže předzvěst to být určo může.
A s tou vodou nevím,mě sama nikdy nepraskla,při prvním ji píchli a při druhém praskla až s tlačením mimča na svět 😉 Ale je čirá a je jí strááááášně moc 😲 Takže to poznáš 😉
Kdyby byly pochyby - dej si porodnickou vložku a šupitej do porodnice,ať se na ni kouknou tam 😉
Držím palce.Vlastně všem,které tu nahlížejí a teprve je TO čeká...

lusinta
30. bře 2007

můj porod:
Ve čtvrtek ráno,přesně 4,30,jsem se probudila menšími stahy…Byly pravidelné po 10min.,ale nijak jsem nejančila,protože toto jsem zažívala už 3týdny…Stahy byly celý den,víceméně po 10min,ale nijak nezesilovaly a někdy taky zmizly třeba na půl hodiny úplně…Ale pro jistotu jsem se šla oholit,večer do vany,zkontrolovala tašku do porodnice a tak Od 19hod.už se semtam objevila kontrakce trošku silnější,nejen jako při menstruaci a ve 23 hod.už jsem začla i prodýchávat…Tak jsme vyrazili. Krátce před 24hod.jsme dorazili do porodnice,kde mi stahy úplně zmizly a otevřená jsem taky byla jen na 2cm,tak jsem chtěla jet domů,ale už mě nechtěli pustit (ještě že tak,protože bychom se asi vzápětí vraceli
„Ubytovali“ jsme se na pokoji s vanou a říkali si,že to teda bude fajn,když se tam za 900 půjdeme jen vyspat…Asi do půl hodiny mi ale začly kontrakce pravidelně po 3min. a hooodně silný…Šla jsem se vysprchovat,pak mi udělala PA klystýr,znova sprcha,nic jiného než voda už nepomáhalo,tak mi manžel napustil vanu…Tam jsem strávila snad celou noc. Až do 4,45 (tento čas mi utkvěl v paměti,protože ve 4 přišla PA a chtěla natočit monitor,já jsem ji přemluvila,že ještě chvilku…Tak mi to schválila do 4,45 ,jinak jsem čas vůbec nevnímala… Už v té vaně jsem totiž byla dost mimo. Měla jsem zavřený oči a soustředila se jen na to,až přijde bolest,abych se nezatínala,ale dokázala s uvolnit a pouštět tak miminko…Protože už jsem byla otevřená na 7cm,ale hlavička byla ještě vysoko. Ty vyšetření každou půl hodinu,kdy mi tam sahala,byly pěkně nechutný.Strašně to bolelo. Navíc vždycky došla,prosahala mi břicho,já tam prodýchávala stah jak blázen a ona hlásí „ale teď nemáte bolest,že?Anebo slaboučká a končí..“ Je pravda,že mi břicho moc netvrdlo,ale všechno jsem měla v zádech.
Honza mi mezitím dával srkat nemocničního čaje s tunou hroznového cukru a taky vypouštěl a připouštěl vanu.Ale jinak jsme vůbec nekomunikovali. Byla jsem úplně mimo tento svět….
Najednou přišla PA,že jdem tlačit…Mě se ale ještě nechtělo,žádný tlak jsem ještě necítila…
Vůbec jsem neřešila nějaké polohy,jak jsem to měla nastudovaný-zůstala jsem ležet na boku,jak mi předtím dělala monitor. Nebylo to asi neideálnější.Tlačit mi absolutně nešlo,ale ještě to byla relativně pohoda….Asi tak po půl hodině už to moc pohoda nebyla, PA už byla nervní,druhá,která tam přišla na pomoc taky…Z posledních sil jsem teda zkusila jinou polohu a klekla jsem si,ale to nešlo už vůbec,tak jsem si zase lehla. Byla jsem ještě víc mimo,asi si i myslely,že omdlívám,protože mě stále nutily ke komunikaci,pořád se na něco ptaly a já jen kývala…Vždycky po skončení tlačení si začly šeptat,jak to vypadá špatně,že vůbec netlačím,že se vůbec neposunuje a že to vypadá na kleště….Takhle proběhla snad další půlhodina,pak už zavolaly doktora a ještě jednu PA-a to byl můj zachránce!!!!!!!! Všichni mi tlačili na břicho a pomáhali miminko posunout a křičeli na mě „maminko tlačte“-jen tato mladá černovlasá porodní bába mě držela za ruku a dělala se mnou přesně to,co jsem měla dělat já….Tak mi to začlo konečně trošku jít. Pak řekl doktor,že to je poslední možnost,jinak jdem na kleště-tak jsem zatlačila z posledních sil…A miminko vylezlo…..I tělíčko,zaráz.

Hodily mi malou na břicho-krásně teplou,umazanou..Ale tento nádherný pocit trval jen vteřinu,protože měla 3krát obtočený pupečník,který musely hned přestříhnout a protože nekřičela,tak mi ji vzaly. Strašně jsem se bála,že jsem jí ublížila…Pořád jsem se ptala,jetsli je v pořádku a stále dokola se maličké omlouvala….Musela jsem být jak nějaký zfetovanec Úplně mimoň!!!!!!🙂
Naštěstí hned plakat začala,taky se jim tam pěkně po….Celou zemJeště než ji stačily zvážit,takže kdoví,kolik vlastně vážila. Staral se o ni ten černovlasý anděl spolu s Honzou. Já tam ležela a byla šťastná,že se oni tak krásně starají a tak krásně na ni mluví a že jí udělali takové hezké přivítání na svět. A sama sobě si strašně vyčítala,jak jsem ji skoro udusila,že jsem neschopná matka,že ani nedokážu vytlačit svoje dít셮e jsem chodila do kurzů a všechno je na nic…

Taky není žádná pravda,jak jsem si četla všude na netu.,že nástřih hráze ani šití pak nebolí... Měnily se totiž směny a tak mě doktor přišel zašít až tak za 10min,možná dýl..Do té doby se to zase rozcitlivělo…Navíc jsem byla potrhaná hodně i vevnitř,takže šití trvalo dlouho. ..
Pak konečně všichni vypadli a nechali nám jen toho krásného človíčka…Koukali jsme na sebe,všichni 3 a malá sála z prsa a byla dokonalá…Takhle jsme byli 2hodiny. Pak malou vzali,že ji umyjí a že já se zatím osprchuju a přijdeme do jiného patra na nadstandard-to taky díky Bohu,že byl volný,protože jinak byla celá porodnice narvaná. Tak jsem se šla sprchovat..První pokus dopadl tak,že jsem se hned vrátila do postele….Druhý-to už tam sestra nebyla,jen s Honzou,jsme šli do sprchy…Sedla jsem si tam na WC a řekla,že to nezvládnu,že s musíme vrátit. A při návratu jsem sebou sekla… Když se dozvěděli,že jsem omdlela,nechtěli mi malou dát,že se o ni nemůžu starat.Ale ukecali jsme je,že když jdem na nadstandard a bude tam se mnou manžel celou dobu,že se o ni postará.
Na posteli mě odvezli na pokoj a Emily nám dovezli….
Pak už to byla nádhera. Všechna bolest se strašně rychle zapomněla….Do druhého dne už jsem o ničem skoro nevěděla
Ale nebýt manžela,tak to vážně nezvládnu.První den se o ni staral jen a jen on,přebaloval a tak…A i další dny,než jsem se odvážila se jí víc dotýkat a tak..nevěřím na mateřský pudy,u mě žádný nenastaly,.Maximálně,že s eo ni moc bojím a tak-ale žádná intuice mi neříkala,jak s ní zacházet…Až cvikem se to zlepšilo

Byl to každopádně zvláštní zážitek.je velkou pravdou,že se porod přirovnává k takové malé smrti-opravdu si člověk jak u sebe tak i u miminka uvědomuje,jak je ta smrt blízko,jak je tenounká hranice,mezi životem a smrtí.taky je pravda,že jsou maminky většinou úplně mimo tento svět,mimo tu místnost,mimo sebe….Nebo alespoň já jsem to tak měla hodně.
A ještě jeden poznatek,na porod se nedá připravit… Nejlepší je,poslouchat pak svý tělo,který řekne,co máš dělat.Možná,kdybych víc poslouchala a nezačala tlačit jen proto,že to řekla PA,měla bych pak síly na ten pravý okamžik..Neměly jsme to chtít uspíšit,stahy bych se ještě víc roztáhla,mimčo by děloha posunula ještě níž a i když to bolelo opravdu moc moc moc, byl by pak možná lepší ten závěr….

doubek
30. bře 2007

Moc hezky napsane.
Ja jsem s prvnim ditetem taky mela pocit, ze jsem uplne mimo. Jak vidim, tak nejsem sama. To uz je hodne davno. Rodila jsem ve fakultni nemocnici a divala se na muj porod cela trida. Kdyby mi to nekdo rekl pred porodem, tak asi zesilim, ale pak mi to bylo uplne jedno. Tehdy se deti nedavaly hned po porodu, ale ja jsem vysilovala a chtela ho, tak mi ho dali po dvou hodinach.

kacabacka
30. bře 2007

doubek: jak se dívala celá třída?

kyri
30. bře 2007

lusinto,
to je soda, některý ty pocity. ale díky každopádně, hrozně důležitý jsou pro mě ty informace o tlačení a poslouchání svýho těla - sice tohle vim, ale člověk si to prostě musí dokola opakovat jak mantru a pořád se v tom utvrzovat, nebo na to zapomene, a pak to vázne... uff, no, jsem zvědavá, jak nám to půjde, a hlavně kdy už to bude...

dělali jste něco proto, aby to začlo, přenášela jsi asi 5 dní, že?

já nemám sice úplně "vyháněcí" touhy, ale bojim se indukce, tak to radši trochu popostrkávám kořením, vanou, sexem a tak, aby to přišlo samo...

doubek
31. bře 2007

kacabacka: cela trida holek ze zdravotni skoly 😲

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru