Jaký byl porod

marki
10. kvě 2006

Ahoj kočky, to, co teď napíšu, se týká mého prožitku z porodu. Hned na začátku musím napsat, že se nemáte čeho bát, a že ym ženský vydržíme úplně všechno... 😉

Náš Kryštůfek se narodil 02.05.06, takže zážitky jsou ještě čerstvé. Ale od začátku.....

Už z neděle na pondělí (tj. 01.05.06) jsem skoro celou noc nespala, protože mě navštívili poslíčci....břicho mě bolelo v nepravidelných intervalech po dvou hodinách, pak hodina klid, a pak to zase na dvě hodiny přišlo...prostě celou noc jsem byla vzhůru, ale nějak jsem cítila, že to ještě nebude ono.... 😲 Ale pro jistotu jsem tu noc vařila manžílkovi na druhej den oběd...polívku, maso a brambory.-....stejně jsem nemohla spát...

Celej den už to bylo takový nijaký...a odpoledne, když jsme šli s Jožíkem (mým manželem pro nezasvěcené) na procházku, tak jsem si odskočila do nemocnice, aby se mi podívali na mimčo....řekli mi, že buď můžu jít domů, že to klidně může přijít za 3 hodiny nebo za 3 dny----prohlásila jsem (a všem to doporučuju), že radši půjdu domů (i když, my to máme do nemocnice 5 minut autem, že 🙂 )...navečeřela jsem se, dala jsem si teplou lázeň, pak jsme s Jožíkem hráli hry,,,,,,a pak přišel večer, já seděla u PC a psala tady na beremese....a v tom na mě přišly první kontrakce.....takže jsem si je začala zapisovat....a byly pravidelný....a hlavně úplně jiný než ty všechny předtím....prostě mě bolelo v podbřišku, jako když to máte dostat, ale ta bolest neustává.....takže jsem se uchýlila do ložnice, kde jsem poklečmo k naší posteli začala vydýchávat...po 20 minutách za mnou přišel Jožík a pochopil situaci, na nic se neptal, chytil mě za ruku a hladil po zádech.....tohle všechno začalo ve 20:45 h a do 23.00 h jsem to vydržela....pak jsem si řekla Jožíkovi o vanu, ale na tu jsem už neměla náladu, takže jsem se osprchovala a naznačila Jožíkovi, že si jedeme pro mimčo, že už to nemůžu vydržet....kontrakce byly po 4 minutách,,....po cestě, která nám od baráku až do pátého patra porodnice trvala 21 min, tak jsem je měla celkem 5 x.....musela jsem se vždycky zastavit a vydýchat....

v porodnici nás přijali s úsměvem, byla tam stejná paní doktorka jako při odpolední kontrole.....takže jsem ležela kvůli křivce asi půl hodiny, což bylo hrozný, když se při kontrakcích nemůžete procházet.....pak přišel na řadu klystýr, což je naprosto pohodová věc, naopak vám pomůže se uvolnit.....(tam jsem teda manžílka nebrala)......potom jsem šla rovnou do sprchy, kde mě mnažílek osprchovával.....postupně jsem si přidávala teplou vodu....a tady, i když masírovaná vodou, tak si tenhle okamžik, kterej pro mě představoval věčnost, pamatuju jako nejhorší z celýho porodu.....ta bolest, tak se nedá popsat....ale celou dobu jsem si říkala- bude hůř, holka, bude hůř.....pak mi dovolily jít na gauč, kde si mě ale jen prohlídly a řekly, že už jsem hodně otevřená a že už to nebude dlouho trvat....což se nádherně poslouchá a dodá vám to spoustu energie...takže jsem šla rovnou na sál...detaily už popisovat nebudu, na stole jsem vystřídala polohy na boku i na zádech, a pak mi doporučily stoupnout si za stůl a tlačila jsem v podřepu....zezadu mě přidržoval Jožík a bylo to super, protože jsem se nádherně uvolnila.... 😉

Nakonec ta finální fáze, kdy jsem tlačila s nohama na koze trvala 20 min a to halvně proto, že mám úzkou pánev....ale tohle už vůbec nebolelo, jen posloucháte, co se děje kolem...protože mně slábly kontrakce, a tak jsem se začala bát o mimčo....jak jsem tlačila, tak vždycky vykouklo kousek hlavičky a zase zalezla....tohle se opakovalo asi pětkrát, byly tam kolem mě už čtyři lidi....+ Jožík a ti všichni se nám snažili pomoc....nakonec mě musely nastřihnout a mimouš byl na světě....tak nám řekly, že je to kluk.....a Jožík běžel za ním, aby viděl, co všechno se děje.....a pak hrdě kráčel po sále, zatímco mě zašívaly....40 minut....a to mi bylo všechno jedno....věděla jsem, že je mimouš v bezpečí a tak jsem zápasila s paní doktorkou, která mě zašívala...sice jsem dostala injekci na umrtvení, ale asi to nepomáhá...mně teda určitě ne....ale nevadí...když mě zašily, tak jsem šla za těma svýma chlapama do tzv. obýváku, kde jsme v klidu pobyli první minuty našeho štěstí....a to bylo opravdu super....ten klid a očuchávání miminka....a pak jsem musela po hodině se osprchovat a šli jsme na pokoj.....a tím skončil náš nejkrásnější den a zážitek, který jsme s Jožíkem zažili....

mějte se hezky a ničeho se těhulky nebojte, každý porod je jiný, ale všechno stojí za ten okamžik, kdy vidíte svoje miminko na světě...a hrdýho tatínka u toho....bez něho by to nebylo ono....a jeden druhýho si vážíme ještě víc..... 😉 a na bolest rychle zapomenete----

dobrou MArkí a Kryštůfek

anetadr
3. říj 2011

@gumidek jojo - přesně tak mi to popisoval doktor🙂 slyšela jsem i o mamince, která měla pupečník tak krátký, že jí mimčo prostě ani nesestoupilo - ta šla rovnou na císaře. Někdo taky říká, že se pupečník dá změřit - tak nevím - mě ho tedy rozhodně nikdo nezměřil. Můj porod byl taky krátký... to bylo fajn... jen ty kleště. Jinak Jiřík byl pak docela v pohodě - jen měl modřinu po kleštích - on se začal dusit a začaly padat ozvy - takže pak už právě nebyl čas na nic a muselo se na kleště:( Tak moc moc přeji, ať se ten druhý porod vyvede trochu líp🙂

gumidek
3. říj 2011

@anetadr Díky za info ohledně toho pupečníku. zítra jdu na kontrolu, tak se na to radši ještě zeptám, jestli to lze změřit. Malá totiž taky vůbec nesestupuje (mám teda ještě tři týdny do termínu), ale kluk sestoupil až po vypuštění vody, jinak byl pořád nahoře... a poprvé mi ho teda taky neměřili, ale něco jako stříhání pupečníku tatínkem fakt nehrozilo, byli rádi, že prcka čapli venku.
No, budu si držet palce, ať je to lepší. Nebýt toho pupečníku, asi bych řekla, že je to na prvorodičku pohodový porod.

brittta
3. říj 2011

Teda mě připadá domácí porod trochu jako ruská ruleta. A od maminky sobectví- pro svůj "krásný zážitek" riskovat zdraví vlastního dítěte.. Nebo je to tak moc zříct se kvůli dítěti na pár hodin(ambulantní porod) až dní pobytu v domácím prostředí během porodu? Nechápu maminky, že sebe staví na první místo před dítětem a takto riskují.

brittta
3. říj 2011

Samozřejmě přeji @terrestriss a jejímu miminku jen to nej.., ale mě by to prostě za to nestálo..

anetadr
3. říj 2011

@gumidek tak to by mě zajímalo, co ti zítra řeknou - pak mi dej vědět🙂

jasekd
3. říj 2011

@anetadr
@gumidek Treba uzel na pupecniku nebo pupecnik kolem krku by mel byt videt pomoci Doppler ultrazvuku, kdyz meri prutoky. Pupecnik omotany kolem telicka, krku apod, byva snad az u 30% deti a doktori i kdyz to vidi, tak to rodicce nerikaji, zbytecnej stres, naprosta vetsina deti se bez problemu narodi. Moje holcicka mela pupecnik jednou kolem krku, navolno, zadna komplikace, spis asi mela pupecnik i delsi, protoze se stale tocila KP a zpet, hrozila mi i planovana sekce. Takze si myslim, ze delka pupecniku by mela jit zmerit? Ale nevim, porodnik nejsem, treba je to kryty telickem a presne to urcit nejde. Jinak tohle je presne ta komplikace, ktera bude i u prirozeneho nekomplikovaneho neurychlovaneho porodu bez lekarskych zasahu, ktere nekdy i komplikace zpusobi.
Jinak asi nema cenu tohle resit, vzdycky budou zastankyne domporodu a proti nim totalni odpurkyne, ja bych doma rodila leda kdyby se nestihalo a nic jinyho mi nezbylo, zas lepsi nez v aute v pangejtu. At si kazda rodi, jak uzna za vhodne, samo ze v pritomnosti PA opravnene domporody vest, a at si taky kazdej nese nasledky. Ted jak probihal proces s I. Konigsmarkovou, bylo tam i to, ze matka zatajila jiste informace, proto by i ona mela prijmout dil zodpovednosti. Prece jen lekar/PA je v anamneze dost zavisly na tom, co pacient rekne a urcite veci z kristalove koule nevycte 😅 Jak se k tomu postavil soud , nevim. Dalsi vec je to, ze PA nemela platnou registraci ci co, sice jen papirovani, ale bez toho to asi nejde, a pokud zatajila odtok plodovky o 24 hodin driv, taky to o necem mluvi 😅 Ale to uz jsem trochu OT.
@terrestriss gratulace ke krasnemu porodu a miminku, kdekdo bude zavidet, i ja, i kdyz druhy porod jsem mela , i kdyz byl indukovany, nakonec taky hezky, skutecne jsem mela pocit, ze telo vi, co dela, na rozdil od prvniho jsem vedela, co a jak, kdy tlacit atd, krasny zazitek, i kdyz relat. dlouhej a bolel jak prase 😀 Ja bych si predstavovala neco podobneho, a s doktorama za dverma 🙂

gumidek
3. říj 2011

@jasekd Neodsuzuju nikoho, kdo jde do domporodu. Své zastánce má a mít vždycky bude, nciméně si myslím, že každý by měl nést za své rozhodnutí zodpovědnost (a to nejen PA, která do toho šla, i když věděla např. o vysokém tlaku rodičky). Já po své zkušenosti bych nikdy do něčeho takového ale nešla. Protože prostě ten porod nemusel skončit dobře a bohužel tohle PA prostě pohmatem nepozná. A dopředu to doktoři taky neřeší, to až když nastanou problémy.

@anetadr Zítra dám vědět 🙂

jasekd
3. říj 2011

@gumidek Urcite dej vedet, me byto taky zajimalo, zda to jde zmerit 🙂 Otazka je, pokud by byl nalez vylozene kratky pupecnik, tak jestli neudelat plan. sekci spis nez pak narychlo kleste... Ja jsem nepsala, ze odsuzujes, ja to vidim stejne jako ty, a chapu, ze po tve zkusenosti jedine porodnici. Ja bych letos asi v pohode porodila i doma, loni nevim, nakolik ty komplikace zpusobil napr. oxytocin nebo prasknuti vody PA, a nakolik tam ten problem byl i bez techto zakroku, to uz mi nikdo nerekne a je to jedno, mam dve krasny deti a to je nej 😵

anetadr
3. říj 2011

@jasekd no já bych šla určitě raději na plánovanou sekci, než kleště.... upřímně - příště raději cokoli než kleště.

laurapa
3. říj 2011

Tady je asi marné vysvětlovat, že většina doma rodících maminek to nedělá kvůli pohodlí, ale naopak kvůli tomu, aby průběh porodu (a tudíž i zdraví dítěte) neohrozily (zbytečnými urychlujícími nebo naopak tišícími zásahy, nebo i jen stresem při jejich odmítání a poslouchání výhrůžek).
A propos. Jsem pro to, aby matky nesly odpovědnost za to, kde rodí. Tudíž i za výběr porodnice. Když doktor zpacká porod, jsem pro to, aby za to taky nesla odpovědnost matka. Všem stejným metrem prosím.

anetadr
4. říj 2011

@laurapa tady nikdo nechce, aby doma rodící maminka nesla následky za to, že bude mít nějaké komplikace, ale za to, že se svévolně rozhodla rodit bez možnosti včasné lékařské pomoci. Tzn. při komplikaci jde o život nejen jí, (vem to čert - její život, její rozhodnutí) ale i dítěti, které by měl chránit i stát. Moje dítě by při domácím porodu prostě umřelo. Když si vyberu blbou porodnici, dělala jsem to v dobré víře, že mi pomůžou - tedy pokud se nerozhodnu rodit někde v rozvojové zemi v místní stanici první pomoci - to bych pak za to měla následky brát taky - prostě pokud jdu do normální porodnice, dělám to snad v dobré víře, že lékařskou pomoc dostanu. O domácím porodu bych věděla, že mi včas nikdo nepomůže. Tvou výtku stran neohrožení plodu lékařskými zásahy beru... ale to lze dnes v hodně porodnicích - kde máš svůj pokojíček, kde jsi jen ty a tatínek a PA, nikdo ti do toho nezasahuje - jen když je komplikace, tak je vedle sál, kde by miminko mohli zachránit. Já bych taky chtěla co nejpřirozenější porod - ale ještě víc chci zdravé miminko. Ve středověku všichni rodili doma - a ta úmrtnost při porodech snad něco dokazuje ne??? Oni ti doktoři přece k něčemu jsou.

dulkagabulka
4. říj 2011

@anetadr sama to citim tak,že by to malo byt tak,ako vraviš- mat svoju izbičku, kde je len mamina ,tatino a PA, nikto nezasahuje-iba ked su komplikacie...bohužial, takych nemocnic mate v ČR iba par a na ani jednu

anetadr
4. říj 2011

@dulkagabulka máš určitě pravdu, že by takových porodnic mělo být víc. V podstatě porod je opravdu přirozená věc - pokud se nezvrtne - ale to se bohužel stává docela často a pak jde o hodně.

dulkagabulka
4. říj 2011

@anetadr
docela často sa to stava v pripade aktivneho zasahovania...

aj to čo sa stalo tebe sa može stat po zasahu...byva to napriklad zapričinene istymi liekmi, epiduralnou analgeziou, alebo predčastnym pustenim vody - kvapalina je nestlačitelna a kym su obaly neporušene, pupočniku nehrozi stlačenie...prave po predčasnom odtečení vody /po amniotomii/ sa može stat,že sa dietatko dostane do distresu a musi von klieštami...
kratky pupočnik dietatku bud nedovoli zostupit do porodncyh ciest...niekedy sa stane /vzacne/, že ma pupočnik okolo krku tak tuho, že mu to nedovoli vyjst von- ale aj toto dokaže skusena PA vyriešit tak, že pupočnik preruši,ked je vonku iba hlavička....

častokrat sa zda, že lekari matku i dieta zachranili- bohužial ale ich zachranovali po pre tu konkretnu mamičku a dietatko nevhodnych zasahoch....tym nezatracujem medicinu- ja ju naozaj velebim..aj všetkych šikovnych lekarov, ktori naozaj zachrania mamičku i babatko...

zo študii a zaverov WHO však vychadza, že ak ma porodnik trpezlivost a nezasahuje, že to nie je "docela často"

anetadr
4. říj 2011

@dulkagabulka já jsem měla porodní bolesti jak blázen... nejsem znalá studií, které by vysvětlili, že kdyby mi bývali nerupli vodu, že by se ten pupečník třeba prodloužil, nebo že by mi dítě nakonec nesestoupilo, když už v tu dobu naléhalo na hrdlo, ale jak píšeš, mohlo to nějakým (pro mě nepoznaným) následkem zásahu být. Měla jsem 32min od prasknutí vody po narození Jiříka. Chápu, že pupečník tak dlouhý, aby dítě sestoupilo, ale zároveň tak krátký, aby nešlo porodit nebude úplně častá komplikace, ale je tu. Každopádně si neodpustím opakovat se v tom, že kdyby to skutečně bylo jak píšeš, tak by ve středověku tolik maminek a miminek neumíralo. Nechci tu nikoho přemlouvat, aby nerodil doma - je to každého věc. Jen jsem chtěla poukázat na to, že se to může někdy vymknout kontrole a mohlo by to dopadnout opravdu velice špatně.

dulkagabulka
4. říj 2011

@anetadr priručka WHO vravi:
3.5.1 Časná amniotomie (protržení vaku blan)
Tento zásah se doporučoval jako rutinní postup 1 hodinu po přijetí do nemocnice (O´Driscoll a kol. 1973). V kontrolované studii byl po časné amniotomii značný nárůst případů zpomalení srdečního tepu typu I (Schwarcz a kol. 1973). Několik pokusů s náhodným rozdělením naznačuje, že amniotomie provedená na počátku porodu vede k průměrnému zkrácení trvání porodu o 60 až 120 minut, a nemá vliv na užití analgezie či na míru operativních zásahů. Pokusy neposkytují žádné důkazy o tom, že časná amniotomie má příznivé či nepříznivé účinky na stav novorozence (Frase a kol. 1991, 1993, Barrett a kol. 1992). Není možné tedy vyvodit závěr, že časná amniotomie je jasně výhodnější než vyčkávací přístup či naopak. Proto by při normálním porodu měl existovat opodstatněný důvod pro ovlivnění spontánního načasování protržení vaku blan

verbalinka
4. říj 2011

Pěkná diskuze 😀 Je pravda, že porodem v porodnici rodičky předávají (mylně) zodpovědnost za svůj porod na zdravotníky. Přestávají přemýšlet a posluchat své tělo. A zdravotníci se bojí žalob, tak zasahují a kontrolují až moc a následují (ne vždy) císaře a komplikace.
Neměla jsem kompikovaný porod. i když v Krči dělali vše pro to, aby do porodu co nejvíc zasáhli. Ale vlastní vírou v sebe a dítě jsme to zvládli. jenže po porodu syna odnesli (apgar 9-10-10), neukázali mi ho, ani neřekli tu klasickou větu "maminko, máte syna" a já zůstala po porodu 45 minut sama jen s manželem. A připadala jsem si tak prázdně. A neměla jsem sílu se zeptat, proč ho ještě nepřinesli. Do toho mě celou dobu PA šila (jen 4 stehy, ale trvalo to) a já měla dost měsíců problém najít k synovi vztah 😢
Jsem pro hlídání a kontoly, jestli je vše ok a případnou rychlou pomoc. ALE právě kvůli té otřesné zkušenosti jejich přezíravého chování a nemožnost pochovat si dítě, které 9 měsíců nosíte, chápu, že ženy rodí doma. Protože tam jim dítě nikdo nevezme. Ani nestrčí do plastové krabičky s alarmem, aby si náhodou rodiče nemohli dítě pochovat. Tak se dvě hodiny na dítě jen díváš. Pak ho odnesou na novorozenecký a doufáš, že ti ho brzy přinesou. A dítě stále nikde.
To, co tady píšu, není jen má zkušenost, ale přečtěte si deníčky porodů a najdete to skoro v každém. Dítě je rodičů a je na jejich uvážení, jak budou rodit, jestli bude dítě spát s nima v posteli, jak často budou kojit atd.

Příště budu rodit v porodnici, ale ať na mě nezkouší nějaký alarmy a odnášení dítěte. Dle rady - stačí dát otázku "je vše v pořádku?" a pokud ano, tak si můžu s dítětem dělat, co chci (nemyslím doslova) 🙂

anetadr
4. říj 2011

@dulkagabulka jak jsem již psala, u mě nešlo o žádnou časnou amniotomii!!! Od protržení blan do narození Jiříka (podotýkám že v tom proběhlo 10min čekání na správné kontrakce, tlačení, vyhození manžela ze sálu a klešťový porod) bylo pouze 32min. Vodu mi praskli ve 13,20 a Jiřík se narodil 13,52. Já byla prakticky otevřená v té době. To není časná amniotomie. Já už v tu dobu skoro rodila.

@verbalinka v tomhle souhlasím. Taky jsem o to před porodem strašně stála - po porodu jsem ale byla tak vyčerpaná, že mi to bylo jedno. Ale jak píšu - souhlasím s tím, protože příště bych to chtěla - snad již toho budu schopná a nebudu mít takovou krevní ztrátu.

Já jsem teď nad tím hodně přemýšlela a naprosto chápu ženy, které chtějí rodit doma - i před tím jsem je chápala. Změna by ale možná měla být v přístupu zdravotníků k porodu, nikoli v tom, že maminky budou rodit doma.

bellka
4. říj 2011

ahoj všem 🙂 rodila jsem v porodnici a dneska jsem za to hrozně ráda, protože nebýt zdravotníků, kdoví jak by všechno dopadlo, Přirozený porod se najednou zkomplikoval a malému hrozila hypoxie, takže se nakonec provedl akutní císařský řez. Maličkého jsem viděla hned, jakmile jsem se probudila a po celou dobu s ním byl jeho tatínek, který ho celou dobu držel v inkubátoru, kde byl na zahřátí, neboť jsme byli oba podchlazení, za ručičku. Než se rozhodlo o císaři, nikdo mě k ničemu nenutil, vždy ochotně a rádi poradili a sledovali nás jako oko v hlavě. Jen to píšu a po tváři mi tečou slzy a nevím co by bylo, kdybychom se nesvěřili do rukou odborníků. Je na každé z nás, jak se svým porodem naložíme. Jestli chce někdo rodit doma, proč né, všem přeju jen a jen dobré konce s tím vytouženým uzlíčkem v náručí. Je samozřejmé, že když všechno dobře dopadne, je to ten největší a nejkrásnější zážitek a tak to má být, ale když se, nedej Bože, něco stane, musí si každý přičíst vinu sám sobě. Takže tfuj tfuj tfuj všem, ať už se rozhodnete jakkoliv 🙂

jasekd
4. říj 2011

@laurapa Vsak ano, mely by byt zodpovedne napriklad za to, ze zataji cast anamnezy, vsak jsem psala, ze ani Dr. ani PA nejsou jasnovidci, a to jsem myslela jak u domporodu, tak v porodnici, psala jsem o tom konkretnim pripadu, ktery ted probihal medii.
Jinak docela koukam, jak tu nekdo popisuje porod v porodnici jako nekonecny horor, asi jsem mela fakt stesti a dobry vyber porodnice, zadny natlak, zadne prezirave povysene chovani, zadne odnaseni ditete, zadne nezodpovezene otazky, jen vic takovych, i kdyz jina muze mit z te same porodnice jinou zkusenost, ja jsem spokojena na max 🙂

gumidek
4. říj 2011

@jasekd @anetadr Tož jsem se na kontrole ptala, jak je to s tím pupečníkem. Prý je to náhoda a délka pupečníku se zjišťuje špatně - může ho být vidět hodně, ale taky téměř nic (mimčo ho může mít schovaný za tělem a nepoznají nic, přitom dlouhý může být dost). Zpravidla se to pozná právě při porodu, takže doufám, že tentokráte to bude ok a kleště zůstanou uložené hluboko mezi nástrojema a neuvidíme je ani na odkládacím stolku vedle doktorky při porodu.
Moc mě tohle nepotěšilo, ale co se dá dělat. Jinde to zjišťovat nebudu, doktorce věřím a vím, že si mě hlídá dost, takže kdyby byl předpoklad problému, určitě by mě upozornila a řešila to. Mimčo totiž bude rodit právě ona.

jasekd
4. říj 2011

@gumidek Hm, tak jsem si to myslela, ze to muze byt schovane. Prece jen to obmotani kolem telicka se zjistuje snadneji nez toto. Dik za info a drzim palce, aby druhy porod byl stejne kratky jako prvni a navic s lepsim koncem, treba to sem pak i napises 😉

veruska007
4. říj 2011

Ja mela naprosto prirozeny porod ve Vyskove, muzu doporucit. A to jsem mela velmi rizikove tehotenstvi i porod. Dr. i operacni tym cekali za dverma, ale i pres 30h porod slo vsechno zcela bez jakychkoli zasahu, PA byla super, diskretni, po porodu nam miminko nechali, celou 1,5h se kojilo, na pokoj jsem ho dostala jeste cele od mazku 😵 . Rodila jsem, jak jsem psala, v klece (polohu doporucila PA), bez nastrihu... akorat teda siti zaziva bylo strasny, ale pry to moc krvacelo a ja mela injekce na redeni krve, tak dr. pospichal 😖 . Behem porodu jsem mela libovolne polohy na mici, vaku, zinence, posteli, ve vane... monitor se delal jen prilozenim sondy na nekolik vterin.

verbalinka
4. říj 2011

@jasekd to je právě o úhlu pohledu. Když se na to podívám bez emocí, tak to byl pohodový, rychlý porod. Ale já chtěla intimitu, soukromí, podporující přístup... Určitě to horor nebyl. A narodil se mi krásný a zdravý kluk, a to je to nejpodstatnější 🙂 Ale znova bych jela jinam, nebo nevím... protože, když na ně zatlačíte, tak se PA ještě více zatvrdí...

verbalinka
4. říj 2011

@veruska007 to je krásný, gratuluju 😵 Takhle kdyby to bylo všude 🙂 Škoda, Vyškov mám dost z ruky 😀

veruska007
4. říj 2011

@verbalinka No, já teda na těch 30h šílených bolestí nevzpomínám zrovna nejraději (a to byl 3. porod 😝 ), ale přístup fakt super, na porodním i na šestinedělí. U porodu byl téměř celou dobu manžel (jen si sem tam skočil pro jídlo nebo převléknout se k našim), měli jsme soukromí, personál klepal... akorat mi nechteli dat po 24h kontrakci epidural, to jsem myslela, ze odejdu pesky do Brna, v Bohunkach ho davaji malem uz mezi dverma 😀

jasekd
4. říj 2011

@verbalinka No pises o "otresne zkusenosti" atd. A nejsi zdaleka jedina. To by mi taky vadilo a ja prave takovou zkusenost nastesti nemam a to rozhodne nejsem nejak asertivni a ze bych si dokazala vsechno vybojovat, takze jsem mela urcite i stesti, vsechno to, co jsi psala, ze chces, jsem letos mela 🙂 Ono to letos bylo ovlivnene i tim, ze jsem byla uz druhorodicka, miminko nemelo zadny problem a porodila jsem v 10 vecer jako posledni toho dne, nikde nikdo , ticho, klidek (myslim teda po mem porodu 😀 ), ty dve hodiny na sale nas nikdo nerusil, jen ja, manzel, a mimino, PA jen nakoukla asi dvakrat ode dveri, ale sama taky rada, ze ma chvilku klid, nez dojede dalsi rodicka. Vsak jsem tam mela manzela a zvonek. Vloni byly trochu komplikace behem druhe doby a rodila jsem v dobe, kdy tesne za mnou vyhlasili stopstav, rodilo nas vic najednou, u me se to komplikovalo, vedle potrebovala doktorku dalsi, takze vsichni litali a ani po porodu jsem tolik klidu nemela, protoze potrebovali sal pro dalsi, nicmene ty dve hodiny nam taky dali, akorat tam casteji nekdo lezl. Ten pocit pohody, stesti, soukromi a klidu po porodu mi prebil tu bolest pred tim a vzpominam na druhy porod jako na uzasny zazitek 🙂 Na tvem miste bych si zjistila, zda to tak, jako jsi to mela ty, chodi skutecne u kazde a v tom pripade bych asi jela jinam. Ja se totiz moc ozvat a neco si vydupat neumim 😅

verbalinka
4. říj 2011

@veruska007 chápu 😖 To je nevýhoda přirozených porodnic, ale zase jsi měla k dispozici všechno možné a přístup byl opravdu parádní 🙂 Mně dali na lehátko (kozu), na břicho monitor a nechali mě ležet a já v té poloze nemohla ani dýchat. Díky Bohu za epi a přitom by to šlo řešit přirozeně 😒 Třeba ještě příště si to dáš v Bohunicích 😀

verbalinka
4. říj 2011

@jasekd já měla smůlu, že v mý porodce (podolí) malovali a musela jsem jinam. Jela jsem na blind do Krče, hned u dveří mě seřvala sestra, že tam nejsem registrovaná a už to jelo. Byla jsem vyděšená, nevěděla, co se sebou, nemohla dýchat... Prostě klasická stresová situace. Příště bych snad ještě odjela jinam (byla jsem na 4cm, ale to bych ještě někam stihla dojet 😀 ). Teď zase zkouším Podolí a doufám ve svůj porodní pokojík se sprchou 🙂 Vydupat si něco jinak ani nejde, protože, přece jenom, jsi na nich závislá 😒 Ale abych tady neděsila prvorodičky - nebylo to děsivé, porodila jsem rychle, s epi skoro bezbolestně... Je to jen o štěstí na lidi.
Jó, tvůj druhý porod by se mi taky líbil 😀

jasekd
4. říj 2011

@verbalinka Mne se libil, jen mohl byt kratsi, byl delsi nez prvni, ale na @veruska007 teda nemam 😖 Ted abych se bala potreti rodit, aby to nebylo jeste delsi 😀 Pokud teda nekdy nejaky potreti bude. Ale na monitoru jsem taky musela lezet, to jo, a prdli mi vodu, ale s tim jsem souhlasila (puvodne jsem to chtela odmitnout, u prvniho to pak byla hruza, tak jsem se tomu chtela vyhnout), protoze po x hodinach se mi nalez nemenil a uz jsem mela nonstop bolesti, tak jsem povolila, aby se to urychlilo, coz se stalo, ale zas mazec, tak treba potreti bych vydrzela. Tyhle registrace, copak muzes za to, ze malujou? V Jablonci se teda sepisuje predem porodopis taky, ale je to jen dobre, protoze pak pri samotnem prijmu te temer s nicim neotravuji, nic nesepisujes 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru