Jaký byl porod

marki
10. kvě 2006

Ahoj kočky, to, co teď napíšu, se týká mého prožitku z porodu. Hned na začátku musím napsat, že se nemáte čeho bát, a že ym ženský vydržíme úplně všechno... 😉

Náš Kryštůfek se narodil 02.05.06, takže zážitky jsou ještě čerstvé. Ale od začátku.....

Už z neděle na pondělí (tj. 01.05.06) jsem skoro celou noc nespala, protože mě navštívili poslíčci....břicho mě bolelo v nepravidelných intervalech po dvou hodinách, pak hodina klid, a pak to zase na dvě hodiny přišlo...prostě celou noc jsem byla vzhůru, ale nějak jsem cítila, že to ještě nebude ono.... 😲 Ale pro jistotu jsem tu noc vařila manžílkovi na druhej den oběd...polívku, maso a brambory.-....stejně jsem nemohla spát...

Celej den už to bylo takový nijaký...a odpoledne, když jsme šli s Jožíkem (mým manželem pro nezasvěcené) na procházku, tak jsem si odskočila do nemocnice, aby se mi podívali na mimčo....řekli mi, že buď můžu jít domů, že to klidně může přijít za 3 hodiny nebo za 3 dny----prohlásila jsem (a všem to doporučuju), že radši půjdu domů (i když, my to máme do nemocnice 5 minut autem, že 🙂 )...navečeřela jsem se, dala jsem si teplou lázeň, pak jsme s Jožíkem hráli hry,,,,,,a pak přišel večer, já seděla u PC a psala tady na beremese....a v tom na mě přišly první kontrakce.....takže jsem si je začala zapisovat....a byly pravidelný....a hlavně úplně jiný než ty všechny předtím....prostě mě bolelo v podbřišku, jako když to máte dostat, ale ta bolest neustává.....takže jsem se uchýlila do ložnice, kde jsem poklečmo k naší posteli začala vydýchávat...po 20 minutách za mnou přišel Jožík a pochopil situaci, na nic se neptal, chytil mě za ruku a hladil po zádech.....tohle všechno začalo ve 20:45 h a do 23.00 h jsem to vydržela....pak jsem si řekla Jožíkovi o vanu, ale na tu jsem už neměla náladu, takže jsem se osprchovala a naznačila Jožíkovi, že si jedeme pro mimčo, že už to nemůžu vydržet....kontrakce byly po 4 minutách,,....po cestě, která nám od baráku až do pátého patra porodnice trvala 21 min, tak jsem je měla celkem 5 x.....musela jsem se vždycky zastavit a vydýchat....

v porodnici nás přijali s úsměvem, byla tam stejná paní doktorka jako při odpolední kontrole.....takže jsem ležela kvůli křivce asi půl hodiny, což bylo hrozný, když se při kontrakcích nemůžete procházet.....pak přišel na řadu klystýr, což je naprosto pohodová věc, naopak vám pomůže se uvolnit.....(tam jsem teda manžílka nebrala)......potom jsem šla rovnou do sprchy, kde mě mnažílek osprchovával.....postupně jsem si přidávala teplou vodu....a tady, i když masírovaná vodou, tak si tenhle okamžik, kterej pro mě představoval věčnost, pamatuju jako nejhorší z celýho porodu.....ta bolest, tak se nedá popsat....ale celou dobu jsem si říkala- bude hůř, holka, bude hůř.....pak mi dovolily jít na gauč, kde si mě ale jen prohlídly a řekly, že už jsem hodně otevřená a že už to nebude dlouho trvat....což se nádherně poslouchá a dodá vám to spoustu energie...takže jsem šla rovnou na sál...detaily už popisovat nebudu, na stole jsem vystřídala polohy na boku i na zádech, a pak mi doporučily stoupnout si za stůl a tlačila jsem v podřepu....zezadu mě přidržoval Jožík a bylo to super, protože jsem se nádherně uvolnila.... 😉

Nakonec ta finální fáze, kdy jsem tlačila s nohama na koze trvala 20 min a to halvně proto, že mám úzkou pánev....ale tohle už vůbec nebolelo, jen posloucháte, co se děje kolem...protože mně slábly kontrakce, a tak jsem se začala bát o mimčo....jak jsem tlačila, tak vždycky vykouklo kousek hlavičky a zase zalezla....tohle se opakovalo asi pětkrát, byly tam kolem mě už čtyři lidi....+ Jožík a ti všichni se nám snažili pomoc....nakonec mě musely nastřihnout a mimouš byl na světě....tak nám řekly, že je to kluk.....a Jožík běžel za ním, aby viděl, co všechno se děje.....a pak hrdě kráčel po sále, zatímco mě zašívaly....40 minut....a to mi bylo všechno jedno....věděla jsem, že je mimouš v bezpečí a tak jsem zápasila s paní doktorkou, která mě zašívala...sice jsem dostala injekci na umrtvení, ale asi to nepomáhá...mně teda určitě ne....ale nevadí...když mě zašily, tak jsem šla za těma svýma chlapama do tzv. obýváku, kde jsme v klidu pobyli první minuty našeho štěstí....a to bylo opravdu super....ten klid a očuchávání miminka....a pak jsem musela po hodině se osprchovat a šli jsme na pokoj.....a tím skončil náš nejkrásnější den a zážitek, který jsme s Jožíkem zažili....

mějte se hezky a ničeho se těhulky nebojte, každý porod je jiný, ale všechno stojí za ten okamžik, kdy vidíte svoje miminko na světě...a hrdýho tatínka u toho....bez něho by to nebylo ono....a jeden druhýho si vážíme ještě víc..... 😉 a na bolest rychle zapomenete----

dobrou MArkí a Kryštůfek

babalala
6. dub 2009

Hupcza - jak už psala Xip - na to, jak vyčerpávající tvůj porod musel být, jsi byla neuvěřitelně v pohodě a přitom důsledná i realistická. Gratuluju a obdivuju! 🙂

animatua
7. dub 2009

hupcza krasne jste to zvladli, gratuluju! 😵

hupcza
7. dub 2009

bab + ani: díky 🙂

xsipm04
7. dub 2009

hupcza: Sledována 😀 😀 😀 já jsem jen občas někde zahlídla tvé příspěvky, a z nich mi bylo jasný, že tvůj porod bude to, co si ráda počtu 🙂

hupcza
7. dub 2009

xsipm: tak doufám, že jsme nezklamali tvé očekávání . 😀 😀 ..sama sebe jsem překvapila spíš mile 🙂

xsipm04
8. dub 2009

Hupcza: Nezklamala, snad i předčila 😀 😀 😀

novako
8. dub 2009

Eliade: Paráda!!! 😵

Hupczo: Máš můj obdiv. Něco takového bych asi nedala.

hupcza
8. dub 2009

xsipm: tak pak je vše v nejlepším pořádku 😀 😀 😀

novako: dík 🙂

wsmoulinkaa
8. dub 2009

ahojky hupczo....konečně jsem dohltala tvé řádky....málem jsem z toho začala tlačit 😀 jsem to tak prožívala....moc hezky jsi to napsala!!!
jsi fakt statečná a já si myslím, že na první porod machr! Asi nejdůležitější je opravdu ta psychika!!!!
Přeji hodně štěstííííí 😵 😵

hupcza
9. dub 2009

smouli: dík 🙂 jako taky jsem se přesvědčila, že celý porod je v hlavě ...

a dost chvály, se pak budu červenat ..a pak ještě zpychnu ...nakonec tady rodily všechny a zvládly to 😉

veruska007
10. dub 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

animatua
10. dub 2009

verusko gratuluju! at Honzik hezky prospiva 😵

jamaat
12. dub 2009

eliade, pucina - Keď už ste také prirodzené, tak by ste si mali uvedomiť, že ešte aj každá zvieracia samica si svoje mladé hneď po pôrode očistí. Umyť ho síce nemôže, ale dôkladne a do čista ho olíže.
Len nechápem, načo si vôbec šla rodiť do nemocnice, mala si zostať doma.

jamaat
12. dub 2009

veruska - gratulujem, ze ste to v poriadku obaja zvladli.

johanda
12. dub 2009

eliade, hupcza, veruska gratuluju k děťátkům.
jamaat - jak které zvířecí samice, samice šimpanze učenlivého a šimpanze bonobo, což jsou člověku geneticky nejbližší primáti, otřou dítku hleny, aby mohlo dýchat a nasměrují ho k bradavce.Čistí ho posléze. Žádné mládě v přírodě není po narození odděleno od matky, protože je to krajně nebezpečné a pro matku i mládě velmi stresující.

jamaat
12. dub 2009

johanda, ja netvrdím, že mali deti oddeliť. Sama píšeš, že šimpanzice "ho čistí posléze". Takže nevidím dôvod, prečo by si ich samy nemohli umyť čistou vodou, keď už ležali na šestonedelí/novorodeneckom oddelení.

aponchie
12. dub 2009

me odnesli malou z porodniho salu asi po dvou hodinach nekam nevim kam a donesli az ba druhej den rano 🙄

johanda
12. dub 2009

jamaat - to by bylo super, umýt si dítě sama. Jen to bohužel v našich porodnicích není zvykem. Spíše se ta děcka oddělí a s matkou nikdo nediskutuje

animatua
12. dub 2009

jamaat ja jsem si dite umyla sama, tyden po porodu 😉

animatua
12. dub 2009

jammat btw nechapu, kde jsi vzala, ze eliade sve dite sama neumyla 😕 😉

jamaat
13. dub 2009

animatua, no hádam ho umyla. Ale nie počas pobytu v nemocnici. Veď to tam sama píše. Po akom čase ho umyla, to neviem. A ako som už písala, aj zvieratá si mláďa očistia hneď, maximálne po prvom nakŕmení. Mláďa pije mlieko a popri tom ho matka olíže. Takže skutočne nevidím dôvod, prečo by ľudské mláďa malo byť týždeň alebo koľko neočistené. A mne osobne by vadilo, keby som s takouto dvojicou mala byť v nemocnici na izbe.

johanda - ako vidíš a čítaš, je to možné. Prístup v pôrodnici sa predsa len mení. Chvalabohu.

Jednému ešte nerozumiem. Tým sťažnostiam, že sa lekári a sestry zaujímali o to, ako sa im darí (viď to priberanie, papanie, kontrola rodičky). Tie vizity - to nie je nič príjemné, sama som to zažila. Ale prečo haniť aj ostatnú starostlivosť? Som zvedavá, či by odmietla pomoc, keby sa dieťa nenarodilo zdravé vzhľadom na to, že plodová voda bola dávno odtečená, ale kontrakcie vyvolať nechcela. Akým prirodzeným spôsobom by liečila infekciu alebo iné problémy svojho dieťaťa? Predpokladám, že v tomto prípade by už prirodzený výber a evolúciu ako samozrejmosť nebrala.

Verte mi, nie som z tých, ktorú nedokážu žiť bez civilizačných vymožeností. Verím v prírodu a prirodzenosť viac ako mnohí iní. Ale nič netreba preháňať.

xsipm04
13. dub 2009

jamaat: Ale tím umytím se myslí vykoupání ve vodě, vymydlení chemickými mejdlíčky a nakrémování ropnými krémíčky, jak to dělají v porodnicích. Po porodu je samozřejmé, že se dítě ihned po porodu otře od plodové vody případě zbytkou krve, aby nebylo mokré a nenastydlo (což podle mě tak odpovídá tomu olízání), zůstává na něm ale vrstav mázku, která se pouze při otření nesetře, ale při louhování miminka ve vodě se smyje, která je jednak výživná pro kůžu, jednak vytváří na kůži ochrannou vrstvu a chrání miminko ještě v prvních dnech života. Proto to.

aponchie
13. dub 2009

s tim koupanim nesouhlasim a uz si to nenecham libit 😎 ale jsem rada za to ze i pres vsecko co se deje se o nas staraji dost a to je dobre pac mame porad nejnizsi umrtnost 😎

jamaat
13. dub 2009

xsipm - Pochopila som, že ide o tie mydlá, tiež sa nechystám bábätko patlať kadejakými modernými gebuzinami. Len nevidím dôvod, prečo ho neumyť v čistej vode.

Možno keby eliade opísala ten pôrod iným spôsobom, zoberiem to aj ja inak. Ale bolo to opísané tak, ako keby jej v pôrodnici len zle chceli, a to ma rozčúlilo. To neumytie len šoklo 🙂

Súhlasím s aponchie. Možno nemáme také pekné nemocnice ako na "západe", ale z toho, čo píšu tehulky žijúce v zahraničí, vidím, že zdravotná starostlivosť v tehotnestve je u nás mnohokrát lepšia.

hupcza
13. dub 2009

apo: no ondrášek od nás nebyl oddělený ani na mintuku ..jen vážení a zabalení proběhlo za přítomnosti "pouze" otce
leželi jsme na tom sále spolu zamazaní od mázku a trošku od kve a bylo to to nejlepší, co jsme v životě prožila - to, že bychom to proložili nějakým debilním mytím by zničilo neopakovatlný okamžik

nechápu, proč by prcek měl být hozený po porodu do vody - už tak je toho na něj dost
a neslyšela jsem, že by nějaké dítě v pordnici umřelo na nedostetk hygieny - my si ondráška okoupali až následující den po porodu a bylo to všem moc příjemné

neplakal ani na sále po porodu, ani při následném koupání další den

aponchie
13. dub 2009

me malou odnesli v noci pac sem mela neskutecnou tresavku krvacela sem hodne a byla vyrizena jak nikdy ,ale nemyl ji nikdo na sale to az druhej den v johnsonu 😝

hupcza
13. dub 2009

apo: no zimnici jsem měla taky dost drsnou ...cvakalymi zubyjak divé 😅
s johnsonem bych je hnala svinským krokem 😠

skurinka
13. dub 2009

tak si vas tady ctu.me teda po porodu ani jedno dite neumyli .dominik nebyl vubec od krve jen trochu na vlaskach tak mu to zinkou PA otrela ,osusili ho jak se narodil zabalili ho a byl u me.za 2dny jsme jeli domu a to jsem si ho doma umyla,a vubec me nevadilo ze ho neumyli.a s hanulkou to same 🙂

animatua
13. dub 2009

jamaat eliade pokud jsem dobre cetla tak psala, ze malou museli umyt v Johnsons.. a pochopila jsem, ze ji vykoupala sama

ja jsem rodila do vody a mala nebyla od krve, mela na sobe jen vrstvu mazku, kterou jsme ji umyslne nechali co nejdyl.. a rodila jsem ambulantne, takze jsem zadne spolulezici nepohorsovala, ikdyz toho ze mala neni vykoupana si nebylo mozne vsimnout

a nebyla kritizovana pece, ale rutinni masinerie porodnic 😒

jujuju
Odpověď byla odstraněná
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru