Je pro dítě šetrnější indukovaný porod nebo císař?

maskacka
25. říj 2011

Kdybyste měly možnost si vybrat pouze z těchto dvou možností, co byste zvolily a proč?

katulen
25. říj 2011

maskacka: já z důvodu přenášení u syna měla porodu indukcí a po 2 dnech, v závěrečné fázi porodu, kdy synovi začaly klesat ozvy a už byl z části vstouplý do porodních cest....tak byl akutní císař.
Můžu srovnat můj první, úplně normální spontánní porod a druhý.
Tak raději indukci neeee, i když vím, že pak normální porod je míň rizikový než císař.
Ale indukce není přirozený porod, jsem toho příkladem, je to na mimčo velký nápor (na maminu taky) a rizika
má tudíž také... 😒

maskacka
autor
25. říj 2011

@katulen díky, ještě jsem nedodala, že jsem 4 roky po císaři a čekám větší dítě... myslela jsem, že po císaři se neindukuje, ale prý záleží od porodnice, jak se k tomu staví. Pro mě úplně spontánní porod nepřipadá v úvahu kvůli nutnosti dojet do porodnice 100 km.

ffiinnkkaa
25. říj 2011

@maskacka Já teda měla indukci a ta stejně nepomohla a skončilo to CS

ffiinnkkaa
25. říj 2011

@katulen Souhlasí indukce není přirozená

mamkamarketa
25. říj 2011

podle me je lepsi cisar. ''povel'' ke spusteni porodu dava dite,tudiz cpani ruznych tabletek,cipku a pod. akorat nastartuje dost neprirozeny a casto hodne zdlouhavy proces porodu. podle me je proste lepsi ''riznout'' a dite vytahnout a je po vsem 😉

sayast
25. říj 2011

ja mela indukci a neprislo mi to nic drastickeho. ale teda nijak me nemucili.
zavedli rano tabletu, s tim ze dalsi druhy den. v noci mi praskla sama voda, zacali bolesti a za 4,5 hodiny se vsim vsudy byla mala venku.
krome jednoho cipku jsem nedostala vubec nic. zadny oxytocin, na bolest nic, voda praskla take sama.

takze bych rekla ze hodne zalezi na tom, jak je indukovany porod veden a jak je telo pripraveno. ja byla otevrena na 2 cm kdyz se zacalo (39+0). duvod zacinajici preeklampsie

lilliaan
25. říj 2011

V kazdej literature je napisane, ze cisarsky porod je pre dieta 6x nebezpecnejsi ako prirodzeny porod. Taktiez je omnoho nebezpecnejsi pre matku. V dnesnej dobe vela zien si voli cisara, ale treba si uvedomit, ze zena nemoze mat cisarskym rezom viac ako 3 deti, no a vela dalsich rizik, ktore su s cisarom spojene. Ja sama som cisarom rodila, lebo som prirodzeny porod mat nemohla. Nebolo to nic hrozne, ale tie bolesti po prebudeni boli naozaj velmi silne a este par dni som nemohla nosit syna na rukach v nemocnici ako ine mamicky. Ja by som volila prirodzeny porod keby som mala na vyber. 😉

skajana
25. říj 2011

@maskacka Tak přesně nad tím také o dlouhých večerech přemýšlím....počítám, že i moje miminko bude větší a ráda bych rodila "přirozeně", nicméně první jsem přenášela docela dlouho, takže se spontánním začátkem porodu dostatečně dlouho před termínem asi nemůžu moc počítat.
Jenže já budu mít odstup od prvního porodu jen 21 měsíců, takže je možný, že u mě ani indukce nepůjde (až tak do detailů jsem to neřešila, takže nevím...)

maskacka
autor
25. říj 2011

@ffiinnkkaa taky to vidím tak, že indukce nemá s přirozeným porodem nic společného. Je to prostě vaginální porod a řeším si hlavně to, co je lepší pro dítě. Indukce po císaři je podle statistik úspěšná zase jenom z 50 %, takže pro mě začíná být humánnější druhý císař

ffiinnkkaa
25. říj 2011

@maskacka Já bych nejraději nechtěla už ani jedno 🙂

maskacka
autor
25. říj 2011

@sayast první dítě jsem měla sekcí v 39+3 a byla jsem úplně uzavřená. Žádní poslíci, odtok zátky, čípek v pohodě... tentokrát už delší dobu pozoruju, že se něco děje, dneska jsem po vyšetření začala špinit (37+2), ozývají se záda a bolest jako při menstruaci, subjektivně si myslím, že ani do termínu nevydržím. Dítě je cca o týden a něco větší.

maskacka
autor
25. říj 2011

@lilliaan přirozený porod není ve hře 🙂, jak jsem psala hned na začátku, je třeba ho plánovat. Indukci nepovažuji za přirozenou. Ale určitě není nad přirozený porod. Ten však můžu ostatním pouze závidět

maskacka
autor
25. říj 2011

@ffiinnkkaa to já taky, a k tomu zdravé dítě bez vyhlídky na operaci ledviny 😉

mamkamarketa
25. říj 2011

@lilliaan jasne,ale zalezi na okolnostech. pokud jde indukce dobre,ok,ale casto je dite vystavovano stresu matka je taky ve stresu,casto nekolik zdlouhavych hodin. znam hodne zen,co rodily jak vaginalne,tak cisarem, ja osobne neznam zenu,co mela vetsi komplikace po cisari (krom bolesti) ale zen,co mely komplikace pri vaginalnim porodu je nescetne. (spatne siti,kleste,zanety ran, natrzeni az do strev,nebo psychicke...)

maskacka
autor
25. říj 2011

@skajana našla jsem na netu informovaný souhlas rodičky po předchozím císaři, ten mě celkem přesvědčil pro druhou sekci: http://www.google.com/search?q=vyvolávaný+porod... (hned první pdf)

ffiinnkkaa
25. říj 2011

@maskacka a co je z ledvinami? To už se ví teď? Nám také vyhrožovali, že můžeme mít vrozenou vadu ledvin, naštěstí se to neprokázalo, ale to bylo malému 5 týdnů.

ffiinnkkaa
25. říj 2011

@mamkamarketa tak už znáš 🙂

maskacka
autor
25. říj 2011

jsem zjistila, že odkaz se trošku modifikoval, a neháže výsledky původně zamýšlené. Mám to uložené v pdf, kdo by měl zájem, pošlu interní poštou

mamkamarketa
25. říj 2011

@ffiinnkkaa jaky?

blueapple
25. říj 2011

V porodnici mi porodník naopak tvrdil, že císař je porod s větším rizikem pro maminku a minimálním pro dítě, vaginální porod přesně naopak.Samozřejmě mám na mysli plánovanou sekci. Zní to logicky. Co je pro dítě za větší nebezpečí, když se "vytáhne" během několika minut ven? a nehrozí přidušení na pupečníku, zaseknutí v porodních cestách, atd.. pro maminku je to ale závažná břišní operace se všemi riziky....

A koukněte se na Victorii Beckham, 4 děti, 4 císařové a plánuje páté....v zahraničí to také vůbec neřeší, myslím počet (Itálie, USA, arabské země,......)

a souhlasím s @mamkamarketa já také neslyšela o komplikacích miminek u "císařoven", za to mám ošklivé příběhy kolem sebe u holek, které rodily vaginálně (doživotní následky dítěte, bohužel i smrt, ...apod.)

rydal
25. říj 2011

Odpovedet se neda uplne jednoznacne. Pokud jsou porodni cesty aspon trochu pripravene, mas indukci velkou sanci na hezky vaginalni porod (neni to zadna vzacnost). Nekdy je dite uz pripravene jit na svet (po 38.tt), ale blokne to nekde telo matky,a tak se indukci dopomuze prirode. Cisar teda neni zadna hitparada ani pro Tebe ani miminko...Pokud je duvod proc nenechat prirozeny vyvoj jen ta vzdalenost, tak bych to na Tvem miste riskla a jela az pak. 100km neni zase takova hruza.
Jinak kratce se da rict, ze indukci by Ti mohl vyjit krasny porod a pokud ne, tak by z toho stejne byl cisar - horsi uz to nebude...Osobne bych do sebe nenechala znovu rezat, pokud by to nebylo nezbytne nutne - preci jen je to velka brisni operace..

maskacka
autor
25. říj 2011

@rydal nevím, od 20. týdne víme o VVV ledviny, hned po porodu malé čeká endoskopie močového měchýře, později operace ledviny. Nevím, jestli dítě zbytečně nevystavím ještě horším komplikacím v souvislosti s nepostupujícím porodem. Momentálně vidím výhru ve vaginálním porodu akorát v rychlejší rekonvalescenci po porodu, což taky není jisté, pokud budu rodit několik dní, a pak to stejně skončí kudlou. Navíc, dítě stejně bude min. 24 hodin po porodu na JIPce.
Jsou to všechno kdyby, měla jsem těžké stresující těhotenství, nevím, jestli jsem schopna spolupracovat, zvlášť, když je dítě větší. Bojím se taky ruptury, zatím mi nikdo jizvu neměřil a u indukce je ruptura pravděpodobnější. Psýcha v háji, asi jsem rozhodnutá pro operaci.

brisalek
25. říj 2011

ja jsem rodila cisarem 39+6tt kuli poloze male. Planovany se spinalni anestezii a byla to uplna pohoda. Krome strachu pri napichnuti spinalu si nemuzu na nic stezovat. Malou jsme nosila hned druhy den (mela 4 kg) bricho vubec nebolelo. Domu jsem sla 5 den a malou nosila porad(pribirala 300g tydne, v pul roce uz mela 9kg). Kojeni zacalo normalne jako u ostatnich mamin,kojia jsme do 16m. Takze krome toho, ze jsem malou nemela prvni noc u sebe to byla uplna pohodicka. Sestra mela druhy porod indukci (40+1), protoze ma trombofilii a nechteli ji nechat prenaset. Tabletku dostala rano v pul 9 a maly se narodil v 10:45. Rikala, ze bolesti byly trosku silnejsi nez u prvniho syno, ktereho rodila priroze, ale zase kratsi dobu🙂(prvni mel 4200g a druhy 4100g).
Ja kdybych ted byla tehu tak se take jakehokoli normalniho porodu bojim a budu chtit cisare tak v 39tt, aby se normalni porod nerozbehl sam.

evca82
25. říj 2011

ja mela indukci z duvodu cukrovky a klidne bych do toho sla znovu, urcite vic nez do cisare.......byla to rychlovka 🙂

maminka001
25. říj 2011

Já měla dva vyvolávané porody a 1cisař.Můžu říct že 1vyvol.porod byl dlouhý,malej se dusil ale dr nereagovala a řvala ať tlačim.Narodil se s omotaným pupečníkem,neplakal a výsledkem je krásný ale postižený kluk.Druhý vyvol.porod byl dlouhý ,naštestí dcera zdravá.3porod jsem měla nedávno plánovanou sekcí a vše ok.

rydal
25. říj 2011

@maskacka Rozumim. Pokud se citis bez energie a nemas na normalni porod uz ted moc chut, tak to je jina. Sice podle toho, co pises, Tvoje male by nejspis na svet pripravene bylo, ale klasicky porod je hodne o odhodlani a vire, ze vsechno dopadne. Bez toho to moc nejde, hlavne, kdyz jsi vycerpana.

jasekd
25. říj 2011

@maskacka Je ahoj 🙂 (zname se z Dilatace ledv. panv. ) Tak ja nemam zkusenost s cisarem. Hrozil ted u V. pro KP, ale otocila se. Muj prvni porod zacal sam v terminu, i kdyz jsem nalez k porodu nemela, prubeh byl s mensimi komplikacemi, M. naprosto OK nastesti. Vendy je po preindukci 1 tbl Prostinu, tez jsem nemela nalez k porodu, ale uz jsem prenasela 10 dnu. Zabral hned 1.Prostin, okamzite zacly bolesti, ale ne nejak brutalni, jen silne a bylo jasne, ze rodim, nalez teda moc nepostupoval, ale pak mi praskli vodu a uz to ficelo. Celkem to trvalo 12 hodin silnych bolesti, Vendy celou dobu bez jedineho problemu, konec porodu na rozdil od prvniho lehky, jen s PA, ja mam na indukci hezci vzpominky 🙂 Jen ten Prostin a prdnuti vody, zadnej oxytocin, zadny PA na brise apod. MOje kamosky, co mely vyvolavacku, podobny, silny bolesti, ale bez komplikaci, prvni den indukce odrozeno, a vsechny rychlejc nez ja, cca 4 hodiny. Ja osobne bych po me zkusenosti do vyvolavacky sla (ale nemam za sebou sekci) rozhodne radeji nez do cisare, abych pak byla v pohode na ty dalsi udalosti, co vas cekaji. Uz jsi se na te porodnici nejak dohadovala? Ted si nevzpominam, bude to Olomouc a tam malou budou operovat? Mne se holky v ledv. diskusi nejak pletete 😅 Nejlepsi by byla varianta zkusit to normalne a kdyz to nepujde, udelat sekci treba driv nez se bezne dela. Ale ja myslim, ze malou indukce neohrozi 🙂 Oni ti daji na vyber?

myschka
25. říj 2011

já se rozhodla pro indukci, císař jsem nechtěla ani když porod nepostupoval a několikrát mi ho nabízeli. Eli se narodila po 48 hodinách s oxytocínem a po 4 tabletách prostinu ale měla jsem z toho dobrý pocit. Pro mě byl císař strašák. Takhle mi druhý den po porodu prakticky nic nebylo, nic mě nebolelo a malou jsem měla hned u sebe 😉

maskacka
autor
26. říj 2011

ahoj holky, děkuju vám moc za příspěvky.Řešíme to pak s mužem a došli jsme k závěru, že kdybych měla po přirozeném porodu, indukce by byla určitě lepší. Po císaři (který jsem mmch snášela dost špatně, ale byla to prostě moje první operace v životě a netušila jsem, že to může tak hodně bolet) půjdu do druhého císaře. Jak jsem tady od vás zjistila, nejde až tak o tlouštku jizvy, jako spíš o její elasticitu, poslední týden mi poslíčci vystřelují právě z jizvy (dle doktorů je tohle normální) a v noci mě budí bolest v jizvě.
V 38+2 si pojedeme snad už pro termín.
@jasekd ahoj, když jsem četla ten informovaný souhlas rodičky po císařském řezu s vedením druhého porodu, vyšlo mi z toho, že díky té jizvě na děloze a rizikům si prakticky musím vybrat sama a vzít na sebe tu zodpovědnost. Neřekli mi "vyberte si", ale "jak si představujete tento porod?" 😅 , za což jsem jim vděčná. I když mě (byli u toho 3) jednoznačně směřovali na ten vaginální. Jenom už mi neřekli, že vyvolávaný porod s sebou nese mnohem větší rizika než přirozený porod. Po těch všech storkách o indukcích a jejich koncích budu doufat, že teď už vím, co mě po císaři čeká, a nebudu riskovat všechny ty zauzlené, krátké či omotané pupečníky, nepostupující porody, řvoucí doktorku. Další věc, co mi ubírá na vaginálním porodu, že mi ji pak stejně vezmou a budu čekat, až sesma zvetí po té endoskopii. Nebudeme ji mít s chlapem u sebe, nebudeme se s ní vítat, odnesou nám ji a budu se zase třepat, co bude. Co z toho, že budu fit (možná?)
Jsem prakticky prvorodička, která díky jistotě, že půjde opět císařem, zazdila předporodní kurzy a upřímně, už ani nechci. Co jsem konzultovala s lékaři, olomoucká porodnice jednoznačně pro vaginální a lidi, kterým věřím já tady (včetně porodní asistentky, která je zapálená pro přirozené porody), kteří mě znají několik měsíců, znají náš problém a moje obavy, jsou jednoznačně pro sekcio. Je mi taky nepříjemná anonymita obří porodnice, každou chvíli na Tebe mluví někdo jiný, hrabe do Tebe jiný doktor a pro všechny jsi jenom kus, přestože jsou příjemní a usmívají se. I z toho hlediska je pro mě přijatelnější operace.
Já sama za sebe bych čekala na normální porod, spontánní, jenže mi ho prostě musí naplánovat.

Ještě jednou všem moc děkuju za názory!

rydal
26. říj 2011

@maskacka Tak aspon uz jste to rozlouskli - nekdy ta nejistota a rozhodovani jsou nejhorsi. Drzim palce, at jste obe v poradku a male se v ramci moznosti ledvina zlepsi!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru