Je pro dítě šetrnější indukovaný porod nebo císař?

maskacka
25. říj 2011

Kdybyste měly možnost si vybrat pouze z těchto dvou možností, co byste zvolily a proč?

kalo
26. říj 2011

@maskacka Tak přesně tohle jsem řešila teď taky...4 roky po císaři a jelikož v naší porodnici nebyli k dalšímu císaři vstřícní, protože těhotenství bylo bez problému, tak mi chtěli v určitém termínu porod vyvolat....Pro mě před termínem děsný stres, protože jsem byla zásadně proti tomu a chtěla jsem císaře. Pokud není k druhému císaři závažná indikace, tak se v dnešní době upřednostňuje přirozený porod 😒

maskacka
autor
26. říj 2011

@kalo a jak to dopadlo? Co jsem četla v tom informovaném souhlasu, pokud zásadně nesouhlasíš s vaginálním porodem, nemůžou Tě po císaři nutit

ffiinnkkaa
26. říj 2011

@maskacka ke všemu chcou doktoři podpis resp. tvůj souhlas, jak na indukci tak na císaře..

jasekd
26. říj 2011

@maskacka Tak hlavne ze jses si jista svym rozhodnutim, hned je to lehci, kdyz uz mas jasno, co se bude dit 🙂 Ja mam v okoli prave same dobre pripady a pokud komplikace, tak byly i behem spontanniho porodu stejne jako pri indukci, a skoncilo to dobre, ja treba mela tu indukci i lepsi, Vendy mela pupecnik kolem krku, ale ne kvuli indukci, ale protoze se furt tocila KP a zpet 😅 a nemam prvni dite sekci, proto bych se rozhodovala jinak, v tvem pripade bude sekce lepsi, kor kdyz se k tomu stavi i personal tak, to je dobre. Uz abyste meli holcicku na svete a po prvnim zakroku, uz to bude realita a i kdyz treba tezka, to cekani a nejistota je hrozna. My jsme ted ve fazi, kdy se snad konecne rozhodne o operaci, zda ano ci ne, pokud ano, bude to treba uz za nama, pokud ne, zase cekani, na druhou stranu i ta operace stres je. Kazdopadne doufam, ze das na ledviny vedet, jak jste na tom 😉 Nas ceka pristi tyden DMSA, takze ja tam na diskusi budu urcite 🙂 Drzime palce i s Vendy a Martinem 🙂

jajinka27
26. říj 2011

@maskacka pokud můžu říct za sebe tak indukci neeeeeeee, byla jsem na ní 2x a oba porody nakonec skončili císařem a při druhém mě zbytečně trápili :(

kalo
26. říj 2011

@maskacka se mnou nikdo nediskutoval, to že jsem byla zásadně proti vagin.porodu po císaři, to nikoho nezajímalo. Dokonce jsem si vytiskla papír, kde jsem si našla práva rodičky po CS, že je právo volby a na to se primář usmál a řekl, že císaře na přání nedělají. Tak jsem chtěla před vyvol.porodem podepsat,že s tímto způsobem porodu nesouhlasím a byl by proti mé vůli a to odmítli. No fraška 🙂 Nakonec to dopadlo tak, že jsem začala rodit ve 37tt a po 6 hod.kontra mě fikli (mám ještě úzkou pánev, tak nějaká dr.naznala, že bych neporodila ani 2kg dítě)...Jak jsem si oddychla, když se takto rozhodlo!!!

maskacka
autor
26. říj 2011

@kalo a neuvažovala jsi o jiné porodnici? Pojem císař na přání bych použila možná u prvorodičky, ale po předchozí sekci je to snad trošku jiný případ 😖

neu.sona
26. říj 2011

Já jsem rodila poprvé císařem a teď si chci za každou cenu, pokud to půjde prosadit normální porod. Pro mě byl teda císař hrozný a už bych ho nechtěla zažít nikdy víc.
A pokud můžu přispět k tomu, jestli je lepší indukovaný porod nebo císař, tak rozhodě indukovaný. To se aspoň mimčo připraví na to, že jde na svět. Když si ale objednaná na císaře, tak ho vlastně vytáhnou z bříška a on o tom vůbec nevěděl.
Já vím, že spoustu maminek nemá na výběr a rozhodují za nás zdravotníci 😒 , ale každá z nás by měla právo říct, co chce.

jajinka27
27. říj 2011

@neu.sona já jsem taky chtěla porodit přirozeně, ale pokud to prostě nejde a nezabere třeba první tableta tak by to měli ukončit dřív než po x dnech dopování vším možným a x hodinách kontrakcí které nikam nevedou 😅

neu.sona
27. říj 2011

@jajinka27 já jsem měla taky zavedenou tabletu. první mi nezabrala vůbec. druhá už ano, nakonec jsem měla 17 hodin konktrakcí. normálně jsem se otevírala, a když jsem byla na 10 cm, tak malý nikde. celou dobu měl normální odezvy, vše bylo ok, teda až na to, že to fakt bolelo, ale pak se zjistilo, že je hrozně veliký a neprodje pánví, takže jsem šla na císaře. já si myslím, že by se mělo vše, v rozumných mezích, udělat pro to, aby to šlo přirozeně a ne císařem. Pro mě to bylo něco hrozného vidět, jak ostatní maminky v pohodě stávají a starají se o své děti a já stěží došla na záchod :(. Takže pokud budu mít někdy druhé, tak bych chtěla rozhodně přirozený porod, pokud vše půjde tak, jak má.

jajinka27
27. říj 2011

@neu.sona jo tak pokud ses otevřela na 10 tak bych se taky nebála rodit přirozeně, ale já se u prvního otevřela max na 4 a pak musel akutně ven, když se narodil nedýchal :(( a podruhé jsem se otevřela max na 3 a víc to nešlo, jen jsem se bála aby mi nerupla děloha :(( doktor by měl mít rozum a když vidí že to prostě nepostupuje má to ukončit

neu.sona
27. říj 2011

@jajinka27 samozřejmě, je to případ od případu. měl by to rozhodnout doktor rozumně a nejlíp pro matku a dítě, aby se jim nic nestalo. a taky by měl přihlédnout ke přání matky. samozřejmě, že pokud to nejde, tak je císař potom to nejlepší, co může rychle pomoct.

melis7
28. říj 2011

@maskacka na tvém místě bych rodila řezem,kdyby bylo miminko menší,tak bych možná ten spontánní porod zvažovala,ale když je veliké,tak bych šla do cisaře.Pochopila jsem,že ty v podstatě už jsi stejně pro ten cisař rozhodnutá.
Ještě ke zkušenostem kalo: U nás existuje vpodstatě česká a moravská porodnická škola.V čechách více přistupují k císařským řezům a na Moravě se snaží více rodit spontáně,takže záleží taky odkud jsi.
Já sama mám za sebou jeden porod řezem pro miminko KP,jsem ráda,že mi v porodnici dali na výběr,rozhodla jsem se takhle.Vím,že holky z Moravy rodily spontánně a vybrat jim nedali.Tak jsem ráda,že jsem z Hradce králové a u nás k tomu přistupují takhle.
Jinak po plánovaném císaři jsem byla celkem rychle OK,Už večer jsem se snažila vstát a druhý den už jsem nechtěla celkem nic na bolest a byla jsem schopná se o sebe postarat.
Držím palce,ať ti to všechno dobře dopadne,hlavně s miminkem

maskacka
autor
1. lis 2011

Ahoj holky, po dnešní kontrole v porodnici je to jasný císař - odhad ve 38+2 je 3790 g a je pořád vysoko, hlavička balotuje, mimčo není připravené k porodu. Tu indukci bych si asi pěkně vyžrala..., ale fakt si cením, že to bylo i na mém zvážení.

melis7
1. lis 2011

@maskacka tak držím palce,ať už je miminko brzy venku.

hehena
1. lis 2011

já bych rozhodla pro porod indukovaný! i já mám za sebou císař a stejně jako u @neu.sona to hojení bylo u mě po císaři děsný a na několik měsíců. nedovedu si představit tohle u druhýho dítěte, když mám doma to starší, jak bych tu péči zvládla a i když jsem si to nechtěla dlouho přiznat, tak trvalo i delší dobu než jsem se z toho dostala psychicky. tudíž jak vidno záleží na schopnosti regenarace vašeho těla ruku v ruce s vašimi předchozími zkušenostmi. samozřejmě po zavedení x tablet, kontrakcích a neotvírání bych ani já nechtěla, aby dr. tohle prodlužoval jen proto, že chce snížit statistiku císařských řezů... ale chtěla bych dát sobě i dítěti tu možnost.

hehena
1. lis 2011

@maskacka no vida, tak rozhodnuto, taky moc držím palce, ať jde vše hladce. už víš do čeho jdeš, tak tě to určitě tak nezaskočí a snad i hojení bude lepší. vybavit se mastičkou a při nejhorším požádat o čípky proti bolesti i při odchodu domů 🙂

mamkamarketa
1. lis 2011

@hehena
@neusona
tak ja jestli bude dalsi tak jedine cisarem 😝
ja jsem temer 3 roky po porodu a rozhodne to neni OK. co ja bych dala za cisare 😅

ja 14dni pred porodem mela zanet,krehka tkan.... skoro 2dny kontrakci,kdy jsem musela lezet privazana na pristrojich,zadne ulevy,balony,epidural....nic. bolesti takove,ze mi bylo uz jedno jako to vsechno skonci. malej mel snuru kolem krku,vypustil smolku,voda cerna jako noc. museli ho dostat ven, bohuzel, sel s rukou napred. krehka tkan nevydrzela, cipek na cimprcampr, mam sity nekolik vrstev thani, o hrazi nemluvim. dodnes me to boli 😖
kdyz se narodil,misto placiciho miminka na brisku s nim utekli do inkubatoru. ani sme ho nestlihli vyfotit. syna jsem videla az druhy den (narodil se po obede)
dodnes verim,ze cisar by byl pro oba lepsi.

hehena
1. lis 2011

@mamkamarketa Markét to mě mrzí, ale myslím, že ty už jsi byla extrémní případ a dr. zřejmě zvolili špatnou variantu. jenže když tyto problémy nejsou, tak bych prostě volila raději indukci. zrovna dnes jsem tu rozklikla album, kde paní od zavedení tabletky porodila do 4 hodin a takových případů znám víc i z okolí. samozřejmě i ty horší.

moje sestřenice měla hojení ještě mnohem horší, ránu neustále otevřenou, po 2 měsících, kdy z toho pořád dostávaly hnis, neskutečný bolesti, tak musela znovu na operaci, přišla o mlíko , jak na tom byla psychicky je asi jasný. a taky je to spíš ten extrémnější případ, takže bych laicky neurčovala, co z toho je jednoznačně lepší, neb nikdy nevíš jak se s tím zrovna tvůj organismus popere.

samozřejmě u tebe chápu, proč by ses tak rozhodla znovu, není divu. mít tvojí zkušenost, tak volím stejně!

jinak jsem rodila u apolináře a žádný přiložení se nekonalo (myslím, že v Podolí to pro ně nebývá problém), něčeho mi dali do žíly moc, takže jsem sotva dokázala otevřít oči, abych ho viděla a taky jsme ho nakonec viděla až po 30 hodinách (i když né kvůli jeho stavu), takže chápu.

hehena
1. lis 2011

@mamkamarketa samozřejmě ani já neurčuju co je lepší, či horší, jen pro co bych se rozhodla já osobně.

maskacka
autor
1. lis 2011

taky jsem po prvním císaři měla komplikace 🙂 a taky jsem tvrdila, že příště udělám všechno pro vaginální porod. Ale co jsem si teď zkonzultovala svoji situaci i s odborníky, jsem přesvědčená, že děcku minimalizuju komplikace císařem. U sebe věřím, že díky zkušenosti bolest zvládnu líp a to, jak se s tím popere moje tělo, je ve hvězdách (stejně jako by se třeba pralo po vaginálním porodu 4 kilového dítěte, před otěhotněním jsem měla 52 kg). Znám mamču, které po císaři rupla jizva při přirozeném porodu, i když jí porod nevyvolávali a chlapeček šel sám hezky v termínu.

Třeba se ještě rozrodím do data operace sama, nikdy neříkej nikdy 🙂, ale slečna asi tuší, co ji čeká, a stejně jako první dcera sedí v hnízdě, dokud ji nevyženou.
Btw, dneska mě jizva dost bolela jenom při vyšetření ultrazvukem, to zas bude horor.

Všem vám ještě jednou děkuju.

hehena
1. lis 2011

@maskacka taky jsem přesvědčená, že se s tím napodruhé poperu líp, právě kvůli zkušenosti. a samozřejmě - psala jsem, že to nikdy člověk nemůže vědět, jestli se bude hojit líp po indukci, či císaři! Můžu už přát jen štěstí 🙂

kami1984
1. lis 2011

@maskacka posli mi to pdf prosim, nejde mi to ulozit, dekuji...

terysha
3. lis 2011

Můj porod byl hrozný, vyvolávaný tabletou a potom šílenými dávkami oxytocinu.... nezabíralo nic, podepsala jsem souhlas s císařem apod. a přesto se snažili a snažili... až přišly na řadu kleště, tedy přesně VEX.. malému se přestalo dařit, srdíčko mu sláblo... , i přesto, že mě předtím doktor uklidňoval, že se mu daří skvěle.... , vytáhnul ho vyloženě násilím a určitě to nebylo nic dobré pro ani jednoho z nás! 😖 Hojení bylo ale hodně dlouhé a příšerné...
Doufám, že podruhé mě takový horor nečeká a všechno půjde přirozeně samo 🙂
Všem nastávajícím mamčám přeju, aby měly pohodový porod a všechno proběhlo hladce, to co jsme si zažily my byl opravdu mazec 🙄 , ale i tak...................... přežili jsme a teď už jsme oba v pohodě! 😀

terysha
3. lis 2011

* pardon- zažili 🙂 Je to kluk! 🙂

kacab
3. lis 2011

...mám za sebou indukci 41+4 ( a podruhé přirozený porod ) a nemám z ní nijak špatný pocit, jen snad že porod byl delší, ale to je relativní, třeba by byl i přirozeně... a co ce týče přirozenosti a nepřirozenosti těch zaváděcích tablet... prý je to uměle vytvořená kopie látek obsažených ve spermatu, které pomáhají dozrát čípku a připravit se na porod... Dcerku mi provokovali dva dny a bylo dost času si popovídat s mladou, milou a vstřícnou lékařkou, co mě měla nastarosti a dost vysvětlovala..... a oxytocin do mamin naperou dle úvahy i při indukovaném i při přirozením porodu.... Po císaři rodí přirozeně hodně mamin a pokud by lékař přímo nevyslovil doporučení k CŘ, tak bych do sebe dobrovolně nenechala řezat!!!! těžké porody jsou i když začnou spontálně.. naopak i indukovaný může být lehký, krátký, bezproblémový.. to se porovnává neporovnatelné... když tu někdo řeší přirozenost a nepřirozenost, tak by se mamina nesměla holit, mít klistýr, nechat se nastřihnout a zašít, natož epidurál...... Na tohle je to moc moderní doba... Ale ve finále ať se narodí jakkoliv, hlavně že jsou v pořádku na světě a ženská se vylíže z jakéhokoliv porodu.... že 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru