Kdo ve skutečnosti vyvolá porod? Matka nebo dítě?

novynka
23. kvě 2013

Mám zas ňákou "přemýšlivou" 🙂 Tak jako jsem nedávno žasla nad tím, jak je neuvěřitelné, že dítě od oplození do porodu vyroste za třičtvrtě roku z méně než milimetru do půlmetru - manžel tomuto procesu nádherně říká "zázrak" ;) - dnes mě napadlo něco podobného... Co myslíte, kdo nebo co ve skutečnosti vyvolá porod? Jak je možné, že nám-maminkám doktor vypočítá nějakých 210 dní (nebo kolik to je 🙂 ) a pak většinou přesně po uplynutí této doby najednou cítíme porodní bolesti? :/ Je to tělem matky, nebo mozkem? Nebo si snad to dítě řekne "je na čase jít ven"? Tomu poslednímu věřím ze všeho nejméně. Podle mě to mimčo v břiše nemá ani tušení o tom, že existuje nějaký jiný svět než to maminčino bříško. Tak jako my netušíme, co nás čeká, a jestli vůbec, po smrti... Osobně se začínám přiklánět k tomu, že si ten porod vyvolává sama maminka tím, že se v ten den, na který vychází termín, nebo okolo, začíná nevědomky soustředit na to, že mimčo má právě teď, podle výpočtu, přijít. A ta směs pocitů, ten strach, se samozřejmě nejspíš negativně přenáší na dítě, které v bříšku vyvádí a my si ho pak vytlačíme... :D Nebo je to jen daný fyziologický proces, matka má tělo přírodou nastavené tak, že dítě v sobě unosí těch 9 měsíců, pak už to to tělo nezvládá, třeba je to takhle jednoduché 🙂
Existuje vůbec nějaká přímo teorie o tom, jak to funguje? Možná jo a jen já jsem nezasvěcená 🙂 Snad se nikdo nad mými myšlenkami nebude pohoršovat, kdyžtak se omlouvám, ale věřím, že nejsem jediná, koho tento "zázrak" zajímá ;) A pokud někdo víte, jak to je, budu moc ráda, když tomu přijdu na kloub, vyhledávat něco na googlu nebo wikipedii se mi fakt nechce :D :D

llluckaaa
23. kvě 2013

No že by si maminka spustila porod sama vědomím, že už má termín a tudíž by měla rodit, tomu se mi moc věřit nechce. U mě to neplatí, já měla termín 39+0 a rodit jsem začala 38+4 docela nečekaně. A moje kamarádka má za sebou dva předčasné porody, teď čeká třetí dítě a už přenáší (že začne rodit čeká už asi měsíc 😀 ).

lsx
23. kvě 2013

Ahoj, taky si myslím, že maminka to svým vědomím vyvolat nemůže. Já jsem oba kluky přenášela a oba porody mi vyvolávali až doktoři. A že jsem na porod minimálně od data termínu myslela fakt pekelně často. Fakt to nezabralo 😀 Jinak by mě taky zajímalo co je ten spouštěč. A jak dlouho by mi rostli v bříšku ti mí pacholci 🙂 , kdyby jim ten veget doktoři neznepříjemnili a nezačli je vypuzovat ven.

anina32
23. kvě 2013

No já oba porodila v den termínu, poprvé mi praskla voda, v noci zničeho nic, první moje myšlenka byla ted né, já chci ještě spát 😀 takže pochybuju že bych si to tedy vyvolala 😉 U druhého vím úplně přesně že ho vyvolali lékaři, ležela jsem v nemocnici dlouho dopředu, nejdřív 6 zátěžáků a nic, potom tabletka na vyvolání a bylo to 😉 😉 😉 Ale vážně, asi je blbost že by si to maminky vyvolávali samiy, jako že je termín a jdu rodit, jak by pak rodili v dávný minulosti nebo třeba v Africe, když jim nikdo žádný termín nevypočítal???

lv
23. kvě 2013

Já jsem posledn 2-3 týdny do termínu tak intenzivně myslela na porod, snažila se všemožně aby už to konečně začalo, že to taky nevidím jako možné..

speedygon
23. kvě 2013

V knize, co mám, se píše, že se o tomto neustále diskutuje...ale že se zdá, že porod vyvolává mimi. Že dle výzkumu s přiblížením dne porodu stimuluje mozek mimi svoji hypofýzu k uvolnění hormonu, který zase povzbuzuje uvolnění hormonu jiného(kortizol). Tyto hormony přecházejí z těla mimi do placenty, která reaguje tak, že přemění progesteron na estrogen, který spouští kontrakce. Když tlačí hlavička mimi na rdlo, je poslán do našeho mozku signál, aby stimuloval hypofýzu k uvolnění oxytocinu, který kontrakce zesiluje....Uff....snad jsem to napsala nějak srozumitelně, zestručnila jsem info z knihy 😀

llluckaaa
23. kvě 2013

@speedygon Jo, to by mohlo být. Jen u nás ten oxytocin spustila úplně jiná část těla 😀

speedygon
23. kvě 2013

Jestli myslíš sexík, i ten spouští v těle chemické reakce...tedy ne sexování, ale spermoše 😀 Proto se v třetím trimestru asi občas zmińuje opatrnost, aby nedošlo k předčasnému porodu ....

mamkamarketa
23. kvě 2013

Ja jsem cetla, ze porod vyvolava dite. Dite je pripravene na porod da nejak pokyn tele matky a to spusti porod

llluckaaa
23. kvě 2013

@speedygon Já myslela konec pánevní, ne penis 😀 Jj, vím, v ejakulátu je oxytocin, proto spouští porod 😉

romcovaklarka
23. kvě 2013

Těžko by to bylo psychikou matky z toho, že je v termínu. Jak by rodila zvířátka potom? 😀

romcovaklarka
23. kvě 2013

@llluckaaa Jo takhle, já to taky pochopila jako že sex 😀 😅

llluckaaa
23. kvě 2013

@romcovaklarka To mě vůbec nenapadlo 😀 😀 😀 Ale nedivím se, když si to po sobě čtu, tak to zní dvojsmyslně 😅 Ale čestné, myslela jsem zadek 😉 Já jsem nechtěla, aby mi manžel něco spouštěl, měla jsem domluvený termín porodu v nemocnici a měla jsem strach, že mě to chytne nečekaně dřív a já nestihnu dojet 😅

kajalka
23. kvě 2013

@llluckaaa Myslím, že ve spermatu není oxytocin, ten vyplavuješ při sexu ty, ve spermatu je prostaglandin, kt. podporuje stahy dělohy.

A přikláním se k názoru, že porod vyvolává to mimčo, samozřejmě ne vědomě. A určitě se na tom podílí řada faktorů, místo, množství a kvalita plodový vody, kvalita placenty a výživy, atd. Prostě něco mezi nebem a zemí. Stejný, jako výběr spermie vajíčkem. Jako zbavení se defektního plodu.

sonka.77
23. kvě 2013

@novynka maminka určitě porod svým vědomím blížícího se termínu nevyvolává 🙂 jak by to asi dělali naši předci, kterým nikdo žádný termín narození nesdělil. Prostě čekali, až to na matku přijde a netušili, že to má trvat devět měsíců. V dávné minulosti ani napřed nevěděli, že sex má něco společného s příchodem potomka 🙂

Věřím, že jde o chemickou reakci ve spojitosti s tím, že už je mimi dostatečně vyvinuté, aby přišlo na svět.

betysek
23. kvě 2013

Na předporodním kurzu nám porodní asistentka říkala, že porod vyvolává mimi. ....A připadá mi to celkem logické.

evaviki
23. kvě 2013

Taky myslim, ze mimi.. ja spis cekala, ze budu prenaset, planovala jeste menit pojistovnu,abych mohla rodit vo Vrchlabi a maly sa rozhodol sam, o 6 tydnu driv.. 😀 Takze za mne - porod si spousti mimi

andy80
23. kvě 2013

Všechno řídí hormony, nikdo si nemůže myšlenkami vyvolat porod. Prostě zapracují hormony. Pro přirozený porod je nezbytné mít v pořádku hormonální systém, zvláště osu hypotalamus–hypofýza, která uvolňuje hormon oxytocin. Tento hormon je pro porod velmi důležitý, protože mimo jiné způsobuje stahy dělohy. Pokud je uvolňováno málo oxytocinu, přijde na řadu pomoc lekářů ve formě vyvolání porodu. Jinak tohle všechno spouští mimčo, pokud vše probíhá jak má, má vyvinuté plíce a je připravené na svět.

berenika39
23. kvě 2013

tady si počti, proč a jak....pak ale nehledej obyčejnou fabriku na děti, obyčejnou porodnici, protože to si protiřečí, bohužel....
http://www.prirozeny-porod.eu/neruseny-porod/

ofelieee
23. kvě 2013

já myslím, že je spíš možný ten porod vědomím komplikovat... že přirozená, příjemně zaměstnaná, informacema nepřehlcená mysl dovolí tělu i miminku, aby se narodilo, kdy je to pro něj nejlepší 🙂 (mě u těhotenský kalkulačky píšou "datum normálního porodu bude..." rozmezí měsíc, to mi přijde rozumný, znát nějaký jedno datum a chvět se před ním určitě neprospívá... copak člověk normálně ví, kterej z těch sexů to byl a kdy přesně ty spermie dorazily? 🙂 )

berenika39
23. kvě 2013

@ofelieee přesně! jde to brzdit, bohužel☹

ange_de_la_morte
23. kvě 2013

podle mně je to čistě biologikcý mechanismus - stejně jako dojde k oplození, růstu miminka tak biologickými pochody w určitou dobu dojde k tomu že se začnou uwolňowat hormony rozjíždějící porod. Pokud je miminko nedonošené pak je to buď protože některý mechanismus matky fungowal špatně nebo miminku newyhowowalo prostředí a porod byla reakce na tuto ,,úzkost,, ( omlouwám se za ,w,)

mafeska
24. kvě 2013

mně to všechno přijde jak jeden velký zázrak a příroda. nemyslim si že porod vyvolá matka sama to určitě ne. řekla bych že to miminko, ale jak to prostě pozná, že už je na čase by mě taky zajímalo. Taky jsem nad tím hodně přemýšlela a nevěřícně kroutila hlavou jak to ta příroda udělá od vývoje třeba až po zárodky zoubků v dásních. Mě třeba napadlo jestli si miminko pamatuje jak to v děloze vypadá 😀 taky mám občas takové přemýšlivé jak říkáš 😀

alyssa.anna
13. bře 2014

No tak já porodila o měsíc dříve a rozhodně jsem o to nijak neusilovalaa nepřála si to. Prostě mi ve spánku praskla z nićeho nic voda a iž se jelo v 36+4tt takže si myslím źe to má spíše na svědomí mímo

andelka
13. bře 2014

Já myslím že ho vyvolává mimčo, resp. něco mezi mimčem a tělem matky, že to je složitý proces s mnoha faktory. Já ani jednou nevydržela do TP (byl určen podle skutečného data ovulace), a ani jednou se mi rodit dřív zrovna nehodilo. Prostě najednou začaly kontrakce a rozjelo se to. Ani poslíčky jsem neměla, jen tvrdnutí bříška, ale to už od 22tt, ani voda mi nikdy sama nerupla. V úterý na kontrole mi Dr tvrdil že se určitě nic nechystá, a v pátek začal porod.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru