Kleštičky při porodu jsou opravdu tak nebezpečné?

partyzanka91
15. pro 2013

Ahoj, kamarádka mě hodně varovala a´t si při porodu dávám pozor na kleštičky, kterými vytahují dě´tátko pokud je zúžená pánev a už nelze udělat císaře. Říkala mi že to je pro něj velmi nebezpečené protože mu můžou kleštičkami pomačkat hlavičku a přivodit trvalé následky. Používají se ty kleštičky ještě a opravdu jsou tak nebezpečné??? Nerada bych rodila císařem, chci přirozený porod, ale pokud by mi ho lékaři doporučili, asi bych na něj měla přistoupit abych neohrozila děťátko. Máte tady někdo dobrou nebo špatnou zkušenost z kleštičkami? (vím že mám ještě čas do porodu 🙂, ale je lepší o tom napřed něco vědět)

antoinet
15. pro 2013

Prosím tě, neplaš🙂 doktoři ví, co dělají - lepší kleště než dítě uvíznuté v porodních cestách bez možnosti dýchat. Než řeči kamarádky doporučuju spíš hezký vánoční film🙂

kytkakvete
15. pro 2013

Užívej si těhotenství a nenech se kamarádkou vystresovat, na porod máš hromadu času. Kleště doktoři nepoužijí jen tak ,ale musí pro to mít opravdu důvod 😉 .

katja77
15. pro 2013

Používají se jen v málo procentech případů. V některých porodnicích je nahradili vakuextraktorem. Budeš-li při porodu krásně dýchat do břicha, nedáš si epidurál (zastavuje děložní stahy) a budeš li mít svobodnou volbu porodní polohy, pak s pravděpodobností 90%, kleštičky použity nebudou😉 A doporučuji masáž hráze či Epino, aby ses vyhla i nástřihu a mohla ze sálu odejít po svých🙂

blahova_andrea
15. pro 2013

kleště fakt neřeš, to ti holky radí dobře. akorát budeš víc ve stresu čím víc informací budeš mít a to vám neprospěje ani jednomu 😉

@katja77 já byla hodně šitá a také jsem odešla po svých 😉

gosa22
15. pro 2013

mně doktor doporučoval vůbec na hráz nesehat...a náš čtyřkilák prolezl 😉 a zbyly 3 stehy...a taky jsem odešla po svých a dokonce i seděla 🙂
nestresuj se hororovými příběhy, porod je tak strašně individuální záležitost...hlavně klid a pohodu, pozitivní mysl a spoustu těšení se 😉

mafeska
16. pro 2013

@partyzanka91 nelam si s tím hlavu, kamarádčiny rady neřeš nebo jí rovnou řekni že o ně nestojíš a užívej si těhotenství, druhý trimestr je ze všech tří ten nej 😉

vendulka
16. pro 2013

@katja77 no já nevím, já u prvního porodu měla epidurál a právě naopak mi pomohl se otevírat a rozjel mi porod, šitá jsem byla taky dost a odešla jsem v pohodě po svých....

@partyzanka91 teď bych to vážně neřešila, navíc dr. vědí co mají dělat a myslím si, že pokud jde si vybrat, volila bych ten VEX 🙂

llluckaaa
16. pro 2013

@partyzanka91 Já si teda myslím, že je lepší o všech možných porodnických komplikacích nevědět. Připravit se na to stejně nijak nemůžeš, relevantní informace na diskuzích pro maminky nenajdeš a akorát se vystresuješ.
Jinak teda co si pamatuji z přednášky jedné PA, tak ty kleště nejsou na to, aby pomocí nich tahali dítě za hlavu, ale aby do nich hlavičku uchytili a uvolnili ji ze zaklínění v porodních cestách. Pravděpodobnost, že něco takového čeká tebe, je dost nízká, takže bych to raději vůbec neřešila a teď před Vánoci myslela spíš na něco pěkného 🙂
Jo a jinak mám kamarádku, která porodila pomocí kleští a dítě je v pořádku 🙂

leni78
16. pro 2013

Je dobre, ze se zajimas. Já u prvního porodu kleště neměla, ale přesně ten případ, císař nešel udělat, vyvolávali mi porod zbytečně dlouho, přišla jsem o kontrakce, a nakonec mi nalehli na břicho a dítě resuscitovali. Malý měl i deformovanou lebku. Nastuduj si o porodu co nejvíce a vem si doprovod.

loafeer
16. pro 2013

Neboj, pomocí kleští se rodí opravdu jen v indikovaných případech, nejedná se o žádný rutinní výkon. A děti rozené pomocí kleští jsou v pořádku, spíš u ženy je pak větší šití. Ale tímto se vůůůůůůbec nezabývej, to bys mohla řešit jakoukoli komplikaci, která může v průběhu těhu či porodu nastat a že jich je...A pokud by ke klešťovému porodu nakonec přece jen došlo a lékaři se pro něj rozhodli, stejně s tím nic neuděláš a jedině budeš ráda, že máš vše za sebou a že jsi ty i mimčo v pořádku. 🙂

alamo
16. pro 2013

Znam z okoli 2 pripady pouziti klesti - jeden chlapecek - uplne v poradku, normalni kluk. A holka - dnes uz dospela, naprumerne inteligentni - pracuje pro NASA jako fyzik (nebo se rika fyzicka? 😲? ) 🙂

aninousek
16. pro 2013

Já rodila a byli použity kleště kdyby o tom doktor nemluvil vůbec bych nevěděla ,že něco takového bylo nic jsem necítila ani následné šití nebylo nijak větší jediné co u nás připomínalo kleště byla modřinka na čele malého která se brzy ztratila takže žádný strach ví co dělají

orchidis
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
katja77
16. pro 2013

@vendulka Ano, může být i ku prospěchu věci, ale ve většině případů porod zastaví, proto jej sv.zdrav..organizace už nedoporučuje. Tazatelka chce mít přirozený porod, proto jí radim bez epi...... http://www.forexample.cz/view.php?cisloclanku=2...

gable
16. pro 2013

@orchidis tty napises nastavajici prvorodicce o miminkach s otevrenyma hlavickama, ktere umrely kvuli nevycistene klime a zakoncis to klidem a nohama v teple??? Asi mas rada cerny humor,vid?

vendulka
16. pro 2013

@katja77 tak to jistě, ale opět je to člověk od člověka...a kdyby byl nějak jo moc nebezpečný, tak se dělat nebude 🙂

suzanna123
16. pro 2013

@leni78 a kdybys měla nastudováno, tak bys to řešila jak? Nedovedu si představit, že bych doktorům kecala do práce, zejména ve chvíli, kdy by se vyskytly komplikace.
@partyzanka91 Ta kamarádka asi nebude doktorka, že? Myslím, že jediné, jak můžeš porod "ovlivnit", je vybrat si porodnici - hledat info, jak tam kdo byl spokojen, napsat si porodní plán a jít na předporodní kurz. A vzít si někoho s sebou - ideálně dulu nebo porodní asistentku.

maly_prcek
16. pro 2013

Já mám za sebou klešťový porod. Jak už holky psaly, dělá se ve chvíli, kdy už není jiná možnost a mimčo potřebuje rychle ven a nemá kyslík. Volává se na ten zákrok nejzkušenější doktor, přizvou i další doktory (dětské ARO atd.), po zákroku miminku kontrolovali na ultrazvuku hlavičku, jestli je všechno OK.
Jinak samotné kleště jsou rychlovka, trvá to sotva pár sekund. Já jsem věděla, že to k tomu směřuje, už jsem dlouho tlačila a klesaly ozvy a tak byly kleště vysvobození. Mimčo se nemuselo křísit, dneska má syn 4 roky a následky žádné nemá. To, jestli budou-nebudou následky závisí na celém porodu, kleště nejsou mučící nástroj, zachraňují životy při komplikovaném porodu a tak je to třeba brát... Já jsem si odnesla rozsáhlé šití a pohmožděné břicho, jak předtím po něm skákali. Za klešťový porod nejsem ráda, ten porod celkově neprobíhal dobře a dlouho jsem se s tím smiřovala a asi už vždycky mi přeběhne mráz po zádech, když si a to vzpomenu. Jisté je, že díky včasnému použití kleští a profi zákroku doktora mám zdravého kluka.

suzanna123
16. pro 2013

@orchidis A jinak to máš v hlavě v pořádku?

loafeer
16. pro 2013

Tak kleště se používají v případech, kdy je už je nebo může být ohroženo dítě. A klešťový porod dělá vrchní lékař, žádný studentík rok po škole. My měli na oddělení tak v průměru jednu dvě ženy týdně, co rodily kleštěma a teda žádné otevřené ani urvané hlavičky se nekonaly. Když na to přijde, kdykoli se může stát cokoli, ale co tu bylo popsané výše, to jsou naprosté extrémy. K poranění může dojít tehdy, pokud jsou kleště špatně naloženy a špatně je to provedené, ale i u špatně vedeného porodu může nastat problém...to prostě neovlivníš a nevyřešíš

eficenka
16. pro 2013

@partyzanka91
ano, nebezpečné sou, ale většinou se musí použít tam, kde porod vede lékař a špatně!

nejlepší poloha pro vytlačení dítěte je dřep nebo klek na 4, v případě lehu na zádech nebo pololehu - to je indikadce k 90% použití kleští a poporodního poranění rodičky i dítěte..

pokud dítě nejde vytlačit, tak zkusit jinou polohu - dřep, leh na boku atd a jde to i bez toho

orchidis
16. pro 2013

@suzanna123 Co se ti nezdá? 🙂
Napsala jsem zkušenost holky, která s dětmi poraněnými při tomto druhu porodu pracuje. To je celé.
Dala bych si pozor a hlavně bych se snažila, aby k tomuto vůbec nemuselo dojít.

orchidis
16. pro 2013

@gable Mám 🙂. Tos trefila.

Tohle se ale v Motole fakt stalo, bohužel. Dali si velký pozor, aby se to nerozmázlo v médiích.

Ale máš pravdu, nemusela jsem to zmiňovat, slečna má asi už obav dost i tak... omlouvám se.
Přišlo mi to na mysl, když jsem si vybavovala její vyprávění... nijak jsem ji nechtěla stresit ještě víc.

jetynka
16. pro 2013

@orchidis Hele nic ve zlém, já jsem taky jeden z řad zdravotníků a v životě jsem se z ničím takovým nesetkala, určitě jsou vyjimečné případy to nepopírám, ale mi přijde opravdu hnusné psát něco tady, zastrašovat budoucí maminky apod. Mimochodem nic ti asi a té tvé kamarádce neříká lékařské a sesterské tajemství že???I když nejmenuješ nikoho osobně, tak nikdy nevíš kdo tady na MK je a kdo čte příspěvky, tak někomu můžeš pořádně ublížit, protože je tu spousta maminek kterým dítě umřelo a tohle číst není opravdu nic potěšujícího, zamysli se nad tím jestli jsi sama v pohodě!!!Sorry neuraž se ale musela jsem to napsat.

loafeer
16. pro 2013

@eficenka u hypoxie uz nejde o dreb nebo klek, ale o zivot. stane se, že zena uz nema silu, tak neni jina moznost....Kleste se spatne vedenym porodem souvisi malo

alisek
16. pro 2013

když tak kleště..kleštičky to opravdu nejsou
a jak píšou holky, používájí se vzvlášď závažných situacích při porod a né jen tak

@katja77 nemasírovala jsem hráz, nepoužila epino a bez nástřihu jsem"odešla" po svých..jen do sprchy a ven..pak jsem musela teda na vozík, jinak nedali 😉

eficenka
16. pro 2013

@loafeer
kleště se špatným vedením porodu souvisí na 99% , já s dětma po zpackném porodu pracuji a vím jak k takovému porodu dojde,
všechny děti co mám na terapii - jejich porod byl zasahován - podávání oxytocinu a během tlačení nucená poloha vlžeže nebo pololeže.. ani jedno dítě kdy žena rodí vkleče nebo na 4..
ono se totiž v leže naebo pololeže zužuje až o 30% porodní kanál a dítě tudy nemůže projít - proto by se od těchto porodů mělo ustupovat a v zahraničí tomu tak již je...
a hypoxie už je opravdu problém - to už je jedno, jestli vakuumestraktor nebo kleště, ale při správně vedeném porodu k hypoxii dítěte nemusí vůbec dojít...
toť i přetlumočená zpráva WHO, která hodnotila porody

orchidis
16. pro 2013

@jetynka Omluvila jsem se, že o té sepsi jsem to psát neměla, abych budoucí maminku nevystrašila. Nedošlo mi to, jen jsem psala své zkušenosti a názory na tento druh zákroku. Už mám dvě bezproblémově porozené děti, tak jsem ztratila tu správnou dávku empatie pro vyděšené "těhulky" 🙂.

Přečti si to výše.

jetynka
16. pro 2013

@orchidis Já vím, já si to přečetla až jsem odeslala příspěvek ☹, jen fakt dávej taky pozor co píšeš protože někteří dokáží být hodně zlí a nedají pokoj a pak si tě dobírají pořád, vídávám to tady často, bohužel. ☹ ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru