Kleštičky při porodu jsou opravdu tak nebezpečné?

partyzanka91
15. pro 2013

Ahoj, kamarádka mě hodně varovala a´t si při porodu dávám pozor na kleštičky, kterými vytahují dě´tátko pokud je zúžená pánev a už nelze udělat císaře. Říkala mi že to je pro něj velmi nebezpečené protože mu můžou kleštičkami pomačkat hlavičku a přivodit trvalé následky. Používají se ty kleštičky ještě a opravdu jsou tak nebezpečné??? Nerada bych rodila císařem, chci přirozený porod, ale pokud by mi ho lékaři doporučili, asi bych na něj měla přistoupit abych neohrozila děťátko. Máte tady někdo dobrou nebo špatnou zkušenost z kleštičkami? (vím že mám ještě čas do porodu 🙂, ale je lepší o tom napřed něco vědět)

picasso
16. pro 2013

@leni78 no, to by zas zdravotníky mělo zajímat, ale co by s tím mohli už udělat, když už to do tebe pustili. Bohužel, bylo to předepsaný a kdyby to neudělali a dítě by mělo nějaký zánět, tak bys je mohla žalovat. Toť začarovaný kruh :-/

eficenka
16. pro 2013

@picasso
tohle už nemusíme řešit, od nového roku můžeš rodit jen s porodní asistentkou a ambulantím porodu..
JInak mnohdy lékař uspěchává - píchá vodu, dává oxytocin atd aby se stihlo včas odrodit do konce směny atd... s tím tu také mají mnohé maminky zkušenosti 🙂
a jde o to, že většina porodníků má určitou praxi - někteří kteří zažily co je to "přirozený porod" tak ho respektují - vím o Zlíně, vrchlabí, neratovicích a pak zase zbytečné zásahy v jiných porodnicích - vše je o konkrétním přístupu - doktorovi - rodičce... ale souhlas s tím, že kleště se použijí tam kde je to nevyhnutelně nutné - to nikdo nepopírá...
( a s tím kly stýrem - měla sem yal a stejně sem se při porodu po - sice ne moc, ale ano, naopak se od klystýrů ustupuje - lepší je "odendat" a schovat tuhé, než pak pod rodičkou uklízet "mokrou" spoušt..) 🙂

lubinkova
16. pro 2013

@eficenka Já znám PUBMED, na medicíně se mu dnes nevyhneš, před pár lety jsme z něj museli povinně dělat nějakou práci a odkazovali na něj až do šesťáku... už jsem tam hledala dnes večer o zádech... hledala jsem i na jiných stránkách, i v čj, ale ať se kouknu kamkoliv, všude se píše to samé- špatný životní styl... dnes jsem kupodivu nenarazila ani okrajově na dětství..natož na 90%...
Se skoliozou sis možná trochu polepšila, ale opět je tucet příčin (namátko překopčeno- pády z postýlky, kočárku, při učení se chůzi, nadměrném třesení s kočárkem, agresivních hrách rodičů s dětmi, při nichž může docházet k rotačnímu křupání v obratlích, žebrech, co způsobuje aktivaci patologického růstu v nich, u školní mládeže jednostranné přetěžování školními brašnami a batohy a ve třídě pak statická fixovaná poloha při dlouhotrvajícím sezení v lavicích)... a stále platí to, co jsem psala o nemožnosti takové studie larac (viz výš).. když se nad tím zamyslíš (teď to myslím naprosto v klidu, momentálně už nejsem ani nijak vytočená, myslím to vážně- zamysli se), tak se selským rozumem mi dáš zapravdu.

picasso
16. pro 2013

@eficenka taky jsem četla ten článek a myslím, že super. jinak s tím oxytocinem. No, urychlovat porod. Někteří možná ano, aby stihli odrodit do konce směny (pak je to tedy blbé), ale dává se i proto, aby se porod stihl do 12 hodin od odtoku plodové vody, aby se předešlo riziku infekce. Jsem zastáncem přirozeného porodu, ale ne za každou cenu. Každý se dnes dívá, co bylo kdysi, jak se rodilo doma, všechno ok, ale kolik bylo komplikovaných porodů a kolik dětí a matek zemřelo, to dnes nikdo nebere v potaz. jen se hází špína na lékaře. To mi prostě vadí.

orchidis
16. pro 2013

@kaculinek1 Nemám čas, ale zjednodušeně:

Jsem hluboce přesvědčena, že se dá "snažit" a udělat vše pro to, aby k tomu nedošlo. Např. cvičení s epinem, odmítnutím některých zásahů, odmítnutní podání pitocinu, a další a další.

To jsou naprosto typické spouštěče situací, ve kterých pak mimi nedorotuje a je nutné použít kleště.

A už končím diskuzi, ať se těhule vzdělávají samy, já už to mám za sebou 🙂 😉.

kaculinek1
17. pro 2013

@suzanna123 Je mi docela líto, že máš takovou zkušenost... Já plán taktéž neměla, ale že bych měla pocit, že něco dělají rutinně, to jsem neměla - musela jsem být na monitorech celou dobu, ale bylo mi dostatečně vysvětleno proč, mluvili se mnou a ve všem mi vyšli vstříc. Dokonce mi přišlo, že se mi doktor za ten nástřih omlouval, ale že to bylo nutné 🙂 Asi záleží kdo má zrovna službu a jak se vyspal....

suzanna123
17. pro 2013

@kaculinek1 no mně právě nikdo nic nevysvětlil. Jinak nebudu tvrdit, že jsem měla nějaký strašný porod, ale mám pocit, že kdybych nemusela být přikurtovaná na tom monitoru, tak by to byla celkem pohoda 🙂 A jediný, co nám řekli (když se Michal ptal), že mi něco píchli, tak na tom monitoru musím být, že epidurál mi dát nemůžou, ale proč, to se taky jaksi neobtěžovali objasnit. Já v tu chvíli moc nebyla schopná komunikovat, takže mi to až zpětně řekl Michal a to už mi to bylo víceméně jedno - hlavně, že jsme s malou byly obě v pořádku. Co se nástřihu týče, jsem přesvědčená, že bych to "dala" i bez něj, ale fakt nejsem typ, co by radil doktorovi (evidenzně nejsem "sebevědomá rodička" 🙂)a taky jsem si říkala, že to Julince nebudu ztěžovat (takhle jsem se aspoň nebála pořádně zatlačit). Takže já určitě nemám tendenci mluvit o "zpackaném" porodu, ale kdyby ten přístup určitě ideální nebyl (hlavně komunikace personálu),

kaculinek1
17. pro 2013

@suzanna123 A to se o Klatovech říká, že je to porodnice na prd a hodně maminek jezdí buhví kam...Vidíš, já měla péči dobrou. Snad bude za měsíc zase sloužit stejný pan doktor 😀 Ten se dokonce asi 4x ptal partnera jestli dobrý, jestli to dá 😀

lera1
17. pro 2013

i mě se klešťový porod nevyhnul,jsem si jistá,že kdyby mě dr.nezasahovali do porodu v podobě oxytocinu a prasknutí vody,trval by můj porod sice asi dýl,ale na kleště by nedošlo.Nevím,proč jsem oxyt.tenkrát neodmítla,asi jsem věřila PA,že dělá to nejlepší,co může,přitom k použití oxyt.nebyl žádný vážný důvod,jen prostě aby jsme se rychlejc pohli z místa,přestože jsem se otevírala krásně,ale pro ně asi moc pomalu.Nicméně tělo asi ještě nebylo připravený a při samotném tlačení,kdy vše nasvědčovalo,že porodím normálně jsem asi při 4 zatlačení omdlela,opakovalo se to pak ještě 3x,takže dr. už neviděl jinou možnost.Nicméně Julinka měla as 10 10 10,neměla ani modřinku.Dr pak říkal,že to byl jeho nejjednodušší klešť.porod.Šitá jsem byla hodně,ale ted už ani nevim,že jsem rodila.

leni78
17. pro 2013

@picasso Zažalovat je nemůžeš. Zpráva z porodu se nezakladala na pravdě, byla uz dopředu ochranena pred možnou žalobou. Byly tam nesmysly.

zdenikmar
17. pro 2013

@suzanna123 já při prvnim porodu měla plán napsaný,nepřála jsem si klystýr,chtěla jsem léky proti bolesti,bála jsem se že budu mít takové bolesti,že mi to nebude myslet,nástřich jsem dovolila jen v nutnosti a skutečnost ke klystýru mě přemluvila porodní asistentka,že je to lepší,je více místa promiminko-nění taková hrůza jak mi každý říkal,proti bolesti jsem nic nedostala ač jsem několikrát prosila-doktor mi řekl at si vlezu do vířivky a aromaterapii a ono to pomohlo,skoro jsem necítila kontrakce až mě přišel doktor zkontrolovat a říká honem ven,rodíme a malá byla na tři zatlačení venku,nástřich byl malý-malá měla velkou hlavičku,ale pořád lepší hojení než při natržení.Celou dobu porodní jsem dělala to co mi řekli a prý jsem měla lepší porod než je v učebnicích,podle mého jde o to jak maminka spolupracuje při porodu a pak jí je podle toho a stavu porodu vyhověno.Vedle na sále rodila paní,která všechni proháněla,dokonce chtěla vyměnit doktora-byl vyměněn s mím,nadávala porodním asistenkám a na konec odmítla rodit-tlačit.Pak ji dali ke mě na pokoj a ona nechtěla u sebe miminko,že prý je unavená,kojit nechtěla-malý dostal žloutenku a ještě mu vypalovali něco jako bradavice,doktor jí vynadal že jedla v těhu něco co neměla.Takovým mamikám bych dávala plán při vstupu do porodnice,jak se mají chovat.Neříkám že mít plán je zbytečné,ale za mnou pak pořád běhala porodní asistentka a ptala se že mám v plánu to a lepší by bylo to-takže semnou vše konzultovali

suzanna123
17. pro 2013

@zdenikmar tak já neříkám, že u mě nějak pochybili, ale užitečnost plánu vidím v tom, že věřím, že některé maminky jsou např. za nástřih rády, že by se jinak bály tlačit (i když jich je asi míň). Při prvním porodu jsem ho neměla, protože fakt nejsem typ, co si myslí, že ví všechno nejlíp a má tendence radit doktorům.Teď plán vidím jako asi jediný způsob, jak doktorům sdělit své preference. Teda aspoň se mnou se při porodu nikdo nebavil. Ty jsi rodila kde? To by se mi moc líbilo 🙂 Jinak já měla "hroznou" jen tu dobu kontrakcí a myslím, že i ty by byly mnohem mírnější, kdybych mohla chodit, sprchovat se... (o vířivce ani nemluvím), ale jak došlo na tlačení, tak jsem najednou byla úplně v pohodě a malá šla taky snad na 4 zatlačení. A to jsem se toho bála nejvíc 🙂

zdenikmar
17. pro 2013

@suzanna123 rodila jsem v Domažlicích,máme novou nemocnici,krásnou porodnici,takové domácí prostředí a personál super.akorát ted ještě nevím kde budu rodit,chtěla bych u nás,ale mám těhotenskou cukrovku a asi to vypadá na Plzen-Lochotín-mám strach že tam bude hodně rodiček najednou a nebude to tak v klidu a také to tam neznám.Ve čt jdu na kontrolu na rizikovku a řeknou mi kde můžu rodit.

suzanna123
17. pro 2013

@zdenikmar tak držím palce!

saminomimino
17. pro 2013

Ke klešťovému porodu se dnes přistupuje zřídka a jako první se spíše volý varianta vex,vakuová pumpa,kleště slouží k vytažení celého tělíčka,zřídka k němu dochází kvůli úzké pánvy ale spíše jiným komplikacích,jak říkám vex jde na řadu první,já tak rodila první dítě,držel ho pupečník měl ho omotaný kolem těla a já ho nemohla vytalič,pomohli hlavičce vexem a pak už to šlo samo,kamarádka má zasebou klešťový porod,syn byl velký 4,5kg první porod a zaseknul se doslova v porodních cestách,nic se mu nestalo,ale vždy se po takovém porodu chodí do rizikové poradny,je pro dítě traumatický,ohrožení u takového pordu je i u matky,hrozí protržení střev nebo dutiny břišní,měl by to porvádět jen zkušenný porodník..
Ale moc bych se tím netrápila,nikde není psáno že tak budete rodit 😵

saminomimino
17. pro 2013

@eficenka tak já syna tlačila ve stoje v dřepu všelijak a nic,skončilo to vexem a hotovo,bohužel někdy jen poloha nepomůže,měl pupečník okolo krku a dvakrát okolo ramen,jen děkuji bohu že to přežil

zdenikmar
17. pro 2013

@eficenka tak to jsem ještě neslyšela uspěchávat porod kůli konci směny,u mého porodu se vystřídali 3 doktoři,doktorka mě přijímala na akutní císař,malá měla špatné ozvy,pak přišel doktor,na chodbě seřvat doktorku a šel se mi předtavit,že budem spolu rodit,jeho návrh,vavolání porodu a když do 4 hod porodím,nemusím na císaře.Ujistil mě že miminko budou neustále monitorovat a kdyby se něco zhoršilo,hned na císaře,naštěstíjsem porodila po 4,5 hodině a tlačení se doktoři opět vyměnily s mím souhlasem-mého potřebovaly na vedleším sále,komplikovanější porod a já prý rodím jak z učebnice.Také mi píchly oxitocin asi čtvr hodink než se malá narodila,přestaly mi kontrakce.Za mě byl lepší ten oxitocin než převoz na sál a císař,když už jsem se4 hodky trápila....Ale je pravda že nepříjemného doktora jsem zažila nedávno na ult.na rizikovce,po dobu vyšetření se jen bavil se sestrou kolik má ješte pacientek a jak už toho má dost-docela mě dostal,já tam jezdím hodinu autem,přes 2 hodiny čekám než na měpříjde řada a to jsem objednaná a nikdyjsem neřekla ani slovo...

iira
19. pro 2013

ahojky muj 1 porod se zkomplikoval az v prubehu ,museli mi malou vyndat kleštema a nic ji neni a nebylo,mela jen malinko sisatejsi hlavicku ,ale to se ji po 3 dnech srovnalo..neboj se zbytecne predcasne a ani potom .i kdyz muj porod byl komplikovany rada na nej vzpominam .-) ...je to uzasny preci konecne videt to srdicko co ti roste pod tvym srdickem ,je to takovy mali zazrak ,je to preci krasne umet "udelat"novy zivot a navic-kdy se ti muze stat ze muzes novemu zivotu dat jmeno...uzivej tehu a neboj se niceho ,vsechno zvladnes
nikdy se nenech nikym a nicim strasit......veri mi ..mam deti 2 🙂 a dala bych za ne zivot ..

murphy12
12. lis 2014

tak nevím- porod kleštěmi je snad noční můra pro každého... myslím, že ani ona porodní asistentka co tu píše by tento porod nechtěla ani za nic... V tomto ohledu mi připadá naše porodnictví jako za krále klacka- co třeba normální alternativa vákuem... u nás asi zatím hudba budoucnosti.... děsný

tehulka12
12. lis 2014

@murphy12 NO,budeš se divit,ale v Čechách se vakuum extraktorem normálně rodí, ale ne vždycky je to možné nebo vhodné.

achjonetusim
12. lis 2014

@tehulka12 Normalne rodi 😅 ? Pocet porodu vakuovym extraktorem je v CR pod 2% a procento kazdej rok klesa.

tehulka12
12. lis 2014

@achjonetusim Bylo to myšleno tak,že v ČR se používá a ne, že ne.Alespoň tam, kde jsem rodila já,tak ho používají,když musí.NE, že bych o takový porod stála, ale když to jinak nejde, co se dá dělat.Ale ne vždycky je to možné použít, někdy holt ty kletě musí být.
Tak asi záleží na výběru porodnice.

jarkamilf
15. bře 2017

@vendulka Souhlasim s Vami. Take mam dobrou zkusenost.

no_title
17. bře 2017

Slyšela jsem, že kdysi bylo používání kleští více nebezpečné, že dnes už se tak často nestává, že by mělo dítě trvalé následky. Nevím, jestli je to "jedna paní povídala" nebo se dnes používá jiný druh kleští nebo to prostě dělají šetrněji. Každopádně znám někoho, komu klešťový porod způsobil trvalé následky, je to známý, který má už asi 45 let a musel jít ven kleštěmi, doktor mu tehdy nějak více zmáčkl hlavičku, takže má deformaci lebky. Dnes je plešatý, takže je to krásně vidět už na první pohled. No a ten muž má schizofrenii. Nevím nakolik měl vliv klešťový porod, ale každopádně ten mozek byl jistě tímto úrazem nějak ovlivněn, případně jej ovlivnilo ranné trauma, takže vliv to mít asi mohlo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru