Kleštičky při porodu jsou opravdu tak nebezpečné?

partyzanka91
15. pro 2013

Ahoj, kamarádka mě hodně varovala a´t si při porodu dávám pozor na kleštičky, kterými vytahují dě´tátko pokud je zúžená pánev a už nelze udělat císaře. Říkala mi že to je pro něj velmi nebezpečené protože mu můžou kleštičkami pomačkat hlavičku a přivodit trvalé následky. Používají se ty kleštičky ještě a opravdu jsou tak nebezpečné??? Nerada bych rodila císařem, chci přirozený porod, ale pokud by mi ho lékaři doporučili, asi bych na něj měla přistoupit abych neohrozila děťátko. Máte tady někdo dobrou nebo špatnou zkušenost z kleštičkami? (vím že mám ještě čas do porodu 🙂, ale je lepší o tom napřed něco vědět)

suzanna123
16. pro 2013

@eficenka zní to moc krásně, ale překvapivě se porod může zkomplikovat, aniž by ho někdo "packal".

aninousek
16. pro 2013

@orchidis No nezlob se na mě jak se tomu předchází jistě jsem jela jsem do porodnice a cestou si říkala co dnes provedu za srandu rodím hm co třeba kleště jasně to bude super

leni78
16. pro 2013

@suzanna123 U druhého porodu už jsem měla nastudováno, měla jsem porodní plán a teď u třetího porodu ho budu mít taky. U prvního porodu jsem slepě duverovala doktorům, a dost mi porod zanedbali. Vyvolávání porodu po dobu tři dnů, léky na spani, které mi vnutili i přes odmítnutí, monitoring bez možnosti pohybu, hamilton bez konzultace, nepohlidane vyloučení tekutiny zavedené povinným klistyrem, oxitocin v kapacce, vytlačování lokty : následky- ruptura dělohy, boj o život dítěte, deformace lebky, výron krve na ocnim pozadí, poporodni srdeční selest, dlouhá poporodni adaptace na jip.
Dnes bych dlouhé neproduktivní vyvolávání a další konzultovala s více porodniky, prosadila bych si volbu pohybu a porodní polohy, nesouhlasila s klistyrem a hamiltonem, po kterém došlo k rupture, atd. U druhého porodu už jsem věděla, jak rodit svobodne, i kdyz přístup pprodnika nebyl ideální, věděla jsem, ze ja rodim a veškeré nadbytečné úkony jsem odmítla.

milada2
16. pro 2013

@partyzanka91 kleštičky?! Promiň, ale to jsou kleště jako kráva 😉

leni78
16. pro 2013

@orchidis Neomlouvej se.. 🙂 myslím si, že maminky by měly znát realitu, aby se zivotu dokázaly postavit, není treba zit v idealech. Ty dokážou ublížit nejvíc. Nejvíc dokáže zranit právě srážka s realitou a prichazeni o iluze. Kazdymu doporučuju zjišťovat si informace a nenechat se poškozovat.

loafeer
16. pro 2013

@eficenka.......no.......máš pravdu, že se kleště častěji vyskytují u indukovaných porodů- hlavně na nezralých porodních cestách. Nicméně bych rozhodně tak striktně neřekla, že kleště souvisí pouze se špatným vedením porodu. Indikací k porodu kleštěmi jevíc- ulehčení druhé doby porodní, slabé kontrakce, protrahovaná II.doba porodní, akutní hypoxie....Komplikací je krom většího poranění samozřejmě i poranění plodu po špatně vedeného porodu kleštěmi...u nás se ale kleštěma rodí procentuelně relativně málo, ale rodí...to je fakt.
Ale to bylo k porodu kleštěmi, co se týče těch špatných dětí...to je těžké říct, že byl špatně vedený porod...Copak tys u nich byla, máš k dispozici dokumentaci? jsem porodní asistentka, tak mi to docela vadí, když to takhle člověk, který u toho nebyl a neví, co se dělo a jak to probíhalo ( nemám na mysli konkrétně tebe, ale když občas člověk vyslechne, o čem si maminy na písku vykládají...), ...Lidi nejsou stroje a ženy nerodí jak na drátkách....

milada2
16. pro 2013

@partyzanka91 Ale ne ze by to byl mucici nastroj, to jen, ze vyraz klesticky me fakt pobavil 😉 Ty se pouzivaji mozna na rasy, ale miminko se s nima nevytahne 😉

loafeer
16. pro 2013

@suzanna123 místo sáhodlouhého vysvětlování jsem to měla takto napsat. Stručně, jasně:o) souhlas

zuzi.111
16. pro 2013

Je blbost se takhle dopředu stresovat, ale je dobré o tom něco vědět. Raději se zeptej doktora, jestli Ti to leží v hlavě.

Ještě mě v této souvislosti napadlo, jestli se používají porodní zvony (taková přísavka na hlavičku). viděla jsem to někde ve zdravotnickém materiálu, přišlo mi to šetrnější, tak jestli o tom někdo něco nevíte...

suzanna123
16. pro 2013

@leni78 já ze svého porodu taky nebyla nadšená (teda u mě zůstalo u nenadšení, ke komplikacím nedošlo). Určitě si pro příště připravím porodní plán, ale budu důvěřovat doktorovi, že pokud ho nedodrží, je to proto, že to bylo potřeba. Já nejsem doktor a nedělám si iluze (na rozdíl od některých diskutujících), že samostudiem se mu můžu rovnat. Na mém porodu mi nejvíce vadilo, že jsem byla celou dobu na monitoru, ale fakt nejsem taková frajerka, abych to odmítla. Souhlasím, že to, jak teď porody fungují, není ideální a že doktoři se cpou i tam, kde to není potřeba, ale opravdu si myslím, že jediná "prevence" je vybrat si doktora/asistentku/porodnici, které důvěřuji a probrat předem, jak si porod představuji. A doufat, že se toho budou držet a že k tomu budou podmínky. Mít informace, které dostala tazatelka od své kámošky nebo od některých diskutujících, vede akorát k tomu, že když nastanou komplikace, tak se ještě doktoři musí "porvat" se zhysterizovanou rodičkou, která zuby nehty odmítá kleště

loafeer
16. pro 2013

@zuzi.111 pouzivaji, ale podminky pro pouziti klesti a zvonu se lisi

suzanna123
16. pro 2013

@loafeer a tak to já bych se zase klidně rozepsala, ale na rozdíl od Tebe nemám odborné vzdělání a nejsem takový suverén jako @eficenka, abych si hrála na odborníka po přečtení pár (nebo i hodně) článků. Takže já spíš fandím Tvému příspěvku 🙂

loafeer
16. pro 2013

@suzanna123 :o) dík:o)

eficenka
16. pro 2013

@loafeer
ano, dokumentaci k dispozici u nás léčených dětí mám - většinou sou to parézy brachiálního plexu a pak děti s DMO..
u těch brachiálek - většině maminek nebylo umožněno rodit jinak než v pololeze i když jim poloha nebyla pohodlná.. a Ty jako PA určitě víš, že tato poloha není estra vhodná pro tlačení dítěte - proti gravitaci, žúžený porodní kanál...
no a u dětí s DMO těžko říci, jestli je postižení díky kleštím, nebo došlo k hypoxii ještě před jejich použitím...

kaculinek1
16. pro 2013

@orchidis Docela by mě zajímalo, jak se dá "snažit" aby k tomu nedošlo... Tos mě pobavila.... 😀 Porod je krásná věc, když jde vše jako po másle, já rodila 3 a půl kilové dítě při výšce 156cm, musela mi pomoci asistentka tlačením na břicho a nakonec to šlo, ale sama bych to asi nevytlačila a mohla bych se snažit ostošest...., ale nedokážu si představit, že by se mi dítě zaseklo v porodních cestách, dusilo se a já doktorům horem dolem vyprávěla, jak nechci kleště. Porod není sámoška, aby si člověk diktoval, co chce. Je super být připravená a mít porodní plán, ale když jsou komplikace, musí se zasáhnout všemi dostupnými prostředky, tak aby byly zachráněny oba životy... Asi proto se rodí v porodnici a ne na louce...

loafeer
16. pro 2013

@eficenka ale já měla na mysli dokumantaci porodu....No jo, ale tyto věci nemusí souviset vůbec s vedením porodu, to mám na mysli...S tou gravitací je to logické, na druhou stranu není tolik mamin, které by chtěly rodit v jiné poloze než v leže, spoustě žen je to opravdu takhle nejpohodlnější ( netvrdím že všem ). Pak se najdou takové, které si přejí rodit jinak než na zádech a nakonec tak rodí, většině to fakt vyhovuje. A samozřejmě jsou i takové, které tak rodit nechtějí a nerodí, nebo nechtějí a nakonec tak z různých důvodů rodí. Ono je to fakt těžké toto hodnotit nějak paušálně....

janii
16. pro 2013

Se mi libi jak to nazyvas klestickama. 🙂 pro takovy "hnus" takovy nazev 😀 ja rodila klestema, zuzenou panev jsem nemela, proste se maly sprajcnul a prestaval dychat. Malemu nic neni uz 6 let 🙂 a me to trvalo mesic nez jsem se z toho vzpamatovala... Nicmene nevim co bude za mesic, natoz za 5 takze bych na takovou vec vubec nemyslela...

kaculinek1
16. pro 2013

@partyzanka91 Užívej si těhotenství 🙂 Nemysli na "blbosti" už teď. Mě sestřenice řekla, že jí v porodnici přivázali nohy aby se nemohla hýbat a já z toho měla deprese pomalu celé těhotenství, jelikož trochu trpím klaustrofobií, prostě nesnesu násilné omezení v pohybu... Uklidnila jsem se až při exkurzi porodnicena konci těhotenství , kdy jsem nikde na porodním stole žádné řemínky nenašla 😀
Těš se na porod,je to nádherná věc, nepřipouštěj si žádné komplikace a ono to půjde lépe - alespoň co jsme si povídali s holkama ty, které se opravdu těšily, porodily jako nic a ty, které měly strach měli porod náročnější...

Porod není tak strašný - víš už mi bylo hůř než při porodu, ale nikdy mi nebylo lépe než po porodu 🙂

Porod mě čeká za měsíc a moc se těším - jediné z čeho mám obavy, jsou sliby mé zubařky, co mi vyvede až porodím
😀 Taky mám strach z kleští 😀

zdenikmar
16. pro 2013

já být tebou tak bych se před porodem vyvarovala všem článkům o porodech a jedna kamarádka říkala.Mě taky kamarádky toho napovídaliale realita je uplně jiná,od porodní asistenky jsem byla super připravená a plně jsem důvěřovala doktorům,také se můj porod neobešel be komplikací,přenášela jsem,porod vyvolávaly,malá měla přiškrcený pupečník,nesestupovala dolů a taky mi sestřičky skákaly po břiše,ale hlavní je že malá byla a je zdravá a 2 hod po porodu jsem sama došla na pokoj a druhý den seděla v tureckým sedu.Dle mého jsou zbytečné nějaké porodní plány,situace se může vyvinout jinak,doktoři tomu přeci rozumí nejlíp a aby se ještě dohadovali s rodičkama.Těš se na miminko,a neboj vše dobře dopadne.

suzanna123
16. pro 2013

@zdenikmar já si taky říkala, že porodní plán je zbytečnost. Bývala bych si tam napsala, že nechci nástřih (samozřejmě pokud by nebyl nutný - o potrhání jsem taky nestála), ale pak jsem si řekla, že je to zbytečný, protože mě přece logicky nebudou stříhat, když to nebude potřeba. Ale zpětně si myslím, že stříhají dost rutinně a že k tomu přistupují jinak, když je v plánu, že si to rodička nepřeje. A taky bych chtěla miminko hned k sobě. Logicky mi taky přijde nesmyslné říkat doktorovi, co má a nemá dělat a plán by mi přišel smysluplný ve stylu: "chtěla bych pokud možno co nejpřirozenější porod" nebo "chci to mít rychle a bezbolestně za sebou, píchněte do mě, co máte" 🙂, ale evidentně je to potřeba, pokud nechci, aby k tomu přistupovali doktoři čistě rutinně, hlavně, aby to měli co nejdřív z krku

larac
16. pro 2013

Mě kleštěma také děsili, když jsem tlačila už 40 min. a neměla jsem dost síly abych dítě vytlačila. Jenže jak jsem uviděla tu hrůzostrašnou doktorku, jak se na mě chystá, tak jsem sebrala sílu, nevím kde, asi někde od sousedky, a dítě jsem vytlačila. Myslím, že je důležité mít dost síly. A aby měl člověk dost síly, měl by správně dýchat, mít potřebný přísun vody popř. i jídla během 1. doby porodní, využít kontrakcí, zkrátka důležité je dobré vedení porodu. Mě trvala 1. doba porodní přes 24 hodin, kdy jsem nic nejedla a spíš zvracela. Když příjde bolestivá kontrakce, je třeba se uvolnit a nechat bolet, aby to vše netrvalo příliš dlouho. Myslím, že je dobré být informován, znamená to, že člověk zodpovídá za to, co dělá. Proto doporučuji zajistit si hlavě dobré vedení porodu, jaké bude Tobě vyhovovat tak, abys byla co možná nejvíc vklidu.

leni78
16. pro 2013

@suzanna123 Nejde o to, odmítnout monitor. Jde o komplexní sebevedome chování rodičky. Alespoň co jde seevedome chování. 🙂 V dnešní době s přístupem většiny porodnic je to na místě. Porodní plán je samozrejme pro bezpromlemovy porod. Ke komplikacím často dochází díky nevhodným postupům porodnic. Díky nim muže docházet až ke klestim. Víc se nechci rozepisovat, je toho hodně, ale za těhotenství se to dá pročíst.

loafeer
16. pro 2013

@leni78 tak to abych se šla se svou VŠ zahrabat, když se porodnictví dá pročíst za těhotenství. Teď jsem se rozesmála:o)

Opravdu hodnocení porodnic, PA, lékařů a vedení porodů lidmi, kteří porodili jedno dvě děti mi přijde směšné.

lubinkova
16. pro 2013

@eficenka to už je poněkolikáté, co od tebe čtu nějaké číslo, které je úplně mimo. Jednou jsem od tebe četla, že nějkých 90% problémů se zádama je způsobeno chodítkama/ posazováním dětí/ špatnýma nosítkama.... to je tak do očí bijící, že je to blbost! Ať na tebe narazím v jakékoliv doskuzi, skoro to vypadá, že se jen pomocí vymyšlených fakt, pod hlavičkou "odborníka", snažíš zmanipulovat ostatní k obrazu svému... (jak můžeš vědět, že mají problémy se zádama kvůli jakémukoliv zacházení v dětství? Nikdy jsi neslyšela, že záda třeba dost souvisí s celu dnešní dobou- neustálé sezení u pc, špatné držení těla, nošení těžkých kabel na jedno rameno, nevyvážené cvičení jen ěnkterých partíí atd. atd.... ).. dnes zase věta "kleště se špatným vedením porodu souvisí na 99%" ... ?????? U kolika klešťových porodů jsi byla? (prosím o odpověď, to není řečnická otázka..)... Já u klešťového porodu byla a došlo k tomu proto, že rodička dál odmítla tlačit, byla unavená..dítě se dusilo... doktoři mohli dělat cokoliv, ale rodička nechtěla... druhá věc je, že kleště, ani VEX zdaleka nejsou tak nebezpečné, jak maminky rády tradujou- aby ne, když je v tom někdo, kdo si říká "zdravotník" ujišťuje...

leni78
16. pro 2013

@loafeer Víte, jak si stojí české porodnice ? Co se týče porodů ? Je to velký problém, hodně se to řeší. Maminka nemusí mít vš, aby dokázala sebevědomě porodit. 🙂
Mě například porodní asistentka nutila sedět pár minut pred narozením syna na židli a půl hodiny tukala do počítače nesmysly rychlosti žáka pomocné školy. Svijela jsem se jak had a vypadalo to, ze dokud neodpovim na to co si dám zítra k obědu, rodit nebudu. Za pár minut byl maly na světě, s pomocí neuveritelne protivneho doktora, který me bez konzultace nastrihl a když me sil, vůbec se mnou nekomunikoval. Co sil a ze me nastrihl, jsem zjistila az doma zrcatkem. Naštěstí jsem měla porodní plán, takze dite jsem nedala z ruky.

loafeer
16. pro 2013

Řekla bych, že porod není o sebevědomí, ale hodně o tom, na koho člověk narazí....Statistiky spíše neznám, ani nevím, k čemu by mi to bylo dobré- nebo jsem tu otázku nepochopila

loafeer
16. pro 2013

@leni78....nerozumím větě, že je velký problém a hodně se to řeší. Co konkrétně máš na mysli? nějak ted nerozumím

eficenka
16. pro 2013

@lubinkova
laskavě nereaguj na moje příspěvky. dokud nemáš vystudovanou fyzioterapii a praxi v ní, projeté studie na PUBMEDU jen házíš plané řeči do větru.. laskavě odpověz kdyžtak na otázku a zbytek vypust..
na terapii na léčebně většina dětí po porodním poranění ( brachiální plexus, zlomeniny claviculy - sou děti po náročném porodu s použitím kleští , nebo s volením špatné pozice rodičky)
tímto na tebe přestávám reagovat. hlavně že Ty toho máš jak vidno nastudováno
- já př. na bolest zad studie - odborné lékařské doložím - ty také na to, že to není pravda? 😅
a ano znám i dítě, které bylo rozeno kleštěma a je naprosto v pořádku....

leni78
16. pro 2013

@loafeer Pokud netusis, tak to nemá cenu otvírat.

loafeer
16. pro 2013

@leni78 tak asi ne...pokud máš porodnictví nastudované za těhotenství, tak to je asi opravdu zbytečné 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru