Křížové bolesti při porodu. Jak jim předcházet?

grisgot
11. kvě 2009

Ahoj maminky 😉 Prosím moc o radu..
Při prvním porodu před dvěma lety jsem měla velké křížové bolesti. Porod jako takový proběhl v pořádku, ale na ty bolesti se nedá zapomenout ☹
Teď jsem znovu těhotná a už o tom přemýšlím..nevíte náhodou, jestli nějak nelze takovým bolestem předcházet? Třeba nějakou rehabilitací v těhotenství nebo tak? Díky..

aponchie
11. kvě 2009

ja bych rekla,ze s tim nic udelat nejde pac ty krizove jsou od otoceneho mimi k pateri 😝

krista
11. kvě 2009

Ahojky, já jsem myslela že na křížový pomůže Epidurál 😲 Nepomůže? Tak to budu taky v háji, porodu se bojím od doby co jsem porodila prvně, nikdy na to nezapomenu 😒

aponchie
11. kvě 2009

kristo ja mela epi a celkem pomohlo,ale zalezi jak ti to nacasuji pac ja ho dostala a pak odeznel hodku a pul pred tlacenim a to byl maras ty bolesti ..taky se bojim bojim a mam to za par 😲

krista
11. kvě 2009

No ty to máš za pár 😀 já si ještě počkám, ale bojim bojim už mám o tom i hrozný sny 😅 no snad to ještě jednou přežiju, tentokrát už to bude naposledy 😅

Tak to by bylo fajn kdyby Epi zabral, mě nevadily vůbec ty bolesti - kontrakce, jako byly příšerný o tom žádná, ale ty křížový jsou prostě extrém, měla jsem je celkem asi 29h ne-li dýl a díky tomu jak byly dlouho jsem měla rozlámaný záda ještě asi týden po porodu, chodila jsem jako kačer, nebolelo mě nic tak jako ty záda 🙄

aponchie
11. kvě 2009

no ja si nepamatuju moc ty bolesti brisni jen ty krize a to mam jeste zada po operaci takze me bolej i normos a ta PA mi tenkrat rikala jen at nelezim a opru se o stul a predklonim jak ja ji nenavidela,ale zpetne vidim,z emi chtela asi pomoct aby to bylo rychlejsi pac sice to bolelo vice,ale rychleji..jako doufam,ze epi stihnu jinak nerodim zaspuntuju se a utecu jim sakra strach je vetsi jak u prvniho co?clovek vi do ceho jde co bude co ma cekat a ne jak poprve zadnej kun nebyl zadne casaky sem necetla bylo mi dobre 😀 😀 😀

jana.jaro
11. kvě 2009

ahoj,tak já chodím do předporodního kurzu,kterej vede skvělá ženská(porodní asistentka)
Tak křížový bolesti jsou z toho,jak se děloha při kontrakci stáhne,tak všechny vazy co ji drží v okolí táhnou...(pro představu jako že ji drží provázky)A ty provázky táhnou.Na zmírnění je dobrý od 38tt vmasírovávat olejíček(tet si nevzpomenu jak se jmenuje,ale ještě se na to zeptám)Potom hodně prohřívat bedra,třeba lněný nahřátý polštářek.A potom učila tatínky,jak správně masírovat bedra.Jsou tam určitý body,kam se sahat nemá.Při kontrakci hodně pomáhá,když chlap chytne ženu rukama v oblasti boků,kde jsou kloubový jamky.A tlačí vší silou k sobě,jako když ti stlačuje zadek v bocích..nevím jak to nejlépe popsat,asi to chce vidět.Tohle všechno zmírnuje bolest.Pomáhá to ty vazy uvolnovat.Já mněla taky hrozný kížový bolesti,neco nepředstavitelnýho,tak jsem zvědavá,jestli to tentokrát trochu pomůže.

grisgot
autor
11. kvě 2009

Moc díky za komentáře..kukněte, co jsem našla..kopíruju z nějaký diskuze :

Holky, ktere jste si pri prvnim porodu uzivali křižovych bolesti jako ja a mate hruzu, co bude u druhyho porodu, jako ja... Tak tohle jsem zjistila kdyz jsem zjistovala, kde sem mohla, jestli ty křižove bolesti jsou fakt nutne. Je to teda v Praze, ale treba vam to nektere pomuze..
"Krizove bolesti bývají obvykle mnohem silnejsi nez klasicke kontrakce a
zpravidla je zapricinuje nespravne postaveni krizove kosti a kostrce.
Obvykle to byva následkem nejake nehody, často v dětství (uraz, upadnuti na
kostrc apod.). Doporucuji návštěvu MUDr. Frantiska Ťupy, který se na tuto
oblast specializuje a pracuje i s tehotnymi. Jeho tel. je 604 232 416. Dela
manipulace kostrce, coz je dulezita prevence pripadných krizových bolesti.

grisgot
autor
11. kvě 2009

Já měla taky hrozný bolesti..vůbec mi ta kontrakce nešla prodýchat..cítila jsem celý záda jako v ohni..nešlo to nijak regulovat ☹ Nemusím Vám vyprávět..

kristo..29 hodin..uff! To je síla..mě porod vyvolávali a pořád jsem si říkala, že to zvládnu..jenomže pak už to nešlo a chtěla jsem EPI, ale prý bylo už pozdě..hmm..

aponchie..ty to máš fakt za pár! Možná lepší mít to dřív za sebou..víš co. Mě zase nechali ležet..protože jsem měla na břichu monitor..ale věřím, že kdyby mě něchali se postavit, bylo by to lepší! Vždyť na zádech nerodí ani kráva 🙂

grisgot
autor
11. kvě 2009

jani.jaro..moc díky, budu po tom pátrat..zeptám se nějakých fyzioterapeutů nebo tak..věřím, že se to dá zmírnit..

konja
11. kvě 2009

Holky já měla při prvním porodu taky šílený křížový bolesti. Měla jsem pocit, že mě někdo rve páteř z těla! 😝 Břicho jsem přes ty křížové bolesti ani necítila. Když jsem byla po druhé těhotná tak jse se už dopředu děsila toho co mě zase čeká a když jsem začla rodit, tak jsem pořád čekala, kdy to přijde a ono nic! Bolesti jsem cítila v celém břiše, nejdříve podbříšek, pak celé a i trochu záda, ale celkově proti prvnímu porodu těžká pohoda 😎 Já nevím co způsobuje křížové bolesti, nikde jsem po tom nepátrala, ale já jsem živý důkaz toho, že každý porod může být jiný (aniž bych pro to něco dělala - mimochodem to masírovní manželem n mě třeba vůbec nepůsobilo dobře, bolelo mě všechno ještě víc 😝) a tak vám moc,moc, moc přeju aby jste u druhého porodu nezažívaly to co při prvním. 😉

konja
11. kvě 2009

Ještě jsem chtěla napsat k těm úrazům zad. Nevím jestli to má tolik vliv na křížové bolesti. Před prvním porodem jsem nikdy nic se zády a s kostrčí neměla a při porodu jsem na křížové boesti málem padla. Tři měsíce před tím, než jsem otěhotněla podruhé jsem si zlomila při pádu kostrč a při porodu po křižákách ani známka. Tak na mě třeba ten úraz působil obráceně, že mě jich zbavil 😀 😀 😀

aponchie
12. kvě 2009

http://eamos.pf.jcu.cz/amos/kpk/externi/kpk_140...

ja teda slysela od vsech gyndaru co jsem s nema prisla do styku a s ortopedama na rehabilitacich,ze ikdybych nemela zada po operaci a dite melo opacne otocenou hlavicku tudiz tlacilo na zada misto na bricho tak by me to stejne bolelo 😎

krista
12. kvě 2009

Mě teda holky ta masáž od manžela nedělala dobře, moc se snažil, ale bylo mi prostě protivný, aby se o cokoliv pokoušel, byla jsem už nevrlá, nespala a neležela jsem skoro dva dny, protože s těma bolestma se nedalo ležet, sedět, nic, jen jsem chodila - ten den mít na ruce ten měřič kilometrů, tak by mi vyšlo zajímavý číslo 🙂

Bohužel jsem byla zavřená v porodnici celou dobu, tak to na mě působilo ještě hůř, navíc mi bylo řečeno že nerodím, když nemám bolesti pravidelně, ale já to tak měla celý porod, dokud mi nepraskla voda, to ale bylo až po nějakých cca 25h bolestí, nevěřím tomu že předtím jsem nerodila, když jsem nemohla vůbec nic dělat 😅 Bohužel jsem byla hloupá a ani mě nenapadlo říct si o Epi, taky to bylo možná tím, že jsem byla celou dobu sama na pokoji, možná kdyby mě někdo viděl, tak by mi na tu bolest něco dal 😖

A neuvažoval jste někdo třeba o homeopatikách k porodu? Vím že na kříže to asi nepomůže, bojim se, že na to nepomůže žádná příprava, ale třeba na urychlení. U prvního jsem pila maliník poctivě a lněný semínko (že mi to ale pomohlo co 😝) teď to chci zkusit taky + ty homeopatika, tady je seznam:
http://www.vseprozdravi.cz/homeopatika-monokomp...

aponchie
12. kvě 2009

ha ha me rikali taky ze sem nerodila az do bolesti,ale rodila pac sem po prasknuti vody jela do porodky po pul dnu bez bolesti beze vsech priznaku otevrena na 3cm takze neco se dit muselo

konja
12. kvě 2009

krista: mě ty masáže od manžela nedělali dobře hned od začátku. Prostě ty bolesti byly tak silný a tak hnusný, že když mě v ístě bolesti ještě tlaačil palce tak jsem ho vždy seřvala ať okamžitě přestaně nebo ho kopnu 😅 😀 A taky mě nejlíp dělalo chození. Chodila jsem po dlouhé chodbě,sestra na mě také koukala jak na blázna, ale bylo to nejlepší. Teda ještě super byla tepá sprcha, ale po nějaké době, kdy bolesti už byly fakt hodně,hodně silný už teplá sprcha nefungovala. Krista třeba bueš mít druhý porod úplně jiný než první. Já při druhém porodu pořád čekla, kdy přijdou ty hnusné kontrakce jako při prvním, pořád jsem si říkala - bolí to, ale bude holka hůř - a ono nebylo! Porodila jsem přesně tři hodiny od první bolesti, ale můžu tomu říkat vůbec bolest?K Fakt silný to bylo až půl hodiny před samotným tlačením a já si říkala - aha, už je to tady, teď si začnu užívat, už to začíná být jako u prvního (u prvního jsem měla hnusný, silný kontra hned od začátku), ale vůbec to do té intenzity neošlo, dřív se malá narodila 🙂 Ani nucení na tlačení jsem si "nevychutnala". U prvního to bylo strašné! Nevím jak dlouho jsem měla nucení na tlačení, čas se už strašně vlekl, ale bylo hrozný, že mě to sestra pořád zakazovala a nutila mě stát opřenou o vanu a při kontra kroužit pánví. Určitě mě t pomohlo, kluk krásně sestoupil a pak býl rychle venku, ale ta bolest byla k nevydržení. Při druhém jsem ani nevěděla, že už by měl být čas. Když mě přišla PA prohlédnout, tak jsem akorát řekla, že už mám docela dost silné bolesti a že bych se s ní chtěla domluvit na epi, protože znovu nechci prožívat to co při prním a ona ě na to jen řekla, že jsem ale už plně otevřená a že tlačíme. Krista, moc ti držím palce aby tvůj druhý porod byl lepší a rychlejší. Pij určitě zase maliník, já ho před druhým pila a dopadlo to tak jak dopadlo 😉 Držím palce 🙂

paolin
12. kvě 2009

holky, já jsem při prvním taky měla křížové bolesti a taky jsem se u druhého dopředu bála. no a nakonec z toho byly "klasické" bolesti podbřišku. chvíli jsem si říkala, co je vlastně horší 😉
no a taky jsem tedy četla, že křížové bolesti jsou způsobené opačnou polohou mimča - je temenem k páteří a tudíž tlačí do zad. úrazem to bude spíš individuální, ne? já tedy žádný neměla.

peta.cz
12. kvě 2009

Já taky měla při prvním porodu jen dost hnusné křížové bolesti, žádné "břišní"bolesti a vlastně jsem ani necítila ten tlak na konečník, jen ty záda...u druhého porodu jsem to měla trošku střídavě, ale spíš to byly víc ty klasické bolesti břicha a sem tam se ozvaly záda. Při prvním porodu mě manžel nemohl moc masírovat, protože jsem byla většinu času na zádech napojená na monitor, ale u druhého porodu mě to moc pomáhalo - dělal přesně to co píše jana.jaro, můžu vřele doporučit 😀 ...

krista
12. kvě 2009

Konja to jsi moc hezky popsala, jéééžiš kéž bych rodila míň hodin, počítám že porodit za jeden den bude pro mě úspěch 😅

Ještě jsem taky zapomněla napsat, že teplá voda mi to všechno neskutečně zhoršovala a já jsem to nechápala, všude jsem četla, jak si to holky chválily, že to bylo díky vodě všechno jednodušší, tak jsem tam lezla pořád v naději že mi to pomůže, i PA mě tam honila, i MM mě tam jednou vtlačil a pak už jsem ječela že mám právě tlaky na konečník, v tom obdivuju teda vás co jste nesměly tlačit, to bych se zbláznila, já prostě musela, nevydržela bych to ani o minutu dýl, naštěstí už jsem byla na 8cm, tak jsme letěli na sál tlačit a to už mi bylo výborně, jak jsem si mohla zatlačit na kontrakci tak mi bylo všechno jedno 🙂 kdyby se porod jen tlačilo to by bylo žůžo a při tom z tohodle jsem měla teda největší strach 🙂

aponchie
12. kvě 2009

tepla voda mi delala nechutne zle na ty zada spise teda studena vetrat a chodit a kroutit se

konja
12. kvě 2009

krista, aponchie: každé vyhovuje něco jiného, chce to zkusit. Někomu dělá dobře ležet, nekdo to nevydrží ani minutu,někomu pomůže voda, někomu je z ní zle, teď při druhém porodu jsem si krásně hopsala na míči a při prvním jsem měla chuť míč spíš vyhodit z okna 😅 chce to zkoušet a najít si to pravé co bude vyhovovat vám. Krista já třeba zase nechápu jak někdo může psát, že tlačení bylo už úleva. Pro mě to zas bylo u obou porodů to nejhorší 😅 Naštěstí jsem měla obě děti bez nástřihu, poranění a rychle venku.

aponchie
12. kvě 2009

konja uleva asi proto ,ze uz muzes zabrat a nemusis jeste cekat ..produktivni cast 😎

wsmoulinkaa
12. kvě 2009

😉 aha ale co já vím tak teplá voda by měla zvýšit kontrakce , tak proto to bolí ne? ale pravda je že někomu to ulevuje...asi každemu pomáhá něco jiného 😉

aponchie
12. kvě 2009

smouli nezeby me to bolelo vic po teple vode,ale spis mi bylo mdlo pac ja v horku nemuzu dychat mam astma takze sem vlezla do sprchy a melm se skacela..tentokrat si otevru okno a pustim si vlaznou vodu na celej ksicht vsude a pak se zabalim do deky 😀

krista
12. kvě 2009

Konja no vidíš a mě fakt to tlačení vyhovovalo nejvíc 🙂 taky jsem teda tlačila prcka (49cm a 3080g) ale fakt po těch dlouhých bolestech jsem cítila že bude konečně konec a vydala jsem ze sebe tolik energie, ani Dr. co přišel nevěřil tomu že ty síly najdu, asi už jsem vypadala fakt zle 😅

Wsmloulinkaa já myslela že to má teda pomoct, že třeba necítíš ve vodě tolik ty bolesti, ale mě bylo přesně jako Aponchie víc zle, prostě jsem měla úplně zimnici, bolesti ve vodě byly stokrát horší jak na souši, možná taky proto že já u bolestí nemohla být v klidu, musela jsem chodit, chodit a chodit, míč bych taky prohodila oknem, to už když jsem byla doma, příšerně mě bolel spodek, natož abych seděla 😒 😉

Konja nerodila jsi náhodou do vody? Nejsem si jistá, ale mám pocit, že jsem tě někde zahlídla 🙂 Já do vody rodit chtěla, ale z pochopitelných důvodů, že mi ta voda dělala zle bych tam asi umřela a taky už bylo pozdě když jsem si o to řekla, teda dle slov PA 😖

konja
13. kvě 2009

krista: do vody jsem nerodila, ale taky jsem chtěla 🙂 Teda chtěla jsem tak rodit při klukovi, to jsem si jela rodit až do Vrchlabí 🙂 Ale PA to nedoporučila tak jsem porodila na porodní stoličce. Holku jsem rodila klasicky na posteli a byl to hnus opruz. Vůbec mě to nevyhovovalo, musela jsem si sama držet nohy pod kolenama, do toho tlačit, spocený klouzavý ruce,... 😝 Ale nikdo se mnou nediskutoval. No je to vlastně jedno, zvládla jsem i tak porodit rychle, ale představa, že bych v téhle poloze měla tlačit třeba hodinu... 😔 😝

aponchie
13. kvě 2009

no a co se tak otocit aspon na bok levej a pokrcit nohy to uz je lepsi ne?myslis jako ,z eby ti nedovolili?

grisgot
autor
13. kvě 2009

aponchie..máš astma? Já taky..to tomu dýchání též nepřidá, že? Kamarádce normálně dávali v Krči kyslík a prý ji to strašně pomohlo..

aponchie
13. kvě 2009

gris mam astma me pomohl minule epidural , sem se nepredychavala..pac jak mam velke bolesti tak moc dycham a je to v prd 😝

konja
13. kvě 2009

aponchie: asi dybych měla tlačit dýl tak bych trvala na změně polohy,ale já holku vytlačila na dvě kontra. Sice jsem měla PP a v něm napsané, že si nepřeju rodit na zádech, ale na porodní stoličce či v v sedě, ale pak se to seběhlo tak rychle, že jsem ani nezareagovala. Totrálně mě to zaskočilo. Přišla sestra, že mě prohlédne jak to postupuje a jestli mám už tlaky, já že ne a že bych se chtěla domluvit na epi, tak mě prohlédla a jen pronesla, že epi nebude, ať si chytnu nohy a na další kontra tlačím, že jsem plně otevřená. Jen co to dořekla, tak jsem měla kontra, takže jsem jen řekla, že už a ona tlačte. Takže slézat ze stolu nebo něco dělat něšlo. Teda ono by samozřejmě šlo,äle mě to tk zaskočilo že jsem ani nezaprotestovala, jen jsem si při tlačení v duchu říkala, že ještě chvilku a ty nohy mě z těch spocených rukou vylítnou a já PA kopnu do hlavy 😀

aponchie
13. kvě 2009

konja ja mela tlaky jak prase uz na wc po yal gelu a rikam Karlosovi hele z eme neco leze ja se nemuzu uvolnit a povolit sverac abych ten gel vypustila spon a on nee neboj to nic neni povol to ,ale ja vedela,ze to je hlavicka asi a mela sem strach at nevypadne no jesteze sem netlacila a sla si hned zaklesnout do postele pac jak ty rikas na dve kontra mala venku a cela naraz prave zadne postupne a jeste osplichla zed vodou naproti sestra mela to pleksisklo na tvari aby videla a rikala ,ze srumec teda takze doufam pevne,ze druhej porod bude jeste rychlejsi teda tvrdne mi bricho neskutecne dva tydny cistim se na wc neustale tyden je mi zle od zaludku,ale cipek rikal 3cm a mirne otevrenej tak nevim co to znamena 😝

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru