Který termín porodu vlastně platí? Podle MS nebo UTZ?

partyzanka91
7. kvě 2014

ahojky, tady bych měla dotaz hlavně na maminky, které mají tak jako já 2 termíny porodu. Nejprve nám vypočítali termín podle PM na 31. 5. pak jsem byla na prvním screeningu a tam zjistili že mimi je o týden starší takže se termín upravil na 24. 5. V průkazce mám oba dva. No a jak jistě víte porodnice se objednávala ve 14 tt, nevěděla jsem kterým termínem se řídit a řekli mi že ultrazvukový je hlavní. Takže jsem se objednala v týdnu 14 + 0 tt (13 + 0 dle PM). Prý jsem tak učinila správně. Pak jsem celou dobu už vše objednávala podle UZ termínu, do průkazky každou poradnu zapisovali oba. Dnes jsem šla na první KO do porodnice (apolinář) a tam mi do karty zanesla že jsem v týdnu 36 + 4 tedy zapsala ten podle PM (stejně tak kultivaci streptokoka co jsem měla před týdnem ještě v klasické poradně napsala do průkazky že byla v týdnu 35 + 4) takže se najednou vše řídí podle PM.
Mě jde hlavně o jednu věc a to v případě přenášení. Slyšela jsem že nechávají přenášet maximálně 10 dní od TP, ale kterým termínem by se v takovém případě řídili? Já se totiž přenášení bojím, bojím se o mimi protože to prý není dobré, kazí se plodová voda,mimi strádá a dokonce může i umřít. Viděla jsem to v seriálu Ordinace v růžové zahradě 1 ( v jednom s posledních dílů umřelo přes noc miminko paní která přenášela teprve týden). vím že se seriálem nedá přímo řídit, ale tohle se může stát i v reálu. No a měj de o to že ta plodová voda může být vyvinutá podle toho termínu dle UZ a může se tedy začít dřív kazit. Pokud by se řídili tím termínem dle PM tak by mě vlastně nechali přenášet o 7 dní víc tedy ne 10 ale 17 a to už by bylo špatné. Sice se dělají monitory, ale nevím jestli dokážou rozpoznat kvalitu té vody, to asi těžko, jen to mohou odhadnout dle pohybu malého. Sice nemůžu vědět jistě že budu přenášet, ale myslím si to protože už 3 lidi mi řekli že prvorodičky většinou přenášejí a navíc jsem ještě neměla vůbec žádné poslíčky a ani jiné známky blížícího se porodu se nevyskytují. Zdá se mi že se drobečkovi u mě líbí a hodlá si tam ještě dlouho pobejt.
Takže se chci zeptat maminek s dvouma termíny, a hlavně těch co rodily u apolináře jak to probíhalo a jakým termínem se u vás řídili? Děkuju vám moc za odpovědi

konikova
7. kvě 2014

me doktorka vzdy rikala, ze termin porodu je dle MS

pellullinka
7. kvě 2014

mě psala mudr vždy týdny dle termínu podle UZ ve 12tt.
přesnášení by se podle mě řídilo až podle termínu dle PM, tedy tím pozdějším. oni to moc neřeší, je to pro ně pár dnů a v termínu jsi v podstatě i 14 dnů po datumu.
já měla termíny 9.4. a 14.4. a přenášení by se řídilo až po 14.4.

pellullinka
7. kvě 2014

a plodovou vodu při přenášení lékaři v nemocnici kontrolují. Jinak to že nemáš žádné poslíčky atd neznamená že budeš přenášet. já sem poslíčky nezažila ani při jednom těhotenství a teď se malý narodil sám mezi termíny a bez vyvolání 🙂

ladenka
7. kvě 2014

já měla u prvního těhu termíny shodné a u druhého se lišily o tři týdny, dr. mi udělal do průkazky poznámky, že směrodatný je termín podle UTZ protože jsem měla ovulaci až 37 den cyklu.
Ale chci tě ujistit, že není pravidlem, že prvorodičky přenášejí, já obě děti porodila týden před termínem. A také jsem neměla poslíčky, nic.
Ale se zkušeností s Apolinářem neporadím, nerodila jsem tam.

wildy
7. kvě 2014

U mě se dr. řídí výpočtem podle UZ, protože MS jsem měla nepravidelnou a vím, že OVU byla o 14 dní později než měla být. Tzn. nějaký 28DC. Takže podle MS by to vůbec nesedělo. Podle prvního UZ v 5tt dr. řekl, že se musíme řídit dle UZ. A také to všude uvádí s vykřičníkem a červeně, když mě někam posílá na vyšetření. A všude podle velikosti uznají, že to tak je. 🙂

zuza01
7. kvě 2014

Měla jsem termín 14. a 21. 7. Porod mi vyvolávali 28.7., takže 14 dní po prvním termínu. Ale hlídají to, takže bych se nebála, zbytečný stres navíc 🙂 Řídili se tím pozdějším termínem.

mysonek
7. kvě 2014

Termín se počítá podle poslední menstruace a poté se dělá UZ mezi 10 a 13 týdnem. Pokud je rozdíl mezi termíny méně než týden počítá se dle MS, pokud je větší rozdíl tak dle UZ. Někteří dr. píší do průkazky oba termíny. Já měla rozdíl podle MS a UZ asi 3 dny a doktorka psala jen termín podle MS.
A není pravda, že prvorodičky přenášejí, rodila jsem 11 dní před termínem, poslíčky jsem neměla prakticky vůbec. Na posledním monitoru před porodem se nic nedělo. Za 2 dny mi odtekla voda, cestou do nemocnice mi jen trochu tuhlo břicho, jinak nic, přijela jsem do porodnice s tím že bolesti nemám, říkali počkáme do rána (přijeli jsme o půlnoci) a pak event. indukce porodu, tak jsem přítele poslala domů. V pět jsem mu volala, před sedmou byla malá na světě. Jinak rozhodně bych se nestresovala tím co jsi viděla v ordinaci v růžové zahradě, to je jen seriál, který má k realitě fakt daleko. 🙂

kimby
7. kvě 2014

u mě se doktor řídí, dle termínu z UTZ ve 12. týdnu, protože prý bývá nejpřesnější, liší se mi přesně o 7dní (dříve), než dle PM, ovšem přenášení je bráno až po termínu PM (tedy po tom pozdějším druhém termínu), alespoň tak to u mne bylo v prvním těhotenství (přenášela jsem 6dní), vodu jsem měla čirou, poslíčky až do porodu žádné

partyzanka91
autor
7. kvě 2014

@kimby Jak poznám že voda je čirá než porodím?

maifa
7. kvě 2014

@partyzanka91 asi až ti praskne jinak těžko, ale voda se kazí kvůli odumírající placentě, která funguje až 42 týdnů, samozřejmě po tom 40tt už ti nikdo nezaručí, že bude 100%, ale mimi to skoro nikdy neohrožuje, to jsou opravdu spíš výjimky. A že prvorodičky přenášejí častěji pravda být nemusí, v mém okolí skoro nikdo z prvorodiček nepřenášel, já sama rodila v 39tt 😉 hlavně se nestresuj, to mimi ubližuje víc než kvalita vody

zuzajda20
7. kvě 2014

@partyzanka91 Já měla podle svého dr. termín asi o 14 dní později než podle screnningu cca ve 12 týdnu nebo tak nějak, takový ten první a tam mi ho posunuli o víc jak týden. Mého dr. to vůbec nezajímalo a tvrdil, že jeho termín je nejpřesnější. Nakonec jsem se zeptala na prvním monitoru v nemocnici a protože jsem šla na císař, tak jsem šla nakonec rodit hned, protože mi řekli, že nejpřesnější termín je z toho screnningu a nic jiného je nezajímá, takže jsem podle mého dr. rodila v 37 tt a už jsem byla přitom 38 tt.

kimby
7. kvě 2014

@partyzanka91 já jsem to nemyslela tak, že by mi někdo zjišťoval, zda je voda zkažená, ale že jsem rodila o 6dní po termínu a voda byla krásně čirá. Vyznělo to asi jinak, omlouvám se.

anetadr
7. kvě 2014

@partyzanka91 ahoj🙂 jednak rozhodně není důvod se teď, ve 38.tt stresovat případným přenášením.... vůbec není důvod si myslet, že to tak u tebe bude. Vůbec se tím teď netrap. S Apolinářem a jejich laxnějším přístupem zkušenosti mám - hlásila jsem na první kontrole, že mi moje dr změřila mimčo ve 35plus1 už na 3600g a na to mi dr u Apolináře řekla, že to není možné, že jsem se určitě spletla a problém byl vyřešen.... naštěstí je to ale doktor od doktora, další už to řešili - jen je to třeba neustále opakovat. Takže až tam půjdeš příště, hlas že ti ty termíny nesedí. Až budeš v prvním termínu, řekni, že jsi v prvním termínu a že tě to hodně stresuje, že se bojíš a že si to přeješ řešit podle prvního termínu. Pro mimčo není dobré, když se stresuješ, tak by ti myslím měli vyhovět. Ale do té doby není důvod to řešit!!!!! Já měla termíny o 4 dny a všichni se taky řídili tím pozdějším podle MS - myslím, že je to tak normální. Držím palce, aby se ti porod rozjel sám před termínem - a věřím, že to tak bude🙂

partyzanka91
autor
16. kvě 2014

@anetadr ahoj tak jsem tam byla ve středu poprvé a upozornila jsem pana doktora na to že jsem už 38 + 4 (místo 37 + 4) tak mi to napsal do zprávy a na základě toho mě poslal za týden na utz na průtoky pupečníku. Jinak říkal že co se vyvolávání týče je to 10 dní od termínu dle ms. Takže máš pravdu budu muset neustále opakovat že mimi může být starší. Jinak mě zarazilo že pan doktor tentokrát nekontroloval porodní cesty, tedy ne že by to bylo něco příjemného, ale myslím si že takhle ke konci těhu by se to dělat mělo. Šáhl mi jen vleže na břicho jestli je dole hlavička a dal mi tu žádanku na ultrazvuk, monitor jsem měla ráno před poradnou, byl na jedničku. Příští týden ho mít asi nebudu neříkal že bych si tam měla dojít takže asi ho nahradí ten ultrazvuk. To už budu vlastně 39 + 4. Jinak je to pan doktor Kratochvíl, jestli ti to jméno něco říká.
A ode dneška začnu chodit po schodech mimo výtahu zkusíme nějakou domácí přípravu k vyvolání.

svetluska17
16. kvě 2014

Ahojky partyzanka91.. koukám že jsme na tom podobně, skoro stejné termíny... no mě to bere na gynekologii podle PM a když jezdím občas na ultrazvuk k jinému dr kvůli hlidání tak tam se řídí podle UTZ .. ale myslím si že spíše platí ten PM ..

anetadr
16. kvě 2014

@partyzanka91 no máš pravdu, že ty jejich kontroly jsou fakt dost laxní - jela jsem tam hodinu, čekala další dvě a pak jsem byla za 10min venku s tím, že mi dr sáhla na břicho.... tak to tam je.... ale důležitý je stejně ten utz. Ty porodní cesty - tam se asi stejně nic nevyčte.... když by jsi už teď byla otevřená, tak je to v celku jedno - prostě se rozrodíš. No a pokud nejsi, tak je to taky jedno.... v podstatě je to pro ně nedůležitá informace, protože je spoustu mamin, které chodily otevřené na 3cm ještě tři týdny, a jiné, které byly úplně zavřené a druhý den rodily. To jméno mi nic neříká... určitě nebude na škodu, když začnete trochu "pracovat" na vyvolání - ale stejně si myslím, že si to mimčo ohlídá samo, kdy má vylézt🙂 ty se tím akorát úplně zbytečně stresuješ.... i když je mi jasné, že se to daleko líp píše, než praktikuje - sama si pamatuji, jak jsem byla před porodem úplně nesnesitelná - už jsem to tak chtěla mít za sebou a udělala bych pro to cokoli.... Moc přeji, ať už to máš brzy za sebou!!!! Jo a s tím monitorem je mi to divné - možná ti to jen zapomněl říct - být tebou, tak si tam zavolám. Já vím, že mi ho nedělali jen na první prohlídce a pak už pokaždé (tedy já tam pak byla už jen jednou, pak jsem tam ležela na rizikáči, ale říkali mi, že mám jít na monitor i příště)

lucyanek
16. kvě 2014

Jo tak já to mám s termínem podobně 😀 Dle PM je to 31.5., na utz ve 12tt mi řekl, že se termín posunuje na 6.6. Nějakou dobu i dle utz bylo mimi o týden starší než dle PM. Ale teď na předposledním utz, to bylo před 14 dny, už utz neukazoval, že by měl být o týden starší. A teď už i doktor uvádí termín ne 31.5. ale 30.5. Pak se v tom vyznej 😀

A mám úplně stejný myšlenky jako @partyzanka91 - když mi vypočítají termín porodu později než by měl být a pak budu týden přenášet, tak to celkem vyjde třeba na 14 dní v přenášení 😖 Jo a zrovna ten díl v Ordinaci, jak paní přenášela, jsem viděla taky 😀 Je to vždycky první věc, která se mi vybaví na téma přenášení 🙄

faminka
16. kvě 2014

Ja mam podle MS 31.8. a podle utz 15.9. - takze fakt velkej rozdil 😒

partyzanka91
autor
17. kvě 2014

@lucyanek No jo ale ty to máš na opak ty máš mimi mladší než by mělo být, takže ovulka asi byla později. Já mívala ovulku poměrně brzo a proto je logické že naše mimi je naopak stařší. Ale je pravda že pak u tebe s těmi termníny dost habrovali. Mě to prostě posunuli ve 12tt mimi se narodí o týden dřív. Na a pak už vždycky jeli podle tohoto a nepousouvali to ani dopředu ani dozadu, prostě vždycky do průkazky psali např. 30 + 2 a 31 + 2 a takto každou návštěvu. A proto si dělám starosti když teď vidím že počítají s tím PM termínem. To mám rodit až 31. 5. Kdyby mě nechali desetdní přenášet bylo by to do 10. 6. a to už bych vlastně přenášela 17 dní oproti termínu dle UZ a toho se už fakt bojím když placenta vydrží maximálně 2 týdny od TP. Prostě je budu msuet uhánět a říkat že se bojím zda se mimi cítí dobře a trvat na častějších kontrolách. Ono je docela rozdíl jestli ještě zbývá den do porodu a nebo už 6 dní přenášíte ☹

dezyre
17. kvě 2014

Většinou berou termín porodu podle ultrazvuku. U prvního syna jsem měla oba termíny porodu jeden den, u druhého jsem měla podle MS 21.4. a podle ultrazvuku 24.4., nakonec vykoukl na svět 21.4., ale všude mě udávali TP podle ultrazvuku 😉 Podle poslední menstruace je to jen orientační, protože opravdu každý má ovulaci jinak.

partyzanka91
autor
17. kvě 2014

@dezyre no právě to si taky říkám, že každá ovu je jinak a právě proto mě zaráží že se chtějí řídit tím PM termínem a pak se může člověk divit že mám strach. Takže vlastně po 24. už budu přenášet (pokud neporodím) ale oni to budou brát jako že mi ještě týden zbývá a já se bojím aby KO byly adekvátní, protože chci aby mimi mělo prostředí v pořádku a dařilo se mu a monitor pozná útlum činnosti asi líp než já. Až budu ve středu na tom UZ tak se jich an tovšechno optám a upozorním je na to, řeknu že vím že ovu byla dřív a že se bojím že placka tak dlouho nevydrží, no. A vůbec nejlepší by bylo kdybych v nejbližších dnech proodila a nemusela to řešit i to se může stát.
Ale chodit po schodech a dělat si koupele musím když jsem sama doma, manžel nadává že blbnu a že to mám nechat na přírodě, ale myslím si že má prostě strach a nechce aby to ještě přišlo, jenže tomu stejně nezabrání 🙂

dezyre
17. kvě 2014

@partyzanka91 no já si upřímně myslím,že chození po schodech a všelijaký "babský rady" k vyvolání porodu jsou na hlavu 😝 Souhlasím s manželem, nech to na přírodě 😉 Já jsem si téměř jistá, že v porodnici budou brát termín podle ultrazvuku, určitě jim to ale radši řekni, aby to brali v potaz.

mar8
24. srp 2014

tak mi celou dobu brali termín podle ultrazvuku, přenáším už dlouho a na poslední prohlídce mi doktor říkal, že on se řídí podle PM, a že by s vyvoláváním ještě počkal, tak nastupuji po 14 dnech přenášení podle ultrazvuku. No ale celou dobu kontrolují, jestli je plodová voda ok, placenta, ozvy, myslím, že ty rizika přenášení byly hlavně kdysi, když nebyl ultrazvuk

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru