Mám naprosto šílený strach z porodu, máte radu?

jkur
29. kvě 2014

Dobrý den,

mám ukrutný strach z nemocničního prostředí, při odběru krve kolabuji. Nejsem schopná se uvolnit ani u sádrování ruky natož u gynekologického vyšetření. Mám strach jít i na prohlídku porodnice. Když jsem se radila s lékaři tak mi každý řekl že porodem se to zpraví. No jo ale co s tím šíleným strachem. Máte nějaké rady?

zyoma
29. kvě 2014

Bohužel nemám, ale obvykle se doporučuje se s tím prostředím seznámit ještě před porodem, trochu si zvyknes...

anetka1701
29. kvě 2014

Rady? Prožít si porod :oD Ne, vážně, měla jsem to stejne... Panika, stres, hrůza... No, začla jsem chodit do porodnice, na gyndu - velice často a nějak jsem se rozkoukala.... Rodit jsem šla děsně ráda, že KONEČNĚ UŽ :oD :oD A po X odběrech, injekcích, prohlídkách a vyšetření se z nemocnice stala rutina... :o) Hlavu vzhůru, zvládneš to. P.S. co si k porodu domluvit soukromou porodní asistentku/dulu? Mít tam nějakého vlastního člověka, který pomůže, poradí, podpoří - a nebude to "bílej plášť"...

zlati24
29. kvě 2014

Jsem na tom podobně. Naposledy při odběru krve jsem sebou sekla, teda vlastně u všech těch odběrů 😀. Porodu se bojim jak čert kříže, ale zase si říkám, zvládli to jiní, zvládnu to taky. Teď už se couvnout nedá, tak se s tim musíme smířit 😉. A jak už tady bylo párkrát řečeno každá má porod jiný, třeba zrovna ty budeš mít to štěstí a všechno zvládneš v pohodě 😉

svija
29. kvě 2014

@jkur - a co třeba přítomnost duly u porodu? Vlastní zkušenost nemám, ale přijde mi, že takový blízký člověk, kterého budeš znát už dopředu a navíc který ví co u porodu čekat by ti mohl pomoct.

jkur
autor
29. kvě 2014

@zyoma jj to mi taky dost lidí radí

milmic
29. kvě 2014

Já bych zauvažovala nad přítomností duly. Sice nemám z nemocnice až takovou hrůzu, jakou popisuješ, ale když jsem přijela do porodnice, byla jsem doslova v křeči, sevřená, uzavřená v sobě, strašně neuvolněná, vystrašená, co mi budou doktoři dělat, kdo na mě bude sahat, jak bude probíhat porod, co miminko,....
Ale jakmile dorazila dula (přijela půl hodinky po mě), tak ze mě všecko odpadlo, uvolnila jsem se a věděla jsem, že ted to spolu zvládnem, že ted už bude jenom dobře. Přestože porod teprve začínal.
A přítomnost duly mohu každému doporučit maximálně. Možná by i Tobě pomohla se strachem, stála by při Tobě, podržela by Tě, psychika je mocná věc. 🙂

ined77
29. kvě 2014

@jkur ..Ahoj, věřím, že se ti strach povede překonat 😉 .Zkus se podívat tady https://www.modrykonik.cz/strach-z-porodu/, třeba v článku najdeš něco, co by tvůj strach alespoň krapítek pomohlo zmírnit 😉

salot
29. kvě 2014

Chápu tvůj strach, taky to tak mám. Porod mě zatím nečeká, ale já těžko zvládám i běžnou prohlídku... Připojuji se k ostatním, chce to k těm doktorům a do toho nepříjemného prostředí přidat něco/někoho příjemného - dulu.🙂

jkur
autor
29. kvě 2014

jj už jsem po internetu začala koukat po nějaké té dule

scvrcek
29. kvě 2014

jsem na tom podobně, kolabuju už při vstupu do nemocnice, při odběrech krve, zubaře snáším jen pod dávkou sedatik a oblbovaček...porodu jsem se kupodivu nebála, a hlavně na konci už jsem se tak bála všech možných komplikací, že jsem se na porod těšila, abych už to miminko měla u sebe v pořádku venku...nebála jsem se porodu, ale komplikací, bála jsem se o mimčo, o sebe, že se nám něco stane...ale při porodu to ze mě spadlo a nemyslela jsem na nic, jen na to, jak to přečkat, dýchat, měla jsem manžela u sebe, takže jsem to zvládla....porodnici jsem měla prohlédnutou, sestry i všichni byli fajn, a na nějaký kolabování a strachování nebyl čas.....🙂

crawler
29. kvě 2014

@jkur je tu i diskuze o panickém strachu -je to nějaká porucha, kterou lze diagnostikovat...Nevím..každopádně - každá se bojí a u každé to v závěru většinou přebije těšení se na miminko, hormony udělají své, tak snad to u vás taky tak bude😉

lu777
29. kvě 2014

@jkur já měla dulu a byla jsem velmi spokojená 😵 😵 najdi si ji už teď, abyste měly čas na tom zapracovat 😉 my jsme probraly kdeco a šíleně mi to pomohlo, druhý porod jsem si díky tomu užila a věřím, že i díky tomu byl velmi rychlý a v pohodě, těšila jsem se 🙂 🙂 je mi líto jen to, že jsem si ji nenašla už u prvního porodu, místo toho jsem blbec utratila peníze za kočár, přitom mi pak ani tak nevyhovoval... u druhého jsem dala peníze na dulu a zbytek na použitý kočár a byla jsem s ním spokojená mnohem víc... hlavně ten pocit, že se na porod těším a že ho chci, to bylo super.... a porod se odehraje jednou dvakrát třikrát za život, je hezké když má člověk pěkné vzpomínky 🙂

a jinak na strachy, fobie, úzkosti jsou super Bachovy květové esence.... můžou se brát i v těhotenství, mám s tím výborné zkušenosti, dávám i dětem na strachy různé, noční můry, sebevědomí atd.... teď už si o to chodí i samy říkat když je něco trápí..... muž to i zkoušel na klaustrofobii a výrazně mu to ulevilo např. při létání letadlem, dřív musel prášek na uklidnění (a přitom kdysi byl i pilot a létal pracovně) a teď si bere kapky a většinou mu to stačí úplně 😉

hormony určitě udělají své, ale zas úplně bych na to nespoléhala.... u porodu je to rozpoložení taky dost podstatné.... mě pomohlo to, že to je vlastně pár hodin a co to je oproti celému životu?
mě osobně mnohem víc děsí např. stáří, kdybych byla delší dobu nemohoucí a tam to nevede k ničemu pěknému... kdežto tohle není zas tak dlouhé a má to krásný konec 🙂

a taky mi pomohlo si uvědomit, že pro to děťátko to je velmi náročné a já se mu vlastně snažím pomoci narodit se, pro něj není jednoduché se dostat ven... a je to obrovská změna 😉

jika10
29. kvě 2014

@jkur Já bych zkusila dulu nebo nějakou porodní asistenku. Možná by ti pomohlo, když by ti vysvětlila co porod obnáší, jak probíhá atd. Já se tay hrozně bála, pak mě kámoška hecla na předporodní kurz a když nám tam porodní asistentka vysvětlila, co nás čeká, tak mi to nepřipadalo tak hrozné. A navíc ke konci jsem se na porod už šíleně těšila a vlastně si i říkala už aby to bylo, protože jsem byla s břichem totálně neschopná. Tak držím palce, ať ti to dopadne na jedničku a strach se změní v těšení se 😉

ssarula
29. kvě 2014

já bych doporučila také se seznámit s prostředím a zkusit třeba homeopatika. Někdo říká, že homeopatika jsou podvod a placebo, ale dceři jsem je dávala při růstu zoubků a ta neví co je placebo efekt, horečka i průjem zmizely a nálada byla také lepší. Jsou homeo přímo pro těhotné, já se inspiruji tady: http://www.vseprozdravi.cz/homeopatika-monokomp... konkrétně GELSEMIUM SEMPERVIRENS je na strach a úzkost před porodem, hodně štěstí holky

terezapetrova
29. kvě 2014

@jkur porod Te docela odvede myslenkama jinam 🙂 drzim palce..

soleilll
29. kvě 2014

@jkur Taky je otázka, jestli s tím strachem CHCEŠ něco dělat. Pokud ano, jistě ti může pomoct dula a seznámením se s prostředím a i z prohlídek se dřív nebo později stane rutina, i když nepříjemná. Já měla taky strašnej strach a to, že na vlastní kůži zažiju klasický porod je pro mě doteď nepřadstavitelné. 😀 Každopádně držím moc palce, ať se z téhle psychické nepohody co nejdřív dostaneš, jakýmkoli efektivním způsobem.

jkur
autor
30. kvě 2014

@lu777 A kolik taková dula stojí? Nemám vůbec představu tak abych nebyla překvapená

jkur
autor
30. kvě 2014

@soleilll no já si to zatím moc neuvědomuji, ted jsem třeba měsíc o tom vůbec nepřemýšlela, ale v úterý začal malej poprvé kopat a to do mne vztoupil pocit jako že to je opravdu skutečnost že nosím v sobě prcka a že opravdu budu muset rodit. Takže jsem z toho začala být zas trochu nesvá

lu777
30. kvě 2014

@jkur myslím, že jsem platila 5 tisíc.. je na to normálně smlouva, probraly jsme co se mi minule nelíbilo nebo co byla potíž před porodem a po porodu (doma, v porodce, s manželem atd.), daly jsem dohromady porodní plán a byla pak na telefonu atd.
můžu fakt říct že z toho všeho co jsem nakupovala dětem tak dula a koupací kyblík byly asi nejužitečnější 😀

zuzamik
8. čer 2014

Já bych asi poradila: nemyslet na porod, ale na jeho výsledek 😉 Je to "jen" cesta k miminku, je sice bolestivá a někdy dlouhá, ale úlevě, když mimi vyjde ven, se nevyrovná nic 🙂 A určitě platí již řečené- seznámit se s prostředím (někde nabízejí třeba prohlídku sálů) a domluvit si někoho, kdo tam bude v den "D" s maminkou (a je jedno, jestli dula, partner nebo kamarádka).
Obecně zastávám názor, že věcí, kterým se nejde vyhnout, se nemá cenu bát: člověk je musí nějakým způsobem přijmout, snažit se na nich najít něco pozitivního... A jak mi říkala v porodnici paní asistentka: v životě ženy jde co do porodních bolestí většinou jen o dva dny z celého života, to se dá přežít a není důvod se toho děsit 😎

barinkas
8. čer 2014

já byla vždy hotová z odběru krve, hrozně jsem se toho bála, dělalo se mi blbě, jak jsem byla těhu, tak jsem si na to časem zvykla.. nevím, jak to napsat, ale to že mi ji brali často, mě přivedlo k tomu, že to je běžná věc.. tak bych se určitě seznámila s prostředím, chodila často všude, Ti to pak přijde víc normální, běžné...z porodu jsem strach neměla, zkraje jsem obavy měla, to jo, ale jak se to blížilo ke konci, měla jsem toho tak nad hlavu, jak mě vše bolelo, tak jsem se na to vyloženě těšila 🙂 bo představa každého dne s břichem mě děsila mnohem víc 😀 Uvidíš, že jak se to bude blížit, tak ten strach trochu ustane a budeš "to" chtít dát ven a to jakkoliv .. aspoň já to tak měla..
Celkově bych na to moc nemyslela, 🙂 zvládneš to...hodně sil přeji ...

elisa1306
9. čer 2014

Strach k porodu patri...rada pro porod snaz se byt co nejvice v klidu...jses silna a dokazes to tak jako my vsechny...me ceka 3 porod v zari a taky mam obavy ,ale to k tomu patri, jak budes na sale na zadny strach si ani nevzpomenes..to bude z tebe ta nejsilnejsi bytost na svete 🙂

janefales
9. čer 2014

neboj, to zvládneš, já se taky hrozně bála porodu a ani si nedovedeš představit jak, máma mi pořád říkala, hlavně všude nahlašuj, že já(moje máma) a moje mamka(babi), jsme hrozně u porodu krváceli, tak aby tě měli pod kontrolou, že kdyby se ona narodila v jiném století, tak by zkapala a že mám štěstí, že rodím v této době. Dovedeš si jistě představit, jaký jsem z toho měla nervy a ona si myslela, že mě tím uklidní, ale bylo to naopak. Zvládla jsem to a myslím, že i dobře a na prvorodičku jsem to zfoukla za 6, 5 hodiny, sice byl vyvolávnej, ale mám to za sebou. A taky my pomohlo, že jsem chodila do nemocnice na porodní sál ná pásy a člověk si to tam tak okoukne, že si zvykne. A já rodila 9 dní po termínu a vyvolávání mi odkládali, přijeli v noci rodičky a na mě nebylo místo, já brečela, že už nemůžu jít, rodit jsem musela tak nebo tak, tak jsem to chtěla mít už za sebou

ivulka4
17. zář 2014

Musím se k vám maminky přidat, mám taky úplně panickou hrůzu u porodu. Rodit bych měla snad každým dnem, ale malá se tváří, že se jí na svět nechce. Zaručené rady jako jsou sex, vana a tak -> nepomáhají.
Včera jsem byla poprvé v porodnici a "složila" jsem se hned před porodnicí. Doktor mi totiž jen řekl - miminko má 4 kg /spočítal dle ult/, ale to zvládnete, když neporodíte do pondělí, tak přijdte v úterý na další kontrolu /termín mám 22.9./.
Předtím mě moje dr pořád strašila, že je malá malá a tak a ted taková perda. Včera jsem skoro celý den brečela, myslím si, že nejsem korpulentní, jsem prostě normální a i porodit 3 kg dítě se mi zdá nadlidský úkol a smekám před všema maminkama. Manžel mě drží, ale mě je strašně ... tak "obrovské" dítě.

dokument
17. zář 2014

@jkur ne že bych měla před gyndou strach, ale příjemný mi to taky není.... mám doktora...
vždy, když nad tím víc přemýšlím, je to horší. Takže rada asi taková - nepřemýšlet o tom, nečíst o tom nic, nevím, jestli bych chodila na ty předporodní kurzy...já jsem nechodila. Zaměstnat se tak, že nebudeš mít čas na tyto myšlenky (já malovala a tapetovala byt 😀 ). Říct si, že když to zvládly ostatní, zvládneš to taky 🙂

jkur
autor
17. zář 2014

@dokument děkuji za povzbuzení, ted 8 dní před TP jsem na tom už tak, že to chci mít za sebou a je mi jedno že to bude bolet, jen už aby byl malí venku 🙂 až to přijde tak se zas určo budu bát, teď se ale dá říci těším

sametacek1
22. lis 2016

Ahojky vsichni co mate prave pred porodem, me zbyva cca 10dni a pak se uvidi... predem jsem pozadala doktora , ze nechci zadne vyvolavaci leky v pripade ze bych mela prenaset, a srdicko ditete by bylo v naprostem poradku, popripade bych po terminu zkusila par babskych rad.. 🙂 jinak proc sem pisu, mela jsem primo fobii z porodu , kdyz mi doktor rekl ze holcicka uz je pekne dole ale zatim se nic nedeje, prisla jsem domu s usmevem, ale k veceru usmev slezl, ja se zacala klepat az skoro brecet , ze nechci rodit a nechci zazit tu bolest.. hledala jsem po diskuzich jak se uklidnit, a jak probihali porody jinych a nakou utechu.. bohuzel nachvili to pomohlo.. po schlednuti videa na youtobe: Vlasta Marek - rodit jinak , jsou to 1-4 casti.. jsem zmenila nazor na strach a porod... urcite se na to podivejte, vnimej te kazde jeho slovo, a vtipkareni z porodu... snad to pomuze i Vam, kteri uz jen pocitate dny a cekate kdy to prijde, stim ze mate strach... urcite si v klidu schlidne vsechny videa , je vnich strasne velka psychicka podpora.. diky tem to videum a pozornym vnimam uz nemam ani takovou bolest kycli, tak snad to pomuze i Vam 🙂 napsal i nake knihy o porodech atd.. bohuzel ty uz opravdu nestihnu🙂 jsem prvorodicka a budu doufat ze i v nemocnici mi vyhovi s porodem bez zasahu, tyto moznosti jsou v mencich porodnicich , kde opravdu chteji mamince co nejvice vyhovet.. o velkych porodnicich ani nemluvim, vzhledem k vypraveni znamich.. tak ze snad video pomuze a uvolni VAs stejne jako me 🙂 drzim palecky at Nam v nemocnici vyhovi a pomuzou ke krasne prozitemu porodu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru