Maminky s vyššími dioptriemi. Rodila jste některá normálně?

sharii
7. srp 2007

Ahoj maminky, je tu některá s vyššími dioptriemi, která rodila normálně? Já mám -7 a -8 dioptrií a četla jsem, že v takových případech se indikuje porod císařem. V poradně mě k tomu zatím nic neřekli, tak nevím. Měla bych se sama objednat ke svému očaři, aby to posoudil nebo mě někam později pošle gynekolog? Máte s tím někdo zkušenosti?

rozak
7. srp 2007

Ahoj sharii. Odepsala jsem ti do interní pošty.

drago
7. srp 2007

Sharii moje sesřenka má kolem 10dioptr. A jí to řekla na očním už před pár lety, že bude muset v budoucnu rodit císařem. Jestli půjdeš do poradny tak se gynekologa zeptej jestli tě tam pošle. Já bych asi šla rovnou na oční.

bera
7. srp 2007

já myslím, že by ses měla asi objednat ke svému očařovi, přece jenom 7-8 dioptrií je dost, on ti určo řekne, zda můžeš rodit normálně nebo ne, gynekolog by ti taky mohl říct, zda tam máš zajít nebo ne, ikdyž jak kterej 😒

nikeske
7. srp 2007

ahoj sharii!
ja mam cca 7,5 a rodila som normalne. Myslim, ze hranica je 8D, ale to zavisi od konkretneho ociara, ci ta "pusti".Ak by si ale mala zmeny na ocnom pozadi, tak nie...pa,pa

alcav
7. srp 2007

Ahojda sharii!
Ja mam take kolem 7D a rodila jsem normalne. Chtela jsem se na to zeptat pri kontrolach u Dr., ale uz pri probirani anamnezy na zacatkujsem to rikala, ze jsem dokonce byla kvuli kratkozrakosti na operaci a Dr. to presla a nic nerikala. Ale pro jistotu si radeji zajdi k ocnimu. Ono tam hraje roli vice faktoru...

sharii
autor
7. srp 2007

Alcav..já se o tom právě už taky na gyndě zmiňovala a MUDr. to přešla a neřekla mi na to nic, proto se taky ptám jaké s tím mají zkušenosti ostatní, jestli jako zbytečně neplaším🙂 Ale na oční si někam zajdu, v tomhle se asi riskovat nevyplácí...

hanelka
7. srp 2007

ahoj, tak ja mám 10D ☹ , moje očařka mi řekla, že každopádně doporučuje císaře, ale že o tom rozhoduje oční lékař v nemocnici, tak mě tam poslala. Ta doktorka v nemocnici mi řekla něco úplně jiného, že to nezávisí na počtu dioptrií, ale na tom, jestli máš změny na sítnici, a že prý císaře doporučují pouze při nějaké specifické poruše zraku (nepamatuju si její název), ale že obecne krátkozrakost, i když silná, není indikací na císaře... takže budu rodit normálně (a jsem za to ráda 🙂 )

ladunka
7. srp 2007

Podepisuju co říká hanelka. Mám cca 6 dioptrií, rodila jsem normálně a pro jistotu jsem si před porodem zašla ke své oční lékařce (je to tatínkova přítelkyně, určitě by mne nenechala riskovat). Říkala že zbytečně plaším, že mám sítnici v pořádku a že nikdo mé dioptrie řešit nebude, ale na mé naléhání 🙂 mi napsala potvrzení, že mohu rodit vaginálně, a já si ho přiložila ke svému porodnímu plánu.

eho
7. srp 2007

Shari: rozhodně si k očnímu zajdi, u nás v porodnici vyžadují potvrzení od očního dr. Nejde ani tak o dioptrie, ale jak psaly holky - o stav očního pozadí. Za hraniční se považuje -6D. Já mám v průkazce založené potvrzení, že můžu rodit přirozeně, ale otázkou je jak to nakonec bude...

gretka31
5. bře 2009

Ahoj, jsem tady nova, mam podobny problem, mam -7 dioptrii a ted jsem se od kolegyne v praci dovedela, ze ji byl indikovan porod cisarem, a to ma tech dioptrii mene, jsem z toho dost smutna, samozrejme to zkonzultuji s lekarem, ale prece jen, pokud mate nejaka osobni zkusenost s prirozenym porodem a vysokymi dioptriemi, prosim napiste, diky

konja
5. bře 2009

gretka31: já mám dioptrií šest a rodila jsem normálně. Domnívám se, že tvoje kolegyně musela mít ještě nějaký jiný problém, než jen dioptrie. Ale pokud máš obavy dojdi si ke svému očnímu lékaři, nikdo jiný ti v tomto nemůže pomoci 😉 Pouze oční lékař musí posoudit jaká jsou v tvém případě rizika. Ale byla bych klidná, sedm diopotrií mě nepřijde jako taková pálka 😉

achalteke
5. bře 2009

ty jo tak tato problematika je pro mě naprostou novinkou...já mám 6,5 dioptrie (možná už i víc) a vůbec jsem netušila, že to může být indikací k císaři ☹ , no nic zítra jdu na kontrolu tak se na to mudra zeptám a zajedu si kdyžtak k očařce 😉. Normálně nosim čočky, ale kvůli porodu jsem si chtěla pořídit brýle

mamidani
5. bře 2009

Sharii:asi tě nepotěším,já sice nemám silné dioptrie,jen 1 a 0,75,ale moje kamarádka má silnější a opradvu měla plánovaný císařský řez,aleasi jde i o to,jestli nemáš třeba ještě i jinou oční vadu.Dělají to proto,že některé maminky při tlačení nezavřou oči a mohly by si zrak pokazit ještě víc.Přeju ti ai mimískovi aby vše dobře dopadlo a aby jste byli šťastni rodinko 😉

gretka31
6. bře 2009

konja: diky moc, resila jsem to vcera s doktorkou na kontrole, rikala ze to opravdu rozhoduje ten ocar, a ze zalezi jak je konzervativni, ze ona proste neni odbornik na zrakove vady, ale ze samozrejme moznosti je vic, a ze cisar se da udelat kdykoli, takze by kratkozrake rodicce "dala sanci" a videlo by se v prubehu porodu..tak snad to bude uklidneni i pro ostatni, nic neni ztraceno, velmi zalezi na tom ocnim tlaku - az budu mit za sebou kontrolu u ocare, urcite sem napisu!prozmenu mi ovsem namerili vysoky tlak krevni, ze je dost brzo na to abych mela hranicni tlak, uf..tak uvidime, zkusim to nejak snizit, i kdyz to asi moc nejde, jim zdrave, pohybu dost...kazdopadne diky vsem!
achalteke:ja taky skoro nenosim bryle, ale je dobre je mit alespon pro sichr, do porodnice urcite, tam asi cocky musi z ocek ven...dost jsem to resila, ale zacina mi to byt nejak jedno, hlavne at je mimi OK🙂

ajinka22
6. bře 2009

Ahoj holky, mne pred deseti lety očař říkal, že když bych byla těhotná, tak by mi odporučil císaře. Mám -4 D a hraničně zvýšený vnitrooční tlak, proto jsem sledována celou dobu. Říkal něco o zeleném zákalu. Když jsem v loni otěhotněla a zeptala jsem se ho na to, tak udelal ze mne takovou krá.u, že on mi to nikdy neřekl a že mi žadne doporučení k císaři nedá. To jsem měla sto chutí utéct z ordinace. Na jednu stranu jsem byla ráda, že můžu rodit přirozenou cestou, na druhou stranu sklamání z chování očaře, kterého jsem do té doby považovala za naprostého profesionála s perfektním přístupem k lidem. Řekl mi, že mám oči naprosto zdravé. Tak nevím, co celou tu dlouhou dobu sledoval.

janula2008
6. bře 2009

Tak holky, ja mam pres 8dioptrii v brylich (v cockach myslim 7,5), ale pristroj mi nameril i vic,kolem deviti 😅 obehala jsem ocare dva, oba mi rekli, ze bych normalni porod zvladla, ze prave ocni tlak mam uplne v pohode,zadnou jinou vadu k tomu nemam a dioptrie nehraji prave takovou roli jak ten tlak... No ale stejne jsem si dala napsat doporuceni na cisar a jsem za to zpetne rada 😉

janula2008
6. bře 2009

Jo tak hanelka to tu napsala presnem omlouvam se, nestihla jsem docist celou diskuzi 😉

achalteke
6. bře 2009

Tak já dnes byla na kontrole a ptala jsem se mudra jak to tedy je: prý to řeší až od 8 dioptrií, ale pro jistotu si mám sjet k oční a kdyby to bylo špatné, ať mu to napíše do průkajdy. Říkal, že se pak hodně přihlíží i k vyššímu tlaku, nadváze (mám oboje) atd.

Gretka brýle chci určitě, už kvůli nočnímu vstávání k mimískovi, přece nebudu furt nasazovat a vyndavat čočky a přesně - mudr říkal, že s čočkama mě rodit nenechají 😅

konja
6. bře 2009

achalteke: já odrodila obě děti s čočkama, nikdo se mě na to neptal a moje očařka s tím taky problém neměla 😉 Ale jefakt že nosím nevyndávací čočky,které se nosí i na noc 😉

peta.cz
6. bře 2009

U mě chtěl gynekolog při prvním těhu a teď jiný gynekolog při druhém těhu potvrzení přímo od očního, že můžu rodit normálně. Mám -10 a -6, ale hlavní jsou právě ty změny na sítnici, jak psaly holky, a sítnici mám ok. Rodila jsem normálně a teď budu rodit také normálně. Nosím čočky, ale ne na spaní, takže na porod jsem si vzala brýle.

ducky
6. bře 2009

Tak já jsem se s překvapením dočetla, že se to vůbec řeší. Mám taky 6 dioptrií, astigmatismus a ke konci těhu jsem měla i vyšší tlak a vzhledem k tomu, že jsem o tomhle vůbec nevěděla, tak jsem rodila normálně.
Měla jsem teda brýle, i když předtím jsem taky nosila spíše kontaktní čočky. Opravdu by mě nebavilo nandavat a vyndavat čočky při vší péči o miminko. Čočky mám ale 14ti denní a na nejsou určené k nošení v noci.
Každopádně přeji všem těhulkám, aby porod proběhl co nejlépe, ať císař nebo spontání 😉

gretka31
23. dub 2009

Tak jen jeste doplnuji, kdyby nekdo hledal info, byla jsem na podrobnem ocnim vysetreni, zmeny na sitnici nejsou, takze ocar doporucil normalni porod a vydal na to zpravu, je dobre to mit potvrzene, samozrejme se to muze vyvinout jakkoli ale dioptrie by nemely byt tim, kvuli cemu se rozhoduje o cisari..rikal ze opravdu dioptrie jako takove prekazkou nejsou, jen ty degenerativni zmeny na ocnim pozadi..
Zdravim vsechny tehulky a maminky s brylemi a cockami 😉

krista
14. črc 2009

hadassah • Dnes ve 13:48
Ahojte, zakladám túto tému a chcela by som vedieť váš názor i skúsenosti ohľadom rodičky s vysokými dioptriami. Ja mám -8 dioptrií a neviem, do akej miery nechávajú lekári rodiť normálne. Zisťovala som si to, no názory sa rozchádzajú. Niektoré ženy rodia prirodzene bez ohľadu na to, aké vysoké dioptrie majú, iné nechajú ich lekári rodiť sekciou kvôli rizikám. Ak by som mala napríklad už po laserovej operácii, tak pravdepodobne by uprednostnili sekciu.

lafayette • 39tt • Dnes ve 14:08
ahoj, moje znama ma dioptrie 6 a doktor ji nechava rodit cisarem, ze pri takto vysokych dioptriich muze hrozit i oslepnuti pri klasickem porodu. Vic o tomto nevim, ale snad ti to trochu pomuze...

lea79 • 1d • Dnes ve 14:14
ja mam dioptie 5,5 a nechali ma rodiť prirodzene...o cisarskom ani počuť nechceli....a teraz mam pocit, že sa mi zhoršil zrak...musim ísť k očnej....

anjelinka • Dnes ve 14:15
Moja kolegyna od porodu musi nosit silnejsie okuliare, popraskali jej riadne cievky a zrak sa jej zhorsil porodom. Teraz nosi dost silne a ze sa to neda ani zoperovat 😕

pink_lady • 31tt • Dnes ve 14:31
to vazne? 😕 ja mam tiez vysoke dioptrie /-7,5/ ale nieco taketo ze by to mohlo ohrozit som nepocula... 😕

avanka • 1d • Dnes ve 14:49
Ja mam dioptrie -8 na kazdom oku a mesiac pred porodom som bola u primara ocneho oddelenia, ktory ma vysetril a odporucil cisarsky rez....
indikacia na CR nezavisi na pocte dioptrii ale na zmenach na sietnici, pokial je sietnica v poriadku, moze byt prirodzeny porod, pokial tam su zmeny na sliznici, hrozi pri tlakoch jej odlupenie a pripadne oslepnutie 😉

Hada, gynekolog by ta mal poslat na vysetrenie..

a mam kamosku, ktora je po laserovej operacii a nechali ju v Brne rodit normalne

slniecko77 • Dnes v 15:03
..dievcata s myopiu gravis (kratkozrakost nad 6.25D) by mali konzultovat svoj porod aj s oftalmologom a samozrejme gynekologom
..povacsine sa odporuca cisarsky rez kvoli ablacii (odchlipeni) alebo amocii (odlupeni) sietnice
..samozrejme nie vzdy hrozi toto riziko, ale moznost zvacsenie dioptrii po prirodzenom porode je vacsia, kedze sklera nie je dostatocne pevna a tym tlakom sa moze povolit a tym vzniknu vacsie dioptrie...hm, snazila som sa po lopate 😀
..ale najlepsie bude poradit sa so svojim oftalmologom a gynekologom, ti vam to lepsie objasnia!!!

hadassah • Dnes v 15:07
asi to fakt bude závisieť od posudku od očného. Ide o to, že pred rokom som bola na predoperačnom vyšetrení v BA (uvažovala som o laserovej operácii) a tam mi lekárka povedala, že po 30-tke by mal byť zrak už ustálený. No mne sa pravidelne zhoršuje min. o 0,5 dioptrie takmer každé dva roky. Operovať som sa vtedy nedala, lekárka odporučila vyšetrenie po roku, aby sa zistilo, o koľko sa zrak zhoršuje. A nerada by som prirodzeným pôrodom o zrak prišla.

sharon2
15. črc 2009

ahojky, tak já mám 6 dioptrií.
Při prvním porodu jsem to vůbec neřešila - myslela jsem si, že pokud by to byl problém, gyndař by mi to řekl. Nestalo se tak a já měla při porodu strašné bolesti očí, nemohla jsem kvůli tomu tlačit a malou jsem dostávala ven přes hodinu a půl, až už hrozil císař. Bohužel mě nikdo na sále neposlouchal ☹ Až 3.den po porodu se mě nějaký starší pan doktor zeptal, jestli jsem neměla nějaké problémy (asi jen proto, že tam měl študáky) a poučil mě, že je dobré si v průběhu 9.měsíce nechat oči zkontrolovat - právě kvůli sítnici a očnímu tlaku.

Celé druhé těhotenství jsem trnula hrůzou, že mě zase budou bolet ty oči.....nechala jsem si je zkontrolovat, ale vše bylo OK, takže i druhý porod byl klasika a tentokrát bez bolestí očí (haha, nahradily to jiné bolesti)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru