Manžel kategoricky odmítá být u porodu, máte zkušenost?

gwennie
2. dub 2013

Ahojte...hledala jsem ke svému problému něco na google, ale nikde nic... Asi dnes všichni otcové u porodu bývají... Máte někdo zkušenost s tím, že váš manžel / přítel to kategoricky odmítl? Manžel řekl, že i kdybych ho prosila na kolenou nebo naopak hrozila rozvodem, nikdy u porodu nebude, prý je to zbytečné, nesnáší krev, udělalo by se mu špatně, a možná bych se mu i - nechtěně samozřejmě - zhnusila...
Jak jste se s tím srovnaly? Mně to nějak nejde... připadá mi, že je to sobecké, a že mi není oporou...

andelka
3. dub 2013

Je super že muži k porodům mohou..ale..pokud chlap cítí nebo ví, že by to nezvládl, necítí se na to, bojí se že by nebyl tou správnou oporou jakou si žena představuje (taková amatérská PA 😅 )..tak ať tam radši není. Normální chlap si nebude ženy méně vážit nebo oceňovat co zvládla, když tam nebude. Nejkouzelnější jsou stejně ty chvíle po..v těch se tvoří rodina. Během porodu ženě víc pomůže, podpoří a pochopí jiná žena, která navíc není tak emočně zainteresovaná jako muž, který s eo ženu a dítě bojí, neví přesně co dělat, taky je v neznámém prostředí a spíš se snaží nepřekážet..
Muž by měl mít možnost volby, a možnost kdykoliv odejít.

ivaanka
3. dub 2013

Můj manžel jít nechtěl, je neuvěřitelný zmatkář a nenávidí krev, já jsem si to moc přála, tak nakonec šel. Byla jsem ráda, že tam je, mohla jsem si s ním vykládat, pomáhal mi, ale viděla jsem, že moc nadšený není, zvlášť když do mě strkali ruce, vytahovali je celé od krve a tak. Byl čím dál bělejší a nakonec neříkal už vůbec nic. Porod skončil akutním císařem, poslední, co jsem si pamatovala bylo, jak mě odváží na sál, byl pohled na úplně bílo-zeleného manžela, na kterého PA řvala, ať si sedne, nebo se tam vyvrátí.
První, co jsem se ptala po probuzení z narkózy a řekli, že mám zdravého syna, bylo "co manžel?", což vyvolalo úplnou bouři smíchu u všeho personálu. Takže nejenže jsem se bála o malého, ale taky navíc o manžela 😀
Teď jsme se o tom bavili, asi 14 dní zpátky (staršímu je 2 a 3/4 roku), že mu závidím, že malého hned viděl, že bych taky chtěla a říkal mi, že si to skoro nepamatuje, že to bylo hrozné, nejhorší v životě, že se o nás strašně bál, všude ta krev a prostě byl úplně mimo.
Takže za mě nenutit, oni ví, proč tam nechtějí.

ratatooy
3. dub 2013

@jancip jo tak to se stlo přimo kamošce že ji řekly at si dojde na sál tak ji tam chlap vedl,no nepomuže chlp nijak ale vidí co se deje pro případne nasledk protože doktoři pomale ani nic neřeknou,no jo ale co by jsme chteli v Třebíčské porodnici je možný všechno

ratatooy
3. dub 2013

ale dula je fakt dobre řešení jako uplne sama bych tam nešla asi

miranda77
3. dub 2013

... no já bych manžela nenutila ... když nechce tak nechce a má k tomu asi svoje důvody ... zaplatila bych si PA nebo dulu, nebo vzala sestru, maminku, kamarádku ...

albrabantik
3. dub 2013

Myslím, že někteří muži se u porodu i skáceli. Taky neví, co ho čeká a z každého neznáma může být člověk nervozní! Možná je jen vystrašenej jako malej kluk, ale to hrdej chlap nepřizná. Taky záleží, co mu našeptávají kamarádi. Ovšem těch důvodů může být spousta! Držím ti palce, ať to nakonec dobře dopadne!

Některé komentáře vážně nechápu! Proč žena, která si přeje mít svého partnera u porodu je sobecká? Ať si každý dělá co chce, někdo nechce a někdo by to tak chtěl. Mě to přijde v pořádku.

timbouctou
3. dub 2013

@ratatooy no tak asi když tam měla muže, tak to neřešili. Mě tam odvezli normálně na křesle, viděli, že tam nedojdu.

@milmic taky jsem u prvního zvracela, naštěstí tam přítel ještě nebyl, to by chudák byl vyřízený dřív. Ale opravdu, chlapi tam můžou pomoct jen v případě, že nejsou mimo a naprosto vyděšený a že porod postupuje v pohodě. V mém případě, po dvou lahvích oxytocinu a 36 hodinách bolestí, už to bylo dost. A podruhý bych mu to zakázala, kdyby náááhodou měl nějaký cuky 😀

timbouctou
3. dub 2013

@albrabantik nemyslela jsem, že je sobecká proto, že ho tam chce, ale proto, že ho nutí. Jak by jí asi bylo, kdyby ji nutil někdo být u něčeho, čeho se bojí, nebo jí to připadá hnusné? Každý chlap to prostě nemusí. Dokonce ani každá ženská nemusí být u porodu 😀

karbanice
3. dub 2013

Ahoj gwennie, já bych též nenutila, každý má svůj přístup k věci a souhlasím s holkama, že žena je větší oporou.
U nás doma byl zase jiný problém, opačný....můj muž přišel sám s nápadem být u porodu a já odmítla.Nechtěla jsem, aby mě viděl unavenou, zničenou atd..za 3 měsíce mám 1 porod...nakonec jsem se nechala přesvědčit, že mu to dovolím 😀 ....ale také je možné, že to vše bude tak rychlé a nestihne se to, aby tam byl.....důležité je, že je člověk v rukou odborníka...držím palečky 🙂

123lenka
3. dub 2013

@gwennie Ahoj. Ja osobně skušenost nemám. Ale moje kamarátka byla na tom tak jako ty. No ja osobně si myslím, že jestli nechce, bojí se a mělo by mu tam být špatně a pak by se doktoři starali ještě o něj kromě o tebe, tak je to víc starostí jako radostí. Vždyť tě počká na chodbě, pak k tobě přijde... Možná je to lepší, než aby tam byl z donucení. Kamoška si pak vzala k porodu sestru, aby někdo u ní byl a manžel počkal na chodbě... Vždyť tam může být celou dobu s tebou a na samotný porod pak odejde. Já když jsem rodila, tak upřimně, při té bolesti mi bylo úplně jedno co se kolem mně děje... Netrap se tým, mnohem hezčí bude, když se pak bude o vás hezky starat až budeš doma! Držím palce 🙂

kalo
3. dub 2013

možná se teď do mě většina maminek pustí, ale můj názor je ten, že chlap nemusí vidět všechno. Nota bene, když nechce. Já osobně bych taky nechtěla vidět milovaného člověka, jak trpí a řve a já nemůžu nijak pomoci.
Jak už tu někdo psal, je to teď taková móda..komu se narodí dítě,tak se všichni chlapa ptají, zdali byl u porodu. Nevím proč by tam musel být. V přírodě si taky každá samice když rodí mládě, zaleze někam v klidu sama a nepotřebuje k tomu samečka nebo jiné diváky.
A přemlouvat ho k tomu, je sobecké spíš od té rodičky...

andelka
3. dub 2013

No jako kdyby mě někdo chtěl jako doprovod k porodu...tak za bezdětna ani omylem..možná tak teďka...a hodně bych si studovala, řešila jak si to představuje, studovala...abych byla opravdu co platná. A to bych nebyla tak emočně zainteresovaná jako chlap. Kolik chlapů se takhle připravuje na porod ženy? A kdyby mě ještě někdo donutil v podstatě, myslím že by to přineslo víc škody než užitku.
Fakt ho nakonec obdivuju že řekl pravdu a nedělal hrdinu..dopadlo by to asi špatně.

kessa
3. dub 2013

@gwennie Nečetla jsem ostatní příspěvky. Myslím si, že záleží na daném člověku. Já bych se na muže nezlobila, kdyby nechtěl být u porodu- lepší, když tam nebude, než kdyby tam spíš překážel, nedej bože omdlel a personál by měl akorát tak práci navíc. Chlap kterej nejde k porodu není vůbec špatnej, i když dnešní společnost se tak občas tváří..

helen_8
3. dub 2013

Můj názor je takový, že bych ho nenutila. Ne každý chlap se na to cítí. Já budu velmi ráda, když ho tam budu mít a vím, že on to moc chce, naopak by byl snad uražený, kdybych ho tam nechtěla já. Jsou prý i ženy, které by tam toho chlapa mít ani nechtěly, aby je je viděl, takže se to musí brát z obou stran. Někomu třeba i dělá zle krev. Myslím, že je super tam někoho mít jako podporu, třeba i kámošku, mamču apod., určitě kdyby můj muž nechtěl, někoho bych si tam vzala. No a partner může být přeci celou dobu předtím jako podpora a při samotném porodu, který často bývá už rychlovka, odejít.

orchidis
3. dub 2013

@milmic Ok, krev, zvracení... ale to se ti tam ten chlap fakt musí hledět? To moc nechápu... jak jsem psala. Na klystýr chlap na chodbu a jinak mě držel za ruku, stál mi za hlavou.

Ale samozřejmě je to věc každé ženy a domluvy s partnerem. Já bych bez manžela porodit nezvládla, zpanikařila bych a dopadlo by to zle. To vím. A kdyby předem odmítnul, byla by to pěkně velká rána do našeho vztahu, pro mě je to na úrovni nevěry. Správný muž v ženu v takové chvíli neopustí. Tak to cítím já osobně, ale respektuji, že to máme každá jinak.

llluckaaa
3. dub 2013

@albrabantik Nevím, jestli narážíš na můj komentář, ale pro vysvětlení... Nepřijde mi sobecké si přát manžela u porodu. Přijde mi sobecké ho do toho nějak nutit nebo strkat, když se mu nechce. Takže za mě stačí vyjádřit své přání, ale dodat, že rozhodnutí je na něm a budu ho mít ráda a vážit si ho, ať už se rozhodne jakkoliv.

Já zase nemůžu pobrat některé komentáře, že je chlap nějaký méněcenný, baba, nezodpovědný či co tu ještě padlo, že tam nechce být. (tím nenarážím na tvůj příspěvek, tys to nepsala 😉 )

jarcatko
3. dub 2013

určitě ho k tomu nenuť a nech na něm, jestli k tomu pak sám třeba dospěje 😉
Můj muž se před ostatními tak trošku tvářil, že jako jde z donucení, když teda ho tam chci (je to dobrák, před rodinou si mě vždycky trochu dobírá😀), ale od počátku věděl, že bych ho tam ráda měla, ale pokud on sám nechce, tak ho nenutím a nutit nebudu... Nakonec byl rád, že to stihl (vyvolávačka, s koncem návštěv ho poslali domů, že jako už to dneska nebude, pak se vyměnila služba a už to jelo) a že tam se mnou a malým mohl být. Já osobně jsem to vnímala tak, že mi moc pomohl se samotnou fází tlačení, kdy mi přidržoval hlavu a otíral obličej mokrou žínkou, a on je určitě moc rád hlavně za ty dvě hodiny potom - myslím, že to je pro tu novou rodinu fakt nejúžasnější moment 🙂
Takže bych na tvém místě zkusila manželovi navrhnout, aby byl poblíž a počkal si, až bude to "nejhorší" odbyté, aby mohl být pak s vámi a mohl si užít to sbližování 😉

andelka
3. dub 2013

@orchidis správný chlap hlavně řekne popravdě svoje pocity...a správná žena by to měla respektovat.
Tyhlety řeči (že by to byla rána, že je méněcenný, že ženu dost nemiluje, že je zbabělý..) to může vypustit z pusy jen ten, kdo to nezažil 😕 pak se divíte, že chlapi si navzájem o porodech nic moc neřeknou? aby je náhodou kamarádi nepovažovali za bábovky? když by je takhle označily vlastní ženy?

lennik4
3. dub 2013

Zásadně nenutit! Až to příjde třeba tam bude chtít být s tebou jako ten můj...sice nemáme pěkné vzpomínky, ale i tak ta psychická podpora je k nezaplacení...za mě- rozhodně bych do toho nešla sama..mamču, kamarádku...někdy je to dlouhé🙂 a hned se k tobě chovají jinak(mají tam svědka🙂)...

veruska007
3. dub 2013

Manžela bych nenutila, nechce, nechce - i kdyby tam byl z donucení, asi by sis to s ním neužila. Nicméně můj druhý porod trval 30h, velmi bolestivý oproti přechozímu - manžel byl naštěstí se mnou, sama bych se tam asi zbláznila. Nicméně kdyby manžel k porodu jít nechtěl, tak bych s ním probrala, že tam nechci být sama a nechala si od něj schválit dulu nebo vlastní PA. Osobně bych tam nechtěla maminku ani kamarádky.

gwennie
autor
3. dub 2013

@terkaz No právě.. ani mi asi už nejde o ten porod, prostě jsem si v hlavě nějak zevšeobecnila, že nechce být oporou, neumí se sebeobětovat... Ptala jsem se "a kdyby to pro mě bylo strašně důležité, a strašně bych tě tam potřebovala mít, šel bys?" - "nešel, prostě přes to nejede vlak" ... najednou jsem si řekla, co když jednou nastane nějaká situace, kdy bude muset udělat něco, na co, jak on říká "nemá náturu, nezvládne", aby mi nějak pomohl? Situace, kde bude jeho sebeobětování nezbytné? ach jo... 😨 😨

gwennie
autor
3. dub 2013

@jancip Fakt? to je drsné.... četla jsem, že to může být problém třeba v sexu, ale všichni chlapi kolem mě tvrdí, jak to by krásný zážitek a jak jsou rádi, že byli

lennik4
3. dub 2013

@gwennie jo, jo, jde hlavně o to..mi teda aspoň to taky tak připadalo, "porod vem čert", ale jde o tu situaci..kdy podporu toho nejbližšího potřebuješ..jsme ráda, že nakonec šel a v mém pomyslném žebříčku, se tím vyšplhal hodně vysoko, moc si za to vážím.!!!!

gwennie
autor
3. dub 2013

@milmic No uvažovala jsem trochu, že bych si k porodu vzala mamku, protože jsme vždycky měly supr vztah. a taky je porodní asistentka, takže by to byla kvalifikovaná podpora 🙂

kajalka
3. dub 2013

@gwennie Promiň, ale tohle už mi přijde na návštěvu psychologa. V životě bych nechtěla, aby se můj muž musel kvůli mně sebeobětovávat. A už vůbec ne kvůli porodu. Natož, abych si v hlavě vybájila situace, kdy by se to ještě mohlo stát. Měla by ses naučit spoléhat sama na sebe a začít respektovat rozhodnutí druhých a nevydírat "co by, kdyby".

megy
3. dub 2013

můj názor je, pokud nechce, proč ho do toho nutit?? myslím, že je pochopitelné, že mu pohled na krev dělá špatně. a to že se bojí, je přirozená reakce. takže bych ho vůbec nenutila. pokud tě to mrzí, tak tě to mrzí, ale rozhodně bych mu nic nezazlívala

megy
3. dub 2013

@gwennie a sebeobětování - co to je za slovo? a souhlasím s
@kajalka tohle je padlé na hlavu, co kdyby, jak kdyby. kdyby jsi začala rodit na jedné straně republiky a muž byl mimo dosah, to bys mu vyčítala????

karlam
3. dub 2013

já jsem moc ráda, že můj manžel u porodu byl, do poslední chvíle nevěděl, zda půjde, ale nakonec si to nenechal ujít a opravdu mně to psychicky hrozně moc pomohlo (porod dvojčat přirozenou cestou), ALE kdyby u porodu nakonec z vlastní vůle nebyl, brala bych to jako jeho rozhodnutí, na které má právo, ostatně za našich rodičů něco takového neexistovalo a taky to zvládli...takže dle mě je tohle opravdu na rozhodnutí chlapa a ženská by ho neměla nějak přesvědčovat či ovlivňovat a už vůbec ne psychicky na něho tlačit 😉

blahova_andrea
3. dub 2013

u nás to bylo naopak. já dřív nechtěla, neuměla jsem si představit sama, že jednou budu rodit, natož že tam budu mít chlapa. ale můj přítel má z prvního vztahu dvě děti, které šly císařem a nebyl u tohoto a hrozně si přál u porodu našeho syna být. dodnes jsem ráda, že mě zviklal, ukecal, že jsem o tom začala přemýšlet a svolila. nedovedu si představit, že by tam nebyl. a to jsem měla porod relativně bez komplikací a super ženský na sále. ale je pravda, že můj není žádná padavka, to spíš já 😀 ještě máte čas, třeba se mu to taky rozleží v hlavě jako mě. rozhodně ho nijak nenuť, nevydírej...pokud to má být pro vás super zážitek, musí se k tomu odhodlat sám. odejít přece může vždycky, kdyby to na něj vážně bylo moc a kdyby to nešlo dobře, tak by ho i vyhodili 😀 zkus o tom nějakou chvíli nemluvit a pak to zkusit podat trošku jinak. jak tu bylo psáno...i na jeho kamarádech záleží...co mu kdo řekl, jaký má předsudky nebo zkušenosti, taky na jeho povaze...já už dneska kdyby měla zase rodit a tatínek by to nestíhal, tak bych určo brala aspoň mamču nebo sestru. ten můj pracant nestíhal ani velkej utz, tak na něj se mnou šel nastávající dědeček a jak byl dojatej a užíval si, že vidí, co za nich nemohl. vždy je nějaké řešení...ale je třeba, aby se to řešilo v klidu a ke spokojenosti všem 😉

jaya
3. dub 2013

@megy Tohle neni stejna situace, manzel neni na druhem konci republiky. Dite je obou manzelu, takze naprosto dobre rozumim gwennie, proc tam chce sobe nejblizsi osobu mit. A rozhodne bych ji kvuli tomu neposilala na sezeni k psychologovi. To uz je trosku pres caru. Ja osobne bych tam nechtela ani rodice ani sestru a ani zadnou kamosku. Kdyz uz bez manzela, tak s vlastni PA ci dulou, jak uz jsem psala. A to s tim, ze teda muz na me bude cekat pred dvermi porodniho salu. Aby si uzil ty nejkrasnejsi momenty okamzite po narozeni miminka.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru