Může partner chytat miminko při porodu?

matiseli
14. kvě 2021

Zdravím, asi hloupá otázka... ale hodilo by se mi to vědět: Je možné, aby partner pomáhal chytat miminko?
Děkuji za odpověď

felixfelicis
14. kvě 2021

@masotri Dekuju🌸

nikyliz
14. kvě 2021

@vendes jen se zeptam, pokud si maji rodice vzdy prosadit svou - co kdyby treba miminko nedejbuh opravdu upadlo a ublizilo se mu? Uplne vidim, jak se rodice muzou po*** a nevedi, jakou zalobu podat driv a nemocnice z toho jeste vyjde jako ta zla... v nemocnici se preci nerodi pro nic za nic, ale protoze je to narocne a potencialne nebezpecne, nema to vyt komedie, jakoze kasne je sposta zde zminenych pripadu, treba prekotny porod, kdy to lekar ani nestihne, ale vyminit si to?? Proboha proc??? Vzdyt ti nejdulezotejsi je preci a JEN zdravi a zivot ditete! To by si za chvili mohli rodice vyminit, ze chteji asistovat u vyndavani mandli

vendes
14. kvě 2021

@nikyliz Předpokládám, že pokud chce otec "chytat dítě", je si vědom i toho, že mu může upadnout, tudíž je mu jasné, že má odpovědnost. Odpovědnost za dítě od chvíle, kdy přijde na svět, mají rodiče, nikoliv nemocnice. Navíc paní píše o pomoci chytit miminko, takže nechápu proč tu hned dostává takovou čočku. Pokud bude rodit např. v kleku na žíněnce, na porodní stoličce, tak ani dítě nemá kam spadnout.

vikinkav
14. kvě 2021

V nemocnici se rodi proto, ze legalne neni jina moznost, pokud zena nechce rodit jak divozenka uplne sama bez jakekoliv pomoci. Ehm, jen pro upresneni 😉 Porod neni operace mandli, ale naprosto prirozeny proces v tele zeny, tak to aspon vidim ja. Neni to diagnoza, problem ani neco, co by manzel nemohl videt a zazit se mnou 😊

makovice88
15. kvě 2021

@madbetka Chapu, to uz je na vyberu porodnice, pokud je pro ne i maly pozadavek nesplnitelny. Ja treba rodila v Liberci, o nejakem bondingu tu vubec nemohla byt rec a to ma nemocnice nejaky certifikat Baby friendly hospital 🙄 Malou mi dali na hrud a mela jsem kosili, pak ji hned odnesli. Nic ji nebylo, uplne zdrave dite a stejne, kdyby tam manzel nesel rict, at nam ji prinesou, tak by si ji tam snad nechali...
Tohle a i jine veci si u druheho porodu uz ohlidam ☺️ Chci tim jen rict, ze nemocnice jsou v nekterych ohledech stale dost netvarne, jedou si tu svoji rutinu, ktera mnohdy nema opodstatneni. Ale v nekterych pripadech (a to je pro me prave to chytani miminka), jsem rada, ze tam jsou a nektere veci proste nedovoli, protoze kdo vi, co by se mohlo stat.

nikyliz
15. kvě 2021

@vendes ale to, ze ma odpovednost, jeste neznamena, ze dite ochrani - kdyz se nekdo rozhodne pro porod doma, take je za dite zodpovedny, ale to neznamena, ze to tak je v poradku. A ano, nekdy tu dava hodne lidi jinym doslova cocku (sama si myslim, ze az moc, take me napadaj ruzne blbe dotazy🙂), ale zas abnormalni situace ci nazory hold vyvolavaji obdobne reakce (pozizivni i negativni)

nikyliz
15. kvě 2021

@vikinkav prirozeny, ale take nebezpecny 🙂

ruzova_pastelka
15. kvě 2021

Mě by tedy zajímalo, jak si vy, ženy, které tvrdíte, jak jsou podobné praktiky nebezpečné, vysvětlujete skutečnost, že mimo ČR jde o poměrně běžnou a obvyklou věc, která je navíc zdravotnickým personálem navrhovaná a podporovaná. Proč je to u nás tak riskantní a za hranicemi je to najednou zcela ok?

https://www.verywellfamily.com/how-your-partner...

vikinkav
15. kvě 2021

@ruzova_pastelka To by me taky zajimalo, docela me zarazily ty vyhranene reakce. Ale asi je v CR hodne zakorenena predstava, ze porod ma vest a vice mene provest doktor...

makovice88
16. kvě 2021

@ruzova_pastelka Nedocetla jsem, ale netyka se to spise domacich porodu? Pokud ctu spravne, v nemocnicich tohle teprve zacina, neni to bezna praktika.
A je v tom clanku i uvedeno, kolik zdravotniku s tim souhlasi a kolik ne? Jake je procento nehod apod.?

Skoda, ze se k tomu nevyjadrila zakladatelka. Na jeji reakci stale cekam.

netopejr
16. kvě 2021

Samozřejmě, ze to jde. Miminko je ale hodně kluzké.
Tam, kde toto dovolí, nebudou mit jiste problem s tim, ze rodis na zemi (rozumeno na podložce), vklece, drepu ap. Tam ale taky neni potreba to dite chytat, vetsinou něžně vyklouzne, pekne pomalu prvne hlava, pak se stoci, za chvilku raminka....a az p9tom vyklouzne.
Ale taky muzes zrovna stat a muze fakt vyletet, ze ma.co delat i zkušena PA.
U jednoho porodu jsem si dite chytala sama, a je to muj nejkrasnejsi porod. Vklece ap.je to jedno, kdyz mas pod sebou polštář nebo tak něco.
Ale nekdy, kdyz to ne úplně jde, tak to může byt t i velmi rychle. Na zemi je to jedno, ale pokud stojis, tak... určitě dobrý zas nad mekkym, ale i tak.
Určitě bych to nedávala nikam ani na ppair, nebo vam radi dokazou, jak to neslo. Jen bych se na ti zeptala předem a u porodu pak dle situace at se tatinek připomene jebo zepta. Spíš bycj si hledala misto, kde se dobre porodi - tam, kde Te budou hnat na kozu aspoň v závěru, protoze jinakse prece dite narodit nemuze, tohle nedovoli. A ani to neni uplne bezpecne.
At vam vyjde hezky porod dle představ. Mozne to samozrejme je.

janina228
16. kvě 2021

Myslím, že to bude dáno polohou.. nějak si neumím představit, že by na tom lehátku v porodnici dítě chytal někdo jiný než kvalifikovaná osoba.. zároveň z toho důvodu u mě naprosto nepřijatelné aby u toho byl manžel.. chápu, že pokud nemá přímo výhled a žena je nějakým způsobem ve dřepu například,tak bych si to představit dokázala - proč ne.

ruzova_pastelka
16. kvě 2021

@makovice88 Ne, je tam uvedené, že dřív se to týkalo pouze domácích porodů, pak se to rozšířilo do porodních center a nyní je to zcela běžné i v nemocnici.

Pochybuju, že by někdo dělal takový průzkum, protože je to běžná praxe. A nehody budou zřejmě velmi vzácné, protože jinak by to běžná praxe nebyla.

Takže, co ty na to? To jsou země s vyspělým porodnictvím, severské, Švýcarsko, Rakousko, Německo, USA. V čem je problém u nás?

marti89
16. kvě 2021

@matiseli Pokud se ti chce riskovat, že miminko špatně uchopí a ublíží mu, tak to už si to můžete vlastně odrodit rovnou doma sami.. Oni už ví, jak dítě chytit, jak s ním mohou do a po přestřižení pupeční šňůry manipulovat a co dělat, když budou nečekané komplikace. Ten tatínek se jim tam bude akorát motat. Jestli praskne voda, když nebudou připraveni, bude kluzká podlaha, dítě kluzký a co si budem povídat, nevzhledný nafialovělý, pokrytý slizem a krví - co když zaváhá, protože se to na poslední chvíli rozmyslí, co když budeš potřebovat nástřih nebo dítě resuscitaci? Zkrátka není-li tatínek od fochu, ať se drží svého řemesla, přestřihne si šňůru, pochová si prcka a třeba natočí video na památku, ale přejímat roli zdravotníka moc dobrý nápad není..

felixfelicis
16. kvě 2021

Tohle je taková antifeministicka debata v obráceném gardu: 1921: Nejsou ženy příliš slabé, aby studovaly/pracovaly/xxx?
2021: Nejsou muzi příliš slabi na to, aby jako prvni viděli nevzhledne, nafialovele dítě? 😆
(brat s velikou nadsázkou, prosím🙂 )

janina228
16. kvě 2021

@felixfelicis ..to bych snad ani neřekla - třeba u mě to není o pohledu na miminko,ale o pohledu na ženu.. jak už jsem třeba i svůj postoj vysvětila - u mě je to dáno polohou.. já jinak než na porodním lůžku nerodila, nedokážu posoudit.. ale v té pozici bych o to doopravdy nestála,aby to manžel musel vidět.. myslím že plně stačí, když tam se mnou v jednom případě 8 hodin dýchal 😄

felixfelicis
16. kvě 2021

@janina228 Vím, cetla jsem, souhlasím. Je mi jasné, že ne každý muž a ne kazda zena tohle chtějí. Já manzela u porodu neměla vůbec, bylo to sice hlavně z jiných důvodů, ale strašně mi v tu chvíli vadil ten mužský element celkove. Ale z některých příspěvků tady ten pohled na muze ( a na blbou prvorodicku, co si to jako predstavuje) na me úplně čiší.

janina228
16. kvě 2021

@felixfelicis jako mě manžel byl u porodů velikou oporou, celou dobu mi pomáhal ..vydržel když jsem na něm asi hodinu visela 🙈.. ale čím víc nad tím přemýšlím, tak jestli ještě zkusíme jedno dítko,tak nevím.. docela by mě nelákalo tam být sama za sebe.. ale to by předpokládám nechtěl manžel 🙂

janina228
16. kvě 2021

@felixfelicis *má tam být lákalo 😄..

makovice88
16. kvě 2021

@ruzova_pastelka Co ja na to? Ze je snad zvykem, ze je u nas vse 100 let za opicemi a tohle neni vyjimkou. Uvidime, jak na tom budou nase dcery co se tyce porodu. Myslim, ze uz od dob nasich maminek se toho hodne zmenilo a budeme to moci porovnat az v case.
Pokud to nemocnice umozni, riziko za pripadne nehody si ponesou VYHRADNE rodice, tak pro me za me, at si tam klidne tancuji kozacka 😁
Ja bych tohle nechtela, pro me a meho manzela tam neni zadna pridana hodnota.

jolana24
18. kvě 2021

Tohle by mě nikdy nenapadlo. Jasně, dítě většinou nevystřelí, ale teda u obou mých porodů, měly PA co dělat, aby děti chytily, vím jistě, že můj manžel by to nedal. Navíc teda podívat se tam dolů bylo pro mě peklo i po 3 týdnech. Vidět to pár vteřin po porodu, tak mě klepne. 😂

luciebelohradska31
18. kvě 2021

Můj bratr si svojeho syna odrodil takže ano proč by ne

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru