Můžu si vybrat mezi císařem a přirozeným porodem?

coreprincess
19. únor 2014

Ahoj holky jsem prvorodička. Mám sice rodit až v červenci, ale mám šíííílený strach!
Jsem hrozná hysterka... ať se jedná o zubaře čí píchání uší...tak řvu a to jsem ještě v čekárně.
A ani v nemocnici jsem nikdy nespala. Když jsem tam jednou byla tak jsem se musela nechat vypsat na reverz jak jsem z nemocnice měla špatný pocit.
Žiji teď půl roku v Olomouci..přez celou republiku od mojí rodiny. Tak jsem nervozní ještě z toho prostředí, že tady tu nemocnici vlastně ani neznám. :D
Čtu si o porodu...o kleštích a tak a brečím jako želva. :D
Proto mě zajímalo jestli si můžu porod vybrat... jestli bude císařem a nebo přirozenou cestou.
(asi bych volila císaře...i když většinou rodičky doporučují přirozenou cestu, že po císaři než se to zahojí a že nemůžou skoro chodit,... ale asi bych byla klidnější kdybych nic necítila. I když se toho ,,řezání" bojím. Ale u přirozeného porodu si sebe samou nedokážu ani představit aby bych byla největší hysterie co tam kdy měli) :D

alyssa.anna
19. únor 2014

@ventilkova Souhlasím s tebou, já teda nemám s čím porovnávat, rodila jsem jen císařem ale zato mi to bohatě stačilo - a 3 dny po sekci mě tak bolelo sešité břicho že když jsem si lehala v porodnici do postele a vstávala tak jsem nadávala jak dlaždič

ventilkova
19. únor 2014

@alyssa.anna a navíc, když mě přikurtovali na operační stůl...a až tam mě oznámili, že nebudu mít spinálku, ale uspí mě úplně, myslela jsem že se podělám strachy nebo odtamtud uteču....

petrajurinova
19. únor 2014

@jenyska4 tak já mám osobně i z okolí přesně opačné zkušenosti

pisisvori
19. únor 2014

holky nestrašte jí císařem🙂 co když bude muset🙂. Já jsme rodila plánovaně císačem kvůli poloze KP ve spinální anestezii a vše bylo suprové...dceru jsme nosila druhý den normálně, břicho jsme vůbec necítila, jizva v pohodě laktace nastoupila stejně jako po normálním porodu a kojila jsem 16m (kdyby bylo na dceři možná i o rok déle)...jen jsme dceru neměla hned u sebe, ale až druhý den. Navíc jsem prakticky nekrvácela, protože po císaři mačkají dělohu, aby krev odešla a pak už to bylo jen po 2 dnech špinění. Žádné potrhání vevnitř ani šití, takže žádné problémy při sexu...Po normálním porodu se jde domů 4 den po císaři 5 den, tak nechápu proč pořád někdo straší...byly tam se mnou další 4 maminy po císaři a žádná neměla nějaké problémy o proti maminám co rodily přirozeně... Navíc pokud půjde rodit s takovým strachem tak to určitě nebude dobré..psychika dělá hodně..

Ale
@coreprincess určitě normální porod zvládneš jako miliony jiných žen...neboj, neboj, neboj. Určitě jsi statečnější a silnější než si teď myslíš a asi by nebyl takový problém, aby za tebou přijel někdo z rodiny sestra nebo maminka...kdo tě podpoří a až budeš mít miminko u sebe hned zapomeneš🙂.

petrajurinova
19. únor 2014

@ventilkova já měla syna u sebe 2 hodiny bezprostředně po císaři (měla jsem SC plánovaný s částečnou anestezií), pak ho na pár hodin odnesli abych se vyspala a druhý den jsem vstala a od té chvíle jsem měla syna u sebe a starala se o něj. Po "přirozeném" porodu jsem 4 dny nebyla schopná vstát bez pomoci, tím pádem ani se starat o miminko, takže malá byla v péči sester na novorozeneckém, 6 neděl se hojily rány (z toho jak mě při porodu malá uvnitř roztrhala) tak aby nezačly praskat při každém předklonění nebo podřepu a další roky (ne jenom měsíce) mám problémy.
Takže mi jako kravina a blbost připadá to cos napsala ty.

jenyska4
19. únor 2014

@petrajurinova no já si myslím, že jen zkušenosti z okolí páč je to nesmysl co píšeš🙂 vážně....měli jste jen smulu

wendy_
19. únor 2014

Prirozeny porod je prirozeny a proto je podle mne lepsi. Jasne,ze nekdo ma zkusenosti lepsi nekdo horsi. Nekdo bude uprednostnovat prirozeny porod nekdo zase cisarsky rez na zaklade sve osobni zkusenosti. Ja taky v nemocnici nikdy do porodu nebyla hospitalizovana. Ale musim rict, ze jakekoli operace se bojim mnohem vic nez porodu a to jsem z porodu nebyla nijak nadsena, zvlaste z toho druheho, ktery byl vyvolavany.

ventilkova
19. únor 2014

@petrajurinova tohle me vzdycky fascinuje, proc na me utocis? Snad jeste muzu napsat svuj nazor nebo ne? Bububu pokud nahodou ma nekdo neco jinak?
A pokud jsi druhy den vstala po cisari a od te chvile se nepretrzite starala o dite, jsi supermanka
@jenyska4 a s tvym prispevkem nelze nez souhlasit

Pekny vecer vsem a respekt k ostatnim ;)

jenyska4
19. únor 2014

@petrajurinova my se tady celou dobu bavíme o přirozeném porodu bez komplikací to co popisuješ ty je porod s komplikacema, chápeš a ted si představ císař s komplikací, to by ses zbláznila, srusty, špatné čištění atd

consti
19. únor 2014

Já tě teda chápu, taky jsem teda trochu hysterka ohledně doktorů. Rodila jsem císařem, ale to proto, že už jsem jeden řez měla (předešlá operace myomu) a můžu říct, že jsem za to ráda a doufám, že jednou i případný druhý porod bude císařem 😉. Když vezmu v úvahu, jak mě v těhotenství všechny prohlídky bolely atd., tak díky Bohu za císaře, který byl s epidurálem, vše v pohodě, mimčo jsem viděla hned a druhý den jsem už chodila 😵 . Nicméně jak píšou holky, vybrat si nemůžeš 😎 .

megy
19. únor 2014

no já mám za sebou dva porody - první byl vedený přirozeně, ale skončil akutním císařem v celkové - rekonvalescence byla pro mě o to těžší, že malý měl zdravotní problém a museli jsme na operaci do brna - ztratila jsem dost krve - ale šlo to. teď u druhého - naplánovaný císař z důvodu nepoměru v pánvi - ve spinále - velé plus - ihned jsme malého viděli, velké mínus - a to se stát může - přestala mi působit anestezie, takže jsem cítila každý pohyb, co mi dělali v břiše, jak mě šili a pod - museli mě připsat.
je přirozené, že se bojíš porodu - zvládání bolesti a spol, určitě je to i o podpoře partnera či někoho blízkého u porodu a dá se to zvládnout, druhá věc je plánovaný císař - rekonvalescence není zrovna někdy růžová - po operaci tě hned druhý den zvedají na nohy a musíš chodit a chodit a chodit jako prevence embolie atd. je bych řekla mnohem horší. pokud se rozmyslíš pro císař a nebude k tomu důvod, obávám se, že dr. ti toto neumožní - za mě bych i přes ten strašný strach šla do přirozeného.
a další pravdou je to, že nikdy nevíš, jak porod bude probíhat

jitamisa
19. únor 2014

Zazila jsem da se rict oboji. Mela jsem vyvolavany porod,12 hodin silne kontrakce,uz jsem byla i na lehatku k porodu,ale mala porad nahore. Takze cisar. Musim rict,ze mam posunuty prah bolesti,omdlevam i pri mensi bolesti. Po cisari to neni vubec prijemne,zvednout se z postele je dost problem,ale snasela jsem to mnohem lepe nez spontanni porod. O cisare jsem doslova prosila. Oboji boli. Nebojte se,nervovat se predem nema smysl. Clovek si stejne dopredu nemuze urcit,jak bude rodit. Tech par dni bolesti stoji za to,i kdyz v tu chvili a predem to clovek vidi jinak😀

monikabie
19. únor 2014

@coreprincess Dost dobře nechápu že si někdo vybere císaře jen proto že se porodu bojí. POrod císařem není nic moc extra ůžasný na to abych si ho vybrala dobrovolně. Já mám za sebou 2 a je mi moc líto že jsem nemohla rodit přirozenou cestou a bohužel nikdy už nebudu i kdybych byla ještě stokrát těhotná...

mrazulkav
19. únor 2014

@petrajurinova Já měla přirozený porod a druhý den jsem opravdu běhala jako čečetka - v podstatě už i ten den, protože jsem rodila ráno (i doktoři a sestřičky se divili). Takže bych to za úryvek z románu červené knihovny opravdu nepovažovala... 😎
Každá jsme jiná, každá máme jiné zkušenosti...

petrajurinova
19. únor 2014

@ventilkova aha, takže když ty komentuješ to co napíšu stylem, že je to kravina a blbost, tak je to jen tvůj názor, který můžeš vyjádřit. Když ale já napíšu totéž o tvém názoru, tak na tebe útočím? Čekáš že všichni musí mít stejné názory a zkušenosti jako ty a pokud to tak náhodou není cítíš se dotčená? Tak na to se dá říct jediné. Je mi tě líto.

petrajurinova
19. únor 2014

@mrazulkav no vidíš a já sice neběhala, ale druhý den po sekci jsem normálně fungovala kolem sebe i dítěte bez nějakých obtíží nebo bolestí a když jsem si to tady dovolila napsat, tak jsem se dozvěděla že je to kravina a nesmysl - takže jak vidíš každému připadá neuvěřitelné něco jiného, právě podle jeho vlastních zkušeností.

mrazulkav
19. únor 2014

@petrajurinova Já ti to nevyvracím, jen říkám, že dle mé zkušenosti je reálné fungovat téměř hned i po přirozeném porodu... Ale pokud máš ty takovéhle zkušenosti, které jiným připadají neuvěřitelné, neoznačovala bych zkušenosti jiných románem červené knihovny 😉

popellka
19. únor 2014

Upřímně závidím všem maminkám, které břicho po sekci vůbec necítily!!!! To snad asi ani nejde, ne? 😅

petule12
19. únor 2014

@petrajurinova - já jsem po obou přirozených porodech běhala hned druhý den, fakt že jo 🙂

@coreprincess
Každý to určo snáší jinak, ale po císaři má asi většina holek delší rekonvalescenci (soudím dle švagrové)
a rozhodně bych přirozený porod za císaře nevyměnila 😉
jak psali holky, neboj se, to půjde a pak ta odměna 🙂 🙂 🙂

petule12
19. únor 2014

psaly holky - jak tatar tady píšu 🙂

jarcabara
19. únor 2014

Rodila jsem přirozeně.Dnes či zítra porodí má švagrová dvojčátka a taky přirozeně.Měla rodit císařským řezem,ale nakonec tomu bude jinak.Momentálně jí je jedno jak porodí,ale ať už se děti narodí.Za maminky,které znám Ti mohu říct,že těsně před porodem jsme si každá znás přála už porodit.Bolesti,nedočkavost kdy už spatříme našeho vysněného potomka a nateklé nohy a celé tělo.....Neřeš to.Těš se na dítko a nech se rozmazlovat. 😉 🙂

domiz
19. únor 2014

Rodila jsem císařem(akutním) a musím říct,že teda v tu chvíli jsem byla štastná,že to tak bude..Protože jsem se po 16ti hodinách v nemocnici neotevřela ani na cm...Takže to bylo vysvobození... 🙂 Nicméně mě to hrozně mrzí,že to tak muselo dopadnout...Kdyby to nebylo akutní radši bych porodila přirozenou cestou,jenže jsem hrozně malá a asi se mi to nikdy nepovede ☹ Měla jsem celkovou anestezii a hrůza 😒 To mě ještě sestřičky v porodnici chválily,že jsem začla rychle chodit a něco dělat...Je to bolestivý,když mě pustili domů,tak jsem skoro brečela bolestí,jak mě to bolelo..Malou jsem viděla asi 4hodky po porodu a kojení teda hrůza ☹ Trvalo nám to a stejně jsem mlíko ztratila...Mimochodem jsem z Olomouce a rodila jsem ve FN,což v životě už neudělám!!!Jestli můžu radit ,tak raději Šternberk...Na oddělení to šlo,setřičky byly docela fajn..Ale ten přístup u porodu,HRŮZAAA!!Za mě bych teda DOBROVOLNĚ do císaře nešla...Mrzí mě to i ted,že jsem nerodila přirozeně a malou neviděla ☹

pisisvori
20. únor 2014

@popellka myslím, že tam fungují stejn hormony jako po porodu, které tu bolest snižují ...asi taky to potrhání a roztažení uvnitř nebude bezbolestné ne? Je to hodně o individuální citlivosti na bolest a povaze...a myslím,že u toho císaře jsou ženské nějak předem "naučené" ze všech těhle článků, že je to má bolet a má jim být špatně, tak to tak je 🙂. Já jsem prostě cítila jizvu vždy až večer , kdy jsem měla skoro každý den samou návštěvu...mnohem horší (nesrovnatelně) bolest byla pro mne nalitá prsa druhý den po porodu

popellka
20. únor 2014

@pisisvori - takže to, že nás bolí po císaři jizvy a břicho je naučené z článků? No to snad nemyslis vázne?!!!! A co ty holky , které celou dobu počítají s přirozeným porodem a tyto články vůbec nestudujou? Ty to mají z čeho?
Takže předpokládám, že jestli budeš mít druhého císaře, odejdes po svých rovnou z operačního sálu.

pisisvori
20. únor 2014

nechápu proč to tady tak dramatizujete!!! a děláte z toho zase hádky. Prostě existují ženy, které druhý den po císaři normálně vstaly a nic jim nebylo stjeně jako po normálním porodu. Já jsme prostě druhý den vstala a normálně chodila, dceru normálně nosila (měla 4kg) , měla celý den návštěvy a jizvu jsme mírně cítila večer nic hrozného.....a to je fakt a nejsem jediná... ve stejný den se mnou rodilo císařen nějolik další a snad jedna ze 4 co byly na stejném oddělení si trochu stěžovala...Byla jsme v 17 na oparaci cysty (také přes břicho) a tenkrát mě to bolelo mnohem víc...neumím vysvětlit proč.......stejně tak mi na pokoj přivezli maminu po normální porodu, která tam omdlévala a pořád skučela bolestí...miminko si nechala na noc dát k sestrámještě 3 den....
A to zbytečné strašení ostatní je opravdu víc než zbytečné. Ano psychika dělá hodně a věřím, že to, že je někdo vystrašený jak bude císař hrozný má na jeho strach a vnímání bolesti dost velký vliv.
A pokud někdo rodí xx hodin aporod nepostupuje audělají akutního císaře v celkové narkoze je to zcela něco jiného a nedá se to s plánovaným ve spinále nebo epidurálu srovnávat.
Každý porod je jiný ať císařem nebo normálně...při každé variantě mohou nastat komplikace a každá žena to vnímá jinak....tano některá 2 hodiny po pordu vstane a je fit...jiná se hojí několik týdnů a rodit už jít nechce...stejně je to i s císařem....pro někoho brnkačka...jiná měla potíže....to je celé

llluckaaa
20. únor 2014

Ahoj, třeba ti má zkušenost pomůže trošku utříbit si myšlenky v hlavě. Já dostala před prvním porodem v rizikové poradně vybrat, jestli chci naplánovat sekci a nebo zkusit rodit přirozeně. Jenže já měla dítě s polohou konce pánevního 😒 Nejdřív jsem to hrozně obrečela, protože jsem moc chtěla rodit přirozeně, zjišťovala jsem si informace, probrala to s lékaři a nakonec jsem se rozhodla pro plánovanou sekci. Nakonec to teda vypadalo tak, že porod se mi spustil sice v termínu, ale dřív než byla sekce naplánovaná. Teď jsem za to ráda, protože díky tomu dítě bylo na příchod na svět jakž takž připravené, já jsem byla v klidu, krásně jsem se v noci před sekcí vyspala, ráno jsme si v klídku jeli do porodnice a tam jsem jen pár hodin (v kontrakcích) počkala na sekci.
Žádné hrůzostrašné historky o porodech jsem si předem nečetla, tohle je hodně individuální, záleží na stavu rodičky, na porodníkovi, na mimču a možná i na štěstí.
Podruhé jsem rodila zase císařem, ale to už jsem měla povinně (dle slov lékařky v rizikové poradně - nikdo by si přirozený porod v mé situaci nevzal na zodpovědnost). A to už jsem rodila podle plánu. A musím ti říct, že takový plánovaný císařský řez není žádná sranda. Když pominu veškerá rizika, která provázejí tuto náročnou břišní operaci, tak musíš počítat s tím, že do porodnice přicházíš den předem, absolvuješ různá vyšetření a v noci se skoro nevyspíš, protože se nervuješ tím, co bude příští den. Ono taky mít napíchnutou kanylu v ruce není kdovíjak příjemné, to jak tě vezou na operační sál a ty vidíš ty různé přístroje, plno doktorů.... 😅 No není to moc příjemný pocit, to ti povím 😅
Komplikace můžou nastat u obou typů porodů, u sekce jsou asi častější. Bolí oboje a já nemůžu porovnat, co bolí víc. Můžu jen říct, že po první sekci, kdy jsem musela vstát, to (a teď se omlouvám za to slovo) kurevsky bolelo 😝 Brečela jsem bolestí a myslím, že horší bolest už nikdy nezažiju 😖 Ale naštěstí se to časem zlepšuje a můžu říct, že po týdnu jsem v podstatě nevěděla o tom, že mám rozřezané břicho. Kupodivu u druhé sekce, kdy už jsem věděla, do čeho jdu, to bolelo mnohem mnohem méně 😵 Možná se teď používají lepší anestetika a není to taková hrůza jako kdysi 🙂
Teď mě čeká třetí sekce a trochu se bojím. Hlavně musím být silná, zbytečně se nenervovat a věřit, že to všichni ve zdraví zvládneme. Protože to je asi nejdůležitější, čert vem nějakou bolest, na kterou si člověk po pár letech už skoro nevzpomene 😉

pisisvori
20. únor 2014

@llluckaaa zas...já jsme spala v klidu doma, rno jsme v klidu s manželem dojela do pordnice...před císařem vše probíhalo naprosto stejně jako u normálního porodu (stejný box....) pokud vím kanylu napíchnoui při normálním pordu , kdyby se něco dělo....a na sál jsme šla i smanželem až 5 minut před výkonem. Pokud chce někdo strašit nemocnicí a přístrojeme tak to už je fakt vrchol...

A aby nedošlo k mýlce, tak rozhodně nejsem pro to, aby si žena mohla vybrat sama císaře....pokud existuje něco co vymyslela příroda bez zásahu doktorů ..tak je to to nejlepší co může být pokud to jde aproběhne bez problému...

Ale při porodu také hrozí miliony komplikací pro ženu a mnohem víc pro miminko ...Prostě to strašení čímkoli je mi zduše protivné!!!

kikimaruska
20. únor 2014

Co vím, tak legálně si v ČR vybírat mezi SC či přirozeným porodem není možné (ikdyž se rojí fámy-a možná je to pravda,že celebrity si to umí zařídit a zaplatit-obejít)...ale normální rodička si vybírat nemůže. Sama sem rodila oběma způsoby. Akutní SC a nyní přirozeně. Tenkrát se sakra ošívali, zda ten SC udělat nebo ne, několikrát se diskutovalo, zda je to opravdu nutné,protože SC se alespoň v naší porodnici indikuje opravdu jen v nutných matku či plod ohrožujících případech, případně je indikován dříve např.díky nemoci matky atp. Ale rozhodně ne na přání. Když sem byla před porodem druhého, též se maximálně dbá na to, aby matka i po prodělaném císři porodila přirozeně, pokud možno a nenastanou komplikace. Prožila sem si obojí, každé má pro a proti ale musím říct, že pokud nám vyjde třetí mimčo časem, rozhodně si přeji opět PŘIROZENÝ POROD....

michaela_2
20. únor 2014

@coreprincess první miminko bylo koncem pánevním - císaře jsem zuby nehty nechtěla, takže jsem byla domluvena s doktorem, že pokud se rozběhne přirozeně do termínu, zkusíme to přirozeně. Nestalo se tak a přenášet mě takto nenechali, šla jsem tedy na plánovaného císaře. Dalo se to, sice jsem ještě cca tři týdny chodila jako stará babka, ale nebyla to zase taková šílenost..............

Když bylo dceři 13 měsíců, otěhotněla jsem podruhé - neplánovaně, další jsme chtěla až za pár let. Jelikož ten rok po sekci je pro další otěhotnění hraniční, od začátku jsem od doktorů slýchala, že by druhý císař byl ta nejlepší volba. Hodně jsem si o tom zjišťovala a nakonec jsem se rozhodla, že pokud nebude jiný důvod, chci rodit normálně. Opět jsem přenášela 🙂 a jelikož ani to není po císaři ideální, už jsem měla i předoperační yvšetření pro další sekci. NAŠTĚSTÍ se ale porod nakonec rozběhl...............Přijeli jsme do porodnice v 19.30 a ve 21.05 se syn narodil............hodně jsem se dopředu bála a možná i proto jsem byla mile překvapena, že kromě posledních cca 20 minut to zase tak nebolelo, vše se dalo krásně rozdýchat...................Takže to jsou moje zkušenosti, ale každý porod ať už přirozený nebo sekcí je naprosto odlišný, takže tyto zkušenosti si můžeš přečíst spíš pro zajímavost, ale nikdo dopředu nic neví 🙂.

Každopádně když mě moje doktorka druhý den přišla na šestinedělí navšívit ( bohužel neměla den předtím službu) a už věděla o tom, jak rychle porod proběhl, bez nástřihu i bez šití, tak mi řekla, že jsem byla od začátku tak pozitivně naladěna na normální porod, že jsem ho nakonec měla takhle krásný za odměnu 😀 🙂 .
Takže jediná moje rada - ať už půjdeš do jakékoliv možnosti, jdi do ní hlavně s optimismem ( já jsem se také bála, ale věděla jsem, že to s miminkem zvládneme! 🙂)

gepe
20. únor 2014

@coreprincess Kazdy druh porodu ma sva pro i proti. Rozhodne by nemel byt porod sekci pouze na zadost zeny, z malichernosti ci obycejneho strachu z vaginalniho porodu. Vynechavam cilene ty zeny, ktere maji po cele tehotenstvi i samotny porod sveho lekare - nezavisle na tom, zda je zena celebrita. Strach je samozrejmosti, primarne u prvorodicky - je to neco nove, nezname. Cteni ruznych diskusi, zkusenosti druhych zen, ten strach kolikrat prikrmuje. Kazda zena je samostatne individuum, kazda zena ma porod jiny. A to i ty, ktere jiz odrodily vic deti.
Zamyslela jsi se nad tim, z ceho konretne mas strach a proc mas ten strach? Ono je to opravdu vse a nejen samotny porod o psychice. Kdyz mas stres, tak se automaticky stahuji svaly, kdyz jsi v pohode a uvolnena, je to znat i na svalovem tonusu, a to i pri porodu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru