Můžu zdediť průběh porodu po mamce?

sarkal
28. říj 2008

Ahojky.Tohle je spíš takový průzkum...Někde jsem četla nebo slyšela,že porod se mnohdy dědí,že jaký porod měla matka tak že dcera ho má velmi podobný nebo stejný,to samé s přenášením,že když přenášela matka je velká pravděpodobnost,že dcera bude také přenášet.Nevím příde mi to jako úplná blbost,porod přeci nemůže jít zdědit jako barva očí............
Ale nadruhou stranu mě to docela vyděsilo,protože moje mamka mě i bráchu přenášela a oba porody jí vyvolávaly a trvaly hrozně dlouho a prostě si užila.Je jasné,že před 22lety to bylo jiné a dnes už by třeba lékaři postupovaly jinak a hlavně nebyl utz tudíž pokud ženská měla nepravidelnou ms měla smůlu,protože se na to nedalo spolehnout takže ve skutečnosti třeba ani nepřenášela...
Ale přesto vy co jste už rodily,měly jste podobný porod jako matka?A přenášela třeba a vy taky?
Díky za názory 🙂

hlavinka
29. říj 2008

Ahoj holky. Tak to tezko rict. Myslim, ze neco na tom bude, ackoliv zalezi i na jinych dedicnych faktorech - napr sirka panve.
Moje mama je mala (156cm, mela uzkou panev) a ja jsem byla celkem velke decko, 54 cm, 3 kila neco). Rodila o 14 dni drive, nez byl TP. Porod mela pry v pohode - jasne, bolelo to, ale nebylo to nic udesneho.
Ja mam sirokou panev, jsem vyssi nez ona a nejak si myslim, ze taky budu rodit driv. Ale fakt je to jen pocit. Kazdopadne v prosinci se prihlasim a sdelim, jak to probihalo 🙂

hankky
29. říj 2008

Ahoj,
mam este par tyzdnov do porodu, ale troskou prispejem aj ja 🙂
Mamka mala obe tehotenstva uplne v pohode, v prvych mesiacoch trosku bolavy zlaudok ale to bolo vsetko. Ja mam tehotenstvo tiez v pohodicke. Ked som si na zaciatku citala vsetky tehotenske priznaky tak som az nechcela verit tomu ze je to vsetko mozne...ale mne okrem toho ze som prve 3 mesiace prespala 🙂 a mala som citlivy zaludok nie je nic. Aj lekar sa stale usmieva ze ukazkove tehotenstvo ako z knizky 😀
Tak toto som mozno snad podedila.
A co sa tyka porodu, tak to este neviem, ale mamka mala oba porody lahke. Ja som sa narodila za nejakych 5 hodin a sestra uz len za 3 hodiny, aj to musela mamka povedat sestricke ze uz ma tlaky a rodi...a sestricka ze "nieee to je este skoro, ale tak podte pre istotu vas pozriem"....mamka si vyliezla na kozu a sestricka vybehla s krikom "pan doktor uz vidno hlavickuuuuuu" 😀
Tak snad je na tom nieco pravdy a bude aj moj porod z tych lahsich.
A spominala sa aj postava, s mamkou ju mame skoro rovnaku 😉

smisela
29. říj 2008

ahojte,no neviem,či sa dá pôrod zdediť po matke,moja mama porodila 4 deti a v pohode,ja mám 1 dieťa a stále boli nejaké problémy...
Mama ma porodila koncom panvovým a mimochodom,ja som rodila takisto koncom panvovým 🙂 tak neviem,či v tomto prípade to tak nebude 🙂

miriamka
29. říj 2008

No ci sa da porod zdedit?Podla mna je to asi individualne,aj ked ja som cele tehu verila ze ho zdedim...
Mamina rodila 3x,prvy porod trval 4 hodiny,a dalsie dva 1 hodinu 😀 ...tak som si pvoedala,ze to budem mat urcite dedicne a vobec som sa nebala.
Moj porod trval od prvej kontrakcie 5 hodiny,a bola to pohoda - bez EPI,takze ci som to zdedila alebo nie neviem,ale kazdopadne to bolo tento krat lahke ako aj mamina mala 😉

annag
29. říj 2008

neviem neviem, či sa dá porovnávať mamkin pôrod, keď moje dva vlastné pôrody pri relatívne rovnako veľkých deťoch boli úplne rozdielne 😉 a teda vôbec netuším, aký bude ten tretí 😀

kacka79
29. říj 2008

Ahojky - tak moje mamka přenášela mě i sestru o 2 týdny, porod od začátku bolestí trval cca 3 hoďky. Můj syn se narodil více než 2 týdny před termínem a rodila jsem cca 15 hodin ... nespoléhala bych na dědičnost 😅

janab78
29. říj 2008

Já bych se na dědičnost také nespoléhala. Babička hrozné porody, obě děti KP. Mamka bolesti prý jako při menses, porodila nás se ségrou během 3hod. Já přenášela, vyvolávaný porod 14 hodin od větších bolestí. A bolesti tedy v žádném případě jako při menstruaci.

mobina
30. říj 2008

Tak u nás taky něco společného a to nepostupující porod. Bráchu nakonec vyrvali kleštěma, mě šel syn císařem.

sashka.mst
30. říj 2008

Ahojte, Ivana Konigsmarkova v knizke Hovory s porodni babou spomina, ze nieco take ako ovplyvnovanie dcery matkou je caste. Nase mamy rodili v tvrdom komunizme vhodnom tak pre zrod necitliveho stroja, nie vsak pre ludsku bytost ako poznamenal francuzky porodnik Leboyer. Casy sa zmenili, zeny maju moznost sa za seba postavit, preto by sme mali pocuvat porodne pribehy z diktatorskych porodnic jednym uchom dnu, druhym von. Dcera ma silnu tendenciu sa stotoznit s porodom, aky mala jej matka. Keby vsak rozobrali aj okolnosti, za akych taky komplikovany porod prebehol, prisli by urcite na to, ze to mohlo byt uplne ine. Pre nase mamy to muselo byt strasne rodit tak ako sa rodilo a este potom po porode ostat bez dietatka...neviem si predstavit tu bolest, sklamanie...

sarkal
autor
30. říj 2008

Tak koukám,že je to dosti různé,prostě u někoho jo a u někoho zase ne.Takže těžko říci jestli je to náhoda či ne.Každopádně je jasné,že před lety to bylo úplně jiné a dnešní medicína se nedá s tou před dvaceti a více lety srovnávat a že kdyby ty co tenkrát zkusily, tak že dnes by to třeba tak nebylo,protože lékaři by se zachovaly jinak,těžko říci.
Každopádně si myslim,že ta psychika určitě dělá hodně.Vidím to u mě,od té doby co mi mamka popsala co zažila se vidím jak prožívám to samé.Je mi jasné,že by to tak asi nebylo,ale prostě mám strach.Takže někdy je lepší některé věci nevědět a já bych byla určitě mnohem radši kdybych se jí neptala.

janeyzelvicka
30. říj 2008

Tak u mě to nějak ta genetika nevychází...
Dědičnost zdraví reprodukčních orgánů: Moje mamka s problémama otěhotněla 6 roků po začátku snažení, přede mnou 5x potratila a se mnou ležela pár měsíců ve špitále. Já otěhotněla na první pokus a celé těhu bylo naprosto v pohodě.

Porod - já se narodila o týden dřív a tak rychle, že mamka málem nestihla dojet do porodky. Moje Kristýnka se narodila po vyvolání, 10 dní po termínu... no, rychle to docela šlo, to je fakt.

Taky jsem se kdysi stresovala, protože někde psali, že když matka párkrát potratila, tak dcera může zažít totéž... ale v těhu jsem se tím odmítla zabývat a vidíte... prcek se mě držel jako klíště v těhu, porodit se taky nechtěl a teď se drží taky, i když už zvenku 🙂
takže sarkal, hlavně pohodu a klid a ať to vyjde jak si představuješ 😉

miru001
2. únor 2013

Moje mamka i já jsme měli porod rychlý 😉

ejmate
24. led 2020

@sarkal Ahoj, já myslím, že to je blbost. Moje máma mě rodila císařem, ségru vaginálně yx hodin. Mě přenášela asi 2 týdny. Můj porod trval od začátku do konce 2 hod 45 min, vaginálně s rodila jsem 2 dny po termínu. Jediný komplikace co bys mohla mít stejné jako mamka by vyplývali z toho, že zdědis stejnou postavu jako mamka - např. u nízkých hubených ženských bude větší pravděpodobnost úzké pánve.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru