Na kolik dní dovolené mám nárok?

princikovi
3. čer 2015

prosím o radu, kde najdu na kolik dní dovolené má manželka nárok. Do 1.6.2015 byla na mateřské a od 2.6.2015 je v práci. Dne 23.10.2015 máme termín porodu takže cca 6-8 týdnu předem půjde na rodičovskou. Tedy kolem 5.9.2015.

Na kolik dovolené tedy má nárok. Odpracuje cca 3 měsíce a rodičovská se také započítává do odpracované doby ne? Takže dle mého názoru "odpracováno" 7 měsíců.

papalinka
3. čer 2015

@princikovi za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru má nárok na 1/12 celkové dovolené. Tj, pokud mají standardně 20 dní má za tři měsíce nárok na 5 dní. Myslím, že rodičovská se do dovolené nepočítá, mateřská ano.

xpila
3. čer 2015

Máte v tom trochu zmatek - nebyla do 1. 6. 2015 náhodou na rodičovská, a ne mateřské? A toho 5 .9. 2015 zas půjde na mateřskou, ne? Za výkon práce se považuje právě mateřská, ne rodičovská. Takže pokud jste jen prohodil tyto dva termíny (mateřská/rodičovská), tak bude mít nárok na 11/12 roční výměry dovolené (záleží na tom, na kolik dní celkem má nárok).
Jednoduše - za každých 100 zameškaných pracovních dní se dovolená krátí o 1/12 a o dalších 21 pracovních dní také o 1/12.

princikovi
autor
3. čer 2015

@xpila ano prohodil jsem to, máte pravdu 🙂

j.a.n.i
3. čer 2015

@papalinka Až na to, že pracovní poměr ji trvá celý rok a tedy posle tohoto pravidla má nárok na celou dovolenou... (podle dalšího se ji bude o něco krátit, ale o kolik už tu bylo zodpovězeno), každopádně údaj o 5 dnech je naprosto mimo.

j.a.n.i
3. čer 2015

@princikovi Souhlasím s @xpila , za předpokladu, že opravdu bude celé to mezidobí chodit do práce, pokud by musela třeba na PN, tak to krácení dovolené může být větší, v závislosti na tom, kolik ještě zamešká dní.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
xpila
1. čer 2016

@sarihy Těch 134 dnů je celkem nebo čistě pracovních? Jinak v roce 2017 bude mít taky nárok na dovolenou, podle nástupu na MD možná i na celou.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
xpila
1. čer 2016

@sarihy Tak se bude krátit od 2/12, takže bude mít nárok na 16,5 dne.
Pokud v roce 2017 "odpracuje" alespoň 60 dní, tak bude mít nárok na celou dovolenou. Kvůli budoucí RD se nekrátí.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
xpila
1. čer 2016

@sarihy Je to vždy z celého.

terry1512
1. čer 2016

s dovolením se socknu taky s dotazem. @xpila Do 26.6 jsem na RD od 27.6 nastupuji na PN která bude trvat do 16.8 poté nastupuji na MD s druhým dítětem.Mám nárok na nějakou dovolenou a případně na kolik dní.Standardně máme 25 dnů dovolené.Moc děkuji za odpověď.Naše účetní je vychcaná potvora takže my pravdu neřekne.