Namodralá hlavička při porodu. Mohla se malá přidusit?

jardaj
4. črc 2008

Ahoj. Na tento server chodí má manželka, která je teď v porodnici s naší čerstvě narozenou dcerkou. U porodu jsem byl i já. Probíhal celkem rychle a bez zásadních problémů, jen ke konci, když vykoukla hlavička, tak manželka už neměla sílu vytlačit i tělo a tak sestra mimčo vzala za hlavičku a tahala, přičemž ji doktor pomohl tím, že zatalčil manželce na podbříšek a dítě bylo venku. Při talčení řekl sestře doktror něco o pupeční šňůře. Doba mezi vyklouznutím hlavičky a zbytku dítěte byla max. 30 sekund.
Hned po porodu jsem viděl, že hlavička je modrá, ale dcerka do minuty začala křičet, tak jsem si říkal, že to je v pořádku. Na dotaz, jak u porodní sestry, tak u pediatričky druhý den, zda barva hlavičky, která byla fialová i druhý den, neznamená nějaké komplikace odpověděly, že se při průchodu děložními cestami pohmoždila na hlavičce a že do 3 dnů se barva spraví, ale že je 100% v pořádku. Je to dva dny, barva je o trošku lepší, ale nemohla se holčička přidusit při porodu pupeční šňůrou a tím by ji mohly odumřít mozkové buňky, což by znamenalo trvalé poškození? Teď holčička křičí a sestry říkají, že má v sobě asi plodovou vodu ještě.
Bud věc ještě řešit s doktory, ale vzhledem k tomu, že jde o AGEL (soukromé zdravotnictví), tak jsou zde pochybnosti o relevanci jejich odpovědí.
Ptám se tedy, zda ta modrá hlavička nemohla znamenat nedostatek kyslíku přiváděného do mozku a zejména, zda v důsledku toho nemůže dojít k poškození mozku (u dospělého člověka ano, tak proč ne analogicky k dítěti?)?
Děkuji za případné reakce.

ilijanka
4. črc 2008

jardaj- namodralá hlavička je počas pôrodu preto, lebo je stlačená v úzkych pôrodných cestách a žilová- teda namodralá krv sa nemôže vracať späť- je to úplne normálne, po pôrode to prejde, pri väčších bábätkách a dlhších pôrodoch to pretrváva niekoľko dní- volá sa to syndróm modrej masky, niekedy dôjde aj k opuchu alebo dokonca zakrvácaniu nad lebečnú kost- teda pod kožu na temene a to sa potom vstrebáva niekoľko týždňov, bábätká z toho bývajú trochu žlté- ale bude to v pohode, neboj sa 😉

lacherka
4. črc 2008

jardaj: já když jsem rodila, tak měl malý pupeční šnůru kolem krku, měl nízké srdeční ozvy, takže mi porod vyvolávali, měli strach aby se nedusil. Navíc mi při porodu ještě dávali kyslíkovou masku, díte opravdu nemohlo dýchat. když se narodil, nevím jestli měl modrou hlavičku, to jsem zas tak nevnímala,ale měl ji dost šišatou-porodní asistentka říkala že do 2dnů bude vše v pořádku. Jinak na břicho mi tlačily také,aby šel rychleji ven.

pollyanna
9. črc 2008

ak ma este stale modru hlvicku je to sposobene tym, ze tam ma modrinu z toho ako prechadzala porodnymi cestami...su dva druhy podla toho ako hlboko ta modrinka je, ak je len podkozou, ide to rychlejsie asi ako normalna modrina, ak je to hlbsie, trva dlhsie, kym odmodrie..nema to nic spolocne s okrvenim mozgu pocas porodu....ine by to bolo ak by bola po porode modra cela, to by mohlo znamenat, ze ma menej kyslika, ale este stale to nemusi hovorit nic o poskodeni mozgovych buniek

junovka
9. črc 2008

jardaj, neboj , u deticiek je to normalne.Ja som sice spontanne nerodila ale cisarakom a aj moja dcerka mala namodralu hlavicku.Este v porodnici jej to vybledlo.Je to vsetko posobenim plod.vody 😉 🙂

tannawe
16. črc 2008

Ahoj, urcite bych jeste promluvila s pediatrem a mozna i porodnikem. Ale moje prvni dcera mela taky hlavicku skoro fialovou, byla resuscitovana tremi zpusoby /takze ja mela vidinu poskozeni pomalu jasnou.../ a dneska po peti letech od porodu nepozoruji, ze by byla nejak zaostala opice jedna spis naopak, jak ji prikyslicili tak je trochu hyperaktivni.
A druhe miminko melo hlavicku taky namodralou po porodu a spravilo se mu to behem toho prvniho dne. Vase mimi ma podle me podkozni pohmozdeninky, asi byl trochu narocnejsi porod...jinak me na bricho tlacily sestry u obou deti, proste jsem nemela pak uz silu zatlacit tak hodne, aby deti poradne vyklouzly, takze to je bezna praxe.
🙂

pantomima
16. črc 2008

klid, je to poporodní hematom, vstřebá se to a jestli si lokla plodvky, tak z toho taky nic nebude, možná bude chvilku špatně pít a ublinkávat, a tragedii v tom nevidim, musela by ji třeba vdechnout hodně- to někdy způsobí zápal plic, ale dají se antibiotika a je to OK, přeju hodně radosti z miminka!

mikca
16. črc 2008

náš malwj měl čelo jednu veelkou modrou modřinu do tří dnu byla pryač jak píšo holky je to poporodní hematom..kdyby se mělo jedna o nedostatek kyslíku při porodu, tak by byla modrá bezprostředně po tom a kdyby se mělo jednat o nedostatek kyslíku z nějakéhojiného důvodu nemodrala by jen hlavička ale celý obličej a prstíky ..no prostě to by jste poznali, nyvíc by se to poslechově slyšelo takže klid..nic to nebude 🙂

tina78
16. črc 2008

No, aj náš malý mal modré čielko, ale na druhý den mu to ústúpilo a nastúpila novorodenecká žltačka z rozpadu krviniek - čo súvisí s tou modrinou a všetko je o.k. 😉

dudasik
16. črc 2008

Aj nasa Natalka bola cela modra,hlavne hlavicku a drzalo ju to par dni. Tak ziadne strachy a tiez sme mali jedenkrat obmotanu pupocnu snuru.
U nas bolo pricinou toho modreho zafarbenia prave to stlacenie v porodnych cestach, Natalka bola dost velka a opuchnuta a tiez mi museli zatlacit na brucho aby sa mu ju podarilo vytlacit.
Ma pol roka a pevne verim,ze je v poriadku.

niikolka
17. črc 2008

ahoj nemusis sa nicoho bat ja som tiez mala obidve deti modre syn sa narodil 30.9.2005 a dcera9.4.2008 a obidvaja su vuplnom poriadku jedyne co mali tak to boli ocka krvave lebo sa im tie modrin zliali do oci ale aj to im po dvoch troch tyznoch zmizlo takze naebojsa sice ja som sa tiez bala ked som ich prvy krat uvidela ale teraz je vsetko o.k

sirinka
18. črc 2008

ja som tiez nevladala tlacit, takze to urobila za man sestricka...a malicka mala potom velky hematom na hlavicke, ten sa vstrebaval skoro mesiac...a teraz je ok aj hlavicku ma krasnu 😀

miselin
19. črc 2008

Moja bola tiež pridusená a doktori vraveli že je v poriadku, ale na 100percent mi to potvrdili až keď jej o tri dni urobili ct alebo také niečo. A namodralá bola asi dva dni a mala aj vela tých hematómov ale tie sa vstrebali asi do toho jedného mesiaca. Tak držím palčeky nech sa z toho dostane čím skôr a robí vám len radosť. Dajte vedieť ako sa máte 😀

grososova
22. dub 2009

Moj malý mal tiež modrú masku ale kým sme odišli z nemocnice tak sa to strebalo.Tiež som tlačila a sestrička tisla na brucho.Porodné steny ho vystískali.Terz má osem mesiacov a nič mu nieje.Je ako rybička 😎

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru