Nástřih hráze, ano nebo ne? Co je pro mě lepší?

denousek
8. bře 2012

otázka je myslim jasná.jde mi o to co je lepší pro mě NÉ pro lékaře!!
názory se hrozně lyší,prej doktoři rádi stříhají i když to není nutné je to prý pro ně jednodušší i to šití ale slyšela jsem že pro me je zase jednodušší když se natrhnu sama že se natrhnu po vlákně.,lépe se to hojí... sice déle šije ..ale když me střihnou tak přes vlákno... nerada bych nástřih když by třeba nebyl třeba tak nevím co s tím. díky za vaše názory a zkušenosti.
ještě by mě zajímalo když nástřih před porodem odmítnu jestli na to mám právo.díky

ajina17
8. bře 2012

Pokud nechceš nástřih hráze napiš si to do porodního plánu!! A samozřejmě lepší je, když se rodička natrhne sama než,aby jí doktoři museli nastřihnout....(četla jsem to v nákým odborným časopisu..)

veronika.h
8. bře 2012

Ahoj, já nástřih taky nechtěla, ale já jsem věděla, že moje hráz průchod hlavičky vydrží, protože jsem cvičila s EPINEM. Pokud bych necvičila a během tlačení by moje Dr naznala, že dojde k natržení, raději bych volila nástřih, než být pak potrhaná až kdovíkam. Ono jde o to, mít důvěru k lékařům, tam, kde jsem rodila, mě ujistili, že nenastříhávají preventivně, ale až podle průběhu porodu. Nevím, nejsem doktor ani PA, ale nekontrolované masivní natržení se podle mě hojí hůř, než rovný střih. 🙂

mamkamarketa
8. bře 2012

lepe se to nehoji,to mi ver. pro tebe je lepsi kontrolovany rez,nez natrhnuti buhvi kam. 😔
me nastrihnout nemohli,ac jsem nebyla proti (dle dr,nemohli-diky memu zdr. stavu) jelikoz syn byl dle odhadu drobny (dle UTZ 3000gr-ve skutecnosti mel 3030gr) ale nikdo nepocital,ze pujde rucickou napred a ze mam tkan krehkou po zanetu. nasledky citim do dodnes.
takze za me urcite nastrihnuti- nez prirozene natrhnuti 😉

camelinka
8. bře 2012

souhlasim s @mamkamarketa i me nestrihali a mala sla s ruckou u hlavy, takze spoust pekna 😝 😔 ,takze za me radsi dobre strihnout nez se blbe natrhnout 😉 😉

schnek
8. bře 2012

za mě nestříhat. Chce to zvolit si rozumnou polohu (leh s nohama nahoru je prostě špatně), tlačit podle toho, jak si tělo říká (žádný to porodnicový tlačení na povel), a vhodná je i příprava - masáž hráze. Odmítnout samozřejmě můžeš, otázka je, na jakej personál narazíš, můžeš mít smůlu na někoho, kdo bude mít dojem, že ti pomůže i proti tvojí vůli 😖 Při prvním porodu mě střihli uplně zbyterčně bez jedinýho slova, prostě "pomáhali" ☹ a při druhým jsem PA celou dobu zírala na ruce a při každým podezřelým pohybu křičela nechci nastřihnout 😅 A že ty tendence měla. Sedět tam doktor, co mě přijímal, kterej mi i přes moje protesty drbnul vodu, tak jsem byla střihnutá zase. Když porovnám malej nástřih a drobný poranění - nástřih se dýl a komplikovanějš hojil a navíc jsem měla určitý potíže při sexu. Považuju ho ve většině případů za zbytečnej zásah, kterej víc ublíží, než pomůže.

ivasad.
8. bře 2012

To se nedá tak jednoduše odpovědět. Nejlepší samozřejmě je, pokud nástřih není třeba - tkáň je dost pružná. Na druhou stranu, lepší je malý nástřih, který se vede trošku do strany, než větší ruptura, která jde nejčastěji ke konečníku a hrozí dokonce i roztržení střeva. Dr během porodu musí odhadnout, zda dítě projde, zda hrozí jen malé natržení, které je lepší než nástřih a tudíš nástřih neudělá, a nebo jestli je rodička tak úzká, že je nástřih rozhodně potřeba provést. A taky je otázka, co je lepší pro dítě. Pokud už monitor ukazuje, že se dítě nemá dobře, že má nedostatek kyslíku - z té křivky monitoru to lze poznat, tak se stříhne i tehdy, když by to jinak nebylo nutné. Ušetří se třeba dvě kontrakce, a to můžou být klidně čtyři pět minut zdržení, než se mimi narodí. A to není málo 😉 Takže být tebou před porodem řeknu, že bych byla ráda, když okolnosti dovolí, být bez nástřihu, ale rozhodně bych na tom urputně netrvala. . Myslím že dneska se rutinní nástřih nedělá snad nikde, komu se s tím potom chce šít, žejo 😀

jana804
8. bře 2012

Nám na předporodní přípravě asistentka říkala, že to je jako s tričkem: když střihneš nůžkami, tak se to lépe zašívá, než když rozerveš silou. Rodila jsem třikrát s nastřižením, nikdy to nebylo zbytečně a taky nikdy zbytečně moc, jednou třeba jen 2 cm; prostě jen tolik, co bylo potřeba. Takže za mě určitě nástřih.

delfi
8. bře 2012

nejde směšovat 2 různý věci - malý nástřih a velké natržení. Pokud by hrozilo velké natržení tak by tam stejně nestačil jen malý nástřih, ale museli by udělat větší, který by se stejně pak mohl trhat dál až ke konečníku. já jsem obě děti rodila bez nástřihu (cvičila jsem s epi no) u obou jsem se drobně natrhla a pár stehů jsem měla, ale vůbec neznám, že bych nemohla sedět a u prvního jsem ránu necítila tak týden po porodu, u druhýho jsem o ní nevěděla už v porodnici. za mě tedy rozhodně nestříhat.

bocinka
8. bře 2012

mě teda nenastřihávali, řekla jsem, že bych chtěla zkusit rodit bez toho, ale pokud to nepůjde jinak, tak samozřejmě nástřih.... Doktorka mi to odsouhlasila a taky tak udělala, měla jsem zvenku jen jeden, nebo dva stehy, co mě malá ramenem trošku trhla.... Byla jsem ráda.... I když malá šla na "supermana" a poškubala mě uvnitř, ale to už není ničí chyba.... 😉 😉 😉

ilonne
8. bře 2012

Já nástřih měla, nebyl preventivní, prostě byl potřeba a musím říct, že stehy jsem cítila asi tři dny, pak už to bylo v pohodě, ale mohla jsem normálně sedět, chodit prostě všechno. Doktora jsem se ptala jestli jsem byla nastřižená - ani jsem to necítila. Doktor řekl, že pokud by mě nenastřihli, byla bych pěkně potrhaná. A měl pravdu, malá má docela velkou hlavu. Takže za mě nástřih ano - pokud je potřeba.

tyrisa
8. bře 2012

Jestli mě nechají porodit přirozené,určitě nechci nástřih....ten preventivní.Pokud to bude nutné,tak at střihnou.Ale určitě budu cvičit s EPINEM a budu mít pocit že jsem udělala max pro přirozený porod bez nastřižení a natržení.Komu by se nelíbilo po porodu být fit,bez stehů a kruhu pod zadkem 😲

kaculka46
8. bře 2012

Já jsem u obou holek poprosila,že pokud to bude možné,nestříhat a zvládli jsme to bez.Ale ne vždy to jde.

kludsisek
8. bře 2012

jako rodička máš právo odmítat ale po dvou porodech a zkušenostech z praxe musím napsat že pokud dojde k ohrožení života tvého či miminka nikdo se tě ptát nebude a nástřih udělají 😎 u prvního porodu mi nástřih zachránil život jinak by mě gábinka protrhla až do konečníku a krevní ztráta by byla život ohrožující a u dominika mi hráz otekla a hrozilo natžení až ke konečníku takže za mě nástřih ano 😉

jasekd
8. bře 2012

Mam obe zkusenosti.
1.porod s nastrihem, dlouha 2.doba porodni, ozvy padaly, nastrih udelali. Necitila jsem ho, siti v pohode (ruptura cipku + nastrih), hojeni horsi, hematom, trochu jsem zanedbala masirovani, ted uz je jizva OK.
2.porod 2.doba porodni bez komplikaci, porod jen s PA, bez nastrihu, bolest o hodne vetsi, povrch. ruptura, siti trvalo dele a vic bolelo, ale hojeni naprosto v pohode, za chvili jsem nevedela, ze jsem po porodu 🙂
Za me, pokud to ohlidaji a ruptura je mensiho rozsahu, je lepsi se trhnout, nemluvim o rupture 3.stupne. EPI NO jsem nemela ani u jednoho , deti mely hlavicku 35,5 prvni a 36,5 druhe, cvicit s epinem, myslim si, ze druhy porod bych dala bez natrzeni. Navic PA mi chranila hraz a nabadala me, at zpomalim, ale nejak to neslo a furt me to nutilo tlacit, kdybych ji poslechla, mohlo bejt jeste lip.

kachen
8. bře 2012

Ja, bohudik, nemuzu rict jestli nastrih je lepsi. Zalezi hodne na personalu, podle me. Myslim si kolikrat to ani neni potreba a je na PA nebo na doktorech jestli dokazou odhadnout situaci. Porodila jsem prvni dite bez nastrihu a bez siti. Priprava zadna. Akorat jsem dlabala homeopatika a pila malinik. Epino se mne jaksi prici. Lepsi je netlacit, kdyz se tlacit nema. A pak samozrejme zalezi na pruznosti tkani. Ovsem mas pravo nastrih odmitnout. Dite uz mas, 2. porod by mohl byt jednodussi.

lukza
8. bře 2012

já mám jeden steh a za mě radči nástřih než roztržení teda nevím jaké je to když se sama roztrhneš ale myslím že je to více nebezpečné a mě se zeptala PA při porodu řekla že by byla pro malý nástřih a že bude jen tak jeden steh a já sem teda řekla že jo ani sem to necitila a mám opravud jen jeden steh takže v pohodě🙂) hojení v pohodě vubec sem o tom nevěděla jen sem byla dost dole pohmožděná a to bolelo více jinak sedět atd. upně v pohodě

marhulinka
8. bře 2012

Myslím,že kdo zažil roztržení,tak by dal cokoli za nástřih 😉 Já bohužel měla tu smůlu, že jsem rodila s PA a ta absolutně neodhadla situaci...nezapomenu na její slova -maminko,jde vám to krásně,tady to zvládneme a pak ejhle výsledek přes 30stehů 😝

hpaja
8. bře 2012

Pokud je nástřih potřeba, tak jsem pro. Já jsem byla nastřižená u obou porodů a určitě ne zbytečně, pamatuji si, jaké jsem cítila dole napětí a děsné štípání, než mě PA nastřihla (děti měly hlavičky 36 cm a 36,5 cm). Byla to obrovská úleva po nástřihu a i přesto jsem se ještě trochu natrhla. U druhého porodu přišla na finále nějaká mladičká dr., ta to nějak neodhadla, manžel mi pak říkal, že na ní musela PA trochu křiknout, aby už konečně střihla a ukazovala jí i kam 😅 taky jsem se natrhla trošku víc než u prvního porodu a o nějaký ten týden, dva se to hojilo déle. Po prvním porodu jsem mohla i přes nástřih už pár hodin po porodu normálně sedět 🙂

bunicka
9. bře 2012

Tak můj porod byl s nástřihem.Nikdo se mě neptal,ale malá měla obmotanou šňůru kolem krku a já už nemohla,tak jsem to ani neřešila.Nástřih jsem spíš slyšela,než cítila.Pak mi pod narkozou vytahovali přirostlou placentu a když jsem se dr.ptala,jak jsem se moc potrhala řekla,že na mne použili přes 1 metr nitě,takže odhaduji že jsem byla uvnitř roztrhaná dost.Hojení bylo docela dlouhé a ze začátku bolestivé.Jizvu jsem cítila tak rok. 😒

zanet2009
9. bře 2012

Já jsem taky pro nástřih, u prvního porodu mě nastřihli,ale cítila jsem jen jakoby tlak a šití se taky dalo zvládnout, druhý porod byl takový fofr, že nástřih dr. nestihl a bohužel jsem byla tak potrhaná 😢 😢 😢

petrusew
9. bře 2012

No mě porodní asistentka říkala, že stříhají jen podle situace, když je to nezbytné. Raději nastřihnout, než se potrhat bůhví kam...zvlášť když po nástřihu se to líp hojí, než po natržení. Já se teda natrhla...ale podle doktora jen kosmetický jeden steh, který jsem vůbec necítila 😀

eloana
9. bře 2012

podle me to je dle situace...... rodila jsem 2 deti ani jednou me nestrihali.... u dcery jsem mela asi 2 stehy u syna nic

martaska78
9. bře 2012

Upřímně rodila jsem obě děti s nástřihem a jsem zato ráda. Možná bych tam byla doteď 😀 , ale obě děti měli přes 4 kg, tak to ani jinak nešlo 🙂 . Rozhodně to není nic hrozného, já spíš cítila úlevu, že tam je víc místa a lépe se mi tlačilo, ale je to případ od případu 😉

veruska007
9. bře 2012

Ahoj, odmítnout můžeš... otázkou je, zda lékař poslechne - pokud by bylo dítě v ohrožení, tak určitě střihne.

Já rodila poprvé s nástřihem, bolel (sestra se trefila mimo kontrakci), ale krásně to srostlo, za dva týdny vůbec nebylo poznat, kde to bylo. Akorát když jsem si vzala tanga, tak to bolelo... no, asi dva roky. A při sexu půl roku pořádně.

Druhý porod byl předčasný, překotný, takže sama, bez nástřihu, bez poranění, pohoda.

Třetí porod bez nástřihu, ale malý mě ošklivě natrhnul (v podstatě mi udělal dokonalou obřízku), dr. to moc poctivě nepřišil, navíc mi to pak gynekoložka ještě musela po měsíci spravovat... bolelo to dva měsíce a vypadá to škaredě... vědět to, tak bych byla určitě pro nástřih.

Po všech porodech jsem hned seděla, i bez kruhu 😉

zuza01
9. bře 2012

Tak mě se dr. při porodu zeptala, řekla, že je to potřeba. Souhlasila jsem, dítě jsem měla relativně malé - 3130 g, ale jsem ráda, lepší než natržení. Měla jsem asi 8 stehů vnějších a dost i vnitřních, nastřižení jsem necítila. Jizvu jsem cítila 3 měsíce, ale teď po 8 měsících není ani vidět, ani ji nenahmatám, takže vůbec žádný problém.

pejtho
9. bře 2012

Já rodila také s nástřihem. Nebolel nástřih a ani šití. Doktorka byla šikovná. Dcera měla 3050g.
Pokud by si nástřih nechtěla, tak určitě doporučuji vyzkoušet EPI-NO. Já ho nezkoušela, ale prý fakt funguje.

Máš právo nástřih odmítnout, ale myslím si, že doktoři to nepříliš rádi vidí a když je riziko natržení, stejně by tě asi nastřihli.
Já bych se to mu určitě nebránila. Můžeš cvičit+masáže hráze a říci doktorům, že jsi pro nástřih pouze v nejnutnějším případě, když by hrozilo natržení.

jop
9. bře 2012

tady nezbývá než věřit doktorovi, že provede nástřih jen v nutném případě, ne preventivně, zdůrazni to v porodním plánu. Já jsem si hráz masírovala, ale dr. mi doporučila nástřih stejně provést. Slyšela jsem taky něco o tom, že natržení bývá někdy dost katastrofální, takže podle mě je lepší malý nástřih než natržení až u konečníku...

editah222
9. bře 2012

Můj první porod - bez nástřihu, byla jsem jen mírně natřená jak dítko vystrčilo ruku. Měla jsem 7stehů, druhý den jsem normálně seděla.

Můj druhý porod - nástřih a byla jsem za něj ráda, měla jsem překotný porod a nezvládla jsem netlačit, nebýt nástřihu tak jsem natržená asi až.... Měla jsem cca 20 stehů, něco venku něco vevnitř, druhý den jsem taky byla v pohodě.

Hráz mi manžel masíroval od 35tt.

Přijde mi, že k nástřihu se v dnešní době přistupuje jen když je to nutné. Aspon taková je moje zkušenot.

devendra
9. bře 2012

Před porodem jsem měla zaplacený soukromý kurz u porodní asistentky mimo porodnici, která dříve pracovala na porodním sále. Ze své zkušenosti (vyhlášená pražská porodnice) se prý stříhalo takřka pravidelně, taková malá rutina. Vyprávěla, že ženské tělo ví co má dělat a mnohdy se nástřihem ještě dotrhne. Že jsou nastřihávány i ženské, které by nastřižené vůbec nemuseli být, jen proto, že se to prostě dělá a pro doktora je to snažší, protože je to rychlejší (a pak má dříve padla). Rána se prý hojí déle a v budoucnu je vysoké riziko inkontinence. Je zvláštní, že všude tvrdí, že nastřihávají pouze ve 30%, ale všude vidím ženské, které byly nastřižené. Já cvičila poctivě s Epinem a v porodním plánu jsem měla napsáno, že nástřih nechci. V porodnici se na mě koukali jak na blázna. Naštěstí to jistil manžel, který si je hlídal. Ve finále jsem nebyla ani trochu natržená. Asi to chce se zodpovědně připravit. Jo a taky říkala, že ve většině případů (nemám na mysli ohrožení života) se tě doktor ani nezeptá a rovnou střihá, což mi přijde jako neskutečná drzost. Takže já osobně jsem proti nastřižení, ale pro pečlivou předporodní přípravu.

bella22
9. bře 2012

U mě šlo všechno tak rychle (navíc dcera měla skoro 4 kila), že nebýt nástřihu, měla bych pořádný ruptury a možná i doživotní problém. Nástřih mě nebolel a po dvou týdnech o něm vůbec nevím. Nechala bych to na doktorech, oni vědí, co dělají - což se nedá vždy říct o rodičkách.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru