Nástřih hráze, ano nebo ne? Co je pro mě lepší?

denousek
8. bře 2012

otázka je myslim jasná.jde mi o to co je lepší pro mě NÉ pro lékaře!!
názory se hrozně lyší,prej doktoři rádi stříhají i když to není nutné je to prý pro ně jednodušší i to šití ale slyšela jsem že pro me je zase jednodušší když se natrhnu sama že se natrhnu po vlákně.,lépe se to hojí... sice déle šije ..ale když me střihnou tak přes vlákno... nerada bych nástřih když by třeba nebyl třeba tak nevím co s tím. díky za vaše názory a zkušenosti.
ještě by mě zajímalo když nástřih před porodem odmítnu jestli na to mám právo.díky

sonia79
9. bře 2012

Já bych rozhodně zarputile netrvala na tom, že chci rodit bez nástřihu, současně mi jako nesmysl připadá, že by mělo být lepší natrhnout se sama, to slyším teda poprvý, a s tím jak píšeš "po vlákně" bych si taky nebyla tak jistá, a i když teda "po vlákně" (nějak mi to nejde z pusy), tak až kam??? určitě lepší kontrolovaný střih, než spoléhat na to, že rupneš jen tolik, kolik bude pro hlavičku potřeba, to bych se fakt bála. Otázka je, nakolik důvěřuješ tomu, kdo tě bude rodit (pokud to tedy předem víš); já si ale nemyslím, že by doktoři nastříhávali nějak rutinně nebo pro srandu ... já jsem za nástřih ráda, malá měla obtočenou šňůru na několikrát a musela rychle ven, kdybych trvala na tom, že nechci nastřihnout, buhví jak by to s ní dopadlo (nechci na to ani pomyslet). Ale asi v těch případech kdy jde o žvot dítěte i matky to stejně doktoři neřeší a nástřih provedou a zaplaťpánbůh za to. Jenže já nejsem ani moc zastáncem různých těch porodních plánů a tak, nejsem v tom vzdělaná, tak si nechci vymýšlet něco, co bude doktorům komplikovat práci, pokud by o něco šlo. Ale to je jen názor. Jo a hojila jsem se celkem asi týden a to jsem měla stehů až dost 😝

werunqa
9. bře 2012

Ahoj, u nas v nemocnici pry nastrihavaji vsechny prvorodicky "preventivne"..a jelikoz jsem prvorodicka..tak nemam asi na vyber.. 😠

mifinka
9. bře 2012

pro mě nástřih... ten byl u prvního, byla jsem bez problémů.. ted mě nenastřihli ale natrhla jsem se a trápím se s hemeráčema.. po pravdě jsem dost naštavná že mě nenastřihli i ted.. 😅

terkaz
9. bře 2012

Souhlasim se sonia79.
Myslim, ze dnes se preventivne nenastrihuje. U prvniho porodu jsem mela nastrih, Filipek sel hlavickou, ale i rukou ven, takze diky za to. Marketka sla bez nastrihu krasne sama. Navic nastrih mi pripada v celem porodu to nejmensi. Pripada mi zbytecne resit takove veci predem, stejne jako se tu jednu dobu resil klystyr, to mi pripada uz uplne hloupe. Maminky uzivejte si tehulkovani, porodu i miminek a nereste takove veci predem, co bude, bude. Hlavne at jste v pohode a miminka take 😉

elvira
9. bře 2012

Kamarádka nástřih striktně odmítla. Potom litovala - rodila dítě přes 4 kila a měla několik velkých natržení...
Asistentka jí pak říkala, že se to dalo vyřešit jedním nástřihem - lépe se to hojí a není to na několika místech.
Já jsem to nechávala na asistentce - Kuba byl velký, tak nástřih proběhnul.
Po porodu jsem to pár dní , pochopitelně, cítila, ale není to nic tak strašnýho.
Za sebe - nechala bych to na porodnících. 🙂

petrakol
9. bře 2012

Nechat to na porodnících.
Já jsem měla nástřih a bohužel nestačil (ruptura hráze vedoucí až ke konečníku), možná že by k tomu nedošlo, kdyby syn neměl nedostatek kyslíku a já tak mohla tlačit víc v klidu. Nikdy nevíš, co se při porodu může stát, a dopředu na něčem trvat...

helabella
9. bře 2012

U prvního porodu jsem měla nástřih, podle mě zcela zbytečně a nikdo se mě neptal. Dcera se narodila předčasně, ze všech dětí byla nejmenší -- 2kg a hlavička 32cm a dělala jsem masáž hráze. . Ale doktorka spěchala, tak prostě střihla. Hojilo se to docela dlouho, asi týden až 10 dnů jsem musela sedět na kruhu 😒

U druhého porodu bez nástřihu, sedět jsem mohla okamžitě, žádná bolest...byl to obrovský rozdíl. Dcera měla 3kg a hlavičku 34cm. Měla jsem drobné poranění, cca 4 stehy.

U třetího porodu jsem měla rupturu čípku (syn se narodil hodně rychle), ale jinak bez nástřihu, jen malinké poranění, cca 2 stehy. A to byl z našich dětí největší, 3,3kg a hlavička 34cm. Hned po porodu jsem seděla, pohybovala se...pohoda.

Já osobně jsem viděla veliký rozdíl mezi nástřihem a drobným poraněním. ALE...naše děti byly relativně malé, s malou hlavičkou a nebyly žádné komplikace. Takže za mě bych spíš volila bez nástřihu, ale byla bych připravená na změnu situace, pokud je např. mimi příliš veliké nebo se musí narodit hodně rychle, apod.

slundo
9. bře 2012

Nejlepší je když není nástřih potřeba. Já bych se tomu nebránila, je lepší cílený nástřih než protržení během porodu. Já ani nevěděla, že mi ho udělali a hojilo se to krásně. Věřila bych doktorům, mají asi víc zkušeností než my maminy. Nevím jak ostatní , ale já osobně nemůžu posoudit jestli byl u mě nástřih potřeba nebo ne 🙂

petja
9. bře 2012

Rozhodně NE!!!

kacab
10. bře 2012

...u prvního mě nastřihli a i tak jsem byla potrhaná i jinde vevnitř a po pár měsících jsem musela na plastiku těch vnitřních stehů z přirozené ruptury... jinak se hojilo oboje steně... a u druhého to byl fofr - nástřih nebyl, přirozná ruptura ke konečníku a u klitorisu - a šití a hojení taky bez problémů.. můj názor ale je, aby se porodník v pravou chvíli zeptal případně doporučil a střihl, opravdu lepší nástřih do strany něž trhlina ke konečníku... obzvlᡚt pokud budete rodit veliký děti..... já je měla oba přes 4kg a to je holt už pořádná hlavička 🙂 a upřímně... že to řešíme teď a tady... v tu chvíli mi bylo šuma fuk jestli střihne nebo ne, chtěla jsem aby byly děti v pořádku na světě a absolutně vše ostatní šlo mimo mě a nijak jsem to neřešila...

kammka
10. bře 2012

ze zkušeností kamarádek: lepší nástřih, než natržení, ale ani jedno není nutné, když je porod dobře vedený, ani natržení nemusí být při klasicky vedeném porodu nutné. kamarádka rodila kluka před cca 16ti lety, normálně s nohama na koze, byl druhý, normálně velký kolem 3,5kg a nenatrhla se vůbec...já jsem nastřižená byla, na doporučení kamarádek, které mohly porovnat natržení a nastřižení... ten nástřich jsem absolutně nezaregistrovala, ani to že na mně jde s nůžkama.. dělá se v momentě, kdy je kůže tak našponovaná hlavičkou, že je odkrvená a necitlivá...

misi.21
10. bře 2012

za mě teda nástřih... Já ho měla a i tak mě malá potrhala. A to nebyla žádnej macek,3230g a 48cm.Nedokážu si vůbec představit,jak bych vypadala,pokud by mě nenastřihli. Ono záleží i na tom,jak tě sešijou,jestli ti to tam zmastí,nebo si dají záležet. Já mohla ihned sedět. Při stříhání ani šití jsem nic necítila,toho jsem se bála nejvíc... Možná kdo cvičí epinem,tak si může dovolit odmítnout. Já bych se bála komplikací. Ale v porodnici,kde jsem rodila nedělají určitě nástřih,když není nutný. Měla jsem u porodu primáře a sestra se ho ptala,jestli se bude stříhat...

kaaca11
10. bře 2012

Taky jsem pro nástřih. Já ho měla a bylo to v pohodě, měla jsem jen malinkou jizvičku. V porodnici se mnou na pokoji byla maminka, která ho odmítla, protože v těhotenství masírovala hráz a dělala všechno možné, aby se to bez nástřihu obešlo. Nakonec se jí to roztrhlo samo na obě strany. Nemohla vůbec sedět, vstát z postele a měla hrozné bolesti.

navi
13. bře 2012

Za mě nástřih ano, ale jen v případě nutnosti, ale hodně záleží na dobrém posouzení lékaře, který je u porodu. U prvního porodu jsem nástřih měla, ale protože byl malý VEXem, ani nástřih nepomohl a potrhaná jsem byla hodně. U druhého porodu už jsem jednu chvíli o nástřih sama říkala, protože jsem si myslela, že prcka ven nedostanu 😅 . Ale doktorka mě přesvědčovala, že to zvládnem i bez nastříhnutí a měla pravdu, pak jsem jí byla vděčná 🙂

babulinkab
13. bře 2012

za mě jednoznačně nástřih,např. u druhého porodu čekali zbytečně dlouho, nemohla jsem malou vytlačit, v momentě, kdy střihli, byla venku 😉 😉 😉 byla jsem v pohodě zhojená za 3 týdny a skoro to ani nebolelo

ivicek1
14. bře 2012

http://www.porodniplan.cz/index.php?act=flm&id=45
Ohledně nástřihů,jak to vlastně je říká Dr. A.Houska 🙂

petraprostejov
15. bře 2012

Jsem proti nástřihu. Když dojde k natržení, tak to můžou být jen drobné ranky po obvodu, které se ani nešijí a dobře se hojí i bez šití. Když je natržení větší, tak k němu dojde v tom nejslabším místě a často i v místě, kde není tolik cév. Dál viz to, co píšu ivasad.
Ano, natržení se hůř šije, ale údajně líp hojí. Taky proto, že tkáň, která je po natržení "zubatá", má šanci do sebe "zapadnout", zatímco u rovného střihu je riziko, že dojde trochu k posunu a že nebudou tkáně sedět přesně na sobě.
Nástřih by pro mě byl akceptovatelný jen pokud to jinak nejde (klešťový porod).
Odmítnout můžeš, bohužel zkušenosti některých žen mluví o tom, že byly nastřiženy, i když to výslovně odmítly (to je české pojetí "informovaného souhlasu", kterým se doktoři tak ohánějí...). Záleží na lékaři, správně Ti to NESMÍ udělat, pokud mu k tomu ten souhlas nedáš, tím spíš nesmí, když to výslovně odmítneš...

@ivasad Nesouhlasím s tím, že nástřih je malý a natržení velké. Je to jak kdy a kolikrát natržení až po konečník vzniká právě až v důsledku nastřižení, protože se ten nástřih dál natrhne. Zkus roztrhnout látku a pak to zkus, když ji nejdřív nastřihneš... 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru