Nástřih hráze při porodu. Opravdu to tak bolí?

akina
15. led 2007

Ahojky chtela jsem se zeptat nejake maminy,kterou pri porodu nastrihavaly,jake to je.Jestli to opravdu tak boli,jak jsem pouze slysela.Uz mam sice jeden porod za sebou,diky Bohu sel ten muj 3 kilovy drobecek bez nastrihu,ale ted me ceka 2 porod a ten uz muze byt s nastrihem,tak bych rada vedela jake to je.za vsechny odpovedi predem diky. 🙂

kacabacka
2. únor 2007

hm, možná, že to šití není nejhorší, já mám spíš obavy z toho, aby to nezašili špatně, nebo abych pak neměla pozdějc problémy s inkontinencí... ☹

alenahabibi
2. únor 2007

posiluj svaly a inkontinence nehrozí.

jess
2. únor 2007

To je opravdu zbytečné takhle se z toho stresovat,u porodu budou myšlenky stejně úplně jinde.Mě nastřihli sice 5x,ale ne hned za sebou,a fakt o tom ani nevím,akurát jednou mě to kapku štíplo,ale to nebylo nic.Každý říká,že spíš to šití je nepříjemnější.Já to měla dole totálně znecitlivěné,takže i u toho šití jsem cítila jen občas takové zatahnutí,tlak,ale taky mě to nebolelo.Mě to nijak neumrtvovali,u mě to nebylo potřeba,ale možná že se to dělá,to nevím. Šili me necelou hodinu a já v klidu aspoň všem oznámila co se mi narodilo 😀 ,já jsem měla myšlenky fakt úplně jinde.Však uvidíš,ted' si tím lámeš hlavu,a pak se tomu budeš smát 😉

pindruska
3. únor 2007

Holčiny, objevila jsem článek na rodina.cz:
http://www.rodina.cz/clanek5473.htm

"Porodníci byli a často stále ještě jsou přesvědčeni o jejím pozitivním účinku navzdory tomu, že oficiální zahraniční studie její pozitivní účinky nepotvrdily. Mezi jednotlivými porodníky a porodnicemi jsou však značné rozdíly. Podle informací ze serveru společnosti Aperio v loňském roce provedli v porodnici ve Vrchlabí epiziotomii jen u 3 % fyziologických porodů, ve FN Hradec Králové u 19 % porodů a v Českém Krumlově u 24 %. Na druhém konci pomyslného žebříčku jsou porodnice ve Svitavách s 82 % porodů, při kterých byl nástřih hráze proveden, dále Jablonec nad Nisou s 81 % a porodnice v Písku, Kolíně a Čáslavi s 80 %. Pražský Ústav pro péči o matku a dítě uvádí v roce 2005 37 % uskutečněných epiziotomií, Motol 35 % a Bulovka 33 %. Porodnice U Apolináře a ve Fakultní Thomayerově nemocnici podobnou statistiku nezveřejnily."

jess
3. únor 2007

Já si taky myslím,že nástřih je dobrý,při představě,že bych se roztrhla až bůhví kam,tak mám husinu.To je teprv zdlouhavé,bolavé léčení.

Cvičení at' to máme pružnější je sice taky řešení,ale jak jsem psala v mém případě by mi bylo na houby. 😠 .

sarkaa
4. únor 2007

Já jsem nástřih necítila ale viděla jsem sestřičku jak podává doktorovy nůžky ale v tu chvíli mi to bylo docela jedno 😖 .Šití mě osobně bolelo hrozně.První návštěva WC hrozně štípala a bolela a pořádně jsem si "ulevila" až doma.Ale jak říká jess pořád lepší nástřih než se roztrhnout bůh ví kam.Myslím,že lékaři vědí co dělají.

jess
4. únor 2007

sarkaa,mě skoro všichni známí říkali,že nástřih nepocítili,že spíš to šití bylo nepříjemnější nebo bolestivé.Já jsem si ty nástřihy vybírat nemohla,ty být museli,ale při normálním porodu,bych z něj obavy neměla.Mě stačilo,jak jsme byly na prohlídce nemocnice a ta sestra nám vyprávěla o tom roztrhání,zní to hnusně.Takže doktorům v takových věcech radši důvěřovat a nechat je dělat co uznají za vhodné.

S tou první návštevou wc,máš recht,já to tak měla dva dny a nic příjemné to není 😒 ,ale zas holky,bylo to jen nepříjemné,takže se není čeho bát 😉

sarkaa
5. únor 2007

Vydržet se to musí ale když se díváte na toho malého prcka tak i to nepříjemné překonáte bez problémů 🙂

sarkabrezen
5. únor 2007

Chození na záchod po porodu se děsím víc než porodu 😉 kamarádka mi radila, ať chodí čůrat jen pod teplou sprchu, že to aspoň trochu uleví...

maryja
5. únor 2007

mna tiez nastrihli, mala mala 4,45 kg a 54 cm. Necitila som to. Ten vonkajsi nastrih mi zasili bez narkozi - pichli tam len nejaku injekciu. Ale ked doktor videl, jak som dnuka dotrhana a jak sa pritom krutim (asi), tak mi dali narkozu a zasili to. Nuz 3 tyzdne som nemohla sediet, ist na velku potrebu to bolo horsie jak porod, to bolo raz do tyzdna a som pritom 2 hodiny plakala. Teraz po 10 tyzdnoch je to uz dobre, jazva zahojena, po 8 tyzdnoch sme sa prvykrat milovali, bolelo to, ale som to vydrzala. A teraz to uz boli o hodne menej, dufam, ze to prestane uplne. 🙂

sarkaa
5. únor 2007

sarkabrezen- Jj pod tou sprchou mi to radila i doktorka.Ale já jsem se v porodnici vlastně nikdy pořádně nevyprázdnila a sestřikám jsem to neříkala protože jsem chtěla být co nejdříve doma.Doma pak opadla nervozita (nemocnice prostě ráda nemám a i když jsem měla soukromý pokoj tak mě to prostě nešlo) a po užítí čípku to už bylo v pohodě.

Já jsem si nemohla pořádně sednout asi 2 týdny pak už to bylo lepší.Vlastně jsem pořád jen ležela a sprchovala se snad 20x denně nejen z hygienických důvodů ale prostě se mi strašně ulevovalo.

maryja
5. únor 2007

baby, ja som curala po teplou sprchou, este aj 2 tyzdne doma, ked som nahodou nebola doma, tak len nastojato nad WC, a to vyslo len par kapiek. A sprchovala som sa tiez aj 15 krat denne. Mne to poradila jedna sestricka v nemocnici, i ked som nevladala, tak som sla.

sarkabrezen
5. únor 2007

co se týká velké strany - nepomůžou nějaké prostředky mírně projímavé ať to není tak tuhé a to vyprázdnění tak bolestivé? Přeci jen tekutější forma jde ven líp...

siduska
5. únor 2007

Ahojky me taky nastrihavali, necitila jsem to, mela jsem 5 sthu s vonka, ale to siti mi bylo dost neprijemni, me to bolelo a nemohla jsem se dockat kym to budu mit za sebou.

0401
5. únor 2007

Šárko, sestry po porodu kontrolují, jestli jsi už byla na velké a když to nepůjde, dostaneš čípek. To je pak rachot 😀 Na první čurání po porodu mě sestra nutila tuším za hoďku a šla se mnou a oplachovala mě u toho dezinfekcí. Cítila jsem se u toho trapně, ale neštípalo to 🙂 naštěstí, protože pro mě bylo šití utrpení! Já jsem byla právě ta jedna z roztrhaných, takže se nešile rovná ranka, ale zubatá. Jenom, když vidím tanga, tak mi tam pěkně škube 😖

jaska
5. únor 2007

jé tak pro mě byl nástřich hrůza... fakt radši bych dvakrát rodila... já to teda dost cítila.. no prostě nelíbylo se mito... no a na velké sem teda byla až po kolika dnech... ani čípek nezabral... a to se mi tam na zadku udělal jeden velkej hemeroid... takže porod super to ostatní děs ☹ . Ale každej to má jinak... mě zas všichni strašili z porodem a v klídku.. 🙂

siduska
6. únor 2007

no tak to ja jsem na velku taky sla az po par dnech, ale ja jsem ostuda... hlala jsem doktorum, ze uz jsem byla, nechcela jsem zadny porasek, bala jsem se , ze to bude bolet.No a o porode.........radsej nemuvim, hruza, des, me to vyvolavali a vyvolali my velke bolesti, ani epiduralka mi nepomhla, akurat mi znited boli zada, inak nic vse je uz o.k., ani pri sexe uz nemam bolesti.

sarkaa
6. únor 2007

siduska-to jsme ostudy dvě.Já jsem doktorůma setřičkám také lhala.Na velký jsem byla až doma po použití čípku a musím říct,že se mi hrooozně ulevilo a kdybych to bývala věděla možná bych si o něj řekla už v nemocnici.

maryja
7. únor 2007

no mne nedali cipek, ale nejaku tabletku, ktora mala sposobit to,aby "to" bola tekuta forma. A zabralo to az tak za 6 hodin, ale jak som pisala, bolo to horsie jak porod. ALe je uz za tym, a uz na to pomalicky zabudam. 😀

prochi
7. únor 2007

U nás v porodnici jsme dostávaly takový olejíček na lžičku a muselo se to zapít hodně vodou. Byl to teda hnus největší, ale samo mi to nešlo. Pak jsem si nechala dát ještě jednou den před tím, než jsem šla domů. No a doma jsem se snažila jíst hodně ovoce a zeleniny, přesnídávky, žádná čokoláda a "brzdící" věci, aby "to" nebylo tak tuhý. Co se týká čůrání, tak jsem se tři týdny nevyčůrala jinak než s vlažnou vodou ve sprše, záchod pro mě byl horor - tam jsem stála, brečela, když jsem cítila, že něco půjde, tak jsem si maloučko přidřepla... po těch třech týdnech už jsem byla schopná dojít si normálně na záchod, ale seděla jsem na holý míse bez prkýnka a jenom ten začátek, pak jsem si musela stoupnout. O nějakým toaleťáku jsem si mohla nechat zdát, vždycky jsem musela do sprchy. Takhle to bylo přes měsíc, ale fakt se to pak den ode dne zlepšovalo. Jen už to nikdy nechci zažít 😢 . Nechci tady nikoho strašit, nástřih jsem měla pidi, zvenku pár stýžků, to byla pohodička!! Já se hrozně potrhala zevnit, už jsem to někde psala, takže to vezmu hopem - porod byl vyvolávaný, šlo to strašně rychle, nestihla jsem se moc otevřít, malej letěl jak o závod a měl obří hlavičku. Takže já jsem spíš takovej extrém 😉 Porod byl úžasný!!!, nástřih jsem necítila vůbec, toho se holky fakt nebojte. A šití? Z venku to umrtví a když to bude pár stehů, tak se to dá krásně vydržet.

verunnecka
22. bře 2007

holky,mě o nástřihu ani nemluvte,mě hodně nastřihávali,a o šití ani nemluvim,nemohla jsem si 2 týdny pořádně sednout.jo a vtipný konec.ptala jsem se doktora kdy už mě došije a on řekl že ještě 3krát a je to hotovo,já řekla že už to bylo 4krát a on ,,tak vy to ještě stíháte počítat?''všichni se tam začli smát i můj přítel.

vachovka
23. bře 2007

Ja som to mala stejne ako Hanah.Mala vazila 4350g tak nastrh musel byt a videla som ako berie tie noznice do ruk tak som uz cakala na tu bolest.Bolo to take stipnutie a citila som jak striha dole a potom trochu do prava a trvalo jej to straaaaaasne dlho. 😖
Sitie uz moc nebolelo to robil doktor opichal mi to a jel.Pytala som sa ze kolko stehov a on ze sa to neda spocitat ale ze spotreboval 90cm nite.Zasil mi to hrozne lebo na kontrole sa moj gynekolog zhrozil. 😕
Zo zaciatku ma to bolelo pri sexe a teraz to este citm ked si klaknem na bobek.Je to taky pocit ako by mala ta jazva prasknut.No proste hruza.

krejcirice
23. bře 2007

Ahoj mě nastřihli též ale vůbec jsem o tom nevěděla až mi dávala doktorka umrtvovací injekci a řekla že mě bude šít že mě nastřihli.Dost mě bolela ta injekce a pak jsem jen cítila škubání a trochu píchání.Šila mě asi 15min.

A není vůbec pravda že když jste nebyli nastřihlé u prvního porodu že nebudete u druhého.Já u prvního nebyla a u druhého(i když ted mimčo bylo menší než to první)mě nastřihli.
s tím čůráním to mam stejné vyčůrám se jen pod vlažnou sprchou,jinak to pálí.

Chci se vás zeptat kdo byl nastřihlí jak se o šití staráte.Mě to dost bolí mam 5 dní od porodu a ted sem i zjistila že mi jeden steh prasknul.

prochi
23. bře 2007

Krejcirice mě asi pomohlo hodně hodně větrat. Já byla první týdny immerwere vynahocená na rozloženým gauči, nohy rozcapený 😕 , pod sebou podložku na přebalování a dávala jsem si studený mokrý obklady. Ale jak jsem psala výš, já byla fakt zřízená ☹ . A ty se ještě musíš postarat o Tomáška, tak si asi vyvalování s rozhozenýma nožkama moc dovolit nemůžeš... Nebo určitě v lékárně prodávají nějaký bylinky, z kterých by sis mohla ty obklady dělat. Mě stačila ta studená voda, strašně mi to ulevovalo od bolesti.
Ale máš to skutečně teprve pár dní od porodu, určitě se to bude den ode dne zlepšovat. Držim palce, ať už je brzy líp.

lumpi
23. bře 2007

Tak mě taky nastřihli,u prvního porodu,už je to dávno,ale byl to mazec...Nástřih sám o sobě nebolel vůbec,ani nevím,kdy střihli 😎 Ale pak to uzdravování 😢 ...Mě teda šili dlouho,jizvu jsem dlouho cítila a sex potom byl taky dost zvláštní...Pořád jsem cítila v místě šití takové jakoby pnutí...No,ale vše přebolí 😉
Teď u druhého mě nestřihli vůbec,takže parádička...ikdyž jsem byla taky vnitřně poraněná,tak s normál nástřihem se to nedá srovnat..Běhala jsem hned po porodu jak srnka 😎 Ale čůrání taky štípalo - tam to jistí sprcha!!!
A možná někoho povzbudím - dcera při prvním porodu,kdy mě střihli vážila 3,30kg a syn u druhého ,kdy jsem "prošla" bez nástřihu vážil celých 4,17 kg 😉
Takže to váhou asi úplně není nebo jsem se vytahala za tu dobu 😕 ??? Snad ne,proboha 😲 To byl vtip 😉
Tak přeji hladké porody bez nástřihů...je to překvapivě mnohem příjemnější 😀

ivulinka
23. bře 2007

já se hlásím taky do klubu nastřižených 😅 . prcek byl sice malý, jen 2,70 kg, ale jsem celkově úzká, tak by neprošel. Nástřih jsem při kontrakci skoro necítila, spíš jako tlak a zprvu jsem si myslela, že vylezla hlavička, ale ta byla venku až při dalším zatlačení. Šití jsem měla bolestivé, protože mi ještě nestačila zabrat znecitlivující injekce a doktor to nebral na vědomí a jen mě okřikoval, ať se moc nemelu, ale dalo se to vydržet. Nejdřív jsem ho proklínala, že na mě nebere ohled, ale nakonec asi byl fakt šikovný, protože i když jsem byla podle dr. dost nastřihlá, zahojilo se to dobře a dokonce ho i pochválila, že to vypadá dobře. Jizva přestala být citlivá dost brzy a brzy jsem se cítila v pohodě. Jen při sexu jsem měla zpočátku dost problém a občas to cítím ještě dnes, ale to je asi taky dost individuální a záleží taky na partnerovi, jestli je ochotný se tomu přizpůsobit, zkrátka jsem od něj potřebovala taky trochu pomoc.

Asi hodně záleží při tom šití na doktorovi, když je šikovný, tak je to asi víc v pohodě.

verunnecka
24. bře 2007

ahoj,já jsem nemohla pořádně chodit a měla jsem bolesti,jak jsem byla špatně zašitá,už to nešlo vydržet,musela jsem týden po porodu na gyndu a doktorka mi stehy uvolnila-rozstříhala a předtím mi to vydezinfikovala štípalo to tak že mi vyhrkly slzy.ale pak už to bylo v poho.

janav
2. dub 2007

Ahoj holky,
mě u porodu taky nastřihávali. Vůbec jsem to necítila, ale manžel, který mi stál za hlavou, říkal, že to pořádně luplo a cuklo to celým mým tělem. Ale to fakt nevím, nebolelo to, jen jsem slyšela cvaknout nůžky, tak mi došlo, co tam asi pan doktor provedl 😀 . Šití se taky dalo přežít, ale to hojení, to je bída. Teď jsem skoro 5 měsíců po porodu a pořád mě bolí hráz, to sešité místo táhne, vadí mi to i na záchodě 😠 . Při šití mi doktor říkal, že musí pospíchat, protože jsem hodně krvácela (po celé těhu až do konce šestinedělí jsem si musela píchat injekce na "ředění" krve - tak proto tak velké krvácení). Mám celkem 2 stehy uvnitř a 3 venku, sednout jsem si nemohla pomalu celé šestinedělí. Navíc mě od porodu ukrutně bolí kostrč, ještě teď, takovou dobu po (konečně jdu tento týden na rovnání, tak už snad bude pokoj). Jinak můj gynekolog (a i některé mé kamarádky, které byly taky nastřižené), že to můžu cítit až rok.

verunnecka
3. dub 2007

ahoj,já jsem ráda že už to mám zahojený,ale při styku mám strach ze se ,,roztrhnu'' a trochu to bolí.tak snad se to časem spraví.jsem 3 měsíce po porodu.

krejcirice
4. dub 2007

Ahoj tak já jsem již 16dní od porodu(od nástřihu)byla jsem hodně šitá,naštěstí už jsem celkem zahojená a i sedět konečně mohu jak chci bez potíží 😉
Jen mam problémy na wc(na velké straně)a to doufám že se to zpraví časem.
Jinak mam ted komplikace s dělohou tak jsem měla již od porodu 2krát vnitřní ultrazvuk i prohlídku gynekologickou a celkem to proběhlo v pořádku.Jen si neumím představit sex za těch pár týdnů určitě se budu bát natržení a bolesti ☹ No když tak půjdu na jeptišku 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru