Natočím dokument o českých porodnicích. Pomůžete mi?

rozzlobeny_tatinek
30. lis 2011

Ahoj všem,
jsem rozzlobený tatínek, který se nechce smířit se stavem Českého porodnictví.
S manželkou čekáme miminko v prosinci 2011 a návštěvy v porodnici jsou jeden šok za druhým.
Proto jsem došel k závěru, že pokud s tím neuděláme něco my budoucí a stávající rodiče, tak s tím neudělá nikdo nic.
Proto jsem dostal nápad natočit amatérský dokument, kde můžou budoucí i stávající rodiče natočit svojí „zpověď“ a zážitky z porodnice na video kameru.
Tato videa bych poté spojil, otitulkoval a vytvořil tak kompletní dokument.
Pravidla pro videa následně doladíme v diskusi. Nic nebude povinné ani zakázané, můžete být anonymní, nebo vystoupit veřejně. Věřím, že jen Vox Populi může stav v Čechách změnit.
Proto se Vás ptám, pomůžete mi tento dokument natočit?
Rozzlobený tatínek

berenika39
30. lis 2011

@rozzlobeny_tatinek dobře. moc bych ocenila, kdybyste mi dal vědět za rok, jak to skončilo....a ted bez ironie - snažíte se o dobrou věc a přeji, at dosáhnete toho, o co se snažíte.

rebelie
30. lis 2011

@berenika39 ta podpora vyplývá nejen z toho, ale taky z toho, že zažívám podobné rozčarování... a jen na okraj musím podotknout, že zdaleka nejsme letití přátelé se stejným pohledem na svět, manželku rozlobeneho_tatinka znam odsud a jeho z předporodního kurzu... A já, jak to mám možnost sledovat - řada kamarádek rodila nedávno, tady chodím do "běžné" termínové diskuse a ne do nějaké alternativní, zažila jsem třeba další maminky na kurzu apod., tak mě přijde, že samozřejmě většina žen je ráda, protože má zdravé dítě a to je neoddiskutovatelně to nejdůležitější, ale jinak vnímám, že těch zbytečných porodních traumat je strašně moc... ty ženy to nejčastěji berou tak, že to k porodu patří a že je to vykoupené tím dítětem, ale proč zapírat, že je to často zbytečné a že ty ženy mohly ze svého porodu vyjít spíš posílené než nalomené?

rozzlobeny_tatinek
autor
30. lis 2011

@berenika39 Když vše dobře dopadne tak za rok uvidíte v televize jak jsme uspěli 😉 .

berenika39
30. lis 2011

@rebelie hodně je to dáno klasicky tím, že o bezproblémových porodech a porodnicích se nepíše, ale jakmile nastane zádrhel, hned je toho všude plno - prostě je to vidět. to je daň internetu - visí tu jen to, co se lidem nelíbilo, co je tíží, co řeší, kdyby tu psali i všichni, kteří byli v pohodě a spokojení, nikdy by nevzniknul nick rozzlobený tatínek .....

@rozzlobeny_tatinek kdyby to šlo, vsadila bych co mám (a mám toho dost), že tahle hurá akce nebude mít šanci.
nevadí, máme rozdílné názory, i přesto vám přeji, at se zadaří. upřímně.

rebelie
30. lis 2011

@berenika39 Hele, tak to není... netrávím čas čtením hororových příběhů z porodnic, naopak, jestli hledám nějaké příběhy, tak ty pozitivní, protože ty mi mohou dodat odvahy a taky především díky nim mohu "vidět", jak krásným zážitek může porod být... ale třeba to množství maminek, které nemohly být v prvních hodinách života dítěte s ním, nepopřeš... ty maminky nejsou nespokojené, ale kolikrát si povzdechnou, že tohle je zpětně hodně mrzí... a přitom to bylo v naprosté většině případů úplně zbytečné a nebylo potřeba miminko kamkoliv odnášet...
Navíc zdaleka nežiji jen ve virtuálním světě, ale potkávám se s řadou žen, které jsou čerstvými maminkami, nebo zrovna miminko čekají, případně se o něj snaží a jejich potýkání se se zdejším zdravotnictvím zdaleka není bezproblémové... např. schopnost některých sestřiček vystresovat maminku ohledně kojení, nebo zbytečné strašení infuzemi pokud maminka nenakojí dost (dost = podle nějakých tabulek), vnucení nějaké medikace atd. To není virtuální svět, ale realita a četnost těchto jevů je prokázána i výzkumy...

berenika39
30. lis 2011

@rebelie ale jo, tohle sama vnímám a uznávám, že máš pravdu. jde mi to, že se mi zdá zbytečné plýtvání energií rozzlobeného tatínka a dalších, které mu budou nápomocny, sice se bude snažit, ale výsledek tomu nebude odpovídat. jediná cesta je opravdu zákon trhu, jakkoliv to zní blbě. tam, kde to stojí za nic, nebudou maminky jezdit, tam, kde je to baby a motherfriendly a já nevím co friendly budou fronty. podle toho jedině se mohou porodnice vyselektovat. ne podle dokumentu na youtube.
tobě přeji, at se porod vydaří podle tých představ a zdravé mimčo🙂)))
btw ...dneska se narodila holčička kamarádce v anglii a poslali tak krásnou fotku z porodnice, že jsem to obulela🙂)))))

lucy222
30. lis 2011

@rozzlobeny_tatinek mně by zajímalo jaké konkrétní zkušenosti Tě k tomuto vedou?
Jinak já byla s porodnicí spokojená, ale měla jsem pohodový porod..možná bych některé věci teď zpětně udělala trochu jinak, ale v té dané chvíli mi to přišlo O.K. 🙂

garzonka
30. lis 2011

@rozzlobeny_tatinek
Dobrý večer
Omlouvám se, ale mám pocit že řešit stav českého zdravotnictví tímto zůsobem je tak trochu vágní... Asi si neuvědomujete co to může způsobit. Výpovědi rodících matek a jejich partnerů můžou sloužit jen jako jejich citové vnímaní a prožívání během celého těhotenství i porodu a věřte že to co jedna ohodnotí jako 100% péči tak druhé by to stačilo sotva na 50%...Věřím že pokud tento "dokument" vznikne, tak jen jako výpověď lidí kteří si prošli svým a chtějí se o to podělit, nikoli však jako "podívejte se na to jak to u nás nefunguje"...protože si myslím, že ti kteří budou chtít tyto věci "řešit" budou spíš ti s negativními zkušenostmi , jelikož v nich zůstává špatná vzpomínka.
A propos, asi se nevyhnete i jménám lékařů a porodních asistentek. Je to tenký led, protože většinou stížnosti padají na lékaře...a přitom často za to ani nemohou (nemyslí teď odbornost), mají práce až až.
Pro objektivitu by asi bylo správné po každém videu maminky(tatínka) povolat k "zpovědi" i druhou stranu, co myslíte 🙂
Pevně doufám, že mi rozumíte.
Přeji všem kdo očekávají miminko /-a/, ať jim zdraví slouží a ať se spolupráce s lékaři vyvíjí ke spokojenosti obou stran a ve vší důstojnosti, vždyť se navzájem potřebujeme...

rebelie
30. lis 2011

@berenika39 Hele, jestli do toho investovat energii si musí rozmyslet hlavně rozzlobeny_tatinek sam... a zákon trhu tady asi fakt nefunguje - jednak to není jako s e-shopem, že si objednáš zboží třeba z druhého konce republiky, neb je tu určitá dojezdová vzdálenost (a přeci jen platit si 14 dnů ubytování ve Vrchlabí na dobu kolem TP to není pro každého) a druhak jestli projdou plánované změny, tak zavře většina menších porodnic a žádný výběr nebude - zbudou velké továrny na děti, z nichž v relativně přijatelné dojezdové vzdálenosti bude max. 1 a finíto... a to je ještě potřeba vzít v úvahu, že ty velké porodnice budou totálně přetížené, protože nejsou dimenzované na tak velký nápor rodiček, takže jakýkoliv osobní přístup bude definitvně v pr... (a nebudeme se moci na ty doktory zlobit, protože v takovém náporu na to osobní fakt už nebude prostor a čas)
@rozzlobeny-tatinek Popiš některé z vašich zážitků! Pro pobavení a i pro ověření si toho, zda fungují, nebo zda jim zde přítomné dámy vůbec nerozumí...

rozzlobeny_tatinek
autor
30. lis 2011

@lucy222
Určitě ve videu také budu a až ho budu mít tak dám odkaz.
Nelíbí se mi to, že se věci dělají protože se dělají, že se personál nepředstaví, že vidírají tím, že pokud to nehceme ohrožujeme miminko, že souhlas co máme podepsat je jako bianco šek apod.
Jde mi hlavně o slušnost a úctu.
I chování k tatínkům by se mohlo zlepšit 🙂
A právě těch pár věcí co bys udělala jinak je impuls k tomu aby se věci opravdu změnili 🙂

rebelie
30. lis 2011

@garzonka Já myslím, že i zachycení několika příběhů má smysl, navíc to samozřejmě lze proložit výpověďmi odborníků, kteří mohou citovat průzkumy, což by se asi tak jako tak ve výsledném dokumentu objevilo... a rozzlobeny_tatinek píše, že by rád oslovil i "protistranu"... a dokument je vždy subjektivní a na emoce působící, pokud si chcete přečíst statistiky, je jich tu k dispozici celá řada - například o nevhodnosti rutinního používání klystýru, nebo nástřihů, kdo chce, ten čte... jen to není zas tak poutavé pro lidi, kteří se zrovna v tomhle nevyžívají a právě ty může k tomu tématu přilákat dokument... názor si pak musí udělat každý sám. A připomínám, co zde bylo řečeno, tématem dokumentu není "podívejte se, jak to u nás nefunguje".
Ještě podotýkám, že tu nikdo neřekl, že doktory nepotřebujeme... mimochodem hezky jsi napsala, že se potřebujeme navzájem - vědí to ti doktoři?

rozzlobeny_tatinek
autor
30. lis 2011

@garzonka Urcite mas v necem pravu, ale mohu jen zopakovat ze toto neni misto k tomu, kde resit zda to pomuze nebo ne. Tema zni jasne kdo chce pomoc pomuze, kdo ne tak ne.
Nikomu nenutim svuj nazor, ale nechce se mi jen sedet a stezovat si, chci neco udelat.
Kladne ohlasy bere, to uz jsem psal. Oslovim i lekare a dalsi at se zapoji kdo chce.
Je to proste obcanska rebelie 🙂 A uvidime jakou lavinu to strhne 😉

rebelie
30. lis 2011

@rozzlobeny_tatinek Těšila jsem se na vtipné story s profukujícími okny a rodičkami mrznoucími na porodním sále, nebo na to, kterak si rodiče nemají právo fotit záznam monitoru svého miminka... To jsou přece takové absurdity, že to musí lidi trknout, že je tu cosi divného... Nebo "trauma" mého kamaráda, kterého gynekoložka nepustila do ordinace s tím, že kdyby se dělo něco podstatného, tak ho zavolá a on pak nebyl u toho, když jeho žena poprvé slyšela tlukot srdce miminka... jasně, nejsou to ty největší hrůzy (to možná, až natočí lablanita něco o těch kristelových expresích, o čemž mimochodem šla nedávno reportáž, která měla obrovský ohlas), ale jsou to věci, které se dějí zbytečně a které se dají změnit - často velmi snadno, i když oprava netěsnících oken asi bude něco stát, to nepopírám...

rozzlobeny_tatinek
autor
30. lis 2011

Poprosím všechny kdo chtějí pomoc ať se zapojí a pomůžou mi.
Zítra jdu do práce a tak budu mimo tak Vás poprosím o klid zbraní 🙂
A jen ještě jedno upoornění, toto není diskuse zda dělat či nedělat, tuto diskusi jsem založil s představou, že se pouze zapoií ti co se chtějí přidat a pořešíme jak to udělat.
Proto prosím pokud nechete vědět jak na to a co natočit nepište.
Rád bych aby to byla cílená diskuse jak si předáme videa, kdo a proř se k tomu přidá, na co si dát pozor apod.

Děkuji za respektování mé prosby
Rozzlobený tatínek
PS: Přece mě nechete rozzlobit 🙂

rozzlobeny_tatinek
autor
30. lis 2011

@rebelie Vydrž zítra to sesmolím a dám to jsem, teď jdu už do hajan 🙂
Dobrou noc

ivarei
30. lis 2011

@rozzlobeny_tatinek Měla jsem pohodový porod s odpovídající gynekologickou péčí. Možná by porodnici bylo co vytknout (a novorozeneckému oddělení zejména 😒 ), nicméně jsem jim nekonečně vděčná, že mi pomohli přivézt na svět dvě překrásné děti 🙂 🙂 , které jsou moje všechno - ten pocit štěstí přebije jakoukoli negativní myšlenku.

Realizaci nápadu fandím, jen nevím, zda si to, co se okolo porodu děje, člověk uvědomí a dokáže to vyhodnotit hned - například v šestinedělí, kdy s maminkou lomcují hormony - asi by to bylo třeba hodnotit a prezentovat třeba s půlročním odstupem.

Myšlenka dokumentu se mi líbí, rovněž mi vadí arogance (v jakémkoli jednání, nejen u lékařů) - například neodpovídání na pozdrav, nepředstavování se, nerespektování osobních údajů, nedodržování soukromí - neklepání na dveře, vydírání (třeba v souvislosti s očkováním, odběrem plodové vody s podobně), dětský lékař "táhnoucí" cigaretami... Mám výborného, slušného gynekologa, vynikající obvodní lékařku, skvělou internistku a všichni tihle lékaři k sobě mají i bezvadné sestřičky. Jsou unavení, pracují přesčas, ale jsou to profíci. Jsem za ně ráda. Kdyby takoví byli všichni, bylo by to fajn. A bylo by fajn, kdyby se nastávající rodiče mohli ve zvolených porodnicích cítit dobře. Vážně držím palce, i kdyby ten "boj s větrnými mlýny" pomohl v tom, že se za nos chytne třeba jen jeden člověk 😉 .

wosk
30. lis 2011

@rebelie vtipné story bys chtěla???
Bulovka:
porodní plán? Jo, ten si klidně přineste (kamarádky info po porodu - dala jsem jim ho a vysmáli se mi)... Yal je k ničemu, jedině klystýr... V zimě profukuje oknama, na sále je třeba 8 stupňů, miminka odnášíme.... Ne, otec nemůže zůstat na noc s rodinou, tohle není hotel!!! ...Vy máte cukrovku a chcete opravdu chodit k nám do rizikové poradny nebo budete raději chodit ke své lékařce??? Ta úleva, když jsem řekla, že ke své byla sylšet i v tom telefonu 😉...
Mělník:
informovaný souhlas musíte podepsat (nejde o to, že nás skoro nikdo o ničem z toho neinformoval a podepsali bychom to skoro bianco) ... tohle se musí dělat, protože je to zvyk a takhle se to dělá... počítejte s tím, že si vás tady v tom 40 tt zatkneme... když to nepůjde, sestřička vám trochu pomůže, lehne vám na břicho... ambulantí porod? když to oznámíte po porodu je to vůči nám lékařům nefér... proč si chcete fotit ten monitor? to bych vám neměla dovolit. Monitor vašeho dítěte je majetkem porodnice, pokud o něj máte zájem, zažádejte si oficiálně...
A všude klasika, přece byste nechtěla ublížit miminku... děláme to pro to miminko... Jako bych já, která ho nosím 9 měsíců v břiše chtěla, aby se mu něco stalo!!!
to jen namátkou, co jsem si teď vzpomněla 😀

lucy222
30. lis 2011

@rebelie
@rozzlobeny_tatinek v něčem máte pravdu - i mně řekli při návštěvě 1.porodnice ať počítám s nástřihem když jsem prvorodička 😝
Držím palce ať se zadaří a třeba se mi to rozleží v hlavě a přidám se 😉
U mně se neděly žádné hrůzy. To co bych změnila jsou drobnosti a týkalo se to jen mne - jakmile byla malá venku, tak 100% spokojenost - mohla být hned po porodu s námi, manžel byl u její prohlídky, se mnou na pokoj také mohla jít hned...takže žádné odnášení miminka bezprostředně a hlavně bezdůvodně a bez "zabučení" hned po porodu 😎
Takže to, že mi PA vymlouvala vanu - když jsem do ní chtěla - je vzhledem k průběhu porodu (vnímám jej jako bezproblémový, příjemný, ne moc bolestivý) spíše úsměvné 😉

rebelie
30. lis 2011

@wosk Sakriš, tak tolik jsem toho možná ani slyšet nechtěla... trochu mi to bere iluze o Mělníku (a to ho mám pořád jako zálohu), ale to je na jinou diskusi...
Jsem zvědavá, jak se tahle iniciativa vyvine, ale jsem pro, aby se tu začali sdružovat lidi, kterým to přijde smysluplné, nebo aspoň maj pocit, že to stojí za pokus a chtěj přispět svým videem, nebo nějakou konstruktivní (!) poznámkou a ne aby se tu donekonečna argumentovalo že se tu opravdu dějí věci, které by možná stály za zaznamenání...

rebelie
30. lis 2011

@lucy222 Já ale myslím, že i takové příběhy chceme... a je super, že takhle svůj porod vnímáš... ale určitě budeš souhlasit, že ses asi necítila nejlíp, když Ti řekli, ať počítáš s nástřihem, protože jsi prvorodička a basta...

lucy222
30. lis 2011

@rebelie já se celkově divím, že do tohohle chceš teď jít 😀 přeci jen - porod na spadnutí a pozitivy se to tu asi hemžit nebude 😉

lucy222
30. lis 2011

@rebelie jo, to necítila...ale já do této porodnice nešla...je to ta nejbližší od nás, tak jsem se tam šla podívat co by mne - v případě, že by nás tlačil čas - čekalo.. a musím říct, že společná sprcha+WC na "hekárně" a průchozí porodní sál mne zašpuntovaly zcela spolehlivě...než rodit tam, tak raději v autě cestou do "své" porodnice...

rebelie
30. lis 2011

@lucy222 Tak já myslím, že mě už asi zaskočí máloco (o české porodnictví se zajímám tak poslední 2, možná i 3 roky), určitý klid na porod se mi snad podařilo najít (i když teď je to s otazníkem, ale to je jiné téma) a celkově mě ta situace zajímá - jednak plánuji mít další děti a druhak mi to celkově přijde, že to stojí za pozornost - jen události posledních dnů - plány na rušení malých porodnic (které maj předpoklady být vstřícnější a taky často jsou) a odvolací soud s Ivanou Königsmarkovou, to jsou věci, které asi člověka, jenž tu plánuje přivádět na svět a vychovávat děti, nenechají chladným... ale je pravda, že se teď tyhle témata držím trochu od těla (i když se to možná tak nezdá) právě proto, abych si tím zbytečně nekomplikovala vlastní porod...

rebelie
30. lis 2011

@lucy222 Tak je super, že byla v dosahu ta "tvá" porodnice... ale sama popisuješ, že v té nejbližší bys rodit fakt nechtěla... a jsou regiony, kde není moc na výběr (a patrně bude hůř) a jsou holky, které ten výběr podcení (za což samozřejmě nesou svou odpovědnost), a pak se z toho nějakou dobu vzpamatovávají...

lucy222
30. lis 2011

@rebelie dobře děláš 😉 Fandím vám. Tuhle diskuzi budu sledovat a jak jsem psala - třeba se přidám (resp. počkám zda se to rozeběhne protože nemám zábrany proč ne...) 🙂

ludva
30. lis 2011

@rozzlobeny_tatinek a nebojíte se, že tak trošku poškodíte pověst některých porodnic? Víte, z mého čtení tady na MK, mám někdy pocit, že se některé maminky chtějí mít v porodnici jako na hotelu. Trošku bych se bála, že se to tady začne hemžit hororovými porody atp. Chápu, že těhotná, rodící žena a šestinedělka, ale i několik měsíců nevyspalá maminka je velice citlivá bytost, ale s odstupem času, se třeba na věc dívá jinak.

romcovaklarka
1. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Já neříkám, že to nejde. Já jsem byla moc a moc spokojená, a to zejména s přístupem personálu a s tím, jak všechno vysvětlili, dali pro a proti a jinak rozhodnutí nechali na mně... takže asi nepřispěju, nemám co vytknout. Ale držím palce 🙂
@rebelie Jo, v tom souhlasím. Ten výběr není ideální. Já jsem měla asi štěstí, že jsem si vytipovala porodnici, která byla celkem blízko a když jsem se na ni jela podívat a i v další komunikaci jsem se utvrdila v tom, že jsem tam spokojená. A samozřejmě, že zkušenosti ostatních maminek pomůžou nejvíc. Já jsem se taky při výběru řídila "recenzemi" jednotlivých porodnic v diskusích. Jenom soudím podle sebe že a) v rámci toho vyhledávání bych si asi film na youtube nepustila a b) by mě to ještě možná i dost vystrašilo. A teď nechci, aby to působilo jako strkání hlavy do písku, nejsem zase typ "doktoři, dělejte si se mnou co chcete", ale stačilo mi prolítnout recenze a udělat si přehled o poměru pozitivních a negativních plus třeba na co hlavně si maminky stěžovaly (přístup PA, moc narváno a málo soukromí nebo třeba zastaralý a oprýskaný interiér...?) a rozhodně jsem nepotřebovala poslouchat emotivní vystoupení jednotlivých nespokojených maminek, detailně popisujících co jim doktoři provedli a jak to špatně skončilo nebo mohlo skončit. V takovém detailu by mě to asi spíš rozhodilo. Ale to je jenom můj osobní přístup a každý to má jinak, možná jsem se včera trochu unáhlila a někomu to asi pomůže 🙂 Tož tak.

fiona_morton
1. pro 2011

Já tedy spokojená s prvním porodem nejsem, sice žádná tragedie, ale kdyby se něco točilo, tak bych o tom mohla něco říct. K chování lékaře, k tomu jak špatný přístup k fyziologii těla v porodnicích může vést ke komplikacím. Druhé dítě se díky tomu narodilo doma, do porodnice už jsem se bála. A díky bohu, protože kdyby v porodnici zjistili, že bude mít váhu 4.45 kg, tak bych jinak než císařem neporodila. Přitom to šlo úplně hladce bez jediného škrábanečku.

Ludvo, nemyslím si, že by chtěl někdo přístup jako na hotelu. On by občas stačil obyčejný lidský přístup, tady nejde o nějaký servis. A pokud se lidé neozvou, tak to nikdy lepší nebude. Já tedy pro svou dceru chci jednou lepší podmínky, než jí poradit ať si zvykne a že s odstupem času se na to bude dívat jinak:(

A strašně si vážím toho, že se za nás, bije muž. Tohle se fakt často nevidí. Klobouk dolů🙂

rozzlobeny_tatinek
autor
1. pro 2011

@fiona_morton
@romcovaklarka
@ludva
@lucy222
Zdravím dámy,
musím přiznat, že jsem překvapen aktivitou 🙂 měl jsme strach, že se nikdo nepřidá 🙂
Nestíhám reagovat na vše tak to zkusím shrnout.
Uvítám i pozitivní zážitky, už to píši asi potřetí že nechci horor, ale realitu.
Porod by z mého mužského hlediska měl být zážitek na celý život a tak dle mého není nutné se s něčím smířit. Já nechci revoluci v porodnicích úplně nové postupy atd. jen rozmný přístup např když jdete ke kadeřníkovi. Když se k vám chová hloupě už ho nikdy nenavštívíte a všem řeknete ať tam nechodí a nikdo to nebude riskovat že bude vypadat jako debil. To je síla trhu, ale v porodnicích by nemělo jít jen o trh. Doktorům nic neudělá, když se budou chovat k rodičkám s úctou, pojišťovnám a celému zdravotnictví prospěje, když se nebudou dělat zbytečné zákroky atd.

A co se týče natáčení, tak opravdu první vlna je na každé z Vás. ZKusím sepsat něco co bych chtěl ať zazní a co naopak ne, ale hlavní část práce je na Vás. Sednout si zamyslet, pak zapnout kameru a natočit sebe i tatínka, pokud bude chtít něco říci a poslat mi to. A pak já budu dělat max. proto ať se o tom všichni dozví. Názor si pak musí udělat každý sám. Je to občanská revolta,. která mi vyvola veřejnou diskusi 🙂

rozzlobeny_tatinek
autor
1. pro 2011

@fiona_morton A když natočís porovnání porodu doma a pororodu v porodnici budu rád, ale chci aby bylo jasné, že tpo nedělám kvůli podpoře porodů doma, ale kvůli změně porodů v porodnicích. Nejsem proti porodům doma, ale toto není o nich, ale o porodnicích a že je čas na změnu.
Děkuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru