Natočím dokument o českých porodnicích. Pomůžete mi?

rozzlobeny_tatinek
30. lis 2011

Ahoj všem,
jsem rozzlobený tatínek, který se nechce smířit se stavem Českého porodnictví.
S manželkou čekáme miminko v prosinci 2011 a návštěvy v porodnici jsou jeden šok za druhým.
Proto jsem došel k závěru, že pokud s tím neuděláme něco my budoucí a stávající rodiče, tak s tím neudělá nikdo nic.
Proto jsem dostal nápad natočit amatérský dokument, kde můžou budoucí i stávající rodiče natočit svojí „zpověď“ a zážitky z porodnice na video kameru.
Tato videa bych poté spojil, otitulkoval a vytvořil tak kompletní dokument.
Pravidla pro videa následně doladíme v diskusi. Nic nebude povinné ani zakázané, můžete být anonymní, nebo vystoupit veřejně. Věřím, že jen Vox Populi může stav v Čechách změnit.
Proto se Vás ptám, pomůžete mi tento dokument natočit?
Rozzlobený tatínek

elitera
1. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Nevím, jestli se zapojím natočením vlastního příběhu, jsem asi dost srab (přestože jsem se před porodem snažila dělat všechno svou cestou - např. monitory mimo porodnici, nevěřil byste, jakej to způsobilo problém 😝). Nicméně Vám ohromně fandím a pokud by bylo možné pomoci jinak, ráda přiložím ruku k dílu.

rozzlobeny_tatinek
autor
1. pro 2011

@elitera Ahoj, nemusíš mít strach natoč to třeba zády ke kameře a neuváděj svoje jméno ani bydliště, řekni jen v jakém městě si rodila. Prostě ochraň svojí identitu, i to může být zajímavé.
Zkus to natočit a pak se rozhodni zda to pošleš či nikoliv.
Slib mi že to zkusíš 🙂 Protože já sám tak silný příběh dohromady nedám 😉

wosk
1. pro 2011

@rebelie určitě jsem tě nechtěla vystrašit, to Ondra říkal taky, že jsem to možná přehnala, ale ve finále, i když to tak nevyznělo, Mělník je na tom o moc lépe. Jen je to ve mě čerstvější. Na bulovce jsme byli v létě a protože jsme si poté zvolili mělník, úplně jsem jí vytěsnila nebo se o to snažím. Jak prostory, tak informace, které jsem zjistila. Do mělníka jsme jeli včera podruhé, takže to bylo hodně čerstvé a přijdou mi to takové banality, že jsem to napsala. Ale Mělník je pro tebe určitě dobrá záložní volba. Já zálohu třeba nemám. Nerátky nevypadjí zle, ale aniž bych si je prohlídla se mi tam jet nechce 😉 A nevím, jestli zvládnu martyrium prohlídky 3. porodnice a palbu otázek a odpovědí...

rozzlobeny_tatinek
autor
1. pro 2011

Ahoj,
v rychlosti jsme vytvořil stránku, kde jsou základní informace o naší vzpouře 🙂 http://rozzlobeny-tatinek.unas.cz/
Budu je dále upravovat a rozvíjet, takže teď to berte jako místo kde najde důvod proč jsme se do toho pustil, to kdyby se náhodou tato diskuse zvrhla 🙂
Dodám na ty stránky i informace jak si videa předáme co se s nimi bude dít atp.
A vždy vám sem o tom napíši.

Neznamená to, že bych už totu diskusi vypusitl 🙂
Děkuji všem kteří již přemýšlí co a jak natočí.

berenika39
1. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek ahoj, moc se mi líbil dovětek pod textem na novém webu. klika, že jsi ho tam dal 😉
Nabízím zdarma korekturu všech textů, které tam budete vkládat, stačí poslat do IP mail, udělám to ráda 😉 😉 😉, i když si pořád o tom celém myslím svoje, stejně jako včera🙂.
Ty chyby v textu by zbytečně mohly někoho odradit, nepůsobí to dobře, chápu, že ne každý je s češtinou kamarád.
Jestli chceš, pošli kontakt.

rozzlobeny_tatinek
autor
1. pro 2011

@berenika39 Děkuji osobní vzkaz máš přes IP.

elitera
1. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek mám natolik specifickou poruchu, kvůli které jsem chtěla "zvláštní" přístup (tj. aby mě nechali rodit přirozeně a nechali mi hned po porodu dítě u sebe), že by mě každej hned poznal, i kdybych byla zády 😀 Nechám si to rozhodně projít hlavou, protože takováhle iniciativa je určitě potřeba.

kacab
1. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek teda čtu a popravdě je to na jedné straně moc zajímavá myšlenka... ale tak možná to k něčemu bude pro těhotné maminky, aby věděly, co je může čekat a případně se na to připravit... Jestli to ale byť minimálně hne s úrovní porodnic o tom já pochybuju... Taky bych měla co vyprávět, v dobrém i zlém, ale nejsem až tak odvážná či aktivní, abych to zrealizovala.... Já si spíš myslím že je konkrétně na nás maminkách, aby jsme ten personál "školily"... není ostuda či "pruzení" trvat na některých věcech.... co se týče medikace, do toho bych jím nekecala.. ale je potřeba se ozvat, když je moc zima, teplo, když nechce někdo klistýr, nebo holit,když vám vadí že se někdo napřed nepředstavil... Dá se mu podat ruka a říci dobrý den, jsem ta a ta.... ono je to vyškolí více než kde který dokument.... je to jen a jen o lidech jak o nás tak o nich a žádný byť dobře míněný dokument tohle neovlivní... Proto si myslím, že je strašně dobře tam s sebou mít partnera, který to jistí, zastane se a podrží... Z mé vvlastní zkušenosti, dokud jsem byla na sále sama(porod mi vyvolávali a já už 3dny ležela v nemocnici a muže jsem volala až to propuklo...) tak do té doby na mě sestra jen štěkala, že zvracím a že to mám jen z nervů, ať se koukám uklidnit.... po příchodu muže byla jak pozlacená.... Spíše bych viděla jako řešení nabídnout maminkám po porodu dobrovolně vyplnit dotazník v každé konkrétní nemocnici ohledně všech zmiňovaných věci, faktorů a osob, kde by mohly obecně či jmenovitě pochválit či postěžovat si, co se jim nelíbilo... rodila jsem v HK a tam při propouštění něco podobného dávali vyplnit, otázkou je, nakolik to pak hodnotí a pročítají a nakolik maminky napíší co mají na srdcí, nebo jen rychle něco odškrtají, aby to měly "z krku" ... chce to se nebát... mě taky řekli na příjmu , že jedině yal a já řekla že ne, a oni zase že yal, tak jsem jim barvitě vylíčila proč ho nechci po předchozí zkušenosti z prvního porodu a najednou sestra šáhla do skříně a vybavení na klystýr bylo na světě... prostě to řešit přímo s myšlenkou, že je trochu vyškolíme a když nás bude více, do hlavy se jim to dostane učinněji než nějaký dokument na youtubu... byť s dobrým úmyslem natočený... Tak to vidím já...
... a nakonec mě tak napadá, že možná by měl ten dokument smyl zaslat ho ředitelům nemocnic a dát tak podnět aby se více zajímaly o spokojenost maminek co jim prošly porodnicema a dat jim tam důvod proč třeba takové dotazníky udělat a proč na základě jejich vyhodnocení nerozdělovat případné prémie...

rozzlobeny_tatinek
autor
1. pro 2011

@kacab
Píši po několikáté, že youtube není cíl ale prostředek. není moc míst kde se dá video zdrma umístít k prohlédnutí.
ředitelům a komukoliv to pošlu to se neboj.
Ale jak sama píšeš dotazník je papír a ten nepředá emoce. Koidně ho všichnoi zavedou a uloží v archivu, ale když se o tom bude mluvit na sociálních sítí a pak mezi lidmi, případně v televizi tak by se kámen mohl pohnout.
Dle toho co píšeš máš dost co vyprávět, takže se neboj a natočto. Jinak přikládám odkaz na to o čem to tu je:
http://rozzlobeny-tatinek.unas.cz/

Díky

rydal
1. pro 2011

Ahoj rozzlobeny tatinku,
sice Ti natoceni vlastniho pribehu nabidnout nemuzu (moje miminko jsem letos privedla na svet v zahranici), ale neda mi to nenapsat aspon par radku, protoze jsem nadsena, ze ses do takoveho projektu pustil. Treba neprinese znatelne zmeny, ale velke veci casto zacinaji malou, zdanlive beznadejnou iniciativou..
Vubec me neprekvapuje, ze jste s manzelkou sokovani z porodnic. Diky tomu, ze jsem lekarka a navic mam sestrenici PA, zaroven jsem ale i jako zena - rodicka na druhem brehu barikady, vnimam hodne osobne obe strany. Ceske porodnictvi je podle meho nazoru stale prilis biologicke a k tehotne/ rodici zene i miminku se casto chova neuveritelne autoritativne a necitlive. Porod a tehotenstvi nejsou nemoc a v ceskych porodnicich a ambulancich se nadale vyskytuje spousta neopodstanenych ukonu. Mohla bych jmenovat napr. zbytecna vaginalni vysetreni, predcasne vyvolavani porodu atd. atd. Jako pozustatek komunismu se jeste porad diva (diky politovanihodne absolutni neznalosti i nezkusenosti) na alternativni medicinu jako podpurnou terapii s opovrzlivym pohledem. Veci, ktere by mely byt automaticke (jako napr. ze se osetrujici predstavi, miminko se nikam neodnasi, "nepicha" se plodova voda..), v CR bohuzel automaticke nejsou.
Ano, samozrejme hodne zdravotniku se snazi a jsou zeme, kde je mnohem hur, ale celkove podle me zmeny k lepsimu prichazeji silene pomalu. A proto Tvuj napad podporuji (aspon v mysli 🙂 a drzim palce.
Nedejte se a bojujte. Kvuli sobe, Vasemu diteti i dobremu skutku pro ceskou spolecnost 🙂
P.S.: Pripojuji se k berenika39 a hlasuji vsemi deseti za bezchybnou cestinu na Tvych strankach. Budou tim prinejmensim pusobit mnohem seriozneji 🙂

kveta_k
2. pro 2011

Pro rozzlobeného tatínka. Chci vyjádřit velkou podporu, je to super nápad. Já osobně dítě plánuji až za cca 2roky, nicméně problematiku sleduji, současný stav mě mrzí a chci rodit přirozeně.
Napadlo mě zdůraznit, že video lze nahrát i skrz webkameru, kterou má mnoho notebooku zabudovanou v sobě nebo se dá koupit externí webkamera, pak staší koupit mikrofonek do počitače za necelé dvě stovky a ve windows movie makeru to lze celé nahrát, případně i sestříhat. Jinými slovy, milé maminky a tatínkové, nepotřebujete si kupovat nebo půjčovat drahou kameru, jde to udělat snadno. A když se dobře nasvítíte (ideálně rozptýlené světlo), bude to vypadat i profi. Sama si (pracovní) videa takto sama natáčím a stříhám.
Technická část by mohla být pro někoho překážkou a to by bylo škoda.
Držím pěsti
Květa

moni85
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Ahoj, ráda bych tvůj projekt podopořila.Mám už 8 měsíčního prcka, porod proběhl normálně, ale když se na svůj porod dívám s odstupem času, byly určité věci, které mi přišli k mé osobě hrubé až ponižující,nebo pro mě v tu danou chvíli nepochopitelné,určitě bych spoustu věcí při druhém porodu změnila a nenechala se jen tak odbýt, že se to takhlke prostě dělá, teď už vím, že jsou i jiné možnosti, tak proč si o ně alespoň trochu nezabojovat 🙂 . Máš nějakou časovou lhůtu, dokdy mají být videa poslána?

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@rydal Ahoj, to ze jsi doktorka je prave super a vystoupeni nekoho takoveho by dost pomohlo. Mohla bys rici proc ses rozhodla rodit v zahranici a co se ti na ceskem porodnictvi nelibi. Muzes porovnat a hlas lekare, budeme mozna vice slyset nez "jen obycejnych" zen.
Tim myslim pro lidi kteri se o to vubec nezajimaji lekare, snad.
Prosim zamysli se zda bys byla ochotna natocit to co jsi sem napsala.
Dekuji

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@moni85 Ahoj, lhutu nemám, chci to sbírat dlouhodobě a klidně udělat i serii dokumentů. Čím víc toho bude tím lépe. Ale na druhou stranu nechce to nic odkladat, protože dokut to máte živé chce to natočit.
Proto budu rád když se už první video objeví, já pokud půjde vše OK, budu tento víkend natáčet jaký si úvod k dokumentu a své zážitky i zážitky manželky.

fiona_morton
2. pro 2011

ono já když už třeba uvidím nějaké video, nebo ten úvod, tak bude pro mě určitě jednodušší potom namluvit něco svého. Jasně, že každý má být spíš autentický, ale takové lehké nakopnutí, vidět, že to fakt funguje, někde to je vystavené atd., určitě pomůže. Já teda si to tak nějak probírám v hlavě, protože bych toho mohla nakecat na hodinu a to mi přijde, že by se na to nikdo nedíval. spíš bych radši vypíchla pár bodů, ale tam pak zase chybí ten kontext.... musím si to nějak sesumírovat

mám jenom video na foťáku, tak doufám, že to s tím půjde.

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@fiona_morton Zkus to a uvidíme, kdyžak to nějak zařídíme 🙂
Taky už v hlavě připravuji co budu říkat a myslím, že to bude zážitek.
Jakmile budu něco mít hend se tu o tom dozvíte 🙂

kirik
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek nemámmbohužel čas dočítat celou diskuzi...možná mi to uniklo...můžu se zeptat se kterou konkrétní porodnicí jste nespokojen?

Já osobně jsem rodila dvakrát, pokaždé ve stejné porodnici, a byla jsem maximálně spokojená.

langova12345
2. pro 2011

Ahoj...já sama jsem založila web a velmi bojuji za zrušení poplatků otce u porodu.Sehnala jsem právníky,chci založit občanské sdružení a spolupracuji s Ligou lidských práv.Prosím,kontaktujte me na peticni.vybor2011@seznam.cz
a na www.byznysnaporodech.tode.cz

langova12345
2. pro 2011

Ahoj...já sama jsem založila web a velmi bojuji za zrušení poplatků otce u porodu.Sehnala jsem právníky,chci založit občanské sdružení a spolupracuji s Ligou lidských práv.Prosím,kontaktujte me na peticni.vybor2011@seznam.cz
a na www.byznysnaporodech.tode.cz

l.u.c.i.e
2. pro 2011

@langova12345, manžel u porodu neplatil.

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@kirik Tady nejde o jednu konkrétní porodnici a jendu konkrétní směnu.
Tady jde o princip, že jakmile o porodech něco víte zdá se vám takřka jakákoliv porodnice šílená.
To že má pár žen štestí že je vše OK mi nestačí.
Chci aby spokojené byly všechny. A opravdu mi nejde o to aby se tam cítili jak v ***** hotelu, ale aby se knim přistupovalo s úctou, citlivostí a základní slušností. Aby se nedělali zbytečné zákroky a nepodávali tuny léků.
A pokud z toho vyjde, že některé porodnici jsou fakjn tak jim to alespoň prospěje a pokud některé porodnice budou označené za dům hrůzy, dobře jim tak, alespoň s ebudou moci zlepšit.
Neznám ženu, která rodila v porodnici a aby do detailů vyprávěla svůj porod a vzpomínala na něj z úžasem.
Ale od maminke co rodili v cizině, nebo doma jsme to slyšel.
Jak je to možné?
A to chci právě změnit, ať ženy rodí v českých porodnicích stejně spokojené jakov některých v zahraničí a ideálně ještě více spokojené.

ivicek1
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Ahojky tatínku,jen jsem chtěla napsat,že Tě velmi podporuji v Tvém úmyslu,naprosto s tím souhlasím ,je fajn,že se do toho někdo pustil,moc držím palečky 😉

yanoya
2. pro 2011

Nápad je to zajímavý, přemýšlím, jestli bych se nějak zapojila, mám foťák s kamerou..
Jen přemýšlím, jestli to jde udělat resp. jak to udělat jako dokument, který by byl pokud možno co nejvíce zdravě nezaujatý. Jak to udělat, aby ti, kteří mohou být nějak dotčení, z různých důvodů, nemohli celou věc např. bagatelizovat jako že je to jen subjektivní dílko jakýchsi "rebelů", "šílenců", "nezodpovědných" či "zaujatých" apod. Určitě zvlášť cenné by byly případy, kdy by se vyjádřily tzv. "všechny strany". Nakonec méně (příkladů) může být více. Jak to udělat, aby výpovědi nebyly zpochybněny... Každopádně, ať už jakkoliv, mám pocit, že něco takového je potřeba. Obdivuji to nadšení a přeji hodně zdaru...

helulela
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Ahoj tatínku, se zájmem jsem pročetla celou diskuzi. Musím říct, že ze začátku dost s nedůvěrou, protože jsem čekala, že to bude další akce, kde všichni hledají na porodnicích a personálu jen to špatné. Ale pak jsem pochopila, že takhle to určitě nezamýšlíš. Moc ti přeju, abys to dokázal udržet v rovině, která může všechny zúčastněné strany obohatit. Nastávajícím maminkám pomoct, dodat odvahu aktivně se zapojit do rozhodování o vlastním porodu a personálu porodnic zprostředkovat pohled z druhé strany. Často si ani nejde představit, co a jak "pacient" vnímá, co mu vadí a na čem mu nejvíc záleží. V porodnictví se určitě za poslední dobu změnilo k lepšímu hodně, ale určitě to musí pokračovat ještě dál, i když to nebude z roku na rok. Určitě vydrž, má to smysl, i doktoři se pouští klipy na YouTube 😉

demoisellem
2. pro 2011
prochazkovaa
2. pro 2011

Milý rozzlobený tatínku.
Mám doma roční dceru a podobně nahněvaného jejího tatínka 😀 Tvůj projekt mne velmi zaujal a pokusíme se něčím přispět. Rodili jsme v pražské porodnici, necítila jsem se jako prvorodička na domácí porod, ale velmi mne lákal. Až se budeme chystat na druhý porod, tak v Praze určitě rodit nebudeme. Jsem člověk který věci bere tak jsk jsou, takže jsem ráda že máme zdravou dceru a porod proběhl v pořádku. Ale to prostředí kolem nás, přístup a osamělost si dodnes pamatuji. Těším se výsledek a doufám, že bude užitečný...

ivuska.h
2. pro 2011

Bohužel si myslím, že tato forma nebude mít moc účinek... Budou to prostě subjektivní výpovědi, ze kterých celkem nic nevyplyne, ani ten poměr spokojených vs. nespokojených nebude nijak vypovídající (i když většina průměrných spokojených asi vůbec nebude mít důvod se zapojit)...

Hodně zajímavý by mi přišel sestřih záběrů skryté kamery z různých porodů, to by se teprv ukázala ta realita... Ono když žena někde vypráví, jak na ní nějaká PA řvala, nenpůsobí zdaleka tak "dobře", jako když by ta PA byla přímo nahraná. Ale uznávám, že technicky to není moc reálné.

Nevím, no. Dokud drtivá většina porodníků neakceptuje moderní poznatky vědy, stejně se to nikam nepohne... A dokud nepochopí do důsledků, co to je právo na informovaný souhlas a co vyplývá z rodičovských práv.

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@prochazkovaa
právě myslím si, že s ejen zpokojit že jste oba živý a v pořádku doma je málo.
Člověk by si zázrak zrození měl i užít.
Těším se na video co natočíte a ať se tatínek také zmíní co ho štvalo, protže i tatínek je rodič a má u narození mimnka právoplatné místo, na což se často zapomíná.

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@ivuska.h
Tak tenhle přístup nikam nevede.
Kdybychom měli jen čekat tak se také nemusíme dočkat.
Motto projektu je "Již není čas pro lidi, kteří říkají, že to nejde nebo, že to nemá cenu, ale je čas pro lidi kteří vymyslí jak!!!"
Takže se přidej a jen "neremcej" 🙂
Sedět v křesle u PC říkat, že se to nezmění než někdo něco udělá není k ničemu.
Takže hurá ke kameře a točit 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru