Natočím dokument o českých porodnicích. Pomůžete mi?

rozzlobeny_tatinek
30. lis 2011

Ahoj všem,
jsem rozzlobený tatínek, který se nechce smířit se stavem Českého porodnictví.
S manželkou čekáme miminko v prosinci 2011 a návštěvy v porodnici jsou jeden šok za druhým.
Proto jsem došel k závěru, že pokud s tím neuděláme něco my budoucí a stávající rodiče, tak s tím neudělá nikdo nic.
Proto jsem dostal nápad natočit amatérský dokument, kde můžou budoucí i stávající rodiče natočit svojí „zpověď“ a zážitky z porodnice na video kameru.
Tato videa bych poté spojil, otitulkoval a vytvořil tak kompletní dokument.
Pravidla pro videa následně doladíme v diskusi. Nic nebude povinné ani zakázané, můžete být anonymní, nebo vystoupit veřejně. Věřím, že jen Vox Populi může stav v Čechách změnit.
Proto se Vás ptám, pomůžete mi tento dokument natočit?
Rozzlobený tatínek

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@ivicek1 @yanoya Ahoj, jsem rád za podporu, ale ještě raději budu za natočenou zpověď.
Takže jen nefanděte a točte 🙂
Protože jestli mi budou všichni jen fandit od klavesnice, tak nic nezmužu.
Potřebuji k tomu ta videa 🙂

ivuska.h
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Já konám sama za sebe -- nerodím v porodnici 😉 A samozřejmě šířím informace kde se dá, účastním se projektů, co pořádá UNIPA a podobné organizace atd.

Nepsala jsem, že se nemá dělat nic a jen čekat, ale že tato konkrétní forma se mi zdá nepříliš nadějná, resp. není mi jasné, co by z toho mělo vzejít. Co by si měl říct divák, který to uvidí? Kdo bude cílová skupina (doktoři nebo laická vařejnost)?

Já osobně nemám moc co točit, v porodnici jsem rodila jen první dítě, fakticky tam nic vyloženě špatného nenastalo (vpodstatě jen detaily), ale nehodlám riskovat, že příště nebudu mít takové štěstí.

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@helulela
@yanoya
Pravděpodobně to bude zaujaté a citově nevyvážené, ale realita je zřejmě taková.
Videa pokud budu mít souhlas zveřejním v původnímz nění a pak nějaký sestřih.
I mě napadla skrytá kamera, ale to spíš nechám na televize až se toho chytne 🙂
Už jsme psal Černým ovcím, tak uvidíme 🙂
Doufám, že až bude víc než jen text tak to media začne více zajímat, když jims problémem pošlu i pár videí.
A to že nás označí za blázny? No asi jo, al emě to neva, když se něco změní tak klidně budu veřejným bláznem 🙂, stejně si to o mě už pár lidí myslí 😎

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@ivuska.h Není šílené, že v demokratické zemi se někdo bojí říci svůj názor veřejně, aby za to nebyl potrestán?
Dle mého už jen toto je důvod točit 🙂
Cílovou skupinou jsou v podstatě všichni co mají zájem.
Až bude materiál pak s ebude lépe útočit na media a novináře, lékaře a ředitele nemocnic ať se k tomu vyjádří a něco dělají.
A pokud to nepomůže můžu alespoň klidně spát, že jsem to zkusil.

A co se týče tvého porudu, nejsou to právě ty detaily a celkový dojem, co tě přesvědčilo rodit jinde?

ivuska.h
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Kdo se bojí říct názor veřejně? Komunita "alternativních" rodiček se mi naopak zdá dost otevřená a najdou se takové, co neustále do zblbnutí např. na diskuzních fórech vysvětlují, dávají odkazy na studie atd. Můj manžel byl dokonce i na schůzce s primářem místní porodnice 😀 Spíš se mi zdá, že většina žen prostě nějak od přírody preferuje ten lékařský model (to je vidět i na tom, že i v zemích, kde je porod doma dostupnou alternativou, je přesto využíván pouze několika procenty rodiček, krom Holandska) a tudíž nemají proti klasické péči žádné výhrady... Jasně, že to se nevztahuje na hulvátské chování personálu, mám teď namysli takové to "musíme ho odnést na prohřátí", "musíme vás nastřinout, abyste se neporanila" atd.

Co mě přesvědčilo rodit jinde... Asi spíš prostě to, že se ke mě dostalo dost informací a došla jsem k závěru, že vlastně není důvod do té porodnice jezdit a riskovat, že nekápnu na tak férovou PA, jako poprvé. Protože výživných porodních historek jsem už četla a slyšela až dost, takže mám o běžné praxi celkem představu 😒

ivuska.h
2. pro 2011

Já mám jiný nápad na dokumentární akci -- vytisknout překlady studií týkajících se domácích porodů, různých zákroků, které se u nás běžně provádí, ale je o nich prokázáno, že jsou škodlivé či neúčinné atd. S tím nakráčet postupně před primáře porodnic (či hlavouny ČGPS) a chtít jejich názor a jasnou odpověď, proč se těmi studiemi neřídí. Třeba ten rozhovor s dr. Záhumenským, co před časem natočily dvě dokumentaristky, byl z tohoto pohledu velmi výživný. Chtěla jsem hodit odkaz, ale na youtube už to nevisí... Celý web zde, jestli neznáte -- http://porodniplan.cz/. Výpovědí maminek je tam taky dost.

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@ivuska.h OK, chápu.
"Alternativní" maminky jsou slyšet. V mnohém s nimi souhlasím, tedy to o čem vím 🙂
Ale mám trochu strach že právě toto označení trochu škodí před veřejností.
Proto doufám v tom, že když to natočí ženy, které se neznají z různých koutů republiky v různém věku, vzdělání atd. tak by to mohlo pomoci.

Ale jak jsem psal už vícekrát, tato diskuse nevznika aby se o nápadu diskutovalo zda jo či ne, ale kdo se přidá 🙂

ivuska.h
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek No jo, tak ta nálepka "alternativní" není moc lichotivá, ostatně se to ukázalo i při nedávné demonstraci před ministerstvem zdravotnictví... Pro média to byla prostě banda batikovaných objímaček. Ale pokud si začnete vyskakovat, tak do toho označení spadnete taky, akorát teda nevím, co si vezmete místo batikované sukně 😀

Mimochodem vy jste se pro váš porod nakonec rozhodli jak? Vybrali jste nějakou přijatelnou porodnici, budete mít dulu nebo tak něco?

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@ivuska.h Poslal jsme ti IP 🙂

eliade
2. pro 2011

Tak jsem zkusila natočit svoji výpověď a vypadá to strašně 😀

sitrunamelissa
2. pro 2011

Chtěla bych se zeptat, jestli bych teoreticky mohla natočit pozitivní příspěvek. Tím myslím spokojenost s PA, porodnicí i péčí v ČR. Sama žiju v cizině a s péčí tady jsem naopak poměrně nespokojená. Trochu mi totiž vadí jak je u nás vše kritizováno, cizina vychvalována a přitom málo kdo má srovnání...
Sama jsem porodní asistentka, tak nevím, zda by můj příspěvek byl vůbec brán v úvahu...

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@eliade
Gratulujiiiiii, jsi užasna, prosím napiš mi na rozzlobeny_tatinek@centrum.cz a domluvíme se jak si video předat.
Návod je na http://rozzlobeny-tatinek.unas.cz/navod.html.
Díky moc
PS: ale pobavila ses u toho také ne?

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@sitrunamelissa
Určitě jdi do toho.
Svět není jen černo-bílý.
A každopádně mě "těší" že je to někde ješště horší 🙂 - nadsázka

eliade
2. pro 2011

ty jsi hrr, je to jenom zkušební verze🙂musím to vyladit!Chtěla jsem tě tím potěšit,že se na tom maká 😎

sitrunamelissa
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek
Trochu mě mrzí jak je lékařská péče u nás kritizována a především v porodnictví. Sama za sebe radši jedu rodit do ČR. Například tady, kde žiju jsou jen 2 ultrazvuky za celé těhotenství (zbytek si musíte platit, přsto, že máte standardní pojištění), vyšetření u lékaře jen 2x za celé těhotenství. Jinak péče PA, která neprovede žádné vnitřní vyšetření za celou dobu těhotenství apod. Není to horší, jen je to jiné.
Navíc si myslím, že je rozdíl i mezi Čechy a Moravou. Celkově si myslím, že jsou i u nás porodnice horší a lepší - a porodnice které se staví k přirozené péči a porodům přirozeněji a některé méně...
Taky by mě zajímalo, co konkrétně ve Vašem případě je to, co Vám vadí?

stazinek
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek
Ráda přispěju, ale nemám možnost natočit video, takže pokud by vás můj příběh zaujal, potřebuji kameramana 🙂
Mám 1,5 letou dcerku. S lékaři zkušenosti smíšené a negativní, absolvovala jsem spoustu naprosto zbytečných vyšetření, byla jsem nucena k porodu císařským řezem a vše jsem to zvládla jen za podpory PA Ivany K. Porod byl KP - proto ten nátlak na císaře. Chtěla jsem porodit přirozenou cestou, což se mi podařilo v mimopražské porodnici, ale i tam jsem z přístupu lékařů nebyla moc "nadšená". To jen ve stručnosti, kdyby bylo potřeba přidám jakékoli podrobnosti.

rydal
2. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Mas hodne ohlasu - gratuluju! 🙂 Ohledne toho videa: ja v cizine uz nejaky patek ziju, a tak i proto jsem rodila mimo CR. Jezdit rodit do Cech by me ale popravde receno ani na vterinu nenapadlo narozdil od nekterych poslednich reakci na teto strance (a to presto, ze bych jako zdravotnik mohla mit spravnou ceskou protekci..) Tak nevim, jestli moje vypraveni by tam vubec patrilo..
Jeste by me moc zajimalo, kde se nakonec narodi Vase miminko? Stanujete ve Vrchlabi? 😉

roseann
2. pro 2011

Rodila jsem v Praze na Bulovce. Dotlacili me k vyvolavani porodu. Snazila jsem se to oddalovat pak uz i o hodiny a doufala jsem, ze si to synek rozmysli. Ke konci jsem chodila na Bulovku z Karlina pesky a zpatky taky. Nic. Kdyz mi ale nejaka MUDr. rekla, ze kdyz nepristoupim na vyvolani, tak muj syn muze mit poskozeny mozek, kapitulovala jsem. Den, kdy me tam prijali a zacali do me valit vsechny ty urychlovace, mi zustane navzdy v pameti. Kdyz za sebou manzel zavrel dvere, skoro jsem se zhroutila strachy, stresem a vycerpanim (nemohla jsem spat, protoze jsem porad cekala, kdy uz to konecne prijde). No a na poporodnim oddeleni me dorazili. Synovi je ted skoro osm mesicu a ja jsem se konecne dostala z poporodni deprese. Ale mluvit o tom porad jeste nemuzu. Jen varuju pred Bulovkou ostatni, kteri tohle budou cist.

e_leni
2. pro 2011

Mily rozzlobeny tatinku,
Chci jenom napsat, ze ti hodne fandim, i kdyz prispet moc nemuzu - rodila jsem v zahranici a jeste k tomu doma 🙂 Rekla bych, ze porod v nemocnici v UK nebude moc rozdilny proti tomu v CR - kamaradky, co rodily v nemocnici si prosly podobne invazivnimi rutinami v obou zemich - mozna, ze jina pece bude jen na soukromych klinikach. Co je tady z meho pohledu skvele je pece behem tehotenstvi - zadne zbytecne ultrazvuky, zadne vnitrni vysetreni, zadne testy na cukrovku a podobne stresujici zalezitosti... A take ta podpora porodu doma je tady neuveritelna, ale to uz je jine tema 😉 Kazdopadne drzim palce, at svoji aktivitou neceho dosahnes, za pokus to urcite stoji 😵

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@eliade Posli, jsem zvedavy jak to vypada 🙂

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@sitrunamelissa Ahoj, tak v ČR jsou placene UTZ 3 🙂 A co se týče vnitřních vyšetření tak mi manželka říkala, že by si je ráda nechala ujít. BYlo jich až moc.
Myslím si že skušená PA pozná vnějším vyšetřením dost a vnitřní jsou potřeba jen pokud se něco děje.
Nekritizuje zdravotníky kvůli neznalosti (i když občas ano) ale hlavně zdravotníky přístupu. Naše porodnictví je co se týče přežití dětí na špičce na světě, ale traumata co si ženy odnášejí jsou občas, že by to ani Hitchkok nevymyslel a to chceme změnit.
Nikde snad kromě úřadů se nesetkávám s takovou arogancí jako v nemocnicích a to se mi vážně nelíbí.
Kde v cizině jsi rodila?

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@stazinek Ahoj, můžeme se domluvit a já kdyžtak přijedu na návštěvu a můžeme to natočit, případně vezmu i ženu abyste pokecali, nebo můžeš přijet k nám 🙂
Více asi raději pře IP.

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@rydal Tak bude to porodnice Mělník, tedy zatím, ikdyž jsmechtěli rodit doma s Ivanou,ale to už nejde ☹
Prostě jsem došel k závěru, že ženě plně důvěřuji a ať si zvolí co zvolí tak jí podpořím.To jen abychom zde neřešili porody doma 🙂

bebinka
2. pro 2011

Milý rozzlobený tatínku, věř tomu, nebo ne, i porod v české porodnici může být moc hezký zážitek. Můj vyvolávaný porod takový rozhodně byl. Jde jenom o to nedělat z toho vědu, nevymýšlet si zbytečnosti a soustředit se na zdraví svoje i dítěte.
Neodkážu si moc představit, jak bude tvoje žena rodit v pohodě, když už teď je kolem toho takovej povyk. 😕

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@roseann Je mi strašně smutno, když to čtu.
A to ani nemluvím o tom, že jsme tam také chtěli rodit,ale po prohlídce a konzultaci jsme to zabalili a jdeme na Mělník.
Drž se a kdybys přeci jen mohla tak to natoč.

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@e_leni Dekuji, zkus i toto kratke sdeleni nahrat. Bude zajimave slyset ze v tom nejsme sami.

rozzlobeny_tatinek
autor
2. pro 2011

@bebinka
O svojí ženu s enebojím,je úžasná, vědomá a silná a já jí podpořív v čemkoliv co bude chtít.
Porod dle mého laického pohledu není jen o zdraví v jeho fyzické podobě.
Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje zdraví jako „stav kompletní fyzické, mentální a sociální pohody, a nesestává se jen z absence nemoci nebo vady“.
Takže to že si žena odnese zdravé dítě a odejde po svých nesplňuje definici zdraví.
A já chci definici naplnit 🙂

wosk
2. pro 2011

@bebinka já si myslím, že porod zvládneme v pohodě. Doma bych se cítila bezpečněji, nebo si to aspoň myslím, ale když to nejde, Mělník je dobrá volba. Nějakým kompromisům se asi nevyhneme, ale nebude jich tolik. A věřím tomu, že mi @rozzlobeny_tatinek bude oporou! 😎 Jen mi už teď dopředu vadí všechno to dohadování a vysvětlování kolem.... A co někomu přijde jako zbytečné může být pro někoho velmi důležité a naopak. To že porod přežijeme oba a oba z nemocnice odejdeme zdraví mi nestačí. Zdraví je důležité, ale není to všechno 😉

rebelie
2. pro 2011

@bebinka Co to znamená "nevymýšlet si zbytečnosti" a "soustředit se na zdraví svoje i dítěte"? Promiňte, ale četla jste nějaké výzkumy? Četla jste doporučení světové zdravotnické organizace k vedení normálního porodu (to doporučení je založené na řadě výzkumů)? Pak byste věděla, že soutředit se na zdraví svoje a svého dítěte znamená v praxi odmítnout řadu v ČR naprosto běžně praktikovaných zákorků, být velice ostražitá k tomu, co se snaží zdravitnický personál udělat a být připravená, že na vás budou v porodnici pohlížet jako na někoho, kdo si vymýšlí zbytečnosti a nadřazuje svoje pohodlí nad zdraví svého dítěte - což je ale pakárna, protože člověk to často dělá právě kvůli zdraví sebe a svého dítěte... Jsou jistě porodnice, kde když se sejde dobrá služba, lze zažít krásný porod a zaplať pánbůh za ně, ale většina žen, které odchází z našich porodnic spokojených, jsou ženy, které netuší, kolik riskantních zákorků podstoupily (a pokud měly štěstí, nic se nestalo, tak jsou rády, jako asi každá žena, která má zdravé miminko).

iwua
2. pro 2011

ahoj - hezký záměr - napadá mě - co to udělat formou "seriálu" - každý týden "vysílat" jednu zpověď, řekněme, že co týden by na webu "seriálu" a všude po YouTube, soc.sítích, mailech a dalších kanálech (TV) koloval vždy jeden příběh s pozvánkou na další rozhovor za týden?? Aby z toho byl dlouhodobější projekt? Mělo by to širší zásah, vešlo by se do toho více příběhů a bylo by více prostoru věnovat se ve spotech tomu "hlavnímu" a zároveň "neslyšenému", co nás vede hledat alternativní cesty rození - a to POCITY a potřeby, které my ženy máme, abychom prošly s našim dítětem a případně partnerem zázrakem zrození v klidu, lásce a bezpečí.
A ještě otázka, jestli volit zpověď nebo interview...či nechat na výběr..
Jinak se nabízím s výpovědí, ale nemám kameru, tedy optimálně pokud bysme se domluvili a přijel si to natočit. Poptám se ještě mých angažovaných kamarádek, předpokládám, že by se rády zapojily...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru