Natočím dokument o českých porodnicích. Pomůžete mi?

rozzlobeny_tatinek
30. lis 2011

Ahoj všem,
jsem rozzlobený tatínek, který se nechce smířit se stavem Českého porodnictví.
S manželkou čekáme miminko v prosinci 2011 a návštěvy v porodnici jsou jeden šok za druhým.
Proto jsem došel k závěru, že pokud s tím neuděláme něco my budoucí a stávající rodiče, tak s tím neudělá nikdo nic.
Proto jsem dostal nápad natočit amatérský dokument, kde můžou budoucí i stávající rodiče natočit svojí „zpověď“ a zážitky z porodnice na video kameru.
Tato videa bych poté spojil, otitulkoval a vytvořil tak kompletní dokument.
Pravidla pro videa následně doladíme v diskusi. Nic nebude povinné ani zakázané, můžete být anonymní, nebo vystoupit veřejně. Věřím, že jen Vox Populi může stav v Čechách změnit.
Proto se Vás ptám, pomůžete mi tento dokument natočit?
Rozzlobený tatínek

hamma
5. pro 2011

@vercaberca Ještě ta otázka financí - pravděpodobně naše sociální a zdravotní pojištění nepokryje náklady ani na přirozený porod (a to zejména proto, že u něj musí být lékař, který je dokonce podle Světové zdravotnické organizace pro vedení fyziologického porodu překvalifikován, tudíž předražen).
Ale kde myslíš, že se berou ty další peníze, které nemocnice potřebují, když jak sama říkáš, naše zdravotní a sociální není zase tak závratná částka?

ivuska.h
6. pro 2011

@lolelole není důvod tam zůstávat, dá se rodit ambulantně. Je to sice na další dohadování s personálem, ale člověk už tou dobou aspoň nemá kontrakce.

ivuska.h
6. pro 2011

@vercaberca je to 3lety obor s titulem Bc.

rozzlobeny_tatinek
autor
6. pro 2011

Dobrý den dámy,
za jeden večer přibyly skoro dvě stránky v diskusi a to s minimem příspěvků týkajících se přímo natočení dokumentu.
Mám pocit, že již @rydal navrhovala vytvořit novou diskusi. V tu chvíli kdy jsem to četl, jsem myslel, že pro vás, ale teď s odstupem času vidím, že je to spíše pro mě.
Ve vašich příspěvcích jsem se ztratil a mám pocit, že se i vytratila ta hlavní myšlenka, že s tím něco uděláme a kdo bude chtít, natočí svojí „zpověď“ a pak z toho uděláme dokument, který rozšíříme všemi dostupnými prostředky.
Takže se odpojuji z diskuse, již mi sem drahé dámy nepište, využijte IP, nebo email rozzlobeny_tatinek@centrum.cz, případně se podívej na http://rozzlobeny-tatinek.unas.cz.
Kdybych chtěl být ošklivý tak bych napsal, že jste mě odtud vyhnaly, ale to raději nenapíši.
Diskusi jsem založil, pro ty, kdo s tím chtějí něco nedělat, kdo se zapojit nechtěl, tak sem neměl ani psát. Začínám pomalu chápat, proč se nikdy nic v ČR nedotáhne do konce, protože místo toho, aby se něco dělalo, se kolem toho nakecá tuny. A tato diskuse je toho bohužel živým důkazem.
Takže máte-li některá doopravdy zájem, napište mi email, nebo navštivte výše uvedené stránky.
Tímto se s Vámi loučím a děkuji za zkušenost, nezapomenu na ní.

rozzlobený Rozzlobený tatínek
PS: Těm co opravdu zapojí moc a moc děkuji

michaela_2
6. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek ,,Kdybych chtěl být ošklivý tak bych napsal, že jste mě odtud vyhnaly, ale to raději nenapíši.''

No, podle mě, jste to ale napsal
😀

berenika39
6. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek proč jsi ještě neopravil ten web? 😉 Korekturu ode mě máš už pár dní, a pořád nic.
Zlob se nebo ne, jsi na veřejném foru To, co cheš dělat, je určitě dobrá snaha, ale čiší z toho amaterismus každým coulem. prostě plácnutí do vody, bezmyšlenkovité. Nic víc, než bouřlivá diksuse z toho ani být nemůže. Sem může - a bez ohledu na to, co ty chceš - psát každý, kdo je na MK registrovaný, od toho tu diskusní forum je. chápu tvůj záměr, ale sám vidíš, že reakcí spousta, ale realita? nula bodov. nechceš svoji energii napřít do blížícího se vašeho porodu tak, abyste si ho užili podle svých představ? Přeji, at to vyjde.
A sdílím názor, že máš sice představu, jak by to mělo vypadat v těhu, kolem porodu, tvoji představu určitě sdílí dost maminek, ale spousta jich má docela obyčejný pohled na věc - potřebují zdravotnickou péči, jsou s ní spokojené, neřeší to, co ty - a věř mi, že těhu a porod je jen začátek - sice velmi důležitý, nepochybuji, ale ....jak víš, že tvůj názor je ten pravý? Z toho, že někdo vyprávěl a někdo je nespokojený?

verbalinka
6. pro 2011

Ahoj, občas si přečtu pár příspěvků a neodpustím si svůj názor a klidně se do mě pusťte 😀 Těhotenství a porod jsou ženská záležitost a muž nikdy nemůže pochopit, o co jde, co žena prožívá... Takže akce rozčíleného muže mi přijde lehce nepatřičná. Stejně jako kecání do porodu od mužů lékařů a žen, které ještě nerodily. Každý porod je unikát a každá žena má právo vybrat si, jak chce porodit. Pokud žena chce "alternatitvní" porod, má si vybrat porodnici, kde jí to umožní. Pokud je pro ní důležitá Jipka, tak si vybere porodnici, kde jipka je.
Ale abych se přidala na stranu alternativců - můj první porod byl celkově super z pohledu klasické ženy rodičky. Z mého pohledu byl strašný. Chování, medikace i přes porodní plán (který nebyl respektován). Prostě doufám, že příště to bude lepší a hlavně budu mít zkušenost a budu si umět říct, co chci. Takže souhlas, že by bylo báječné, aby se změnil přístup zdravotníků a všechny porody byly příjemné bez zbytečných zásahů, ale aktivita jednoho muže, který místo, aby doma opečovával svou ženu a těšil se na svůj porod, tak kecá o porodech s cizíma ženskýma, se mi nelíbí. Kdyby to dělal můj manžel, byla bych dost naštvaná. Připomíná mi to jednoho známého, který na dotaz, jaký byl porod, začal vyprávět "my jsme tlačili" a "my jsme rozdýchávali" 🙄 Působí to na mě stejně jako muži lékaři, kterým je líto, že nikdy nebudou rodit, tak se aspoň stanou porodníky, aby mohli zasáhnout a kecat i do porodů 🙄

janneke
6. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Stěžovat si na diskuzním fóru, že se ve mnou založeném příspěvku diskutuje, je poněkud .. ehm, nezvyklé. 😅
Souhlasím s @verbalinka , možná by ses měl teď věnovat především své vlastní ženě, jejímu porodu a vašemu dítěti. A teprve ve chvíli, až ti zbyde čas, se snažit předělat české zdravotnictví.

wosk
6. pro 2011

@verbalinka nedá mi nereagovat 🙂 Jednak se mi manžel věnujedocela hodně, pomáhá mi celé těhotenství a sdílí se mnou veškeré ma radosti, straosti i obavy. Mám v něm velikou oporu. To, že se pustil do této "hurá akce" pramení z toho, že se dostal do koloběhu veškerých vyšetření, které jsem podstoupila nebo měla a taky do porstředí, které místo aby bylo vstřícné straší matku zdravím dítěte i jejím vlstním. A dělají to všichni a všude. Ať je to sebepříjemnější doktor/ka, sestra... když si neví rady řeknou, že je to pro zdraví miminka a přece bych nechtěla ublížit mému miminku (tuhle větu mimochodem nenávidím). Druhak, i když jsem žena, která ještě nerodila, nevidím důvod, porč bych neměla mít právo vyjádřit se k porodu.... Znamená to, že pokud nemá někdo s něčím zkušenost, má držet jazyk za zuby a nechat si vše líbit anebo to prostě neřešit a nechat to koňovi? Jde o to, aby zde byla možnost volby - nejen mezi lepší a horší porodnicí (větším a menším zlem), ale třeba porodní dům nebo tak něco (klídeček a soukromí jako doma, ale lékař po ruce, kdyby se něco stalo) anebo značně kontroverzní porod doma... A vím, že kdyby mohl být manžel těhotný, bude 😎

demoisellem
6. pro 2011

Takže podle dosti z vás tady, je lepší nedělat nic, než aspoň tento dokument/seriálek? 😖 Pokud někdo má pocit, že je tady u nás v ČR s porodnictvím vše v pořádku a líbí se mu to tak, nikdo mu to nebere. Ale ať drží tu věc, kterou se mluví, když chce někdo upozornit na to, že není všechno ideální a že by to šlo i jinak. Prostě nebrblejte a nechte lidi říkat a dělat to, co si myslí! Tohle už mě vážně vytočilo a musela jsem reagovat. A chápu reakci Rozzlobeného tatínka, jděte mimískovat někam jinam, když nemáte k tématu nic konstruktivního, jak udělat, vylepšit tento zamýšlený dokument. 😠 Takových diskuzí tady máte přehršel.
Ad to, proč se málo žen o problematiku vůbec zajímá. Když pominu ty, kterým to prostě a jednoduše vyhovuje. Není to třeba tím, že před prvním porodem někdo prostě ani netuší, jaké všechny možné zásahy a manipulace se může v porodnici dočkat? Mě by tedy dřív ani ve snu nenapadlo, že se v porodnici dělá něco jiného, než "prostě rodí" a pro případ komplikací je tam doktor. Někdo, kdo netráví dny a noci na netu a nečte nejrůznější deníčky atd. tak ví pouze to, že porod má tři doby a co se během nich děje. Nikde se hned na první ránu nedočtete, že je tam plno zbytečných ba i dokonce nebezpečných rutinních zásahů. Někdo prostě otěhotní a neřeší to a jde do porodnice porodit. Nic víc, nic míň. To pak má být tento člověk trestán tím, že žije v ČR a musí si projít celou procedurou rutinních zásahů, kdežto kdyby žil byť jen pár kilometrů na západ, tak by se dočkal zcela jiného přístupu?
To myšlení.... ach jaj. Co se nepovedlo komunistům udělat s myšlením lidí za 40 let, to se kapitalistům povedlo mediální masáží dokonat za poloviční dobu... 🙄

vercaberca
6. pro 2011

nechci tady mít porody a zdravotnictví jako na západě!!!!! už jsem nechtěla zasahovat do debaty, ale musím. já mám zase vyrážku z dávání příkladu, jak na západě to mají super. já chci české zdravotnictví s českou mentalitou. jsem moc ráda za "zbytečné" úkony, kdy mi před pícháním jehlou do ruky místo vpichu vydezinfikují. na západě před nic a po vpichu utřou prstíčkem 😝 😝 😝 . děti s příušnicemi běhají do školy, zelené nudle se už vůbec neřeší. povinné očkování taky není. takže "vymícené" nemoci se zase pomalu budí k životu. pokud půjdu na západ až do ameriky, tak to bych zvracela úplně. lidé si na úkony v nemocnici musí brát půjčky v bankách. několikrát jsem tady i četla vrásky holek, co bydlí v USA životem průměrného člověka, jak řeší, jestli jet do nemocnice a nechat se vyšetřit nebo ne z důvodu peněz.

pokud budou porody sledovat pouze PA a bude jenom ńa jejich uvážení, jeslti se bude volat lékař nebo rodička doktora za celý porod ani nepotká, no tě pic.
To, že se lákař/ka věnuje studiu tolik let a potom celý život, mi dává pořád větší záruku pohlídání celého porodu komplexně. a že je tam víc lidí. víc hlav, víc ví. zaplať pánbůh, že tam jsou většinou zbytečně. jeden hlídá miminko, druhý rodičku. já měla díky SC ansáblu ještě víc a jsem moc RÁDA. díky nim jsem se dala do 36 hodin do kupy a mohla jsem být s holčičkama. pravda nikdy jsem neviděla novorozenečka právě narozeného, ale těch pár hodin mi neovlivnilo lásku k nim na celý život. kojení taky ok. obě byly/jsou kojené přes rok. konec kojení byl utnutý mnou a ne nedostatkem mléka.

eliade
6. pro 2011

pro srovnání....
http://prolabute.blogspot.com/2011/12/od-altern...
konejte nebo jenom plkejte...... 😠

anlek
6. pro 2011

@rozzlobeny_tatinek Chápu, že tě štve, že v diskuzi, kterou jsi založil a dal jí jasný název (Natočím dokument o českých porodnicích. Pomůžete mi?), se to stáčí jinam. A že se může ztratit něco, co by tvé iniciativě mohlo pomoct. Přijde mi, že tu bylo napsáno docela dost zajímavých věcí. A třeba se najde někdo, kdo zde najde odpověd na něco, co mu pomůže k tomu, aby jeho (spíš její) porod byl lepší než bez informací. Já ti nemůžu sloužit videem, neb jsem v porodnici nerodila. Ale dala jsem různým kamarádkám odkaz na tvé stránky, většina byla více meně v porodnici spokojená. Ale i takové ženy ti mohou pomoct, snad se některá odhodlá video natočit.

vercaberca
6. pro 2011

@hamma a víš, jaká je skutečná částka porodu?
mám tady výpis z pojišťovny, kde je můj porod z února 2008. Celková čáska porodu je 11 992,90 Kč (v tom jsou zahrnuté mimo jiné částky: anestezie 3 705,54 Kč, epidurál 544,32 Kč, "říznutí do břicha" 4 280,94 Kč). Pokud tyto částky dám pryč, zbývá 3 462,10 Kč. Tak přirozený porod může být max. 5 000,- Kč? To není zase taková darda za cca 10 hodin odborného dohledu. u právníka to jsou 2 - 3 hodiny konzultace.

rebelie
6. pro 2011

Ráda bych tu napsala, že jsem moc ráda za každého muže, kterého rozčílí stav českého porodnictví, který se nebojí veřejně mluvit o svých zkušenostech, a který má chuť se do toho vrhnout a zkusit něco udělat. Mužů je 50% společnosti a v politice tvoří většinu, takže pokud muže z tohoto tématu vyloučíme, asi těžko se něco změní...
A přijde mi vážně padlé na hlavu obviňovat někoho, aniž byste o něm cokoliv věděli, z toho, že se nevěnuje své ženě. Pro mě je to naopak vzácný případ muže, který se snaží vcítit do toho, čím si ženy během těhotenství a porodu procházejí a podpořit je.
A ač jsem za tuhle diskusi byla v něčem ráda, tak se začínám přiklánět na stranu toho, aby se tu scházeli lidé, kteří se do přípravy dokumentu chtějí zapojit - natočením videí, jinou pomocí, to je jedno. Ale přijdou-li sem každý den 2-3 lidi jen proto, aby řekli, že to nemá smysl - nemá smysl, aby to říkali. Skeptických názorů to zaznělo dost a pokud jsme @rozzlobeny_tatinek od jeho úmyslu zatím neodradily, tak nemá cenu to sem psát dál. Naštěstí máme v naší zemi ještě aspoň tolik svobody, aby on mohl zkusit (s pomocí těch, kterým to připadá dobré, nebo jim to aspoň stojí za zkoušku) svůj nápad realizovat. Ti, co tomu nevěří, nemusí ztrácet svůj drahocený čas výpady proti @rozzlobeny_tatinek a mohou přijít se svými projekty, nebo si třeba hrát se svými dětmi, nebo jít do kina - každý dle libosti a uvážení...

verbalinka
6. pro 2011

Takže jinak - já jsem nepsala nic o tom, že by se to nemělo udělat. Já si o zdravotnictví dávno myslím své a proč ne, napíšu to otevřeně - lékaři jsou normální dělníci, něco jako zedníci, kteří jen staví a opravují lidské tělo. Ale bohužel běhěm těch 6 let je jim řečeno, že nikdo jiný lepší není a že jsou malí Bozi. A od toho vypadá naše zdravotnictví. Nepozdraví, kusé informace, přístup - my víme víc a vy nám do toho nekecejte.
Já jsem právě byla ta, která se na porod a život po něm připravila opravdu důkladně. Přečetla jsem kde co, na předporodním dlouhém kurzu byla u ivany Konigsmarkové, můj porodní plán nebyl opsán z netu (jako u hodně mamin, které jen bezduše něco vytisknou a nemají potuchy, co to vlastně znamená). Ale, v mé porodnici malovali a skončila jsem v Krči. Hned ve dveřích mě seřvala sestra, co tam dělám, že tam nejsem registrovaná. Celý příjem probíhal v dost nepřátelském duchu a kdybych nebyla na 4cm otevřená, tak uteču jinam. Porodním plánem se nikdo nezabýval s tím, že vedou medicínské porody a že si moc vymýšlím. Dokonce mě PA zkoušela, proč chci nechat dotepat pupečník a já mezi šílenými kontrakcemi (vinou stresu byla bolest opravdu na umření) obhajovala své názory a důvody. Svíjela jsem se na lehátku, totálně rezignovaná a věděla, že nemám šanci normálně porodit. Jediné, co jsem si prosadila, byl epi, který jsem původně vůbec nechtěla, ale bez něho by to dopadlo hodně špatně. Já jsem se po něm zklidnila, mohla dýchat a nakonec porodila zdravého kluka. Nastřihli mě zbytečně, syna hned odnesli, ani mi ho neukázali, přinesli ho po 45 minutách. Díky bohu za nadstandard, kde se můj dojem z porodky zlepšil. Ale viděla jsem normál pokoje a tam bych nebyla ani jednu noc.
Takže můj porodní zážitek je strašný, ale pro jinou, neosvícenou (a že jich je), by to byl super porod s epi, relativně rychlý díky oxitocynu, nástřih je přece "normální"...
@demoisellem právě takových filmů a dokumentů je strašně moc a zatím se nic nezměnilo. Nejvíc se změní, když se hned každý ozve a dr budou mít zpětnou vazbu. Jenže, ne každý má odvahu se ozvat během procesu (ať už porodního, nebo operačního apod.), protože si moc dobře uvědomuje, že dr mají v rukou jeho život. A mmch, jak už tady bylo napsáno - porodem nic nekončí, ale začíná. A která mamina má odvahu řešit kvalitu svého pediatra, čte složení výrobků, které dává jíst svému dítěti, zodpovědně řeší své vztahy, aby dítě nebylo jen z pocitu "já chci dítě", ale bylo opravdu zodpovědným rozhodnutím. Takže já nemám ráda hurá akce, lepší je se ozvat hned a ne pak plakat...
@wosk předpokládám, že ten rozlobený tatínek je tvůj partner. Naprosto s tebou souhlasím. ALE - to není o možnosti jen porodního domu, ale obecně, aby se dr přestali chovat jako Bozi a v každém oboru (porodnictví, chirurgie, rentgen, prostě všude) se chovali s úctou ke klientům (ne pacientům) a byli vstřícní a rovnocenní partneři 🙂 A opravdu ten, kdo neporodil, tak nemá zkušenost a nikdy si nebude umět představit, o co vlastně jde. Vidím to na kamarádkách, které nechápou, co prožívám na rizikovém těhu, jak jsem porodila, prostě to nemohou pochopit a já jim to nemám za zlé. A i manžel, i když se snažil mi být oporou, tak v porodce zmlkl a do ničeho nemluvil, protože nevěděl, co prožívám, jestli je to opravdu tak strašné. Normálně se nechal "zblbnout" a taky mu to nemám za zlé, protože strach o mě a o dítě je velký. Právě bych vám doporučila, jako více holek tady, abyste teď nastudovali vše o těhu a porodu a užili si to. A potom dělali tyhle akce 😉

ivicek1
6. pro 2011

@demoisellem Jednička,lépe bych to nenapsala 😉 😵 😀

rebelie
6. pro 2011

@vercaberca Promiňte, ale vážně mi chcete tvrdit, že na západě nepoužívají desinfekci? A o tom očkování jste si zjistila něco víc? Jednak o jeho účinnosti obecně a druhak třeba o tom, že v zemích, kde je očkování dobrovolné, je kupodivu proočkovanost mnohdy srovnatelně vysoká s tou u nás? Vítě například, že očkovací vakcíny běžně obsahují např. rtuť nebo formaldehyd, což jsou látky jedovaté? Opravdu si myslíte, že stát má právo nutit rodiče, kteří jediní jsou za své dítě odpovědní, k tomu, aby do dítěte takové látky cpali (přičemž paradoxně náš stát nenese žádnou odpovědnost za děti, které mají v důsledku očkování trvale poškozené zdraví, zatímco na západě, kde to je dobrovolné, tak za doporučená očkování stát tuto odpovědnost přebírá)?
A věřte tomu, že i kdybyste byla v péči PA a byl potřeba SC, že se vám ho dostane - to není tak, že PA chtějí doktory z porodnic vyhnat, to by byly samy proti sobě. PA a lékaři spolu musí spolupracovat.... A že přítomnost lékaře není větší zárukou pohlídání celého porodu je prostě prokázané - že to vy cítíte jinak je druhá věc, ale čísla jsou čísla.

verbalinka
6. pro 2011

@rebelie nejspíš to bylo na mě. Já jsem nepsala, že se nevěnuje své ženě. Jen jsem napsala, že si myslím, že by se měl věnovat přípravě na její porod a být opravdu připraven, ne jen naštván. A dokument můžou nechat na později. A hlavně nemám ráda, že se řeší jen porod a potom už nic. A co jiné odvětví a doktorská ignorance?
A diskuzní fórum je o diskuzi. A myslím, že se nemusí tatínek urážet, že někdo nesdílí jeho názor. Mmch, já má názor skoro totožný, ale přesto si to radši zodpovědně vyřeším sama, než trávit čas natáčením dokumentu, který jen dr smetou ze stolu, jako vždy 🙄

vercaberca
6. pro 2011

@verbalinka když doktor nepozdraví, je to hulvát. stejně jako jiní lidé. to není tím, že je doktor....

rebelie
6. pro 2011

@verbalinka Nechceš ten svůj příběh natočit? Jak jsi, přestože ses připravovala na porod, kvůli blbé shodě okolností skončila v porodnici, která opravdu nebyla podle Tvých představ a jak bylo těžké si mezi kontrakcemi vybojovat své? Máš pravdu, že je potřeba se v ordinacích vždy hned ozvat, ale myslím, že to např. já, @wosk, @rozzlobeny_tatinek a řada dalších děláme, je to někdy těžké, ale dejme tomu, že většinou to i k něčemu vede, ovšem rozhodně ne ke změně systému - nemá proto smysl zkoušet i něco víc, co pohne s veřejností a nezůstane uzavřeno za dveřmi ordinace? Píšeš, že podobných dokumentů je celá řada, ale já si dovolím nesouhlasit, viděla jsem řadu dokumentů, ale většina je ze zahraničí a pro řadu lidí je to lehké to shodit tím, že "to jsou ti blázniví Američané" apod. Podle mne jsou ty paralely pro vnímavého člověka zřetelné, ale přeci jen si myslím, že dokumentů mapujících české prostředí tu zatím není nějaký přebytek. A ještě zpět k tomu porodu - zrovna ten je tak specifickou situací, že je těžké během něj prosazovat svoje práva, pokud tomu není personál nakloněn - protože přeci jen se žena potřebuje soustředit na to, že rodí a ne na to, aby PA vysvětlovala, proč chce nechat dotepat pupečník... (nebyl to třeba jeden z důvodů, proč jsi nakonec na uvolnění potřebovala ten epidurál?).

rebelie
6. pro 2011

@verbalinka Nebylo to jen na Tebe... A člověk nemůže řešit všechny problémy světa najednou - jasně, je tu taky korupce, v národním parku kácí stromy, roste nám tu nacionalismus a rasismus, v Africe je hladomor a na Zemi dochází ke změnám klimatu... jenže to fakt nejde řešit všechno v rámci jedné aktivity a ani snad není reálné, aby tohle vše řešil jeden člověk, tak proč si nevybrat určitý výsek a nezkusit v rámci něj s něčím trochu pohnout? A souhlasím, že před porodem se člověk hodně upíná k tomuto okamžiku a třeba se pozapomene víc informovat o tom, co následuje a podobně, ale jednak je to do jisté míry přirozené a druhak nevíme nic o tom, jak to wosk a rozzlobeny_tatinek maji a nelze jim to podsouvat... A myslím, že ten dokument nemá (a nemůže) převzít zodpovědnost za ženy, které se během porodu, nebo kdykoliv jindy neozvou - spíš je může podpořit v tom, aby se ozývaly, nebo nastolit trošku jinou atmosféru, ve které to, že o něco žádám, bude vnímáno jako normální - Ty píšeš, že si to raději zodpovědně vyřešíš sama - ale bylo to pak v reálu v té Krči možné?

verbalinka
6. pro 2011

@rebelie já jsem ochotná to napsat, ale natáčet se - to nesnáším 😅 Chudák ivana K., když slyšela můj porod... Byla z toho smutná a naštvaná, jenže, jak píšeš, během porodu není šance se vzepřít. Fakt je to dost těžký. Proto píšu o tom, že nerodící nemají možnost adekvátně zasáhnout, protože nemají tu zkušenost. Podruhý to už pro mě, doufám, bude lepší 🙂 A epi jsem chtěla právě kvůli celému jejich přístupu, bez něho bych neporodila ☹ Máš pravdu, že hodně dokumentů je zahraničních... Ale byla bych pro, aby to natočil někdo jako Třeštíková, aby to mělo váhu. Tím nic proti tatínkovi 😉

rebelie
6. pro 2011

@vercaberca Souhlasím, že když doktor nepozdraví, je hulvát, ale troufneš si mu to v situaci, kdy jsi nahá, s roztaženýma nohama na porodním křesle a mezi nohama máš hlavičku svého dítěte, říct? Prodavačku v obchodě bys sprdla, nebo by ses otočila na podpatku a odešla, jenže v té nemocnici, zvlášť, když už je to vše v běhu, to je poněkud složitější (ani toho největšího hulváta nebudeš chtít proti sobě poštvat, pokud má v ruce nůžky a čeká, jestli Tě střihne nebo ne)...

rebelie
6. pro 2011

@verbalinka Souhlasím, taky jsem narvhovala zapojení nějakého profíka, nebo aspon studenta dokumentu (který má třeba možnost to s tou Třeštíkovou aspoň konzultovat). A my, co jsme nerodili, nicméně jsme se snažili na to zodpovědně připravit, si zatraceně uvědomujeme, jak moc to ve výsledku záleží na tom, komu se dostaneme pod ruku a možné proto máme takovou chuť ty poměry zkusit změnit. Já, wosk i její manžel jsme taky chodili k Ivaně do kurzu, já navíc přečetla řadu knížek, které se porodu týkají, myslím, že jsem docela asertivní, že vím co a proč chci a rozhodně se budu snažit to prosadit, jenže stejnak nevím, jak to celé dopadne (viz u Tebe ten epidurál, který by patrně v podporujícím prostředí, kde by ses mohla soustředit na porod, vůbec nebyl potřeba). A rozhodně jsem přesvědčená, že má smysl o tom třeba i jen psát, i když kdybys sebrala odvahu o tom mluvit (dá se udělat nějaká příjemná atmosféra u toho natáčení - udělat to spíš jako povídání s kamarádkou u čaje, nemusíš tam být identifikovatelná, pokud by Ti pomohlo toto), tak by to rozhodně mělo smysl...

vercaberca
6. pro 2011

@rebelie ano, takové očkování jsem v anglii zažila. o tom, že očkování obsahuje určité chemické látky taky vím. o poškození dětí očkovacími látkami jsem také slyšela. do jaké míry na tom má vinu pediatr, který očkuje, ikdyž dítě není v perfektním zdravotním stavu, by mě moc zajímalo.

PA by v mém případě prvního porodu čekala mnohem delší dobu než porodník. nechci si představovat, jak by to bylo. přenášela jsem, voda už nebyla ok. porod mi byl vyvolán, kontrakce jedna souvislá bez přestávek, malá sestupovala stejně "rychle" jako ostatní děti, které by se narodili za cca 12-15 hodin. na to jsem tehdy fakt kašlala a žádala císaře. porod, který by mě fyzicky odrovnal s nejistým postupem jsem odmítla. díky špatné vodě mi vyhověli a jelo se na sál.
mně porád fascinuje, jak se tady všichni tváří, že porod nic není. je to přírodní proces a hotovo. porod je otázkou života a smrti pro dítě i matku. a znovu opakuju, že je super, že většinou vše dobře dopadá, ale někdy taky ne. to bych si pěkně celý život vyčítala, proč já blbka blbá šla rodin "jenom" s PA, proč jsem nevyžadovala mudr. od začátku. třeba by riziko zjistil mnohem dřív než PA.... při porodu není druhá šance a já nesnáším pocit, že jsem něco podcenila.
to je stejné jako u záchranky. lidské tělo se umí samo obnovovat, takže stačí jenom vyškolená sestra, aby poskytla první pomoc. doktor jezdit nemusí....

jsem z lékařské rodiny (špičkový specialista) a vidím, jak spolu zkušení lékaři/ky diskutují nad zdravotním stavem pacienta ze všech možných pohledů. jedna bolest břicha má mnoho příčin a jenom jeden detail je může navést na správnou cestu léčby. to stejné je i s porodem. barva vody, stahy, bělmo rodičky, nehty, třas, tlak,..... máte všechny za 9 měsíců nastudováno opravdu všechno????
to byste pak mohli za pár měsíců taky točit video, jak ubytování super, personál super, ale miminko nemá jedno ucho (nadlehčuji). ostatně teď si vzpomínám, jak moc příjemný pan doktor, který zdravil, byl moc příjemný, usměvavý tvrdil, jak miminko je ok a ono mělo DMO.
a nebo - pediatr, který má ordinaci velmi příjemnou skoro jako v obýváku, příjemný člověk, ale je nejlepším doktorem jenom, když jsou děti zdravé. na druhé straně pediatr s ordinací jak špičkové pracoviště, protivný jak osina v zadku, ale za celou jeho dlouhou praxi není znám žádný negativní zanedbaný případ. ať mě nezdraví, ať na mě jenom řve, ale ať diagnostikuje a léčí SPRÁVNĚ.

wosk
6. pro 2011

@verbalinka jj, je to můj manžel. A musím říct, že obrat, který u něj nastal během těhotenství je obrovský! Ale to je pro tuto diskuzi nepodstatné 😉 Jen jak píšeš, že by bylo fajn, kdyby ten dokument udělal někdo s věhlasnějším jménem, to by bylo fakt super, taky by se nám to líbilo... ale co myslíš, že bude lepší, když takového režséra/režisérku osloví někdo s tím, že má nápad a nějak to popíše anebo řekne o nápadu, který podloží "amatérskými záběry" s výpověďmi maminek, aby si dotyčný mohl udělat třeba lepší obrázek? nevím, jak to celé nakonec dopadne, ale věřím, že to nebude ztracwný čas a k něčemu to bude. I kdyby to pomohlo tomu, že se víc maminek zamyslí nad tím, co vše jim je děláno a že ne vše je potřebné a bude se jich víc ozývat, že to tak nechtějí, takže tohle může být začátek změny 😉

rebelie
6. pro 2011

@vercaberca Pochopila jsem to správně, že ve vašem případě ani doktor neindikoval SC a že jste si o něj řekla? A mluvíte o tom, že šlo o záchranu života? Tomu nějak nerozumím...

leiladelly
6. pro 2011

@rebelie Občas čtu tuto diskusi, ono je to dost těžké téma, pro všechny strany, jedna věc je systém (který neobhajuji, ale nikdy nebude možno porody natolik individualizovat, aby se to líbilo každé mamince, spíš jde o to, aby systém umožňoval a akceptoval různé eventuality , kdy pořád na prvním místě bude zdraví miminka a maminky, ale maminka ,byť v porodnici ,se bude cítit dobře a ne být stresovaná z všeho, co se s ní bude dít, může dít, ona neví přesně, co to bude, možná to ani nechce, nemá sílu se vzepřít a výsledkem je rozlada.), druhá věc je, že se většina maminek bez toho systému neobejde, já sama za sebe bych porod v domácím prostředí neriskovala ani omylem. Najít kompromis bude moc dlouhá cesta, na druhé straně si myslím, že nakročeno máme, že tak, jak rodíme my teď, naše maminky rozhodně neměly šanci. Byly vydány včanc totálně, aspoň co z vyprávění mohu posoudit. Různé formy kultivované diskuse určitě k postupnému zlepšování přispějí, a také se myslím, že je moc důležitá asertivita každého jednotlivce, v daný moment, teď a tady, kdy situace nastane. Je pravda, že na porodním sále toho člověk moc nezmůže, jak píše někdo výše.... Proto jsem tomu předešla. Já jsem si porodnici vybírala tak, že jsem chtěla dobrého porodníka, ne někoho, na koho právě vyšla služba. Přeci jen, rodila jsem jen dvakrát a nevím, zda ještě někdy budu a jsou to momenty ojedinělé, chtěla jsem si "pojistit" maximální možnou jistotu, že něco nepůjde špatně.
Mými kritérii byla novorozenecká JIP, dále lékař, který mne bude mít v péči a on mne porodí. Také jsem si domluvila na kurzu porodní asistentku, která by se mnou bývala doma první fázi porodní a pak bychom jeli do porodnice. Já sama za sebe musím říct, že pro mne velmi důležitý faktor byla důvěra. To, že jdu k lidem, kteří mne znají, kteří situaci dobře vyhodnotí, budou na mne příjemní a spolu to dobře zvládneme. Tu důvěru beru za natolik bazální, že pak porodit, to už byla jen třešnička na dortu. I když snadný to nebylo, syn se narodil nedonošený po preeklampsii, ale celou tu zátěž se mi podařilo zvládnout právě díky tomu, že jsem věděla, že jsem v dobrých rukách. Je pravda, že člověk narazí na různé lidi, někdo je profesionál, jiný méně, moc toho v nemocnici neovlivníme, ale když se mi něco nelíbilo, řekla jsem to razantně a hned. Jednu sestru jsem přiměla k tomu, že se přišla omluvit. Rozhodně jsem se nenechala namanipulovat do nějaké submisivní pozice. Zajímavé bylo, že nevhodně se nikdy nechoval lékař, ale střední zdravotnický personál, sestřičky, které jako ženy by o to více měly chápat, jak je člověk po porodu zranitelný. Ale abych nebyla neobjektivní, naprostá většina sestřiček byla moc fajn a v podstatě spíš kvůli nim mi bylo líto, že nějaký nepříjemný jednotlivec jim to kazí...
Abych to uzavřela, já si dala za cíl porodit bezpečně, v klidu, v rámci systému, který tu je. Podařilo se mi to a jsem za ty zážitky vděčná.

vercaberca
6. pro 2011

@rebelie nerozumíte. porodník mi řekl, že navrhuje SC, ale dal mi ještě na výběr. já šla na SC a plodová voad byla zelená. ano, bylo zachráněno moje dítě. sestra řekla mužovi, že nevěřila, podle všech ostatních ukazatelů, že je to tak vážné.
porodníkova dlouholetá praxe s výbornými výsledky a moje vnitřní pocity se sešly na stejné vlně. a bylo to správné rozhodnutí.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru