Nechaly jste si píchnout epidurál?

labut
30. srp 2006

Ahojky, zajímalo by mě, jestli jste (nebo si necháte) píchnout epidurál, nebo to chcete bez něj a jaké jsou vaše důvody. Děkuju moc. Mějte se krásně...

zazulka
21. kvě 2011

@melivan písnu Ti do IP, ať netapetujem v epidurálu 😉

catherin89
21. kvě 2011

Dobrý den čtu tady Vaši diskuzi a docela mě to zaujalo, jestli Vás zajímá můj názor tak já jsem rodila přirozeně bez epiduralu či jiných bolest tlumících přípravků a můsím říct, že příště to udělám úplně stejně. Víte já se zastávám názoru, že mysl ovládá tělo a pokud si už teď říkáte, že to bude hroznej bolestivej porod tak opravdu bude.. Ale jak o tom můžete být tak přesvědčeni když jste nerodili?Musíte si říkat, že to bude v pohodě a ono to bude v pohodě! toto jsem si říkala i já, a porod byl mým nejhezčím zážitkem v životě 🙂 A věřte, že to ani moc nebolelo. Jinak Vám přeji hodně štěstí i miminkům 😉

martinka.pida
22. kvě 2011

@melivan Nemyslela kamarádka, že ti před tlačením už nedávaj oxytocin (vim, že jsem měla kapačku, ale netušim, co to bylo) a ne epidurál? Já se v tom teda až tak nevyznám, ale epidurál ti píchaj do zad, nemáš ho v kapačkách, aby to ho mohli stopnout. Já jen co si pamatuju z porodu, tak mi PA řikala, že epidurál mi uleví od bolesti při kontrakcích, ale nepůsobí na bolest při tlačení. Což teda měla fakt pravdu. Od bolesti při kontra se mi fakt ulevilo, ale při tlačení jsem měla pocit, že se roztrhnu 😅

luckar
22. kvě 2011

Já osobně o epidurálu nechtěla ani slyšet a nakonec jsem za něj byla ráda. Dlouho jsem se neotvírala a měla jsem dost bolesti v podbřišku (né celé břicho jako při kontrakci). Vzhledem k tomu, že jsme jeli v noci, tak jsem vůbec nespala a dopledne byla už fakt hotová. Sestra mi ho nabídla, já přijala a během 2 hodin jsem byla otevřená...pomohlo i to, že jsem byla schopná vydržet např. na boku, aby malá rychleji dorotovala. Jinak epidurál nejde vypnout. Prostě ho zavedou kanylou do míchy a dávka působí cca. 2 hodiny, potom se dá připíchnout, nebo už ne. Já ho měla ty 2 hodinky a pak před tlačením jsem dostala oxytocin, abych líp cítila stahy, protože po epidurálu ještě nebylo všechno úplně dobře cítit. Takže bych to nechala spíš na okolnostech a na tom jak se budete cítit 😉.

aajda
23. kvě 2011

Tak já jela do porodky s tím, že epi podle toho, jak to bude probíhat a až ho doporučí PA... rozhodně jsem neplánovala, že porod bude strašný a já budu epi chtít hned ve dveřích. Ale vzhledem k tomu, že jsem měla od čtvrtka večer kontrakce po 3-5 minutách a přijali mě až v sobotu ráno, tak v sobotu v 17h už jsem za epi děkovala bohu. Mě tedy bohužel k otevření nepomohl (resp ano, ze 3 na 4-5 prstů), děloha už prostě nemohla, ale rozhodně ulevil přesně jak píše @luckar od těch podbřiškových bolestí... stahy jsem cítila pořád, ale spíš jako tupou bolest, mnohem snesitelnější.
A díky tomu, že jsem měla napíchlý epi, tak jsem pak mohla po akutním císaři alespoň vidět hned své miminko.
Málokdo asi ví, jaký porod bude mít, takže bych s konečným rozhodnutím počkala na akci.

kami1984
10. črc 2011

Já si píchnout epidurál nechala a udělala bych to zase. Vpich vůbec nebolí, účinek byl do 15min, boleti jsem cítila, ale jen jakoby otupěné vrcholy kontrakce,během 1,5hod, co dávka účinkovala jsem se otevřela z 3cm na 8cm, pak mi píchli další dávku,zde už bolesti byly velké, le do hodiny byl malý venku. Tlačení nebyl žádný problém. Já osobně epi doporučuji, byla jsem moc spokojená...

krakora
16. bře 2012

Domnívám se, že záleží na konkrétní situaci.
Moje zkušenost: Jsem prvorodička a ze zásady jsem byla proti jakýmkoliv zásahům do přirozeného porodu. Po 15cti hodinách po odtoku vody, jsem byla otevřená na 5cm a tak vyčerpaná, že jsem si o něj sama řekla. Otevírala jsem se přibližně jeden cm za dvě hodiny a k tomu jsem měla již velmi silné kontrakce s velmi malými přestávkami, témeř žádnými. Po zavedení epidurálu jsem získala zpět barvu, mohla si konečně oddychnout. Bolesti přestaly, ale tlak na konečník jsem cítila. Pro urychlení mi po dalších dvou hodinách nasadili oxytocin. Není pravda, že člověk nic necítí, stahy cítí, ale nebolí to.

Žádné další kapačky ani po narození jsem nedostala, necevkovali mě, jen se mi neuvěřitelně motala hlava.

O epidurál bych si znovu nikdy neřekla preventivně, myslím, že nejlepší je rozhodnout se až na místě.

fatin
16. bře 2012

Rodila jsem bez epidurálu - i když paní doktorka se tvářila tak, že by mi ho radši doporučovala. Nakonec jsme se dohodly, že pokud to bude nutné, tak se dá dát i něco jiného. Nakonec jsem měla tak rychlý porod, že to ani nebylo potřeba. 😉

palomitacheca
16. bře 2012

Epidurál jsem zamítla už po přečtení písemného souhlasu. Byla jsem prvorodička, porodu jsem se nebála, ale když dost zesílily kontrakce, tak jsem si nechala píchnout dolsin. Nevím, jestli nějak moc pomohl, protože to bylo pořád dost cítit, ale to už je jedno. Porod jsem zvládla, jen jsem po tlačení začala být dost unavená a motala se mi hlava. Příští porod bych chtěla zkusit bez léků na utišení, tak uvidíme 🙂

chaplinka
20. bře 2012

To je stejně blbí téma jako jestli nechat dotepat pupeční šňůru ...Prostě ty co to mají zatvrzené v hlavě z dob před 30 lety budou vždycky odsuzovat moderní medicínu..

chlebenka
22. bře 2012

Nenechala ani u jednoho, měla bych hrůzu, že by se mě někdo "rýpal" v míše. A nejen to, podle mě není epidurál bezpečný 😉

pmelani
22. bře 2012

Měla jsem epid.před 6 lety a jsem pro...rodila jsem 16h a kdyby nebylo epid. tak bych neměla sílu na tlačení. Pokud je porod rychlejší nikde Vám ho dávat jen tak nebudou. Neměla jsem žádné vedlejší účinky. Tlačila jsem jak jsem měla...podle mě také záleží na tom kde ho dělají...a kdo ho dělá..

maki73
22. bře 2012

Já rodila v srpnu, trochu jsem se bála bolesti, byl to můj první porod, ale po zkušenosti bych ho nedávala alni u dalšího mimča, kontrakce jsou sice hrůza, to je jasné, ale jak se malá začla tlačit bylo to šup šup rychlovka, v porodnici jsem byla od 5 ráno a malá se sice narodila o půl 3., měla jsem jen jednu tu nejslabší roti bolesti, chtěla jsem si nechat oblbováky až jak to bude nejhorší a nakonec jsem to vydržela...čekala jsem až bude nejhůř a nebylo, myslím, že se s tím hodně straší, někdo může mít komplikovaný porod a chápu, že to je asi k nevydržení, ale jako prvorodička bych řekla, že porod je v pohodě a strach je úplně zbytečný, epidural to zbytečně prodlužuje a znesnadňuje to miminku

manilka
21. lis 2012

ahooojky chtela bych se zeptat....je epidular vhodnej?? nekde jsme slysela ze neni ze muze maminka po porodu ochrnout nebo se stat neco miminku...uz jedno dite mam ale cisarakem takze se docela bojim opet porodu....poradte prosim

vendullka
21. lis 2012

@manilka Neboj se, porod sice bolí, ale je krásný. Mám ho za sebou 2x a neměnila bych. Myslím si že případné nežádoucí účinky a i to že tlačíš na povel a ne podle citu je horší než ta bolest na kterou rychle zapomeneš. A proč jsi poprvé rodila SC?

lv
21. lis 2012

rizika jsou, jako u všeho..já mám srovnání - 1.porod s epiduralem, bez něj bych to nezvládla, po 20h, díky tomu jsem si 2h odpočala a mohla jsem jít tlačit, paráda, jak nic nebolelo..2.bez, protože by se to nestihlo, prý že to byl krátký porod 😎 no jak pro koho. Já bych si ho přála.

romcovaklarka
21. lis 2012

@manilka Ahoj, já mám první dítě taky sekcí, ale akutní po 12 hodinách "normálního porodu" a o epi jsem neuvažovala. Možná, že budu při dalším porodu mluvit jinak 😅 ale osobně mám větší strach (možná iracionální) z toho, aby mě někdo píchal do páteře 😝

manilka
22. lis 2012

@vendullka po 10hodinach sem se stale nemohla spravne otevrit ci jak se tomu rika byla dost velika 🙂)) no ja se dosti bojim uz jen tech kontrakci a hlavne tam tentokrat budu sama bejvalej pritel byl u malý takze alespon mala opora tet tam budu sama

petrusew
22. lis 2012

@manilka Já rodila s epidurálem a není pravda, že nic necítíš. Takže to, že tlačíš na povel není pravda. Cítila jsem kontrakce, cítila jsem tlak na konečník, jen mi ulevil od křížových kontrakcí. Rizika jsou u všeho, ale já neměla nic - ani bolesti hlavy či podobné. Rozhodně bych ho nezavrhovala a třeba si o něm popovídala v porodnici s porodní asistentkou (třeba na prohlídce). A nejnepříjemnější mi bylo to, když jsem u toho musela ležet na boku, než mě doktor píchnul 😉 Jo a mě epi pomohla otevřít se. Před epi na 3, po epi na 10 🙂 (do hodiny)

vendullka
22. lis 2012

@manilka A neudělají Ti zase SC? Většinou když je první SC z důvodu velkého dítka, tak se dělá i u druhého pro sichr.

manilka
22. lis 2012

@vendullka to prave nevim ale at ut to probehne jak koliv at je to rychle zamnou 🙂

vendullka
22. lis 2012

@manilka Zatím snad všechny holky co znám (i neznám ale pracuju na porodnici) pokud měli první velké a maminka chtěla, dělali automaticky SC. Neboj, bude to ok🙂

klm
27. led 2016

@womann teda to že ty jsi měla pohodový porod té neopravnuje odsuzovat maminky,které chtějí epidurál. Já měla porod velmi dlouhý,nesmírně bolestivý a byla jsem už na pokraji kolapsu a jsem rozhodnuta si ho u druhého poridu nechat aplikovat.

klm
27. led 2016

@catherin89 já se na porod opravdu těšila, extremni bolest jsem neočekávala, ale i tak byl pro mě porod dost traumatizující, takže to asi nebude jen v té hlavě

pkolin
27. led 2016

@paula Nemohu souhlasit s tím, že epidurál zpomaluje, nebo dokonce zastavuje porod! To je hloupost. Někdy to prostě nejde a nemůže za to epidurál. Naopak konkrétně u mě se porod urychlil. Rozhodně neznamená, že nevíte, kdy tlačit, že nic necítíte nebo jste umrtvená. Cítíte vše, jen ne bolest 🙂 Je třeba se soustřdit a pocit na tlačení sledovat, ale stačí pár minut se na to soustředit a pak už je to v pohodě a hlavně, když už je to na porod, tak máte normálně pocit na tlačení jako bez epidurálu (mám za sebou dva porody, jeden s a jeden bez epi, mohu tedy posoudit obojí). Kdybych si mohla vybrat, rodila bych jedině s epidurálem, u druhého syna to byl bohužel fofr, že jsem ho nestihla :( a bylo to dost hrozné. První porod pro mě byl nezapomenutelným a velmi příjemným zážitkem, příjemným myslím fyzicky, nic mě nebolelo a porod byl paráda, měla jsem sílu na tlačení a mohla se soustředit (u druhého bohužel bez síly a energie z té bolesti, i když to bylo rychlé). I paní primářka říkala, že jsou rádi, když má maminka epidurál, protože lépe spolupracuje, když jí to nebolí a porody jsou hladší. Nevidím důvod, proč v moderní době trpět jako zvíře a na porod vzpomínat jako na něco nejhoršího ve vašem životě, když to může být bez bolesti (taky si u zubaře necháváme dát injekci proti bolesti apod. proč ne, když je ta možnost). Jinak podotýkám, že do porodnice jsem šla s tím, že ho chci jen v krajním případě, ale pak když přišly bolesti, vůbec jsem neuvažovala, že bych si ho nenechala dát. Jediné negativum je, že ta aplikace je dost nepříjemná a bolestivá, ale trvá to vteřinku a ta úleva za to stojí 🙂

joslin
27. led 2016

Porod jsem zvládla přirozeně. Je pravda, že jsem dostala jednu injekci proti bolesti do zadku ještě když začínaly kontrakce, ale vůbec mi nepomohla 🙂 porod jsem dala naprosto přirozeně, bez epidurálu a dalších anestetik a rozhodně jsem bolestí neumřela, chichi 🙂 co jsem slyšela, tak se říká, že po epidurálu bývají migrény trvající třebas i měsíc a někdy se epidurál ani nemusí povést a mohou z toho být i následky na zdraví... Další porod, pokud se zadaří, budu opět raději rodit přirozeně bez anestetik 🙂

bedriskaz
6. říj 2016

Rodila jsem s epiduralem pred mesicem ve Skotsku, i kdyz jsem se tomu behem porodu branila - brala jsem to jako selhani.
Odtekla mi plodova voda dlouhe hodiny pred silnymi kontrakcemi. Pak nasledovaly velmi silne kontrakce celou noc, ktere ale nevedly k dalsimu otevirani (stale na 3 cm). Doktori se rozhodli pro oxytocin a silne doporucovali epidural. Nikdo v te dobe netusil, jak dlouho jeste budu rodit a ja mela uz pred tim velmi silne a vysilujici kontrakce. Asi po pul hodinove diskuzy s mym manzelem jsem nakonec souhlasila - i proto, ze predstava jeste intenzivnejsich kontrakci a celou dobu na monitoru na posteli mi prisla nepredstavitelna. Nakonec jsem rodila jeste dalsich 20 hodin, z toho cca 19 uplne bez bolesti. Epidural jsem si davkovala tlacitkem sama. Kontrakce pri tlaceni jsem vubec necitila, ale prekvapilo me, ze pri plnem epiduralu, kdyz byl syn v porodnich cestach, posledni hodina bezbolestna rozhodne nebyla.
Vpich byl prakticky bez bolesti a efekt skoro okamzity. Na zaver porodu byl jen maly vnitrni nastrich kvuli vakuumextraktoru - pry mel syn pupecni snuru kolem krku, ktera ho vracela po kazde kontrakci zpet.
Ano, epidural neni prirozeny, ma sva rizika, a je tezke spravne tlacit (alespon ze zacatku), kdyz nic necitite - myslim, ze mne v tomto pomohl epi-no balonek, se kterym jsem pred porodem cvicila a tak syn nemusel byt tahany klestemi, jak je to u techto porodu s epiduralem velmi caste. Presto, pokud jsou komplikace a porod trva prilis dlouho... nebo se proste jen nekdo tak moc boji bolesti - za sebe muzu doporucit.

jituuulle
9. říj 2016

@labut
Ahojky. Před měsícem jsem rodila s epiduralem a neměnila bych ani náhodou. Porod s ním byla přímo brnkačka. A ti můžu srovnávat, protože jsem rodila i bez epiduralu. Každé doporučuji, porod se tím i urychlí. ☺

lady5
9. říj 2016

😀 a já ho hrozně chtěla, ale už se to nestihlo. Od prasknutí vody jsem měla za dvě hodiny první kontrakce a za další dvě hodiny byl malý venku.

lucinka58
9. říj 2016

Já si ho nechala píchnout a totálně mě zastavil kontrakce. Nakonec jsem po 12 hodinách šla na akutní císařský řez..... :-/ Od bolesti určitě pomohl, ale to negativum ve spomalení kontrakcí bylo fakt dost velké. Možná kdybych si ho nenechala píchnout, tak se sice ukroutím, ale možná porodím normálně. Ale kdo ví.....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru