Nechaly jste si píchnout epidurál?

labut
30. srp 2006

Ahojky, zajímalo by mě, jestli jste (nebo si necháte) píchnout epidurál, nebo to chcete bez něj a jaké jsou vaše důvody. Děkuju moc. Mějte se krásně...

valentovasasa
14. říj 2009

paula - s tím cévkováním bych to tak neviděla - ty nejsi při epi u normálního porodu umrtvená uplně, ale jen utlumená. takže na záchod normálně můžeš. ty cítíš dál i kontrakce ale jen ne tak intenzivně

navíc u císaře (plánovaného, ne akutního když už epi máš napíchlé) využívají spíš spinál než epidurál...

kativka
19. říj 2009

Holky a netušíte jak je to v případě, kdy je EPI placeny, ale doktoři mi ho sami nabídnou, protože se nebudu otevírat? Jdeme rodit do Krče, kde se za něj platí asi 4 000. Dávat si ho nechcem, jednak kvuli penízkum, ale taky proto, že se trochu bojíme. Někdo mi říkal, že když se porod nebude dařit a nebudu se otevírat a doktor uzná, že je to nutné, tak je v tu chvíli zadarmo. 😒

kativka
19. říj 2009

Co to tu všichni píšete o cévkování? Vy mě děsíte? Jak to probíhá? Bolí to? 😢 😲

marmar1
19. říj 2009

marinka tak já zase nesouhlasím,že když to necháš na přírodě tak se vyplavují endorfiny a vše si krásně pamatuješ...píšeš že jsi měla krásný porod,tak asi proto chápu že neuvažuješ o epi že,a není na tom naštěstí nic špatného když si ho někdo nechá píchnout 😎

shaula
19. říj 2009

Kativka - ono to záleží na posouzení doktora. Museli by ti to předepsat jako nutnou medikaci - pokud ti ho "jen" nabídnou, tak to podle mě nesplňuje... Ono je těžko posoudit, kdy to "je nutné", fakt záleží na ošetřujícím doktorovi. 😒 A když se nebudeš otevírat, tak ti spíš dají oxytocin než epidurál 😀
Nicméně z mé zkušenosti - doktorka mi epidurál kvůli dvojčatům napsala jako nutnou medikaci, takže jsem ho neplatila.

blka
20. říj 2009

Kativko, mě cévkovali po porodu, protože se musíš vyčůrat, aby zjistili, jestli je v pořádku močový měchýř. A to byl pro mě nadlidský úkon 😅 . V leže jsem to nezvládla, tak mě manža posadil a to jsem byla ráda, že sedím a zase nespadnu zpátky na záda 😅 , takže mě PA vycévkovala. Bylo to takové štípnutí. Při srovnání s porodem to bylo, jako když tě někdo cvrnkne do nosu 😀 . Ale před porodem to může být určitě nepříjemné, ale nijak extra bolestivé to není.

marmar1
20. říj 2009

mě taky cévkovali i když né po porodu a řekla bych že je to spíš takové nepříjemné než bolestivé,po porodu jsem vypila 2 litry čaje a pořád to nešlo,už uběhly snad 4 hodiny a sestra mi říká,no tak to nevadí tak to vycévkujem a do 5 minut jsem byla vyčuraná 😀

whoknows
21. říj 2009

ahoj, tak já osobně jsem byla za cévku vděčná. a vyndali mi jí až dva dny po porodu, protože jsem se nemohla vyčůrat normálně a byla jsem vážně ráda, že jsem se nemusela každou chvilku zvedat, protože mě dost bolelo šití. zavádění ani vytahování mě nebolelo vůbec, je to maličko nepříjemný pocit, ale pokud to sestřička dělá jemně, je to v pohodě🙂

klara.t
30. lis 2009

Holky, dávají epidurál i ženám, co mají silnou skoliozu páteře? Aby se dobře trefili. 😖

vitaka
2. pro 2009

klaro, já nevím jak je to s tou skoliozou, ale musím říct, že jsem rodila 20h (nakonec mne museli uspat a udělat císaře, bohužel).........no a asi tak po 13ti hodinách mi sami pichli epidurál.....no zabralo to na chvíli ale pak to vůbec na nic nebylo.....měla jsem celou dobu jen zádové bolesti a musím říct, že jsem nevěděla do té doby, že by epidurál nemusel fungovat ??? nevím kde kdo udělal chybu, ale s epidurálem se operuje císař a mne museli uspat protože prostě to bylo celé na nic.......(do té doby jsem netušila, že by epidurál nemusel zabrat).......no a osobně mám teda taky skoliozu a vybočení páteře...a nikdo se mne na toto neptal, tak nevím, jak to jinak má fungovat a jak to jinde chodí. 😒

andara
2. pro 2009

Ahojky,ja epi chtela kvuli silenejm krizovejm bolestem pominute,ale jelikoz jsem byla otevrena jen na jeden prst,mela jsem smulu (musi se byt min.na 3),takze jsem si protrpela 6hodin bolesti a nakonec to zvladla bez nej.Jinak me necevkovali,pac ja se po porodu vycurala ve sprse-sestra mne tam dovedla a prej vycurejte se a ja rikam a kdy mi vyndate tu kanylu? (mela jsem kvuli kapacce ATB a Oxytocinu) a ona: Vycurejte se a ja vam to za odmenu vyndam 😀 To asi zabralo 😉

xsuzzi
3. pro 2009

ahojky kativ

já byla cévkovaná asi 5krát ne teda po porodu...cca měsíc po kvůli zánětu ledvin a nebolelo to ani jednou,musíš se uvolnit a nebát se toho,nic to není a je to chvilička 🙂

sanuska
7. pro 2009

Ahoj

Já teda epidural jen doporučuju 😉 Porod mi nepostupoval resp otevírání, tak už jsem pak na dr kejvala, že bych ráda epi, tak zavolal anesteziologa....čekala jsem bolest (jak mi kámoška popisovala) cha, byloto jak když prostě dostanete injekci a během 5 minut taková úúúúúleva, na všechny jsem se tam smála a vymejšlela co bych si dala k obědu.... No k otevření mi to nepomohlo, ale úleva to byla obrovitánská 😉

Skoliozu mám taky nosila jsem korzet, byla jsem v léčebně, nikdo se mě na to neptal, ani jsem nevěděla že by to mohlo dělat problémy. Ale do páteře se to nepíchá, tak to je podle mě fuk a další "vymyšlenina" lidstva ohledně epi jako např když někdo tvrdí, že se může ochrnout.... 😉

Cevkovali mě 4x během porodu, taky pohoda, trošku nepříjemný, ale uleví to 😉

Takže epi zdar a všem co nejrychlejší porody 🙂

rimmel
7. pro 2009

ja som tiez za

lenkabu
8. pro 2009

sanuska:epidurál se píchá do páteře 😨 Nemyslela jsi do míchy? Tam teda fakt ne.

sanuska
8. pro 2009

Leni jasan dík za opravu 😉

nevestinka2010
11. pro 2009

Porodní regionální analgezie a anestezie
Regional Anesthesia and Analgesia for Labor and Delivery

(New England J. Med. 348;4, January 23,2003-02-21
Eltzschig H. K., Lieberman Ellice S., Camann W. R.)

Vliv epidurální analgezie na porod

Hlavní zájem je soustředěn na otázku, zdali epidurální analgezie neprodlužuje trvání porodu a nezvyšuje riziko operačních porodů.

Srovnávací studie. Srovnávány bývají ženy, které si zvolily epidurální analgezii s ženami, které si ji nezvolily. Obě tyto skupiny se ovšem značně liší (častější primipary, méně pokročilý porod, méně dilatovaná branka, větší plody u rodiček s analgezií). Proto ze srovnávacích studií nelze vyvozovat definitivní závěry.

Randomizované studie. Jejich výsledky jsou nejisté. Epidurální analgezie prodlužuje 1. porodní dobu asi o 42 minuty a 2. dobu o 14 minut, ale podíl císařských řezů (dále SC) významně zvýšený není (8,2% oproti 5,6% ve srovnání s porodem pod vlivem opioidů). Hodnota těchto studií je snížena tím, že kolem 30% bylo ošetřeno jinak než jak stanovil plán. Tam, kde tomu tak nebylo, nebyl v podílu císařských řezů nalezen rozdíl. Rozdíl v podílu císařských řezů daleko více záleží na osobních preferencích porodníka (u 1533 rodiček s 11 porodníky byl podíl císařských řezů mezi 19% a 41% v souvislosti s osobou porodníka) a na věku rodičky.

Závislost instrumentálních porodů (kleště a vakuumextraktor) na epidurální analgezii je jasnější (12% proti 3%). Příčina není opět zcela jasná: motorická blokáda, častější poloha záhlavím, ale i příležitost ukončit porod rázně, když je tlumení bolesti zajištěno.

Lepší dostupnost analgezie díky trvalé službě frekvenci zásahů neovlivňuje.

Závěrem však je zřejmé, že epidurální analgezie může prodloužit porod celkem asi o hodinu a zvýšit frekvenci instrumentálních porodů.

Vliv EA na tělesnou teplotu rodičky a plodu.

Ačkoli EA na operačním sále vede k poklesu tělesné teploty, aplikována během porodu vyvolává vzestup tělesné teploty nad 38°C (100,4°F). Příčinou asi nebude infekce, neboť infekce plodu po EA častější není, je vzácná bez ohledu na to zda byla aplikována EA. Snad jde o odchylnou distribuci tepla. Zvýšení teploty vede kliniky k aplikaci antibiotik, takže horečku z infekce a jiných příčin v těchto studiích rozlišit nelze. Novorozenci, jejichž matky dostaly EA nemají vyšší riziko sepse. Je nutno vytvořit spolehlivé markery infekce a provést další studie, zejména randomizované.

Další komplikace regionální analgezie.
Mnohé rodičky se obávají bolestí v zádech v důsledku EA. Současné znalosti tento názor nepotvrzují. Pokud nastane perforace tvrdé pleny, mají bolesti typický charakter a lze je snadno léčit.

Bylo demonstrováno, že plod rodiček pod vlivem EA zaujímá častěji zadní okcipitální polohu, není však zcela jasné, zda právě větší bolesti touto polohou vyvolané, nevedou k častěji indikaci EA.

Závěr

Žádost rodičky o tlumení bolesti je dostatečnou indikací. EA je spolehlivý a bezpečný způsob tlumení porodních bolestí a operační bolesti při císařském řezu. Ne všechny otevřené otázky jsou dosud jednoznačně odpovězeny a farmakologické tlumení bolestí stále vyvolává obavy. Porod je dění po výtce individuální, takže ne každá rodička si přeje nebo potřebuje k porodu znecitlivění. Řádná osvěta před porodem nejlépe pomůže rodičce, aby se rozhodla kvalifikovaně.

verisek
6. kvě 2010

ahoj, mam za sebou porod s epi a za sebe musim rict, ze bez nej bych se asi zblaznila, porod by trval dyl a verim, ze bych byla tak vycerpana, ze nevim jak bych zvladla tlacit
mne nastaly soleny kontrakce po 2 minutach dost brzo, takze jsem si ho nechala pichnout
do 15 minut opravdu uleva, pak uz jsem citila ze bych mohla tlacit a sestra mi vzdycky rekla
navic po epi jsem se otevrela behem pul hodiny z 3 na 8 cm
bolesti zad zadny, jen misto vpichu je citlivejsi par dnu
ani dalsi nasledky
takze za sebe doporucuju

sophie1
7. kvě 2010

Mě epidurál porod naopak urychlil. Píchli mi ho, když jsem byla otevřená na 3 cm a za 5 minut po vpichu byla malá venku. Epi ani nestihl na bolest zabrat, doktor říkal, že když se to píchne v určitou dobu, tak to může porod neuvěřitelně urychlit. Takže od bolesti mi to neulevilo, ale měla jsem to aspoň rychle za sebou 😅 . Nicméně teď jsem měsíc po porodu a trpím dost silnýma bolestma zad v oblasti vpichu, tak doufám, že to po šestinedělí vymizí ☹ .

lenkabu
7. kvě 2010

sophie to nevím jestli to tak urychlil epi, 5 minut je krátká doba 😨 třeba by se to stalo i bez něj,to už každopádně nezjistíme 😉

sophie1
7. kvě 2010

Lenkabu : nevím, tohle mi řekl doktor 😒 ....

monja
8. kvě 2010

moje zkusenost s epiduralem je bohuzel ta horsi - mam pocit, ze mi vubec nezabral...doktorka mi ho pichla a pry dalsi kontrakce uz bude lepsi a ...prd .. bolelo to porad stejne.tak jsem se dohadovala, ze mi to nezabira,ale ta Mudra byla 100%predsvedcena, ze mi ho pichla dobre..po epiduralu mi dali oxytocin, takze to bylo pekne toco a ja si nadavala, ze jsem si ten epidural vubec nechala pichnout.nemohla jsem potom chodit,ze...mimochodem - zavedeni epiduralu taky zadna slava,dostala jsem pritom kontrakci, ze jsem malem vyskocila z okna - mela jsem pocit, ze presne citim,jak mi ta jehla jede do zad.pro me to byl horor
nevim, asi uz jsem byla tak mimo, ze mi kazde pichnuti pripadalo jako silenstvi, mozna prehanim, fakt nevim.....ale jedno je jiste - ja uz rodit nikdy nebudu

dana3262
10. srp 2010

Ahoj! Já měla epidural pri porodu. Mela jsem kontrakce od stredy vecer a maly se narodil v patek ve 4 ráno. Kontrakce byly slabe. Az ve ctvrtek vecer zacinaly byt silnejsi, ale porad jsem cekala, kdy prijdou ty hruzostrasne bolesti. Pak na porodnim sale mi rikali, ze (ted uz nevim, co) neco nechaji nejak kdybych do 2 hodin neporodila a pak se ptali na epidural a ja ve vidine 2 hodin kyvla. Pak asi za 5 minut to bylo hotovo. Mela jsem pri vpichu taky kontrakci, je fakt, ze jsem si trosicku rvala vlasy na šošolce 😀 ale nebylo to tak hrozne. Je jasne, ze u me byl epidural pravdepodobne zbytecny, ale priste ho urcite budu chtit znovu. Pak jsem se sla normalne vysprchovat, vycurat, stehy nebolely. Parada. Jen jsem citila probdelou noc jinak nic. Je podle me lepsi si porod pamatovat jako hezky zazitek. Uz par hodin po porodu jsme si s partnerem povidali, jak budeme mit dalsi miminko a na porod se moc tesim!!
Takže podtrzeno secteno - já jsem pro! 😉

weri1
10. srp 2010

já nechtěla epi, ale byl mi doporučen, že mi po něm změkne hrdlo, které jsem měla dost tuhé, tak jsem ho nakonec měla. Ke konci byl stejně porod ukončen císařským řezem, takže mi pak píchli silnější.

weri1
10. srp 2010

a prej urychluje porod

slunecinecko
29. srp 2010

Holky tak ja rodila s epi a priste zase jedine s epi 🙂 o pul ctvrte mi praskla voda, pichli mi epidural a do pul devate jsem spala s pritelem na sale.....chvilku po pul devate jsem zacala mit bolesti a sestra rekla, ze vidi hlavicku at zacnu tlacit, na tri zatlaceni byl malej venku....takze porod s epi jsem mela teeemer bezbolestny a priste urco zase....jediny co musim priznat je, ze me jeste porad obcas poboliva misto vpichu, ale da se to zvladnout 😎

ined77
29. srp 2010

ahojky 🙂 ,
ani já nepřidám dobrý zážitek s epi 😅 .
píchli mi ho v dobré snaze, ale takřka pozdě.protože téměř v minutě na to jsem začala opravdu rodit, takže nebyl čas abych zůstala chvilku v klidu.
na druhý den mi začal unikat mozkomíšní mok..s tím byly spojené neskutečné bolesti hlavy a krku..takřka nemožné ani dojít na wc ☹ .třetí den mi udělal anesteziolog ''záplatu''...opravu, až potom přišla úleva.
další porod proběhl bez epi a já 2h po porodu běhala jako laňka 😀 .
příště opět a jedině bez 😉 😀

terak
29. srp 2010

@ined77 Ja prozatim statecne tvrdim, ze jdu do porodu bez epiduralu

1) muze zpomalit porod
2) nekolikadenni bolesti hlavy

... a me hlavni duvody...

videla jsem video zaznam porodu s epiduralem a bez epiduralu.

Bez epi bylo samozrejme videt, jak to maminku boli, ale prozivala to, presne vedela kdy ma dychat atd.
S epiduralem byla maminka jak zfetovana, nevedela kdy ma dychat, porod sel jakoby uplne mimo ni

Radsi si tu bolest proziju, protoze k tomu to proste patri. Je to dalsi lekarsky zakrok, ktery by mel byt naordinovany az z nejakych zavaznych duvodu a ne jenom proto, ze je to pohodlnejsi a bojime se, ze to bude bolet. To jsem si to dite pak nemela delat 🙂

shaula
29. srp 2010

@terak ad 1 - spíše se tvrdí, že ho urychlí... 😕
ad 2 - nesmysl, možná jak u koho, ale v žádném případě to nejde paušalizovat.
Video - to nemuselo být epidurálem, ten naopak vědomí rodičky neovlivňuje - já možná taky vypadala jako zfetovaná, nicméně to nebylo epidurálem, ale tím, že jsem 36 hodin nespala... Je ovšem pravda, že jsem kontrakce cítila slaběji (ale možná to bylo tím, že jsem měla křížové bolesti? Nevím, nemám s čím srovnat.)
Každopádně proti bolesti zubů si přece taky vezmeš prášek, nebo ne? Tak proč si neulehčit porod, když to jde. Druhá věc ovšem je, jestli to pomůže - já už tu psala, že mi zabrala první dávka, ale druhé dvě už ne...

Přeji ti, ať porod tvého miminka proběhne přesně podle tvých představ, ať už to bude s epi nebo bez něj 😉

aleachim
29. srp 2010

@terak já rodila s epiduralem. Doporučila mi ho lékařka. Úleva byla v první době porodní, když jde porod do závěru už se epi nedává, právě proto, aby matka cítila kontrakce a věděla, kdy má tlačit. Názor, že bolest k tomu patří, a když ji nechci prožít, nemám si pořizovat dítě, považuje ze sekce ve středověku trhali zuby kováři, tak proč chodit k zubaři. Tím, že jsem nijak netrpěla během první doby, měla jsem dost síl na závěr.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru