Nechaly jste si píchnout epidurál?

labut
30. srp 2006

Ahojky, zajímalo by mě, jestli jste (nebo si necháte) píchnout epidurál, nebo to chcete bez něj a jaké jsou vaše důvody. Děkuju moc. Mějte se krásně...

stylly
29. led 2011

Ahojky,..já tu možnost neměla,..protože jsou rodila CŘ ale při druhém porodu rozhodně ano!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😉

sussanah
29. led 2011

Podle me hooodne zalezi na tom, jak postupuje porod a taky na toleranci kazde z nas vuci bolesti. Nekdo si bere tabletku pri sebemensi bolesti hlavy, nekdo si radeji odpocine nebo se snazi bolest zvladnout jinym zpusobem. Porod boli, to je fakt, o tom zadna, ale hodne se da zvladnout, kdyz jsou k tomu moznosti. Nekomu pomuze chodit, nekomu lezet a nekomu sprcha. Epidural je urcite dobra vec, kdyz bolesti dlouho trvaji a pritom se zena neotvira a nikam to nevede, ale davat hnedka pri prvnich porodnich bolestech preventivne je trochu prehnane. Priroda to tak zaridila a je dobre ji nekdy trochu duverovat 🙂

lura
29. led 2011

Já jsem z přirozeného a dlouhého porodu měla nakonec akutního císaře. Při porodu jsem si epidurál píchnout nechala a nakonec se tedy moc hodil k tomu císaři. Vše bylo v pořádku.

olgas
29. led 2011

Já jsem to zvládla i bez epidurálu a ani bych ho asi už nechtěla. Představa, že nemůžu nikam z postele teda lákavá pro mě není a píchání do páteře teda taky neee.

sister05
29. led 2011

Ahoj,co se týče epidurálu,nebudu mít moc na výběr. Mohla jsem si vybrat porodnici,která je vzdálená 50 km odsud a kde ho běžně dávají. Ovšem trmácet se tam po těch rozbitých silnicíh a s porodníma bolestma,to by bylo fakt to pravé. a nebo porodnici která je tady u nás,kde mají relativně dost alternativ jak porod co nejlíp zvládnout a kde epidurál jen tak nedají. ☹ Smířila jsem se tedy s porodníma bolestma a vybrala si zdejší porodnici,kde si můžu vybrat polohu a relativně i způsob,jak tu první dobu porodní strávím. Jak to dopadne v reálu,se ještě uvidí.

slunickoseznam.cz
30. led 2011

Já jsem epidurál měla a příště si ho nechám píchnout znova
Rodila jsem 19 hodin a po probděné noci a bolestma mi epidurál fakt pomohl dokonce jsem asi na dvě hodiny usnula a načerpala nové síly
Mohla jsem se s ním pohybovat normálně i do sprchy a píchání bylo to nejmenší ve srovnání s těma kontrakcema

lura
30. led 2011

@slunickoseznam.cz Souhlas 😉, také jsem se mohla při epidurálu pohybovat - já tedy jen v porodním boxu (třeba na balón), protože jsem byla připojená hadičkama a epidurál mi dali také až po probdělé noci (v 10 dopoledne). Noc jsem prodýchala při kontrakcích - byl to hukot, takže fakt úleva... a nakonec císař.

slunickoseznam.cz
30. led 2011

@lura Mně se císař vyhnul o 10 minut
Voda mi praskla v 22:00 od půlnoci bolesti a do ráda šílené a v 9 mi píchli epi ani jsem to necítila a ta úleva co přišla to bylo úžasné začala jsem se i rychleji otevírat ale pak se to seklo a asi 2 hodiny nám chybělo 0,5 cm aby zašla branka a já mohla začít rodit v 17:00 mně chtěli brát na císaře ale po posledním vyšetření hurá branka zašla a malá se narodila v 17.32 a ven nešla proto že měla 4410 g a 55 cm ale nakonec se povedlo🙂 a epi mi strašně pomohl vydržet to nekonečné čekání

terak
31. led 2011

@olgas to neni pravda, ja jsem se normalne pohybovala, vstala jsem si, sla sem na mic ... jen na zachod mu musela PA odpojit 🙂

kamusek
1. únor 2011

Taky můžu přidat svůj názor - epi jsem měla a bylo to to nejlepší rozhodnutí, co jsem udělala. Porod sice netrval moc dlouho, ale po 2hodinách jsem se přestala otvírat a když mi řekla porodní asistentka, že tam můžu v těch bolestech čekat třeba ještě 20hodin, tak jsem neváhala ani minutu. Píchnutí nebolelo vůbec - manžel mě držel za ruku a tím uklidňoval, ale fakt v pohodě. A ta úleva pak? No nepopsatelné. A hlavně za půl hodiny otevřená ze 4cm na 9cm. Takže super. Příště se už nenechám přemlouvat 🙂 A i těch 1400,- jsem oželela 🙂 Manžel si ještě na porodním sále dělal srandu, že už to mám dárek na narozky, které jsem měla týden po porodu 😀

slunickoseznam.cz
1. únor 2011

@kamusek Ty jsi za epidural platila?

ivicek1
1. únor 2011

Ahojky holky,třeba by Vás mohl zajímat tento odkaz http://www.iham.cz/uploads/cesty_k_porodu_2010.pdf. Je to ohledně epidurálu. 😉

vernero
1. únor 2011

Taky bych chtěla přispět svoji troškou do mlýna, protože se mi zdá, že tu jsou popsané snad jen ne příliš snadné porody. Myslím si, že pokud někdo rodí prvně a neví do čeho jde, neměl by se bát předem. Já jsem kupodivu brala svůj porod sportovně, řekla jsem si, že pokud to zvládly všechny ženský přede mnou, zvládnu to taky, nakonec to nebylo nic šílenýho. Klasické klisma jsem ani necítila, nástřih hráze také ne a při šití jste umrtvený, takže je cítit jen tlak, přestože jsem byla dost sešitá hned ten den jsem bez problémů seděla....
Do porodnice jsem šla s tím, že si nechci nechat píchat do páteře, ale že pokud porod nepůjde dobře a budu mít šílený bolesti, tak do toho půjdu. Takže já bych doporučila nechat to rozhodnutí až dle skutečné situace a poradit se pak určitě s porodníkem.

deeniisa
1. únor 2011

ahojky lidisky,bylo mi necelych 18 let kdyz se mi narodil Davca a tehdy mi nikdo na vyber nedaval jinak bych asik prihledla ke svemu veku a strachu z toho vseho a vzala bych si ho .ale dnes uz cca 3 roky po porodu bych si to hodne rozmyslela vzdyt to preci patri k tomu,bolest se da prezit vzdyt to delate pro sve dite.... 🙂 A z vlastni zkusenosti mohu rict ze samotny porod uz moc neboli spise ty stahy pred nim.Nevim mozna to tak nemel kazdy ale ja si na to nemuzu stezovat byla to rychlovka za 30 minut hotovo 🙂 byl to pro me nejkrasnejsi den v zivote a zadnymi prasky bych si nenechala vzit ani jeden z tech pocitu co se mi tehdy honili hlavou...stalo to za to...citit ho 🙂 peclive zvazujte co udelate...(je to jen muj nazor prosim nikdo ho neberte osobne)

kamusek
2. únor 2011

@slunickoseznam.cz Jojo 1400,- a to jsem vlastně použila jenom jednu návku. Celkem jsem jich mohla dostat 3, jedna působí asi hodinu a půl říkala anestezioložka, ale dala mi jednu a za necelou hoďku byla malá na světě, takže nebyla další třeba. Ale platila jsem celých 1400,- jako bych dostala všechny 🙂 Ty jsi ho měla zdarma?

kamusek
2. únor 2011

@deeniisa Tvůj názor ti v žádném případě neberu, ale u mě třeba nešlo o odsunutí boletí (jasně taky to pomohlo zmírnit bolest při kontrakcích), ale hlavně to pomohlo postoupení porodu, protože naše malá si to v půlce rozmyslela a usla si a porod přestal postupovat kupředu. Takže mi doporučili epidural a opravdu za půl hodiny se to tak rozjelo, že za necelou hoďku byla malá venku. A v žádném případě jsem nepřišla o zážitek, věř, že i přes epidural to byl na konci sešup a cítila jsem všechno. Určitě to není tak, že by ti dali epi a najedou jsi necítila vůbec nic! Taky to byl pro mě nejkrásnější den v životě... 🙂

deeniisa
2. únor 2011

@kamusek samozdrejme,tet sem byla asi trochu sobecka a ta to se omlouvam myslela jsem jen ty maminky co kdyz jdou do porodnice prohlasi BEZ EPI NERODIM-jen ze strachu, i takove znam.tvuj pripad byl samozdrejme slozitejsi a asik by to bez nej neslo v takovem pripade bych ustoupila i ja 🙂

slunickoseznam.cz
2. únor 2011

@kamusek Já jsem neplatila za epi nic a dostala jsem nakonec 3 dávky
Já bych do epiduralu taky nikoho nepremlouvala a jak píše vernero záleží na situaci
Já měla bolesti 19 hodin takže jsem za to byla ráda a po probdělé noci a zvracení během 1 doby porodní bych asi přirozeně ani neporodila takže mi epi pomohl jak k otevírání tak od bolesti

@deeniisa Ale u epi normálně cítíš a jsi při vědomí stejně jako bez akorát to zmírní na čas bolesti u kontrakcí takže nemyslím že když si necháš píchnout epidurál nic neucítíš a tím o něco přicházíš

slunickoseznam.cz
2. únor 2011

@deeniisa V to máš pravdu já dokonce tvrdila že si epidurál píchnout nenechám u porodu a nakonec sem ho měla
Je blbost jít k porodu a už u příjmu se ptát na epidurál a pak dr.ho stejně píchnou až když je potřeba takže rodička která tvrdí že bez epi nerodí má asi smůlu

deeniisa
2. únor 2011

ano ale znam i nastavajici maminky ktery mysli ze je jen na bolest a proto by to tak chtely aby nic necitili,rychle to meli za sebou atd. ...vim jejich neznalost neomluova ale....

kamusek
2. únor 2011

@slunickoseznam.cz Souhlasím. Taky jsem když se mě na příjmu ptali, jestli chci epi říkala, že asi spíš ne. Že jedině když to bude opravdu nutné. A nakonec bylo. Jinak bych tam byla místo 5hodin možná i 30 jak říkala porodní asistentka. No jsem ráda, že to mám za sebou i když to byl super zážitek a i těch 1400,- bych klidně dala znova. 🙂

kamusek
2. únor 2011

@deeniisa Vůbec se nemusíš omlouvat. Je to tvůj názor a máš pravdu, že některé matky si to bez toho neumějí představit a tvrdí, že bez toho rodit nebudou. Nemyslím si, že je to tak jednoduché. A kdybych nemusela, tak bych si ho taky nedala.

slunickoseznam.cz
2. únor 2011

Porod je to to nejkrásnější ať to bolí hodně nebo míň a za tu bolest a první pohled do očí vašeho miminka to stojí
Já měla těžký porod a určitě chci i druhe mimčo
Asi je to i o tom že tou bolestí všichni už dopředu straší a přitom spousta maminek měla porod docela rychly a v pohodě🙂

knobloska
3. únor 2011

Ahoj, já se teď teda musim smát. Zrovna Eva Decastello v TV tvrdila, jak bude určitě rodit s epidurálem. Já jsem měla s malou šílený bolesti, ale to asi mají všichni, zvracela jsem a prosila o něj a asistentka mi vždycky jen řekla, že mi to tak pěkně jde, že ještě počkáme. Nakonec mi ho samozřejmě nedali a ani jsem od kamarádek neslyšela, že by ho dostaly. Mluvím o porodnici ve FN Plzeň. Jednou nějaká naše hvězda tvrdila v TV, že měla vysoký tlak, tak jí epidurál nedali a musela rodit postaru jako její babička, bez. Asi neví, že je to normální. 😠

zazulka
9. dub 2011

holky, tak si tady pročítám a musím říct, že tak nějak souhlasim z poslední stránky asi se všema najednou 😅 Já jsem právě ta matka, která se celej život bojí porodu a právě ta, která tvrdí, že bez epi nerodim 😅 Na druhou stranu je fakt jak píše @vernero počkat, co ukáže situace a podle toho se zařídit.
@slunickoseznam.cz na druhou stranu tam, kde rodím já, se epidurál hlásí už na příjmu, aby mohli udělat testy, takže si o případnou aplikaci musím zažádat už tam a dají mi ho i "jen" kvůli strachu...

Porod za sebou ještě nemám, bojím se opravdu hodně a možná i proto, že všude tou bolestí straší, jak tady někdo zmiňoval... každopádně klobouk dolů před každou, která to zvládla ať s epi nebo bez, ten pocit, kdy máte miminko poporvé u sebe, podle mě epidurál nijak neovlivňuje a pro srabíky, jako jsem třeba já, asi díky bohu za něj...

Ale jak to nakonec dopadne, to ví bůh...

slunickoseznam.cz
9. dub 2011

@zazulka Já bych si ten epidurál na příjmu nahlásila a odmítnout ho můžeš kdykoliv ne?
Já sem počítala s tím horším u porodu ale 19 hodin jsem faakt nečekala nadruhou stranu hned jak jsem uviděla svou nádhernou holčičku veškerá bolest zmizela a šla ybch do toho určitě znova ten pohled vše vynahradí,věřím že se bojíš je víc maminek které si stěžují než chválí.
Každopádně psychika taky dělá svoje tak se zbytečně dopředu nestresuj kamarádka rodila prvorodička 3 hodiny ani manžel nestuhnul přijít,zvládla to každá a ty nebudeš vyjímka a určitě bude vše oki mooc držím palce já budu za měsíc vzpomínat jaké to bylo před rokem 😉

martinka.pida
9. dub 2011

Ahojky,
já byla jedna z těch, co bych jsem s epidurálem vůbec nepočítala. Doma prášky skoro vůbec nepoužívám. Jen, když je to fakt nutné a bolest se nedá vydržet. Jsem zastáncem spíš přírodnější medicíny nebo prevence.
Na porod jsem se těšila, manžel měl být se mnou. Řikala jsem si, že to bude určitě zážitek a že to spolu v pohodě zvládnem 🙂.
Bolesti jsem měla od soboty v noci a porodila jsem v pondělí večer před půl desátou. Byla jsem totálně odrovnaná, unavená, ty dva dny jsem nespala, protože jsem prodýchávala kontrakce. Pořád jsem se neotvírala a nijak moc to nepostupovalo. V pondělí před pátou jsem už byla tak nějak otevřená, bolesti šílený, tak mi dali klystýr, že by se porod mohl víc rozjet. Klystýr to fakt rozjel 😀. Bolesti byly takové, že bych mlátila hlavou o zeď a bylo to pořád horší a horší.
PA mi nabídla epidurál, že by mi to pomohlo a porod by to třeba urychlilo.
Samotný píchnutí epidurálu si vůbec nepamatuju, že by bolelo. Během pár minut se mi neskutečně ulevilo. Kontrakce jsem v pohodě prodýchávala a porod se tak urychlil, že ho hoďky byla malá venku 🙂.
Chodit jsem mohla, neni pravda, že při epidurálu neni možný vstát.
Po porodu jsem musela 12 hodin ležet. Vyšlo mi akorát přes noc do rána do deseti. Hlava mě naštěstí nebolela vůbec, toho jsem se docela bála. Žádné jiné vedlejší účinky jsem taky nepociťovala.
Pokud budu rodit podruhé, tak bych raději bez epidurálu. Ale jestli bude porod takový jako ten první, bránit se nebudu.



lucy222
9. dub 2011

Ahoj vsem nastavajicim maminkam co vahaji s epi. Ja sla k porodu s tim,ze kdyz to nebude nutne, epi nechci... Bolesti jsem mela snesitelne,ale bohuzel jsem se moc neotvirala. Po cca 7 hodinach jsem byla otevrena na 4-5 prstu a primar mi nabidl epi-ze to vypada na dyl... Rekla jsem ok,ale at anesteziolog nespecha,ze se ty bolesti daj ... Hodku po tom mi pichli epi a pul hodinky na to byl prcek venku... Epi mi nezabral-asi jej pichli uz pozde,ale to neva-bolesti fakt sly. O ucincich tedy nevim nic, ale napichnuti bez problemu a bez bolesti, chodit jsem mohla v poho (ja to mela i bez kapacky, latku mi tam pichli 'jednorazove' a mela pry pusobit cca hodinu ) a vedlejsi ucinky zadne. Pokud tedy mas pocit,ze chces epi-at uz je duvod jakykoliv-jdi do toho. Uvidis podle situace. Ja furt cekala kdy prijdou 'ty priserne bolesti co vsichni rikaj' a paradoxne jsem na zacatku mela bolesti horsi nez pozdeji a az na par jednotlivych kontra furt stejne... Kazda to ma proste jine. Drzim palce at z toho mas alespon takovy zazitek jako my dva s muzem 😵

sonik23
9. dub 2011

ahoj holky četla jsem jen některé příspěvky a taky házím svůj 😉
já měla vyvolávaný porod, ráno zavedená tabletla, během dopo se to rozjelo, okolo poledne mi nabídli epi a protože už to dost hustě bolelo s díky jsem přijala, do hoďky přišla anestezioložka, napíchla mě a pak přišly dvě absolutně úžasné a pohodové hodiny kdy jsem si neskutečně odpočinula a ulevilo se mi 😵 😵 😵 😵 pak mi píchli plodovku s tím že pokud budu chtít další dávku ať si řeknu, že ještě je to v poho nejsem nijak moc otevřená jenže pak asi do půl hoďky jsem se otevřela asi hodně nastaly tak husté bolesti že další dávky už mi bohužel i po prosíku nedali a šlo se tlačit 😉 což teda bylo maso, né a né tu hlavičku vytlačit, ale nakonec se vše zvládlo 😉
takže já epi doporučuju, byla jsem spokojená, žádná bolest hlavy nic ale asi záleží na každé z nás 😉 všem budoucím rodičkám přeju snadný porod 😉 😉 😉

zazulka
9. dub 2011

@slunickoseznam.cz no přesně tak, nahlásíš, že o něm uvažuješ a jestli ho pak využiješ nebo ne, je čistě na Tobě, tam, kde já rodím, si očividně uvědomují, že jako prvorodička netuším do čeho jdu, takže mi tahle možnost volby vyhovuje 🙂 Máš pravdu, hodně těhotných si ztěžuje, stejně tak rodiček a vlastně i maminek, porod jsem nezažila, takže můj strach pramení především z toho, co jsem slyšela od ostatních...i když je pravda, že některý ženský trpí fakt neskutečně anebo dlouho, jak píšeš Ty, před těma všema právě klobouk dolů...a moc děkuju za slova podpory!
@martinka.pida no vida, jsem ráda za každý pozitivní zprávy o epi, normálně taky nesahám hned po lécích, spíš výjimečně, ale pravda je, že pokud má člověk takový bolesti, proč si nepomoct?
@lucy222 holky, fakt moc děkuju za každý slovo podpory, přesně to je můj postoj, uvidím co bude a pokud to nebudu zvládat, požádám o něj...

Díky 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru