Neustupující novorozenecká žloutenka. Co s tím?

Zodpovězené
27. čer 2019

Dobrý den,

synovi třetí den po narození stouply hodnoty bilirubinu tak, že ho cca 17 hodin “svítili”, hodnota pak byla 219.

Pustili nás domů, že za dva dny máme přijít na kontrolní odběr. Ten dopadl špatně, hodnota 290, zase tedy hospitalizace a svícení. Další den byla hodnota 184, šli jsme domů. Poté jsme chodili na odběry krve. Nyní mu je 5 týdnů, před 10 dny byla hodnota 253, včera 249.. v mezidobí jsem zkoušela na 48h “převářet” mateřské mléko. Syn je od 7. dne po narození plně kojený, do té doby podáváno umělé mléko.

Moje otázka zní, co s tím? Nechat to být a čekat? A pokud ano, dá se očkovat, i když má ty hodnoty vysoké? Nebo bohužel přestat kojit a podat umělé mléko? Spavý není, neustálé odběry krve ale nejsou příjemné.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro vysoké hodnoty bilirubínu jsou různé důvody - nedonošenost, kolize matky a dítěte v ABO systému, RH systému, kefalhematom, infekce, atd.

V 5. týdnu by měla hyperbilirubinemie odeznívat, udávané hodnoty se mi jeví jako stále dost zvýšené.

Očkování doporučuji zatím odložit do objasnění důvodu trvání hyperbilirubinemie, popř. do normalizace hodnot bilirubínu.

Vysadit Vaše případné léky, je - li to možné.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová