Nízká porodní hmotnost. Zjišťoval někdo příčinu?

knobloska
22. kvě 2009

Ahoj, mám 14 měsíční holčičku, je krásná, zdravá, ale teď mi začalo vrtat hlavou, proč se narodila s nízkou porodní hmotností ( 2610g, 45cm ). Někde jsem četla, že by se měla zjistit příčina, proč se miminko narodilo tak malinké, jsou to hypotrofičtí novorozenci, ale na nás se každej vyprdnul, nikdo to neřešil. Proto prosím maminky, které také porodily prnďata, jestli nemají jinou zkušenost.
Malá je 100% donošená. Chtěla bych to vědět hlavně kvůli druhému miminku.

jaku
22. kvě 2009

Ahoj, mám 18m zdravého klučinu, měl 2,65kg a 46cm, narodil se na 38+1, takže donošený. V půlce těhu mi říkali, že mám málo placentárních hormonů, ale nijak se to neřešilo, možná to souvislost mělo. Nevím zda se to dá zpětně zjistit, každopádně před plánováním dalšího mimča bych se poradila s pediatrem a gynekologem. Taky záleží jak jsi velká ty a manžel. My jsem prťata i já jsem měla nízkou porodní hmotnost, moje mamka taky a dr. mi řekl, že to bývá dědičné. No a kluk má v 18m normální vzrůst i váhu - na 17m měl 10,40kg a 79 cm.

shaula
22. kvě 2009

Knobloska, tak to byla fakt prcek... To i naši kluci měli 2350 a 2250 g, 47 cm, a to se narodili ve 35. týdnu🙂 Zkoušela ses ptát pediatra nebo gynekologa? Nikde jsem to neslyšela, že by se to mělo zjišťovat, ale fakt je, že jsem se o to nezajímala, takže je to možné.

knobloska
autor
22. kvě 2009

No gynekolog mě předal do porodnice ve 33.tt, pže malá váhově zaostávala. Tam jsem chodila na kontrolu po týdnech, měřili jí a kontrolovali stav placenty a průtoky pupečníkem. Všechno bylo OK, takže tam vyloučili diagnózu růstového zaostávání, paní dr napsala-drobnější plod. Ale odhad byl 2800g 😒 . Po porodu kontrolovali placentu jako obvykle a nikdo nic neříkal.
Pediatrička říkala, že je to dobrý, že to stačí, ať to neřeším.
Můj manžej je z jednovaječných dvojčat, narozený ve 37.tt, porodní váha 2100g, já jsem narozená 14 dní po termínu a 3050g. Neříkám, že mě byl kus, ale kdyby měla ta 3 kila, stačilo by mi to. Je pravda, že jsme oba hubeňouři, ale já měřím 1,80m a manža je o kousek vyšší. Můj gynekolog se k tomu na prohlídce v šestinedělí vyjádřil v tom smyslu, že to stačí, v roce to prý nepoznám a hotovo.
Během těhu bylo všechno v pořádku, tak nevím. Bála bych se u druhého, ne, že bude taky malinký, to se dá zvládnout, ale třeba mám něco se srážlivostí, nebo cokoliv jiného a mohlo by mu i něco být.

popelka.miri
22. kvě 2009

Knobloska, opravdu to může být dědičné 😉 ..Moje bývalá tchyně porodila 3 děti, první 2,7 a další podobně..Já porodila ve 37. týdnu kluka předčasně a měl jen 2,4kg. Druhé dítě v 39.tt a měla 2.55kg a třetí měla 3,13kg(tak jsem jásala, že má přes 3kg 😀 )..U prvního dítěte na to nepřišli, u druhé mi dr. na sále řekla, že mám křehkou placentu a pupečník a prý proto, ale jinak malá skoro vůbec neubrala po porodu, ale naopak hned hodně nabírala (knedlík!) a třetí po porodu trochu shodila (to prý všechny děti:smolka, tekutiny at), ale také hned nabrala dost 😅 .. Dodám, že kluk byl jak stažený králík, ale teď je opravdu na svůj věk hodně veliký 😎 ..Tak to neřeš 🙂 A 2600gr je ještě normální porodní váhá!

knobloska
autor
22. kvě 2009

Popelka díky, asi to tak bude. 2600 je ještě nad limitem, ale 45cm je málo. Jen jsem chtěla vědět, jestli někdo neví víc informací, jestli se mám nechat jít vyšetřit 🙂 . Když pominu, že jsme měly problémy s kojením, pže byla prostě malá a spavá a dr nás naháněla jak nadmutý kozy, aby malá přibírala, tak to na druhou stranu bylo malinký nádherný miminko.

Jaku chtěla jsem se ještě zeptat, to s těmy hormony ti zjistili z krve nějakým speciálním vyšetřením? U nás to bylo tak, že do 28.tt byla malá podle tabulek, až potom jsem dr upozornila na to, že mi neroste břicho. tak malou změřil a bylo to jasný.

popelka.miri
22. kvě 2009

Knobloska, mně se jednou v těhu stalo, že mi sestra naměřila fundus břicha (jak roste) víc a příště míň, s tím, že mám malé mimi..Jak je ale možné, aby se najednou zmenšilo břicho cca o 2 cm 😒 , to se mi nezdá..Taky podle ultrazvuku mi hádali míň do dvou kg a měla přes 3..Naopak při prvním těhu mi dr. pár týdnů před porodem řekl, že bude velký kluk, že už má tak 3kg a měl jen 2,4kg..Tak tohle beru od té doby taky s rezervou 😉

bajnokova
22. kvě 2009

Ahojky tak moje druhá dcera se narodila v 38 týdnu váha 1950kg příčina byla že mi přestala fungovat placenta tím pádem miminku nešla žádná výživa když jsem byla na posledním ultrazvuku myslím v tom 32 týdnu vše b ylo v pořádku zjistilo to až jsem šla v tom 38 týdnu do porodnice na monitory že miminko je nějak moc malé že nemá ani 2 kg takže si mě tam nechali a druhý den mu hned udělali císařský řez brali ju jako donošenou jen miminko s nízkou porodní váhou.Dohnala to krásně ted z´ní je už pěknej raubíř 🙂

bajnokova
22. kvě 2009

2600 kg měla moje první dcera vše bylo v pořádku

hancas
22. kvě 2009

já mám dvojky a narodili se 34týden a vážili2230g,2500g,myslím s že když má mimčonízkou poroní váhu talk to ani doktoři nějak neřeší

shaula
22. kvě 2009

Ona je asi i otázka, jestli je co řešit. Ono těch 2600 g není zase tak extrémně málo. Je to malé miminko, ale ne tak extrémně.
Knobloska, a neměla jsi během těhotenství nějaké problémy? Myslím typu cukrovka (i když tady se rodí spíše nadměrně velké děti), nebo něco podobného, co na to mohlo mít vliv?

popelka.miri
22. kvě 2009

Dítě může být menší při zvýšeném nebo vysokém krevním tlaku v těhu. Já měla poprvé preeklampsii, tak to s tím určitě souviselo a po druhé jsem měla zvýšený tlak, potřetí ani ne.

evi3
22. kvě 2009

Moja dcéra sa narodila 2100/47... v termíne 39+4, celé tehotenstvo som mala bez problémov, len posledné 2 týždne vysoký tlak, ale aj monitor aj prietoky boli vždy OK. A po porode, keď mudr, skontrolovala placentu. tak som sadozvedela, že placenta bola menšia. Odhady boli vždy, že je trochu menšia, cca 2800. Z porodnice sme šli po 10 dňoch, keď mala 2300. Ako kojenec to všetko pekne dobehla, hlavne prvé mesiace, ako sa začala premiestňovať, tak je váhovo opať v nižších percentách, ale je zdravá, šikovná a to je hlavné 🙂 . Teraz má 1,5 roka a nejakých 80cm a možno už aj 10 kíl 😉. Keď som ju na nedonosencoch, kde sme trochu pobudli ľutovala aká je maličká, sestrička ma opravila "Není malinká, je modelka, hubená a dlouhá 😉 "
Takže knobloska, ak malá nevybočuje z percentilových grafov a nie je podozrenie na rastovú poruchu, tak sa tým netráp.

popelka.miri
22. kvě 2009

Evi3, tak to jsme to měli podobně, jak jsem měla první těhu vysoký tlak, tak jsme taky skončili na nedonošencích a strašně mi pořád hubnul, až po x dnech nabíral. Taky po porodu zvracel a musel do pece 😅 Prý z nedostatku kyslíku, tím vysokým tlakem ☹ . Při 2.porodu jsem tu placentu měla asi jako ty, malou a křehkou, to bude ono. 😒 Taky si to malá pěkně vynahradila po porodu se mě nepustila od prsu 😀

andykov
22. kvě 2009

Holky, to je téma přesně pro mě. Naše malá 37+6tt narozená, takže donošená a měla 2650g a 46cm, dle dr. je dítě které nemá pod 2500g sice malé, ale v pořádku, takže se tím ani moc nezabývají...ale....říká se, že porodní váha bývá dědičná. MP donošený 5200g a já narozená 37+4tt a 3600g, takže jsem tohle absolutně nedokázala pochopit. Je teda pravda, že v 35tt se mi decentně začal zvyšovat tlak, opuchaly nohy, měla jsem i bílkoviny a změny na placentě-byla už i zralá, ale průtoky pupečníkem absolutně v pořádku. Pro podezření na preeklamsii jsem byla 3dny v nemocnici, ta se nepotvrdila. Proto to nechápu. Proč je tak malá? Je vše v pořádku? U ní se zatím nic špatnýho nenašlo. Jen prvních 14dní prospala a skoro nejedla, taky jsem kvůli tomu nezačla kojit, neměla potřebu sát, prso byla velká námaha, ze savičky sem tam něco malinko, nepřibírala. Pak se to trochu zlepšilo, ale teď jsme s tím zase na štýru, moc nejí. Už ji dělali krevní obraz, výtěr...nic nenašli a já jsem z toho celkem na švestku. Jako jasný, že jsem přešťatná, že je zdravá. Ale s tím jídlem mě to trápí. Na šesti týdnech máme pouze 3480g ☹

knobloska
autor
22. kvě 2009

Shaula právě že jsem neměla žádné problémy. Tlak jsem tedy měla zase extrémně nízký, ale tím to snad nebylo.
Já vím, že to není zase tak málo, ale byla zařazena mezi hypotrofické novorozence.
Já jsem si teď trubka přečetla článek v nějaké staré Betynce o hypotrofických dětech a tam poukazovali na to, že to může být způsobeno poruchou srážlivosti krve u maminy. No tak to řeším, že 😝 Psali tam, že v takových případech by se měla zjistit příčina, aby se to u dalších potomků neopakovalo. Tak pátrám pátrám, co u vás.
Já jsem s ní byla na nedonošencích 4 dny a opravdu to vypadalo, že tam nepatříme. Já jsem to tam samozřejmě obulela a pak jsem se cítila trapně, co mají říkat ty maminy, co tam měly děti pod kilo. Taky si pamatuju, že jsem se jedné sestry ptala, jak je to možné, že byla taková malinká a ona se mě ptala, jestli jsem kouřila atd, no to samozřejmě ne, a prýj to tedy nemám řešit.
Evi3 u nás je to stejné-v prvním půlroce byla docela břutík, v 6 měsících vážila 7500g, jak začala šmejdit, tak trochu hubne, ve 14 měsících 9100g. je moc šikovná, veselá, takový čertík.

bajnokova
22. kvě 2009

Netrapme se váhami hlavně že ty naše dětičky jsou v pořádku oni tu váhu rychle doženou 🙂

knobloska
autor
22. kvě 2009

Tím se vůbec netrápím, jen plánujeme druhé, tak chci, aby bylo vše OK.

evi3
22. kvě 2009

Andy, je teda fakt, že dcéra mala v 6t 3680, takže pribrala 1,5 kila, ale ako sa po 3 dňoch, chytila kozy, tak sa už nepustila ... Tvoja malá je asi na UM, pije aj v noci? Ak sa nebudí a prespí celú noc, možno by si ju mala aspoň raz cez noc trochu prebrať, aby sa najedla

bajnokova
22. kvě 2009

Jasně chápu,jak už sem psala moje první dcera mela 2600 vysvětlili mi to tím že já taky nejsem žádný obr tak nemužu mát nějaké velké mimi

evi3
22. kvě 2009

knobloska, veď to malá krásne dohnala 🙂 . Moja gyndr, stará praktička, m ihovorila, že menšie deti sú obecne zdravšie 😉
A ešte tá dedičnosť, myslím, že je to tak, že niekde sa rodovo rodia menšie deti, bez ohľadu na výšku rodičov, dospelá výška rodičov sa prejavují až neskor. Ja som mala 2900/49cm, teraz mám 170, brat mal 2800/48, teraz má 185, manžel mal 3000/54 a teraz má 178 ...

knobloska
autor
22. kvě 2009

Andy popisuješ přesně naší poporodní situaci. Měla jsem tolik mlíka, že na nedonošencích z toho živili regiment. Ale naše malá (také) Kristýnečka pila 2 hodiny a vypila 20ml. Z toho být živa samozřejmě nemohla. Tak jsem ještě týden přikládala, odsávala, hodinu ji dokrmovala stříkačkou, pak jsem hodinu spala a vše dokola nanovo. Měla jsem nařízeno ji budit po 2 hodinách, ale to se nedalo stíhat. Hrůza, moje šestinedělí bylo příšerný, psychicky jsem to nezvládla, pořád jsem bulela až mi řekla dr, ať přejdeme na UM. Bohužel, ale jinak to nešlo. Když jsem si ji odnášela z novorozenců domů, měla 2730g a druhý den ráno 2580g.

bajnokova...U nás to tím asi bude taky, já jsem extrémně hubená.

Andy držím palce ať to zvládnete a ostatním moc děkuji, nejsem v tom sama, je mi líp a už na to teda prdim. 🙂

kalo
22. kvě 2009

My měly 2640g a 49cm. Před porodem mě strašili, že malá neroste, že mám malé břicho a že mimi nebude mít ani 2 kila. Chodila jsem na sledování průtoků placenty, utz. a vše Ok. Pravda, že já jsem taky prcek...mám 43kilo,tak slona mít nemůžu. A v těhu jsem přibrala jen 4 kila ☹ A k tomu těhu cukrovka. Ale po narození malá hypotrofická byla..do teď nechodí a jako diagnozu má hypotonii. Čím to je nevím....... ☹

evi3
22. kvě 2009

Knobloska 😉 , príjemné plánovanie 🙂

evi3
22. kvě 2009

Kalo, myslím, že s hypotrofické deti majhú sklon byť skor hypertonické, čo sa často samo zrovná. Maličká Ti chodiť bude, keď bude na to pripravená. Určite cvičíte, tak držím palce 😉

terkytka
22. kvě 2009

tak koukám, že se nedivím nízké porodní váze u dcery sama. Já jsem měla plánovanýho cíasře v 38.tt kvůli příčné poloze a míry 46cm 2750gramů. Jak je to nad 2,5 kila, tak to nikdo neřešil, beru to tak, jako že někdo porodí obra a cvalíka, tak někdo pravej opak, život je různorodej. nenapadlo mě o tom víc přemýšlet a bádat, doktoři k tomu taky nic neřekli. na kontrole v 30.tt byl odhad váhy průměrný, 1500g. Je pravda, že většinou spíš dneska jsou děti přenášený, tak proto 4 kilový cvalíci. Kdybych taky přenášela, tak bych měla prcka taky 3.5kilovýho, zkrátka průměr. A můj gynekolog říkal, že dřív byla průměrná váha kolem tří kil, ne 3,5 jako tomu je dnes. Kdo ví, co dostáváme ve stravě, růstový hormony z drůbeže, těhu vitamíny apod...

listicka77
22. kvě 2009

knobloska, hypotrofie je až pod 2500g. naše malá narozena 37+5, měla 1900g/43cm. průtoky pupečníkem byly v pořádku, celé těhu bezproblémové. příčina růstové retardace se většinou nedá zjistit (pokud to není právě třeba nefunkční placenta) a v příštím těhu se to může a nemusí opakovat. rozkojení u nás trvalo tři týdny, ale vybojovaly jsme to, i když to bylo hodně krušné.

knobloska
autor
22. kvě 2009

U nás tedy malá vývojově ukázková.
Terkytka to máš pravdu, že za nás byly děti spíše menší, teď je to samej 4 kilovej buřtík. Rodit 4 kilové dítě bych tedy nechtěla...hahaha.
Listicka asi byla hypotrofická kvůli délce 45cm. Tvoje malá byla fakt drobeček, taková hezká holčička, koukala jsem do alba 😉 . Naše Kristýna jak byla zabalená v zavinovačce, tak každej ji tipoval na 4 kila, měla takovou kulatou pusinku a byla úplně hladká. Bylo to vidět až když jsem jí rozbalila, jak je hubená. Kůži měla o 2 čísla větší 🙂
Kalo tebe strašili? Pěkný blbci. Já jsem byla jednou na kontrole v nemocnici, můj OG byl pryč a tam mě jedna sestra upozornila, že mám malé břicho a ještě přivolala další, ať se jde taky podívat. Hrozný zážitek. Můj OG mi jen řekl, že odhadovaná hmotnost není kritická, že mám být v klidu, že všechno vypadá dobře. Že je ale na spodní hranici normy aproto že mě posílá do porodnice, ať rozhodnou o vyvolání porodu nebo mě nechají donosit. Jen nechtěl nic zanedbat.

kalo
22. kvě 2009

Holky,jen tak mimochodem....taky chceme za nedlouho další dítko a jsem moooooc zvědavá, jestli to bude také tak jako při prvním nebo podobné nebo úplně jiné...Ale říká se, že druhé dítě bývá větší...

Jinak Evi3: děkuji za podporu. Cvičíme poctivě,nic jiného člověk dělat nemůže, ale malá je pašanda a určitě to dřív či později určitě zvládne!

andykov
22. kvě 2009

evi, jí před půlnocí a pak kolem 4-5hod., já si myslím, že to stačí. nebo ne? jinak dnes mi předvedla zase exempore. v osm po koupání ji dávám najíst a snědla 60 a víc nechtěla, začla brečet, tak jsem myslela, že je přetažená, byla od 5vzhůru. usnula mi v náručí, přenesu ji do postýlky a za půl hodiny brek...hlady. tak ji dávám odstříkaný mlíko. párkrát potáhla a brek a pořed dokola, snšdla sotva 40.je přetažená a vím, že se potřebuje vyspat. jinak prostě už nic nesní. já ji nemůžu dávat třeba po 2hodinách, protože to vyjde úplně nastejno jako po 4. si tu dávku prostě rozdělí...takže já už jsem zoufalá matka 😢
knobloska, jj, já se v tom taky našla. co jste měly za um?

knobloska
autor
23. kvě 2009

Nutrilon HA. Nic si z toho nedělej, my jsme taky bojovaly s jídlem. Myslím, že když ji byly 3 týdny, tak pořád pila jen 40. Tvoje Kristýnka je hrozně maličká, ono se to všechno ještě upraví. Té naší když byly 3 měsíce, tak zase nevěděla, co všechno by do sebe nalila. Jedla po 2 hodinách, což je na tak velký dítě docela často. Já jsem pochopila, že všechny rady od kamarádek, mojí mamky a dalších, jsou mi na prd, protože každé dítě je jiné.
Naše měla ještě k tomu silný reflux, co vypila, vrhla. Záviděla jsem maminám, co se jim děti budily po 3 až 4 hodinách a cumlaly jak o život. To jsem tedy nezažila. Když už jsem u těch rad...z porodnice jsme měly přikázané buzení po 2 hod, totéž mi řekla i dětská dr. Pak na té neonatologii mi sestra říkala co blbnu, ať jí nechám vyspat, že jim stačí po 4 až 4,5 hod, pak až by ji vzbudila. Opravdu aby se v tom někdo vyznal. U druhého budu chytřejší, nechám to víc na něm, a nebudu ho prudit ohledně jídla.
Kalo, také bych si přála aspoň ta 3 kila pro druhé dítě 😝, ale neuděláš nic. 🙂
Byla docela sranda, jak mi malá ve všech poděděných věcech plavala, moje mamka narychlo kupovala midi hadříky, aby nevypadala jako strašáček

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru