Nízká porodní hmotnost. Zjišťoval někdo příčinu?

knobloska
22. kvě 2009

Ahoj, mám 14 měsíční holčičku, je krásná, zdravá, ale teď mi začalo vrtat hlavou, proč se narodila s nízkou porodní hmotností ( 2610g, 45cm ). Někde jsem četla, že by se měla zjistit příčina, proč se miminko narodilo tak malinké, jsou to hypotrofičtí novorozenci, ale na nás se každej vyprdnul, nikdo to neřešil. Proto prosím maminky, které také porodily prnďata, jestli nemají jinou zkušenost.
Malá je 100% donošená. Chtěla bych to vědět hlavně kvůli druhému miminku.

andykov
23. kvě 2009

knoblos, no my jsme na nutrilonu comfort, protže je císařem a dítka po císařáku a menší jsou náchýlný na bříško, tak jsme to museli řešit takhle+sabík a probiotické kapky a je jí dobře.
Mně radili taky po 2hodinách, ale to bylo na prd, nebyla vyspalá a usínala mi u jídla, lepší bylo po 3. To už něco snědla. Tak ji dávám přes den po 3-4hod. a v noci to nechávám taky na ní. Když ji teď dám po 2, tak si dávku rozdělí tak jako by měla po 4, takže přašť jak uhoď. Nehledě na to, že um se tráví min.2,5hod.
S těma věcičkama to u nás bylo taky... Nikdo nečekal malý miminko. Já doufám, že se pořádně rozjí. Všechny testy má negativ, takže nic jen línost jist ji asi ťuk ťuk ťuk nechybí. Už ji vybírám i special savičky, aby to pro ní nebylo namáhavý. Mlíko svoje už skoro nemám, k odsávání se dostanu tak 2x denně, takže malá poptávka, žádná nabídka 😒 Ale do 6týdnů MM dostávala aspoň 2x denně, tak nemůžu říct, že jsem pro to nic neudělala...

andykov
23. kvě 2009

Jinak Kristýnka Vaše je krásná. Jak pase koníky, tak už byla pěkně baculatá 🙂

knobloska
autor
23. kvě 2009

Děkuju, s tím odsáváním to bylo u nás stejné. Ždímala jsem se hodinu a pak už z toho byla třeba jen 20. To je na prd. Speciální savičky jsem neměla, ale jakmile dostala flašku do pusy, mohla se strhat, jak sála a od té doby nám pořádně přibírala. Byla asi chuděrka vyhládlá. Myslím, že to děláš dobře s tím jídlem, určitě se rozjí. Jakmile bude mít větší váhu, bude mít i větší chut k jídlu a bude míň spát, tzn. bude se ti spolehlivě budit. A časem pominou i ty koliky.
Napsala jsem midi hadříky, jsem blbá, samozřejmě, že mini. 😝 .
Tvoje Kristýnka je taky krásná, ty drobnější děti mají prostě něco do sebe. I teď je drobná a každej se nad ní rozplývá a taky diví, že takovej prcek už chodí. Ale ono je jí už 14 měsíců 😉

jaku
23. kvě 2009

Knobloska, mě to zjistili z odběru krve na 16t, jak se dělá ten test na dědičné choroby. Bylo léto, tak dr. měl dovolenou, volala jsem si pro výsledky přímo na genetiku a tam mi řekli, že to není nic hrozného, můj dr. mi pak řekl, že tyto výsl. bývají dost zkreslené a růst mimča byl stále stejně v pořádku. Já měla riziko předčasného porodu, zpětně si říkám, že kdyby se narodil syn dřív, že by byl opravdu mrňous. První dcerka je 4 dny před termínem a měla 2,85kg a 48cm, takže tak nějak poměrově ke svému bráškovi, ten kdyby vydržel ještě těch 14 dní tak by ji dohnal. Ale jak jsem psala, já jsem mrňous 158cm a dr. mi říkal, že těžko bych měla 4kg dítě.
Celkově ta naše mimi byla drobná, ale tím jak byli i krátký, tak hubený nebyli a dlouho nám vydrželo malé oblečení🙂

lenousek100
23. kvě 2009

Ahoj, já rodila v 37.tt a malá měla 2,2 kg a 43 cm. Taky mi řekli, že je hypotrof, zřejmě se udělala nějaká malá sraženinka někde cestou k ní - v pupečníku, placentě...nevím, nějak jsem po tom moc nepátrala, byla jsem ráda, že je malá v pořádku. Já mám poruchu srážlivosti krve (Leidenská mutace) a celé těho jsem si píchala Fraxiparin na ředění krve.
Dcerka je i v roce maličká, má 7 kg. Prostě je drobnější, ale hlavně, že zdravá...

listicka77
23. kvě 2009

jé, miminčí věci... 😀 dostala jsem od kamarádky dupačky velikost 45. jakou jsem měla radost, když z nich vyrostla! 😀 první věc, která jí byla malá! 😀

andyalukasek2008
24. kvě 2009

Mamky, můžu se na něco zeptat? My teda měli problém opačný (4000g počátkem 38.tt), ale jedly jste v období těhu vitamíny pro těhulky? Calibrum a tak? Zajímalo by mě to, vedly jsme s kámoškama o tom debatu, i když gynekoložka mi říkala, že studie neprokázaly, že by děti maminek jedící hodně vitamínů měly vyšší porodní hmotnost. Já jsem jedla kyselinu listovou, zpočátku, pak calibrum mami a epamarine. Děkuji 😉 ...

shaula
24. kvě 2009

andyalukasek, já měla Mamavit, a řekla bych, že by kluci v termínu byli v normě (ve 35. týdnu měli porodní hmotnost 2350 a 2250 g, jak jsem psala výše). Takže nemyslím, že by to mělo u nás nějaký zvláštní vliv.

knobloska
autor
24. kvě 2009

Andylukasek, ano já jsem jedla Femibion. Podle mě to vliv nemá.
Lenousek, na tu poruchu srážlivosti ti přišli až v těhu? Asi ne, viď, když jsi brala Fraxiparin. O to mě právě jde, proto jsem zakládala tohle téma, jestli mi není něco podobného. To, že měla Ki malou porodní hmotnost mi nevadilo, spíš, přesně jak píšeš, ale pro druhé děťátko, abych ho v pořádku donosila.
Listička naše malá měla 46 z HM a nosila to asi měsíc. 🙂

lenousek100
24. kvě 2009

Ahoj, já vitamíny brala celé těho (a vlastně ještě před otěhotněním) - Calibrum. Takže bych řekla, že po vitamínech se zákonitě větší dětičky nerodí.
Knobloska - věděla jsem to už dřív, sestřenka měla v 18 letech (před 3 roky) krvácení do mozku bez úrazu, takže to v nemocnici zkoumali a došli k té Leidenské mutaci. Pak otestovali zbytek rodiny - postupně, podle "větví". Problém u těch testů je, že jsou hooodně drahý, takže je dr nedělají jen tak 😖 - já na ně čekala přes půl roku, než se na mě dostalo.
Ale malej je dělali ještě v porodce, kvůli tomu, že jí mám já a taky tam testovali všechny děti pod 2,5 kg. Jo a btw. - Deniska to nemá!!! První v rodině!!! 🙂

knobloska
autor
25. kvě 2009

lenousek tak to je dobrá zpráva, že malá to nemá. U nás v rodině se nic takového nevyskytlo a malá měla porodní váhu 2,6 kg, takže nic nezjišťovali.

andykov
25. kvě 2009

Já brala celý těhu vitamíny, nejdřív mamavit, babyplan a mami, takže na vitamíny bych větší děti nesváděla 😀
A co je ta Leidenská mutace?

lenousek100
26. kvě 2009

31.7.2002 15:30:53 MUDr. Aleš Padrta
Leidenská mutace je vrozené onemocnění V.faktoru krevní srážlivosti. Vyskytuje se pouze v Evropě a je dědičná, v České republice se vyskytuje asi u 4-7% populace. Způsobuje zpravidla trombozy nebo trombembolie žil (ve věkové skupině 25-39 let je výskyt 39/100 000 žen/1 rok). V těhotenství se projevy Leidenské mutace mohou zhoršovat. Dalšími faktory, které mohou vyvolat poruchy krevní srážlivosti jsou obezita, kouření, užívání hormonální antikoncepce, braní drog, úraz, chirurgický zákrok. Při správně vedené léčbě v těhotenství se podaří plod donosit, ale i on může být postižen stejným onemocněním.

kalo
26. kvě 2009

andyalukasek: já brala vitamíny Calibrum mami celé těhu, k tomu těhu cukrovka a porodila jsem prcka... 😅

andyalukasek2008
26. kvě 2009

Děkuji mamky za názory! Mamky drndací tím uzemním trošku 🙂... Při dalším těhu vitamíny papat určo zase budu! Mějte se fajně!

pelmisek
27. kvě 2009

hmmm já jedla vitamíny celé těhu a měla jsem dítě s porodní hmotností 2020g a 44 cm a dodnes je drobounká, zkoumali jí i mě horem dolem a nic nezjistili - je úplně zdravá a já taky
doufám, že druhé bude malinko těžší 😀 a vitamínky budu papat zase

sabinecka
27. kvě 2009

Naše porodní váha byla 2250g a 42cm.
Je v pohodě a vůbec to neřeším malá se pěkně dopapkala sama a ted je o hlavu vyšší než stejně staré děti.

iira
27. kvě 2009

naše porodni byla 2400g a 44cm ,je drobna,ted v roce měla 8710g a 74cm,je v pořadku ,ja jsem sice měla problemy po porodu s krvi ,ale skoro se to už srovnalo,jinak nam nic neni

knobloska
autor
27. kvě 2009

Holky já neřešim, že by to mělo mít nějaké následky, ale případné nebezpečí pro další potomky - jak už se tu psalo ta srážlivost atd.
Naše malá měla v roce 8800g a 75cm, teď ve 14 měsících, jak běhá, nám trochu hubne,ale to nevadí.
Pelmisek, když tě zkoumali, tak buď v pohodě.

pelmisek
27. kvě 2009

jsem v naprosté pohodě - teď už jo, ale začátky byly hooooodně těžké!!!

caira
27. kvě 2009

tak nase porodni vaha byla 2780g a 49cm a ted je nam necelych 15 mesicu a mame malicko pres 9kg ( vyskove nevim, musim zmerit) 😉

Tady v UK cloveku ani nereknout jakou vahu mimi ma/bude mit. UTZ jsou pouze dva 12tt a 20tt a pak uz se jen posloucha srdicko ( premeruje bricho, krev, moc atd) ale nikdo mi nebyl schopny rict, kolik by tak mala mohla vazit 😅 Ani po porodu se nikdo nepozastavil nad tim, ze je drobounka, ja mela pri porodu presne 3kg a manza cca 2.9kg takze hadam, ze mala byla jeste v normalu 🙂

andykov
27. kvě 2009

caira, jo tak to zase tak malá není, když i Vy jste byli s manžou drobní. To u nás to byl div. Můj měl 5kg při narození a já bych v termínu taky přes 4kg měla, byla jsem o 18dní dřív a 3,6kg. A malá? 2,65kg. Teď něco malinko přes 3,5kg, takže ani teď žádná sláva. A to tam nemáte ani možnost zaplatit si nějaký nadstandartní uz?

shaula
27. kvě 2009

No a pak že je to prý se zdravotní péčí v ČR tak špatné 😉

evi3
27. kvě 2009

ešte k tým vitamínom, ja som brala, nie každý deň, lebo beriem Letrox na štítnu žľazu tak aby som nepridávala priveľa jódu, ale tak 3-4 do týždňa.
dnes sme boli na 18m kontrole a drobec má 9725g a 82 cm, obe sme boli s mudrou príjemne prekvapené, lebo za pol roka pribrala 1600g 😵

caira
27. kvě 2009

shaula: ja si myslim, ze kdokoliv si stezuje na zdravotni peci v CR by mel prijet sem k nam a pak bude basnit o ceskem zdravotnictvi...tady se na vysetreni ceka mesice a v tehu pece no ani nemluvit 🙂 berou to tak, ze bud to dopadne dobre, nebo proste ne... 😅

kinsli
27. kvě 2009

knobloska: Toto téma není pro nás, ale jen tak ze zvědavosti jsem se mrkla do alba a myslím, že můžete být v klidu. Proti naší Káťe jste byly prťoustci ( 4000g / 55 cm ) ale i přes to jste nás na roce předehnaly 😉

berynka
27. kvě 2009

Ahoj holky, možná jste to tady už probíraly, ale taky bývají děti s nízkou porodní hmotností u maminek kuřaček 😅 😔 . Jinak si taky myslím, že se dnešní stravou a výživou mění (zvyšuje) průměrná hmotnost narozených dětí... takže co dřív bylo zcela normální, je dnes něco neobvyklé až divné 😒 .

lenousek100
27. kvě 2009

Berynka, tak já si v těho nedala ani jedno a mám takovýho prcka. A známá hulila jak fabrika - hrůza - a narodila se jí 4 kilová holčička. Takže ani tady není spravedlnost 😅
evi3 - tak v tohle taky doufám, že se mi malá rozpapá a že budu na dalším vážení (v 1,5 r) příjemně překvapená. Zatím měla skoro vždycky míň, než jsem doufala. Máme jen 7kg, už nás přerostl i 4měsíční soused 😝 Ale najíst jí fakt dávám 😀 😀 😀

evi3
27. kvě 2009

cigaretky tiež nie, za celý život asi 10 z plezíru, posledná asi pred 10 rokmi ... hlavne, že sú prckovia zdraví 🙂
Lenousek, rozpapá, keď začne viac šmejdiť, bude aj ten hlad vačší 😉

pelmisek
28. kvě 2009

lenousek v klidu Verča měla v roce taky 7kg a teď ve 2 a čtvrt jen 10,5kg, ale vytáhla do výšky - sice je trošku menší než ostatní vrstevníci, ale ne zas tak o moc. Spíš je drobounká, pže má tak o tři kila míň než ostatní takže trošku klame tělem a všichni jí hádají míň než jí je. Rozjedla se mi až tak kolem dvou let když jsem začala vařit dá se říct normálně. Předtím jí asi nechutnalo 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru