Orgasmic birth - Orgasmický porod. Viděly jste?

tannawe
18. srp 2008

Ahoj...mate nektera zkusenost se shlednutim filmu Orgasmic birth?
Na strankach orgasmicbrith.com je kratka ukazka a velmi me inspirovala pro porod v domacim prostredi. Film by se v Cechach mel promitat na festivalu nekdy v rijnu...Diky

lenkabu
22. lis 2008

Já svůj rychlej porod svádím na dědičnost a břišní tance 🙂

Mně by se hrozně líbilo kdyby tady bylo běžný aby vás rodil váš gynekolog....s tou mojí by to fakt byl orgasmic birth 🙂

karot
22. lis 2008

Leni,...............to ano. 😉
Jen si myslím,že je to jen v tom dýchání a v šetření vlastních sil u porodu.A pak o komplikacích,poloze miminka apd. 😉
Já na cvíčo nechodila,max. jsem došla na MHD,které bylo 5 min. od domu. 😀

lenkabu
22. lis 2008

To taky,ale když nejsou svaly,nejde to nebo blbě.Hlavně že se ti Adam pěkně rodil 🙂

karot
22. lis 2008

S tím gynekologem se mi to poštěstilo a opravdu je to o nečem jiném,když má člověk pocit,že není v porodnici úplně ztracený. 😵

karot
22. lis 2008

Který svaly máš na mysli?

lenkabu
22. lis 2008

Nejvíc břišní svaly a svaly pánevního dna...

tannawe
autor
23. lis 2008

leni: s tema svalama mas pravdu, ono to hodne pomaha, ale malokdo to vi ☹
Proste je fakt, ze by chtelo zmenit vic veci, ale bude to asi pozvolna...a kdo vi, treba pak orgas.birth bude prozivat kazda druha maminka bez ohledu na to kde rodi 😎

lenkabu
23. lis 2008

tannawe:tak to by bylo krásný 🙂

campi
23. lis 2008

A co byste radily, kdyz mam zakazanou namahu a doma doporučeno udržovat se v poloze v leže? Chodila jsem cvičit, ale musela jsem toho nechat. Svaly jsou povolené a zkrácené - trochu se protahuji, ale není to žádné posilování. Chodím na kurz s PA, dýchání nacvičujeme, ale i podle ní není žena ve stavu si všechno při porodu uvědomit a je fajn, když je tam někdo (manžel, dula, PA), kdo ji trochu hlídá a srovná, takže příprava sice fajn, ale na porod se 100% připravit stejně nejde.

K nemocnicím v zahraničí: nevím, třeba na Britských ostrovech bych nechtěla rodit ani za nic. Manžel měl nabídku práce v Irsku, tak jsme něco zjišťovali, ale kvůli "péči" o těhotnou a úrovni nemocnic ji odmítl. V Rakousku je to fajn (zkušenost z nemocnice po úraze), ale nezdá se mi, že by to v Čechách bylo tak strašlivé.

larakroft
23. lis 2008

Lenkabu: rodila jsem v Norsku, tajemství to není. Je hodně věcí, který se mi na norským zdravotnictví nelíbí, ale konkrétně porodnictví mají "vymakaný" dobře (no, možná ty maminky, které se spoléhají na doktory a jdou do porodnic s tím, že "oni mě nějak porodí, je to jejich práce", tak ty až tak spokojené nejsou), a přístup k pacientům obecně se s námi nedá srovnat. O odborné úrovni si netroufám mluvit, a nikdy jsem ani naše lékaře za "neodborníky" neoznačila.
Co se týče systému porodnictví u nás, líbilo by se mi, kdyby se o ženu staral/a jeden lékař nebo PA po dobu celého těhotenství i porodu, kdyby bylo víc porodních domů (ideálně při každé porodnici - vždyť k tomu stačí vyhradit jeden dva pokoje přímo na odd. - jako v Kadani). Třeba v Bergenu, kde jsem rodila prvního syna (univerzitní nemocnice Haukeland, údajně nejlepší v zemi) - porodnice s cca 5,5 tis. porodů ročně, z toho asi 3, 5 tisíce se jich odehraje v oddělení Storkken (Čáp) - na ženské klinice je polovina přízemí vyhrazena lůžkovému odd. pro rizikově těhotné a sálům, druhá polovina je Storkken, kde se o ženy starají pouze PA, do porodu se nikterak nezasahuje, může vás doprovázet kdokoli a početnost doprovodu je na vás ("je to váš porod" bylo mi řečeno), rodí se většinou ambu, případně tam zůstáváte do druhého dne (je-li to nutné přesouvá se o dvě patra výše na šestinedělí), je-li třeba, na sále jste za minutu. V Lillehammeru, kde se narodil druhý syn, toto z kapacitních důvodů není možné, mají 5 porodních pokojů, které jsou kompromisem mezi porodním sálem a Storkken (jedem z nich je vybaven i vanou), ale dokud nenastanou komplikace, stará se o rodičku jediná PA, teprve v závěru porodu dochází ještě dětská sestra. V ideálním případě lékaře vůbec nepotkáte. Ambu porod je samozřejmostí, v zásadě z porodnice můžete odejít kdykoli (rodila jsem večer, zůstala jsem dvě noci, druhý den po pediatrické prohlídce jsme odešli, třetí jsme se vrátili na odběr z patičky. Na odd. šestinedělí se chodí obvykle v civilu, nemocniční úbor nepotkáte, i mimčo si můžete obléci do svého.

larakroft
23. lis 2008

Jo, jinak se samozřejmě velmi přimlouvám za sebevzdělání rodiček, za aktivní přístup k mateřství.

novako
23. lis 2008

Tannawe: Moc se mi líbí, jak o porodech mluvíš, protože takhle by to opravdu mělo být. Porod není nemoc, ale přirozená věc!!!

Už jsem jednou psala, že nejsem zastánkyní domporodů, ale chápu ženy, které se tak rozhodly. Chtějí přivést na svět dítě v klidu a pohodlí. V prostředí, které je jim důvěrně známé, kde se cítí bezpečně. Vše probíhá v pokoji, na nic se nespěchá. Rodí vás někdo, koho nevidíte poprvé, nestydíte se před ním a nebojíte se o cokoli požádat. Porod není traumatizujícím zážitkem. Ruku na srdce, milé dámy, nechtěly bychom tak rodit všechny?

Jukněte se sem. Tato žena rodila první mimčo v klasické porodce, druhé ve Vrchlabí (před 6 lety). Ve Vrchlabí zažila orgasmický porod! Pro mne byl ten článek velmi inspirativní a hledala jsem porodku s podobným přístupem. Bohužel v mém okolí nic takového není. ☹ Nakonec jsme vybrali vcelku rozumnou porodku, ale stejně když si vzpomenu na svůj porod, tak si říkám, že je pár věcí, které se mi nelíbily. A i když jsem měla pohodový porod, tak vzpomínka na něj má trošku trpkou příchuť.

http://www.emimino.cz/pages/story/670

betelgeuzz
23. lis 2008

Laro, psala jsi, že v ČR jsou dva porodní domy. Vím teda jen o jedno (U Čápa) a nesmí se v něm rodit!!! Už několik let se snaží o získání povolení, ale zatím se nedaří. Fungují tam různé předporodní a poporodní kurzy a cvičení.

Jak někdo psal, že při porodu jde o různý přístup mužů k porodu. Četla jsem jedno vyjádření doktora, který pracoval ve Vrchlabí. Psal, že jen stát se založenýma rukama a pouze povzbuzovat bylo to nejtěžší, co se musel u přirozených porodů naučit.

Ohledně toho svalstva při porodu jsem četla jednu zajímavou zkušenost. Mamina psala, že mimču slábly ozvy a chtěli na ni použít kleště. A napadlo jí použít vnitřní svaly, kterýma si pomáhá při orgasmu. A mimčo vylítlo ven.

larakroft
23. lis 2008

betelgeuzz: Myslím ještě Kadaň, tam je to snad v rámci porodnice jeden pokoj, ale taky 100% nevím, jestli momentálně fungují...na netu se tváří, že jo 🙂

gedren
23. lis 2008

U capa uz se rodit muze! Obesli to tak, ze nabizeji "pronajem porodniho pokoje" 🙂 Viz

http://www.pdcap.cz/Texty/PDK/Objekt/NovaSluzba...

betelgeuzz
23. lis 2008

Gedren, díky za info. Vidím, že je to novinka od listopadu, takže se asi o ní moc neví. Zajímavý způsob, jak to obejít. 🙂

tannawe
autor
23. lis 2008

Ano, u Capa je to novinka velmi zhava a i ceny mi prijdou velice slusne. Tohle zarizeni sleduju se zajmem, protoze je to jedina alternativa v Praze. Takze ten kdo ma porod pred sebou a zajima ho jak bude rodit tak urcite neudela chybu, kdyz si tam zajede a na vlastni kuzi si zazije jake to muze byt jine.
Jinak pokud je rizikove tehotenstvi tak bych se zamerila taky trochu na placebo efekt. Nemuzes tim nic zkazit a rozhodne si myslim, ze za zkousku to stoji. Ja jsem velkou priznivkyni vlivu psyche na telo cloveka takze bych pri rizikovem tehu zkousela hodne vizualnich meditaci zamerenych prave na posileni panevni oblasti, coz ovsem realne muzes po konzultaci PA delat i pri riz. tehu. Posilovani svalu dna panevniho snad nemuze uskodit...obecne vzato me zacalo tohle tema celkove zajimat, kdyz jsem si procitala rabinska pojednani o tehotenstvi v judaismu. Tehotna zena byla brana velice vazne a dokonce jsem nasla i pasaz, kde bylo tehotne dovoleno pozrit veprove, pokud na ne dostala chut! Coz mi tedy prislo jako velika "hustota" vzhledem k tomu, ze veprove v judaismu ma absolutni stopku do kuychne! Tehotna se dokonce mela vyhybat mistum kde by na ni mohla padnout nejaka "chmura ci depka", mela byt stale v dobrem rozmaru, ve spolecnosti zen, ktere ji pomahaly. Proste ji to tehotenstvi co nejvice ulehcit. To mi prislo hodne pokrokove. Jinak zidovske zeny pry rodivaly v zavesu na kline jine zeny...jako u vseho u Zidu bylo nemyslitelne, aby porodu byl pritomen muz. A i to ma svou logiku. Dnes se jiz nekteri pokrokovejsi zastanci alter. porodu priklaneji zpatky k tomu, ze muz pri porodu muze naopak porod brzdit, tim ze tam vnasi sve racio, kdezto my potrebujeme hlavne tu animozitu, tu intuitivni cast naseho mozku, tu pramati, abychom se mohly do toho porodu poradne ponorit.
Hlavne ja si myslim, ze velkou roli ve vnimani porodu hraje i to jake porodni pribehy jsme slychaly,jak mame porod zafixovany v podvedomi - zda jako strasak ci jako neco co je nadherne a neopakovatelne! Casto si vezmete, ze chlap rekne jezisi radeji na vojnu nez rodit, tak to neprekvapi, ale kdyz treba vase teta ci dokonce maminka nevzpomina na vas porod rada, bylo to pro ni ve stylu at uz to mam za sebou nebo rikala jsem si je to podruhy a naposled...tak je jasne, ze mate ulozeno v mozku porod=hrůza! 😕

lenkabu
23. lis 2008

campi:když máš rizko,tak se cvičit nedá....posilovat svaly pánevního dna je ale dokonce žádoucí pokud vím 😉

larakroft:to zní moc hezky,kdyby jsme se v ČR dostali na takovou úroveň,tak se asi nemusíme dohadovat o porodech doma 🙂

tannawe
autor
23. lis 2008

leni: ja bych normalne zavedla posilovani svalu dna panevniho jako povnnost 😀 , ono kdyz se k tomu pak pridruzi jeste nastrih hraze, to je v duchodu veselo... 😉 aneb inkontinence vola 😅

lenkabu
23. lis 2008

tannawe:přesně 🙂

mirjanka
23. lis 2008

Novako...ten příspěvek o Vrchlabí mi vlastně popsal, že jsem měla nejspíš taky orgasmický porod...po porodu a přiložení syna na břicho mě zahnalo veškerou únavu a na tváři se až do večera objevil jen úsměv...první syn se narodil ráno asi po třech probdělých nocích a stejně jsem nemohla až do večera usnout, byla jsem doslova v euforii, ráno u porodní vany se mi sešlo víc lidí, měnily se směny, bylo jich tam nejspíš šest, ale vůbec mi to nevadilo...navíc si vzpomínám na hodnu sestřičku, která mi u vany dodávala odvahu, že jsem statečná a občas mě jemně pohladila mezitím,co p. doktorka zasvěcovala manžela do teorie porodu
Druhý porod manžel natočil na video - nechal volně běžet kameru na stativu, jsou to dodnes mé nejhezčí záběry

Příběh paní z Prahy je sympatický a ukradený porod...no nevím, dokud člověk nezažije přirozený, neví o co přichází, dodnes slyším názory, jak by maminky ve vaně rodit nechtěly, že jsou rády, protože celý porod nemohly pozorovat, když byly na porodním lůžku, že potřebují epidural apod... mě všechny nepřirozené praktiky odpuzují...

tannawe
autor
23. lis 2008

mirjanka: 😵 😵

tannawe
autor
23. lis 2008

mirjanka: prosim prijd se pak pochlubit se tretim porodem, verim, ze bude urcite uzasny, kdyz ne rovnou orgasmicky!! 😵 🙂 a drzim obema palecky at si to poradne vychutnate a uzijete si ten kouzelny okamzik 😉

larakroft
23. lis 2008

holky, s tím cvičením naprosto souhlasím, sama pánevní dno trápím již od 22 téměř denně 😉
Lenkabu: ano, kdyby takto vypadalo české porodnictví, určo by doma rodilo fakt jen minimum holek. Ale nevím, zda se to u nás někdy změní natolik, Norsko je veliká a bohatá země, lidí je málo, práce dost, existenční starosti tam nikdo nemá....
Ale každopádně doufám, že když budeme (my matky a budoucí matky) hodně křičet, hodně to naše porodnictví zvenku masírovat, výsledky se časem dostaví.

lenkabu
24. lis 2008

larakroft:v penězích a dostatku lidí je to hodně....já to viděla sama v nemocnici,když jsme tam byly 2 na 10 lidí,tak ta péče prostě nemůže být perfektní,člověk je rád že udělá aspoň to nejdůležitější....věřím že kdyby PA měly na každou rodičku dost času,vypadalo by to jinak(asi to není záležitost malých porodnic,ale velkých určitě ano)

Já ten článekještě neměla čas přečíst,udělám to jen co Vanda usne. Ale když čtu příspěvek mirjanky tak mám pocit že jsem zažila taky orgasmický porod a v porodnici 🙂 Tu noc jsem nespala ani 2 hodiny,ale po porodu jsem neusnula,jen se "přiblble"usmívala a bylo mi naprosto jedno co se kolem děje 🙂 Překvapilo mně že se nekonaly žádné návaly štěstí jak jsem čekala, připadala jsem si že jsem v úplně jiným světě,nevím jak to přesně popsat. 🙂

lenkabu
24. lis 2008

Teď koukám na ten článek...já ho znám kdysi jsem ho četla 🙂 Je z roku 2002,takže první porod byl v r 1997 asi a dost mně překvapily ty nemocniční praktiky.....bez rooming in(máma ho měla už u mého 24letého bratra),dítě věšeli halvou dolů po porodu...proboha,to se dávno nedělá 😅 Nedivím se že se jí ta porodnice znechutila.

mirjanka
24. lis 2008

Tannawe - dík za podporu, určitě napíšu, jak vše dopadlo...a můžu se tě zeptat...ty plánuješ těhotenství ???
Jinak mám zkušenosti od jiných maminek ze zdejší porodnice, které si na ostatní porodnice nestěžují...jen se pak diví, že miminko mohlo už v porodnici spát s maminkou v posteli, že návštěvy na pokoji mohly být prakticky kdykoliv...manžel i přes noc (dokonce se v porodnici může ubytovat celá rodina i s dětmi)...
Vlastně, když jsem rodila v roce 1998, už na předporodních kursech nás seznamovali s přir. porodem, jenže v té době ještě tak trochu přirozeně "nefugovaly dětské sestřičky"...na kursu nás seznámili s poporodními depresemi a u mě nastala docela hodně velká deprese (mléko mi nastoupilo až dýl, vlastně všechny procesy v mém těle jsou nějak pomalé, první menstruace dost dlouho - skoro až na stř. škole, zub moudrosti jen jeden, druhý se ještě klube, vlasy mi rostou pomalu...mé tělo je naprogramované na pomalé pochody), PA z kursu mě uklidňovala, dokonce mi poslala jinou rodičku, aby mě přesvědčila, že mléko bude...vím, že se dost kriticky dívala na dětské sestřičky, které neustále miminko vážily a tím mě stresovaly, že nepřibírá( i když sestřičky byly jinak hodné, dokonce sledovaly techniku kojení a radily)... u druhého syna to bylo jiné, žádné slzy, při vážení jsem mu dala něco do dupaček, aby se váha trochu zvětšila a kojení se pak rozjelo...nakonec jsem ho musela násilím na dvou a půl letech odstavit. Ono všechno závisí na psychice a taky na tom, jak si maminka věří...i bolesti při porodu mi PA zmírnila tím, že se mě snažila od nich odlákat a informací, že bráním porodu a miminku na svět mě prakticky silných bolestí zbavila - ty poslední, co bývají nejsilnější pak byly snesitelnější, než počáteční a syn byl na světě tak brzo, že jsem ho málem ani nestačila porodit ve vaně...hodně jsem se přesvědčila, co dokáže psychika u porodu

larakroft
24. lis 2008

jojo, psychika dělá moc. Mně se ségra narodila relatvně pozdě, v 5,5, dost mě to zajímalo, tak mi mamka dala přečíst knižku Budeme mít děťátko, v tý době asi klasiku českých domácností (ale autora si fakt nepamatuju)...spolu s jejím vyprávěním mě to dost dostalo (měla oba porody dost těžký, u mě velmi silně krvácela, ségra se šprajcla a prošla jen tak tak, měla ještě několik dní po porodu "medvědí uši" - otlaky na hlavě...fakt dost velký. No ale i v týhle knížce byla zmínka o samozřejmosti porodů domorodých žen. Každopádně jsem jako dítě měla z porodu děsnej strach. Postupem času, když došlo "na věc", hodně jsem četla, pídila se a věřila si...a šlo to super 🙂

tannawe
autor
24. lis 2008

mirjanko planujeme dalsi miminko, i kdyz zatim to spis vypada, ze se jeste nejakou chvili budeme tesit z miminka psiho, naseho noveho stenatka 😅 tak uvidime jestli se to nakonec podari nebo jestli vymekneme a "vzdame" to. Zatim se snazime teprve dva cykly, takze tomu neprikladam zadnou velkou vahu a nechavam to volne plynout.
Prave proto se o ty alternativy tak zajimam. A pravdu mas opravdu v tom, ze psychika, ale nejen u porodu! hraje hodne velkou roli

😉

mirjanka
24. lis 2008

Tannawe...já si prošla taky obdobím snažilkováním (u kluků to bylo půl roku) a před posledním těhotenstvím - jsme byli prakticky bez antikoncepce dva roky...potom manžel odjel na týden do zahraničí a když se vrátil ...štastný, že je opět zase doma, počala se holčička...mezitím jsme si užívali dva dlouhé roky bezva antikoncepce - žádná antikoncepce
No u tebe, když se tak zajímáš o alternativy, dopadne mimi určitě brzy 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru