Orgasmic birth - Orgasmický porod. Viděly jste?

tannawe
18. srp 2008

Ahoj...mate nektera zkusenost se shlednutim filmu Orgasmic birth?
Na strankach orgasmicbrith.com je kratka ukazka a velmi me inspirovala pro porod v domacim prostredi. Film by se v Cechach mel promitat na festivalu nekdy v rijnu...Diky

tannawe
autor
18. srp 2008

Odkaz na stranky...http://www.orgasmicbirth.com/
🙂 🙂

kitty68
18. srp 2008

no podivala js se na tu ukazku, vypada to moc hezky, ale nic pro me, ja js byla rada ze js mela cisare 😅

tannawe
autor
21. srp 2008

Porod jako orgasmus - Vlasta Marek /pro ty, ktere cetly nektere jeho knihy.../

Tak jsem se dočkal: už mohu „poslání“ posledních třinácti let pověsit na hřebík. Už je to tady, opakoval jsem si v duchu, vděčný odvážné americké režisérce, matce tří synů. Spolu se dvěma stovkami nadšených divaček a pár desítkami diváků jsem totiž v rámci Světového týdne respektu k porodu v kině Perštýn ve světové premiéře viděl 85 minutový dokumentární film Orgasmický porod.

Film je to navýsost „vyvážený“: nic neskrývá, ale vše toleruje. Neagituje, jen nabízí. Je plný respektu (k ženám, porodům) ale i revoluční odvahy bořit mýty a iluze. Porodní příběhy gradují: od snadného, hodinového, přes komplikovanější až po dvaadvacetihodinový, a nakonec, jako vyvrcholení, porod orgasmický (na tuhle ženu už do smrti nezapomenu: míra štěstí, kterou vyzařovala její nádherná tvář, síla a přesvědčivost transu a sexuální rozkoše byla až neuvěřitelná, i když ukázkově viditelná a rozeznatelná).
Jednu chvíli se publikum, úžasem celou tu dobu přikované do sedadel, úlevně zasmálo: to když oči téhle ženy začaly z toho dokonalého zážitku „plavat“ a obracet se v sloup. Celý film je totiž jednou dlouhou oslavou těhotných žen a jejich porodů: oslavou původní schopnosti každé ženy šťastně a zdravě porodit vlastními silami. A právě poslední příběh nádherně ilustroval „revoluční“ tezi, že zrození dítěte začíná, ale také končí sexem. Slast orgasmu a štěstí z tváře této ženy přímo čiší.

Jeden z těch příběhů (záměrně) je medicínsky vedený porod, který kontrastně k ostatním ční manipulativností, odcizeností, bez sebedůvěry rodičky.
Právě proto by tento film mělo vidět co nejvíce žen: aby přestaly slepě důvěřovat lékařům, a začaly více věřit v přirozenou schopnost svého těla přirozeně porodit. Právě proto by tento film měli vidět i lékaři (a povinně i medici a politici a ministr zdravotnictví), aby jim to došlo, a dali důvěru ženám a pomáhali a vnucovali se jen tam, kde je to skutečně potřeba.

Ve vstupech mezi jedenácti příběhy pak ve filmu promlouvají prakticky všechny známé americké celebrity tohoto „oboru“: Penny Simkin, Ina May Gaskin, Christiane Northrup, Marsden Wagner, a další lékařky, lektorky předporodní přípravy a porodní báby. Mluví věcně, přesně, popisují situaci v (nejen) americkém porodnictví, a jakoby mezi řádky (ne)obviňují (vše)vědoucí, přemedikalizované porodnictví, ale spíše vzývají netušenou sílu v každé ženě.
„Co se stane, když ženy, místo aby porod protrpěly, jak jim je neustále vnucováno, si jej užijí? Orgasmický porod je pádnou výzvou našim kulturním mýtům. Je totiž už statisticky prokázáno, že standardní nemocniční porod není bezpečnější a pro matku a dítě lepší,“ píše na svých internetových stránkách režisérka. Debra Pascali-Bonaro se nemohla na světovou premiéru svého filmu do Prahy dostavit osobně, přestože moc chtěla, a tak jen poslala pozdravný dopis. Vřele doporučuji (i těm, kteří neumí anglicky), podívejte se na několik ukázek z filmu.

Tak takhle se rodí na Nové Zemi? Nebo takhle se rodí Nová Země? 🙂

samicka
24. srp 2008

hm, ukázka opravdu hodně navnadí, ráda bych shlédla. Ale škoda, že poběží film jen v Ústí n. L. 😒

janula2008
24. srp 2008

No, nevím, ukázku jsem nestihla shlédnout, každopádně každý, ať si rodí jak chce, ale já bych doma nerodila nikdy,příjde mi to jak hazardování, ve vteřině se může porod bez komplikací obrátit v boj o život. Aspoň já mám v okolí kámošku, co dostala krevní transfůze a několik nepostupujících porodů skončených císařem. Ale to je jen můj názor 😉 .

xsipm04
24. srp 2008

tannawe: Já jsem ho zatím neviděla, ale promítal už se na jaře v rámci Světového týdne respektu k porodu a slyšela jsem, že určitě stojí za to. Vlastně díky, žes mi ho připomněla, jsem slyšela, že někde zůstala jeho kopie, tak se poptám, jestli nejde někde zapůjčit. Asi si počkám, až budu zase jednou těhu, abych se nějak příjemně naladila 😀 ale už ta ukázka z něj je úžasná 🙂

kacka.va
24. srp 2008

já jsem to taky neviděla, ale rodila bych jen v porodnici, už jen proto, že kdyby se něco dělo, tak jsou tam odborníci, kteří se postarají o mně i o mimčo bez zbytečné prodlevy.

petule.h
24. srp 2008

ježiš, doma nikdy..určitě je to možná pro někoho na psychiku dobré..já měla 1 porod akutního císaŘE, TAŽE V CUKU LETU NA SÁL, MIMI MĚLO NAJEDNOU ŠPATNÉ OZVY, ZKALENÁ VODA..HROZILA HYPOXIE...TAKŽE oopravdu to nevím jak by doma dopadlo...navíc jsem přenášela 11 dní...porod se 2 dny vyvolával...jsem ráda, že je tomík ok...teĎ jsem rodila přirozeně...do 2 hodin jsem se otevřela po vyvolávačkách, ale stejně, té krve, to strašné šití přes hodinu, 30 stehů...klertě..je možné aby jsi to vše dostala doma injekce...na tlumení bolesti, nástřihy..apod.?? no obdivuiji ty které do toho jdou doma a hlavně ty manžely...ale je to každého věc...nicméně já bych do toho nešla..rozhodně bych asi po zkušenosti a strachu o mimi do toho nikdy nešla...mějte se

tannawe
autor
24. srp 2008

Je velka skoda, ze se film bude promitat jen v Usti nad Labem, protoze si myslim, ze jeho hlavni devizou je to, ze dokaze pripomenout zenam duveru v jejich vlastni schopnosti. A o to jde predevsim. Je to velmi citlive a zajimave tema a kazda zena ho muze vnimat jinak stejne tak jako jinak vnima tehotenstvi samotne.
Je to vec nazoru na dane tema. Porod ukonceny akutnim cisarskym rezem je samozrejme urcite bolestive tema i pro samotnou maminku,ktera ma tuto zkusenost...nicmene si myslim, a je to jen muj osobni nazor, ze pokud ma zena fyziologicke tehotenstvi, je zdrava a dusevne pripravna porodit svoje dite co nejprirozeneji tak je skoda, ze u nas narazime na legislativni temno... 🙄 , kde v podstate temer chybi jakakoliv moznost volby co se porodu doma tyce. Balancovat na tenkem lede verejneho pohorseni pokud nekdo porodil, rodi nebo bude rodit doma je vec druha, ale mit pravo rozhodnout se kde privedu na svet sve dite by v demokratickem state nemelo chybet. A pokud se nekdo zajima o prirozene porody tak urcite zna sve moznosti, uskali a dostatecne zvazil vsechna pro a proti....
😉 😉

helenapce
24. srp 2008

Ahoj, všechny maminky, co mají odvahu rodit doma, mají můj velký obdiv. Já mám za sebou tak hrozný porod, že kdybych nebyla v nemocnici, tak moje děti jsou dneska sirotkové. Takže já neeeee, ale kdo má odvahu a nejsou komplikace, tak proč ne.... musí to být přenááádherné..... 😀 😀 😀 😀

tannawe
autor
24. srp 2008

O porodech vlastnich deti bych mohla dlouuuuze vypravet...a to se o prirozene porody zajimam dlouhodobe a veci kolem alternativnich postupu se tesi me velke oblibe obecne, ale i tak jsem rodila v porodnici. Nemeni to nic na faktu, ze myslenka porodit dalsi dite doma me po shlednuti filmu zatim neopustila...zrejem hlavne z toho duvodu, ze muj syn /dnes dvoulety/ se narodil prekotne takze mam i trochu pocit, ze bych nerada pristi detatko rodila v aute na benzince cestou do Usti nad Orlici do porodnice... 😝 takze u me se jedna ciste o pragmaticky pristup, volim mensi zlo...

lenkabu
24. srp 2008

Já měla krásné bezproblémové těhotenství, i porod ale na konci špatné ozvy a malá musela rychle ven...zjistil by tohle někdo u porodu doma?

Film může být pěkný,ale porody doma upřímně nechápu.

tannawe
autor
24. srp 2008

Myslim, ze vsechno je otazkou konkretniho pripadu a posouzeni v dane situaci. Dula nebo porodni asistentka asistujici u porodu doma by ti pravdepodobne rekla, ze spatne ozvy nastaly z duvodu tveho stresu, ktery byl naledkem nemocnicniho prostredi. Tohle tema je opravdu hodne horky brambor...milion zen milion nazoru... 😉

lenkabu
24. srp 2008

Já jsem zdravotní sestra,nemocnice je pro mně přirozený prostředí a ve stresu jsem rozhodně nebyla..užívala jsem si porod krásně 😉

tannawe
autor
24. srp 2008

No vidis...to je dobre, jsou proste zabehane teze, ze zena rodici prirozene v domacim prostredi s duverou ve vlastni schopnosti porodit prirozene pri fyziologickem prubehu tehu i porodu by se pravdepodobne do teto situace nedostala...tezko rict... 🙄

hary
24. srp 2008

No tak tohle je fakt horký téma, ale v tomhle mám jasno. Porod je sice přirozená věc, ale být pod lékařským dohledem je v tomto pro mě nezbytná záležitost. On porod může být v pohodě, a najednou ve vteřině je prostě všechno jinak. V nemocnici vás během několika minut přemístí na sál, kde se ve většině případů zachrání život nebo životy. Doma vám takto dula nebo porodní asistentka nepomůže a co pak?? Čekat několik minut na sanitku, další minuty než vás odvezou do nemocnice a další minuty, než vás na sále říznou??? No tak pardón, za takový hazard mi to nestojí. Nikomu neberu jeho pohled na věc, já mám jak vidíte taky svůj, ale ať si každý říká co chce, je to prostě hazard. Když jde do tuhého, dula vám prostě nepomůže tak jak by bylo třeba v té dané situaci potřeba. Ale kdo chce rodit doma, budiž, je to jeho volba. Můžu přát jen vše dobré

michaela1984
24. srp 2008

Nemám ráda nemocnice asi jako každý, můj porod byl dlouhý, bolestivý ale i přesto na něho myslím docela často a stálo to za to. Po 18 hodinách kdy jsem už začala tlačit musela malá na svět akutním císařem. Pokud bych rodila doma tak nejsme obě.Díky bohu že se rodí v porodnicích.

kitty68
24. srp 2008

ja teda doma rodit nechtela, i kdyz tady se muze, kdo by pak uklizel ten bordel 😅

a taky js zazila dost pripadu, kdyz po krasnem porodu do bazenku, ficely kocky do nemocnice, pze malem vykrvacely

ja js se cpala do nemocky a jeste mi kvuli toho vynadali ze nechci natural birth, ale mas recht furt js totiz mela pocit ze neco neni v poho a ze to jen tak nepujde

babalala
24. srp 2008

Tannawe - moc hezký příspěvek z 20:07.. 🙂 Nemám co dodat.

Lenkabu - to, že se miminku "zhoršují" ozvy, by při porodu doma zjistila porodní asistentka.
Ale je docela pravděpodobné, že by to nezjistila, protože při přirozeném porodu by k žádné komplikaci nedošlo.

lenkabu
25. srp 2008

Já jsem včera zapomněla napsat že Vanda měla špatný ozvy protože měla pupečník 2x omotaný kolem krku....což by asi při porodu doma komplikaci znamenalo 😒

lenkabu
25. srp 2008

babalala:můj porod byl přirozený i když v nemocnici...léky jsem neměla,rodila jsem jak mi bylo přijemné...nevím jak jinak označit "přirozený" porod

lenkabu
25. srp 2008

Teda aby nedošlo k omylu...já nepovažuju porod za nemoc,je to přirozený proces,ale během vteřiny se z toho nemoc stát může a pak je potřeba velmi rychle jednat což sebelepší asistentka nebo dula nemůže...a upřímně moc nechápu argument pro porody doma takový že "dříve se rodilo doma".Dříve bylo úmrtí při porodu nejčastější příčinou smrti ženy ve fertilním věku....přesunutí porodů do nemocic úmrtnost rodiček i novorozenců snížilo.Věřím že 95 % žen co rodí doma porodí v pohodě a bude mít nádherný zážitek,ale i kdyby jen jediná z těch zbylých 5 % měla umřít nebo její dítě,tak je to pro mně pádný argument doma nerodit.
Taky dnes rozhodně nemáme tu fyzickou formu co ženy dřív,kt. pracovaly na poli apod.Děti jsou stále větší...

janula2008
25. srp 2008

Babalala a ty si vážně myslíš, že při přirozeném porodu by k žádné komplikaci nedošlo? Kde bereš tu jistotu? Nestačím zírat... 😕 😕 Tohle je vážně ožehavé téma, co nejpřirozenější porod je asi fajn, ale v nějaké menší přátelštější porodnici, když někdo nechce medikamenty, ať mu je nedávaj, když nechce rodit na koze, ať si tlačí jinak, ale přece má člověk odpovědnost nejen za sebe, ale i za nenarozeného človíčka a tam je v nejhorším doktor při ruce 😔 . Nějakýma porodama doma se podle mě krapet vracíme do středověku, kde přece jen byla o dost větší úmrtnost maminek i dětí.

lukin
25. srp 2008

Doma bych v životě nerodila. Podle mě je to zbytečný hazard, a to bych prostě nedopustila. Ve vteřině se něco může stát a doma rozhodně porodní asistentka neudělá to, co může v porodnici udělat tým lékařů se vším vybavením.

lacherka
25. srp 2008

no taky nestačím zítra na některé názory-přijde mi to,jak fanatici z nějaké sekty---jedině porod doma a přirozený-nemohou nastat komplikace atd....no já se opravdu bavím.i když by se mělo spíše plakat pokud má někdo takový názor. A jak prosím pozná dula,že jsou špatné ozvy a že je to následkem stresu atd???
já měla také právě špatné ozvy, proto si mě nechali v porodnici nečekaně, když jsem šla na kontrolu a porod mi 3dny vyvolávali, nakonec jsem málem šla na akutní císař, protože malý měl pupeční šnůru kolem krku a DUSIL se, při porodu jsem brečela bolestí, takže se malý začal dusit ještě víc, děkuju za epidurál a ještě mi museli dávat kyslík a při porodu se ke mě seběhlo dalších 10lidí, protože čekali,že budou asi malého muset křísit. Nakonec vše dopadlo dobře. NIKDY BYCH DOMA NERODILA-možná když bych byla tak zblblá a rodila doma, možná by moje dítě nežilo. Maminky přeberte si to jak chcete,ale myslím,že doktoři rodím jak o závod a nejlíp ví, co vám v dané situaci pomůže a co je dobré. Já plně vkládám důvěru do rukou lékařů a nebudu si diktovat žádné podmínky, nikdy nevíte jaký Váš porod bude!

hary
25. srp 2008

Lenkabu, naprosto ve všem s tebou souhlasím. Včera večer jsem byla docela dožraná, ale psala jsem myslím docela slušně 😀 . Já to nikomu neberu, ale máš pravdu v jednom. Porod jako takový nemoc není, ale ve vteřině může být všechno úplně jinak. A i kdyby se nepovedl jeden porod ze sta, nestojí to za ten hazard. Kdo si chce hazardovat se životem dítěte i svým, s tím si prostě nemám co říct. Já měla porod dlouhý, 27 hodin, ke konci to nebylo moc dobré a jsem dodnes vděčná lékařům a že mi pomohli. Doma by mi sotva pomohla nějaká dula, jako mi pomohli oni tam. Navzdory tomu byl porod moje nejkrásnější zkušenost v životě, byla jsem a jsem vděčná lékařům. No a teď už se ale bojím druhého, když vím, do čeho jdu 😀 😀 😀 😀 , ale těším se zároveň, což je asi normální. Ale to je zase něco jiného, no 🙂

lacherka
25. srp 2008

hary: jsem vašeho názoru, přeji hodně štěstí u porodu-a žádné komplikace!
Až se někomu u porodu doma stane něco špatného-pak toho budou do konce života litovat-nestojí to zato!

hary
25. srp 2008

Lacherka, díky moc za přání. Já jen doufám, že toto dítko si na svět zvolí tu kratší cestu. Honzík to vzal nějakou objížďkou 😀 , trvalo mu to zatraceně dlouho 😒 . Takže se bojím a těším se zároveň. No asi jsem normoš těhule 😉
Ty máš koukám doma malé mimi, takže ti přeji, ať je hodné a zdravé. Hlavně tedy zdravé 😀

kalo
25. srp 2008

Já nedavno četla v nějakém časopise rozhovor s českou herečkou Pavlou Tomicovou a ta tam psala, že tento orgazmický porod zažila při svém prvním dítěti /a rodila ho v porodnici/. Pak že druhý porod začínal stejně, že doktoři nechtěli věřit, že má kontrakce bez bolestí. Nějak to ale přestalo postupovat, tak jí píchli kapačku a že v tu ránu začala pracovat psychika a bolesti nastoupily. Po několika hodinách ji pak sestra řekla, že vyvolávačka jí do žil netekla, že to bylo špatně píchlé.A že porod byl strašný. Ale i přes to se podivovala nad lidskou psychikou, že kvůli tomu pocitu, že se tomu porodu musí pomoci, měla přerušené toto "napojení na vesmír" 🙂

Já bohužel neměla to štěstí rodit normálně, musela jsem na císaře....malá byla nožičkama dolů, moje těhu cukrovka, malé miminko a já hubeňour, tak normální porod nepřicházel v úvahu.. i když jsem se na něj hrozně těšila a připravovala....Třeba podruhé 😉

konja
25. srp 2008

Tak já si taky mslím, že porod doma je šílené riziko jak pro ženu tak pro dítě. Navíc v dnešní době si každá žena může vybrat porodnici,která ji bude nejvíce vyhovovat a kde vyjdou jejímu přání maximálně vstříc. Sposuta porodnic má porodní boxy zařízené tak hezky, že ani nevíte, že jste v nemocnici a pokud někomu vadí následný pobyt pár dnů na šestinedělí, může si zažádat o jednolůžkový pokoj,kde bude sám a bude mít max. soukromí a pohodlí.Já své první dítě porodila v nemocnici ve Vrchlabí, kde se specializují na přirozené porody.Byl t super zážtek, rodila jsem na civilně zařízeném pokoji, žádná koza, jen vana a porodní stolička (koza je ve vedlejší místnosti pro případ komplikací), celou dobu se o mě starala pouze jedna porodní asistentka, doktorku jsem viděla až při samotném tlačení, kdy jenom přišla mrknout jestžli to jde dobře a držela mě za ruku, porodila jsem si na porodní stoličce, v tlumeném světle s příjemnou hudbou.Potom jsem byla na jendolúžkovím pokoji, kde se mnou byl ubytovaný po celou dobu hospitalizace i manžel,takže mě nic nechybělo ke štěstí. Druhé dítě jsem rodila ve velké fakultní nemocnici a ani tam si nemůžu stěžovat.Sice prostředí nebylo tolik civilní,ale i tak mě chodila kontrolovat pouze jedna lékařka a jedna asistentka, nikdo mě do ničeho nenutil,žádné léky jsem nedostala(kromě antibiotik hned na začátku,protože jsem měla teplotu),porod byl rychlí, nic mě nestresovalo, neměla jsem ani nástřih ani žádné poranění.Takže PŘIROZENÝ porod.To že chce někdo rodit doma mu nearučí bezbolestný a krásný porod.Vnímání bolesti je pouze o naši psychice a o tom jak se dokážeme s bolestí vyrovnat, jak jsme na nipřipraveni. Mysylím,že kontrakce budou bolet stejně na porodním boxu jako doma v obýváku nebo na zahradě pod stromem.Podle mě prostě krásný porod nezaručí domácí prostředí,ale spíš příjemní lidé, blízkost milované osoby a klidná duše.Když budu na porod připravená, smířená s bolestí a s každou kontrakcí radostně očekávat příchod svého miminka (tohle není můj výplod, ale slova porodní asitentky,kterými mě utěšovala při prvním porodu), tak se se vším lépe a snadněji vypořádám 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru