Orgasmic birth - Orgasmický porod. Viděly jste?

tannawe
18. srp 2008

Ahoj...mate nektera zkusenost se shlednutim filmu Orgasmic birth?
Na strankach orgasmicbrith.com je kratka ukazka a velmi me inspirovala pro porod v domacim prostredi. Film by se v Cechach mel promitat na festivalu nekdy v rijnu...Diky

marmar1
16. zář 2008

a ještě musím říct že naprosto respektuji a hlavně OBDIVUJI všechny,co doma rodit buď chtějí a nebo doma rodily..musí to být pro ně supr zážitek,protože to tak asi chtějí,ale ještě jsem teda o nikom kdo rodil doma neslyšela..
a co se týče toho holení,to je pro mě automatická věc,dělám to i v soukromí apřijde mi to úplně normální a hlavně pochybuji,že by se to před porodem stihlo,když se kolikrát nestihne nástřih hráze 😉

tannawe
autor
18. zář 2008

Ja bych se hlavne primlouvala pro co nejvetsi informovanost a sdileni vsech porodnich pribehu, protoze potom se vsechny muzeme poucit a zvolit si takovou cestu, ktera je pro nas nejvhodnejsi. Ja nevim, me neprijde, ze by tady nekdo nejak vyzdvihoval nebo adoroval jakoukoliv stranu. Proste se tady jen michaji vsemozne nazory a to je dobre. To tribi intelekt... 😀
Me zajimaji porody a vyvoj kojence hlavne z dlouhodobeho hlediska a to je opravdu vec, ktera se neda rici po dvou trech letech, ale treba az kdyz clovek jednotlive pribehy sleduje nekolik let treba az do dospelosti.
🙂

tannawe
autor
18. zář 2008

tady je jeste link na zajimavy blog: http://chabova.blog.respekt.cz/clanok_disk.asp?...
Kdo chce ziskat co nejvic informaci ze vsech moznych i nemoznych uhlu tak jiste nepohrdne moznosti si dal rozsirovat obzory... 😎 😎

tannawe
autor
18. zář 2008

A jeste jeden z mych oblibenych: http://www.evalabusova.cz/cesty.php
🙂

tannawe
autor
18. zář 2008

A aby toho nebylo malo pridavam jeste jeden zajimavy odkaz: http://terapie.az4u.info/cs/alternativni-terapi...

Takze kdo ma cas a chut se zacist smele do toho...informaci neni nikdy dost... 😀

tannawe
autor
18. zář 2008

„Porodu doma se nebojím,“ tvrdí žena, která se rozhodla porodit doma

„Ne každá žena je připravena na to, že za sebou nebude mít doktory, utišující léky a bude rodit přirozeně, s bolestí, která k porodu patří,“ říká Kateřina Špičková, která se rozhodla rodit doma.

Máte už doma jednoho malého chlapečka, kterého jste porodila ve Vrchlabí. Jaké jsou vaše vzpomínky na první porod?
Porod byl v pořádku, byl to krásný zážitek. Vrchlabská porodnice byla velice příjemná. Pokojíky vypadají domácky, přístroje jsou zavřeny ve skříňkách, a dokud nejsou nutné, nesetkáte se s nimi.

Přemýšleli jste už při prvním dítěti o domácím porodu?
Ano, uvažovali, ale přece jenom jsme ani jeden nevěděli, do čeho jdeme. Já jsem pouze věděla, že do normální porodnice jít nechci. Četla jsem sice hodně alternativních knih, ale neznala jsem nikoho, kdo by porodil doma. Potom jsme našli porodnici ve Vrchlabí, která nás nadchla. Bylo to přesně to, co jsme hledali. Spojení klidného, milého prostředí a lékařského zázemí.

Rozhodla byste se rodit doma, i kdyby první porod doprovázely nějaké komplikace?
Myslím, že ano. Komplikace, kterých jsem si vědoma, se nevyvíjejí nikdy okamžitě. Ano, vyvinou se rychle v nemocnici, ale tam jsou způsobeny nepřirozenými zásahy do průběhu porodu. Každý zásah vyvolává reakci.

Bojíte se rodit doma?
Nebojím. Naopak, bála bych se rodit v nemocnici. Chci prožít přirozený porod a v porodnici bych měla strach z medicínských zásahů, které by mohly chod normálního porodu narušit. Bohužel častou praxí je nerespektování vašeho porodního plánu a v průběhu vlastního porodu budu mít těžko sílu někoho přesvědčovat, aby mi ten či onen zákrok nedělal. Jedná se především o urychlování porodu, neboť porodnice je „velká továrna“ s množstvím lidí, kde není zájem a vlastně ani čas věnovat se té které rodící ženě individuálně. V neposlední řadě bych zmínila větší nebezpečí infekce než v případě domácího porodu.

Přemýšlela jste také, jestli je domácí prostředí lepší nejen pro vás, ale i pro miminko?
Domácí prostředí je pro dítě něco naprosto jiného. Je přátelské a milé, a přesně do takového chceme přivést naše miminko. V porodnici musíte o přirozené věci, jako je přiložení miminka ihned po narození na břicho, bojovat. Představte si to, devět měsíců se malý tvoreček vyvíjí ve vašem teplém a měkkém lůně a pak se narodí do nevlídného studeného světa plného světla a hluku. Najednou ho odnášejí, myjí, různě natahují. On neslyší tlukot vašeho srdce, který ho provázel celý dosavadní život. Měl by být u matky a nabývat jistotu. Vždyť všechna potřebná vyšetření se dají provést i v náručí matky.

Co říká na vaše rozhodnutí partner?
Při prvním porodu chtěl, aby za námi bylo nějaké zdravotnické zázemí. To bylo způsobeno hlavně nedostatkem informací a zkušeností s porodem. Při druhém porodu mé rozhodnutí respektuje. Ví, co chci, a on chce totéž.

Jak se hledá dětský lékař pro doma narozené dítě?
V tom jsme měli velké štěstí. Máme báječnou dětskou lékařku a ta reagovala na naše rozhodnutí rodit doma naprosto normálně a miminko nám přijde po narození zkontrolovat. Ale je pravda, že většinou s tím mají ženy problém.

Jak na to reagovali vaši příbuzní?
My se o tom doma moc nebavíme. Maminka neřekla vůbec nic. Rozhodně mě nikdo nepřemlouvá, znají moje názory a respektují je.

Připravujete se nějak zvláštně?
Chodím k porodní asistentce, se kterou budu rodit, do poradny.

Je to těhotenství v něčem jiné, když víte, že se na konci budete moci opírat jen o své vlastní síly a žádné přístroje a léky?
Není. Hodně čtu. Připravím si pouze doma nějaké věci, praktické, které se budou hodit k porodu.

Bude u porodu přítomen i váš první syn Štěpán?
Nevím. Necháme tomu volný průběh. Moje porodní asistentka má zkušenosti s přítomností dětí u porodu, takže to necháme na Štěpánovi. Možná se to nebude líbit jemu, možná ne mně, máme ale v záloze babičku a dědu.

tannawe
autor
18. zář 2008

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

tannawe
autor
18. zář 2008

Žen, které chtějí rodit doma, přibývá

„Naším cílem není vrátit porody domů,“ tvrdí porodní asistentka Ivana Konigsmarková. Své profesi se věnuje přes třicet let, od roku 2000 nabízí asistenci domácích porodů.
Patří k velmi kontroverzním postavám naší zdravotnické scény. Její jméno řadu lékařů nenechá v klidu, do některých porodnic má dokonce zakázaný přístup.
„Lékaři by si měli uvědomit, že přibývá žen, které chtějí rodit doma, a my jim musíme zajistit kvalitní péči. Měli by s námi, porodními asistentkami, začít komunikovat,“ upozorňuje.

V Praze a Středočeském kraji, tedy v regionu, kde Ivana Konigsmarková působí, asistovala v roce 2006 u 36, v roce 2007 u 50 a za první měsíce letošního roku už u 14 porodů doma.

„Největší problém vidím v tom, že pro poskytování péče neexistuje legislativa. Já osobně se řídím zahraničními předpisy, ale potřebovali bychom pravidla pro naše české podmínky, aby byla jistota, že budou jasně dané mantinely, co do péče o rodičku patří. Další mínus je, že tuto službu nehradí zdravotní pojišťovny. A v neposlední řadě je stále ještě málo porodních asistentek, které by porod doma uměly vést,“ vypočítává Ivana Konigsmarková.

Pečlivý výběr
„Pro hladký a úspěšný průběh porodu je potřeba pečlivě vybírat ženy, kterým službu nabídneme. Obvykle mě oslovují kolem poloviny těhotenství, některé i ve 30. týdnu. Já sleduji průběh celého těhotenství a nesmí se objevit ani sebemenší náznak rizika,“ zdůrazňuje asistentka.
Zdravotní stav ženy a dítěte se nehodnotí jednou, ale, a to chci zdůraznit, po celou dobu těhotenství i na začátku a v průběhu samotného porodu. Kdyby se cokoli zadrhlo, okamžitě jedeme do porodnice! Takových případů jsem zažila jen několik a byl to odtok zkalené plodové vody, což byl signál, že se miminku nemusí dobře dařit. K dalším komplikacím, které zastaví porod, a je nutné vyhledat porodnici, je nestandardní uložení plodu v děloze. V nemocnici žena porodí spontánně, ale je dobré mít jištění zdravotnické techniky, aby se dala v případě potřeby okamžitě použít a usnadnit tak miminku příchod na svět.“

Přátelské porodnice?
„Trochu je problém ve spolupráci s porodnicemi. Potřebuji mít jistotu, když jako poskytovatelka péče přivezu klientku do porodnice, že se jí personál ujme, nebude se křivě dívat na mne ani na maminku, protože chtěla rodit doma a prostě to podle našich představ nevyšlo. Samozřejmě si vybírám přátelské porodnice, ale kdyby byla krize, pojedu logicky i tam, kam nesmím.“

Rozhodnutí je na ženě
Některé klientky chodí k Ivaně Konigsmarkové po celou dobu do poradny, kde o ně pečuje, jak je běžně zvykem (měří krevní tlak, vyšetřuje moč, sleduje ozvy miminka, jeho růst), navíc spolupracuje s lékařem, takže nemá problém s odbornou konzultací.
Jiné potenciální rodičky doma navštěvují běžnou těhotenskou poradnu v porodnici. „Mám klientky, které sice chodí ke mně do poradny, ale rodit budou v porodnici. Je to na vůli každé ženy, jak se rozhodne,“ upozorňuje asistentka.

Porod doma
„Když se žena rozhodne využít mých služeb, měla by vědět, jak bude porod probíhat. Jednou ji navštívím doma ještě před termínem. Vše probereme, já se zorientuji, abych pak (nejčastěji jezdím k porodům v noci) nebloudila.
Když začne žena rodit, zavolá mi ve fázi, kdy už mě potřebuje. Buď situaci konzultujeme po telefonu, nebo ji přijedu zkontrolovat, jak porod postupuje a buď ještě odjedu, nebo porodíme. Následně ji i miminko ještě až čtyřikrát navštívím v prvním týdnu po porodu, abych měla jistotu, že jsou oba v pořádku. Celý tento balík služeb stojí 8000 korun (v případě velké vzdálenosti ještě cestovné).

Doklady pro miminko
Čerstvá maminka od asistentky dostane všechny doklady (zdravotní a očkovací průkaz dítěte a hlášení pro matriku) a zprávy (pro gynekologa a dětského lékaře) jako v porodnici. „Gynekologa obvykle voláme druhý den po porodu, aby novorozence navštívil. Stalo se mi ovšem, že dětská lékařka odmítla přijet a odkázala nás do porodnice. Maminka tam nechtěla a lékařka třetí den zavolala, že posílá sanitu, protože jí jde o zdraví dítěte a že má žena jet okamžitě do porodnice. Sehnala jsem jinou dětskou lékařku, která miminko viděla až sedmý den po porodu a volala mi, jak spokojené děti se rodí doma. Naštěstí i takovéhle pozitivní reakce mám na kontě,“ směje se I. Konigsmarková

Asistence nejbližších
O tom, v jaké poloze a s kým bude rodit, si samozřejmě žena rozhodne sama. „Já jen můžu poradit, že jiná poloha je pro usnadnění porodu rychlejší nebo ukážu, jak si ulevit od bolestí,“ dodává Ivana Konigsmarková. Když chce maminka mít u porodu i starší děti, je podmínkou přítomnost dalšího dospělého, kdyby bylo nutné jet do porodnice.

Hlavní motiv
Pro porod doma se většinou rozhodnou ženy po nedobré zkušenosti z prvního porodu v porodnici. Některým ženám vadí paternalistický přístup, kdy jim lékař určuje, co smějí a nesmějí v těhotenství a při porodu, najdou se i ženy s alternativním stylem života, ale těch je minimálně.

Ivana Konigsmarková vzpomíná dokonce na klientku, která první dítě porodila na opuštěném ostrůvku v Kanadě, a tak jí přijde divné jet podruhé do porodnice. Často patří mezi její klientky ženy, které mají za partnera cizince.
„Mé klientky jsou ženy vzdělané, které mají své priority v hlavě srovnané. Povídáme si spolu na kurzech předporodní přípravy, při přednáškách. Chci, aby měly informace, co je čeká v porodnici, kdybychom tam museli v průběhu porodu odjet. Už se mi také stalo, že se žena neodhadla správně sama a zaskočila ji surovost celého průběhu porodu. Já obvykle dobře poznám, když některá klientka není úplně přesvědčená, že porod doma zvládne. Nemohu ji odmítnout, ale mým úkolem je ji nasměrovat nenásilně k tomu, že varianta porodu v porodnici je vždycky možná.“

Co musí ženy dopředu vědět
1. „Může se stát, že nebudu k dispozici,“ vypočítává Ivana Konigsmarková. „Jezdím na semináře, přednášky. Moje klientky přesně vědí, kdy jsem nedostupná, a pro takové případy máme přichystanou další alternativu - přátelskou či alternativní porodnici, kde mohou porodit ambulantně nebo kolegyni, která mě zastoupí.
2. Může nastat zdravotní komplikace a pojedeme do porodnice.
3. Náš vzájemný vztah je dvoustranná smlouva, kterou lze kdykoliv, v kterékoliv fázi spolupráce oboustranně vypovědět. Žena si může porod doma rozmyslet i ve chvíli, kdy už začal, já zase při hrozících rizicích rozhodnu, že doma rodit nebudeme.“

tannawe
autor
18. zář 2008

😎

hana_r
19. zář 2008

Moc pěkný rozhovor 🙂

tannawe
autor
21. zář 2008

Cim vic informaci tim lip... 😉 😉

xsipm04
30. zář 2008

Ahojky holky, protože se to aspoń sem trochu hodí, překopírovávám letáček s pozvánkou:

Zveme všechny 8. října od 14 hodin před budovu Ministerstva zdravotnictví v Praze
na protestní, informativní a zábavné shromáždění ZA NORMÁLNÍ POROD!

Kde?: před budovou Ministerstva zdravotnictví, Palackého náměstí, Praha 2

Program:
*pouliční porodní kino
*informační stánky
*starý autobus proti starým pořádkům
*těhotné obryně
*zazpívá Ridina Ahmedová
*prezentace 10 kroků k optimální porodní péči
*předání dosud podepsaných archů petice Za zlepšení služeb v českém porodnictví a za péči přátelskou a bezpečnou pro matku a dítě za přítomnosti Debry Pascali-Bonaro
*hudba
*tanec
*zpěv

Těšíme se na vás!
A centrum – Vědomá a aktivní příprava na mateřství
Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství
Česká asociace dul
Hnutí za aktivní mateřství
Unipa – Unie porodních asistentek

Návazné akce:
16 hodin, Kino Perštýn – přednáška Debry Pascali-Bonaro, autorky filmu Orgasmic Birth,
spolutvůrkyně 10 kroků k optimální porodní péči (pro předem přihlášené – www.unipa.cz)
18:30 hodin, Kino Perštýn – Orgasmic Birth, projekce filmu, který měl letos v květnu vPraze
světovou premiéru.

Předprodej a rezervace
www.unipa.cz
www.normalniporod.cz

tannawe
autor
30. zář 2008

Diky za pridani informaci. Promitani filmu se blizi... 😉 😉 takze pro prazske tehotne chystajici se na porod jasna vyzva... 😉

tannawe
autor
8. říj 2008

Milé přítelkyně, milí přátelé,

nápad Hnutí za aktivní mateřství tančit na zítřejąím shromáľdění za Normální porod se nyní ukázal jako smysl této akce v očích ąirąí veřejnosti spíąe poąkozující a tak jsme se rozhodli tuto část programu vypustit. Přesto doufám, ľe myąlenky petice Za zlepąení sluľeb v českém porodnictví a za péči přátelskou a bezpečnou pro matku a dítě, jenľ se bude předávat Ministerstvu zdravotnictví, přijdete podpořit.

Děkuji za pochopení a těąím se na setkání,

Tamara marková

www.cestazeny.cz

tannawe
autor
8. říj 2008

Milé přítelkyně, milí přátelé,

dovoluji si vás znovu upozornit na několik pozoruhodných akcí, které proběhnou v Praze jiľ tuto středu, 8.10. 2008:

1) od 14 hodin protestní, informativní a zábavné shromáľdění za Normální porod před budovu Ministerstva zdravotnictví (viz pozvánka v příloze) v souvislosti s předáním petice za zlepąení sluľeb v porodnictví www.normalniporod.cz . Daląí zajímavé informace na www.respektkporodu.cz a www.iham.cz .

Součástí shromáľdění bude i spontánní tanec síly a radosti, k němuľ vás vąechny (těhotné i netěhotné ľeny, ale i muľe a děti) srdečně zvu. Kdo chcete, vezměte s sebou ąátky, závoje apod. Pojďme tak spolu vytvořit krásný obraz, který bude mít sílu proměnit zaľitá přesvědčení větąiny lidí o tom, co je normální porod… Těąím se, jak na vlně zrození bude tančit celé Palackého náměstí!

2) od 16 h přednáąka paní Debry Pascali Bohato, autorky filmu Orgasmic Birth a spolutvůrkyně 10 kroků k optimální porodní péči a od 18.30 h promítání jejího filmu Orgasmic Birth (Orgasmický porod). Obojí proběhne v Kině Perątýn na Praze 1. Předprodej a rezervace na www.unipa.cz . Tento film si můľete zakoupit na dvd v době promítání, ale lze ho zaslat i na dobírku. K zakoupení je jiľ také sborník letoąního Světového týdne respektu k porodu. Podrobnosti naleznete na www.unipa.cz .

3) od 21.55 h televizní pořad Máte slovo http://www.mateslovo.cz/, v němľ vystoupí Petra Sovová a Martina Suchánková z Hnutí za aktivní mateřství a porodní asistentka Ivana Königsmarková , které jistě přivítají Vaąi podporu ve studiu či na telefonu 261 137 776 (je to pravděpodobně záznamník) a mailu (mateslovo@ceskatelevize.cz), na kterých lze namluvit či napsat zkuąenosti s porodem, názory na porod doma (potaľmo na péči porodních asistentek apod.)

A jeątě připojuji pozvání na Posvátnou aromaterapii s Mikaelem Zayatem příątí týden…

Přeji vám barevné podzimní dny a těąím se na středeční roztančené setkání,

Tamara marková

www.cestazeny.cz

xsipm04
9. říj 2008

Ten film byl úplně úžasný - jsem byla i v pokušení koupit si ho na DVDíčku 🙂 Měla jsem po něm tak dobrou náladu, škoda, že mi jí potom zkazila Jílková (ale to je jiné téma diskuze).

Každopádně bych ho doporučila minimálně všem těhulím, protože není nic lepšího, jak se na porod připravit, než podívat se na několik krásných a s citem vyprávěných porodních příběhů 🙂

milwa
10. říj 2008

Jo tak film dobry, ovsem misto, kde ho v Brne promitali, docela katastrofa. Sal na to fakt nebyl dobre zarizeny. Vetsina divaku nevidela znacnou cast platna. Velka skoda, ale poridila jsem si DVD, tak se na to kouknu v klidu doma.

animatua
10. říj 2008

ja jsem na promitani nemohla jit, ale taky mam zajistene dvd, uz se tesiiiim

tannawe
autor
11. říj 2008

Super, to jsem rada, ze ty co mohly si cas udelaly a sly...ja si myslim, ze stoji za to ho urcite videt pokud clovek chce ty veci videt jinak tak tady ma velkou moznost...a ano, Jilkova dokaze tedy pekne otravit a vsak vime... 🙄

ajan
16. říj 2008

Kdysi chodily ženy rodit za vesnici, aby je nikdo nerušil, toto je přirozený porod, vše ostatní je umělé at chcete nebo ne, takže já si zaplatím soukromou porodnici a budu se těšit z pohodlí a z péče, kterou mi dají, žádnej stres. a případné komplikace bez zbytečného převozu a strachu o život. Já si cestu zvolila, ale ostatní at si dělaj co chcou, je to prostě risk a já o milovanou osobu riskovat ochotná nejsem.

tannawe
autor
17. říj 2008

ajan:vzdyt o tom to cele je, o moznosti volby.
Jako sis ty zvolila svoji cestu tak si nekdo jiny voli tu svou, problemem je v soucasne chvili legislativni uprava cele veci a vetsinovy nazor spolecnosti na porody doma jako na pripadny hazard se zivotem. Proste porod doma je jen pro silne povahy a to o tom hodne vypovida... 🙂

larakroft
20. lis 2008

Nebudu se pouštět do diskuze o porodech doma (přečetla jsem si všechno, co u bylo napsáno, někdy mě to fakt nadzvedává, miluju rčení "porod se začal zastavovat, miminko se dostalo do tísně a doktoři nás zachránili, kdybych rodila doma, přišla bych o ně", obzvlášť kdež jen o pár řádek výš je popsáno, jak postupuje PA při nepostupujícím domácím porodu. Přesunem do porodnice, že).

Popíšu tedy svoji zkušenost s "orgasmic birth". Film jsem bohužel neviděla, jen ukázky, ale teď probíhala diskuze na toto téma i na "rodině". Takže opravdu bych se zdráhala použít slovo orgasmus ve smyslu sexuální vyvrcholení (čímž ovšem nikomu neupírám, že to cítil takhle - nebo úplně jinak) , ale trošku přeneseně jakožto vyvrcholení 9 měs. těhoteství určitě, včetně těch pocitů a hormonálních koktejlů. Orgasmický porod se asi opravdu dá zažít jen u přirozeného porodu, neříkám, že jen doma, ale asi v málokteré z českých porodnic.
Já rodila v zahraničí, v tamní personál jsem měla (i po předchozích konzultacích) plnou důvěru, porodní plán byl zbytečností, protože vše, oč mi šlo, je pro ně samozřejmostí. Při porodu se o mně starala jediná PA, až těsně před samotným porozením synka přišla ještě dětská sestra, měla jsem porodní pokoj s příslušenstvím sama pro sebe, absolutní volnost, PA vždy jen poradila, když cítila, že bych radu potřebovala, porod byl absolutně v mojí režii....porod byl skutečně nádherný, hned po jsem prohlásila, že bych si to ráda zopakovala (a drží mě to dodnes...)...
Pokud skutečně budu rodit ještě potřetí (první dítě neplánovaně naplánovaný CS), velmi vážně uvažuji o porodu doma, nechce se mi jezdit nikam daleko a silně pochybuji, že by mi některá z okolních porodnic umožnila to, to jsem už jednou zažila.

susik77
20. lis 2008

ahojte, my sme boli smm pred porodom na zazitkovom predpor. kurze. bolo to fajn, odburala som kopec strachu a stresu 🙂
Tiez nam hovorili, ake su pre mimi zle akekolvek lieky, epidural a pod. Tak som isla k porodu s tym, ze ziadnu epiduralku nechcem. No a ked prislo na vec a ponukali mi ju, tak som to po 5 min. prijala 😔 Ani som nemala az take hrozne bolesti, ale ked som si predst., ze najblizs. 6 hodin neporodim a na konci budem po kontrakc. uplne vycerpana a mozno uz nebudem vladat tlacit, tak som si ju nechala pichnut. Bolo to super, kontr. som necitila, bola som v poho, zdriemla som si a prave na konci som tlacila perfektne, hovorila sestricka, ze keby som ju rychle nevytlacila, musela by zavol. Dr., ze mala mala snuru okolo krku a ze by ju asi museli ozivovat...

A s tym vztahom to mam podobne ako sisstin: ked som ju porodila, prva vec bola, ze ako super ze to mam za sebou-skor to bol pocit ako po narocnom sportovom vykone 😎 ako nejaka euforia z malej...Ja ju prave milujem cim dalej tym viac-ako je vacsia, a viac spolu komunikujeme-viac ma vnima...Ale ja to mam podobne aj s ost. vztahmi-aj k manzelovi-cim viac sa pozname, tym ho mam radsej 🙂
Inak tiez prve tri mesiace som mala strasne stavy vycerpania a niekedy take myslienky, ze by som ju najradsej aspon na tyzden odlozila u nasich, som rozmyslala, ci nemam ist psychologicke 😎 😝
Ale teraz ju strasne zboznujem 😵

janula2008
20. lis 2008

Sus:uplne ten druhy odstavec jak kdybych psala ja 😉

susik77
20. lis 2008

to je super, aspon nemusim mat pocit, ze som uplne mimo 😎 mne byvalo niek. uplne spatne.asi od 5.do 7.tyzdna bola u nas moja mama, ze mi s malou pomoze ale len do mna hucala, davala mi nevyz. riaday, stale, ze mam ist na prechadzky s malou, ze nemam len lezat doma...To sa jej dobre hovorilo-ja som v noci takmer nespala, mala pri kojeni zaspavala+mala koliky, takze moja noc vyzerala tak, ze som hodinu a pol kojila, potom 45 minut mala spala, potom sa znovu zobudila, tak som znovu 1.5h kojila, potom ona zaspala a ja som hodinu odsavala aby sa mi tvorilo viac mlieka 😝 a mama s mm do mna hucali, ze jej nemam davat nutrilon, aj ked revala od hladu 😠 ja som bola uz nastvata na cely svet a uuuplne mrtva 😝
takze nakonec som sa rozhodla cez den kojit a na noc davat nutrilon. mala bola spokojna, aj ja som bola viac v poho. Takze si myslim, ze netreba brat vsetko"prirodzene" ale prispos., co potrebuje dieta a matka 😉

tannawe
autor
20. lis 2008

lara: urcite to souvisi i s tim, ze clovek jakmile ma za sebou ty dva porody tak uz vi do ceho jde naplno...protoze preci jen prvni tehotenstvi je jeden velky otaznik a co si budeme povidat ono i podruhe je to plne otazek,jestli to bude podobne jako to prvni, ale nakonec ted uz je s cim srovnavat a i duvera v telo muze byt vetsi.
Ale me tahle diskuze zajimala hlavne proto, ze porod nemusi nutne znamenat trauma jak pro maminku tak pro dite...a o tom jsou vsechny porodni pribehy 🙂

mirjanka
21. lis 2008

Taky neodsuzuji porody doma...rodila jsem dvakrát ve vrchlabské porodnici a přirozené vedení porodu dává větší sílu v sebe sama...takže docela dobře chápu maminky, které si vyzkoušely přirozený porod a pak se rozhodly porodit doma v soukromí.
Sama bych ale doma rodit nechtěla...připadá mi náročné shánět miminku dětské doktory (miminka po porodu absolvují očkování, rentgen kyčlí...).
Na druhou stranu - vnitřní klid a domácí prostředí je doma rozhodně lepší (i v porodnici s přr. porody vás ráno otravují s teploměry, uklizečky s vytíráním a úklidem...vizita...klid na dospání rozhodně není i když máte jednolůžkový pokoj se všemi vymoženostmi).
Takže vše má něco pro a proti...já bych doma nechtěla rodit už z důvodu, že nemáme tak širokou vanu pro porod do vody 😉

kubaka
21. lis 2008

Jen ať si rodí každý jak chce - v demogratické společnosti - pak taky může demograticky rozhazovat žaloby za zanedbání péče s následkem smrti matky či novorozence popř. těžké ublížení s náslekdy - na koho vlastně??. Když se rodí v nemocnici, je to na koho svést - na koho takoví rodiče hodí vinu po tragickém domácím porodu?? To by mě zajímalo - možná na dulu nebo PA.
A jak by se tito přírodně rodící rodiče tvářili, když by po takovém porodu přivezly novorozence s poškozeným mozkem do nemocnice a chtěli po doktorem horentně drahé připojení na přístoje a oni by jim řekli: vaše právo rodit doma - proč bychom to teď my museli jako řešit? Máte co jste chtěli. To by pak bylo spravedlivé.

Při porodu šlo vždycky a odjakživa o život oběma zúčastněným a velmi přirorozeně se u něho umíralo. To je také přirozený porod. Nemocnice a doktoři nebyli, tak se nedalo nic jiného dělat. přežil ten silný. Proč to neskusit v 21. století?

larakroft
22. lis 2008

Kubaka: Slyšela jste někdy něco o přirozeném porodu? Přirozený porod je takový, že se do něj nezasahuje, KDYŽ TO NENÍ NUTNÉ. A naopak, jen opravdový fanatik a maniak (a to je opravdu jen málokdo z těch, kdo rodí doma), rodí doma za každou cenu. Přece porodní asistentka (specialista na fyziologický porod) je školená patologie rozpoznat. A pokud se taková vyskytne, porod se samozřejmě přesouvá do porodnice.
Schválně si přečtěte o pár stránek výše některé z příspěvků Tannawe, tam je přesně popsané, co taková PA dělá v jakém případě...a je de facto jedno, jestli se rodí doma, nebo v porodnici.
BUďte tak laskava, a než začnete vypouštět takovéhle nesmysly, zjistěte si, o čem že se to vlastně pouštíte do debaty.
Jinak, tato diskuze byla založena na téma !Film Orgasmic Birth". Viděla jste jej? Nebo alespoň tu upoutávku???

lenkabu
22. lis 2008

Já bych ho ráda viděla,ale do Prahy jsem se nedostala,dá se někde sehnat na DVD?

ad porod doma:už jsem to psala stokrát,ale klidně po stoprvé....při VŠECH komplikacích není prostě čas na přesun do porodky nebo ten přesun znamená ohrožení života matky nebo dítěte.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru