Otec u porodu dle zákona bezplatně

mvkoty
1. led 2013

kopíruji znění zákona dokonce už z roku 2012 V POSLEDNÍM BODĚ PÍŠOU I O PŘITOMNOSTI OTCE U PORODU ..porodnice nemá nárok si účtovat za přítomnost otce u porodu...jediné co si mohou účtovat je jednorázový oblek který nastávající tatínek dostane
Od 1.4.2012 pak vejde v účinnost i nový zákon 372/2011 sb. tento zákon posiluje postavení pacientů a jejich rodinných příslušníků.Pacient má při poskytování zdravotních služeb mimo jiné právo
a)
na úctu, důstojné zacházení, na ohleduplnost a respektování soukromí při poskytování zdravotních služeb v souladu s charakterem poskytovaných zdravotních služeb,
b)
zvolit si poskytovatele oprávněného k poskytnutí zdravotních služeb, které odpovídají zdravotním potřebám pacienta, a zdravotnické zařízení, pokud tento zákon nebo jiné právní předpisy nestanoví jinak,
c)
vyžádat si konzultační služby od jiného poskytovatele, popřípadě zdravotnického pracovníka, než který mu poskytuje zdravotní služby; to neplatí, jde-li o poskytování neodkladné péče nebo o osoby ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence,
d)
být seznámen s vnitřním řádem zdravotnického zařízení lůžkové nebo jednodenní péče (dále jen „vnitřní řád“),
e)
na
1.
nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce, popřípadě osoby určené zákonným zástupcem, pěstouna nebo jiné osoby, do jejíž péče byl pacient na základě rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu svěřen, je-li nezletilou osobou,
2.
nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce, popřípadě osoby určené zákonným zástupcem, je-li osobou zbavenou způsobilosti k právním úkonům, nebo osobou s omezenou způsobilostí k právním úkonům tak, že není způsobilá posoudit poskytnutí zdravotních služeb, popřípadě důsledky jejich poskytnutí (dále jen „pacient zbavený způsobilosti k právním úkonům“),
3.
přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem,
a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem, a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytnutí zdravotních služeb.Tedy přítomnost otce jakožto budoucího zákonného zástupce rodícího se dítěte ,u porodu, by měla být samozřejmostí,nikoli placeným nadstandartem.
96/2001 Sb.m.s. Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
zákon 372/2011 Sb. Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)

buldok
1. led 2013

Problém je to "měla být". Zákon jen doporučuje, nikoliv přikazuje. To je problém v čtení zákonů. Člověk se musí naučit číst co tam je a ne to co by tam chtěl mít...

lrg
1. led 2013

Nečetla jsem celé, ale stačilo mi "jediné co si mohou účtovat je jednorázový oblek který nastávající tatínek dostane". Takže klidně můžou v ceníku zrušit poplatek za přítomnost otce u porodu, ale můžou také tu samou částku účtovat za ten oblek. A hádej se s nima.

maladama
1. led 2013

@mvkoty ten zákon říká přesně:

(3) Pacient má při poskytování zdravotních služeb dále právo
...
e) na
..
3. přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem,

a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem, a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytnutí zdravotních služeb; to neplatí, jde-li o osoby ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence; tím není dotčen § 47 odst. 1 písm. b),

jen pro úplnost, ten §47 1) b):
(1) Poskytovatel jednodenní nebo lůžkové péče je povinen
...
b) umožnit pobyt zákonného zástupce nebo osoby jím pověřené společně s hospitalizovaným nezletilým pacientem nebo pacientem zbaveným způsobilosti k právním úkonům, pokud to umožňuje vybavení zdravotnického zařízení nebo nebude narušeno poskytování zdravotních služeb anebo takový pobyt není na základě jiného právního předpisu vyloučen,

Všechno, co ten zákon říká, je, že pacient má právo na přítomnost osoby blízké, a že tedy nemocnice nesmí tuto přítomnost znemožnit. Nic se neříká o právu nemocnice určit vnitřním řádem, za jakých podmínek bude osoba blízká přítomna, a pokud vnitřní řád nemocnice určuje, že to bude za poplatek, je to plně v souladu se zákonem.
Koneckonců, když je hospitalizované dítě, tak matka má taky právo být s ním, a za pobyt v nemocnici platí.

buldok
1. led 2013

@maladama Opět je to neprůchodné. Oni ti neznemožňují přítomnost zákonného zástupce...oni ji jen zpoplatňují, což zákon přímo nezakazuje. To, že si to nezaplatíš je už jen tvůj boj. Aby porušili zákon, museli by ti to naprosto znemožnit, což ale nedělají... Tohle by prostě žádný advokát neobhájil...

adelka21
1. led 2013

@maladama "b) umožnit pobyt zákonného zástupce nebo osoby jím pověřené společně s hospitalizovaným nezletilým pacientem nebo pacientem zbaveným způsobilosti k právním úkonům, pokud to umožňuje vybavení zdravotnického zařízení nebo nebude narušeno poskytování zdravotních služeb anebo takový pobyt není na základě jiného právního předpisu vyloučen, "
to je tak všeobecný, že takovej zákon ani není třeba, takže pominu-li otce u porodu,ale beru matky v nemocnicích u svých dětí, kde často čtu, jak musí maminy spát po hotelech nebo dojíždět a nemohou být se svými dětmi na pokoji.... podle zákona se to má umožnit, když tomu vyhovuje vybavení nemocnice 😝 😝 😝 😝 takže může a nemusí, na to nemusím mít zákon 😒

maladama
1. led 2013

@buldok přesně tak, já tomu rozumím stejně.
A popravdě mi to ani nijak nevadí... těch pár stovek mě nevytrhne, je to přímo příjmem nemocnice (takže nedochází k "přerozdělování", aka ztrácení peněz po cestě u zdravotní pojišťovny, kraje a tak dále), a nemocnice ty peníze potřebují. Jestli třeba Motol těch mých 700 použil na rekonstrukci porodních sálů, tak jsou to dobře investované peníze a dám jim je ráda i u dvojčat 🙂

maladama
1. led 2013

@adelka21 já to všechno vím, nejsem zdravotník, ale právník, a ten původní příspěvek motal dohromady zákon (což je jediné závazné) a něčí názory (což rozhodně závazné není).

Situace JE rok od roku lepší. Je naprosto nesrovnatelná s tím, jak to měly naše matky, a dá-li Pánbůh, bude i naprosto nesrovnatelná s tím, jak to budou mít naše dcery. Nejde holt všechno najednou, když je to otázka peněz ☹ Když budeš mluvit s nějakou zdravotní sestrou, která pracuje na dětském (a pár jich znám), tak ti určitě řekne, že maminka u dítěte je i pro zdravotnický personál velká výhoda - a že by je tam určitě chtěla ve dne v noci, ale na to by musela mít každá nemocnice dvakrát takovou lůžkovou kapacitu, a jsme zase u těch peněz ☹

adelka21
1. led 2013

@maladama já si práve taky myslím, že není lepší zdrav. sestry nez vlastní mámy. Ale s tímto jsem asi uz off topic 😉

mvkoty
autor
1. led 2013

@maladama říkáš pár stovek, já když jsem šla rodit a měla jsem od dr nakázaný císař tak jsem zjišťovala kde to kolik stojí a třeba v Podolí by mě přítomnost osoby blízké u porodu vyšel na 3tisíce... teˇco jsem koukala tak už to sjednotili na 1500,- jak u spontáního tak u sekce a nemusí mít otec předporodní kurz...před dvěma lety by manžela k porodu bez kurzu nepustili.....

selina.j
1. led 2013

@mvkoty Teda tak to jsou fakt pálky!!! My jsme platili 300,- za přítomnost otce a oblek. Oblek máme doma a hodláme využít na karneval 🙂

mvkoty
autor
1. led 2013

@selina.j no já nakonec rodila u Apolináře, to jsem měla blíž a byl tam i lepší personál a tam chtěli 500,- ale jelikož jsem šla pod celkovou narkozu tak u porodu stejně muž nebyl čekal jen na chodbě a pak si šel pro maličkou

selina.j
1. led 2013

@mvkoty V takový okamžik je na jednu stranu jedno kolik člověk platí, hlavní je že jsi ty i miminko v pořádku 😉

mvkoty
autor
1. led 2013

@selina.j já věděla od začátku že budu rodit císařem, ortoped mi vaginání porod zakázal kvůli dřívějšímu úrazu pánve, jinak bych rodilanormálně, i jsem se snažila dr přesvědčitže mimi bude maličké a že to zvládnu, ale nedovolil ☹

selina.j
1. led 2013

@mvkoty Udělal dobře, proč riskovat. Takhle jsi přišla o normální porod, ale bez zbytečných komplikací porodila. Tak přeji hodně zdraví tobě i mimču (dítěti)

mvkoty
autor
1. led 2013

@selina.j jojo já jsem zažila oba porody a pokud se povede potřetí tak snad dám i tu epidurálku 🙂
Moc děkuji a také přejeme do nového roku zdravíčko a hlavně pohodové těhu a rychlý porod bez komplikací

maladama
1. led 2013

@mvkoty no tak 3 tisíce u sekce jsou fakt brutálně ustřelený. A ty jsi teda měla jednu sekci a jeden vaginálně? Napodruhé už jim to jako riziko nepřišlo?

mvkoty
autor
1. led 2013

@maladama přesně tak jeden porod vaginálně a druhý sekcí, ale úraz jsem měla mezi porody vlastně rok po prvním a skoro rok jsem se dávala po úrazu dohromady.

maladama
1. led 2013

@mvkoty aha, jasně, proto ten jeden vaginálně mohl být a druhý už ne. Mi to přišlo divné, že by doktoři mezitím změnili názor...

mvkoty
autor
1. led 2013

@maladama nene já prvně rodila před úrazem a teď už mě čekají jen samé sece ☹((

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru