Piha/znaménko, nepravidelně kulaté, u dítěte. Máme jít k lékaři?

Zodpovězené
25. bře 2019

Dobrý den,

chci se nejdřív zkusit zeptat tady, abych případně zbytečně nehysterčila. Našla jsem tříleté dceři při česání culíku ve vlasech na šíji pihu nebo znaménko, cca 2mm v průměru, světle hnědou, možná malinko do rezata. Není pravidelně kulatá, ale má konzistentní barvu a nevystupuje. Jde o to, že jsem si naprosto jistá, že ještě vloni ji neměla. Navíc měla vloni zhruba v těchto místech poměrně hodně přisáté klíště. Místo přisátí jsem pak nějakou dobu kontrolovala a bylo bez reakce, a teď mě zaskočila ta piha. Chápu, že pihy a znaménka se objevují v průběhu života a nemusí nic znamenat, ale přeci jen mě to znepokojuje. Je mi jasné, že nemůžete stanovit žádnou diagnózu na dálku a bez prohlídky. Chci spíš radu, jestli bych raději měla s dcerou zajít k lékaři, ať se na znamínko koukne? A pokud ano, spíše rovnou na kožní, nebo stačí k praktické lékařce? Nebo byste ze znamínka ve vlasech nedělala v tomto věku vědu?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

jak správně píšete, pigmenace během života postupně přibývají. Jestliže je znaménko klidné, tj. nemokvá, nekrvácí, není kryté strupem a ani se nápadně nezvětšuje, pak není nutný lékařský dohled. Při pobytu na slunci důsledně znaménko kryjte.

Kdyby se vzhled znaménka nápadně změnil, je možné sledování pigmentace v névové poradně - při kožní ambulanci.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová