Polohy při porodu. Jakou jste zvolily?

macanet
29. bře 2007

Maminky ráda bych se zeptala vás, které jste rodily, jakou polohu jste zvolily a zda některá z vás rodila na porodní stoličce?

zakarin
29. bře 2007

macanet,tak já jsem měla polohu v leže na zádech. Jinou mi ani nenabídli,jenže já jsem nevydržela dlouho ležet,takže jsem pořád chodila. Chtěli po mně,ať si lehnu na bok,ale bolestí jsem nevydržela na boku ani minutu!! Ale každá porodnice je jiná a věřím,že ostatní jsou lepší jak ta u nás.

macanet
autor
29. bře 2007

No já koukala na stránky naší porodnice a nabízejí toho docela dost, nově ji budou otevírat po rekonstrukci a tak zjišťuju, jaká poloha je asi nejlapší, zaujala mě porodní stolička, ale když jsem viděla odkaz, tak je to taková dřevěná židlička a mám strach, aby mě manža udržel, navíc tam píšou, že je sice porod rychlejší, nebo lehčí díky tomu, že miminko sestupuje rychleji dolů, ale tím se taky může maminka víc potrhat a kvůli horšímu přístupu lékaře k porodním cestám, může bát maminka roztrhlá, že jí nestihnou nastřihnoutr, tak zjišťuju, jak to je. 🙂

kitka123
29. bře 2007

macanet, ja myslim, ze porodni kreslo je pohodlne hlavne pro porodniky. Ja sem rodila v porodnici kde sice meli porodni stolicky, porodni vanu a nevim co jeste a nakonec me stejne donutili na to kreslo. A k tem obavam z potrhani, kdyz budes poctive masirovat hraz, tak se muzes nastrihu vyhnout

macanet
autor
30. bře 2007

Díky kitko, uvidíme po shlédnutí v porodnici 😉 Možná budu ráda, že se svalím na porodní křeslo a po stoličce ani nevzdechnu 🙂

kitka123
30. bře 2007

Ja myslim, ze neni dobre se striktne drzet predstavy jak by to melo probehnout (jestli stolicka nebo neco jineho, jestli nastrih ...), ona potom ta realita muze byt jina, ale pripravit se na to muzes, masirovat hraz, udelat si porodni plan atd a treba to vyjde. Drzim palce

womann
30. bře 2007

Kitka-muzes se nastrihu vyhnout,ale myslim,za nastrih ma svuj vyznam.A zbytecne se z nej dela.Ja bych se radsi nechala 2 krat nastrihnout,nez si nechat vrtat hluboky kaz u zubare 😀
Mne osbne vyhovovalo kreslo.Ma fajn madla,clovek se muze poradne zaprit,porodnik ma k mamince i miminky dobry pristup....Stejne se na bolesti strasne rychle zapomene...Musi se tlacit hroznou silou,a ja si neumim predstavit,ze se nemam kde poradne zaprit a jsem v nejake jine poloze s takovym brichem.
A na kresle vam muzou pomoct PA tlakem na bricho.Bez toho bych asi neporodila.Ale kazdy podle sveho 😉

kitka123
30. bře 2007

Jasne, kazdy podle sveho 🙂 Hlavne kdyz jsou komplikace, tak je to kreslo nutne. Ale je skoda, kdyz ta porodnice na to vybavena je, maminka ma v pohode rozbehnutej porod a pak ji to neumozni. A nastrih to same, jasne ze se da prezit, ale holky co porodily bez nej si zase v pohode sedly na zadek, mohly pohodlne sedet pri kojeni atd.

macanet
autor
30. bře 2007

No taky jde o to, jestli by mě manža na tý porodní stoličce udržel, abychoom se neschrastili všichni na zem 😉

hlavinka
23. říj 2008

Ahoj holky, rada bych trochu ozivila tohle tema.
Mela bych dotaz: jakou polohu jste chtely pri porodu vyuzit a na jakou nakonec doslo? Rodily jste treba na stolicce? Nutil vas lekar prejit na finalni tlaceni na luzko (kozu nebo jak tomu kdo rika) - proste do klasicke polohy, prehledne pro lekare?
Dekuju moc 🙂

konja
23. říj 2008

hlavinka - své první dítě jsem porodila na stoličce. Bylo to super!!!Nejprve jsem začla tlačit ve stoje opřená o žebřiny, PA klečela za mnou a kontrolovala jak mimi sestupuje. Když už byl malej sestouplej a bylo možné začít mimi tlačit ven, tak jsem si dřepla na stoličku, zádama se opřela o přítele, rukama se držela za madla, nohy zapřela do podlahy a tlačila. PA dala dolů žíněnku s plenou a klekla si přede mě. Říkala kdy tlačit, chránila hráz před natržením. Viděla jsem jak mimi šlo ven, moc mi to pomohlo,protože jsem věděla, že ta bolest má výsledek, že se "něco" děje, že už bude venku. Jako prvorodička jsem porodila na stoličce bez nástřihu, pouze mě trochu praskla kůže, takže jsem měla jeden steh (což je něco tak nepodstatného, že to ani nemusím zmiňovat.Vůbec jsem nevěděla, že ho mám 😉 ). Druhé dítě jsem porodila v jíné porodnici a ikdyž i zde mají stoličky , vaky a polohovatelná lůžka je stejně nejčastější, že vás hoděj na postel a tlačíš v leže, max. v pololeže. Hlavinka, já rodila v pololeže, nikdo se mě na nic neptal a kdybych nezařvala na manžela ať mě to zvedne tak mě to PA nechá úplně rovné!No ale teď ke srovnání - Porodila jsem rychle a bez nástřihu, ale to bylo nejspíše tím, že jsem rodila druhé mimi a celkově jsem měla porod rychlý. Ale dobrý pocit jsem z této polohy teda neměla! Příkaz - chytněte si nohy pod koleny, hlavu přitáhněte k tělu a tlačte je sice krásný, ale už hůře proveditelný!Ono s tím obrovským břichem jsem měla docela problém si ty nohy vůbec chytnout a když jsem tlačila tak mě nohy pořád vyklouzávali z rukou, nemohla jsem je pořádně udržet.Z toho jak jsem tlačila hlavu na hruď mě šíleně bolelo za krkem. Bylo mě to strašně nepříjemné, nepohodlné.Hlavinka, klidně si to doma zkus. Lehni si na postel na záda a zaujmi porodní polohu (nohy přítáhny k tělu a drž je rukama pod koleny, hlavu tlač na hruď) a v této poloze pár minut setrvej. Uvidíš, že budeš docela vyfluslá jen z té polohy a teď si představ, že do toho ještě ze všech sil tlačíš. Nejhorší ale pro mě bylo, že jsem neviděla co se děje. Strašně to bolelo, ale já nevěděla jak to postupuje. Pořád se mě v hlavě honilo - děje se vůbec něco? Chyběla mě motivace, nevěděla jsem jak ještě dlouho budu tlačit a hrozně mě to deptalo. Navíc když malá vykoukla ven položili ji mezi mé nohy a já na ni sotva viděla. Když jsem rodila na stoličce, tak mě hned syna dali do náruče,ještě s nepřestřiženým pupečníkem jsem si ho chovala, ale ikdyby mě ho nedali a také ho položili na podložku, viděla bych na něj krásně. Toť srovnání dvou poloh. Hlavinka pokud budeš rodit v porodnici,kde nebudou moc naklonění porodním stoličkám nebo bude nutné aby si byla na lůžku, nech si ho zvednout co nejvíce to jde, v sedu je to rozhodně příjemnější 😉

hlavinka
23. říj 2008

Konja: moc Ti dekuju za nazor. Presne s tim souhlasim. Totez jsem me dr. taky rikala, ze proste v pololeze nic nemuzu vytlacit. Trpim na zacpu a logicky se tlaci stejnejma brisnima svalama jako na zacpu a v leze se nikdy nikdo zacpy nezbavil, ze 😀 Ja jsem taky pros stolicku. Jasne, je to nepohodlne pro PA ci Dr., kdyby byla komplikace, klidne pujdu na kozu, ale pokud nic, tak stolicku. Muj muz bohuzel nesouhlasi se mnou, ale s dr. ale chapu to, ma obavy, kdyby neco, aby se stihlo zachranit mimi a ja...Ale pekne mne tim nastval. Budu snad rodit ja, ne?????
Vsak mne dela problem polosedet, tlacim si prsama na bricho, jsem spocena a jeste u toho tlacit, chapu Te.
No, rodit budu v Pze Podoli, tak stolicky jsou, ale uz je mi jasne, jak se na to budou divat doktori a PA. No, snad se nejak domuzu sveho prava 🙂
Taky nechapu, jak si muzou lekari dovolit skakat po brise zeny, aby dite vytlacili ven. Ano, chapu, ze se snazi pomoct, ale bohuze znam jeden pripad, kdy mamince natrhli slezinu, bohuzel se na to prislo pozde a maminka umrela. No desny pripad. Jeste tam byla v te nemocnici nejak protekcne, tak z toho bylo desny halo. Chuderka....
Tak jeste jednou moc dekuju Konji! 🙂

konja
23. říj 2008

hlavinka: teď jsem si ještě přečetla příspěvek woman - "Mne osbne vyhovovalo kreslo.Ma fajn madla,clovek se muze poradne zaprit,porodnik ma k mamince i miminky dobry pristup....Stejne se na bolesti strasne rychle zapomene...Musi se tlacit hroznou silou,a ja si neumim predstavit,ze se nemam kde poradne zaprit a jsem v nejake jine poloze s takovym brichem." - tak to je přesně o tom, že ně každé porodní křeslo je stejné.U nás v porodnici žádná madla nejsou, maminka leží jak brouk chrobák na zádech, nohy si drží sama a zapřít se nemá jak a ani o co!Pokuze když porod trvá dlouho a musí se použít kleště nebo vax, tak vytáhnou podpěrkyaby ženská držela nohy hodně od sebe a "neškubala" sebou 😝 . V tomto případě je prostě tisíckrát lepší stolička, kde si nemusíš držet nohy, neb jsi vlastně ve dřepu a nohama se zapíráš o podlahu. Kdybych si mohla při porodu nohy o něco zapřít, nemusela si je rukama držet a rukama se mohla držet madel, tak asi proti porodnímu křeslu neřeknu křivého slova. Chce si to prostě dopředu zjistit co má ve vybavení porodnice kde chceš rodit.
😉 Koukni do mého alba, mám zde vyfocený porodní sál s porodním křeslem na kterém jsem rodila.

konja
23. říj 2008

hlavinka: Tak tvémo manžela bych asi v tvé situaci přetrhla 😀 Natlač ho k PC a dej mu přečís co jsem napsala, možná pochopí o jak příjemnou záležitost se jedná 😀

konja
23. říj 2008

Hlavinka, našla jsem si na netu porodnici v Podolí a musím říct, že ti závidím. Mrkala jsem na fotky ze sálu na http://www.upmd.cz/?lang=cz&category=1-4-11-35. Tyhle křesla jsou perfektní a jak je mají takhle hodně zdvihnuté, tak už je to v pohodě. To je téměř úplný sed, téměř stejná poloha jako zaujměš na stoličce, nemusíš si sama držet nohy, je tam madlo na ruce.Takže i kdyby tě nahnali na toto křeslo, tak si ho nech zvednout do polohy jako to mají na fotografii a bude to OK. Držím palce 😉

paolin
23. říj 2008

ahoj holky. prvni mimco jsme rodila na boku v leze, s nastrihem. manzelovi jsem supla nozku na drzeni, takze supr 😀 malemu sly dolu ozvy, takze jsem tak posledni hodku, dve musela byt na monitoru. druhe mimco ne a ne sestoupit, takze jsem musela tlacit jako o zivot a maleho nejdrive vylozene dolu stlacit-mel pupecnik 2x kolem krku. chtela jsem opet na boku, ale to neslo. takze rekli sup na zada, chytit nozky a pritahnout-jak pise Konja. jenze jsem si poradne neoprela zada, takze jsem cely porod zady tahla a to tak, ze jsem se potom mohla sotva narovnat 😝 samotna poloha mi ani nevadila spis to, ze jsem se hodne soustredila na to polohu vubec udrzet a uz ne na spravne tlaceni-no jak pise Konja. nejak mi uz vse bylo jedno, takze jsem si to vse uvedomila az zpetne a krapet se mlatila do hlavy 😀 kazdopadne druhy porod bez nastrihu. moznost se zaprit nebo chytit je fakt dobra. kolikrat uz meleme z posledniho, ze 😉

marselina
23. říj 2008

mě s dobře rodilo také v poloze na boku v leže,do finále se ale miminko narodilo z polohy na zádech.

paolin
23. říj 2008

Konja, jo, to je to kresilko, co jsme meli 🙂

lukin
23. říj 2008

Tak já rodila normálně v polosedě na porodním křesle. Bylo to super. No ale já si nohy nedržela, byly tam na to podpěrky a ruce jsem zapírala o další madla určené na ruce. A hlavu mi tlačila porodní asistentnka 😀 No ale jde o to, že ta porodnice byla dva měsíce stará a to křeslo super moderní. Takže hodně záleží i na tom křesle. Já si právě neumím představit v bolestech a tak ještě někde klečet nebo být zavěšená o žebřiny. Byla jsem ráda, že můžu jakoby ležet.

konja
23. říj 2008

lukin: jak jsem popisovala svůj první porod, tak to trochu doplním - začala jsem tlačit ve stoje opřená o žebřiny - jednalo se o dvě zatlačení na jednu kontrkaci,jen co se mimi posunulo dolů, takže to nebylo nic namáhavého. Pak jsem si sedla na stoličku a zádama se opřela o přítele, nohy zapřela do podlahy a rukama se chatla madel. Nikde jsem neklečela, a tím, že jsem zády ležela na hrudi přítele jsem měla téměř stejnou polohu jako na porodním křesle co ty popišuješ. Jen jsem za sebou neměla křeslo,ale člověka 😀 A mohla jsem se pohybovat.Když jsem se potřebovala víc narovnat nebo zase jít víc dozadu,jako do lehu. Není to nic vyčerpávajícího, mnohem horší pro mě bylo ležet a nemoci se o nic zapřít. Ale to už jsem tu psala 😉

hlavinka
23. říj 2008

Konja: no, vsak ja jsem se taky drzela, abych muze nezabila. Ackoliv nejsem urazliva a litostiva, kvuli tomuhle jsem si sla poplakat do loznice na chvili ☹ Brala jsem to tak, ze znevazuje muj nazor a ze ikdybych chtela rodit ve stoji na hlave, ma si myslet svoje, ale ma drzet usta a podporit mne, protoze on rodit nemusi, ne? No, ale dobry. Vyrikali jsme si to (k tomu tematu doslo pri sledovani dvd Pratele, kdy Rachel rodila v pololeze a drzela si nohy, byla spocena a samozrejme ji nohy klouzaly).

Konja: diky, tak to jsem rada, ze kresla v Podoli jsou vhodna. Pokud to budou tahle, tak v tom taky nevidim problem a dr. tam bude dobre videt. Dekuju jeste jednou. 🙂

hlavinka
23. říj 2008

Holky, dekuju za vase zkusenosti! 🙂

konja
23. říj 2008

Hlavinka hodně štěstí a až se mimi narodí,tak nám dej vědět 😀

hlavinka
23. říj 2008

Konja: urcite dam, jsem uz skoro konikovej zavislak 😀

konja
23. říj 2008

Tak to jsme dvě.MM když slyší - ale holky na koníkovi říkaly - tak otáčí oči v sloup a říká, že tohle snad není možný, že by takové stránky měli zakázat 😀 😀 😀

hlavinka
23. říj 2008

Konja: no jo, kdyz clovek ma aspon pocit, ze si pokeca, kdyz je sam cele dny doma. Ale zas to nejak neprehanim, snad 😀

paolin
23. říj 2008

jo jo holky. musim rict, ze "konikove" tehu jsem si vic uzila, narozdil od "nekonikoveho". clovek se muze sverit se vsemi pocity a je pochopen. coz u tech nasich chlapu fakt mnohdy nejde 😀

hlavinka
23. říj 2008

Paolin: to je pravda. Holt jsou to muzsky, jsou proste naprogramovany jinak 🙂

xsipm04
23. říj 2008

hlavinka: já jsem rodila v Podolí před rokem a půl a na polohy tam docela flexibilní, takže se nemusíš bát 😉 Měla jsem v porodním plánu napsáno, že bych si ráda zvolila polohu sama podle potřeby a v závorce jsem tam měla, že pravděpodobně bych ráda rodila na porodní stoličce. PA se mnou procházela ten porodní plán (teda bylo to takový rychlý, neb vždycky musela mezi kontrakcema a to byla krátká doba), začla mi vysvětlovat to jejich porodní křeslo (to už nám vysvětlovala i PA na předporodním kurzu, že křesla v Podolí jsou dělaný tak, že když je to daný do polohy jako porodní stolička, musí za tebou sedět manžel, jinak se v něm nejde pořádně zapřít). Pak že mají i klasickou porodní stoličku, tu že mi donese ukázat. Jenže já už jsem jí hlasila, že na židličce určo rodit nechci, neb nemůžu vůbec sedět (ten monitor u vstupu byl děs, i cestou v autě jsem klečela a tam chtěli, ať skoro 20minut sedít - i když mi to pak sestři zkrátila) a že bych radši v kleče. Tak mi donesla žíněnku, přirazira ji pod to její křeslo, já jsem si klekla a rukama jsem se opírala nánožník toho křesla. Takhle mi to přišlo super. Tlačila jsem hodně dlouho, ale oproti kontrakcím mi to připadalo jako úleva. PA byla v poho, podporovala mě, ať si počkám na kontrakce. Když se snižovaly ozvy, tak řekla manželovi, ať si sedne přede mě a trošku mě přizdvihává, aby se mimi líp protáčelo, že je tam teď v nějaké utisknutější poloze a že kdyby to trvalo dýl, musela by zavolat k porodu nějakého doktora. No, pak mi taky dávala rukou šáhnout na hlavičku, což bylo super motivující. I když mě na druhou stranu trochu znervozňovalo, že mezery mezi kontrakcema byly čím dál tím větší a jak už jsem věděla, že je hlavička mezi nohama, chtěla jsem jí vytlačit, ale neměla jsem žádné kontrakce. Ale PA mě zase podporovala, že je to ok, že ať klidně čekám na další (o tomhle prodlužování se mezer mezi kontrakcema jsem se pak bavila s více lidma a zjistila jsem, že jsem nebyla jediná, kdo to tak měl). No a pak malá vyšplouchla i s plodovkou, PA mi jí podala mezi nohama na bříško a nabídla manželovi ať si přestříhne pupečník. Ten před porodem vůbec tohle nechtěl, ale jak tam byla taková pohodová atmosféra, tak vzal ty nůžky a šmiknul si. Pak mi říkal, že jak to bylo celý takový v klidu, tak mu najednou přišlo automatický, že to má udělat on a ani o tom nepřemýšlel 😀

Já osobně si teda polohu na zádech vůbec nedokázala představit, ale věřím tomu, že každý to cítí jinak a každému vyhovuje něco jiného. Třeba Z.Štromerová ve své knize Možnost volby dělala statistiku (teda materiálně ne až zas tak významnou - 78 odpovědí), jak rodily ženy při porodu doma a ta potvrdila, že pokud mají ženy opravdu možnost, volí jinou polohu než na zádech, ale třeba jedna maminka, i když měla možnost volby, tam porodila 8 dětí doma a všechny rodila na zádech, takže jí to asi vyhovovalo.

Jinak v porodnici v Podolí mi přímo lékařka řekla, že jednají v souladu s doporučeními Ministerstva zdravotnictví která jsou v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace. Ta rutinně nařízenou polohu vleže na zádech během porodu přímo označila za praktikü, která je jednoznačně škodlivá nebo neefektivní a která by měla být eliminována. Je to uvedeno v dokumentu vydaném Světovou zdravotnickou organizací Péče v průběhu normálního porodu: praktická příručka a nalézt lze například na stránkách
http://iham.cz/old/dokument_ostatni.php

hlavinka
23. říj 2008

xsipm04: dekuju i Tobe za info. Tak to zni fakticky dobre! Akorat si rikam, ze chudak muj manzel, kdyby mne mel popozdvihnout, tak by asi zkolaboval. On je totiz strasna vyzle a navic ted vazim vic jak on, to by si dal 😀 Ale jinak fakt diky, toho kresla bych se nebala, opravdu mi slo o to, abych nemusela lezet....

xsipm04
23. říj 2008

Jsem tam zapomněla dodat, že to dopourčení se týká pouze normálních porodů, které jsou definovány takto:
Normální porod definujeme jako: spontánně vyvolaný, s nízkým rizikem na počátku I. doby porodní, které je neměnné během celé I. i II. doby porodní. Dítě se narodí spontánně v pozici hlavou napřed, v období mezi ukončeným 37. a 42. týdnem těhotenství.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru