Polohy při porodu. Jakou jste zvolily?

macanet
29. bře 2007

Maminky ráda bych se zeptala vás, které jste rodily, jakou polohu jste zvolily a zda některá z vás rodila na porodní stoličce?

xsipm04
23. říj 2008

hlavinka: No, já jsem se teda taky divila, kde se v mém muži ta síla vzala, ještě když jsem se na něj věšela vší svojí tíhou. Ale já musím říct, že jsem se vlastně divila celý porod. Sice jsem jeho podporu očekávala, ale to, že zachová tak klidnou hlavu, jak zachoval a bude mi tak velkou podporou, to jsem opravdu nečekala. Ono stejně asi jako žena při porodu překoná samu sebe a je to pro ní velký a posilující zážitek, tak asi stejně je to u toho chlapa 😀

hlavinka
23. říj 2008

Xsipm: no, asi je to tak, taky se prekonavaji. Spis je to o tom, ze proste musi, my taky musime....Ja spis cekam psychickou podporu, semtam nejaky masaze a pridrzovani treba ve sprse nebo tak....Jen doufam, ze mi neomdli, nejak nema rad lekare a snad ani pohled na krev mu nedela moc dobre. No, jak se rika, manzel u porodu jedine u HLAVY 😀

xsipm04
23. říj 2008

😀 😀 😀

animatua
23. říj 2008

ja jsem rodila ve vane v sedu, predtim kdyz jsem byla chvilku mimo vanu ale uz jsem tlacila jsem byla na ctyrech, obe dve polohy super 🙂 Pri tlaceni ve vane byl manzel za mnou a ja se na nej pri tlaceni rukama jakob vesela a opirala se o nej, to me strasne pomohlo

konja
23. říj 2008

xsipm04: teda když si to tu tak čtu tak si říkám, že jestli ještě někdy budu rodit, tak v Podolí 😀 Ikdyž nevím jak by jsme takovou dálku zvládli 😒 No ikdyž první dítě jsem rodila ve Vrchlabí a to je od nás přes sedmdesát km (no ale rodila jsem x hodin a nejpve mě prdla voda...)Jediné co vím je, že pokud dojde na třetího mimíska ( a já doufám,že jednou dojde 🙂 ), tak už ho v Hradci rodit nebudu. Nemůžu na naši porodnici nadávat,ale ani ji extra chválit, mám z druhého porodu takový dost neutrální dojem 😔 Ale to Podolí se mě fakt líbí, Hlavinka dej pak určitě vědět jaké to bylo, moc mě to zajímá 😀

hlavinka
23. říj 2008

Anima: tak to jsi jedina, koho znam, kdo pouzil vanu. A zrovna tohle vubec lekari neradi vidi 😒 At si trhnou! 😉

hlavinka
23. říj 2008

Konja: tak pristi muzes rodit zase ve Vrchlabi:o) Ale urcite vedet dam - asi do "Jaky byl porod", ale to se jeste nacekas 🙂

konja
23. říj 2008

hlavinka: pokud ho zase nezavřou 😒 A Vrchlabí má ještě jednu "nevýhodu" - když máš termín v zimě, může být cesta dost komplikovaná - ono ty okresní silnice nejsou nic moc v létě, natož pak v zimě,když třeba ještě hustě sněží. 😝

konja
23. říj 2008

Ono Vrchlabí je už prostě v horách a do teď si doma děláme občas z malého bžundu, že je náš "drsný horal" 😀

hlavinka
23. říj 2008

No, snad nezavrou. Je to desny.
To je fakt, v zime je to na nic:o( My jsme tam byli ted na podzim a kal rikas, ty okresky nic moc i tak...A clovek je jeste nervni z bliziciho se porodu....

demoisellem
12. čer 2010

Zajímavá je tato studie: http://www.ajronline.org/cgi/reprint/179/4/1063... V této studii měřili velikost pánve (otvorů v pánvi, kudy prochází dítě) v různých polohách. Srovnávaly se tři polohy - v leže, na všech čtyřech a v podřepu (může být taky v závěsu např. na žebřinách apod.). Hádejte, která poloha je nejlepší? V podřepu, následuje na všech čtyřech a pak až v leže. Kdo by to čekal? 😀
Závěr studie zní: "Vzpřímená poloha značně rozšiřuje rozměry ženské pánve, což naznačuje usnadnění porodu."
Si říkám, čím to, že se stále MUSÍ rodit v leže na zádech, když jsou dokonce už i studie na to, že jsou nevhodné a že nejlepší jsou vzpřímené? Připadám si jak Alenka v říši divů.. 😒

demoisellem
12. čer 2010

Jo a ještě tady ta stránka by mohla pomoci. Zabývá se podporou normálních porodů na základě vědeckých poznatků (to pro rejpaly, že je to zas další jedna paní povídala). http://magazine.lamaze.org/Birth/PositionStatem...
Jsou tam hezky rozepsány výhody a nevýhody jednotlivých poloh. Ve volném čase pracuji na článcích o normálním porodu, takže jednou to bude i v češtině 😉

monja
13. čer 2010

Zdravim! rodila jsem v podrepu a bylo to tak dobre..Fakt si nedovedu predstavit rodit na zadech.Lukas ze me doslova vylitl🙂
Tuto polohu nam navrhla porodni asistentka, ja jsem puvodne myslela na polohu na ctyrech.

petkula
1. pro 2010

Trochu závidím těm, které si mohly při porodu zvolit polohu. U nás v porodnici sice porodní stoličku mají ale nechají vás na ni sedět jen v 1. době porodní. Bohužel jsem rodila na polohovacím lůžku a bylo to pro mě utrpení a asi i pro malého, protože porod se zastavil a nepostupoval...
Nakonec dopadlo vše relativně dobře ale museli mi pomoct vexem :-/ Štve mě, že v některých porodnicích to prostě jde - zvolit si polohu, která ženě při porodu uleví ale ve většině nemocnic to prostě zatím nejde. Myslím si, že nemožnost vybrat si polohu je jedním z hlavních příčin, proč se porod zastaví a pak se přistupuje k takovým řešením jako jsou vex, kleště apod. Teď čekáme druhé mimi a já chci rodit určitě tam, kde mi vyjdou trochu vstříc. Předtím jsem rodila v Opavě a teď bych zkusila Krnov - doufám, že se tam zatím stále dá rodit tak, jak jsem četla v diskuzích a jak to ostatně mají napsáno i na svých stránkách.

vlastovka385
1. pro 2010

@demoisellem Proč asi? Protože je to tak nejpohodlnější pro zdravotníka, žejo 😉 . Já jsem teda rodila v polosedě a asi jsem výjimka, ale zkoušela jsem to na čtyřech a to se vůbec nedalo, tak mě položili, zvedli postel do polosedě a na dva stahy byl malej venku. Možná by to na těch čtyřech šlo, kdybych měla víc času se tomu přizpůsobit, ale to finále byl fakt hukot 🙂 .

petkula
1. pro 2010

Já to beru, že někomu se vleže nebo pololeže může rodit dobře ale kdyby si tak žena mohla zvolit sama, jak se jí rodí nejlíp. Je mi jasné, že to nejde proto, protože porodní asistentky a doktoři by se museli trochu víc namáhat 😒 Na čtyřech mě rodit neláká ale možná, že se tak někomu rodí dobře. Jako úlevová poloha mi přijde v dřepu nebo v kleče a mít se o koho zapřít, samozřejmě.

boruuvka
2. pro 2010

Tak já jsem rodila taky v polosedě na porodním lehátku a naprosto mi to vyhovovalo. V tu chvíli kdy mi řekli jdeme tlačit mě ani nenapadlo vymýšlet polohu, která by mi vyhovovala. Ale možná kdyby porod přestal postupovat, tak bych mluvila jinak.

heliik
6. pro 2010

Ahojky 😉
Já rodila v leže a můžu říct, že se mi tak rodilo dobře.. 😉 Sestřčka mi pomáhala, tak že mi mačkala břicho, a šlo to rychle 😀 Jinak , ani nad nějakýma polohama jsem ani nepřemýšlela.. 😉

keminek
10. pro 2010

mrkněte 😉

https://www.youtube.com/watch?v=NcHdF1eHhgc


jinak polohy a jejich výhody s vysvětlením a obrázky jsou velmi dobře popsány v knížce Aktivní porod od Janet Balaskas:
http://www.argo.cz/knihy/147892/aktivni-porod/
kniha je psána normálně (žádné bláznivé plky), dobře se čte, je z ní to s polohami jasné raz dva.. Konečně jsem pochopila, co to znamená tlačit proti gravitaci a kdy je pánev nejvíc a naopak nejmíň otevřená 😉

Jo ale u porodu se poloha vymýšlet nedá, to jde přirozeně, samo.. Na wc taky nepřemýšlí nikdo o poloze. Chce to volný pohyb, neomezovaný, nic záhadného v tom není.

sussanah
10. pro 2010

@keminek mi oblibeni Monty Python 😀 😀 jj je az smutne, jak casto dokazali uhodit hrebicek na hlavicku 🙄

demoisellem
20. únor 2011

@sussanah Monty Python - Zázrak zrození fakt nemá chybu, kolik pravdy v tak krátkém snímku je... 😒

Jinak co se týče polohy při porodu, nejvhodnější je dle výzkumů v podřepu. Kdo by se chtěl dozvědět více, tak najde zde:
http://www.smart-web.cz/porodnictvi/index.php?n... < zde si můžete přečíst, jak to je s tou "nejvhodnější" polohou v leže.
http://www.smart-web.cz/porodnictvi/index.php?n... < studie zaměřená na vliv polohy a velikost pánevního otvoru
http://www.smart-web.cz/porodnictvi/index.php?n... < tady konkrétné k polohám a efektům na průběh porodu

kaaacaaa
3. lis 2014

Chci podruhé rodit jinak než vleže, a se správným bondingem, ale nejsou mi jasné některé "technické detaily" 🙂 Ráda bych se tedy zeptala zkušených, jak je to bezprostředně po porodu mimo postel. Ze dřepu / stoličky asi musím na postel, jak se tam dostanu, budu mít na to sílu? Kdo zatím drží dítě? Nebo zůstanu s mimčem na zemi? A na placentu se čeká taky na stoličce? Je to asi hloupý dotaz ale mě to fakt vrtá hlavou, prosím poraďte 🙂

spirulina
3. lis 2014

@kaaacaaa 🙂 a budete rodit v porodnici nebo doma?

pokud byste rodila sama, dítě si určitě i sama chytíte, nenecháte ho přece někam spadnout. pokud tam budete mít partnera, kamarádku nebo PA, je možné, že dítě zachytí oni namísto vás. většinou po přirozeném porodu vám ten někdo dá dítě hned do náruče, nebo si ho prostě sama vezmete. určitě na to sílu mít budete, po přirozeném porodu nastává docela okamžitě eufórie, čili držíte to právě narozené dítě, koukáte na něj, jak se adaptuje, pláčete radostí, líbáte se s mužem. většinou zůstáváte minimálně pár minut, kde jste, např na matraci, na zemi, ve vaně a jen na vás přehodí nějaké deky nebo ručníky, jste-li ve vodě. ale můžete se také zvednou a přesunout se někam do postele nebo tak. normálně se zvednete i s dítětem, dítě držíte 🙂 a jdete tam, kam potřebujete - většinou do postele. samozřejmě je dobré vstávat opatrně, aby se vám nezamotala hlava. bez injekce oxytocinu placenta většinou nevychází ihned (ikdyž i to se může stát) ale v řádech spíš desítek minut, ve chvíli, kdy se postavíte a trochu zatlačíte.
doporučuju nějaká videa na youtube: homebirth, natural birth, waterbirth...

spirulina
3. lis 2014

mluvím ovšem o porodu doma. jak to probíhá v porodnici a zda je možné prožít druhou dobu porodní ve vlastní poloze, to bohužel netuším...

kaaacaaa
4. lis 2014

@spirulina děkuji za reakci, "bohužel" budu rodit v porodnici, nebo alespoň je to tak v plánu, první porod byl celkem rychlý 🙂

spirulina
4. lis 2014

@kaaacaaa tak to netuším, zda je možné ve zvolené poloze také porodit, ale předpokládám, že ano, pokud prostě zůstaneš tak jak seš 🙂
svou první dceru jsem rodila v porodnici. krásně jsem si dospěla do polohy na zemi na žíněnkách na všech čtyřech. nicméně teda, když to začalo více fičet, byla jsem přemluvena lehnout si nanatočení monitoru (dnes už bych to domítla), že jen na chvilku, jenže jak jsem vstala a přelehla si, porod se rozjel a zůstala jsem ležet na koze. jako to že jsem předtím celou dobu měla volný pohyb mi obrovsky pomohlo,miminko krásně sestoupilo a nachystalo se do porodních cest, ale ten závěr mi chyběl :( ztratila jsem nit, miminko jsem necítila tak, jako do té doby, začaly bolesti, protože jsem vypadla z rytmu a ten konec byl velmi ukradený, bohužel. malá byla i zbytečně promodralá, protože jsem namísto vlastního rození jen poslouchala rozkazy kdy a jak tlačit atd, úplně mimo. takže doporučuju pokusit se i v porodnici si tu druhou dobu porodní zkusit udržet 🙂
potom budeš ale asi pozvána na postel, na kontrolu, placentu atd.

kaaacaaa
4. lis 2014

@spirulina Moc děkuju za sdílené zkušenosti! Bohužel si nemůžu dovolit rodit doma, tak zkusím zabojovat o svá práva v porodnici 🙂 První porod jsem strávila převážně na monitoru na příjmu, vyplňováním papírů a na WC kvůli pitomému klystýru který byl spíš na obtíž. Pak že mě prohlídnou na posteli a už jsem nestihla slézt. Chci to tentokrát jinak. Porodní plán mám skoro hotový, jen ho dodržet...

latkovkybrno
4. lis 2014

Rodila jsem ne levém boku. Celou dobu jsem tam trávila čas, všechny porodní doby a bylo to velmi pohodlné. Tělo si řeklo samo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru