Pomohly vám léky na urychlení porodu apod.?

dimi
20. srp 2010

Stále si pohrávám s myšlenkou jet odrodit do Vrchlabí...Nechci tu probírat přístup ve Vrchlabí a ostatních nemocnicích, spíše se trochu děsím pojmu "přirozený porod bez použítí medikamentů/zásahů"...Jak Vám pomohly léky na urychlení porodu, popř.prasknutí plodovky apod. zásahy? Četla jsem i názor, že ano, urychlí, ale o to jsou bolesti větší... Pokud bych si měla vybrat-upřednostním variantu 5 hodin velkých bolestí než 20 hodin bolestí o něco mírnějších 😅
Děkuji.

kacerka
20. srp 2010

dimi, mně porod vyvolávali kvůli přenášení - první tabletu jsem dostala v 6:30, druhou po dvou hodinách, do půl jedné to byla pohoda, to mi praskli vodu, prožila jsem si dvě hodiny šílených kontrakcí, ale v půl třetí byl prcek na světě - takže opravdu poklidný porod. Jestli byl bolestivější než přirozený nedokážu posoudit - bolelo to, ale ty dvě hodiny utekly rychle 😉

marinka
20. srp 2010

Já jsem při prvním porodu rodila od osmi od rána, do osmi večer, ale v podstatě až někdy do půl šesté, do šesti, jsem měla bolesti hodně mírné a snesitelné, ale vleklo se to, neotevírala jsem se, i když mi dávali inejkce na urychlení, tak mi před tou šestou prastly vodu a okamžitě bolestli šílené, jak píše kačerka, ale do dvou hodin bylo po všem.
Druhý porod jsem měla mega rychlý, přijela jsem do porodnice po dvou hodinách bolestí a už jsem byla otevřená na 8 cm, přesto vodu praskly a za půl hodiny byla malá venku 🙂 Osobně si myslím, že v případě druhého porodu u mě to prasknutí vody bylo i zbytečné, ale v té chvíli jsem to nějak neřešila, chtěla jsem to mít za sebou a když dr. řekl, že praskneme vodu, tak jsem byla pro..
Obecně jsou bolesti po prasknutí vody o hodně silnější, ale taky je pravda, že to porod velmi urychlí..

schnek
20. srp 2010

zásahy můžou způsobit problémy tobě nebo dítěti a můžou vést k tomu, že pak budeš děkovat doktorovi, že vás zachránil, jak se tak často píše v porodních příbězích... já netvrdím, že vždy a za všech okolností pouze a jedině přirozeně, ale rozhodně bych nešla do něčeho jen tak bezhlavě a na doporučení někoho druhého z diskuze. Každý porod je individuální a je třeba tak k němu přistupovat.

sturnus_vulgaris
20. srp 2010

Mela jsem pocit, ze se do nejake prehnane medikace nikdo nehnal, spis naopak. Ale samozrejme je to vzdycky na konkretni porodnici. Myslim, ze vsude jsou radeji, kdyz do prubehu porodu zasahovat nemusi, ale asi ta hranice, jestli konecne uz ano, je u kazde porodnice jina. Stejne tak asi hodne zalezi na perzonalu, ktery se u toho porodu objevi.
Tvoje obavy chapu, taky jsem mela podobne myslenky, ale myslim, ze nektere veci ted dopredu stejne nevyresis (jak napsala schnek, vsechno je individualni) a je mozna zbytecne se tim nejak prehnane zabyvat. Pokud jde o me, ja bych hlavne volila zarizeni, kde bude zajistena co nejlepsi pece diteti.

beruska2x
20. srp 2010

ja jsme mela pood rychlej jak blazen - i Dr nechapala, zacalo to mirnyma bolestma nekdy po 9 rano, nez jsem dojela do porodky byly uz dooost velke, voda mi praskla pri klystyru ale - mela jsme krizove bolesti, vubec jsme necitila zadne kontrakce takze jsem nevedela kdy mam tlacit - musela mi to rikat Dr.
a bolest hlavne vubec nepolevovala - zadne pauzy, takze mi daly infuzi na jeste vetsi urychleni a masku na dychani - nemohla jsme to prodychat a prcek nemel dost kysliku - no a ve 12.22 se narodil, po asi 45 minutach na sale...

Takze ja jsem zasadne za bolestivejsi ale rychly porod 😉 ve vterine to pak zapomenes ale nekdy je proste zasah nutny...a nikdy dopredu nevis jak to bude probihat...

malymu pak dala nadychat kysliku sestra a byl v pohode a hned mi ho daly ke me...

yanik
20. srp 2010

První porod jsem měla vyvolávaný kvůli velikosti miminka ještě před termínem - nejdřív půl dne snesitelných bolestí, pak rychlý nástup šílených bolestí (po klystýru) a přitom jsem se neotevírala. Takže 4 hodiny křiku na lehátku, ruce propíchané od kapaček (jak furt urychlovali), finále na kyslíku a porodní asistentka mi "pomohla" skokem na břicho ... ale našeho 4 a půl kilového drobečka jsem přece jen porodila 🙂

Druhé mimi si samo rozhodlo, kdy půjde na svět - jsem stihla ještě doma příjemnou koupel (v 5 ráno), pak jsem si hopsala na míči, v 6 jsem budila manžela, něco po 6.30 jsme vyrazili do porodnice (porodnici máme skoro za rohem - furt jsem si říkala, že jestli ještě nejedu brzo, protože bolesti sice pravidelné, ale pohodové udýchatelné) a už v 7.05 byla skoro 4 kilová slečna na světě 🙂 bez křiku a bez nesnesitelné bolesti a bez nějakých zaběhnutých "příprav" v porodnici.

Až po druhém porodu jsem si uvědomila, co všechno bylo u prvního špatně - to vyvolávání není zrovna šetrné (pokud k tomu samo nejsou vážné důvody) a bez klystýru by to taky bylo asi lepší (u druhého jsem klystýr už nestihla, ale porod byl mnohem čistší - aspoň jsem měla ten pocit - a průběh byl hladší). Ideální stav by byl - miminko velikostně tak akorát, tlak maminky v normě, bez otoků a pak doktoři nemusí nic upravovat a jen dohlížet na průběh ...

mmmk
21. srp 2010

@dimi Mela jsem v planu co nejprirozenejsi porod, do vody, s aromaterapii, bez epiduralu. Nase mistne prislusna porodnice vsechno toto bezne dela. Lezela jsem tam s dost velkyama kontrakcema dva dny v porodce, ale neotvirala se, voda sama nepraskla a ja mela hodne rozjety zanet mocovych cest. Porad jsem je umlouvala, at me nechaji porodit prirozene, coz i oni sami chteli. Nedarilo se srazit horecku a malymu zacala hrozit infekce, takze i kdyz jsem lezela na sale, kde byla vana, nakonec jsem souhlasila s akutni sekci ve spinalu. Ono je to nakonec vlastne jedno, kdyz jde o zivot miminka. Radsi zdrave dite porozene cisarem nez za kazdou cenu prirozene bez lekarskych zasahu, ale zpusobit mu nejaky problem, co si ponese cely zivot 😉

delfi
22. srp 2010

@dimi tak já jsem rodila ve vrchlabí - přirozeně, voda mi praskla doma asi v 8 ráno bez bolestí, odpoledně s mírnými bolestmi jsem dorazili do porodky, udělali mi na mé přání yal gel a od nějakých 8 hodin večer byly ty bolesti už dost velký a tak od půlnoci byly fakt šílený - porodila jsem v 6 ráno. bylo to vše přirozený bez urychlovačů apod. upozorňuju ale, že kolem tý půlnoci jsem až do porodu furt žadonila o epi nebo o císaře (nedalyy se ty bolesti vydržet) ale nedali mi ho. Jsem zpětně ráda že to nechali vše přirozeně proběhnout (kdyby mi tu epi dali tak bych si to vyčítala), ale při tom porodu to bylo fakt maso. Takže pokud nejseš o přirozeným porodu opravdu přesvědčená, tak bys pak mohla na vrchlabí nadávat, protože tam opravdu neurychlujou a nedávaj epi na přání i když je ten porod dlouhej....Nicméně aby to nevypadalo že si stěžuju to vůbec, byla jsem s vrchlabím maximálně spokojená a příště budu rodit taky přirozeně, jen upozorňuju na úskalí.

bufina
22. srp 2010

Já sem v těhotenství porod nijak neřešila, říkala sem si že když už to šlo dovnitř, tak to musí jít aji ven 😀 Jen o epidurálu sem měla jasno. Pokud to bude hodně bolet, tak si ho nechám dat. Když už to existuje, tak proč toho nrvyužít. Když mě bolí třeba zub, tak ho taky nenechám přirozeně bolet a něco si na to vezmu.... Tak proč ne. Pak když přišel den D, ráno mně praskla voda, bolesti začali kolem 11 dopoledne a byly hned po třech minutách. Nebyla sem vůbec otevřená, tak sem ležela na rizikovým, protože ná sálech měli plno. Tam sem přešla až kolem páté, otevřená na 2 cm, bolesti už byly hodně silný a po pěti minutách. Když se ani o osmi večer nic nedělo, tak přišla PA že mně píchne epidurál ať se do rána vyspím, že pak mně dají něco pořádnýho na vyvolání. Nakonec přišel takovej fajn doktor, prohlídnul mně a řekl že to ukončíme císařem, že do rána nebudeme čekat. Byla sem ráda, četla sem hromadu příběhů kdy se pořád na něco čekalo a pak to málem špatně dopadlo. Ještě sem teda zapoměla napsat že malá byla v poloze KP. Po tom epidurálu sem se nakonec úplně otevřela během dvou hodin, ale malá nebyla sestouplá dole, takže kdyby se čekalo do ráno, tak by to ten císař jenom oddálilo. Narodila se ve 23.59 Druhý dítko bylo taky císařem a byla sem spokojená. Pokud ty lékařský zásahy mají rozumnej důvod, tak by se jim nemělo bránit. Kdybych je večer přemlouvala že chcu porodit přirozeně a bez epidurálu, tak bych noc strávila v bolestech a stejně by mně to bylo k ničemu.

lukza
22. srp 2010

Tak já ti moc neporadím jen ti chci napsat že já strašně chtěla rodit přirozeně ale nakonec bylo vše jinak malý zutal KP a já musela na císaře nakonec aji o tři týdny dříve praskla mě voda a do rána sem čekala než se provedl císař takže aji kontrakce sem si zažila pěkně křížové.takže ti chci říct že člověk si to muže naplánovat ale nakonec to muže byl vše uplně jinak doufám že druhé mimi bude už přirozeně protože bych si chtěla moc zažít porod vím že to není asi žádná slast ,ale popravdě ani ten spinální císař kdy anestezie odchází, takže ti přeji at se rozhodněš jak chceš ale at jsi nakonec spokojená 😉

weri1
23. srp 2010

já si myslím, že každá to má jinak. Mě když píchli vodu, tak mamka říkala, že do 2 hodin rodím-ona to tak měla, a já nic, dali mi epi na urychlení porodu-změkčení hrdla, oxytocin, ale malej byl moc vysoko tak po 15 hodinách jsem svolila k císaři.
Myslím si, že není lepší 5 hodin silných bolestí jak 20 hodin mírnějších. Když jsem měla kontrakce skoro minutu a po minutě, myslela jsem, že je po mě. Po těch 10 minutách o něco slabších byly lepší, aspoň na chvilku odpočínek a pauza, proto jsem to taky vydržela tak dlouho. Kontra mi začaly ve 22 hodin v pondělí a malinkej se narodil v 19:54 v úterý
Klystýr mi nepřipadá, že by zhoršoval porod
Jinak já se epiduralu hodně bránila, ale pak když mi vysvětlili, že mi může i pomoct-nemyslím od bolesti, tak jsem do toho šla. Musí být dobrej anesteziolog!!!Kterýho já měla
Myslím si, že když není jiné východisko, tak proč porodu trochu nepomoct. Já absolutně věřila doktorům a dobře jsem udělala.

caramilla
20. bře 2011

Jednoznačně bych se klonila k přirozenému porodu. Zásahy mohou porod narušit. Porod je přirozený proces dítěte a matky a zásahy jsou něco narušujícího. Teď vynechávám situace, kdy jde o život nebo zdraví, těch je malinko, ale jsou, tam pak je situace jiná. Já rodila 30 hodin. 12 hodin kontrakcí. Ale kontrakce přicházely postupně, zvykala jsem si. Bylo to úplně v pohodě, hezký. Já bych jednoznačně upřednostnila klidne 48 hodin přirozeného porodu s pomalu přicházejícíma kontrakcema, než 2 hodiny superrychlý intenzivní šok. I pro miminko je delší cesta lepší.
Přirozený porod má zásadní výhodu - mezi kontrakcemi je po celou dobu až do konce vždy pauza, kdy se tělo regeneruje a odpočívá a to dává sílu kontrakce zvládat. Měla jsem srovnání sebe a ostatních maminek a kamarádek. A dost se tohle potvrdilo. Měly to třeba jen 5 hodin, ale kontrakce nastoupily hned velmi silné, rychlé a neměly pauzu na odpočinek.
Je to ale osobní pohled🙂

baris
20. bře 2011

Ono strašně záleží na tom, jak bude u tebe porod probíhat. Třeba pak budeš ráda, když do tebe narvou všechno 😀

Já měla první porod vyvolávaný (přenášela jsem). Po 21hod mi zavedli tabletu, bolesti jsem měla hned, ale ne moc velké, spíše pravidelné, že se nedalo moc spát, takže jsem chodila po chodbě a sprchovala se (bolely mě záda). Ranní směna sestřiček mě okolo 6:30 odvedla za Dr.- pro další tabletu na vyvolávání a já se pořád oháněla po epidurálu, ale Dr. mě hned poslal na porodní sál, já tak tak zavolala manžela a v 7hod byla Káťa na světě. Epidurál jsem samozřejmě nedostala, protože jsem už měla "hlavu Kátě mezi nohama" 😀 😀 😀

Druhý porod byl fofr - po 5hod první kontrakce, v 6 hod jsem ještě dávala prádlo na sušák, čekala, až mamka přijede hlídat Káťu a pak jsem s manželem vyrazila do porodnice. To mi už bylo docela zle - kontrakce skoro co 1 min. Dr. mě opět poslal rovnou na sál a Kája se narodila v 7.15. Takže epidurál opět pasé. Jo a plodou vodu mi u Káje píchli během tlačení, protože nějak nechtěla rupnout. Žádný rodzil jsem nepocítila, ale to bude asi tím, že Kája za dalších 10min byla venku.

A rozhodně jsem neměla chuť ani čas rodit do vody jak jsem původně chtěla. Byla jsem ráda, jak jsem se odplazila a vyškrábala na to lehátko. U mě naštěstí po pár tlačeních obě holky vylezly rychle ven - za 15min jsem měla obě holky venku.

Ale rozhodně, kdych měla trávit v porodnici několik dní a ne a ne porodit, pořád kontrakce, tak bych i klečela na kolenou, ať mi něco dají proti bolesti. Jde o to, aby jsi pak měla sílu na vytlačení miminka. 😉

jasekd
20. bře 2011

Prirozeny porod s pomalym rozjezdem, no neni to tak vzdy. Ja mela velmi mirne bolesti uz vecer, ale sly docela zaspat, tudiz je nepocitam, v 5 rano zacla pomalu odtekat voda, kontrakce najednou hned silne, po 5ti minutach, do hodiny po 3. V porodnici otevrena na 1 cm 😅 , po 4 hodinach bez medikace stale 1 cm, bolesti uz skoro porad. Praskli mi vodu a bolesti teda jeste silenejsi, nonstop krizaky vystrelujici do kycli, ale posun na 4 cm, no a venku byl za dalsi 4 hodiny.
Zasahy: prasknuti vody, Buscopan na uvolneni, ke konci oxytocin a kyslik, roztahovani branky a nastrih (padajici ozvy, velke dite, mala panev) Bolesti po zasazich jsou silnejsi, ale ani ty predtim nebyly moc k vydrzeni a nikam nevedly, bohuzel. Ted bych to chtela prirozeneji, samozrejme, jenze mi zas hrozi plan. sekce kvuli tomu, ze holcicka se bohuzel vratila do polohy KP 😖 Takze ono se moc planovat neda. Ja si myslim, ze kdyby se u toho prvniho porodu po tech 4 hodinach nalez aspon trochu posunul, ze bych vydrzela bez zasahu i dyl, ale takhle to byla docela bezmoc a tak jsem souhlasila s tim prasknutim vody. Kez by to ted vyslo na normalni porod, ted mam teda jedine prani, at se otoci, at muzu rodit normalne, treba i se zasahy 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru