Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

pavlina05
25. čer 2008

Ahoj porodní babičko!!!!!

Mám na p. prsu - bradavce malou ragádu a už mě to při kojení dost bolí...mám odstříkávta, vydržet to...ale nehojí se mi to.....Co poradíte?? Nebo z prsa několik hod nekojit???
Díky pAv

PS: po kojení mažu Bepapt.

Díky moc za radu

kajika
25. čer 2008

Dobrý den, mám již po porodu, ale zajímalo by mně co znamená =placenta je jak hadra=, syn se narodil drobný, měl 2630g 47 cm, den před termínem/vyvolaný porod pro zvýšený TK a trombofilii/, pupeční šnůru měl jen 27 cm dlouhou.

pavlina05
25. čer 2008

Porodní babičko, prosím ještě jeden dotaz.
Mám 15 dnů po císař. řetu. Jsem naprosto v pohodě. Kdy a jak mohu začít cvičit:
Díky moc

kulicka
25. čer 2008

Dobry den porodni babicko,

tak se hlasim taky s dotazem. No jo, zase jsem lovila informace na internetu 😅

Jak se pozna unik plodovy vody? Nekdo psal, ze se muze vak natrhnout a pak voda unikat pomalicku. Tak jsem se chtela zeptat, pac mam pravidelne (tak 5x za den) jakysi vytok ale dost vodnaty a nepachnouci. Takze unik moci to neni. Ale nebarvi to, takze na vytok, jaky jsem zvykla to taky nevypada. Je toho vzdycky takova louzicka jak po kapatku.

Dekuji 🙂

porodni_baba
autor
26. čer 2008

Hezký večer, mám jen pár minut tak nevím na co všechno stihnu odpovědět, a¨le snad alespoň na něco. tak postupně...

anta • 40tt • 24. červen 2008 v 08:49...dobré zprávy slyšíme rádi, tak teď už jen hladký porod 😉

lucky.lady • 1d, 34tt • 24. červen 2008 ve 22:06...bohužel vás nepotěším, ochránit ho nijak nemůžete, ani žádné speciální vyšetření není, ale vězte že komplikace na kterou myslíte je velmi vzácná. Snažte se být v klidu tím mimču prospějete nejvíce, i když je mi jasné, že se to lehko říká, ale těžko plní 😔 😔
Jinak tedy musím říct, že toho pan dr. za svoji dlouholetou praxi tedy viděl dost málo. Zdaleka tolik let praxe nemám a se změnou polohy i v pozdějším týdnu se tedy setkávám, nechci říct běžně, ale čas od času ano 😉

porodni_baba
autor
26. čer 2008

pavlina05 • 1d • Včera v 10:41...především dbejte na správné přiložení k prsu. Pokud je bolest příliš silná nezbyde než pár dní odstříkávat. Také je třeba hodně bradavky větrat. Po kojení nebo i odstříkávání natřít vlastním mlíčkem a nechat hezky na vzduchu uschnout, pak až namazat Bepantenem a schovat do podprsenky 😉
Přeju ať se ragáda brzy zhojí a zase kojíte chlapečka bez problémů 😉

lucky.lady
26. čer 2008

porodní babičko, děkuju. Jen chci ještě upřesnit, že pan doktor nemyslel jen změnu polohy plodu v pozdějším týdnu, ale že se nesetkal s tím, aby už bylo mimčo jednou hlavičkou dolů a z té polohy se zase vrátilo hlavou nahoru. Říkal, že jak se zaklesne mezi pánevní kosti, tak už tak prostě zůstane.
Ale moje mimčo je pořád hodně nahoře, tak možná proto nezakotví a nezakotví 😒

porodni_baba
autor
27. čer 2008

Dobrý večer, včera bohužel už nešel koník, tak jsem nestihla doodpovědět, takže snad dnes 😉

kajika • 25. červen 2008 ve 14:06...pronesl někdo u porodu???? pravděpodobně ano, asi je to myšleno tak, že prostě nemá typický svůj vzhled, který by zdravá placenta měla mít- někdy je slabší, menší atd (může být vlivem nemoci - vysoký tlak a podobně, hodně taky u kuřaček) - tím pádem pak nezvládá dobře miminko vyživovat a to je pak menší 😉 to je i váš případ, není potřeba se trápit, myslím, že hošíček všechno lehce dožene 😉

kulicka • 21tt • 25. červen 2008 v 18:05...jistotu vám dá pouze vyšetření roztokem - pokud podezřelou tekutinu zachytíte na vložku...o vodu pravděpodobně nejde, u pozvolného odtoku vody bývá jakoby pocit permanentního vlhka 😉

lucky.lady • 1d, 34tt • Včera ve 20:28...no i tento případ už jsem zažila mnohokrát... spíše u vícerodičky...kterou vy jste...prostě ve druhém těhotenství už ta hlavička nebývá tak fixovaná...nemějte strach 34tt je ještě brzy na závěry 🙂 🙂

lucky.lady
27. čer 2008

Děkuju babičko 🙂
Víte, já se nebojím druhého císařského řezu. Když to hold nepůjde přirozeně, tak to půjde jinak. Hlavně aby miminko bylo zdravé....
Ještě bych se Vás ráda zeptala na jednu věc. Doktor říkal, že mimčo nechce být hlavou dolů možná proto, že po tom císařském řezu je na děloze ta jizva. Nějaké srůsty. Myslíte, že na tom může být něco pravdy? Říkám si totiž, že jestli je to opravdu tak, tak tou hlavičkou dole nezůstane ani příště až to zkusí. A z toho vyplývá moje další obava (možná už hysterčím) že to mimčo prostě bude pořád zkoušet a tím víc vznikne riziko, že se nějak zamotá do toho pupečníku ☹. Prosím nezlobte se, že pořád otravuju, ale já se tím vážně docela trápím ☹.

Děkuju 🤐

kristynaw
27. čer 2008

ahojky,nevim,jestli si me jeste pamatujete :D ale jsem znovu tehotna... momentalne jsme se dozvedela, ze prvni vysetreni budu mit az v 12 tt... jak ti doktori vi,zda je vse ok,zda mimi bije srdicko atd? to se mam stresovat celych dalsich 6 tydnu?asi jo ze... minule s Abigail kvuli me deloze dvourohe me delali UZV uz v 6tt aby se ujistili,ze je vse ok....
ja si snad tu masinu koupim 😀

kulicka
27. čer 2008

Ahojte porodni babicko. Diky za odpoved. Ja primo citim, jak to vyteka a neni to neustale, takze to asi voda nebude. Navic za 14 dni jdeme na druhy UTZ tak uvidime estli je nejaky problem.
Pred chvili se mimi tlacilo ven z briska, delalo takovou bouli, tak asi pozdravuje 🙂

Kristy, my jsme taky meli prvni UTZ az ve 12 tt. Myslim, ze kdyby nebylo neco v poradku, ze to poznas. Hlavne nestresuj ju?

Tak doufam, ze mi to zas konik nesmaze

porodni_baba
autor
2. črc 2008

Dobré ráno 🙂 i když opět jen v rychlosti, budu se snažit zodpovědět všechny dotazy 😉

lucky.lady • 1d, 35tt • 27. červen 2008 ve 22:04...ano na srůstech jistě něco pravdy být může, ale v děloze by tedy být neměli, a rozhodně neznemožňovat mimču polohu hlavou dolů. I když je pravda, že co se týká polohy koncem pánevním, víme toho stále velmi málo 😉 Pokud by ale takovýto problém byl, miminko by pravděpodobně vůbec nezkoušelo otočit se hlavou dolů 😉 Jste 35tt já myslím že tolikrát už to zkoušet nebude abyste měla mít obavy ze zamotání do pupečníku - ta mimochodem vznikají o hodně dříve, kdy má miminko daleko více místa v děloze a může se otáčet vcelku volně kam ho napadne 😉 Trápíte se zbytečně, i miminko kolikrát hoooodně omotané do pupečníku nemá nejmenší problém se narodit, a i další komplikace jsou vyjimečné 😉 Hlavu vzhůru, do konce těhotenství už zbývá jen pár týdnů a pak už svého drobečka budete mít u sebe a pochybnosti se rozplynou...

kristynaw • 1d, 7tt • 27. červen 2008 ve 22:06...jistěže pamatuji 😉 Ti doktoři to neví a vy nestresujte. Možná se vám bude zdát kruté, ale víceméně prosazuji názor, že prvních 12tt patří prostě přírodě - ona rozhoduje a tak to má být. Vy pokud nemáte problémy jako krvácení nebo špinění buďte klidná, mimísek je jistě vpořádku a zavrtává se u vás 🙂 🙂

kulicka • 22tt • 28. červen 2008 ve 00:05...taky miminko zdravíme 🙂 🙂 pokud to není neustále zřejmě půjde o výtok. Upozorněte na to lékaře na další poradně 😉 a hezky si užijte UZ ať vám mimísek hezky zamává 🙂

lucky.lady
2. črc 2008

Porodní babičko moc Vám děkuju 😵
opravdu jste mě uklidnila. Jste zlatíčko. Ještě bych Vás využila na jednu radu 😅. Při prvním dítěti jsem měla opravdu nesnesitelné bolesti při kojení. Dětská mudr. mi poradila odsávat. Ale to byl bohužel začátek konce ☹. Vydrželo mi to asi měsíc. Pak bylo mlíčka tak málo, že přišlo dokrmování a postupně úplný konec s kojením.

Teď jsem četla o masáži bradavek v těhotenství kartáčkem na zuby. Jako že si ty bradavky teď zvyknou a "zhrubnou" a potom samotné kojení nebude tak hrozné.

Mohla byste mi prosím napsat Váš názor na tuto masáž? Případně jak často a jak ji provádět? Chci udělat úplně všechno proto, abych teď mohla kojit alespoň půl roku a aby to nebylo utrpení...
Děkuju Vám, jsem Vám opravdu moooc vděčná. A vůbec jsem Vám vděčná za to, že svůj volný čas věnujete nám, zoufalým matkám a těhulím 😵 🙂

theresa
2. črc 2008

Dobrý den porodní babičko, ráda bych se Vás zeptala zda už jste se v praxi setkala s vaginálním plastovým kroužkem. Včera mi ho doktor zavedl, protože nemám už skoro žádný čípek, prý miminko udrží do 38.týdne a pak mi ho vyndá. Jenže já moc nerozumím tomu, co by se stalo, kdyby třeba porod přišel dřív, nezpůsobil by kroužek nějaké velké problémy nebo bolesti, než by jsme dorazili do porodnice? A může s plastovým kroužkem přijít porod stejně nečekaně a se stejnými příznaky, jako kdybych kroužek neměla? Do sexu už se asi taky pouštět nemámë, o tom se doktor vůbec nezmínil a ani jsem nevěděla co manželovi včera říct?

kajika
2. črc 2008

Dobrý den a děkuji moc za odpověd.Měla bych ještě jeden dotaz kolik je normální hodnota pulsu dítěte při CTG, a na kolik může puls zpadnout při kontrakcích v druhé době. Jinak si velice vážím vaší poradny, že to zvládáte i při tak náročném povolání, jen mně mrzí že máme internet až ted, kdy už mám obě děti nasvětě. Jinak bych měla daleko víc dotazů. Děkuji

kulicka
2. črc 2008

Porodni babi dobry den

Dekuji za odpoved. Vcera jsem to konzultovala s lekarkou pri pravidelne mesicni kontrole a ta taky rikala, ze esti to neni neustaly odtok, tak je to v poradku a je to jen vytok 🙂

Mimi je ted posledni dobou strane zivy. Doktorka chtela poslouchat ozvy a skoro se ji to nepodarilo 😀 A ja ho citim cim dal vic. Je Pekne aktivni! Tak doufam, ze se nam nezamota 😅 Da se tuto nejak ovlivnit? Umi se vymotat samo? A lze mu nejak pomoct kdyby bylo zamotany? Treba polohama nebo pohybama? Zatim tam ma uplnou diskoteku, na parketu mista dost, tak to jen takovy dotaz.

Thereso, moje tchynka mela vaginalni krouzek kdyz cekala svagra a ten se narodil v pohode v terminu. Rekla bych, ze pokud ti ho nemuzou vyndat vcas, ze sam vypadne 😀 pac pri porodu se cipek "spotrebovava" takze pak uz nejni. Pri nejhorsim si ho mozna muzes i sama vyndat by mi rekl muj rozum. Bude to neco jako pesar ne? Ale mozna se pletu na cely care 😅 Kazdopadne mas jeste cas, tak to ti urco porodni babi nebo nejakej doktor odpovi fundovane 😉

kristynaw
2. črc 2008

diky babi..prave posledni dva dny mam ruzove spineni..takze si asi minimalne tem doktorum zavolam...

tydyt
3. črc 2008

Dobrý den, porodní babičko. Chtěla bych se zeptat (včera jsem měla termín porodu, ale děťátku se ven ještě nechce 😉 ) : Došla jsem teď z vyšetření z porodnice, tam všechno vpořádku, nic nového - a když jsem se vrátila, tak jsem zjistila, že ze mě "cosi" vyšlo. Řekla bych, že by to měla být hlenová zátka, ale nebyl to hlen, spíš takový ten tmavěčervený kousek, co (aspoň u mě) vychází při nejsilnější menstruaci. Tak nevím, jestli je to hlenová zátka? Mám zavolat do porodnice (kde jsem před chvílí byla)? Děkuji moc za odpověď.

porodni_baba
autor
3. črc 2008

Dobrý večer, tak mám zase chviličku tak rychlovka 😉

lucky.lady • 1d, 35tt • Včera v 09:34...jsem ráda, že jste alespoň o trošičku klidnější, věřte že to dělá hrooozně moc 🙂 😵
Ke kojení. Předně přesto co se dnes propaguje, ne každá jsme ke kojení stvořená, ale to jen na okraj. Většina žen samozřejmě pokud chce a má zájem kojit může.
masáž kartáčkem bych vám nedoporučila, je příliš drastická, a spíše si ty bradavky zničíte ještě než dojde na kojení. SPíše doporučuji chodit doma bez podprsenky, aby se ty bradavky jakoby třely o látku, a pak masáže ve sprše teplou a studenou vodou a masáž prsty 😉 Kojení by bolet nemělo, je potřeba dobře začít- přikládat správně, správně kojit. Nevím v které porodnici budete rodit, a kde jste rodila první miminko, ale opravdu hodně záleží na tom začátku. Pokud se nějaké problémy vyskytnou doma neváhejte a kontaktujte laktační poradkyni v místě bydliště - to taky hodně pomůže- na dálku se příliš radit nedá- je potřeba aby vás viděla, jen tak může připadně opravit chyby a pomoct. Věřím, že když jste se rozhodla svoje druhé miminko kojit do půl roka, kojit budete 😉
Hlavně jste druhorodička, takže starost o miminko už bude více méně oprášenou rutinou, a budete se moct soustředit na kojení 🙂

porodni_baba
autor
3. črc 2008

theresa • 33tt • Včera ve 12:19...spíše se od těchto věcí v moderní medicíně ustupuje, tím ale nechci tyto metody nějak shazovat. 😉 Kdyby porod přišel dřív, kroužek by nic způsobit neměl. Buď by mohl vypadnout sám nebo by ho v porodnici odstranili 😉 Ano porod může přijít a bude vypadat stejně s kroužkem jako bez něj 😉
Manželovi řekněte,že je třeba aby miminko ještě pár týdnů se v bříšku dopeklo- alespoň do 36 ukončeného týdne, pak bych se sexu už nebránila. Pan dr. se asi nezmínil, protože to považoval za samozřejmost, což je ale samozřejmě chyba 😒 Hodně štěstíčka a po porodu se těšíme že nám povíte 😉

kajika • Včera v 17:08..normální hodnota tzv. bazální frekvence je 110-150/min, výkyvy směrem nahoru jsou žádoucí, směrem dolu příliš ne- těžko se vysvětluje 😉 S druhou dobou porodní je to složitější, záleží na jak dlouho ta frekvence padá, a taky přesně kdy? jestli v průběhu té kontrakce nebo až po ní, ale běžně i k 60ti bez následků, pokud hodnotí někdo kdo umí, a pokud to není dlouhodobé 😉 Spíše je vždy potřeba vidět křivku než hodnotit puls zachycený v jednu chvíli 😉

kulicka • 22tt • Včera v 18:05...dobře že se s lékařkou shodneme 😉 Jen ať se mrská. Zamotání nijak ovlivnit nejde, nechte to na miminku ono ví samo nejlíp co si ještě může dovolit 😉 rozmotá se samo 😉

kristynaw • 1d, 7tt • Včera ve 21:12...určitě se nechte zkontrolovat 🙂

tydyt • Dnes v 11:11...zavoláním do porodnice nikdy nic nezkazíte. ale uklidním vás, nic velkého se neděje. Nejde tedy o hlenovou zátku to byste poznala. ale o zakrvácení po vyšetření, velmi časté v tomto tt. Krev se nahromadila v pochvě a srazila- proto ta podobnost s menstruací. čípek už je teď velmi křehký, připravený na porod, a proto na vyšetření může zareagovat povrchovým kontaktním krvácením. Nic zlého to neznamená, pokud je to jednorázově, nebo se slábnoucí tendencí 😉

tydyt
3. črc 2008

Děkuji za odpověď, Potom už jsem měla jen trochu špinění a teď večer už nic. Tak snad je to opravdu jen po tom vyšetření. Mě tam znejistila hlavně ta sražená krev... tak moc děkuji za vysvětlení (a uklidnění 🙂 ).

lili03
4. črc 2008

Dobrý den, porodní babi. Vzhledem k tomu, že jsem při zátěžovém testu na cukrovku vyzvracela tu glokózu, doktor mi řekl, že test již opakovat nebudou. Sestra mě ujistila, že se nemusím bát, že by problém poznali z moči. Kdyby ho však poznali, proč by se vůbec pak chodilo preventivně na tyto testy? Je možné mít cukrovku, aniž by v moči cukr našli?
Sice jsem pro jistotu sladké omezila, ale přece jen - při případné cukrovce bych musela držet trochu drastičtější dietu. Tak abych něco nezanedbala. Nerada bych ji zase držela zbytečně, pořád mám totiž hlad a taky jím hodně ovoce.
Projevila by se cukrovka nějak výrazně? Poznala bych to?
A ještě jeden dotaz, když vyjde test ve 24.týdnu negativně, může se stát, že cukrovka se objeví později - to už se to potom nezkoumá?
Děkuji moc za Váš čas, L.

kristynaw
6. črc 2008

ahoj babi,tak o miminko jsme prisli ☹

lucky.lady
6. črc 2008

kristy... je mi to moc líto ☹

kulicka
6. črc 2008

kristy, to je smutne ☹ ... drzte se 😔

anta
6. črc 2008

Tak porodní babi, už máme na světě mimíska od 27.6.08, jmenuje se Honzík, měřil 51 cm a vážil 2960 g, takže zpětně děkuji za Vaše rady, hladký porod to zrovna nebyl 😀 , ale i tak se už z mimíska pěkně radujeme, je to pěkný ďáblík 😉

maova
6. črc 2008

Dobrý den porodní babičko, děkuji moc za minulou odpověď. Utrogestan mi doktor předepisuje pořád, je to kvuli minulému potratu ve 23tt, takže ho poslouchám a beru dál, jak radí.
Chtěla bych poprosit o další radu. V pátek mě začalo bolet víc břicho, byla to bolest jako při MS a když to neustupovalo, zajeli jsme radši na pohotovost. Tam mi píchli Plegomazin a dostala jsem rozpustné magnezium. Včera už břicho tolik nebolelo, jenom se mi objevil takový hlenový výtok, který pokračuje chvílema i dneska a bolest břicha se změnila spíš v takový tlak. Minulé těhotenství jsem tenhle hlen, ale ve větším množství pozorovala dva dny před potratem a tak mám teď strach, aby se zase něco špatného nedělo. Je takový výtok normální? Děkuji předem moc za odpověď.

kulicka
6. črc 2008

Anto gratuluju a Maovo drzim pesticky at to tentokrat dobre dopadne

bajunka
6. črc 2008

Ahoj babičko, chci se zeptat četla jsem že používání rektální rourky je návykové...jak moc velký je to problém, protože ji u malé používám docela často,ale prostě když pláče kroutí se jako žížala a vše ostatní(čajík já i malá,masáže pupíkem, cvičení nožičkama, nahřívání bříška) selhalo tak prostě to jediné ji uleví?
A potom se chci zeptat co pomáhá na potničky,má je na obličeji a na krku,nechci ji zbytečně mazat krémy pokud to odezní samo.
Moc děkuji za odpověď

kulicka
6. črc 2008

Ahojte babicko,

tak opet s dotazem : posledni dobou mam zizen. Priznavam, ze je tu horko (celkem). Jenze ja se napiju a mam zizen! Ono totiz nekolik hodin nic necitim a pak najednou velka ziza. Tak vypiju velkou sklenici a mam porad zizen! Jenze kdyz mam moc vody v zaludku, tak se mi chce zvracet... Denne vypiju tak 1.5l vody minimalne . Zatim me zadne otekani netrapi. Cim by to mohlo byt? Mam tedy pit vic?
Dekuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru