Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

arty
24. črc 2008

Zdravím,
náhodou jsem narazila na tuto diskuzi a mám dotaz ohledně antikoncepce po porodu (nevím teda jestli mi v tomhle poradíte, píšou Vám tu spíš těhulky). Jsem 2 měsíce po porodu 2 dítěte, více dětí už neplánujeme. U Dr, při kontrole po šestinedělí jsem odmítla pilulky, nechci žádné hormony, myslím že určitě malé množství do mléka jde a navíc mám s antikoncepcí velký problém (skoro žádná mi nesedí). Tak chci vědět jak moc je riskantní si s manželem dávat jen pozor (styk míváme 2-3 týdně). Nebo jakou jinou cestu zvolit, tělísko taktéž odmítám.
Předem moc děkuji za odpověď.

porodni_baba
autor
25. črc 2008

dobré ráno 🙂

kobylka23 • 20tt • Včera v 19:59...ANO, bez námitek 😉

vrana • 30tt • Včera ve 21:27..odpověď nebyla dost rychlá, takže už se to trošku vyřešilo samo. Při takovéto pochybnosti o odtoku plodové vody (a to v kterémkoliv tt) je potřeba jet do porodnice. 😉 udělali jste správně 😉 Paní dr. má pravdu, opravdu je to nemožné, a v porodnici jsme od toho abychom řekli zda ano nebo ne. Kontrola nikomu neublíží, a hlavně si neříkejte, že někoho obtěžujete, je to naše práce 😉
ke zprávě:
děloha normotonická (tedy bez kontrakcí) 😉 mimčo je v poloze podélné koncem pánevním- tedy prozatím zadečkem dolů. vzdálenost vrcholu dělohy od stydké spony je 29cm (to orientačně mluví o velikosti miminka - naprosto odpovídá vašemu tt). 😉
PRO test neznám- zřejmé PROM test- chemický test na určení odtoku plodo´vé vody- u vás negativní=voda pl. neodtéká 😉
UZ už jen potvrdil polohu miminka, a že placenta je vpořádku, monitor fyziologický, tedy ok 😉

porodni_baba
autor
25. črc 2008

arty • Včera ve 22:36...jistě- ve své profesi řeším i atk 😉 hormonální atk vylučujete. dávat si pozor je riskantní dost, procenta vám z hlavy nepovím 😖 Můžete zvolit metodu plodných neplodných dnů, ale riziko bude podobné. Zbývá tedy kondom nebo pesar, případně spermicidní krémy.
Jako nejvhodnější mi pro vás ale vychází tělísko - neznám důvod odmítnutí - moderní tělísko je velmi pohodlné a ženy si ho chválí. Případným řešením by byla i sterilizace 😉

dita22
25. črc 2008

porodní bábi,mám dotaz,dnes mi brali na interním vyš.krev KO,panel a d-dimery,vše bylo vpořádku až na d-dimery ty jsem měla vysoké nad 1000,je to moc?Jak mi to může uškodit v těhu,můžu se tomu nějak vyvarovat? Brali mi je kvůli otokům nohou ale nebyly moc velké a tlak mám taky nižší.Děkuji

katarinkad
26. črc 2008

Dobry den,
Bola som na utz v 29+6 tt a tam mi lekarka namerala nasledovne hodnoty: BPD 79,2, FL 54,5, AC 240,2, EFW 1 326 g. Robili mi aj prietoky a tie vraj neboli velmi dobre. Vysla mi hodnota 0,78. Som z toho dost znepokojena, bojim sa ci je babetko dostatocne vyzivovane a ci nezaostava v raste. Prosim Vas, myslite ze namerane hodnoty su pre dany tyzden mojej gravidity zle? Ake vlastne maju byt optimalne hodnoty prietokov? Nikde sa to neviem docitat.
Velmi pekne dakujem za vasu odpoved.

arty
26. črc 2008

Moc děkuji za informace, jen jsem se ujistila v tom co jsem si myslela. Mějte se....

porodni_baba
autor
28. črc 2008

dita22 • 24tt • 25. červenec 2008 v 15:22...D-dimery by měli dosahovat hodnot pod 190 mikrog/l...z toho je jasné že vaše hodnota je opravdu vysoká. Jde o hodnoty koagulace (tedy správné srážení krve)...uškodit vám to může velmi, vyvarovat se vy sama nemůžete, patříte na hematologii, měla by se dovyšetřit koagulace a nasadit léčba 😉 Minimálně tedy sledovat hodnoty s odstupem- měla byste být pod dohledem 😉

porodni_baba
autor
28. črc 2008

katarinkad • 31tt • 26. červenec 2008 v 11:46...velikostně miminko naprosto odpovídá týdnu těhotenství 😉 Ani hodnota průtoku se mi nezdá nijak špatná. V růstu miminko jistě nezaostává. A co řekla lékařka, když hodnoty podle ní nejsou dobré?? bude se UZ opakovat??
Optimální hodnoty se těžko dočtete, liší se to dle tt, a jsou na to složité grafy - a hlavně se tyto liší i jedno pracoviště od druhého 😉

gedren
28. črc 2008

Porodni babicko, mam mozna malicherny dotaz 🙂 Od zacatku tehotenstvi trpim uplne maniakalnim hladem, jak nejim nekolik hodin, zacne me hrozne bolet bricho. Najedeni vetsinou pomuze, ale zalezi na tom, co snim, nekdy je mi pak jeste hur. Myslela jsem si, ze mam takovy hlad proto, ze jsem tehotna i kojim, ale ted uz nekojim, no a je mi cim dal hur, zacinam mit strach, jestli je tohle normalni, nebo mi neco neni (co ja vim, jatra, cukrovka, houby tomu rozumim...). Pri minulem tehotenstvi jsem jedla uplne normalne (tj. docela malo), takovehle hladove obdobi jsem tehdy mela jen kratce v patem mesici.

Poradila bych se v poradne, ale moje doktorka ma dovolenou, objednala me az na zari, takze jen abych vedela, zda mam pripadne plasit a zajit za jejim zaskokem, a nebo je to proste normalni a musim si zvyknout 🙂

Diky predem!

bubla08
29. črc 2008

hezký den, porodní babičko,
s miminkem začínáme třetí týden společného žití 🙂 a stále plně kojím. Bojím se ale, abych o mlíko nepřišla, protože poslední 3 dny se mi už tak nenalívají prsa. Měla jsem je vždy úplně tvrdá a docela mě i pnuly, ale teď jsou spíš měkká a menší, ikdyž mlíko teče proudem dál. Možná by to mohlo být tím horkem, ale raději se ptám, jestli mi nemůžete nějak poradit. Moc děkuji za jakoukoli odpověď 🙂

dita22
29. črc 2008

porodní babičko,děkuji za váš názor,určitě to tak nenechám,bojím se-děkuji

dita22
29. črc 2008

porodní babičko a chci se ještě zeptat,u takto vysokých hodnot dimerů se můžu dočkat i císaře? děkuji

porodni_baba
autor
30. črc 2008

gedren • 1d, 14tt • 28. červenec 2008 v 18:10...řekla bych že je to naprosto normální. vaše tělo si samo říká co potřebuje 😉 snažte se jíst často po malých dávkách..kdyby se stav zhoršoval nebo přetrval do toho září, jistě se připomeňte v poradně, bylo by dobré provést alespoň základní krevní odběry 😉

bubla08 • 1d • Včera v 10:52...řekla bych že jde spíše o pocit než o realitu. prsa už si na kojení víceméně zvykla, přizpůsobila se...tkáně už nejsou oteklé, proto subjektivní pocit může být že prsa už nejsou tak nalitá. Pokud ale miminko normálně polyká a hlásí se v relativně rozumných odstupech jistě není čeho se bát. Mlíčka bude dosti 😉 sama přiznáváte že mlíčko teče proudem. věřte svému tělu 🙂

dita22 • 25tt • Včera v 16:15...pouze hodnoty D-dimerů asi důvodem k císař. řezu nebudou, spíše pokud by se vyskytly nějaké další komplikace. Opravdu je to na sledování 😉

oriorin
31. črc 2008

Dobry den holky a babicko,
mam dotaz ohledne okapavajici plodovy vody. Posledni asi 3 dny se rano probudim a pripada mi, jakoby ze me celou noc malinko vody vykapalo. Neni to louze nebo tak neco, jen je to proste vlhky pocit. No nevim jestli to je vytok, ja jsem prave mela vytok vzdycky takovej do bila, jako nepruhlednej a ted je to obcas uplne pruhledna cira voda, ale neni to nejak moc, ale stejne mi to toho brouka do hlavy nasadilo. Pres den je uplne jedno jestli lezim, chodim nebo sedim, to na to vliv vubec nema, ale sem tam, tak jednou za hodinu az dve se tam jako nahromadi takova vetsi kapka.
Mam tedy cely den nosit vlozku, ktera bude dostatecne mokra asi az tak po dni a vyrazit s ni k doktorovi a nebo to na plodovou vodu nevypada?
Dekuji.

parybka
31. črc 2008

ahoj babi, mám teoretický dotaz. Při otěhotnění přes danu... může to mít vliv na vývoj plodu? je možné poškození plodu v tom smyslu, že to tělísko jakoby vroste do plodu a poškodí ho?

porodni_baba
autor
2. srp 2008

oriorin • 39tt • 31. červenec 2008 ve 13:01...dobrý den, při takovéto pochybnosti vždy k lékaři. Na vložce stačí pár kapek, u lékaře nebo v porodnici udělají test a hned bude jasno 😉 na dálku soudit nelze

parybka • 1d • 31. červenec 2008 ve 14:15...teoretická odpověď - nikdy jsem o tom neslyšela, všechny děti které se narodili i přes zavedenou "danu" byly vpořádku 😉 Teoreticky možné to ale jistě je 😒

meleri
3. srp 2008

Ahoj babičko,

jsem celkem vyděšená..dneska jsme se byli projít k řece, asi 1 km a pak jsme se koupali, bylo hodně horko. Na zpáteční cestě mě chytla strašná bolest v zádech na pravé straně, nad křížemi tam co je ledvina, a zároveň zvracení..pak to zničeho nic přešlo, a pokračovali jsme co nejrychleji k autu, pak mě to chytlo zase, ale ještě víc, jako by křeč a zas chut na zvracení..tedkom už jsem doma, křeč je pryč, ale pořád to bolí tam co je ledvina..nikdy se mi to nestalo, tak nevím, je to těhotenstvím? Za dva týdny mám letět na dovolenou a mám strach, že se to zas stane...

meleri
3. srp 2008

nebo já nevím, jestli je to ledvina, je to už tak v pase, ta bolest, ale jakoby na boku... ☹ no snad se to už nevrátí..

tanuki
4. srp 2008

Milá babičko, dnes mě Dr. vystrašila v poradně, než se dosatnu na lepší UZ do centra, asi to chvíli potrvá, tak bych se ráda zeptala na Váš názor... jsem na začátku 31.tt, podle UZ méně plodovky a placenta GRADE 2, takže prý na svůj věk příliš zralá a že to pak bývá na porod cca ve 35.tt. CS je stále 0, maličká je drobek - téměř 1,3kg, takže bych za měsíc moc rodit nechtěla ☹ Znamená to tedy, že se bude placenta předčasně odlučovat? Nebo se bude hlídat, aby nebyl rozsáhlejší infarkt? Snažím se být v klidu, ale mám pěkný strach..

krtinka
5. srp 2008

Dobrý den babičko,
dnes jsem 9+2tt dle ultrazvuku. U gynekologa jsem již byla 2x, pokaždé mi dělal utz a po druhé mě prohlížel vnitřně a měříl pánev. Vše je v pořádku.
Ale udivuje mě, že mě nebral krev. Na internetu jsem se dočetla, že by se měla brát nějak do 10. týdne. Nemám tam raději zavolat a připomenout se, že na mě "zapomněli"? Na další poradnu jdu 28. 8., což budu v nějakém 13. týdnu.

A další dotaz ohledně prohlídek u obvodního, zubaře a na plicním. Dr. o tom mluvil úplně poprvé, že se na další poradně domluvíme, ale již se nezmínil. Nebo to se mám objednávat sama, bez nějakého doporučení od dr. gynekologa.

Mockrát děkuji za odpovědi a děkuji za tuhle poradnu.

divabara
5. srp 2008

Dobrý den babičko,
obracim se na vas s prosbou oradu. Dnes jsem byla na kontrole u me pani Dr....Dle UZv jsem 32+3, cipek je mirne pootevren a je mekky, CS 3, děložní kanál uzavřen. Navíc mi při kontorle ztvrdlo bříško. Dostala jsem magnesium 3xdenně 2 tabletky a byl mi doporučen klidový režim. Nevím, jeslti se mám znepokojovat a jestli mi hrozí predčasný porod či je takový nález v tomto týdnu relativně normální. Na další kontrolu jdu za 3 týdny...
Děkuji moc za odpověď.

krispule
5. srp 2008

obrý večer - dost možná že se už jen nudím, ale se chci zeptat, nemáte-li radu na to jak porodit "kdy chcete"...blíží se to krásné datum 8.8.2008...ofiko termín mám 10.8...což tomu trošku pomoct?

Děkuju

toni78
6. srp 2008

porodní babičko-určitě jste už na otázku kterou vám chci položit,odpovídala,zajímalo by mě jaký názor máte na čaj z malinovníku,od kdy se má začít pít a jak často,myslíte si že to aspon trochu usnadnuje porod? Děkuji

porodni_baba
autor
6. srp 2008

ve velké rychlosti 😎 dobrý den přeji 🙂

meleri • 22tt • 3. srpen 2008 v 18:37...může jít o náznaky ledvinné koliky, v každém případě při návratu nebo zhoršení obtíží k lékaři (UZ ledvin poví více) 😉

tanuki • 31tt • 4. srpen 2008 v 16:47...zralejší placenta pouze věc k hlídání. Hlavně růst miminka. K odlučování není důvod. K vyvolání porodu ano, pokud se prokáže že miminko neprospívá- tedy že větší profit bude mít ze života venku i když mírně nedonošené. Žádný strach všechno dobře dopadne 😉

krtinka • 10tt • Včera v 07:14...nevím jaký odběr krve myslíte, ale pokud základní těhotenské náběry- postačí v tom 13tt 😉 Zavolat tam určitě můžete, tím nikdy nic nezkazíte 😉
Obvodního i zubaře si zařiďte až na to budete mít čas a náladu 😉 Plicní už se většinou nedělá - pokud na tom bude váš lékař trvat, určitě vám to připomene 😅 Doporučení není potřeba, pouze těhotenská průkazka, kde příslušní lékaři vyplní příslušné kolonky a zvěční svůj podpis a razítko 🙂

porodni_baba
autor
6. srp 2008

divabara • 33tt • Včera v 16:52...předčasný porod hrozí kdekoliv a komukoliv, žádný strach. To co popisujete je naprosto běžné, a po 34tt se doporučuje magnesium spíše vysazovat než s ním začínat 😉

krispule • Včera v 19:59...to opravdu nemám, zkuste sexovat, ale úspěch nezaručuji 😀 kdybych měla zaručený recept tak mám minimálně Nobelovu cenu 😀

toni78 • 1d, 32tt • Dnes v 09:22..názor kladný jednoznačně- rozhodně neublíží- rychlejší porod jak u koho, 100%ní není nikdy nic že 😉 záleží na mnoha okolnostech, ale jinak opravdu zkušenost dobrá 😉
Jak často? Od 34tt 1 šálek denně, každý další týden přidat jeden šálek až do 4/den 😉

vlasta23
6. srp 2008

hezky den porodni babicko, Je uzasne, ze si hledate cas na odpovedi nastavajicim maminkam. Jak vidite z mnozstvi dotazu, u lekaru se toho casto moc nedozvime. 😖

Muj dotaz je: jsem v na zacatku 16tt. Mela jsem problemy s krvacenim-cervena krev jako ms-10 dnu-jedna mala vlozka denne.pozdeji ruzove. tedka to prestalo. Byla jsem na sonu a pozdeji mi obvodni lekarka volala, ze mam dirku v placente a proto krev odteka, dnes jsem byla na sonu znovu jinde a asistenstka nad tim kroutila hlavou a rikala, ze se tomu nerika dirka, ze to zadna dirka neni, ze je to LEAK, coz bych prelozila jako kapani, odkapavani, ale vice mi neekla. Nevite, co by to mohlo byt? Gynekolog nic moc vysvetlovat nechce, snazi se rychle pacienta vypakovat. Dekuji PS: rekli, ze bych mela lezet.

porodni_baba
autor
10. srp 2008

vlasta23 • 16tt • 6. srpen 2008 v 18:39...vlasti proto tahle poradna existuje 😉
Ze sona by měl vzejít důležitý údaj- a to kde se nachází placenta??? zřejmě bude někde nízko (až vcestné lůžko???)
Gynekolog má povinnost vám to vysvětlit - krvácení v těhotenství každou maminku vyleká - měl by vám vysvětlit co a proč se děje, to by ho zas až tolik času stát nemělo 😠
Pokud jde opravdu o vcestnou placentu - je na místě klid nejlépe tedy co nejvíce ležet, to je pravda. Tento stav se později s růstem mimča, potažmo dělohy může zlepšovat, pkacenta se jakoby vytáhne nahoru. 😉

pepibubu
12. srp 2008

ahojky porodní babičko,

chci se zeptat jenom na jednu maličkost. Podle poslední ms mám termín 20/8, ale podle utz až 2/9 - který termín se miminkům líbí víc - resp. který bývá přesnější? Upřímně už by mi nevadilo porodit ani zítra, ale jen abych věděla zda se psychicky chystat až na ten vzdálenější 😀

Díky

Pepi

lela78
13. srp 2008

Ahoj porodní babi,
Na posledním utz ve 30tt nám doktor napsal toto: AC 31tt FL 31tt a BPD 32tt. Takže máme o 2 týdny větší hlavičku, je to nějaký problém,nebo je to normální? Na jiný utz už asi nepůjdu,(moje gynekoložka ultrazvuk nemá) aby se rozměry případně zkontrolovaly. Děkuju za odpověď.

spetra
13. srp 2008

Porodní babičko, to je úžasné jak tu všem pomáháš... děkujeme....
Já dnes byla na kontrole moči, protože minulý týden nebyli výsledky dobré.... ale doufalo se že to bude mykozou, která už je vyléčena... Ale našla se opět bílkovina.... Navíc mi naměřili tlak 141/90 a to jsem měla vždy problémy s tlakem nízkým... Otoky nohou zatím nemám... doktor má dovolenou, byla jen sestřička... v pondělí si mám zavolat zda přijít na kontrolu dříve či dle plánu 1.9. Co to může znamenat? Můžu bílkovinu a tlak nějak ovlivnit? Děkuji za odpověď.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru