Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

erika2
21. srp 2008

Dobry den, taky bych mela jeden dotaz. Jsem v 36 tt a vcera na kontrole jsem mela na monitoru 2 slabe kontrakce za 20 min a CS mi doktor urcil na 7, takze hrozici predcasny porod a predepsal mi klidovy rezim a Mg 2-2-2. Mela jsem pocit, ze ke konci tehotenstvi uz se horcik nepodava, ze to muze pak komplikovat porod? A malinik asi necham ve skrini, to bych si to jen uspisila, ne?

kulicka
21. srp 2008

Evi, me tu delali test na cukrovku pred mesicem (tj tak ve 24 tt) ma se v 6. mesici. Vzali rano krev na lacno, pak dali vypit sklenici vody s rozpustenou glukozou a za hodinu nabrali krev znovu. Hodnoty vstrebavani ukazaly estli je vse OK nebo ne. Tohle se v CR nedela?

Lubico, nikdo nechce babicce lezt to kapusty (hi hi, ja vim, do zeli 😝 ), pac na to nemame, to je jasny, ale svuj nazor ci lepe : zkusenost preci pridat muzem ne? 🙂 Takze pis pis!

theresa
24. srp 2008

Dobrý den porodní babičko, měla bych dotaz ohledně krvácení po porodu. Dnes mám přesně tři týdny po porodu a pořád krvácím ( krev je jasně červená), jsou to čtyři dny, kdy ze mě vyšly dva kusy něčeho ( asi placenty, krev to nebyla, něco jako tkáň) o průměru 5cm až jsem se lekla. Teď nevím, co dělat, je to normální co se děje, patří to k šestinedělí?

porodni_baba
autor
25. srp 2008

Dobrý den všem 🙂

buri.furi • 19. srpen 2008 v 10:26...používat antikoncepci způsobem jaký uvádíte není zcela obvyklé 😒 Jinak jistě se při tomto užívání antikoncepční účinek nedostaví to se bát nemusíte, a ani není velmi důležité kdy přesně ovulujete. Znovu zvažte konzultaci s lékařem, popřípadě i s nějakým jiným kolegou 😉 Léčbě musíte především důvěřovat a to se u vás neděje, to je špatně. 😉

berunka • 22tt • 19. srpen 2008 v 11:30...moc nesouhlasím s vaším přesvědčením, že je lepší mít císaře plánovaného než akutního. a hlavně u vás by to ten akutní ani nebyl, protože by bylo vše nachystáno, a pokud by porod nepostupoval provedl by se císařský řez, ale to ponechme stranou. S vašimi pánevními rozměry (pokud byli správně měřeny) jde patrně o jasnou indikaci 😉
Při plánovaném císaři většinou platí, vybrat nějaký termín mezi 38uk tt a předpokládaným termínem porodu, většinou spíše dříve 😉

minonka24 • 20. srpen 2008 v 10:01...missedAB v 9tt- 3 měsíce po revizi jistě stačí pokud normálně menstruujete (doporučila bych počkat na minimálně 2 normální menstruace) 😉
Opakovat se může, ale s revizí nesouvisí, zamlklý potrat je vcelku běžný jev. Taková záchranná brzda přírody, když je něco špatně 😉

evulinkab • 20tt • 20. srpen 2008 ve 22:33...z moči se může a nemusí zjistit. Cukr v moči, což je to C v půkazce ještě cukrovku znamenat nemusí. 😉 co znamená A netuším musela bych vidět. běžně se vyšetřuje bílkovina, cukr 😉 žízeň je příznakem spíše u klasické cukrovky než u té v těhotenství, a po 24tt pravděpodobně půjdete na zátěžový test (tzv. pití sladké vody si už jste o tom slyšela) kde se jasně ukáže 😉 jinak v těhu jistě můžete mít vyšší potřebu tekutin i bez cukrovky 😉

drobecci • 1d, 37tt • 20. srpen 2008 ve 23:34...rozestup stydké spony\ a s tím spojené bolesti (i dosti velké) není v těhotenství vzácné 😒 bohužel 😅 nic jiného než odpočinek a potažmo porod už nepomůže ☹ a¨ˇt to máte co nejdříve za sebou 😉
praskání nelze po internetu identifikovat 😎

porodni_baba
autor
25. srp 2008

erika2 • 37tt • 21. srpen 2008 ve 21:23...v 36uk tt už se o předčasném porodu snad ani nedá mluvit, a magnesium už by nemělo být předepisováno 😉 Maliník si klidně uvařte, není schopen porod vyvolat to je mýtus 😉

kulicka • 30tt • 21. srpen 2008 ve 22:41..tenhle test se dělá, jen správně se ta krev nabírá navíc ještě i po 2 hodinách od vypití a vyšetřit by se měla pokaždé i moč 😉

zelí nebo kapusta nadýmá všechno 😀 😀 takže kojící nic nic 😀

theresa • 1d • Včera ve 22:12...těžko soudit na dálku, pravděpodobně normální šestinedělí. ty kusy jsou sražená krev, o placentu asi nešlo. spíše než že jde o čerstvou krev je třeba zhodnotit kolik prokrvácených vložek za den. Pokud z toho nemáte dobrý pocit- zajeďte si do ambulance porodnice kde jste rodila a nechte se vyšetřit (UZ by měl jasně určit zda je vše ok) 😉

lubicanoemi
26. srp 2008

pekný deň🙂
rada by som sa opýtala čo znamená keď občas tvrdne bruško. ktosi tu na koníkovi o tom debatoval, ale už neviem kde 😕 najprv som myslela, že je to zakaždým len drobec, keď sa natlačí na brušnú stenu, ale začínam to rozoznávať ako iný pocit, že stvrdne väčšia plocha bruška. je to bežná vec počas celého tehotenstva, alebo nie? čo sa vtedy deje? bolestivé to nie je.
ďakujem🙂

evitkamalicka
26. srp 2008

dobry den, chcela by som sa opytat co znamena cerviklane skore 3b...dakujem

lela78
26. srp 2008

Milá babi,
děkuji ještě jednou za již zodpovězené otázky. Mám ještě jednu 😉 posledních 14 dní mi dost často tvrdne celé břicho,cca 3-5x do hodiny,trvá to jen tak 10-15 vteřin,nic jiného (např.bolest v kříži atd.) nepociťuji,jen to tvrdnutí.
Doktorka mi jen bez nějakého vysvětlení předepsala magnesium 6tbl.denně a přijde mi,že je to ještě horší. Jsou to tzv.poslíčci,nebo něco jiného,nebo je to ke konci těhu normální? Děkuji moc za odpověď

toni78
27. srp 2008

zdravím porodní babičko,dnes se na interním vyšetření rozhodlo že budu rodit opět císař.řezem (první byl před 8-léty a byl to akutní CS pro silné krvácení,jinak celé těhotenství bezproblémové) ted bohužel kvůli špatným výsledkům krve (vysoké d-dimery + ekg) se rozhodlo opět porod ukončit CS. Stále váhám jestli volit celkovou nebo umrtvení od pasu dolů.Jaké máte vy s tím zkušenosti? Pro kterou variantu se přikláníte? Děkuji

erika2
27. srp 2008

Pro lelu78 - tvrdnuti mam uz asi 2 tydny, posledni tyden jsou i obcas bolestive a v tech horsich chvilich i celkem pravidelne do 10 min. Presto se zatim na porod necitim 🙂 Doktor mi napsal stejnou davku magneska jako Tobe, ale po porade s porodni babickou ho neberu.

meleri
28. srp 2008

Babičko,

mám takový trapný dotaz..zjstili mi vcestnou placentu a od té doby mám nařízen klid a lůžko, a doktor mi řekl že žádný sex..chtěla bych vědět jestli můžu mít aspoň hlazení a org. nebo je to zakázáno kvůli stahům dělohy? Neměla jsem fakt odvahu se ho zeptat, přijde mi to strašně trapné o tom mluvit s doktorem...mám strach abych pak zase nezačala krvácet. dík

evulinkab
28. srp 2008

Porodní babičko,
prakticky celé tehotenství mám problém se špiněním.Vždy mám tak 2,3 týdny pokoj a vrátí se to.Nejde ale o klasické tmavé hnědé špinění, ale vždy to začíná stejně- vždy den předtím, než začnu špinit, ze mě po ránu vyteče výtok(pruhledný), pak celý den je nažloutlý a postupně, většinou následujícího ráno už pak jde o světle hnědý výtok(doktorka říká béžový).První den je to vždy nejhorší, pak to postupně slábne a zhruba po 4-7 dnech zmizí(nikdy ale není tmavý, stále béžový).Pak mám 2,3 týdny klid a zase znova.Vždy jsem s tím šla k doktorce, nikdy nic nezjistili, snad jen že mám níž placentu, že to muže být tím, nicméně placentu už mám prý v pořádkua dnes se mi to vrátilo.Nechci chodit na gyndu,v poradně jsem byla před 2 dny a nejspíš by mi zase nic neřekla.Takže by mě zajímalo, jestli nemáte tušení, co to muže být, nebo čím to muže být zpusobené..podle toho jak jsem vám to popsala.Miminko kope(ťuky ťuk🙂), takže je snad v pořádku, nic mě nebolí.Beru magnesko a chtěla jsem se zeptat, jestli mužu brát i Ascorutin-ted ve 21tt.Protože jsem někde četla, že po 20tt se užívat nesmí.Tak nevím.Děkuju moc za odpověď.

kulicka
28. srp 2008

Toni, myslim, ze uz to tu babicka nekde psala : rozhodnuti je na tobe, ale (teda i ja osobne) bych se priklanela k tomu "od pasu dolu". Pokud chces kojit, muzes hned. Privitas si mimi sama, nejste oba oblbly anestezii, lepe se z toho zotavite atd. Drzim palce at to vsecko dobre probehne.

vlaja
28. srp 2008

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na vše co souvisí s odběry krve běhěm těhotenství. Bývá mi totiž opravdu hodně nevolno, při odběrech a vůbec většinou při pohledu na krev omdlím. Kolik odběrů budu muset podstoupit a dá se na to nějak připravit? Bohužel mi při odběru už ani nepomáhá poloha v leže... A je také nutné, abych měla při porodu zavedenou kanylu? To by byl pro mě asi problém. Nechci vypadat jako nějaká chudinka, která se bojí každého píchnutí 🙂 , ale bohužel tohle moc nezvládám. 😔

toni78
28. srp 2008

kulicka-já právě slyšela na CS od pasu dolů samé negativa-ak nevím 😕

porodni_baba
autor
28. srp 2008

Dobrý večer 🙂
tak honem než se něco semele odpovím na dotázky, snad stihnu na všechny 😉

lubicanoemi • 457tt • 26. srpen 2008 v 09:21...tvrdne děloha- trénuje na porod, tak od půlky těhotenství je normálních cca 10 stahů denně, měly by být nepravidelné a nebolestivé. Jde o tzv. poslíčky. Později ke konci těhotenství mohou být i pravidelné a bolestivé.-ale k porodu nevedou 😉

evitkamalicka • 38tt • 26. srpen 2008 v 10:31...bohužel nemohu sloužit, už se tu na něco podobného někdo ptal, ale tento systém hodnocení čípku neznám, u nás se užívají jiné ☹ 😉

porodni_baba
autor
28. srp 2008

lela78 • 35tt • 26. srpen 2008 v 19:21...jsou to poslíčky, kekonci těhu normální, po 36tt by se mělo magnesium vysadit, nasazovat ho v 35tt mi přijde zbytečné 😉

toni78 • 1d, 35tt • Včera ve 12:46...v tomhle nejde dost dobře radit, každé má své pro a proti, záleží hodně na vašich pocitech. Výhody tzv. "umrtvení od pasu dolů" je, že můžete hned vidět miminko, někde může být přítomen i otec, někde dokonce dovolí i přiložení k prsu, je to menší zátěž pro vás i pro dítě, pokud je zaveden katetr je později možno podávat přímo léky proti bolesti, nevýhodou je že někomu může vadit tzv. "injekce do páteře", možný postpunkční syndrom-tedy komplikace po vpichu, a někdo zase velmi špatně vnímá když miminko během operace vyndavají ven (´pokud je to dokonce bolestivé nebo se to nedá vydržet-kdykoliv anesteziolog maminku tzv. přispí).
U celkové narkózy mimi nevidíte, prostě spíte, to je vám jasné. Někdo ji moc dobře nesnáší, ale dnes už většinou bývá bez problémů.
Záleží hodně na vašem pocitu, reakce maminek najdete obé, znám ty hodně spokojené s jedním i druhým i ty méně a nespokojené 😉 to je jako se vším 😉

kulicka
28. srp 2008

Vlajo, estli te muzu uklidnit, tak nez mi nandaj kanylu tak jim tam asi taky omdlim. Uz se psychicky pripravuju. U nas ji zavadeji systematicky kdyby neco.

Toni, kazda snasime kazdou vec a v danym obdobi jinak. Drzim pesticky at se rozhodnes jak se rozhodnes at je vsecko OK 🙂

porodni_baba
autor
28. srp 2008

toni ještě k vašemu dotazu- brala bych to u vás jako šanci vyzkoušet něco nového. před 8mi lety jste volit nemohla 😉 a myslím že vzhledem k ekg by asi i anesteziolog byl rád, ale to je třeba abyste se těsně před operací domluvili spolu 😉

meleri • 24tt • Dnes v 09:22...nedá se jasně odpovědět. musíte sami opatrně vyzkoušet stylem od nejjednoduššího ke složitějšímu, pokud byste špinila dáte zase oddech, ale většinou to nevadí a vadit by nemělo 😉

evulinkab • 21tt • Dnes v 09:59...pokud jsou pohyby je vše ok, může být opravdu ještě z té placenty, jinak bez vyšetření těžko povědět. dodržujete klid na lůžku, předchází tomu něco-pohl. styk, námaha atd???? málo informací.
k ascorutinu- dodržujte zásadu že v těhotenství se neužívá žádný lék bez porady s vaším lékařem 😉

porodni_baba
autor
28. srp 2008

vlaja • Dnes ve 13:32...těhotenství v tomto směru bude pro vás těžké období, to nechci popřít. Hlavně prosím předem upozorňujte veškerý personál, že tímto trpíte, aby byli ohleduplní a připravení na případnou nečekanou reakci 😉 Připravit těžko říci, zkusila bych rozhovor s psychologem, mohlo by to pomoci.
Kolik těch odběrů je se přesně říci nedá- to je od vyšetření na které posílá váš gyn., a jakou třeba máte krevní skupinu atd. Jestli bude vše vpořádku nebo budou dělat kontrolní. Snažte se soustředit na to, že tentokráte to není pro vás ale pro mimi. 😉
K porodu, kanyla nezbytná není pokud vše běží bez problémů a samo, pokud už je potřeba nějaký zásah, je jí třeba 😒
Mrzí mě že pro vás nemám lepší zprávy, ale taková je realita. Věřte že nikdo z nás tohle rád nemá, a každý to zvládáme jinak, někdo lépe někdo hůř. Přeju pevné nervy 😉

porodni_baba
autor
28. srp 2008

Tak skvěle, stihla jsem zodpovědět všechny otázky 😉
Hezkou dobrou noc všem co můžete spát 🙂

evulinkab
28. srp 2008

ne,ne, pohlavní styk mám zakázaný, takže z toho to určitě nebude a žádnou námahu taky nemám.Jsem na neschopence, snažím se co nejvíc ležet, odpočívat.Ten Ascorutin mám doma, vždy mi ho předepsala sama dr., právě na to špinění...ted jsem ho už nebrala, protože jsem měla klid, ale že se mi to špinění zase vrátilo, tak jsem na pchybách, jestli ho brát či ne.No snad to bude v pohodě.

kulicka
28. srp 2008

Ahojte Porodni babicko,

tak jsem vas prosvihla, skoda. No nic, snad si zas brzy najdete chvilku.
Chci se zeptat na vsechny mozny prostredky zlepseni tranzitu strev v tehu. O svestkach a hruskovym dzusu vim. O ricinovym oleji take, ale ten by se asi moc nemel, ze? Co je jeste mozne pouzit bez rizika? Dekuji.

theresa
2. zář 2008

Dobrý den Porodní babičko, prosím o radu a zárověň pomoc. Dostala jsem od doktora injekce Ergometrinu na zavinování dělohy, mám si je sama píchnout doma. Mám sice po IVF, ale injekci do zadku jsem si ještě nikdy sama nedávala, prosím jak hluboko je potřeba jehla píchnout? Dneska ráno jsem si dala injekci a píchla jsem asi tak 1,5 až 2cm hluboko a přišlo mi že to nějak všechno vyteklo ven asi jsem byla málo hluboko, ke všemu se mi ještě strašně zatočila hlava, protože to bolelo jako čert. Předem děkuji za odpověď. Snad ty dvě injekce ještě nějak píchnu.

porodni_baba
autor
2. zář 2008

Hezké úterní odpoledne 🙂

evulinkab • 22tt • 28. srpen 2008 ve 20:41...poraďte se nejlépe s lékařkou, která vám ho předepsala. Jistě neublíží, ale měla by o tom vědět 😉

kulicka • 31tt • 28. srpen 2008 ve 22:49...psyllium, švestky (vážně jsou nejlepší), jinak pak lactulosa, nebo duphalac...

theresa • 1d • Dnes v 08:54...pokud musíte aplikovat sama, zkuste spíše přední stranu stehna, je to pohodlnější a bolí to cca stejně. Opravdu to bylo málo hluboko, pokud máte jehlu s černým konusem, je třeba aby byla zanořená skoro celá až po ten konus, nebojte, pokud nejste extrémně hubená až do kosti se netrefíte 😉

kajika
2. zář 2008

Dobrý den porodní babičko. Mám dotaz jsem rok po porodu, syna kojím asi 3krát přes den a 3krát v noci. Menstruaci jsem dostala po 10 měsících slabe špinění, pak za 28 dní silnou. Ted zase nic, zpoždění asi 3 týdney, těhotenský test mám negativní. Antico zatím nemám- trombofilie, pak Danu. Chtěla jsem se zeptat jestli je to při kojení normální nebo když už jednou menstruace začala, měla by být pravidelná. Díky moc.

divabara
3. zář 2008

Dobrý den,
moc prosim o radu. Minuly tyden mi byla odebrana krev ohledne krevniho obrazu a protilatek. Vysledek krevniho obrazu je takovy, ze mam snizeny pocet krevnich desticek (v dubnu to bylo 160), nyni mam 129, vcera mi byla opet odebrana krev, dnes vysledky - desticky 128. Musim jit na vysetreni na hematologii, v zadance mam napsano: Opakovane trombocytopenie v gravidite..Nerozumim tomu. Myslite, ze to nejak muze ovlivnit miminko?

Dalsi ne moc potesujici zpravou je, ze jsem zacala vytvaret protilatky - v dubnu byly negativni., prestoze jsem 0+ a manzel taky, nemuze to taky nejak ovlivnit miminko? moc se bojim...
Dekuji moc za odpoved.

nikolic
4. zář 2008

Dobrý den,
jsem v 17 t a už opakovane mě z ničeho nic přepadly bolesti podbřiška. Nebolí to v kuse,ale v neprav.intervalech,myslíte že jde o kontrakce a že by pomohlo magnezium?Bolest je dost nepříjemná,ale dá se vydržet,jde o křeč a přijde mi že je intenzivnější v levé části podbřiška.
Děkuji moc za odpověd

girll
4. zář 2008

Dobrý den porodní babičko,
chtěla bych se zeptat dneska jsem byla poprvé na monitoru a v poradně a doktor mi do zprávy napsal:hrdlo formované,2cm, uzavřené,mohla by jste mi prosím napsat co to znaméná???Zda se to třeba už chystá k porodu nebo ne...
Děkuju moc 🙂

kulicka
4. zář 2008

Krasny slunny den vsem,

uz se zase hlasim s dotazem. Doktorka mne poslala na kontrolni UTZ (Doppler & spol) protoze jsem pribrala pouze 6 kg a vyska delohy 27 cm se ji taky zdala malo.

Na UTZ mi doktorka rekla, ze je vsecko naprosto v poradku, takze se neznepokojuju. Ma otazka ale smeruje k "presnosti mereni" na UTZ, protoze podle obvodu hlavicky by bylo mimi v 31 tt (282mm), ale femur (neboli stehenni kost) ma jen na 28 tt (54,2mm). Obvod briska a dalsi ukazatele jsou krasne umerne tabulkam pro 30 tt.
Jsou tyto rozdily dany nepresnosti mereni a nebo je to normalni a mimi to dozene? A nebo me nechtela ta ultrazvucistka strasit?

Diky moc za odpoved a doufam, ze bojove podminky se brzy zlepsi!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru