Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kulicka
1. lis 2008

Berun, ja to beru tak, ze poslicek je kazda kontrakce, ktera nema vliv na zmenu delozniho cipku = neucinna kontrakce. Muze byt pravidelna i nepravidelna, bolestiva i nebolestiva. Howk.

O te mlade pani, co umrela na ten zanet delohy jsem taky cetla. To je strasne smutny ☹ To udelali spatne prohlidku placenty? Jak se takovyho neco muze stat? 😢 A pak my, co nas to brzo ceka nemame stresovat 😠

berunka
1. lis 2008

johanda: a v kolikatem tydnu jsi porodila?

johanda
1. lis 2008

první ve 36, druhé ve 38

berunka
2. lis 2008

johanda: vidis,takze prvni jsi porodila predcasne.takze takovehle kontrakce v 28tt asi nejsou dobre.v kazde odborne literature rozlisuji poslicky od nepravidelnych kontrakci a poslicci vetsinou prichazeji 3 tydny pred porodem 😉

johanda
2. lis 2008

berunka, já nejsem vhodný příklad na demonstraci, jestli jsou nebo nejsou poslíčky před 36 tt nebezpečné 😉 . Mám v jistém smyslu "nekompetentní"dělohu a lehce předčasný porod je u mě normou. Od 30 tt jsem chodila (v obou těhotenstvích) na CTG a děložní stahy byly občas vidět. PA nebo dr. se zeptali, jak se cítím, a když to bylo v pohodě, nijak se nad tím nepozastavovali...Jak mi bylo řečeno, indikací předčasného porodu jsou pravidelné kontrakce s nálezem na děložním hrdle a páchnoucí výtok - infekce a samozřejmě odtok plodové vody

aponchie
2. lis 2008

ja mela taky obcasne kontrakce behem posledniho trimestru ,ale prej sem to nemusela resit ..jestli to bylo 1xtydne 3kontrakce.. 😝

berunka
2. lis 2008

johando: dekuji moc za tvou odpoved.ja taky nejsem uplne normalni tehulka,mam od 27tt zkracovni cipku.takze od te doby mi porad doktorka rika,at vydrzime jeste aspon mesic.mesic uz mame za sebou a jsem za to strasne rada.na monitoru naposledy stahy prave videt vubec nebyly.
aponchie - to se nedivim ze jsi to nemusela resit,protoze ja mam ty 3 kontrakce za den a ne za tyden 😝

aponchie
2. lis 2008

no dobre beru tak musis delat to co ti lekar rekl a jestli jsi doma tak to neni zavazne nebo ano?

berunka
2. lis 2008

doma jsem a jestli je to zavazne?no kdyz mi na kazde kontrole doktorka rekne vydrzte aspon do dalsi kontroly kazdy den je dobry tak co myslis?
v nemocnici jsem byla ale nastesti se tvrdnuti trochu omezilo tak muzu lezet doma.ale na posledni kontrole se cipek zase zkratil o pul cm.

johanda
2. lis 2008

berunko, pokud jsi doma, riziko asi není tak veliké, neboj se. Bereš Mg? Já si s oběma holkama poležela v nemocnici na kapačkách😝 , a tam jsem se jako stálý inventář oddělení 😀 zkamarádila s několika doktory a ti mi sdělili, že ani zkrácený čípek a "otevřenost" porodních cest nemusí znamenat předčasný porod. Předčasný porod se prostě pozná, až když nastane. Prý na něj nemá vliv ani klidový režim. Mě pouštěli domů v 35 + nějaký den, s tím že do dvou dnů jsem zpět na porodním sále a já vydržela do 38+0 a nijak zvlášť jsem se nešetřila.😉

nelinkav
2. lis 2008

no, to je otázka, kdo je "normální těhulka" 🙂 Mě řekli, že neotěhotním, pak mi zas nedávali šanci,aby se dítě na začátku vůbec udrželo, ve 12tt jsem krvácela a nikdo nevěděl proč, páč hematom nenašli, a pak jsem až do konce 5.měs.blila jak alík, až si mě zas chtěli nechat ve špitále, že těma silnýma a častýma křečema při zvracení ohrožuju prcka... Pak jsem krvácela čistou krev po sexu a teď mám pro změnu dítě, co oproti ostatním kopne třeba jednou,dvakrát denně (ale dle dr.je v pořádku)... Prostě je to vždycky všechno individuální, rozhodně ale miminku neprospívá, když se maminka přehnaně stresuje.
beru, nenapadlo tě změnit dr.? Mě přijde, že tě zbytečně plaší. Jste na tom s Kacatkem tak nějak nastejno a zatímco ona se má "jen" šetřit a víc odpočívat, ty máš poctivě ležet, radši nechodit vůbec nikam... Nevím, mě by strašně deptala. každopádně teď už určitě můžeš být v klidu, když má miminko přes 1,2kg a bříško ti tvrdne méně než dřív 😉 V mém okolí se narodili dvě děti pod kilo a obě jsou v pořádku 🙂

johanda
2. lis 2008

Berunko ty máš ležet? Hmm , to jsem nemusela ani já (po odpojení od kapaček). Obecně so to prý ani nedoporučuje, stačí neprovádět nějaké náročnější aktivity, jinak fungovat normálně.

berunka
2. lis 2008

ja jsem byla taky na kapackach v nemocncic a ted beru magnezko a utrogestan.
neli moje doktroka je fajn,vim ze je pecliva a nic nezanedba.uz jsem doktora zmenila hned na zacatku a jeste ze tak,protoze ten prehledl hematom. me i ta znama rekla ze nemusim nutne lezet cely den,hlavned nedelat nic narocneho ,nic nezvedat.ale ja na sobe proste citim ze kdyz mene lezim tak to brisko pak vic boli.ltak radsi lezim a odpocivam. 😉

porodni_baba
autor
2. lis 2008

aponchie • 1d • Včera v 11:22...bohužel nic o tom nevím, takže nedokážu odpovědět 😔

beata.n • 1d • Včera v 11:57...3 měsíce věku miminka jsou typické období, ve kterém dochází k tzv. růstovému spurtu miminka, neboli k relativnímu nedostatku mléka. Miminko se hlásí častěji a vy máte pocit, že mlíčka je nedostatek. To je relativní. Dejte synkovi pít tak často jak chce, a ono se to cca tak během 1 týdne zase zlepší. Tvorba mlíčka se zase zvýší- nabídka bude odpovídat poptávce. Můžete si koupit homeopatika ricinus communis, nebo úplně postačí na tyto přechody čaj pro kojící matky od Lerosu, vypijte 2-3 šálky denně a uvidíte že bude lépe. Hodně štěstíčka a budete kojit dále 😉

berunka 🤐 🤐 🤐 😔
prosím založte si vlastní téma a sem už nepřispívejte, děkuji 😔
tohle téma má sloužit jako poradna a do vašeho zásahu tak fungovala 🤐 ráda bych aby se to vrátilo do starých kolejí 🙂

terreza • 1d • Včera ve 20:22...není zač 🙂

pipet • 1d • Včera ve 20:54...nevidím tak těžko poradím. Pravděpodobně se ale zatáhne samo. To že jste se podívala je naprosto správně. Při pochybnosti neuděláte chybu pokud se zastavíte na ambulanci porodnice, kde jste porodila a poradíte se tam 😉

aponchie
2. lis 2008

mam dotaz ohledne cysty:prej mam nekde nalevo cystu nejakou malickou ani nevim kde a chtela bych vedet jestli je mozne aby praskla nebo delala nejakou paseku v tehu nebo pri porodu?dik

andy21
2. lis 2008

Dobrý den, porodní babičko.
Mám problémy s častým tvrdnutím břicha od 33tt, beru Magne B6, 4x2 a v úterý začínám 36tt...doktor mi v pátek řekl, že ho budu brát až do 38tt. CS jsem měla 3. Tady u vás v poradně jsem četla, že se od 36tt vysazuje....díky za radu a hezký den Andy

rominka
2. lis 2008

Dobry vecer porodni babicko chtela jsem se zeptat od kolikateho tydne zacit pit malinikovy caj a jestli vyvolava predcasny porod dekuji.

kulicka
2. lis 2008

Rominko, nez bude mit babicka cas : malinikovy caj lze pit od ukonceneho 34 tt. Predcasny porod nevyvolava, pripravuje (uvolnuje) vsak porodni cesty, takze by mel ulehcit porod.

rominka
3. lis 2008

dekuji kulicko tak si jdu delat pitny rezim 😉

anaconda
3. lis 2008

Mám dotaz na porodní babičku.

Moje těhotenství je zcela bez komplikací, až dnes mi našli při kontrole v moči cukr. Můj doktor je hrozný flegmatik (od 12tt mě vůbec nevyšetřuje spodem) a cukr v moči odůvodnil tím, že jsem jedla o víkendu moc sladkého. Na sladké ale nejsem, nesladím a jediné, co jsem o víkendu sladkého měla, byli 2 sušenky Kolonáda z balíčku. Doktor to se mnou řešit jinak nebude a na žádné testy mě posílat nebude.

Mám se strachovat, nebo je to fakt normální?? 😅

smajlik
3. lis 2008

Dobrý večer popodní babičko. Chci se zeptat ohledně výživy v posledním trimestru - na předporodním kurzu nám bylo doporučeno brát od 30tt jednou denně tabletku Probio-fix kvůli probiotikům a laktobacilům. Prý to jednak posílí naši imunitu a jednak to bude mít účinek na miminko, že nebude po porodu tolik trpět na koliky. Je to pravda? Mohu brát Probio-fix a současně těhotenské vitamíny (Calibrum mami)? Děkuji 🙂

porodni_baba
autor
5. lis 2008

aponchie • 1d • 2. listopad 2008 ve 14:39...jde pravděpodobně o cystu na vaječníku...s těhotenstvím většinou vymizí. Může samovolně prasknout nebo se vstřebat. Neplechu by dělat neměla, ale paní dr. pokud jí viděla na UZ jistě to ohlídá 😉

andy21 • 36tt • 2. listopad 2008 v 15:24...záleží více méně na vás, ale spíše se doporučuje po 36tt vysazovat, jistě ne najednou, ze 4x2 ale postupně, většinou na 3x1, pak 2x1, po ukončeném 37tt už bych nedoporučovala vůbec 😉

rominka • 39tt • 2. listopad 2008 ve 22:15...jak už napsala kulicka, které tímto díky za záskok 😉 od 34tt, začínáme většinou jedním šálkem, a postupně přidáváme až na 4 šálky denně 😉 předčasný porod opravdu vyvolat nedokáže 😉

porodni_baba
autor
5. lis 2008

anaconda • 33tt • 3. listopad 2008 v 11:55...jednorázově stopa cukru v moči u těhotné opravdu nic neznamená (může být i po ovoci) 😉 Měla jste ale podstoupit již dříve tzv. oGTT-zátěžový test na cukrovku?!
teď asi nezbývá než vyčkat zda se bude opakovat 😒
A kdyby jste pověděla jemu že to dietní chybou nebylo, že sladké nejíte?? neposlouchal by vás?? a to je lékař, kterému svěřujete své zdraví a zdraví mimča, doporučuji změnit jak to půjde 😉

sisstin
5. lis 2008

Dobrý den babičko, jsem již rok po porodu a stále mě docela hodně "tahá" jizva po šití 😕 šitá jsem byla málo..myslim 5vnitřních stehů a 3 vnější 😅 na gynekologii jsem byla od porodu již 3x, prý je vše v pořádku, jizva krásně zhojena, prý to už lepší nebude 😕 Dr.mi doporučovala omývat v Tantum rosa..ale výsledek žádný..nemáte nějakou jinou radu? 😕

sisstin
5. lis 2008

tantum rosa to asi nebude 😅 😅 taková ta růžová krabička 😉

porodni_baba
autor
5. lis 2008

smajlik • 31tt • 3. listopad 2008 v 18:24...o účinku na miminko velmi pochybuji, jeho střevo se osidluje až s tím jak začne přijímat potravu, ale pro vás jistě s výhodou. pokud obsahuje jen probiotika a lactobacily můžete s vitamíny 😉

andy21
5. lis 2008

babičko, děkuji moc 😉
vysadila jsem skoro najednou a tvrdnutí je víceméně stejný, tak mi to přijde zbytečný brát.
Díky a hezký večer 🙂

anaconda
5. lis 2008

Moc děkuji, porodní babičko.
Na žádný glikemický test mě neposlal, ani posílat nebude. Pro jistotu jsem se ale domluvila s obvodní lékařkou a zítra ráno jdu na krevní test z kapky krve na zjištění množství toho cukru.
Můj doktor je na prd, což dávno vím, nejen že neposlouchá, ani nesnese mé dotazy a "chytré" vědomosti, které získám taky na koníkovi. Bohužel jsme na malém městě a ti další nejsou o nic lepší, nebo nejsou vůbec..... ☹
Ještě jednou děkuji. 🙂

angienka
5. lis 2008

Dobrý deň, resp. večer prajem-mala by som taký dotaz-je normálne, že mi MS chodí každý týždeň alebo niekedy po 10dňoch???Minuly mesiac som ju mala 3x 😠 uz som s tým chcela zájsť na gyndu no známy mi vravia že je to po porode normálne.Ako to teda je??? Niekedy trvá aj 8-9dní 😝
Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

zdenicka
5. lis 2008

Tak si jdu taky pro radu.Když bylo Baru asi 11 měsíců , tak jsem v průběhu 2 týdnů přestala kojit a brát Cerazete.Asi do 2 týdnů přišla MS.Byla normalní a trvala 5 dnů.Potom asi 7 dní nic a pak jsem to znova dostala a teď je to pořád dokola.Prostě týden to mám a týden klid.Kdyby to bylo ňaké malé špiněni, tak ještě, ale mám to fakt hodně a jsou tam i kousky.Chtěly bychom se snažit o druhé, ale tohle nám to komplikuje.Nevíte čím to bude? Jestli mám ještě počkat, nebo jít k dr. jestli mi ňáko pomůže.Teď žádné prášky neberu.A ta MS byla první od porodu.Děkuji.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru