Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kam
2. dub 2009

porodni babičko, měla bych dotaz..jsem v 34tt a mimi je stále KP, vím že má ještě čas, ale zajímalo by mne, ...kdyby mi byl naplánovaný císařský řez a mimčo se rozhodlo pár dní předtím otočit...ruší se běžně takto naplánovaný CŘ? Jen udávám, že mám dietu kvůli těhu cukrovce....(kdyby to mělo vliv)....předem moc děkuji

evcaa
2. dub 2009

Porodní babičko hlavne vas zdravim a potom k vam mam dotaz k cemu se da prirövnat tvrdnuti briska je to spise jako u orgasmu nebo jako by se mimi tlacilo ven pres kuzi kolem pupiku ja osobne mam takove stavy jakoby se drobek protahoval a ma sestra mi rekla ze to je tvrdnuti bricha a ne pohyby dekuji za odpoved Eva

porodni_baba
autor
2. dub 2009

aponchie • 1d, 33tt • 26. březen 2009 v 19:33...pak už platí jediná rada a to zeptat se u zdroje 😉

vlasta23 • 1d • 26. březen 2009 ve 21:32...to jsou samé dobré zprávy. Trpělivost přináší růže 😵 😵
snažte se sice dávat bradavku co nejdál do úst dítěte, ale zase to nepřehánějte, třeba má váš chlapeček jen vyvinutější dávicí reflex 😅

porodni_baba
autor
2. dub 2009

andykov • 36tt • 31. březen 2009 ve 22:18...lokální anestetika naprosto bez námitek 😉

vlasta23 • 1d • Včera v 18:20...lékařka nemá říkat, ale má udělat stěry a bylo by jasno 🙄
Fialku můžete klidně preventivně 😉 je to neškodné, i když pokud by byli kvasinky masivně, není jistota, že by to pomohlo...

porodni_baba
autor
2. dub 2009

kam • 34tt • Dnes v 10:25...ano ruší. Pokud je jediným důvodem pro CŘ poloha KP, tak pokud tato se změní, důvod řezu vymizel a můžete rodit normálně 😉
Těhotenský diabetes na dietě není důvodem k císařskému řezu.

evcaa • 27tt • Dnes ve 14:58...taky zdravím 🙂 Tvrdnutí bříška - šáhnete na něj v tu chvíli rukou a pokud je celé jako kámen je to tvrdnutí. Pokud se mimčo protahuje může taky bříško částečně ztvrdnout, ale nemělo by být celé jako kámen, pouze nějaká část. Pokud se miminko mele hodně, může bříško ztvrdnout celé. Doufám, že je to alespoň trochu pochopitelné 😅

braburka
2. dub 2009

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mohu mít nějaké problémy po císařském řezu.
Nyní jsem 3,5 týdne od operace, nejprve jsem klasicky krvácela, nyní se krvácení změnilo na oranžovou tekutinu (vodu), nevím, zda je to v pořádku a zda se jedná o špinění (někdy cítím, jak ze mě tato tekutina vyteče do vložky) .......mám takový špatný pocit, zda to nemůže být nějaká tekutina z rány, nějaký hnis s krví???? Rána mě stále pobolívá. Také bych se chtěla zeptat, zda je normální, že břicho je hodně necitlivé v celé oblasti pod pupkem až k ráně. Když jsem byla na vytahování stehů, lékař konstatoval, že se rána hezky hojí. Na kontrolu po šestinedělí nemám chodit, prý až za 3 měsíce. Pro jistotu raději dojdu po 6 týdnech. První dítě jsem rodila spontálně, druhé císařem, z čehož jsem hodně vynervovaná, aby se děloha dobře zahojila a nevím, jak to sama poznám.

vlasta23
3. dub 2009

EVCCA- ale nedes se toho tvrdnuti. Ja mela bricho jako kamen cele tehotenstvi a jsme ok. Vubec se tim netrap!

lakshmi
5. dub 2009

Ahoj babičko, v pondělí a úterý mě trápily bolesti po stranách dělohy, šla jsem ke svému doktorovi, prý je to od toho, jak se děloha zvětšuje. Doktor mi řekl, že mám ležet s nohama nahoře a jíst magnésko. Je opravdu nutné, abych ležela? Už to nebolí a jiný problém nemám - čípek v pořádku, tvrdnutí registruju tak 1-2x denně, i když vždy, když chodím, mám pocit, že břicho sotva unesu - je težké, tlačí a je i dost pevné - mohlo by být toto tvrdnutí? díky a pěkný týden

porodni_baba
autor
6. dub 2009

braburka • 2. duben 2009 ve 21:27...teoreticky po císařském řezu problémy mít jistě můžete. Jde o břišní operaci a jako taková nese i svá rizika 😉 Očistky se s průběhem šestinedělí mění, to je v pořádku 😉 to co popisujete jsou opravdu s největší pravděpodobností končící očistky. Rána ještě nějakou dobu pobolívat bude. Dále např. i při změnách počasí apod...
I ta necitlivost je naprosto normální a bude trvat nějakou dobu než se obnoví přerušená nervová zakončení.
Na kontrolu po šestinedělí samozřejmě běžte, je nutná. Je nesmysl, pokud vám někdo tvrdil něco jiného 😒
Sama nijak nepoznáte jak se děloha zhojila, ale není důvod aby ne. Buďte v klidu k vynervování není důvod. Máte 2 krásné zdravé děti a to je nejdůležitější 😉

porodni_baba
autor
6. dub 2009

lakshmi • 23tt • Včera v 17:15...Pár týdnů klidně vydržte i to ležení. Neublíží vám to, jste teď v kritickém období, miminko teď bude překračovat pomyslnou hranici přežití. Věřte svému dr. že to s vámi myslí dobře. On zná váš zdravotní stav, on vás vyšetřoval 😉
Ano, to co popisujete při chůzi opravdu tvrdnutí je...relaxujte a s přibývajícími týdny a ustupujícími problémy pomalu přidávejte na aktivitě 🙂

lakshmi
7. dub 2009

Děkuji Vám babičko, jenom bych ještě dodala k tomu tvrdnutí při chůzi - mám totiž těžké a pevné břicho dá se říct po celou dobu, co chodím, je možné, že bych ho měla ztvrdlé tak dlouho v kuse? To mě trochu děsí 😖

zeez
8. dub 2009

Dobry den porodni babicko.
Muj syn uz tak nejak vyrostl ze zavinovacek (resp. nedela mu problem se z nich vymotat-drzi je jen suchy zip) a doslo to tak daleko, ze po jidle nespal, machal rukama, nohama a samozrejme brecel. Vcera jsem ho zacala vazat do tzv. mravenci kuklicky a zatim tuk, tuk to funguje. Je potichu a usne. Je to, ale asi i tim ,ze svou energii venuje snaze vymotat se ze sevreni a to ho unavi. Chci se zeptat zda na to uz u 6 tydenniho mimi neni pozde, takto ho zavinovat. Nechci ho sobecky omezovat jen proto, ze se potrebuji najist,umyt a konecne i neco doma poklidit. Nemam totiz srdce ho nechat brecet hodinu nebo dve. Jinak na nej zabira noseni a houpani na rukou, ale to jsou ty 2 hod.(jakmile prestanu je vzhuru) a pak nic nestiham.
Druha otazka je na cviceni. Jsem sice po cisari, ale nemam zadne problemy. Mohla bych uz zacit cvicit na ministeperu? -je to vlastne simulace chuze.

porodni_baba
autor
10. dub 2009

lakshmi • 24tt • 7. duben 2009 v 11:07..ano pravděpodobně je to tvrdnutí, ale trochu jiné, způsobené tahem vazů apod., i v tom vydím důvod proč vám lékař doporučuje odpočinek s nohama hore 😉

porodni_baba
autor
10. dub 2009

zeez • 1d • 8. duben 2009 v 09:06...pozdě to určitě není. Dá se zavinovat hodně dlouho a myslím, že to není absolutně nijak na škodu spíše ku prospěchu věci. Akorát počítejte s tím, že později bude čím dál šikovnější v akrobacii se ze sevření vymotat. Později postači zamotat třeba do slabé deky. Pokud po chvilce rozčilování usne je to v pořádku. V určité fázi vývoje, to ale naopak může nesnášet, ale to byste asi poznala a dlouho ho plakat nenechala 😉
Nošením a houpáním na rukou by jste si asi ušila na sebe dost bič, to si nechte na zvláštní příležitosti, třeba když má mimi nějaké bolení atd 😉
Jste po 6 nedělí, zřejmě máte za sebou kontrolu po 6tinedělí, cvičit rozhodně začít můžete. Proti stepperu není námitek, doplňte ale o pravidelné posilování pánevního dna 🙂

katako
10. dub 2009

zeez, o nošení v šátku neuvažuješ? Dá se přitom i něco doma udělat a nebudou tě bolet ruce a záda. I když venku je to lepší. Mimi do šátku a vyrazit ven, vyřídíš vše, co potřebuješ, nebo se aspoň projdeš někde přírodou, dítě brzy usne. Hodně maminek má dobré zkušenosti s nošením, protože jsou děti potom klidnější, lépe spí i v noci. Já osobně jsem taky hodně nosila a bylo to moc příjemné pro nás oba.

lucie.krajcarova
10. dub 2009

Milá porodní babičko, ve čtvrtek mě čeká císařský řez pro polohu plodu KP, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je nějaká možnost, jak urychlit tvorbu mléka?standardně se po operaci hned nedělá. Nechtěla bych, aby mi mimi dokrmovali.. děkuji předem.

aponchie
10. dub 2009

ahoj babi mam dotaz ohledne sestupovani...je mozne,ze kdyz obcas jdu na wc a utiram se mam tlak a pocit jakoby se tlacila hlavicka a mam tam takovej tvrdej utvar? 😝 nebo je to jen treba mimi nasunute nejak vic dole?na sestup do panve je jeste brzy co? 🙂

vlasta23
11. dub 2009

luci- mozna se jeste otoci. Muzes pit fenyklovy caj,anyz,kmin a hlavne fenugeek, al to si musis prelozit, nevim, co to presne je za rostlinu. Ta ale pomaha hodne. Kdyz tak pumpuj. Pokud budes muset dokrmovat, tak si sezen suplementor nebo strikacku s hadickou nebo krm pres prst a strikackou. Skvele info je na www.kojeni.net Hodne stesti

vlasta23
11. dub 2009

babicko- chci se zeptat. Pri kojeni, kdyz maly tedka vice taha se dost casto stava, ze slysim takove klikani (neni to mlaskani). Jako podtlak, dela to jazykem. Nevim, jaky je pro to vyraz. Nevite, co to je. Muze to byt tim, ze uzdicka neni plne preriznuta (ona neni uplne)? Dela to jen kdyz hodne taha, jak mu tece hodne mlika.

vlasta23
11. dub 2009

babicko- jeste se chci zeptat, jestli muzu pouzivat clotrimazol Al 1% na bradavky. Musim umyvat pred kojenim? Jedna slecna mi to poradila, protoze mam pichavou a rezavou bolest v prsou behem dne a hlavne v noci. Lekarka mi rekla, ze to je proto, ze mam bile bradavky po kojeni, spise vsak po pumpovani, ze to je cevni nedostatecnost (jsem revmaticka-a to pry souvisi). Kamaradka ale rikala, ze to je typicka mykoticka infekce. Chtela bych ten clotrimazol vyzkouset, ale nechci ublizit malemu. Navod rika, ze pouzivani v tehotenstvi se nedoporucuje, jen v nezbytnych pripadech. Tak si rikam, ze mozna by to mohlo skodit mimi, kdyz se to nesmi v tehotenstvi.

kulicka
12. dub 2009

vlasti, pokud je to mykoza, tak to bude nejspis moucnivka a to by melo mimi v pusince takovej bilej povlak. Pokud te bradavky i pali, tak je to jasny, ale presto bych kvuli tomu zasla treba i k jinemu doktorovi, s antimykotiky bych nehazardovala. Zkus najit album annag tady na konikovi, ma tam pekne fotky toho, jak vypada infekce mykoticka.

vlasta23
13. dub 2009

kulicka-je to je nahoda, to je prave ta slecna, co tuhle radu mam. jen si to chci overit, ze to je opravdu OK. Jestli mam mykozu vazne nevim ale predpokladam. Hadam, ze mam tu bez priznaku na kuzi. Bradavky vypadajinormalne az na ta ruzova kola, ale ty jsou presne jakoby z pumpy. Mozna jsou dvorce trosku leskle, ale to se tezko posuzuje. Muj doktor o tom nic nevi. Porad mi rika, ze kdyz mimi nic v puse nema a ja nemam bile bradavky, tak jsem OK. No jenze to nemusi byt pravda, tak se snazim pomoct sama. Mimi bile v puse take nema, ale tabolest v prsou je neprijemna. Neco prece musi byt duvod. Tak si rikam, ze nic nezkazim, kdyz vyzkousim neco, co by mohlo pomoct 🙂

porodni_baba
autor
15. dub 2009

ucie.krajcarova • 40tt • 10. duben 2009 v 19:03...kupte si kojící čaj, dětské sestřičky vám snad pomohou s případnou stimulací odsávačkou a hlavně pravidelným přikládáním mimča. Osobně si myslím, že pokud je mimi spávně dokrmeno, nic zlého na tom není, zvláště u císařského řezu, kdy je nástup laktace opravdu pomalejší 😉 Dejte svému tělu čas, přeci jen je to operace. Zítra hodně štěstíčka, ať je všechno jak má 🙂

aponchie • 1d, 35tt • 10. duben 2009 v 19:32..na sestup do pánve je brzy, to se ve skutečnosti děje až za porodu 😅 jinak těžko odpovědět co přesně hmatáte 😕 Jinak tlak na wc určitě pociťovat můžete 😉

vlasta23 • 1d • 11. duben 2009 v 15:29...uzdičkou bych řekla, že to není, ale takhle na dálku 😒 nic špatného za tím nehledejte 😉 ten clotrimazol je hodně na zvážení, případně umýt před kojením určitě. nejlépe ale k lékaři, který o tom něco ví 🙂

kulicka
15. dub 2009

dobry den, porodni babicko,

ted jsem se docetla na pribalovem letaku, ze neni vhodne behem kojeni uzivat vitamin C. Z jakeho duvodu? Vite?

Dekuji za odpoved

kulicka
15. dub 2009

jo vlasti, tak to potvrzuju, ze mimi nemusi nic v pusince mit a ty muzes mit mykozu na prsou 😉 ☹

kam
16. dub 2009

zdravím porodní babičko, mam jeden asi hodně divný dotaz.....jsem v 36tt a miminko je již mnohem čilejší než dříve, a asi poslední týden se mi stalo to, že když ležím a miminek sebou hodně hýbe, tak slyším z břicha nebo ze spodku (to nevim přesně) takové jakoby mlasknutí... 😅 .stává se mi to teď každý den a to i 10x a slyšel to i manžel..je mi to dost divné a trochu trapné se zeptat mé lékařky 😅 . Tak by mě zajímalo jestli nevíte jak je to možné... Díky moc za odpověď

porodni_baba
autor
16. dub 2009

kulicka • 1d • Včera ve 12:37...není důvod proč byste ho v těhoteství užívat nesměla. Zřejmě je to o tom, že pro těhotné např. není schválen, nebo záleží jak velký obsah vit C v tabletě je. Těhotným se spíše než syntetické vitaminy doporučuje vyvážená a pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny 😉
Přehnané množství vit c může vést ke vzniku ledvin. kamenů např...

porodni_baba
autor
16. dub 2009

kam • 36tt • Dnes ve 12:07...může jít o jakési šplouchnutí vody lidově řečeno, nebo tedy silný úder mimča, který se takto rozlehne přes stěnu břišní, popř. i uvolnění nahromaděného vzduchu ve vagině. Nic jiného mě podle toho co popisujete nenapadá 🙂

andulkaavetrelec
16. dub 2009

dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda může mít epidurální anestezie nějaké vážné následky, lékaři uvádějí pouze (dlouhodobou) migrénu, ale já jsem slyšela, že jedna žena na 14 dní ohluchla (což mohlo být způsobeno porodem, ne epi), já osobně jsem byla s epi spokojena a šla bych do toho znovu
děkuji za odpověď

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru