Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

kulicka
8. kvě 2009

vlasti : o stranku driv mi babicka uz z casti odpovedela :

Ovoce se dopotučuje až s odstupem od zeleniny tak cca po 3 týdnech. Ze začátku je lépe tepelně upravené, mimo banánu. Pokud je nějaké riziko alergie pro vaše mimi, některé je dobré do roka vynechat (určitě citrusy, to i u nealergických, kiwi, ananas, broskve, mango...)
začít můžete...jablíčko, hruška, banán,meruňky....později... třešně, švestky, meloun, hrozny, borůvky, avokádo...
nejprve se začíná s povařeným ovocem, pokud ho mimi dobře snáší, můžete zkusit syrové...ale lépe opravdu jen vyzkoušené druhy

a ted si pockam na prednasku o zelenine 🙂

Babi diky! 😵

sturnus_vulgaris
8. kvě 2009
kulicka
9. kvě 2009

ahoj spacku 😀

zadny dotaz neni priblbly! Jinak nevim, jak to je u hodne predcasnych porodu, ale prave kontrakce (aspon ke konci tehu), jak tu babicka vsem pise, clovek pozna 😅 To clovek nemuze nic, i mluvit prestane. Je proste celej absorbovanej.

Ze chodis k doktorovi s kazdou "kravinou" za to se nestyd. Jeste budes behat do porodky 100x nez doopravdy porodis, jako kazda z nas 😀

Jsem ti moc neporadila, vid? No pockej, co napise babicka. Ale nestyd se ptat se at uz tady, nebo doktoru. Lepsi 100x otravovat nez neco zanedbat 😝

Drzim palce at je vsecko v poradku 😵

porodni_baba
autor
11. kvě 2009

Jeden vínekd nepracuji (stačil minulý 😅 ) a už tady nestíhám, tak jdu na to 😉

kaleilah • 1d, 15tt • 7. květen 2009 v 11:25...už první jste měla bez nástřihu tak není důvod aby nebyl i druhý. Ta poranění mohla vzniknout tím tlačením dlouhým ale třeba jste měla křehčí sliznici v těhotenství, těžko takhle soudit. V každém případě na to nemyslete, nedá se to moc ovlivnit, a uvidí se až při samotném porodu. Užívejte těhulkování 🙂

vlasta23 • 1d • 7. květen 2009 v 15:22...do půl ročku ještě nějaký čas máte. Projděte si spíše bezpečné potraviny. I tady na MK myslím je diskuse o příkrmech, tak zkuste tam 😉

aponchie • 1d, 39tt • 7. květen 2009 v 16:07...ono to dlouho nevypadá a pak stačí pár kontrakcí a jde to rychle. tak si z toho nic nedělejte 😉 Poslíčky vás pěkně pozlobily, snad příště už to bude porod 😉

broskvicka21 • 1d • 7. květen 2009 v 18:59...skvělé zprávy, bez pravidelného vyprazdňování se žije špatně, obzvláště po porodu 😀
s tím dudlíkem, ano říká se to tak, že je to pak jednodušší, dudlík mu jednou seberete, ale ruce těžko, můžete to zkusit. některé děti ho ale odmítají a i když ho mít bude pravděpodobně i tak budou chvíle kdy si bude cpát ruce do pusy a bude jich dost. Takže dudlík bych vám spíše doporučila, ale berte to s rezervou 🙂

kulicka • 1d • 8. květen 2009 v 11:18...přednášku nemám, to by bylo vážně na dlouho...
ale k té zelenině...většinou se začíná mrkvičkou, je sladká a mimi připomíná chuť mlíčka. většinou to chce hodně velikou trpělivost na začátku, přeci jen jde i o novou dovednost, naučit se jíst ze lžičky a nové chutě atd....
mrkvičku si můžete připravit doma, povařit doměkka ve vodě, rozmixovat na jemnou kaši, a třeba zamrazit do kostiček na led (ještě se přidává kapka oleje), abyste nemuseli dělat každý den novou, pak stačí jenom chvilku před vytáhnout rozmrazit, ohřát a podávat, první den vám asi nesní ani tu jednu kostičku, další den už třeba ano, pak budete postupně kostičky přidávat, až se dostanete na nějaké rozumné množství. Pokud zachutná, můžete zkusit přidat brambor do toho, pokud bude chutnat můžete pokračovat, a přidávat, nebo měnit různé jiné zeleniny (brokolice, cuketa, špenát - tam pozor na to odkud je, bývá bohatý na dusičnany, dýně, později květák, fenykl červená řepa..........atd), vždy by nová potravina se měla podávat cca alespoň 3 dny než začnete další, abyste případnou nesnášenlivost některé byli schopné rozpoznat 😉
Pokud mimčo zvládá v pohodě baštit zeleninku, přidává se postupně masíčko (libová masa -drůbeží, králičí, jehněčí, telecí, hovězí - tam můžete rozmanitě), postupně až do dávky 6x týdně, jeden den se přidává vařený žloutek místo masa 😉 to myslím vám na chvíli vystačí tohle 😅

porodni_baba
autor
11. kvě 2009

sturnus_vulgaris • 25tt • 8. květen 2009 v 18:20...tak pro začátek:
mám asi trochu přiblblý a možná až moc dlouhý dotaz ....takový neexistuje!!!! 😎
mě tedy dost pozastavuje, že chodíte do práce a přitom máte vypsaný papír do nemocnice, při zhoršujících se potížích, tomu přiznám se já tak úplně nerozumím 😕
ale to je na vás, jak píšete spíše jste ráda, pak je t v pořádku.
k těm bolestem, myslím že byjste to poznala, prostě by to bylo v něčem jiné než obvykle, něco jiného než na co jste již zvyklá.
Za chození k dr. se nestyďte, v tomto případě je to naprosto v pořádku a je to milionkrát lepší jít xykrát zbytečně než jednou pozdě, a ten dr. to taky moc dobře ví, takže z toho si opravdu nic nedělejte 😉

kostrč na to moc rad není, nepatří to k vašim obtížím, ale spíše obecně k těhotenství, je to vesměs hormonálního původu, ty šlachy a kloubní spojení se jakoby rozvolňují 😉 rozmasírovat to bohužel moc nelze, můžete zkusit sama najít nějakou úlevu...zkusit to opatrně sama trošku pomasírovat, ale o moc lepší tohle asi nebude, mizí to ale rychle po porodu stejně jak to rychle přišlo 😉

sturnus_vulgaris
11. kvě 2009

Děkuji moc za odpověď.
Řekla bych, že ten papír jsem měla spíš proto, že byly ty tři nepracovní dny v kuse... Každopádně nejste první, koho zarazilo, že stále chodím do práce... Uvidím, jak to budu zvládat, kdybych se cítila hůř, pokusím se domluvit na té neschopence.
Bohužel pokud jde o to tvrdnutí, za ty tři dny nemám moc pocit, že by se to lepšilo, pociťuju to určitě aspoň 10x denně, naštěstí to vždycky do pár minut přejde. Ale pocit takového tvrdého a těžkého břicha mám skoro pořád, pokud teda zrovna neležím ☹.
S tou kostrčí jsem zkoušela masáž (sama, manžel), ale jak jste psala, bylo to spíš nanic, akorát to bolelo jak čert (+ související hlasové projevy). Jsem ale ráda, že to nesouvisí s tím tvrdnutím.

broskvicka21
11. kvě 2009

babičko děkuji, dudlík už jsme dali, nevydrželi jsme. Zatím sosá dudlík, prso a všechno kolem. 😀 😀 😀
Jinak dnes bylo zase úspěšné vyprázdnění, člověk by neřekl jakou mu to udělá radost. 🙂 🙂 🙂 Hemoglobin mi stoupá, tak snad to železo nebudu muset zobat nějak dlouho a tím se snad zmírní i ta zácpa. 😉

porodni_baba
autor
14. kvě 2009

sturnus_vulgaris • 26tt • 11. květen 2009 v 07:53...myslím, že ve vašem případě by tedy neschopenka neměla být problém. Zvažte to sama jen vy víte jak se cítíte 😉 Jinak tvrdnutí 10x denně je ještě v normě, pokud je to jakoby ojedinělé a ne pravidelné. Pocit těžkého bříška bohužel některé ženy mívají celé těhotenství, ale spíše jde o záležitost vazů, které drží dělohu v malé pánvi 😒
Ta kostrč zase po těhotenství odezní, vydržte 🙂

porodni_baba
autor
14. kvě 2009

broskvicka21 • 1d • 11. květen 2009 v 17:49...je to šikovný chlapeček 😀 Vyprázdnění po porodu, to je po miminku hned ta největší radost 😅 a máte pravdu s vysazováním železa už to bude jen a jen lepší 🙂

aponchie
15. kvě 2009

ahoj babi..co to znamena cipek stale 3cm na spicku prstu?jako deje se neco aspon nebo lautr nic?vcera sem k nemu sla na KO ,ze teda nalez a houbelec pan doktor se potutelne usmival prej jestli provozujeme nechraneny styk jako prirodni vypuzovac rikam na co chranenej mezi nama 😀 no jasne ,ze nechranenej,umyla sem okna,poryla zbytek zahrady a zasadila dalsi kere premyslim co dal udelat,ale asi totalne vypnu a budu se valet treba si prcek rekne,co ta jeho blazniva matka dela teda nedela a vyleze 😀 jo a predal me do porodky ikdyz ma KTG v ordinaci uz mi ho delal 3x to se nesmi k nemu chodit uplne do porodu? 😖

prdecek
15. kvě 2009

chtěla jsem se zeptat jak se měří čípek, zda je to jen ta část co vyčnívá do pochvy nebo i nějáká vevnitř a jak musí být dlouhý ten co vyčnívá do té pochvy???a jak musí být celkově dlouhy? při zavádění utrogestanu mi příjde pokaždé jiný, jednou dlouhý a jednou krátký, co to znamená???mám z toho docela obavy.
díky za odpověď

braburka
15. kvě 2009

Dobrý den porodní babičko,
jsem 2 měsíce po porodu císařským řezem. V 5. týdnech jsem byla již na kontrole, protože mě nepřijemně pobříšek pobolíval, tak jsem to šla raději zkontrolovat, vše ok, že na menzes to nevypadá,že sliznice ještě nedorostla.
Po dobu šestinedělí jsem měl celou dobu očistky.Pak byly cca 3 dny klidu a najednou zase tmavě hnědé krvácení, které trvalo asi týden, pak dva dny zase dobré a teď opět tmavě hnědé krvácení. Až nyní jsem si uvědomila, že jsem předtím zvedala něco těžkého (v posledním případě jsem nesla z auta do bytu 2x balík s minerálkami). Vím,že jsem neměla nic zvedat, ale už se stalo.....sestra po císaři taky sama nosila sedačku s dítětem a žádné problémy neměla. Mám jít na kontrolu na gynekologii, nebo počkat až krvácení ustane a pak se opravdu šetřit a nic nezvedat (kromě miminka, které má už nyní ve 2 měsících 6,5 kg)?? Po celou dobu s občasnými přestávkami piji čaj kontryhel na lepší hojení rány a dělohy.
Nemohla jsem si jizvu nějak poškodit?
Děkuji

porodni_baba
autor
16. kvě 2009

aponchie • 1d, 40tt • Včera v 07:55...nepotěším- v podstatě jde stále o těhotenský nález 😅 , tedy nic co by značilo porod. Ale zase to neberte nijak tragicky, při kontrakcích a u druhého porodu se nález mění opravdu velmi rychle 😉
Pokud má monitor do porodu se chodit smí, ale většina lékařů už se po termínu maminek zbavuje směr porodnice a nechává na nich jak dlouho nechají přenášet atd 😉

porodni_baba
autor
16. kvě 2009

prdecek • 7tt • Včera v 09:45...při vag. vyšetření (příp. vy sama) se vyšetřuje vždy pouze část směřující do pochvy. V těhotenství je dlouhý cca 2,5-3cm. Na začátku těhotenství se může ještě takto měnit jak popisujete a nic to neznamená, spíše doporučím moc ho nedráždit, ani při tom zavádění U. 😉
Jinak lze čípek ještě měřit UZ (tzv. cervikometrie)- většinou vaginální sondou 😎 to se potom měří jakoby celý 🙂
Žádný strach 😵

porodni_baba
autor
16. kvě 2009

braburka • Včera ve 12:07...vezmu to odzadu. jizvu jste si s největší pravděpodobností nepoškodila, ale vzhledem k tomu že o krvácení mi píšete podruhé během krátké doby, doporučuji vám návštěvu lékaře! 😉

prdecek
16. kvě 2009

děkuji za odpověď, teď už jsem klidná a už ho radši nebudu, jak píšete, dráždit 🙂 Spadl mi kámen ze srdce! 🙂

sacvi
16. kvě 2009

Milá porodní babičko, taky se obracím s prosbou o radu. Jsem ve 29tt a miminko kope jen tak malinko a kopanečky jsou slaboučké. Já všude čtu a i od holek slyším jak mají břicha pokopaná a jak je to i kolikrát bolí a mám strach jestli mému miminku něco nechybí..Pořád na tím přemýšlím a nemám se koho zeptat tak jsem nervózní. Nerada bych něco zanedbala. Budu mooc ráda za Tvůj názor. Předem opravdu moc děkuji 🙂

aponchie
16. kvě 2009

babi dikes..taky doufam,ze ta progrese ted bude takova spis narazova..jen mam jeste takovej technickej dotaz kdyz uz jsi ta PA tak s evyznas..puvodne jsem chtela porodni plan a jak sem si to sepsala nebylo toho tak moc nicmene sem nad tim uvazovala ,ze se to proste muze zvrtnout jakkoliv a nebude cas na me napady treba tak jestli treba ty PA to berou lip kdyz jim to pri prijmu reknu hezky z oci do oci co bych si prala nebo neprala a poprosila je at to pokud mozno respektuji a vzala jim neco dobreho k tomu?uvazovala sem ,z ekoupim tradicne nejake dobre nesco a neco k tomu,ale jsem mimo nevim co by tak zenske na porodnim ocenili pripadne jestli je vhodne i neco dat lekari?proste sem si rikala,ze treba ta atmosfera nebude tak komisni a kdyz to nebude treba na papire nebudou mit nervy to dodrzet..co myslis? 😎

vlasta23
16. kvě 2009

sacvi- bud v klidu, ja cekala na maleho aby kopal az do porodu. proste se mu nechtelo. Nekdy se mi podarilo ho vyprovokovat, ze jsem do nej stouchala a jeste byl pojidle.... Pak jsem se soustredila a byla absolutne v klidu a on se nekdy ozval. no a nez jsem se dockala tech velkych a bolestovych kopancu a pohybu bricha, o kterych mi kamaradky vypravely, tak jsem porodila. Ve 38 TT+5 Je pravda, ze maly byl maly 2,42.... no ale je uplne zdravy. Proste nektera mimi se moc nehybou. kdyz ma srdicko vporadku, tak bud vklidu.. 😀

vlasta23
16. kvě 2009

Mila babicko, uz jsem tady zase. mam nekolik dotazu. Zjistila jsem , ze maly mi pribara posledni dva tydny jen 15 g za den. Myslite, ze to je ok? Nebo bych se mela snazit do nej vpravit vice? Pije tedka kolem700-850 za den. ma tedka asi 5,10. Taky hodne kaka, asi tak 5-6x za den. To je jasne, ze nemuze pribirat, kdyz vsechno vykaka. Stolice je normalni. Co bych mela delat? Ma lekarka- nema cenu se ji ptat. ona je proti te byvale zase extrem. Tahle je se vsim ok, hlavne, ze nebude ztracet. Ji na tom, koli pribere moc nezalezi, ale to je myslim taky spatne

sacvi
16. kvě 2009

Vlasti moc Ti děkuju..hned jsem klidnější 🙂

vlasta23
18. kvě 2009

sacvi- a mozna se tvoje mimi i hybe hodne, ale necitis to. My jak byli na 3D, tak nam pani nemohla porad udelat snimky, protopze maly porad mlel rucickama a nozickama, ale ja nic necitela, ale videla jsem na obrazovce, ze sebou mele. 🙂

j.a.n.u.s.
18. kvě 2009

Babicko, diky za vase tema.....
...muj porod pred dvema lety
*14dni prenaseni
*velike mimco(4300g)
*ja se neotvirala
*po dvaceti hodinach intenzivnich stahu CS

...je mozne, ze pri druhem tehotenstvi bude planovane CS?

Diky*

porodni_baba
autor
19. kvě 2009

sacvi • 29tt • 16. květen 2009 v 19:34...29tt je ještě poměrně brzy, kopání si zřejmě ještě užijete více, ale každé mimčo je jinak aktivní a platí to i v bříšku. Takže žádný strach pokud cítíte pohyby je to naprosto v pořádku a jejich intenzita v tomto případě zase až tak podstatná není 😉

porodni_baba
autor
19. kvě 2009

aponchie • 1d, 40tt • 16. květen 2009 ve 20:47...můžu mluvit asi jenom za sebe, máme každý asi rád něco jiného. Já jsem typ as., která s maminkama hovoří hodně, takže třeba až po porodu se dozvím, že konkrétní maminka měla v tašce porodní plán, ale prostě nebyl čas ani potřeba ho vytáhnout na světlo. Normálně jsme se na všem domluvily 😉
Tím ovšem porodní plán neodsuzuji, není na škodu utřídit si myšlenky, ale dobré asi je, navštívit předem vybranou porodnici a s personálem prodiskutovat svoje požadavky, aby se pak nestalo to, že maminka přijde s porodním plánem, který je odzhora až dolů pro tu porodnici nepřijatelný. Myslím, že tím si lze ušetřit hodně rozčarování.
Jinak plán od slova plánovat je s porodem trošku v kontroverzi, protože porod se moc naplánovat neda 😅
Takže já jsem opravdu spíše za tu rozumnou domluvu 😉
a k těm dobrotám, osobně bych před vaším porodem nebo během něj nic nepřijala, jsem zřejmě pověrčivá,a le přijde mi, že jsem si to ještě nezasloužila...raději přijmu nějaké pěkné poděkování později, pokud maminka byla spokojená, a co potěší je naprosto na vás 😵 s lékaři bych řekla je to dost podobné...tam je to asi taky hodně o tom, že se jich vystřídá více...a který bude nakonec u porodu asi není tak jisté 😅
ale kávičkou a něčím na zub ještě nikdo nic nezkazil 😀

porodni_baba
autor
19. kvě 2009

vlasta23 • 1d • 16. květen 2009 ve 20:59...mohl by přibírat trošku více tak těch 150g týdně, ale i takhle to ujde 😉 5,1kg ve 4 měsících s porodní váhou 2,4 je naprosto v pořádku, ještě by bylo dobré si říci jak roste do délky, když budete mít čas napište mi nějaké hodnoty jak rostl...váha + výška a já na to kouknu 😉 Stolice je častější,a le naprosto v normě. S tím množstvím mlíčka-....jak to teď máte...je plně kojen? vážíte si ho? kolik kojení za den, jaké množství, ale obecně myslím že mu to stačí a není potřeba mu mlíčko nějak více nutit 😉

porodni_baba
autor
19. kvě 2009

j.a.n.u.s. • 1d • Včera ve 22:00
...u druhého porodu...
...asi by bylo fajn nenechat vás tak dlouho přenášet
...plánovaný SC jen při váhovém odhadu miminka nad 4kg, při menším pravděpodobně porod na zkoušku, tzn. že už by to jistě nebylo tak dlouhé trápení jako při prvním. Ale při počátečních náznacích nepostupujícího porodu by byl proveden SC 😉
CHápu, že po předešlé zkušenosti máte obavy z porodu, a možná tím i z případného těhotenství, ale nemějte. Opravdu porod po císařském řezu nebývá tak hrozný.
Jde spíše o tu psychiku, zažila jste si porod se vším všudy bez závěrečné fáze, což je ta nejhorší varianta, ale zdravé mimi je nejdůležitější. Hodně štěstí 🙂

evicka7
19. kvě 2009

Milá porodní bábo, chtěla bych se zeptat, jak se připravit na porod, u Vikouše jsem poslechla tatínka, že to zvládnu a nijak jsem se nepřipravila, dodnes toho lituju, protože mám z porodu nepěkný zážitek ve smyslu, že kdyby to šlo, zakoupím druhé dítě v hračkárně, tak bych chtěla vědět, jestli existují nějaké alternativy předporodních kurzů, kde dvacet těhulí sedí v kruhu a učí se dýchat jako pejsek????
děkuji

aponchie
19. kvě 2009

babi dikes..dneska na poradne dite ma 4000g!!! 😲 😲 mam nervy jak to porodim ..jestli to bud evic nez 4kg dela se CS radsi nebo ne?mam z toho strach 😝

aninam
20. kvě 2009

Babicko,
mam MS cyklus 24-26 dni (dva mesice po 26 dnech a treti po 24 dnech a takto se to za tech 1/2 roku opakovalo) a dneska ma MS dorazit a zatim nedorazila. Vcera jsem testovala, nevydrzela jsem to, a test byl negativni. Mam jeste pockat a kdy znovu testovat? 26.5 jdu na cytologii, nemam pockat az na kontrolu? Pred prvnim tehotenstvim se mi nejdrive prodlouzily tri cykly na 30,31 a 33 dni a teprve 4 cyklus jsem otehotnela, bude to nyni take tak? (nemyslim, ze otehotnim az/uz na 4 pokus, ale jestli se nahodou nejdrive MS nejakym zpusobem bezpozdi?)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru